Hore

Pentax Optio S10

Vždy, keď sa dozviem o ďalšom kompakte s rozlíšením 10 či 12 MPix, myslím si svoje. 

Takýto parameter je obvykle čisto marketingový a ostatné parametre daného prístroja zostávajú v tieni okrúhleho čísla. O to dôležitejšie je preto vybrať toho správneho spoločníka do vrecka. Nenápadne sa tváriaci Pentax S10 má v rukáve zopár zaujímavých tromfov.


S10side.jpg

Sympatický klasik


Typická reakcia okolia na tento aparát bola "ten je malý!", prípadne "no, pekný". Pentax o veľkosti balíčka papierových vreckoviek si plne zaslúži označenie ultrakompakt. Či sa zaradí aj do kategórie štýlových, to si musíte rozhodnúť sami - respektíve či vám jeho usadlejšie, ale elegantné poňatie vyhovuje viac než rôzne dizajnové výstrelky. Tak či onak, ideálnym umiestnením pre tento digitál bude dámska kabelka; vo vrecku zimnej bundy je ako stratený.

 

 

Mechanické spracovanie je na výbornej úrovni. Dá sa polemizovať, či telo nie je kovové - osobne si myslím že nie, použitý materiál však pôsobí kvalitne. S výnimkou malých plôch nie je povrch náchylný na odtlačky prstov. Chod mechanických prvkov je presný, spúšť má primeraný chod s jasným rozlíšením oboch polôh – polovičnej na zaostrenie 
a plnej na vyhotovenie fotografie. Digitálna krabička sa aj pohodlne drží - vzhľadom k rozmerom to lepšie byť nemohlo. Ovládacie prvky sú všetky na svojom mieste a ovládanie jednou rukou nepredstavuje problém.

 

 

S10front.jpg

 

Prednú stranu zdobí firemný transfokátorový objektív s fyzickou ohniskovou vzdialenosťou 7,9 - 23,7 mm, čo sa premieta do 35 mm ekvivalentu ohnísk 38 - 114 mm. Vzhľadom k iba trojnásobnému zoomu je sklamaním svetelnosť f/2,8 - 5,4. Makro môže využiť od vzdialenosti 6 cm. Clona má zjavne iba dve polohy - otvorenú a zatvorenú. Aparát je teda definovaný ako prevažne dovolenkový a do dobrého svetla. Objektív ani snímač za ním (1/1,8", 10 MPix) neposkytujú stabilizáciu.
 

 

Objektív po vysunutí zväčší hĺbku prístroja na viac než dvojnásobok, pri zoomovaní svoju dĺžku mení iba minimálne. V zatvorenom stave je šošovka krytá lamelami.

Objektívu robí spoločnosť blesk (jeho parametre sa nikde nedozvieme, výrobca uvádza dosah až 7,1 m pri auto ISO), oranžová LED pre prisvetlenie autofokusu a indikáciu samospúšte, a infračervený senzor diaľkového ovládania. Namiesto gripu sa stretneme s výstupkom, ktorý pomáha rýchlo nájsť naučenú polohu pre prsty.
 

Na vršku fotoaparátu je oválna spúšť presne na mieste, kde sa na ňu najlepšie dosiahne. Vypínač je zapustený pod povrch a zapnutie indikuje zelenou diódou.
 

Na ľavej strane (pohľad zpredu) sa pod dvierkami skrýva celá konektivita foťáku so svetom. V prvom rade je tu priestor pre akumulátor - malý plochý Li-Ion 1000 mAh, proti vypadnutiu chránený poistkou. Iba tenkou prepážkou je oddelený slot SD karty. Výmenu karty dizajnéri protivne skomplikovali, pretože zatlačeniu na miesto bráni vložená batéria. Je nutné buď použiť necht či iný tenký predmet, alebo batériu pri výmene karty vybrať. Spoločnosť tejto dvojici robí združený USB/AV konektor (rovnaký ako napr. u Panasonicu a ďalších značiek) a neštandardný DC IN konektor. Foťák je schopný pracovať aj s otvorenou krytkou, iba pri vybratí alebo vložení karty sa vypne. Nad dvierkami si miesto našlo robustné očko na šnúrku.
 

Opačná, pravá strana je úplne prázdna, na spodku sa ukrýva iba stativový závit. Ten je síce plastový, ale aspoň umiestnený v ťažisku prístroja. Pri fotoaparátoch podobnej koncepcie už beriem závit v rohu ako nutné zlo.
 

 

S10back.jpg

 

Zadná strana je poňatá klasicky, v znamení displeja a tradičných ovládacích prvkov. Displej svojou uhlopriečkou 2,5" vypĺňa väčšinu vyhradenej plochy, rozlíšenie 230 000 pix je primeraná hodnota.

 

 

V praxi

Reakcie aparátu sa subjektívne nevymykajú z priemeru podobných kompaktov, prístroj nezvykne zdržiavať. Rýchlosť autofokusu závisí od jeho nálady - niekedy sa za bieleho dňa nechce chytiť, a inokedy hneď zaostrí hladkú plochu v úplnej tme.

 

V oblasti ovládania sa výrobca nepúšťal do žiadnych experimentov ani inovácií. Rad radom odvrchu nájdeme kolískový ovládač zoomu, tlačidlo Play, štvorsmerný ovládač s centrálnym OK, tlačidlo menu a tlačidlo "zeleného režimu". Do voľného priestranstva sa zmestil ešte reproduktor a dióda indikujúca zápis na kartu.

 

K ovládaču zoomu len toľko, že transfokátor je možné nastaviť do šiestich polôh.

 

Krížový ovládač (samostatných 5 tlačidiel) je plne osadený funkciami. Smerom nahor zapneme sériové snímanie, samospúšť (2 alebo 10 s) a spustenie diaľkovým ovládaním (okamžité alebo so samospúšťou). Smermi doľava a doprava sa volia režimy blesku a ostrenia, smer nadol sprístupňuje ponuku spolu 15 funkčných a scénických režimov. Funkciu tlačidla MENU vás nechám hádať, posledné zelené tlačidlo aktivuje babičkovský Green režim (plná automatika), tradičný pre Pentax.

 

Asi ste zaregistrovali, že chýba priama voľba ISO, korekcie expozície či vyváženia bielej. To je pravda, ale vývojári Pentaxu našťastie sprístupnili možnosť tieto parametre meniť aj bez vstupu do menu. Tlačidlo Green mode totiž možno prepnúť na presný opak - po jeho stlačení sa ukáže alternatívna ponuka, kde každé smerové tlačidlo má nastaviteľnú funkciu (ISO, vyváženie ...). Ešte lepšie by bolo, keby sa tieto tlačidlá dali preprogramovať rovno, ale nemôžme mať všetko.

 

 

protisvetlo, ISO 64 protisvetlo, ISO 400 protisvetlo, ISO 800
imgp0026.jpg imgp0027.jpg imgp0087.jpg

 

Po prepnutí zeleného tlačidla na režim Fn., sa pravdepodobne stane často používaným. Preto by som uvítal, keby nebolo kombinované s mazaním snímkov - dve veľmi podstatné funkcie by nemuseli zdieľať spoločný ovládací prvok.

Pri fotografovaní je nutné sa spoľahnúť na plnú automatiku v niekoľkých variantách. Zelený režim nastaví úplne všetko a neumožňuje zmeniť dokonca ani rozlíšenie či stupeň kvality. Auto Pict. režim sa líši iba tým, že možno upraviť základné parametre obrazu. V móde Program si konečne môžme nastavovať takmer čo chceme a s výnimkou priority clony či času je toho na výber celkom dosť.

 

Pozrime si čo všetko vlastne aparát ponúka.

Blesk sa nechá nastaviť na 6 spôsobov - vždy vypnutý, vždy zapnutý, automatický, automatický s redukciou červených očí, vždy zapnutý s redukciou č.o., a jemnejší záblesk "soft".

 

Netypické pre ultrakompakty sú tri režimy autofokusu - automatický výber ostriaceho bodu (bodov je 9 a sú v okolí stredu), stredové ostrenie alebo kontinuálne zaostrovanie, keď aparát sleduje pohybujúci sa objekt. Posledný režim je trochu precitlivelý a namiesto sledovania obvykle začne preostrovať na niečo bližšie. Aj samotné ostrenie ponúka viacero variantov. Názvy makro a supermakro sú vzhľadom k zaostrovacej vzdialenosti (od 12 resp. 6 cm) dosť optimistické. Ďalšie možnosti sú panoráma, fixné ostrenie na nekonečno a manuálne ostrenie. Pri manuáli sa zobrazuje stupnica zaostrenej vzialenosti a je možné aktivovať funkčnú lupu. V menu sa dajú vypnúť ostriace limity, potom aparát automaticky zaostruje v celom rozsahu (6 cm až nekonečno) bez potreby prepínať makro.

 

 

imgp0081.jpg imgp0082.jpg imgp0131.jpg imgp0160.jpg
protisvetlo, ISO 100 protisvetlo + blesk, ISO100 protisvetlo, ISO 64 protisvetlo, ISO 64

 

Na výber sú aj tri režimy merania expozície (matrix, plošné so zvýrazneným stredom, centrálne) a možnosť obmedzenia hornej hranice automatickej voľby ISO (napr. iba v rozmedzí 64 - 400). Vyvážiť bielu dokáže aparát automaticky, podľa tradičných prevolieb a takisto manuálne na šedú tabuľku. Korekcia expozície je dostupná v rozsahu +/-2 EV po 1/3 EV stupňoch. Za zmienku stojí aj možnosť meniť dostrenie, farebnosť a kontrast fotografií.

 

Väčšinu týchto volieb je možné nakonfigurovať, aby boli prístupné hneď po stlačení tlačidla Fn. a nebolo potrebné kvôli nim loziť do menu. Režimy ostrenia a blesku sú samozrejme dostupné samostatnými tlačidlami.

 

Fotoaparát dokonca umožňuje zvoliť, ktoré voľby zostanú po vypnutí v pamäti a ktoré sa nastavia na štandardné hodnoty. Výborný nápad.

 

Skupiny nastavení sú fixované do scénických režimov, dostupné pod tlačidlom MODE. V troch portrétnych režimoch je aktívna identifikácia tváre, ktorá funguje s priemernou úspešnosťou. Digitálna stabilizácia zase sprístupní citlivosť ISO 3200 a "Text" zvyšuje kontrast v troch stupňoch (možné je aj čiernobiele a inverzné snímanie). Nočný režim ("Night Scene") dovoľuje dlhšie časy uzávierky než 1/4 s. Taktiež si môže urobiť fotografiu s rámčekom, ktoré sa dajú stiahnuť z internetu a preniesť do aparátu na SD karte.

 

 

imgp0054.jpg
min. zoom max. zoom s málo svetelným objektívom bez stabilizátora - pohnutý snímok

 

V tejto ponuke sa spúšťa aj nahrávanie videa - 640x480 alebo 320x240, - v oboch prípadoch 30 FPS v kodeku DivX. V najvyššej kvalite (na výber sú tri stupne) sa na 1 GB kartu zmestí asi 45 min videa, dĺžka je obmedzená iba maximálnou veľkosťou súboru 2 GB. Pri nahrávaní nemožno využiť optický ani digitálny zoom, dá sa zapnúť digitálna stabilizácia. Pred nahrávaním videa máva foťák často problém správne zaostriť, napriek tomu spustí záznam.

 

Aparát možno využiť aj ako diktafón (formát WAV) buď pre zaznamenávanie samostatných poznámok, alebo na komentáre k fotkám.

 

Keďže optický hľadáčik sa už nenosí, pri fotení sa spoľahneme iba na displej. Respektíve lepšie je sa nespoliehať - po odfotení vyzerá scéna často o dosť inak čo do expozície a farieb než čo bolo na displeji vidieť. Ďalším problémom displeja sú dosť extrémne závoje a duchovia, ktoré sa objavujú pri fotení bodových svetiel a veľkých jednofarebných plôch. Typické je napríklad prelievanie zelenej farby. Na fotografiách sa chyby nevyskytujú, pri kompozícii by ale mohli byť aspoň trochu eliminované.

 

Pri fotení sú na výber 4 režimy displeja - základný, kompletné informácie (vrátane živého histogramu), mriežka 3x3, iba scéna bez informácií a vypnutý displej.

 

Jednu výtku mám k zdržaniu, ktoré spôsobuje náhľad práve vytvorenej fotografie (Instant Review) - kým je fotka na displeji, je možné ju iba zmazať alebo stlačením spúšte do polovice prejsť do režimu snímania. Na nič iné (menu, prehrávanie ...) prístroj vtedy nereaguje a treba čakať až zobrazená fotka zmizne.

 

Na záver poznámok o fotografovaní ešte jedna dôležitá skutočnosť: Pentax S10 nedokáže otáčať fotky na výšku - proste nemá polohový senzor. Táto schopnosť chýba napr. aj prístrojom Sanyo, ktoré sú postavené na rovnakej platforme a sú s týmto Pentaxom "dvojčatá". Takže sa nejedná o ojedinelý prípad, každopádne v roku 2007 je to povážlivé.

 

Ak chcete zmeniť orientáciu fotografie na výšku, musíte tak urobiť až dodatočne pri prehrávaní. Okrem toho možno uloženú fotografiu ostrihať, zmenšiť, upraviť farby, pridať digitálne efekty alebo zvukovú poznámku a kopec ďalších možností.

 

Pri prehrávaní vyplynie na povrch problém, že náhľad fotografie často vyzerá trochu inak čo do farby a expozície, než samotný snímok po nazoomovaní.

Na prvé nabitie novej batérie sa podarilo nafotiť asi 150 snímok s testovaním - v reálnej prevádzke sa dá čakať výdrž 200-250 fotiek.

 

 

výrazná červená oranžová fialová, ružová a žltá

 

 

 


Kvalita obrazu


Možno je to spôsobené mojimi nízkymi očakávaniami, ale kvalitou fotografií ma Pentax celkom príjemne prekvapil. A to bolo počas testovania stále zamračené, takže na štarte začínal s hendikepom.

 

Papierovo slabý objektív (sveteľnosť, rozsah) si svoje parametre vynahradzuje slušnou kvalitou. Chromatická aberácia minimálna, chovanie v protisvetle takmer príkladné. Ostrosť a prenos kontrastu sú zachované v celej ploche. Na druhej strane je však rovnako možné sa na celom obraze stretnúť s menšou sférickou aberáciou. Konštrukčne sa zjavne jedná o jednoduchý objektív.

 

Na makro sa príliš netešte - objekt vzdialený 6 cm od objektívu toho o sebe veľa neodhalí. Môžte každopádne rátať s pomerne výrazným poduškovitým skreslením a dobrou ostrosťou.

 

 

imgp0141.jpg
close up makrosnímanie vo vzdial. 6cm poduškovité skreslenie pri makro

 

Výkon v oblasti šumu je výborný, hoci isté stopy odšumovnia a priostrovania sú viditeľné vždy. Hodnoty ISO 64 a 100 sú úplne bez šumu a ISO 200 je bez problémov použiteľné. Na ISO 400 rastie jednak šum, jednak je vidieť efekt odšumovania, výsledok je však lepší než ISO 100 niektorých značiek ... ISO 800 je už zjavne za hranicami možností snímača, stále sa však jedná o nadpriemerný výsledok. Škoda že chýba medzistupeň medzi ISO 400 a 800. Vzhľadom k slabej svetelnosti objektívu bude majiteľ na vyššie citlivosti často odkázaný.

 

 

imgp0179.jpg
portrét + blesk portrét + blesk, redukcia červených očí fotografovať môžete aj do vopred pripravených rámčekov

 

Firmvér aparátu preferuje čo najneutrálnejšie fotografie. Expozícia je obvykle "na istotu" a prepálenie veľkých plôch nebýva časté - to už skôr uvidíte mierne podexponované fotky. Farebné podanie inklinuje veľmi do studena, to však bolo iste ovplyvnené aj počasím. Ostrosť a saturáciu možno nastaviť, pričom štandardné hodnoty sú na dnešnú dobu dosť konzervatívne.

 

štúdiová scéna, ISO64 štúdiová scéna, ISO100 štúdiová scéna, ISO200

 

imgp0168.jpg
štúdiová scéna, ISO400 štúdiová scéna, ISO800 štúdiová scéna, ISO1600

 

Záver


Výkon tohto fotoaparátu mi pripomínal sínusoidu. Najprv priaznivý prvý dojem, potom niekoľko zistených chýb, a nakoniec celkovo dobrý výkon. Napriek slušnej hromade prešľapov si Pentax zaslúži pochvalu za podarený výrobok. Kvalita obrazu je na danú kategóriu nadpriemerná a možnosti nastavenia bohaté. Z niektorých vlastností je navyše zjavné, že vývojári používajú hlavu, čo v dnešnej marketingovej dobe poteší. Na druhej strane je nepríjemný slabý objektív a viacero nedorobkov vo firmvéri.

 

 

Zhrnutie


+ Uspokojivá kvalita fotografií
+ Možnosti nastavenia
+ Mechanické spracovanie
+ DivX video

 

- Slabo svetelný objektív
- Malý rozsah ohnísk, navyše od 38 mm
- Nemá stabilizátor
- Neotáča fotografie na výšku
- Početné chyby vo firmvéri
 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
oboy
2007-12-11 14:43:48
Bravo Pentax. Natrafit v dnesnej dobe na kompakt s takouto obrazovou kvalitou je dooost problem. Dobra recenzia.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia