Hore

Olympus TG-1 - pancierovaný vodník

V máji Olympus predstavil nový model kompaktných fotoaparátov zo série Tough, tento raz pod označením TG-1. Ako názov napovedá pôjde o skutočného tvrďasa. Dokazuje to vodeodolnosť do hĺbky 12 metrov, nárazuvzdornosť pádu z dvoch metrov, odolnosť tlaku do 100 kilogramov a mrazuvzdornosť do teploty mínus desať stupňov. Okrem toho je vybavený manometrom a technológiou GPS pre jednoduché zaznamenávanie polohy fotografií. Ďalším prvkom podporujúcim imidž obojživelného tanku je konštrukcia s vodoodpudivou povrchovou úpravou, kryt objektívu z tvrdeného skla a dvojitý zámok na kryte portov, batérie a pamäťovej karty.Pokiaľ ide o fotografické schopnosti, naložil nám výrobca 12 megapixelový CMOS snímač, čo je podľa môjho názoru dobre, keďže pri mnohých lacnejších kompaktoch nájdeme neprimerané rozlíšenie 14 až 16 megapixelov. Jeho citlivosť je nastaviteľná v rozmedzí od ISO 100 do 6400. Objektív v prepočte na kinofilm ponúka rozpätie ohnísk od 25 do 100 milimetrov a zaberá teda najmä širšiu časť spektra. Tento fakt sa čiastočne snaží nahradiť možnosť "Zoomu s vysokým rozlíšením", čiže interpolácie zväčšujúcej snímku po orezaní pri snahe o zachovanie pôvodnej kvality.  Svetelnosť f/2.0 – 4.9 nám zas na širokom ohnisku uľahčuje snímanie záberov za zlých svetelných podmienok. Na objektív je možné nasadiť aj dve vodeodolné predsádky – rybie oko a telekonvertor.Informácie sú zobrazované na displeji s rozlíšením 610 000 pixelov s antireflexnou úpravou, vďaka ktorej je možné primerane vidieť čo fotografujeme aj na priamom slnku. Potrebné je tiež zdôrazniť možnosť nakrúcať video v rozlíšení Full HD, podľa výrobcu v doposiaľ najlepšej kvalite dostupnej medzi kompaktmi. Makro zábery je zas možné prisvecovať LED svetlom osadeným vedľa blesku.

Dizajn

"Kiežby aj môj fotoaparát bol taký odolný", povedalo by si iste mnoho z nás. Telo je konštruované pre minimum vytŕčajúcich či pohyblivých prvkov a na prvý pohľad je jasné, že dizajnéri chceli výzor pripodobniť kvalitným trezorovým dverám, alebo najnovšej high-tech hračke tajnej služby. Ovládanie nie je vyslovene ergonomicky nastavené, no svoj účel spĺňa. Olympus TG-1 je prvým z radu Tough, ktorého objektív bol umiestnený na stred, čo umožnilo rozširovanie pomocou predsádok. Tie sme bohužiaľ nemali možnosť otestovať.

Menu

Menu je klasicky rozdelené na viacero kategórií, cez ktoré môžeme plynulo prechádzať a väčšinou nám bude stačiť jedno úvodné nastavenie, pre veľa sa tu už neskôr nemusíme vracať. Nastavenia týkajúce sa samotného fotografovania sa zobrazia po stlačení tlačidla OK na pravom okraji obrazovky. Pohyb medzi nimi by mohol byť rýchlejší, zaberie pomerne dlhý čas kým je možné nastaviť napríklad kompenzáciu expozície, ktorá sa nachádza približne v strede, až za menej dôležitými nastaveniami. Fotoaparát si dokáže posledné používané nastavenie zapamätať, no iba dokiaľ  sa nepreklikneme cez OK tlačidlo do menu odznova. Potom je potrebné celý proces opakovať. Celkovej rýchlosti reakcií ovládania by sa taktiež hodilo zlepšenie.

Kvalita obrazu

Podanie detailov je na kompakt veľmi dobré. Stred objektívu rysuje pekne, ku krajom sa kvalita zhoršuje, hlavne na širokom ohnisku. Mimoriadne citlivý je na protisvetlo, kvôli ktorému sa výrazne znižuje kontrast snímok, objavuje sa silná žiara a dokonca mriežka pozostávajúca z červených elipsoidných artefaktov. Šum sa podarilo udržať na celkom dobrej úrovni a za najvyššiu bežne použiteľnú úroveň citlivosti sa dá označiť ISO 1600. Dynamický rozsah sa dá tiež hodnotiť dobrou známkou.


Zobrazenie jemných detailov môže byť veľmi dobré.


Protisvetlo je veľkým nepriateľom objektívu schovaného za tvrdeným sklom.

V praxi

Ako vždy som si s fotoaparátom urobil pár prechádzok po meste. Ako prvý ma potešil displej pomerne čitateľný aj na slnku. Veľmi sa mi páčil aj Super makro režim, ktorý dovoľuje snímať fotografie od 1 cm. Ide o veľmi kreatívny nástroj, keďže môžete zachytávať naozaj maličké štruktúry a tvoriť tak zaujímavé abstraktné fotografie. Nastavenie kompenzácie expozície by malo mať mať vlastné tlačidlo, napríklad miesto nastavenia zobrazovaných informácií na displeji.  Zaostrovanie je dostatočne rýchle, aj keď sa mi často nepodarilo presvedčiť automatický režim aby zaostril tam kam chcem opakovaným presunom a otáčaním fotoaparátu. Je ale možné použiť ostrenie na stred.


ISO 1600 – stále použiteľné.

Po zapnutí GPS ma prekvapilo, že fotoaparát dokáže z databázy vytiahnuť aj názvy okolitých pamiatok a zobrazil aj celkom moderný kostol vedľa našej redakcie. Pri druhom "testovacom okruhu" však ohlásil, že je potrebné aktualizovať databázy a úplne odmietol pozičný systém zapnúť. Môže sa tak stať, že pôjdete na dovolenku a bez možnosti riešenia zistíte, že túto funkciu nebudete môcť využiť.

I keď sa moja časť recenzie neodohrávala pod vodou, neodolal som a v najbližšej fontáne radostne (aj keď s miernymi obavami) ponoril prístroj pod hladinu. Ukázalo sa, že sa naozaj nie je čoho báť a vďaka vodeodpudzujúcej úprave ho nebolo treba ani utierať, kvapku z objektívu stačilo striasť.


Super makro režim dovoľuje vzniknúť zaujímavým záberom.

Vyskúšal som aj efektové režimy, ktoré sú dnes na niektorých fotoaparátoch celkom dobre vyvinuté a všetkým skupinám používateľov dokážu spríjemniť fotenie ako aj pomôcť objaviť nové zábery. V prípade Olympusu TG-1 sú tieto režimy umiestnené pod módom MAGIC. Vyzdvihol by som pár z nich, menovite Pin Hole, Odraz, Miniatúra a Dramatický. Najmä druhým z ich sa dajú vytvoriť zaujímavé zábery, keďže je jedna polovica obrazu skopírovaná zrkadlovo na druhú stranu. Škoda len, že ostatné nie sú na príliš vysokej úrovni a chýba im často aj základná vkusnosť. Režim Punk, ktorý dovoľuje vytvárať siluety tvorené posterizovanou čiernou a ružovou je síce zaujímavá možnosť, no nemáme na výber inú farbu a zároveň až príliš často vyhodnocuje jednoliate farebné plochy chybne a zaplní ich z časti čiernou, neumožňujúc tak vytvoriť čistý záber.


Pyramída? Nie, magický režim Odraz!

Video

Výbornú kvalitu videa môžem naozaj potvrdiť, na kompaktnom fotoaparáte som sa zatiaľ s lepším nestretol. Nemáme ale prakticky žiadnu možnosť ovládať jeho parametre či zaostrovanie. Najväčší problém však vidím v tom, že video je snímané z výrezu snímača a tento výrez nie je pred nahrávaním nijako naznačený, takže komponovať sa dá iba za pochodu, čím nám na začiatku videí vždy vzniknú zbytočné zábery.

Pod vodou

Teraz dám slovo Petrovi Praženkovi (Izzino), ktorý fotoaparát otestoval vo vodnom prostredí.

"Keď mi Karol koncom júla, pred našim posledným turnajom v UW rugby zavolal, či by som mu neotestoval podvodný kompaktný Olympus, tak som si povzdychol a čakal čo mi to prinesie. Ja rodený realista sa nenadchnem nad ničím, ak si to sám nevyskúšam. Záver si vždy urobím až po otestovaní.

Hneď pri prvom kontakte moje pochybnosti ustali. Olymus TG-1 je pekný už na pohľad. Robustný, pevný s veľkým displejom, pôsobí veľmi solídne. Pár fotiek a zoznámenie s menu som absolvoval už v Eurovea, kde som ho obdržal, a bol som fakt milo prekvapený.

Oproti oficiálnemu fotografovi som bol ľahšie vybavený. V podmienkach bazéna sa ale aj drobný
Olympus TG-1 ukázal ako schopný fotoaparát.


Ale mojou úlohou bolo podrobiť tohoto pevného "macka" podvodnému preskúšaniu. Po príchode na kúpalisko som moc neotáľal a hneď som s ním skočil do krásneho nerezového bazéna. Prvé súšky vodotesnosťi na hladine absolvoval úspešne a tak nebolo prečo neskúsiť aj maximálnu hĺbku bazénu 4,80 m. Všetko sa zdalo byť v poriadku a tak som sa teda mohol sústrediť na fotenie. Ráno keď je voda ešte ustálená a nerozvýrená sú fotky kvalitatívne omnoho lepšie ako poobede.

Hneď po prvom zábere sa ukázala kvalita fotoaparátu a jeho krásny displej. Už od prvého momentu pod vodou som bol z fotoaparátu takpovediac unesený, nadšený, či spokojný z toho, že keď raz niekto napíše, je to fotoaparát pod vodu tak aj pod vodou naozaj funguje.

Menu je pre mňa trošku menej prehľadné, ale to je len sila zvyku. Rýchlo som vyskúšal rôzne nastavenia a profily. Najlepší pre túto situáciu sa mi zdal ten so symbolom rybičky. Človek by povedal, že príliš modré, ale nakoniec vyšli pre mňa zo všetkých ako najzaujímavejšie.

Celý deň som fotoaparát testoval či už na súši, alebo vo vode. S výsledkom som veľmi spokojný. Kladne hodnotím aj prepracovanie fotoaparátu a aj jeho dvierka na vkladanie batérie, kde je vždy jedna západka a jedna poistka. Je priam nemožné aby sa do neho dostala voda, bez toho aby to užívateľ schválne zapríčinil.

Je jedno či sa chystáte na tradičnú dovolenku s rodinou, alebo na trip do hôr, či expedíciu, bola by veľká škoda nepriniesť domov kvalitné fotky z tohoto miesta. Nie každý môže so sebou zobrať zrkadlovku, alebo si dovoliť vyhodiť kopec peňazí za podvodné púzdro. A presne pre tých užívateľov je tu tento nový Olympus. Dovolí vám sa fotiť s vašimi ratolesťami v mori, s rodinou na splave, bez starostí čo sa stane ak by ste sa prevrátili, s kamarátmi pri šnorchlovaní, alebo potápaní bez toho, aby ste ťahali so sebou nejakú veľkú výbavu.

Niektoré fotografie v galérii sú snímané v burst režime, kedy sa zníži rozlíšenie a zvýši počet obrázkov za sekundu. Nájdete tam aj ukážku vydareného efektu zrkadlenia."

Záver

Prednosti tohoto fotoaparátu sú jasné. Máloktorý prístroj môžete hodiť do dvanásť metrovej vody, na zem z dvoch metrov, alebo naň postaviť stokilové závažie. Aj pokiaľ nie ste priaznivcami podvodníctva, určite sa vám bude páčiť to, že sa nemusíte starať o počasie alebo neustále bdieť kvôli bezpečnosti prístroja, napríklad keď je používaný deťmi. V dobrých podmienkach z neho získate pomerne kvalitné snímky aj video a nesklame vás ani keď sa svetlo začne míňať. Zážitok z fotenia vám pomôžu obohatiť aj efektové režimy, je však potrebné si vybrať z ponuky tie podarenejšie. Veľkou výhodou pre makristov je super makro režim, ktorý môžete prisvietiť vstavanou ledkou a pri správnom použití môže produktovať naozaj zaujímavé výsledky. Menej pohodlné ovládanie si síce vyžaduje trochu zvyku, no dá sa ospravedlniť všetkými dodatočnými vlastnosťami, ktoré prístroj ponúka.

Plusy a mínusy

+ Vodeodolnosť, nárazuvzdornosť

+ Dobrá obrazová kvalita fotiek a videa za priaznivých podmienok

+ Pomerne nízky šum a zachovaná kvalita do ISO 1600

+ Super makro režim s LED prisvietením

+ GPS s pomenovaním blízkych pamiatok

- Zlé zvládanie protisvetla

- Nevyznačené orezanie videa

- Pomalšie ovládanie

- Menej podarené efektové režimy

Plné špecifikácie prístroja nájdete na stránke: http://www.olympus.cz/consumer/29_digital-camera_tg-1_-_specifications_25799.htm

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
boris9995
2012-07-30 11:47:34
a cena je aká?
 
Paulie
2012-07-30 12:02:56
príspevok od: boris9995
a cena je aká?
cca 400€
 
Rofo
2012-07-30 12:20:12
Je mozne pri tomto fotaku nejakym sposobom nastavit rezim preferencie clony? alebo manual?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-07-30 12:32:45
príspevok od: Rofo
Je mozne pri tomto fotaku nejakym sposobom nastavit rezim preferencie clony? alebo manual?
Nie. Ma k dispozicii len plnu programovu automatiku P s moznostou korekcie expozicie a mnozstvo motivovych programov.
 
tomatito
ocenenie redakciou 2012-07-30 17:20:15
Super makro režim dovoľuje vzniknúť zaujímavým záberom. ... NEviem ci som ja madar alebo??
 
tomatito
ocenenie redakciou 2012-07-30 17:22:07
tie ukazkove fotky su kvaltine12 megapixlove...leda tak 4 megapixlove...
 
filter123
2012-07-31 11:00:57
Chcem kupit manzelke do kabelky podvodny kompakt, tento ma celkom pekne fotky v bazene,
no nevie niekto ho porovnat s NIKON COOLPIX AW100? Cena nikonu ca.250e vs. 380e je tiez dost.
 
bear
2012-07-31 13:28:41
príspevok od: filter123
Chcem kupit manzelke do kabelky podvodny kompakt, tento ma celkom pekne fotky v bazene,
no nevie niekto ho porovnat s NIKON COOLPIX AW100? Cena nikonu ca.250e vs. 380e je tiez dost.
Sirsie ohnisko a takmer 4x svetelnejsi objektiv hovoria v prospech olympusu.
 
martinez
2012-08-01 01:22:18
Izzino, ach ta slovencyna ...
inak velmi prijemna recenzia, dakujem
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-08-01 09:02:18
príspevok od: filter123
Chcem kupit manzelke do kabelky podvodny kompakt, tento ma celkom pekne fotky v bazene,
no nevie niekto ho porovnat s NIKON COOLPIX AW100? Cena nikonu ca.250e vs. 380e je tiez dost.
v tomto prípade som jednoznačne za Olympus, tento model sa im proste vydaril, proste pod vodou to vedia...
 
bear
2012-08-01 10:23:05
príspevok od: Jozef Peniak
v tomto prípade som jednoznačne za Olympus, tento model sa im proste vydaril, proste pod vodou to vedia...
Nepovedal by som, ze niektora znacka to pod vodou vie, skor je to tak, ze medzi slepymi je aj jednooky kralom. TG-1 som drzal v rukach len chvilu, takze k nemu sa vyjadrit velmi neviem, ale moj Olympus E-PL1 nevie vyvazit bielu hlbsie ako 5m pod vodou, takze bez umeleho osvetlenia nie je sanca spravit pouzitelne video. Nedostatky ma kazdy system co poznam a ak niektory vyrobca nepride s dobrym riesenim, tak to vidim tak, ze dalsie vodotesne puzdro si spravim sam.

Tu je par fotiek z toho isteho bazena v rovnakych svetelnych podmienkach z Olympus E-PL1 so setovym objektivom bez externeho blesku. Fotak je upraveny na full spectrum a fotky vyvolane z RAW. Samozrejme, tato zostava je niekolkonasobne drahsia a ani zdaleka nie vreckova.
 
filter123
2012-08-01 14:17:08
príspevok od: bear
Nepovedal by som, ze niektora znacka to pod vodou vie, skor je to tak, ze medzi slepymi je aj jednooky kralom. TG-1 som drzal v rukach len chvilu, takze k nemu sa vyjadrit velmi neviem, ale moj Olympus E-PL1 nevie vyvazit bielu hlbsie ako 5m pod vodou, takze bez umeleho osvetlenia nie je sanca spravit pouzitelne video. Nedostatky ma kazdy system co poznam a ak niektory vyrobca nepride s dobrym riesenim, tak to vidim tak, ze dalsie vodotesne puzdro si spravim sam.

Tu je par fotiek z toho isteho bazena v rovnakych svetelnych podmienkach z Olympus E-PL1 so setovym objektivom bez externeho blesku. Fotak je upraveny na full spectrum a fotky vyvolane z RAW. Samozrejme, tato zostava je niekolkonasobne drahsia a ani zdaleka nie vreckova.
No neviem ci Izzino upravoval tie fotky, ale ta modra je tam krajsia ako na PEN.
Na aky fotak chces vyrobit puzdro?
Ja som vyrobil videolampu testovanu na 12bar, 10.000 lumenov ....
 
bear
2012-08-01 14:53:42
príspevok od: filter123
No neviem ci Izzino upravoval tie fotky, ale ta modra je tam krajsia ako na PEN.
Na aky fotak chces vyrobit puzdro?
Ja som vyrobil videolampu testovanu na 12bar, 10.000 lumenov ....
ak budem robit puzdro tak na Canon, este neviem, ci na EOS, alebo EOS M ak pride nejaky pokrocilejsi model. Chcem to spravit univerzalne (ovladanie cez USB, nie cez mechanicke tlacitka)
 
IceDive1
2012-08-01 15:27:39
príspevok od: bear
ak budem robit puzdro tak na Canon, este neviem, ci na EOS, alebo EOS M ak pride nejaky pokrocilejsi model. Chcem to spravit univerzalne (ovladanie cez USB, nie cez mechanicke tlacitka)
Akurat si luskam ponuky co som dostal na D800 a so slusnymi svetlami tak 8.000,-Eur kua. Presne ako pises ak by prisiel na trh EOS M s lepsim ovladanim bola by to zaujimava volba. Inak na tie hovadiny v bazene je aj ten igelit v pohode akurat ze clovek bojuje vztlakom.
 
filter123
2012-08-23 12:09:20
Uz som ho kupil..... v jazierku fotene, hlbka ca 0,8m....aj makro je pekne
 
Rower
2013-03-24 14:23:02
Mam tento fotak od 23.12.2012, pouzivam ho priebezne (par foteni na prechadzkach, lyzovanie a pod.) aj ked je outdorovy snazim sa ho chranit puzdrom a nedavat do vrecka, vaku tak aby ho poskodili nejake ine veci (kluce, pera). Pisem to preto, ze som sklamany z kvality plastov tohto fotoaparatu, z prednej casti je uz doskrabany a zo zadnej je plastovy kryt displeja tiez mierne osuchany. To uz nijako neodstranim, a ked to porovnam s mojim Canon PowerShop 600, ktory ma 8 rokov tak to je obrovsky rozdiel Este na zaciatku som chcel dat na displaj foliu, ale povedal som si , ze naco, ved to je odolny fotak. Taktiez je lahko stratitelna krytka/ kruzok okolo objektivu, ktory sa da pootocenim odobrat aby ste mohli nasadit doplnkove objektivy. Je to uzaver typu plast v plaste, takze sa to casom vyderie, lahko pootoci a vytrati. Inac fotenie moze byt, aj ked vacsinou fotim na vlastnom rezime, lebo automatika robi dost tmave foto.
 
dkrcmar
2013-06-24 17:24:40
... mám pár dní TG-2, ale som veľmi sklamaný - kvalita fotiek je hrozná, môj 2MPx Ericsson fotí rovnako "kvalitne", miesto detailov sú na snímke zhluky farebných škvŕn, skrátka hrôza.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia