Hore

Fujifilm X-Pro3 - takmer filmový zážitok

Táto recenzia bude viac subjektívnejšia, ako zvyčajne.

Všetky recenzie sú do určitej miery subjektívne, pretože ich recenzent robí na základe vlastných skúseností, názorov, požiadaviek. Väčšina toho, čo na fotoaparáte môžete posúdiť je objektívna, sú ale prvky, ktoré posudzujete vyslovene subjektívne. Napr. dizajn, koncepcia, spôsob ovládania.

Fujifilm fotoaparáty takmer vždy posudzujem subjektívnejšie, pretože táto značka ide vlastnou cestou. Nesnaží sa o univerzálnosť, naopak od ostatných značiek sa odlišuje dosť výrazne. A to je super. Ponúka funkčný retro dizajn, klasické ovládanie, vlastný snímač s atraktívnym spracovaním obrazu. U novej X-Pro3 som si ale nie istý, či snaha po maximálne analógovom zážitku, nešla príliš ďaleko. Uvidím po skončení testu.



Parametrami musí X-Pro3 uspokojiť každého fanúšika Fujifilmu. Pokiaľ X-T3 je pre tých, čo majú radi dizajn zrkadlovky, X-Pro3 je prakticky najdokonalejší digitálny rangefinder na trhu. Zmena koncepcie displeja a ovládania je však kontroverzná. Myslím, že vyhovovať bude relatívne malej skupine užívateľov a ostatných bude často vytáčať. Koncepcia displeja je veľmi nepraktická a prečo zmizol praktický D-pad, to je mi záhadou. Chápal by som zmenu, ak by boli v ponuke dva modely, tak ako je to u Leicy, ktorá má fotoaparát dokonca úplne bez displeja. Ale zároveň má v ponuke model s displejom. Mám na to vlastný názor. Byť analógovým puritánom na digitálnom fotoaparáte je nezmysel. Po čom sme u filmových fotoaparátov roky túžili? Aby sme okamžite mohli skontrolovať, či je všetko v poriadku. A teraz keď to máme, tak to nie je hodné poriadneho fotografa? Stačilo by, ak by X-Pro3 mala displej na otočnom kĺbe, kľudne aj s tým malým displejom. Puritán by ho mal obrazovkou otočený k fotoaparátu a ostatní by si užívali kompozičnú slobodu.


Svojou koncepciou vás fotoaparát núti zvoľniť, menej kontrolovať zábery a viac sa spoliehať na to, že fotoaparát dobre poznáte a veríte mu. Mohli by sme povedať, že tu máme esenciu fotografie, bez zbytočností, čo vás od podstaty fotografovania často len oddeľujú. Ak chcete vo fotoaparáte milión vychytávok a aby vás viedol stále za ručičku, nie je to fotoaparát pre vás. Je to prístroj pre poriadneho fotografa, dokonale ovládajúceho tajomstvo fotografie. Chlapa, čo si kúpi auto bez elektronických pomocníkov, aj je na ňom, či sa v ňom zabije, alebo ho skrotí a užije si skvelú jazdu.


Dizajn fotoaparátu sa oproti predchodcom zmenil minimálne.


Z funkčného tlačidla zmizol nápis Fn.


Novinkou je stavový displej umiestený na kryte veľkého LCD displeja.


Displej je konečne výklopný, ale len smerom nadol. Naviac je dotykový.



Špecifikácia

Fujifilm X-Pro3 je profesionálna APS-C bezzrkadlovka v štýle rangefinder s hybridným OVF/EVF hľadáčikom a 3” výklopným displejom s dotykovým ovládaním. Špecialitou je malý systémový displej. Podporuje objektívy s bajonetom X. Fotoaparát je osadený 26 Mpx APS-C snímačom typu X-trans 4. generácie a procesorom X-Processor 4. Rám je z horčíka, kryty z titánu. Telo je utesnené na 70-tich miestach. Zaostrovanie využíva fázovú detekciu aj detekciu kontrastu. Video je v 4K rozlíšení, vo Full HD je možné snímať spomalené video. Fotoaparát má dva sloty pre SD karty. Napájaný je batériou NP-W126S, ktorú možno nabíjať aj cez USB. Bezdrôtové prepojenie z chytrými zariadeniami zabezpečujú WiFi a Bluetooth.

  • Snímač: X-Trans 4 CMOS BSI 26,1 Mpx veľkosti APS-C
  • Procesor: X-Processor 4
  • Bajonet: Fujifilm X-mount
  • Vyhotovenie: horčíkový rám, titánové telo, utesnenie proti prachu a vode, mrazuvzdornosť do -10°C, voliteľne s povrchovou úpravou Duratect
  • Typ fotoaparátu: bezzrkadlovka v štýle rangefinder
  • Automatické zaostrovanie: 425- bodové, fázová detekcia/detekcia kontrastu, citlivosť až -6EV
  • Uzávierka: 30 s. - 1/8000 s. + B, el. uzávierka až 1/32 000 s.
  • Citlivosť: 160-12800 (80-51200)
  • Sériové snímanie: 11 obr./s., 36 nekomprimovaných RAW v sérii
  • Video: DCI 4K(4096x2160)29.97p / 4K(3840x2160)29.97p / Full HD(1920x1080)120p/59.94p
  • Hľadáčik: hybridný OVF/EVF OLED - 0,5 palca, 3 690 000 bodov
  • Displej: 3" výklopný LCD, 1 620 000 bodov, dotykový
  • Stavový displej: 1,28-palcový Color Memory LCD
  • Podpora kariet: 2x SD/SDHC/SDXC, UHS-II
  • Rozmery: 140.5mm x 82.8mm x 46.1mm
  • Hmotnosť: 497 g (vrátane batérie a karty)
  • Konektivita: USB Type-C (USB3.1 Gen1), Bluetooth V4.2, WiFi, 2.5mm Jack pre diaľkové odpaľovanie / mikrofón
  • Batéria: NP-W126S Li-ion


https://fujifilm-x.com/sk-sk/products/cameras/x-pro3/

Fujifilm X-Pro3 vs. X-Pro2

Je až prekvapujúce, koľko vylepšení má novinka oproti svojmu predchodcovi. Preto výpočet parametrov a funkcií budem často porovnávať so starším modelom.

Snímač a procesor

Nový snímač BSI X-Trans CMOS 4, použitý aj v X-T3, neprináša len o 2 Mpx vyššie rozlíšenie. Nový algoritmus využíva vysoký výpočtový výkon X procesoru 4. Možnosti spracovania obrazu sú lepšie ako u X-T3. Mňa hlavne teší, že fotoaparát už nemá problém s akvarelovým efektom a červíkovaním.


X-Trans 4.generácie s rozlíšením 26 Mpx je doplnený výkonným X procesorom 4.

Obrazové profily

Fujifilm sa snaží o to, aby ste maximum práce odviedli vo fotoaparáte. Fanúšikovia Fujifilmu milujú vydarené obrazové profily, navrhnuté na základe skutočných filmov. Tomuto žiadna iná značka nemôže konkurovať. S každou generáciou profilov pribúda, tentokrát je to Classic Neg s teplejším podaním farieb. Simuluje klasický farebný negatívny film. Spracovanie obrazu neznamená len vybrať obrazový profil, každý sa dá ešte nastaviť. X-Pro3 prináša niekoľko vylepšení. Prvým je vylepšená simulácia filmového zrna, kde sa dá nastaviť hrubosť a veľkosť zrna. K funkciám Tone a Sharpnes pribudlo Clarity pre nastavenie mikrokontrastu. Monochromatický režim dostal možnosť veľmi podrobne nastaviteľného tónovania.

Celkovo je profilov 17: PROVIA/Standard, Velvia/Vivid, ASTIA/Soft, Classic Chrome, PRO Neg.Hi, PRO Neg.Std, Black & White, Black & White+Ye Filter, Black & White+R Filter, Black & White+G Filter, Sepia, ACROS, ACROS+Ye Filter, ACROS+R Filter, ACROS+G Filter, ETERNA/Cinema, Classic Neg. Novinkou je posledný menovaný, zatiaľ ho nenájdete v žiadnom inom fotoaparáte Fujifilm.

Novinkou je aj Color Chrome Effect Blue, zvýrazňujúci modré odtiene, čo využijú najmä krajinkári.

Okrem profilov sú k dispozícii aj obrazové efekty: Toy camera, Miniature, Pop color, High-key, Low-key, Dynamic tone, Soft focus, Partial color (Red / Orange / Yellow / Green / Blue / Purple).

Spracovanie

Nový fotoaparát má horný a spodný kryt z pevného a ľahkého titánu. Kostra je z magnézia. Fotoaparát tak vydrží ešte viac ako predchodcovia. Samozrejme je kompletne utesnený (na 70 miestach). Výrobca predpokladá, že tento fotoaparát budú jeho užívatelia využívať dlhšie, ako je priemer. Fotoaparát je tiež schopný prevádzky pri teplotách až do -10°C.

Samostatnou kapitolou je povrchová úprava titánových krytov. Fotoaparát môžete mať s klasickým čiernym náterom, ktorý sa po čase začne na hranách šúchať, čo dodá fotoaparátu jedinečný ošumelý charakter. V uliciach budete nenápadnosť sama. Sú fotografi, nedočkavci, čo svojej Fujine pridajú patinu šmirgľom. Novinkou je ošetrenie krytov vrstvou Duratect, túto technológiu má patentovanú Citizen. Ja takmer nepoškriabateľná. Na výber bude Duratect black a silver. Čierny Duratect ale nie je úplne čierny, spod ochrannej vrstvy presvitá titánová farba. Na novom fotoaparáte Duratect vrstvu rýchlo zapackáte. Nebojte sa, keď po čase obchytáte celý povrch, dostane krásnu patinu. Verím, že niektorí fotografi upgradujú zo staršieho modelu už len kvôli Duratectu.


Fotoaparát sa bude predávať v troch prevedeniach, obyčajný čierny a Duratect čierny a strieborný.

Ovládanie

Z vrchu je fotoaparát prakticky rovnaký ako jeho predchodca. Stavia na maximálne manuálnom spôsobe nastavenia expozičných parametrov tak, ako to poznáme z manuálnych filmových fotoaparátov. Z funkčného tlačidla však zmizol nápis Fn. K modernejšiemu spôsobu ovládania patrí dvojica rollerov.

Na fotoaparáte nenájdete smerový D-Pad. Myslím, že úplne zbytočne. Je ale pravdou, že ho pomerne dobre nahradí v niektorých situáciách joystick a mne až tak nechýbal. Mechanické ovládanie dopĺňa dotykové, tu je ale problém v tom, že displej je štandardne zaklopený.

Celkovo sa tu počíta s tým, že fotograf bude používať len základné funkcie: čas, clona, ISO, obrazový profil, spôsob zaostrovania, výber AF bodov, korekcia expozície.

Menu

Menu je štandardné, ako u iných Fujín. Vylepšené je rýchle menu Q, kde sa dá nastaviť počet ikon (16, 2, 8 alebo 4) a pozadie môže byť priehľadné.

Hľadáčik

Hľadáčik je nový, opäť ale hybridný. To znamená optický priehľadový s premietaním informácií, čisto elektronický, alebo kombinovaný. V optickom hľadáčiku sa zobrazí v rohu digitálny obraz. Zlepšená je optika, vďaka ktorej sa zväčšil odstup oka od hľadáčika a zlepšili sa aj pozorovacie uhly. Farebný gamut organického LED EVF vzrástol na 97% sRGB. Mnohonásobne vzrástol kontrast, svietivosť je takmer dvojnásobná a vzrástla prekresľovacia frekvencia.

Fotoaparát je vybavený aj funkciou „Electronic Range Finder“, v ktorej sa v OVF zobrazuje malé okno EVF, ktoré pomáha kontrolovať nastavenia. V okne EVF sa zobrazuje živý náhľad, zväčšenie bodu AF a nasnímané obrázky, čím sa zvyšuje užitočnosť OVF.


Hľadáčik je hybridný. OVF alebo EVF. V režime optického hľadáčika je možné zobraziť v rohu pomocný digitálny obraz.


Vďaka novej konštrukcii okuláru sú pozorovacie uhly širšie a zväčšil sa aj odstup oka, čo využijú tí, ktorí nosia okuliare.

Ak nemáte s optickým diaľkomerným hľadáčikom skúsenosti, musím vás upozorniť, že má veľa nedostatkov. Jeho asi jedinou prednosťou je pohotovosť. Priehľadový hľadáčik nezobrazuje to, čo vidíte cez objektív. Pozeráte sa bokom a ak máte nasadený rozmernejší objektív, jeho ľavú stranu v hľadáčiku uvidíte. Hľadáčik nemení zorný uhol, podľa ohniskovej dĺžky objektívu, len rámikom vyznačuje, čo budete fotiť. Pri teleobjektíve je rámik veľmi malý. Nevidíte ani, či máte zaostrené pri AF. Čisto optický hľadáčik je tak vhodný hlavne na reportážny štýl fotenia s mierne širokouhlými objektívmi. Tieto nedostatky rieši zabudovaný displej. Buď vám pomáha v rohu optického hľadáčika, alebo komponujete výhradne cez EVF, ako u väčšiny bezzrkadloviek. To už ale to, že ste si vybrali fotoaparát typu rangefinder, trochu stráca zmysel.


Režim hľadáčika sa prepína páčkou s tlačidlom uprostred.

Displej

Na novú koncepciu displeja som vás už upozornil. Fujifilm ju obhajuje tým, že vás displej nebude rozptyľovať pri fotení. Máte vraj veriť svojím inštinktom. Ja by som bol ale radšej, keby to nechal na užívateľovi. Otočný displej s kĺbom na ľavej strane môže byť tiež tak otočený, aby bol ukrytý. Dokonca sa naň dá dať aj stavový displej.


Displej je štandardne priklopený k telu fotoaparátu a je možné ho vyklopiť len smerom nadol o 180°. Parametre displeja sú špičkové. Rozlíšenie 3" displeja je 1 620 000 bodov, vyznačuje sa vysokým kontrastom, výbornými pozorovacími uhlami a je vybavený antireflexnou úpravou. Po prvý krát je u modelu X-Pro displej dotykový.

Stavový displej

Na zadnej strane výklopného displeja sa nachádza malý štvorcový stavový displej, bez podsvietenia. Uhlopriečka je 1,28” a je typu Color Memory LCD. Má dva režimy: zobrazuje typ obr. profilu a ISO, alebo základné expozičné parametre. Ak je fotoaparát vypnutý, zobrazuje stav batérie a zostávajúcu kapacitu kariet.

Zaostrovanie

Zaostrovanie je hybridné, využívajúce fázovú detekciu aj detekciu kontrastu. Oproti predchodcovi stúpol počet AF bodov z 273 na 425. Významnou novinkou je vysoká citlivosť AF, ktorý teraz pracuje aj pri -6EV (s XF35mmF1.4), čím sa z X-Pro3 stáva najcitlivejšia Fujina.

Tento typ fotoaparátu sa využíva hlavne na fotenie ľudí (street, móda, portrét, dokument). Tu príde vhod funkcia detekcie tváre a očí. Opäť je X-Pro3 v tomto najlepšia z Fujin. Páči sa mi, že funkcia Face/Eye detection sa dá rýchlo aktivovať/deaktivovať funkčným tlačidlom. Menej sa mi páči, že aby som mohol vyberať AF bod joystickom, musím ho najprv stlačiť.

Sériové zábery

Slušný je parameter sériového snímania. V plnom rozlíšení môžete snímať frekvenciou až 11 obr./s., X-Pro 2 zvládne max. 8 obr./s. Do buffera sa zmestí 36 súborov v nekomprimovanom formáte RAW. V režime el. uzávierky pri oreze 1,25x je frekvencia až 30 obr./s.

Vychytávky

Aj keď je fotoaparát do veľkej miery sparťanský, nájdete v ňom aj niekoľko moderných vychytávok:

  • Fotoaparát je vybavený novou funkciou snímania HDR, ktorá kombinuje viacero záberov s rôznymi úrovňami expozície a rozširuje tak dynamický rozsah.
  • X-Pro3 má prvýkrát obmedzovač zaostrenej vzdialenosti, ktorý bol doteraz k dispozícii len na niektorých objektívoch. Môžete si vybrať z dvoch predvolených hodnôt alebo použiť zaostrovací krúžok na zadanie ľubovoľného rozsahu zaostrenia. Môžete tak použiť obmedzovač zaostrenej vzdialenosti pre všetky objektívy XF.
  • Fotoaparát spracúva viacero expozícií až do 9 snímok v režime „multiple exposures“. Na každý z obrázkov môžete použiť rôzne režimy filmovej simulácie a vytvoriť tak viacvrstvovú koláž.
  • Focus bracketing je ďalšou novinkou. Fotoaparát sám urobí sériu záberov, pri ktorej postupne preostruje objektív. V počítači sa potom zábery zložia do fotografie s väčšou hĺbkou ostrosti, aká sa nedá dosiahnuť jednoduchým priclonením. Túto funkciu využijú hlavne fotografi makra a produktoviek.

Konektivita

Ako sa na profesionálny fotoaparát patrí, disponuje dvojicou slotov pre pamäťové karty. Obidva sú typu SD UHS-II. Konektory sú tu dva. 2,5 mm pre externý mikrofón a viacúčelový USB-C. HDMI chýba. USB-C podporuje tethering i spracovanie RAW-ov z PC pomocou výkonného procesoru fotoaparátu.

Bezdrôtovú konektivitu zabezpečujú WiFi a Bluetooth.

Napájanie

Fotoaparát využíva rovnakú batériu NP-W126S ako predchodcovia. O niečo sa zlepšila výdrž. Napomáha tomu aj to, že displej je prevažne neaktívny. 500-600 záberov na jedno nabitie urobíte prakticky pokaždé. Pri využití sériového snímania aj o niekoľko stoviek záberov viac.

Fotoaparát umožňuje nabíjať batériu aj cez USB, aj z powerbanky.

Príslušenstvo

Plochý tvar tela neposkytuje ergonomický úchop, ten môžete zlepšiť prídavným gripom MHG-XPRO3. Škoda, že nemá zabudovanú Arca Swiss kompatibilnú koľajničku.




Ochranou i módnym doplnkom je polovičné škrupinové puzdro BLC-XPRO3.



Fotoaparát v praxi

Novinku som prvý krát vyskúšal v Prahe, na predstavení pre novinárov. Ušla sa mi ranná predprodukčná vzorka, ktorá trpela niekoľkými softvérovými chybami. Nfapríklad sa občas resetovala. Z hľadiska rýchlosti a kvality snímania však šlapala na 100%. Na podrobnejšie otestovanie som dostal tiež predprodukčný kus, ale už novší.

Prakticky pri každej novej Fujine píšem, že oproti predchádzajúcemu modelu je suverénnejšia. Teraz tomu nie je inak. Hardvér z X-T3 je podporovaný najnovším softvérom. Zaostrovanie je rýchlejšie a citlivejšie, lepšie funguje detekcia tváre a očí. Rýchlejšia je aj odozva spúšte. Kontinuálne zaostrovanie funguje veľmi dobre, ale suverenite zrkadloviek sa stále nevyrovná. Zvládlo ale aj ťažko predvídateľné čajky. Ich fotenie by dopadlo ešte lepšie, keby som nezabudol pri výmene objektívu otvoriť clonu.


U bezzrkadloviek väčšinou používam tichú elektronickú uzávierku. Tu by to ale bolo niekedy škoda, pretože mechanická uzávierka má tak krásny zvuk.

Osobne nie som priaznivcom optického hľadáčika. Z princípu nemôže byť tak dobrý digitálny EVF, alebo optický na zrkadlovke. Nie je to moja výčitka fotoaparátu. Mne len viac vyhovuje EVF a kúpil by som si preto X-T3. Je ale skupina užívateľov, ktorá optický priehľadový hľadáčik preferuje. Tí budú nadmieru spokojní, pretože lepšie sa asi ani nedá urobiť. Ak treba, užívateľ si prepne hľadáčik na elektronický, alebo hybridný.

Koncepcia displeja rozdelila fotografov na dve skupiny. Tých, ktorí sú z toho nadšení a tých, ktorým sa to nepáči. Ja patrím k tej druhej, pretože z displejom pracujem aktívne a chcem si fotografie pohodlne kontrolovať. Môžete si v hľadáčiku zapnúť zobrazenie nafoteného záberu, ale nie je to ono, hlavne ak používate čisto optický hľadáčik. Toto je fotoaparát pre tých, ktorí nechcú vidieť náhľad fotografie, ale chcú maximálne filmový zážitok.

Nevýhodou umiestnenia kĺbu na spodnej časti je to, že displej môže kolidovať s hlavou statívu, či rýchloupínacou doštičkou. Konštrukcia displeja poteší street fotografov, ktorí fotia tzv. od pasu.

Stavový displej na zadnej časti displeja je milým pretransformovaním okienka pre ústrižok z krabičky od filmu, do digitálnej podoby. Štandardne zobrazuje nastavený obrazový profil a ISO, samozrejme v grafike filmovej krabičky. Takmer to vyzerá, akoby ste fotili na film. Samozrejme prepínanie medzi profilmi je rýchle, nastavené na tlačidlo a roller. Rýchlo môžete meniť profily podľa fotografovanej scény a vášho zámeru. Môžete si však nechať zobraziť aj praktickejšie informácie o nastavenej expozícii. Ja som využíval zobrazenie profilu, pretože všetko ostatné vidím priamo na fotoaparáte a objektíve, alebo v hľadáčiku. Stavový displej pridáva prvok zábavnosti, ale bohužiaľ nie je podsvietený, takže za zlých svetelných podmienok na ňom nič nevidíte. Má slabé pozorovacie uhly a aby ste niečo videli, musíte sa naň pozerať kolmo.

V spojení s funkciou stavového displeja by som prijal, ak by užívateľ mohol vyfiltrovať len tie profily, ktoré používa.

Obrazová kvalita

Fujifilm produkuje fotoaparáty, u ktorých veľa fotografov začalo opäť využívať formát JPG. Je to kvôli špičkovému spracovaniu obrazu s použitím dlhoročných skúseností s vývojom a výrobou filmov. V tomto sa žiadna iná značka Fujifilmu nevyrovná. X-Pro3 je vo filmových simuláciách najďalej. Preto je škoda, že neponúka priame ukladanie do 16-bit TIFF Adobe RGB. Viem, súbory by boli veľké a fotoaparát by to spomaľovalo. Ale koho by to trápilo, toto nie je fotoaparát pre fotenie športu a wildlifu. Je tu ale možnosť vyvolať RAW priamo vo fotoaparáte a vyexportovať ho aj do 16-bitového RAW-u. Nezabudnite vtedy ale, aby ste na karte mali dostatok miesta.

Možno je to len môj dojem, ale obrazová kvalita je ešte o kúsok lepšia ako u X-T3. Výborné sú fotografie vo formáte JPG, konečne aj v štandardnom nastavení. Doostrovanie a odšumovanie nie je agresívne ani pri vyšších citlivostiach.


Jedinečné farby priamo z fotoaparátu sú dôvodom, prečo sú Fujiny tak populárne.

Z hľadiska šumu sa fotoaparát správa prakticky ako fullframe. Počas celého testovania som nechal zapnuté Auto ISO, čo inak nerobím, aby som mal dostatok fotografií, snímaných s rôznou citlivosťou. Fujifilm neženie najvyššiu citlivosť do závratných výšin, aby marketingovo zlepšil parametre prístroja. Do ISO 1600 sa o šum nemusíte starať. Pri ISO 3200 je šum viditeľný, ale málo rušivý. Aj pri ISO 6400 je stále dostatok detailov. Pri tejto citlivosti končí aj nejeden fullframe. X-Pro 3 ale v pohode zvláda aj ISO 12 800.




Kresbu z tieňov vytiahnete bez rušivých pásikov (banding) a s nízkou úrovňou šumu.

Dynamický rozsah fotoaparátu je výborný. Ak ho chcete využiť naplno použite profil Eterna, je navrhnutý pre video, ale ja ho mám rád aj pri fotografii. Pri vyťahovaní kresby s tieňov sa objavuje jemný šum, je ho ale menej, ako býva zvykom u iných fotoaparátov.

V mojej praxi nerád používam vyššie citlivosti, ak sa dá tomu vyhnúť. U tohto fotoaparátu som aj cez deň fotil s vyššími citlivosťami, bez výčitiek svedomia. Takto je aspoň čiastočne kompenzovaná absencia IBIS stabilizácie.

Chcel som vyskúšať X-RAW studio a spracovať fotografie do TIFF-u priamo vo fotoaparáte s originálnymi profilmi. Zatiaľ však nie je novinka podporovaná.

Video

Asi málokto si tento fotoaparát kúpi kvôli videu. To je pritom kvalitné, ergonomicky je však X-T3 na video oveľa vhodnejšia. V menu fotoaparátu nájdete samostatné podmenu pre video so 4 stranami. V nastaveniach nechýba dokonca ani F-Log. Video je v 4K alebo Full HD rozlíšení. Ak nemienite využívať Log, odporúčam profil Eterna s veľkým dynamickým rozsahom. Dátový tok je až 200 Mbps, formát videa je MOV, H.264. Pri 4K rozlíšení je max. frekvencia 30 FPS, u Full HD až 120 FPS. Aj pri 4K rozlíšení sa využíva celá šírka snímača.

Opäť o niečo vylepšené zaostrovanie pomáha aj vo videu. Citeľne ale chýba stabilizovaný snímač. Väčšina objektívov Fujinon nemá stabilizáciu, dupľovane tých, ktoré si kupujú majitelia radu X-Pro, ktorí dávajú prednosť pevným sklám.

Fotoaparát nemá priame tlačidlo pre spustenie nahrávania, najprv je potrebné prepnúť režim “drive”. Ako tlačidlo Record funguje spúšť, čo je lepšie, ako skúšať stláčať nejaké ergonomicky zlé umiestnené tlačidlo.

Video som otestoval s objektívom 16-80/4, ktorý má zabudovanú optickú stabilizáciu. Obrazový profil som zvolil Eternu s veľkým dynamickým rozsahom. Stabilizácia fungovala veľmi dobre, i keď nie tak plavne, ako u fotoaparátov s Dual IS. Video má výbornú kvalitu, s profilom Eterna sú farby prirodzené. Škoda len, že mi nevyšlo lepšie počasie a video je šedivé.

Konektivita u videa je tak trochu divná. Je tu 2,5 mm neštandardný konektor pre externý mikrofón, výstup na slúchadlá je cez USB-C a HDMI úplne chýba.


Plusy a mínusy

+ X-Trans 4. generácie
+ nízka úroveň šumu
+ kvalita JPG
+ interné vyvolanie RAW, export do 16-bit TIFF
+ obrazové profily, podrobnejšie nastavenie spracovania obrazu
+ vylepšený hľadáčik
+ kvalitný displej
+ rýchlejšie a citlivejšie zaostrovanie
+ spracovanie, nová povrchová úprava, odolnosť
+ dizajn a koncepcia
+ kvalita videa
+ USB-C

-  koncepcia displeja nemusí vyhovovať každému
-  optický hľadáčik má svoje obmedzenia
-  absencia D-Padu
-  snímač nie je stabilizovaný
-  stavový displej nie je podsvietený
-  výstup na slúchadla cez USB-C
-  chýba HDMI

Záver

X-Pro rad dohnal rad T a pridal k tomu pár inovácií naviac, ktoré sa pravdepodobne objavia aj u radu T v novom firmvéri. X-Pro3 je najmodernejší rangefinder na trhu. Viac sa asi z priehľadového hľadáčika vytĺcť nedá. Niekto je možno sklamaný, že tu nie je viac výrazných inovácií a X-Pro3 je hardvérovo porovnateľná s X-T3. Mne veľmi chýba len stabilizovaný snímač, ktorý by sa uplatnil pri použití pevných objektívov, prípadne aj starých objektívov pripojených cez adaptér. Ak mám výhrady, tak voči koncepcii displeja a absencii D-padu. D-Pad pomerne slušne nahradil joystick, ale mne by praktickejší displej chýbal. Bol som však prekvapený, že som si na fotenie bez displeja pomerne rýchlo zvykol. Preto sa až tak nečudujem tým, ktorí sú z použitej koncepcie nadšení. A práve ním je fotoaparát určený. Oprostím sa od vlastných požiadaviek na fotoaparát, tento nikdy nebol navrhovaný pre mňa, a objektívne musím skonštatovať, že je to profesionálna mašinka s krásnym dizajnom, priamočiarym ovládaním, špičkovým vyhotovením a naviac je aj rýchly. Obrazové profily z neho robia čosi viac a nečudujem sa, ak niekto fotí len do JPG. Obrazová kvalita je vynikajúca a v kategórii APS-C nemá konkurenciu, čo sa týka nízkej úrovne šumu pri vysokej citlivosti.

Aj keď si fotoaparát nikto nebude kupovať kvôli videu, je video veľmi kvalitné a príkladná je aj funkcionalita. Mínusom je tak absencia stabilizácie snímača, obmedzená polohovatelnosť displeja a chýbajúce HDMI.

Fotoaparátu udeľujem ocenenie TOP redakcie. Chápem ale, ak niekoho niektoré inovácie odradia od kúpy. Nie je pre každého. A tým je vlastne výnimočný. Je to fotoaparát pre vybranú skupinu fotografov, ktorý presne vedia, čo chcú a daná koncepcia im vyhovuje.

Vzhľadom na to, že som testoval predprodukčnú vzorku, môžu sa vlastnosti a funkcie finálnej verzie líšiť, rovnako aj kvalita fotografií a videa.




Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
fatality
2019-11-18 11:46:29
sympaticky pocin v dobe,ked ide kazdy na istotu..ako som uz vsak pisal aj inde a pise to aj sefredaktor,
mal to byt iny model,nez x-pro3,alebo mal byt displej plne otocny,s moznostou vybrat si..
 
sharkyyy
2019-11-18 14:10:25
ak by bol ostal displej a d-pad- bol by to super pocin, pouzitelny aj ako ddruhe telo k svadobnemu foteniu s x-t3, x-h... Taklto nie, kedze potreba nastavit uplne ine ovladanie pre x-pro3 kvoli absencii d-padu a teda 4 funkcnym hw tlacidlam. Ak sa chceli priblizit tzv. pure shooting, tak mi nedava logiku absencia 5 tlacidiel a teda potreba liezt do menu kvoli zakladnym nastaveniam.
A ak pure shooting, tak hdr mod a podobne ficury naco?
 
VLADOJ
2019-11-18 14:41:19
Nechápem ludí, ktorí nic nevytvorili a kritizujú iných. Ved ked nechcú tento model kúpit nech si ho nekúpia. Nech si kúpia taký ktorý chcú. Alebo ak sú takí odborníci nech si navrhnú a vyrobia taký ktorý im bude vyhovovat. Kritizovat nieco na com som sa sam nezucastnil je najlahsie,
 
JohnNewton
2019-11-18 14:51:49
príspevok od: VLADOJ
Nechápem ludí, ktorí nic nevytvorili a kritizujú iných. Ved ked nechcú tento model kúpit nech si ho nekúpia. Nech si kúpia taký ktorý chcú. Alebo ak sú takí odborníci nech si navrhnú a vyrobia taký ktorý im bude vyhovovat. Kritizovat nieco na com som sa sam nezucastnil je najlahsie,
Na nechápanie máš samozrejme plné právo, rovnako ako na chválenie alebo kritizovanie
 
VLADOJ
2019-11-18 15:08:15
Ved hej, ale kritizovat nieco bez toho aby kritizujuci vedel ake poznatky viedli tvorcu k navrhu ktory vytvoril a ake mal torca obmedzenia a limity je najlahsie
 
VLADOJ
2019-11-18 15:09:18
tvorca
 
fatality
2019-11-18 15:11:34
príspevok od: VLADOJ
Ved hej, ale kritizovat nieco bez toho aby kritizujuci vedel ake poznatky viedli tvorcu k navrhu ktory vytvoril a ake mal torca obmedzenia a limity je najlahsie
iba kecame o technike,neprezivaj to tak
 
blahoslav J B Art
2019-11-18 16:16:43
Už aby boli aj na mobiloch bežné vyklapacie displeje
 
JohnNewton
2019-11-18 16:42:45
príspevok od: VLADOJ
tvorca
Za chvíľu skončíme pri stvoriteľovi
 
marianr
2019-11-20 09:06:49
príspevok od: VLADOJ
Nechápem ludí, ktorí nic nevytvorili a kritizujú iných. Ved ked nechcú tento model kúpit nech si ho nekúpia. Nech si kúpia taký ktorý chcú. Alebo ak sú takí odborníci nech si navrhnú a vyrobia taký ktorý im bude vyhovovat. Kritizovat nieco na com som sa sam nezucastnil je najlahsie,
Každý má právo povedať že mu nechutí, aj keď nevie variť. Tvoja demagógia je síce bežná, ale úbohá.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia