Hore

Fujifilm X-T10 nadupaný drobec

Fujifilm predstavil nový model X-T10 len nedávno a prezentuje ho ako odľahčený vlajkový model X-T1. Novinke už len podľa špecifikácie nič nechýba. Má dobrý hľadáčik, výklopný displej, rýchly autofokus a logické ovládanie ako iné Fujfilmy. Na niekoľko dní po uvedení na trh bol dokonca model X-T10 o niečo lepšie funkčne vybavený a to vďaka novšiemu firmvéru.


Otočné ovládače sú viac prispôsobené rodinným fotografom.

Základná špecifikácia Fujifilm X-T10:

Senzor: APS-C X-Trans sensor II (16MP)
ISO: 200 – 6400
Meranie expozície: TTL 256-zónové, Multi / bodové / priemerové
Autofokus: detekcia tváre, zaostrenie bližšieho oka, jednotlivé, kontinuálne,  nové funkcie Zone tracking a Wide tracking
Závierka:  mechanická 30 sec. to 1/4000 s, elektronická,1/2500 to 1/32,000s, bulb max. 60 min.
Synchronizačný čas s bleskom: 1/180s,
Sériové snímanie: 8 fps
Hľadáčik: EVF 0.5 inch, 2.36 milión bodov OLED 100% pokrytie, očný senzor,dioptrická korekcia
LCD 3“, 920 K bodov, výklopný,
Pamäťové médium SD HC karta
Blesk: GN5, interný, manuálne výklopný.
Hmotnosť a rozmery: 330g ,116,4 x 82,8 x 40,8mm 

Prvý kontakt

Pri prvom pohľade na produktové obrázky, rovnako aj pri stretnutí s X-T10 naživo na „predvádzačke“ som sa obával malých rozmerov a menších ovládacích prvkov. Ak ste už mali možnosť fotiť s Olympusom OM-D E-M10, tak veľmi podobný pocit je aj z fotenia s touto novou „Fujinou“.  Samozrejme s tým rozdielom, že Fujifilm má pri podobných rozmeroch tela trochu väčší APS-C senzor. Elektronický hľadáčik ma popravde príjemne prekvapil. Je síce s menším zväčšením ako pri X-T1, ale zato má rýchle reakcie a výborné rozlíšenie ako pri modeli X-T1. Neviem to zatiaľ potvrdiť úplne exaktne (nemal som súčasne aj X-T1), ale akoby mal X-T10 o niečo vzdialenejší očný bod ako pri X-T1. Takže sa do X-T10 pohodlne pozerá aj s nasadenými okuliarmi, čím sa trochu potláča nevýhoda menšieho zväčšenia. Pri Canone 5D MkIII je fotenie s nasadenými okuliarmi trošku nepohodlné. Už pri prvom stiahnutí fotografií som si uvedomil, že vďaka tomu, že v hľadáčiku presne vidím čo odfotím, mám prakticky nulový odpad kvôli nepresnej expozícii a stmavenie či zosvetlenie obrázkov musím robiť len v minimálnom rozsahu max +/- 0,7 EV. Zobrazenie odfoteného obrázka som preto vypol (veď aj tak vyzerá rovnako Live View v hľadáčiku), čo ešte viacej zrýchlilo odozvu novinky pri reálnom fotení.


Pribudla páčka „Full Auto“, koliesko korekcie expozície ide trošku ťažšie ako by som si prial.

Materiálové spracovanie

Je zrejmé, že cenovo dostupnejší model musí byť vyrobený ekonomickejšie. V tomto prípade sa šetrilo veľmi nepatrne ani nie na konštrukcii tela, skôr presunom výroby (alebo skôr zložení komponentov - podľa môjho názoru) do Thajska, viď krátke video z výroby.



Hlavný skelet je pravdepodobne plastový s oceľovou výstužou, dobre obalený pogumovaním, takže si to veľmi nemáte šancu všimnúť. Aspoň podľa reklamného videa to tak vyzerá.  Vrchný panel s ovládacími kolieskami a tlačidlom spúšte je z horčíkovej zliatiny. Vyklápacia časť blesku je samozrejme z plastu. Napriek malým rozmerom a prijateľnej cene fotoaparát pôsobí kvalitne, spoje sú krásne zlícované. Pogumovanie gripu pôsobí kvalitne a aj výstupok na palec si plní dobre svoju funkciu. Otočné kolieska idú ťažšie, sú kovové no musím povedať, že sú trošku iné ako na X-pro1 alebo X-T1.


Integrovaný blesk poteší tých, ktorým v modeli X-T1 chýbal.

V praxi

Po prvom, asi hodinovom, fotení som bol príjemne prekvapený dosť istým držaním aj napriek malým rozmerom a prvotným obavám. Istejšie držanie ponúkne prídavný grip MHG-XT10, ktorý má byť čoskoro dostupný, ale zatiaľ som ho v rukách nemal. Pozrite sa na moje ďalšie zistenia z praktického fotenia v jednotlivých bodoch:


Výklopný displej nemôže chýbať.


-autofokus je veľmi rýchly a konečne funguje podľa mojich predstáv. Fázový AF funguje iba v stredovom bielom obdĺžniku (pokrytie „fázovými“ je podobné ako pri Canon 5D MkII alebo Nikon D800) a kontrastný ten funguje samozrejme po celej ploche senzora.

- elektronická závierka je lepšia vec ako som predpokladal. Je bezhlučná a bez vibrácií, takže nikoho nevyrušujete hlukom a zábery sú ostrejšie ako pri zapnutej mechanickej závierke. Najmä pri hraničných časoch ako 1/60s alebo 1/125s. Funkciu prepínania režimov závierky je tiež veľmi vhodné si priradiť k prednému roleru (Fn).

- fotoaparát veľmi rýchlo ukladá obrázky na kartu, rýchlo zobrazuje nafotené zábery a vôbec na nič nie je potrebné čakať ako napríklad na mojej starej X-Pro1, kde ukladanie záberov trvá niekoľkonásobne dlhšie.

- ovládače na zmenu času alebo korekcie expozície idú o niečo tuhšie ako na iných modeloch. Oceňujem, že novinka nemá aretáciu proti nechcenému pretočeniu , podľa mňa to len zdržuje pri zmene nastavení.

- chod tlačidiel je o.k. Možno aj o niečo lepší, pohodlnejší ako na X-T1. No v porovnaní s X-Pro1 sú tlačidlá na X-T10 aj X-T1 jednoducho malé.

- viditeľné aj zlepšenie automatického vyváženia farieb v zmiešanom osvetlení napríklad v porovnaní s modelom X-Pro1. Veľmi vhodný a priaznivý k „pleťovkám“ je pri zmiešanom svetle firemný filmový preset Classic Chrome. Zdá sa, že Fujifilm už asi naozaj vyťažil maximum z 16 Mpx. senzora. Používa ho už niekoľko rokov a výsledky sa dostavili.

- konečne funguje aj v manuálnom režime korekcia expozície (je to vlastne posun formou automatického ISO Auto). Majitelia Nikonov to poznajú už roky, Canonisti zatiaľ o takejto funkcii len snívajú :)

- ovládač korekcie expozície ide na môj vkus dosť ťažko. Pre niekoho výhoda pre iného nie.

- setový objektív je k X-T10 ponúkaný už v dvojkovej vylepšenej verzii. Je to dosť podceňovaný objektív. Začína na ekvivalente 24mm čo stále nie je úplne bežné, obrazový výstup má veľmi dobrý.  Môžete si to overiť v galérii pod článkom.

- fotoaparát reaguje fakt svižne a má také malé rozmery (ako aj dobrú cenu), že vážne uvažujem nad tým ako pohodlne by sa mi fotila napríklad svadba či vernisáž výstavy s dvoma telami X-T10 a trojicou objektívov XF 23mm F1,4  +XF 35mm F1,4 +XF 56mm F1,2. Predsa len, za jedno telo X-T1 si môžete dovoliť takmer 2x novinku X-T10!

- pre lepšie šetrenie energiu je zabudovaný nový „EVF only“ režim, kedy sa hľadáčik zapne až keď priložíte X-T10 k oku. Zadný LCD monitor je v tomto režime trvale vypnutý.


Spoje pekne lícujú a ani na konštrukcii nič nevŕzga. Horný a spodný rám je z kovu.

Užívateľské nastavenia

Možnosti užívateľského nastavenia novinky sú prakticky neobmedzené. Okrem zadného štvorsmerného tlačidla je možné užívateľsky nastaviť ako funkčné tlačidlo (Fn) aj predný „stláčateľný“ roler. Tomuto som priradil funkciu nastavenia ISO a neskôr režim zmeny nastavenia závierky (elektronická a mechanická, prípadne Auto). Zadný roler je dobrý ako zoom tlačidlo pri fotení v MF režime a aj pi prezeraní fotografií. Veľmi vhodné sú pre fotenie aj používateľské režimy C1 až C7, v ktorých je možné detailne konfigurovať rôzne nastavenia pre opakujúce sa situácie, v ktorých sa nachádzame. Rovnako je možné aj zobrazenie položiek v Q menu konfigurovať podľa chuti.


Pri porovnaní veľkosti s inými fotoaparátmi je zrejmé, že X-T10 je už dosť malý prístroj.

X-T10 a väčšie objektívy

Ťažké zoomy s F2,8 sa na tento model fotoaparátu samozrejme dajú nasadiť a aj perfektne fungujú, no pristanú mu skôr menšie, pevné a cenovo dostupné objektívy. Ako sú napríklad XF 18mm F2 alebo XF 35mm F1,4. S prémiovými F1,4 pevnými objektívmi sa prístroj ovláda pomerne pohodlne, no je ich vpredu cítiť – vyskúšané na XF 16mm F1,4. Pre ľudí s veľkými rukami, zoomami alebo tých, čo chcú fotiť s externým bleskom, je vhodnejšie počkať si na grip MHG-XT10, alebo sa poobzerať po alternatívnom náhradnom výrobcovi gripu.


Batéria je rovnaká ako pri iných CSC od Fujifilmu.

Fujifilm X-E2 vs. X-T10

Krátko a stručne: pokiaľ nechcete „range finder style“ dizajn tela fotoaparátu, tak už nevidím dôvod prečo si dnes kúpiť X-E2. Veď novinka je vo všetkom lepšia...

Prečo sa  stále oplatí kúpiť Fujifilm X-T1

Pokiaľ plánujete používať F2,8 zoomy, tak väčšie a voči počasiu pretesnené telo je istotne výhodou. Pre niekoho je dôležité aj výkonnejšie sériové snímanie rovnako aj väčší hľadáčik. Ak často využívate EVF hľadáčik a máte slabší zrak, tak X-T1 oceníte viacej. Rovnako, len pri modeli X-T1 je možné zakúpiť si vertikálny batériový grip, ktorý je dobrý nielen pre fotenie portrétov ale tiež zlepšuje ergonómiu pri fotení s väčšími objektívmi. Podľa môjho názoru a aj podľa web stránok Fujifilmu, je model X-T1 po nahraní najnovšej verzie firmvéru 4.0 stále najlepší Fujifilm fotoaparát rady X a pokiaľ naň máte peniaze treba si ho dopriať.


Nový setový objektív zaostruje rýchlo, výrazne neváha ani v slabšom svetle.

Odporúčania pre užívateľov požadujúcich bleskový AF:

  • Pre rýchlejší AF: vypnite v Menu „Power safe mode“.
  • Vypnite detekciu tváre, ktorá používa len zaostrovanie pomocou kontrastu Fázový AF sa automaticky vypína pri zapnutej funkcii detekcie tváre.
  • Pre rýchlejšie zaostrenie zvoľte väčší zaostrovací bod. Najmenší možný AF bod je síce veľmi precízny, ale treba rátať so spomalením.
  • Využívajte radšej stredové zaostrovacie body s fázovým zaostrovaním.
  • Zapnite si funkciu prediktívneho zaostrovania „prefocus AF“


Zadný štvorsmerný volič, má tlačidlá užívateľsky nastaviteľné podľa chuti používateľa.

Odporúčané príslušenstvo:

  • Ochranný kryt/sklo displeja
  • Rezervná batéria
  • Rýchla SD karta - aspoň Class 10
  • Objektív XC 16-50mm OIS II sa v  „sete“ naozaj oplatí, je to jednoducho poctivo urobený a cenovo dostupný setový zoom
  • Pevné menšie svetelné objektívy ako napríklad XF 35m F1,4, XF 18mm F2, XF 27mm F2,8 (portréty a reportáž).
  • Prídavný grip MHG-XT10
  • Blesk Nissin i40


Fotoaparát vyzerá naživo ešte lepšie ako na produktových fotkách.

Nehaňte JPEG môj...

Keďže v čase písania recenzie ešte nebol dostupný RAW konvertor, používal som ako výstupný formát rovno JPEG. Nakoniec na fotenie akcií pre školský facebook a web to bezpečne postačí. Musím povedať, že som bol veľmi prekvapený ako prirodzene vyzeral farebný výstup aj po miernej úprave v LR. Popravde mi dá dosť roboty, aby som takýto prirodzený filmový „look“ urobil pri bežnom spracovaní RAW.


Simulácia filmu: Classic Chrome, Auto WB, vľavo JPG priamo z fotoaparátu vpravo narýchlo upravený v LR. Zosvetlené tiene.


Simulácia filmu: Provia, Auto WB, vľavo JPG priamo z fotoaparátu, vpravo narýchlo upravený v LR.
Zosvetlené tiene.

Pokiaľ si chcete pozrieť ako vyzerá výstup z X-T10 z RAW, pozrite si prosím obrázky v recenziách k modelom X-T1 alebo X-E2. Obrazový výstup je úplne totožný. V čase písania a vyhodnocovania recenzie mi neustále padal nestabilný Lightroom 6, takže som nebol schopný vyvolať ďalšie RAW súbory. Nakoniec som pár záberov konvertoval do DNG a následne ich spracoval v Lightroom 5.7.

Záver

Fujifilmu tento ťah vyšiel, vyrobil veľmi dobre vybavený a cenovo dostupný fotoaparát s vhodným setovým objektívom. Po doplnení voliteľného „handgripu“ sa odstráni aj hendikep menších rozmerov. Problematické je teraz už len si vymyslieť dôvod prečo si Fujifilm X-T10 nekúpiť.


Tento produkt si môžete zakúpiť aj v ephotoshop.sk a podporiť tak svoj obľúbený portál ePhoto.sk. Neprehliadnite akciové ponuky!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
sharkyyy
2015-07-20 08:58:18
Viac menej suhlas. Vlastnim x-e1 a x-t10. Napisem aj tu hlavne rozdiely.
V prospech x-t10 je lepsi hladacik (uz hladacik zo zrkadla by som nechcel ani nahodou-kedze mam moznost vidiet skutocny obraz aky bude na vystupe)-hladacik je rychly, ziadna limitacia pri sporte.
Lepsi autofocus ako x-e1, priadane funkcie sledovania objektov-ma to vsak svoje muchy.
Wifi(ovladanie cez smartfon), prenos suborov.
Timelapse.
Detekcia tvare(pouziva iba kontrastne ostrenie).
7 programovacich tlacidiel (tych nikdy nie je dost , je to velmi navykove-po dvoch hodinach uzivania si clovek zapamata vsetky v pohode).
Vyklopny display-ale nie az o 180 stupnov na selfie.
Nevyhody oproti x-e1: horsi obraz z jpeg (pre mna prilis kontrastny, strata detailov v tienoch-po shadow tone-2 uz to nie je ono).
Zehlenie tvari pri iso nad 1600 aj pri vypnutej redukcii sumu. To je vsak vlastnost vsetkcy xtrans ii senzorov.
Cize obrazova kvalite je stale asi top v x-e1.
Horsie drzanie ako x-e1 (to sa mi drzalo luxusne, pri x-t1 mam cudne skrutene prsty). X-e1 je lahsi fotoaparat. Rovnako viac mi vyhovuje hladacik na lavej strane.
Vstavany blesk sa neda otocit smerom do stropu a teda odrazat svetlo o strop ako je tomu u x-e1. Blesk u x-t10 je slabsi.
Vacsie jpeg a az prehnane obrovske rawka u x-t10 (33 mb uz je naozaj dost a spomaluje tu pri uprave oproti 23 mb u x-e1). 36 MPIX senzory maju mensiu velkost ako 33 mb.
Pri foteni bleskom, ak je zapnuta detekcia tvare, tak stale mi ukaze nahlad fotky po odfoteni portretu, hoci ho mam v menu vypnuty.
Chyba vodovaha v automatickom rezim SR+ (pre manzelku).
 
vladislav
2015-07-20 09:18:26
XT 10 sa predava aj v sete s Fujinon XF 18-55mm , je to ok kombinacia, alebo sa podla Vas viac hodi k tomu telu XC 16-50mm?
A co tele Fujinon XF 55-200mm f/3.5-4.8, resp. nova 90tka?
 
JohnNewton
2015-07-20 09:29:35
Ak fotoaparát žehlí tváre, o to viac ničí jemné prírodné štruktúry srsť, perie, ihličie ktoré potom vyzerajú ako špongia. Myslím že ako autor správne napísal, Fuji u tohoto modelu vyťažil "maximum" ale vo vlastnostiach ktoré som popísal. Možno tomu pomohlo aj notorické používanie minimálnej clony aj u motívov, kde sa to absolútne nehodí.
 
JohnNewton
2015-07-20 09:39:47
príspevok od: vladislav
XT 10 sa predava aj v sete s Fujinon XF 18-55mm , je to ok kombinacia, alebo sa podla Vas viac hodi k tomu telu XC 16-50mm?
A co tele Fujinon XF 55-200mm f/3.5-4.8, resp. nova 90tka?
Určite 18-55, 55-200 je sklo s veľmi pekným bokehom a dobrou stabilizáciou. Na 200 mm sa občas zadarila aj 1/17 sec. Na max. kresbu ho však na dlhom konci budeš musieť cloniť na min. 8. Mne sa však po roku používania pokazil, či to je jav ojedinelý alebo nie sa nedá zistiť.
 
sharkyyy
2015-07-20 09:52:28
Mam obe skla 16-50, 18-55. Vlastnim aj xc 50-230 a mal som odskusacne aj 50-200. Ak ti nejde o svetelnost, usetri a chod do 16-50. Testoval som objektivy vo vseliakych podmienkach pri roznom ise a absolutne ziadny rozdiel. Preto su aj take pozitivne recenzie na 16-50 vsade na internete-kde je vyspevovany ako najlepsi zoomovy objektiv pomer cena-kvalite v csc. Za tu cenu je to nadstandartny objektiv. 18-55 ma vyhodu akurat v kovovej konstrukcii, moznost zapnutia stabilizacie priamo na objektive, rovnako prepnutie clony do aut.rezimu na objektive. Je vsak tazsii. Rozsah od 16-18 je urcite zaujimavejsie ako 50 vs 55m. Rovnako objektivi xc 50-230 je skvely. Je rychlejsie ako drahsi xf 50-200, ovela lahsi, kvalite je rovnaka. Plati to iste, ak ti netreba svetelnost, chod do xc.
 
JohnNewton
2015-07-20 10:11:58
príspevok od: sharkyyy
Mam obe skla 16-50, 18-55. Vlastnim aj xc 50-230 a mal som odskusacne aj 50-200. Ak ti nejde o svetelnost, usetri a chod do 16-50. Testoval som objektivy vo vseliakych podmienkach pri roznom ise a absolutne ziadny rozdiel. Preto su aj take pozitivne recenzie na 16-50 vsade na internete-kde je vyspevovany ako najlepsi zoomovy objektiv pomer cena-kvalite v csc. Za tu cenu je to nadstandartny objektiv. 18-55 ma vyhodu akurat v kovovej konstrukcii, moznost zapnutia stabilizacie priamo na objektive, rovnako prepnutie clony do aut.rezimu na objektive. Je vsak tazsii. Rozsah od 16-18 je urcite zaujimavejsie ako 50 vs 55m. Rovnako objektivi xc 50-230 je skvely. Je rychlejsie ako drahsi xf 50-200, ovela lahsi, kvalite je rovnaka. Plati to iste, ak ti netreba svetelnost, chod do xc.
Súhlas, 16 mm je silná motivácia a môže rozhodnúť. Ale ak sú financie 10-24 je vynikajúce sklo.
 
marcus_labeo
2015-07-20 12:28:32
príspevok od: sharkyyy
Mam obe skla 16-50, 18-55. Vlastnim aj xc 50-230 a mal som odskusacne aj 50-200. Ak ti nejde o svetelnost, usetri a chod do 16-50. Testoval som objektivy vo vseliakych podmienkach pri roznom ise a absolutne ziadny rozdiel. Preto su aj take pozitivne recenzie na 16-50 vsade na internete-kde je vyspevovany ako najlepsi zoomovy objektiv pomer cena-kvalite v csc. Za tu cenu je to nadstandartny objektiv. 18-55 ma vyhodu akurat v kovovej konstrukcii, moznost zapnutia stabilizacie priamo na objektive, rovnako prepnutie clony do aut.rezimu na objektive. Je vsak tazsii. Rozsah od 16-18 je urcite zaujimavejsie ako 50 vs 55m. Rovnako objektivi xc 50-230 je skvely. Je rychlejsie ako drahsi xf 50-200, ovela lahsi, kvalite je rovnaka. Plati to iste, ak ti netreba svetelnost, chod do xc.
Tiež som čítal chválu na tento seťák, paradoxne ho viac chvália než špičkového svetelného súrodenca 16-55/2,8. Ostrosť, kontrast atp. v podstate porovnateľné, len zatiaľ čo pre 16-50 je to pochvala a v kontexte danej ceny na aplauz, pre 16-55 za danú cenu 1300 eur (!) to už na veľkú chválu nie je. O to viac, že bolo od nej obrovské očakávania, keďže papierovo sa zdá byť dokonalým záklaďákom (svetelný f2,8 zoom s najväčším rozsahom).
 
marcus_labeo
2015-07-20 12:29:32
príspevok od: JohnNewton
Súhlas, 16 mm je silná motivácia a môže rozhodnúť. Ale ak sú financie 10-24 je vynikajúce sklo.
Takto od stola sa mi zdá, že pre Fuji CSC je ideálna zostava skiel 10-24mm, 18-55mm a 56mm.
 
Demikát
2015-07-23 19:36:17
Jožko ďakujem za recenziu.
Chcem sa opýtať. . Je pri novom firware rozdiel v autofocuse pri jednotlivých bodoch oproti staršiemu? Ďakujem.
 
tomas2009
2015-07-28 23:35:53
No co som testoval novy firmware tak ano je tam rozdiel, aj ked som skusal iba cca 20minut... Hlavna a zasadna vec co mi ale enormne nesedela, bola ta ocnica na oku, strasne nieco, tak nieco neergonomicke. A poslednu vec ktoru spomeniem: staci si zobrat do ruky dva fotoap. tento a jeho vadcsieho brata. Pozrite sa do hladacika a uvidite asi momentalne najluxusnejsi elektronicky hladacik na svete...uz len kvoli tomuto hladaciku by som chcel vlastnit prave jeho raz tak drahsieho T brata: ...uvidime ako dopadne Panasonic GX8 a jeho hladacik, vraj bude mega dobry, ale uvidime az ked bude v mojej ruke ..lebo novym firmware sa zaostrovanie vo Fujine enormne zlepsilo, dokonca az tak, ze som to pocitovo vobec necakal...haluz
 
om1ci
2015-07-29 06:22:24
príspevok od: tomas2009
No co som testoval novy firmware tak ano je tam rozdiel, aj ked som skusal iba cca 20minut... Hlavna a zasadna vec co mi ale enormne nesedela, bola ta ocnica na oku, strasne nieco, tak nieco neergonomicke. A poslednu vec ktoru spomeniem: staci si zobrat do ruky dva fotoap. tento a jeho vadcsieho brata. Pozrite sa do hladacika a uvidite asi momentalne najluxusnejsi elektronicky hladacik na svete...uz len kvoli tomuto hladaciku by som chcel vlastnit prave jeho raz tak drahsieho T brata: ...uvidime ako dopadne Panasonic GX8 a jeho hladacik, vraj bude mega dobry, ale uvidime az ked bude v mojej ruke ..lebo novym firmware sa zaostrovanie vo Fujine enormne zlepsilo, dokonca az tak, ze som to pocitovo vobec necakal...haluz
o akom novom firmware na X-T10 hovoris ??
tam je zatial len jedna prva verzia.
 
tomas2009
2015-07-29 13:33:01
Pardon nie x-T10 ale x-T1. X-T10 ma nepres. Hladacikom a ocnicou. Nesela mi absolutne na ociach. ale ta x-T1 je genialna. Teda myslim hladacik.
 
sharkyyy
2015-07-29 15:46:27
príspevok od: tomas2009
Pardon nie x-T10 ale x-T1. X-T10 ma nepres. Hladacikom a ocnicou. Nesela mi absolutne na ociach. ale ta x-T1 je genialna. Teda myslim hladacik.
Takze ta nepresvedcil ocnicou a hladacikom -nicim inym ani nemohol. Pre mna je naopak uz hladacik u x-t1 velky, u x-t10 mam cely obraz "pokryty jednym pohladom", nemusim bludit okom po obraze-cize taky akurat.
X-T10 ma navyse integrovany blesk, plnoautomaticky mod AUTO vhodny aj pre neznejsie pohlavie. Je lahsi, mensi, krajsi , novsi (dlhsia podpora?)
Ma vsak mensi buffer.
 
JohnNewton
2015-07-29 18:15:18
príspevok od: sharkyyy
Takze ta nepresvedcil ocnicou a hladacikom -nicim inym ani nemohol. Pre mna je naopak uz hladacik u x-t1 velky, u x-t10 mam cely obraz "pokryty jednym pohladom", nemusim bludit okom po obraze-cize taky akurat.
X-T10 ma navyse integrovany blesk, plnoautomaticky mod AUTO vhodny aj pre neznejsie pohlavie. Je lahsi, mensi, krajsi , novsi (dlhsia podpora?)
Ma vsak mensi buffer.
Tak to máš v reálnom pohľade celkom ťažké, veľký zorný uhol, ešte väčšie zorné pole, na zbláznenie.... Nepoznám veľký hľadáčik, ja bu som chcel 1:1 a nie tunel . V tých mini EVF hľadáčikoch polovicu detailov vôbec nevidno.
 
sharkyyy
2015-07-29 20:44:46
Pri realnom pohlade viem zaostrit iba na malu specificku cast? Uz si sa pozeral cez x-t10 ze pises o tuneli? Nemylis si to s politikou?
Clovek chce aj co je nepotrebne, stale viac. V tomto pripade neviem ci je potreba zvacsovat hladacik, pracu uz to nezefektivni, neulahci-v tomto parametri som uz nakrmeny .
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2015-07-29 20:45:23
príspevok od: Demikát
Jožko ďakujem za recenziu.
Chcem sa opýtať. . Je pri novom firware rozdiel v autofocuse pri jednotlivých bodoch oproti staršiemu? Ďakujem.
určite ano, mylsíme pri XT1 je to lepšie
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2015-07-29 20:48:05
príspevok od: marcus_labeo
Takto od stola sa mi zdá, že pre Fuji CSC je ideálna zostava skiel 10-24mm, 18-55mm a 56mm.
to záleží čo fotíš, ja som väčšinou činný ako reportér takže jedine pevné ohniská 18mm F2 + 35mm F1,4. Občas vytiahnem 60 F2,4 macro. Zoom mám len 18-55 F2,8-F4 aj to je čierna diera často, tak je doma
 
JohnNewton
2015-07-29 21:04:51
príspevok od: sharkyyy
Pri realnom pohlade viem zaostrit iba na malu specificku cast? Uz si sa pozeral cez x-t10 ze pises o tuneli? Nemylis si to s politikou?
Clovek chce aj co je nepotrebne, stale viac. V tomto pripade neviem ci je potreba zvacsovat hladacik, pracu uz to nezefektivni, neulahci-v tomto parametri som uz nakrmeny .
S ničím si to nepletiem, mal som XE-1 a pár krát v ruke XT-1. Dnešné rozlíšenie EVF je stále žalostné, v porovnaní s možnosťami zraku. El. vedenie v diaľke neuvidíš, občas ani vysielač alebo stožiar. Epson už teraz ohlasuje EVF s dvojnásobným rozlíšením, a to iste nie je konečné riešenie. A či sa Ti to zdá alebo nie, 1:1 je ideálny stav. Pri FF a cca50 mm ohnisku, by si videl rovnakú veľkosť ako druhým otvoreným okom.
 
sharkyyy
2015-07-30 14:17:59
Rozlisenie x-t1 a x-t10 maju uplne rovnake. S tym rozlisenim si vedla. Rozlisenie hd na tak malej ploche ako je hladacik je az az. Okom uz rozdiel nerozoznas s vyssim rozlisenim. Pixelova hustota uz tu je dostatocne vysoka. Si vezmi mobil s full hd alebo vyssim rozlisenim, okom rozdiel neuvidis,a mobil ma oproti hladaciku riadne vacsi display. Nehovoriac, ze ako to zere baterku. Ano, marketing, parametre. Ale toto uz nie je smer potrebny vylepsovat pre uzivatela. Skor mi vadi nie uplna vyladenost sw.

Vezmi si priklad mobily, nevedia uz par rokov vyladit android, tak tam trepu 8 jadier, full hd rozlisenie uz je male, a tie telefony su stale pomale. Miesto toho aby vyladili software. Ale tu uz nastupuje planovane zastaravanie

Stojim si za svojim, hladacik v x-t10 je uz na tak vysokej urovni, ze ta v nicom neombmedzi.
 
JohnNewton
2015-07-30 15:21:26
príspevok od: sharkyyy
Rozlisenie x-t1 a x-t10 maju uplne rovnake. S tym rozlisenim si vedla. Rozlisenie hd na tak malej ploche ako je hladacik je az az. Okom uz rozdiel nerozoznas s vyssim rozlisenim. Pixelova hustota uz tu je dostatocne vysoka. Si vezmi mobil s full hd alebo vyssim rozlisenim, okom rozdiel neuvidis,a mobil ma oproti hladaciku riadne vacsi display. Nehovoriac, ze ako to zere baterku. Ano, marketing, parametre. Ale toto uz nie je smer potrebny vylepsovat pre uzivatela. Skor mi vadi nie uplna vyladenost sw.

Vezmi si priklad mobily, nevedia uz par rokov vyladit android, tak tam trepu 8 jadier, full hd rozlisenie uz je male, a tie telefony su stale pomale. Miesto toho aby vyladili software. Ale tu uz nastupuje planovane zastaravanie

Stojim si za svojim, hladacik v x-t10 je uz na tak vysokej urovni, ze ta v nicom neombmedzi.
Sharkyyy, oko nie je pohlavný orgán, oko vidí No že sa dobre pozri do toho EVF, vidíš raster ? Keď ho ja starec vidím, tak Ty ešte lepšie. Všetko čo je menšie ako body tohoto rastra nie je vidno. Aj ja používam EVF ale priestor na zlepšenie tu je na ďalších 10 rokov. Na mobil sa nepozeráš z tak malej vzdialenosti. Na EVF sa pozeráš cez silnú lupu, inak by si okom nezaostril na tak krátku vzdialenosť. V tomto má OVF navrch.
 
sharkyyy
2015-07-30 16:39:57
Teraz som sa pozrel do hladacika. Raster nevidim, ci uz pri zivom nahlade, alebo pri prezerani fotiek pri zvacseni. Cize drotik na vedeni by som neuvidel ani pri vyssom rozliseni. Ten hladacik je uz niekde inde ako na x-e1, lebo tu uz vidim aj sum takmer pri kazdej fotke v zivom nahlade, pri x-e1 som to nevidel. Pri tom rozlisenie je rovnake, ale je rychlejsi...tak asi tym. X-t10 ma jednu taku vec aj pri automaticko zaostrovani, ze zvacseny nahlad, ked stlacis zadne kolecko a ti zvacsi obraz ci mas dobre zaostrene, A teraz uz drotik na vedeni by si uvidel.
 
JohnNewton
2015-07-30 17:18:59
príspevok od: sharkyyy
Teraz som sa pozrel do hladacika. Raster nevidim, ci uz pri zivom nahlade, alebo pri prezerani fotiek pri zvacseni. Cize drotik na vedeni by som neuvidel ani pri vyssom rozliseni. Ten hladacik je uz niekde inde ako na x-e1, lebo tu uz vidim aj sum takmer pri kazdej fotke v zivom nahlade, pri x-e1 som to nevidel. Pri tom rozlisenie je rovnake, ale je rychlejsi...tak asi tym. X-t10 ma jednu taku vec aj pri automaticko zaostrovani, ze zvacseny nahlad, ked stlacis zadne kolecko a ti zvacsi obraz ci mas dobre zaostrene, A teraz uz drotik na vedeni by si uvidel.
Ale to ja na panáku všetko mám, ale to rozlíšenie je zatiaľ nedostatočné, ono totiž 2,360 000 bodov je všetkých bodov. červená, zelené, modrá. Keby nezvíťazil marketing a uvádzalo by sa to ako pri LCD tak by to bolo deleno tromi. A to už tak dobre nevyzerá...lebo to je 1024 x 768 Pixelov kde každý je tvorený tromi subpixelmi. A rozlíšenie 1024 x 768 už máme dávno za sebou...
 
sharkyyy
2015-07-30 18:11:17
príspevok od: JohnNewton
Ale to ja na panáku všetko mám, ale to rozlíšenie je zatiaľ nedostatočné, ono totiž 2,360 000 bodov je všetkých bodov. červená, zelené, modrá. Keby nezvíťazil marketing a uvádzalo by sa to ako pri LCD tak by to bolo deleno tromi. A to už tak dobre nevyzerá...lebo to je 1024 x 768 Pixelov kde každý je tvorený tromi subpixelmi. A rozlíšenie 1024 x 768 už máme dávno za sebou...
Kde ho mame za sebou? Na mobile 5x7 cm. Mal som note 1 kde bolo 1280x800 a pri prechode na full hd nevidim z8adny rozdiel. Akurat to zere baterku a je to narocnejsie na zelezo. Marketing to tlaci kde to chce mat.
O rozliseni ma nemusis poucovat, nikde nepisem ze sa jedna o 2.4k ale o neuplne hd. Ty musis mat sakra dobry zrak,ked ti nestaci pixelova hustota na pidi displayiku.
Nehovoriac o tom, ze niekde inde si pisal ze fotky uchovavas elektronicky a zase sa divas na ne cez monitor, kde je pixelova hustata niekolkonasobne nizsia. Cize mas v skutocnosti ovela krajsi obraz v hladaciku ako na monitore . Len nezacni teraz s vyrezmi .
 
JohnNewton
2015-07-30 18:16:52
príspevok od: sharkyyy
Kde ho mame za sebou? Na mobile 5x7 cm. Mal som note 1 kde bolo 1280x800 a pri prechode na full hd nevidim z8adny rozdiel. Akurat to zere baterku a je to narocnejsie na zelezo. Marketing to tlaci kde to chce mat.
O rozliseni ma nemusis poucovat, nikde nepisem ze sa jedna o 2.4k ale o neuplne hd. Ty musis mat sakra dobry zrak,ked ti nestaci pixelova hustota na pidi displayiku.
Nehovoriac o tom, ze niekde inde si pisal ze fotky uchovavas elektronicky a zase sa divas na ne cez monitor, kde je pixelova hustata niekolkonasobne nizsia. Cize mas v skutocnosti ovela krajsi obraz v hladaciku ako na monitore . Len nezacni teraz s vyrezmi .
Na mobile nevidíš, lebo na to nečumíš cez lupu ako do EVF. Len kľud, sustreď sa v EVF na jednofarebné znaky, čísla, symboly. Ak nevidíš raster, tak máš žltú škvrnu v oku s malým rozlíšením...

 
JohnNewton
2015-07-30 18:21:40
Výhod má EVF tiež požehnane, ale nájde sa aj mínus. Myslím, že pár rokov tu OVF s nami ešte bude.
 
Demikát
2015-07-30 22:27:32
príspevok od: Jozef Peniak
určite ano, mylsíme pri XT1 je to lepšie
Rozumieme si Dík
 
tomas2009
2015-08-02 08:41:07
Jasne Johny ma pravdu, preto napriklad Panak GX7 ma rozlisenie 2,70k, ale GX8 zrazu 2,3k, aj ked je hladacik vadcsi, preco?...Jasne ze vidno raster, pri takom Sony A6000 je ten hladacikovy raster priam enormny, to je jeden z hlavnych dovodov preco by som ten fotak nechcel. Rozdiel medzi X-T10 a X-T1 musi vidiet kazdy, teda v hladaciku urcite, ten pri X-T10 pride maly ak sa pozrie clovek do X-T1 a to nie len o kusok maly ale tak ze az skoro kazdeho ten rozdiel prekvapi, naozaj velmi.
GX8 som este v ruke nemal, neviem porovnat. Ale asi bude na podobnej urovni ako ten v X-T1 mala by to byt rovnaka rada. X-T10 je nizsia rada fotaku. Myslim ze keby vyrobcovia pouzivali rozlisenie hladacikov napriklad 4K ci 5K to uz by bola ina omega. Ale zatial bohuzial ...
 
sharkyyy
2015-08-02 11:04:12
príspevok od: tomas2009
Jasne Johny ma pravdu, preto napriklad Panak GX7 ma rozlisenie 2,70k, ale GX8 zrazu 2,3k, aj ked je hladacik vadcsi, preco?...Jasne ze vidno raster, pri takom Sony A6000 je ten hladacikovy raster priam enormny, to je jeden z hlavnych dovodov preco by som ten fotak nechcel. Rozdiel medzi X-T10 a X-T1 musi vidiet kazdy, teda v hladaciku urcite, ten pri X-T10 pride maly ak sa pozrie clovek do X-T1 a to nie len o kusok maly ale tak ze az skoro kazdeho ten rozdiel prekvapi, naozaj velmi.
GX8 som este v ruke nemal, neviem porovnat. Ale asi bude na podobnej urovni ako ten v X-T1 mala by to byt rovnaka rada. X-T10 je nizsia rada fotaku. Myslim ze keby vyrobcovia pouzivali rozlisenie hladacikov napriklad 4K ci 5K to uz by bola ina omega. Ale zatial bohuzial ...
Si neako protirecis. Sam vidis ze novsi model gx8 ma nizsie rozlisenie a pritom je hladacik vacsi. Raster je teda vacsi...cize asi to nebude limitujuce ze...
 
tomas2009
2015-08-06 19:42:32
jasne, to je fakt, cize tym padom by sme potrebovali hladacik ako Gx8 akurat z 4k rozlisenie,
 
sharkyyy
2015-09-02 10:06:52
Ma niekto podobny problem s x-t10 ? EVF hladacik mam stale v senzor rezime (cize po priblizeni oka k hladaciku sa activuje).
Ak mam na lcd klasicke zobrazenie(zivy nahlad), tak po priblizeni oka sa mi hned aktivuje obraz v hladaciku, co je ok. Ale ak si dam na lcd dispayi zobrazit informacie (cierne okno s textami parametrov snimania), tak po prilozeni oka k senzoru, sa hladacik aktivuje az po sekunde, co je velmi otravne.
Je to bug od fuji, alebo robi to iba moja X-T10 ?
 
om1ci
2015-09-02 12:09:06
príspevok od: sharkyyy
Ma niekto podobny problem s x-t10 ? EVF hladacik mam stale v senzor rezime (cize po priblizeni oka k hladaciku sa activuje).
Ak mam na lcd klasicke zobrazenie(zivy nahlad), tak po priblizeni oka sa mi hned aktivuje obraz v hladaciku, co je ok. Ale ak si dam na lcd dispayi zobrazit informacie (cierne okno s textami parametrov snimania), tak po prilozeni oka k senzoru, sa hladacik aktivuje az po sekunde, co je velmi otravne.
Je to bug od fuji, alebo robi to iba moja X-T10 ?
porucha je vo Vasom prijmaci.


mne to prepne na EVF vzdy hned, nech mam na velkom displeji cokolvek, nahad, nahlad s info, alebo iba tu ciernu obrazovku s info ako pises Ty.
 
om1ci
2015-09-02 12:22:02
Ja mám jednu začiatočnícku otázku :
kúpil som si redukciu z Canon EOS na Fuji FX bajonet.
Paráda.
Napr. manuálny objektív Samyang 14/2,8, ktorý má na sebe krúžok na nastavovanie clony je OK.
Ale ak nasadím napr Canon 85/1,8, tak mám možnosť iba maximálnej diery, (1,8).
Pravdepodobne to neide nejako obabrať, aby som mohol nastaviť aj inú clonu ???
vďaka za odpovede.
 
anton julény
2015-09-02 14:50:38
príspevok od: om1ci
Ja mám jednu začiatočnícku otázku :
kúpil som si redukciu z Canon EOS na Fuji FX bajonet.
Paráda.
Napr. manuálny objektív Samyang 14/2,8, ktorý má na sebe krúžok na nastavovanie clony je OK.
Ale ak nasadím napr Canon 85/1,8, tak mám možnosť iba maximálnej diery, (1,8).
Pravdepodobne to neide nejako obabrať, aby som mohol nastaviť aj inú clonu ???
vďaka za odpovede.
medzikrúžok s clonou, hľadaj na ebay "canon to fuji x with aperture" alebo "metabones speed booster"
 
om1ci
2015-09-02 19:39:28
príspevok od: anton julény
medzikrúžok s clonou, hľadaj na ebay "canon to fuji x with aperture" alebo "metabones speed booster"
OK, vdaka.
Ano videl som to tam a vtedy som rozmyslal na co tam je clona,
teraz mi to upne vypadlo, skratka zabudol som na to...

Potom existuje aj redukcia s optickymi clenmi, cca za 250 EU. neviem comu to ma pomoct, ak niekto viete, napiste.

S touto jednoduchou, lacnou redukciou som skusal minimalnu zaostrovaciu vzdialenost s
objektivom canon EF 85/1.8.
Na tele Canon EOS 5D3 a potom cez redukciu na Fuji X-T10. zmenila sa minimalne, na Fuji bola o cca 3 cm vacsia, co ale pri celkovej vzdialenosti , cca 85cm nie je podstatny rozdiel.

Taktiez zaostrenie na nekonecko je OK, test na objekt cca 2km vzdialeny , zaostrenie mozne este s rezervou.
 
sharkyyy
2015-09-02 23:37:41
Vysiel novy firmware na x-t10. Po nahrati ostane zapamatanych 7 custom profilov?
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované