Hore

Canon EOS 90D

Bezzrkadlovky počtom predaných kusov už dokázateľne prečíslili zrkadlovky. Canon v nich začína mať monopol. Nechcem tým uraziť priaznivcov Pentaxu, ale predajné čísla sú neúprosné. Canon EOS-1D X Mark II a Nikon D6 sú povinnosťou, kvôli olympiáde a profíkom, čo na nej budú fotografovať. Ale prečo ešte Canon vyrába zrkadlovky, keď tak intenzívne buduje portfólio FF bezzrkadloviek a objektívov pre ne? Účtovníci to asi majú dobré spočítané.Špecifikácia

Canon EOS 90D je najmladší člen veľmi populárneho radu zrkadloviek pre pokročilých amatérov. Pri konštrukcii tela je použitá hliníková zliatina a polykarbonátová syntetická živica so sklenenými vláknami. Osadený je novým APS-C Dual Pixel CMOS AF snímačom s rozlíšením 32,5 Mpx, ktorý nájdete aj v bezzrkadlovke EOS M6 Mark II, podporeným procesorom DIGIC 8. Maximálna snímková frekvencia je 10 obr./s., čo je v tejto triede nadštandard. 45-bodový AF má všetky body krížového typu. Asistuje mu aj RGB+IR senzor merania expozície s 220 000 bodmi. Optický hľadáčik má 100% pokrytie a je pentaprismatický. Vo vnútri nechýba LCD vrstva, na ktorej sa zobrazujú pomocné informácie. Displej je plne otočný, dotykový s rozlíšením 1 040 000 bodov.

Fotoaparát ukladá zábery do JPG a RAW (CR3), video je v 4K rozlíšení. Videotvorcov poteší aj prítomnosť zvukového vstupu a výstupu. Dáta sa ukladajú na jednu kartu typu SD (SD/SDHC/SDXC (UHS-II). USB je staršieho typu 2.0. Okrem WiFi je zabudovaný aj Bluetooth. Prístroj používa rovnakú batériu ako jeho predchodca, zlepšila sa však jej výdrž až na 1300 záberov na jedno nabitie.


Dôverne známe tvary.Pokročilé ovládanie, ktoré sa veľmi nelíši od vyšších profesionálnych modelov.Platí to aj pre zadnú časť.Karta sa vkladá zboku, čo oceníte, ak používate batériový grip.Videotvorcov potešia audiokonektory.

https://www.canon.sk/cameras/eos-90d/

Dizajn a funkcionalita

Nebudem sa tu podrobne rozpisovať o parametroch, funkciách, jednotlivých ovládacích prvkoch. Canon má dobre spracované stránky a naviac si môžete stiahnuť návod v PDF. Takže len stručne.

Na prvý pohľad je zrejmé, že EOS 90D je určený pokročilým amatérom. Telo je dostatočne veľké s dobre tvarovaným gripom a možnosťou pripojenia vertikálneho gripu. Na tele nájdete veľa ovládacích prvkov, vrátane dvojice rollerov, joysticku, tlačidiel pre všetky najdôležitejšie funkcie. Nechýba ani stavový displej. Hľadáčik má 100% pokrytie, ako sa na prístroj tejto triedy patrí. V ponuke ex. programov nájdete amatérske aj pokročilé, vrátane dvoch užívateľských.

Pri fotení vás nebude obmedzovať uzávierka, má 1/8000 sekundy a zvláda až 10 obr./s. V režime el. uzávierky je najkratší čas 1/16000 s, sériové zábery sú s max. frekvenciou 11 obr./s. Synchronizačný čas s bleskom je 1/250, v režime HSS až 1/8000 s.

Video je v rozlíšení 4K 25p/30p, s novým firmvérom už aj filmových 24p, alebo Full HD s frekvenciou až 120 FPS. Prístroj neponúka snímanie videa do Logu. Využiť môžete len štandardné obrazové profily.

Canon EOS 90D je pomerne konzervatívna zrkadlovka. Canon u nej nevybočuje z toho, čo v tomto rade poznáme. Vychytávky sú preto tiež z tých bežnejších. Je tu HDR režim, viacnásobná expozícia, časozberné video a intervalometer. Obrazových efektov je poskromne, iní výrobcovia ich ponúkajú viac.

Vylepšenia oproti EOS 80D

EOS 90D je dizajnovo a ergonomicky veľmi podobný svojmu predchodcovi. Veď prečo aj meniť to, čo je rokmi vyskúšané? Vylepšení je dostatok na to, aby majiteľ EOS 80D zatúžil po upgrade. V prvom rade je tu nový snímač s vyšším rozlíšením a nový procesor. Fotoaparát zvládne viac obrázkov za sekundu a video v 4K rozlíšení. Zaostrovací modul je rovnaký, ale asistuje mu lepšie meranie expozície. Tých, ktorí využívajú prepojenie s chytrým zariadením, poteší Bluetooth. Canon EOS 90D sa celkovo viac priblížil bezzrkadlovkám, konečne má aj tichú el. uzávierku s kratším expozičným časom. Fotoaparát má lepšiu výdrž ako jeho predchodca a podporuje rýchlejšie karty.


Vďaka Bluetooth je párovanie s chytrým zariadením jednoduchšie, rovnako aj prenos súborov.Canon EOS 90D

Canon EOS 80D

Konštrukcia

kompozitná

kompozitná

Snímač

APS-C CMOS 33 Mpx

APS-C CMOS 24 Mpx

Procesor

DIGIC 8

DIGIC 6

Citlivosť

ISO 100-25600 (51200)

ISO 100-16000 (25600)

AF

45 bodov krížového typu

45 bodov krížového typu

Sériové zábery

max. 10 obr./s./11 obr./s. v LV režime

max. 7 obr./s.

Uzávierka

30 s.-1/8000 s., el. uzávierka až 1/16000 s., X-Sync 1/250 s.

30 s.-1/8000 s., X-Sync 1/250 s.

Hľadáčik

100% pokrytie, pentaprismatický

100% pokrytie, pentaprismatický

Displej

3” plne otočný dotykový s rozlíšením 1 040 000 bodov

3” plne otočný dotykový s rozlíšením 1 040 000 bodov

Video

4K

Full HD

Pamäťové médium

SD/SDHC/SDXC (UHS-II)

SD/SDHC/SDXC (UHS-I)

Konektivita

USB 2.0, HDMI, audio in, audio out

USB 2.0, HDMI, audio in, audio out

Bezdrôtová konektivita

WiFi + Bluetooth

WiFi

Výdrž batérie

1300 záberov

950 záberov

Rozmery

141 x 105 x 77 mm

139 x 105 x 79

Hmotnosť

701 g

730 g

Iné

  • RAW CR3
  • AF s detekciou očí v LV režime
  • 216-zónové meranie
  • tichá uzávierka
  • Focus bracketingFotoaparát v praxi

Mal som v rukách niekoľko EOS-ov tejto triedy. Vždy to bola moja najobľúbenejšia trieda, pretože ponúka profesionálne funkcie v cenovo dostupnejšom amatérskom tele. Fotoaparát sa dobre drží, aj bez prídavného gripu, ktorý si môžete prikúpiť. Kostra fotoaparátu je zo zliatiny hliníka, zvonku je z kompozitného plastu. Veľká časť je ale pogumovaná. Že sa jedná o prístroj pre pokročilejších, dokazuje dvojica rollerov, stavový displej a množstvo ovládacích prvkov. Nechýba ani joystick pre výber AF  bodov, či tlačidlo AF-ON. Hľadáčik má 100% pokrytie, ale nie je tak veľký, ako v profi modeloch. Displej je plne otočný a dotykový. Prvý dojem je veľmi dobrý. S týmto fotoaparátom budeme kamaráti. Dokonca nechýbajú ani moje obľúbené užívateľské programy.

Menu fotoaparátu je typické pre DSLR Canon, mne príliš nevyhovuje. Možno je to vec zvyku, ale praktickejšie mi príde vertikálne menu. K lepšiemu ovládaniu tu prispieva dotykový displej.


Pri akčnom fotení využijete joystick a tlačidlo AF-ON.


Praktický je otočný dotykový displej.


Stavový displej je podsvietený.

Zvuk uzávierky je pomerne tichý, trochu plechovejší, doraz zrkadla je dobre tlmený. S čím som mal problémy, je meranie expozície. Je príliš naviazané na zaostrovacie body a tak sa správa niekedy takmer ako bodové, hoci je nastavené typu matrix. Kvôli tomu som musel častejšie používať korekciu expozície. Nenašiel som v menu možnosť nastaviť previazanie merania s AF bodmi, možno som ale len zle hľadal.

Ak je prístroj od pohľadu ergonomický, tak vás najviac bude zaujímať ako je rýchly. Zapnutie trvá o chvíľku dlhšie na to, aby ste ho mohli označiť z skutočne rýchle (teda na zrkadlovku). Pohľad do hľadáčika poteší 100% pokrytím a množstvom AF bodov, ktoré pokrývajú slušne veľkú plochu. Zobraziť si môžete pomocné kompozičné čiary a vyznačenie orezu pri inom pomere strán. Čiary mi ale prídu zbytočne hrubé, rovnako aj štvorčeky AF senzorov. Zaostrovanie je rýchle, všetky body sú krížové, najcitlivejší je prostredný, stredne citlivé sú body sekcií uprostred.  Veľmi dobré je aj kontinuálne zaostrovanie, ale v praxi je poznať, že je to prístroj strednej triedy. Nedávno testovaný EOS-1D X Mark III ma poriadne rozmaznal.


Akciu môžete fotografovať aj v Live View režime. Pomôže vám aj detekcia tváre a očí.


Kontinuálne zaostrovanie preverí rytiersky turnaj.

Poďme k sériovému snímaniu. To je nadpriemerne rýchle, 10 obr./s. to pred pár rokmi zvládali len profesionálne fotoaparáty. Jeho využitie mierne obmedzuje buffer. Po cca 25 záberoch v RAW sa snímanie spomalí. Celková kapacita je niečo cez 30 záberov. Wildliferi by asi ocenili väčší buffer, ale priemernému fotografovi bude stačiť. Akční fotografi by mali zainvestovať do rýchlej karty, aby sa buffer rýchlejšie vyprázdňoval.

Canon EOS 90D, spolu s Nikonom D780, patria k zrkadlovkám, ktoré majú najlepší režim živého náhľadu. V ňom máte pocit, že pracujete s bezzrkadlovkou. Samozrejme do momentu, kedy sa nebudete chcieť pozerať cez hľadáčik, to sa fotoaparát bez milosti prepne späť na zrkadlovku. Využívanie živého náhľadu podporuje výborná rýchlosť zaostrovania. Mám pocit, že je snáď ešte lepšie ako v režime DSLR. AF body tu majú aj ešte väčšie pokrytie plochy. Konečne je tu režim tichej uzávierky s časom až 1/16000 sekundy (využijete napr. pri portrétoch so svetelným objektívom). To všetko by bolo len z časti využiteľné, keby displej nebol plne otočný, presne tak, ako to mám rád.

Obrazová kvalita

Canon EOS 90D je vybavený novým snímačom a aktuálne je APS-C  zrkadlovkou Canon s najväčším rozlíšením. To ocenia tí, ktorí tlačia fotografie veľkého formátu, ale aj tí, ktorí využijú možnosť väčšieho orezu. K dispozícii je viac detailov.

Canon nikdy nepatril k rekordmanom, čo sa týka dynamického rozsahu. Neznamená to ale, že by sa nevedel vysporiadať s kontrastnou scénou. Pri úprave RAW máte dostatok informácií v tieňoch, menej už vo svetlách. Problémom nie je ani podexpozícia -5EV, kedy je fotografia takmer čierna. Pri korekcii sa samozrejme objaví šum a to vo svetlách i tieňoch, ale bez rušivého bandingu (pásikov). V praxi samozrejme k tak silnej podexpozícii nedochádza. Podexpozíciu okolo -2EV zvládnete bez problémov a len s malou mierou šumu, ktorý sa dá pekne potlačiť. Horšie sa zachraňujú prepaly. Je lepšie si ich strážiť, ako sa potom snažiť ich opraviť.

    
Podexpozíciu o -2EV skorigujete ľahko, len s malým nárastom šumu.

   
Zachránite aj fotografiou podexponovanú až o -5EV. Nárast šumu tu zodpovedá EV stupňom.

    
Ťažšie sa zachraňujú prepaly. Tento záber nie je až tak preexponovaný, ale najvyššie jasy sú aj po korekcii bez kresby.

Ohľadom šumu si fotoaparát, oproti EOS 80D, polepšil. Jemné náznaky šumu občas uvidíte aj pri základnom ISO 100. Canon sa sústreďuje hlavne na potlačenie farebného šumu, čo vidno lepšie u vyšších citlivostí. Rovnako, ako u konkurencie, je šum prijateľný do ISO 6400. ISO 12 800 je ešte použiteľné, aj pre tlač do formátu A4. Najvyššie ISO v základnom rozsahu je 25 600 a to je aj najvyššia hranica akejkoľvek rozumnej použiteľnosti. Tu sa miera šumu vyrovnáva miere obrazových informácií.

Video

Prístroj nemá profesionálne video ambície. Je určený amatérskym tvorcom, ktorí chcú pohodlne nakrúcať a nechcú v počítači používať colorgrading pomocou LUT. Canon EOS 90D je veľmi dobrá amatérska kamera pre rodinné video. Zaostruje rýchlo, má plne otočný displej, 4K rozlíšenie. Náročnejší ocenia nastaviteľný audio vstup a výstup. Mne osobne chýba v ponuke plochý profil.

Fotoaparát nemá stabilizovaný snímač. Ponúka ale dve úrovne dig. stabilizácie, pri ktorých ale dochádza k orezu. Ak sa pozrieme na najnovšiu generáciu APS-C objektívov STM, je potešujúce, že optická stabilizácia obrazu je u nich prakticky štandardom.

V menu nehľadajte profesionálne funkcie a nastavenia. Poteší ale možnosť nastavenia zvuku z mikrofónu i do slúchadiel. Ja som nakrúcal v 4K rozlíšení 25P s objektívom Canon 10-18 STM s optickou stabilizáciou obrazu a zapnutou dig. stabilizáciou prvej úrovne. O zvuk sa postaral shotgun mikrofón BOYA.

Plusy a mínusy

+  nový snímač a procesor
+  kompozitná konštrukcia
+  príkladná ergonómia ovládania
+  plne otočný displej s vysokým jasom
+  stavový displej
+  100% pokrytie hľadáčika
+  10 obr./s.
+  tichá uzávierka
+  dva užívateľské režimy a joystick
+  HDR, Intervalometer, Time Lapse, dvojexpozícia, Focus bracketing
+  rýchle zaostrovanie aj v režime živého náhľadu
+  audio in/audio out
+  WiFi + Bluetooth

-  USB 2.0
-  jeden slot
-  nemá nabíjanie cez USB
-  slabší DR vo svetlách
-  nemá Log, ani Flat profil

Záver

Canon EOS 90D je veľmi vydarená zrkadlovka. Možno posledná svojho druhu. V maximálnej miere využíva prednosti DSLR konštrukcie a pridáva k ním aj to, čo sa dá prebrať z bezzrkadloviek. Má nový snímač, príkladnú ergonómiu, vynikajúce automatické zaostrovanie. V režime živého náhľadu sa správa ako bezzrkadlovka. Z toho ťaží aj režim videa. To je v 4K rozlíšení, tiež s výborným AF. Nechýba vstup pre mikrofón a výstup pre slúchadlá.

Fotoaparát je veľmi univerzálny. Vysoké rozlíšenie využijú krajinkári, vylepšené zaostrovanie a sériové snímanie zase wildliferi. Inovácie oproti predchodcovi sú pomerne významné a oplatí sa z EOS 80D upgradovať.

Prístroj má prakticky jediného priameho konkurenta, Nikon D7500. Prístroje sú si veľmi podobné a obidva sú výborné. U mňa je to remíza. A to je vlastne dobre. Pri výbere bude zohrávať hlavnú úlohu to, ktorá značka je vám sympatickejšia a to, aké objektívy k fotoaparátu chcete.

Ak sa budete rozhodovať, či si EOS 90D kúpiť, asi budete zvažovať aj to, či si radšej nekúpiť bezzrkadlovku, napr. EOS M6 Mark II, či EOS Rp. Patrí im budúcnosť. Ale zrkadlovky sú aktuálne na vrchole a pár rokov tu s nami ešte budú. Je tu asi posledná príležitosť fotiť zrkadlovkou, ak vám vyhovuje viac ako bezzrkadlovka.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Ronn
2020-07-13 08:04:49
Par dni dozadu som fotil svadbu este fotakom Canon 450D 😁, ktory ma uz 12 rokov a zdutu bateriu, ktora ide vlozit uz len cez grip. Prave som rozmyslal nad nastupcom a vsetci ma prehovaraju na bezzrkadlovku. Ja som stale zrkadlovo pozitivny, ale pre moje sucasne fotenie je uz 90D drahy stroj a ked tak prejdem na 77D. To bude velky skok 🤣
 
Ronn
2020-07-13 08:09:58
🤗
 
rk.
2020-07-13 14:48:58
príspevok od: Ronn
Par dni dozadu som fotil svadbu este fotakom Canon 450D 😁, ktory ma uz 12 rokov a zdutu bateriu, ktora ide vlozit uz len cez grip. Prave som rozmyslal nad nastupcom a vsetci ma prehovaraju na bezzrkadlovku. Ja som stale zrkadlovo pozitivny, ale pre moje sucasne fotenie je uz 90D drahy stroj a ked tak prejdem na 77D. To bude velky skok 🤣
na tú zdutú batériu pozor hlavne pri nabíjaní, môže zahorieť (a nie láskou )
 
photox
2020-07-13 18:17:50
príspevok od: rk.
na tú zdutú batériu pozor hlavne pri nabíjaní, môže zahorieť (a nie láskou )
Alebo vybuchnut.
 
kristina24
2020-07-13 20:06:07
Za tu cenu uz 6D FF
 
shagy2301
2020-07-13 22:18:52
príspevok od: kristina24
Za tu cenu uz 6D FF
6D má menšie pokrytie plochy snímača ostriacimi bodmi, hľadáčik ktorý pokrýva "len" 98% navyše s priblížením 0,71x, pomalšie ostrenie (má len jeden f/8 bod), nemá joystik, uzávierku len 1/4000s, x-sync len do 1/180s, 6,5 snímkov za sekundu (vs 11 pri 90D), nižšie rozlíšenie a mohol by som pokračovať ešte dlho. Čiže ak chcem šport, krajinku či vďaka elektronickej závierke aj na koncerty vážnej hudby či divadlo tak je jasnou voľbou 90D, ak chcem portréty tak tam už sa oplatí uvažovať o 6D MkII
 
photox
2020-07-13 22:50:09
príspevok od: shagy2301
6D má menšie pokrytie plochy snímača ostriacimi bodmi, hľadáčik ktorý pokrýva "len" 98% navyše s priblížením 0,71x, pomalšie ostrenie (má len jeden f/8 bod), nemá joystik, uzávierku len 1/4000s, x-sync len do 1/180s, 6,5 snímkov za sekundu (vs 11 pri 90D), nižšie rozlíšenie a mohol by som pokračovať ešte dlho. Čiže ak chcem šport, krajinku či vďaka elektronickej závierke aj na koncerty vážnej hudby či divadlo tak je jasnou voľbou 90D, ak chcem portréty tak tam už sa oplatí uvažovať o 6D MkII
A k comu ti to vsetko co si tu vymenoval je? Neviem ci sa tu najde niekto kto by vedel na 100 percent vyuzit hoci aj ten Canon 6D, nie to este ten 90D. Neviete dokonale vyuzit ani 10 rocny digitalny fotoaparat. Fotoaparat je ta posledna vec ktora ma zasluhu na dobrej fotograii.
 
shagy2301
2020-07-14 07:12:20
príspevok od: photox
A k comu ti to vsetko co si tu vymenoval je? Neviem ci sa tu najde niekto kto by vedel na 100 percent vyuzit hoci aj ten Canon 6D, nie to este ten 90D. Neviete dokonale vyuzit ani 10 rocny digitalny fotoaparat. Fotoaparat je ta posledna vec ktora ma zasluhu na dobrej fotograii.
Keď fotím akčnú scénu či šport, tak ako spomína aj Karol v recenzii je rýchlosť ktorú poskytuje 90D výhoda, lebo je väčšia pravdepodobnosť že trafím správny záber. Vyššie rozlíšenie mi v týchto situáciách umožňuje doladiť kompozíciu orezom bez straty kvality a podobne.
Nie každý fotí umelecké fotky. Niekto potrebuje zo športového podujatia dodať niekoľko desiatok až stoviek fotiek a tam sa nedá hrať na to že neviem využiť všetko na fotoaparáte, proste potrebujem rýchlosť.
A áno 10 rokov stará 1DX by mala byť čo do rýchlosti voči 90D porovnateľná, takže áno aj 10 ročný foťák by vedel ma tiež neobmedzoval.
 
matpi
2020-07-14 08:42:24
príspevok od: photox
A k comu ti to vsetko co si tu vymenoval je? Neviem ci sa tu najde niekto kto by vedel na 100 percent vyuzit hoci aj ten Canon 6D, nie to este ten 90D. Neviete dokonale vyuzit ani 10 rocny digitalny fotoaparat. Fotoaparat je ta posledna vec ktora ma zasluhu na dobrej fotograii.
Pravdepodobne sam pouzivas desatrocny fotoaparat, vsak? Lebo ked chytis do ruk sucasny stroj, tak to, ze je vsetko rychlejsie a presnejsie, spoznas okamzite.
 
photox
2020-07-14 08:58:59
príspevok od: matpi
Pravdepodobne sam pouzivas desatrocny fotoaparat, vsak? Lebo ked chytis do ruk sucasny stroj, tak to, ze je vsetko rychlejsie a presnejsie, spoznas okamzite.
Nevidim v tvojom portfoliu, ze by si potreboval najnovsi model fotoaparatu so vsetkymi vychytavkami. To co tam mas odfotis aj s tym 10 rocnym... U teba to vsetko skonci tam, ze ho chytis do ruky.
 
Porubo
2020-07-14 09:02:16
príspevok od: shagy2301
6D má menšie pokrytie plochy snímača ostriacimi bodmi, hľadáčik ktorý pokrýva "len" 98% navyše s priblížením 0,71x, pomalšie ostrenie (má len jeden f/8 bod), nemá joystik, uzávierku len 1/4000s, x-sync len do 1/180s, 6,5 snímkov za sekundu (vs 11 pri 90D), nižšie rozlíšenie a mohol by som pokračovať ešte dlho. Čiže ak chcem šport, krajinku či vďaka elektronickej závierke aj na koncerty vážnej hudby či divadlo tak je jasnou voľbou 90D, ak chcem portréty tak tam už sa oplatí uvažovať o 6D MkII
A preco krajinku? Ved tam sa dava fotak na stativ, tam sa rucne zaostri, nastavi kompozicia a caka sa. Naviac kompozicia sa lepsie vidi (a ostri) cez zivy nahlad (live view) nez hladacik. Samotne telo fotaku co ma potrebne vyhody ako zivy nahlad pripadne vodovaha (da sa pouzit aj za par drobnych v sanke) pre krajinku, tak take vyhody ma prakticky kazde telo (Ak nejdeme do ery 350D a podobne...).
A divadlo a koncerty len kvoli uzavierke? Lebo ak zakazu pouzivat blesky, tak hlavne v divadle zacina byt u crop vacsi problem nez FF. Tam je neraz taka tma ako o polnoci v zeleznicnom tuneli.
 
Porubo
2020-07-14 09:07:40
príspevok od: matpi
Pravdepodobne sam pouzivas desatrocny fotoaparat, vsak? Lebo ked chytis do ruk sucasny stroj, tak to, ze je vsetko rychlejsie a presnejsie, spoznas okamzite.
Otazka bola ze naco to je? Lebo v drvivej vacsine pripadov je to len dobry marketing. Ine je pri foteni finale NBL pre velke media a podobne ked sa foti extremne rychly a dynamicky sport a treba vystihnut lepsi moment nez sa podarilo konkurencnemu periodiku. To je podobne ako kupit varnu dosku co nema 10 stupnov vykonu horaku ale milion - vyuzije sa to, je to skutocne tak potrebne?
Aproros, v teme bol spomenuty fotak 450D na svadby. Staci to!? (Ked si clovek neda zdravu hranicu, tak lahko sa presvedci ze doma potrebuje horak s milion stupnami vykonu a za dva roky kupi s miliardou lebo tak mu ponukne marketing...)
 
pedro81
2020-07-14 09:12:53
príspevok od: photox
Nevidim v tvojom portfoliu, ze by si potreboval najnovsi model fotoaparatu so vsetkymi vychytavkami. To co tam mas odfotis aj s tym 10 rocnym... U teba to vsetko skonci tam, ze ho chytis do ruky.
mne to sedi skor na tvoje porftolio
 
matpi
2020-07-14 09:30:46
príspevok od: photox
Nevidim v tvojom portfoliu, ze by si potreboval najnovsi model fotoaparatu so vsetkymi vychytavkami. To co tam mas odfotis aj s tym 10 rocnym... U teba to vsetko skonci tam, ze ho chytis do ruky.
Na svoje portfolio na tejto stranke som uz davno zanevrel. Aktualne som uz iba na instagrame.
 
Otecadams
2020-07-14 09:34:54
príspevok od: kristina24
Za tu cenu uz 6D FF
Alebo analógový stredoformát.
Vážne, 6D by som uprednostnil asi len ak by som chcel fotiť hviezdy.
 
matpi
2020-07-14 09:52:24
príspevok od: Porubo
Otazka bola ze naco to je? Lebo v drvivej vacsine pripadov je to len dobry marketing. Ine je pri foteni finale NBL pre velke media a podobne ked sa foti extremne rychly a dynamicky sport a treba vystihnut lepsi moment nez sa podarilo konkurencnemu periodiku. To je podobne ako kupit varnu dosku co nema 10 stupnov vykonu horaku ale milion - vyuzije sa to, je to skutocne tak potrebne?
Aproros, v teme bol spomenuty fotak 450D na svadby. Staci to!? (Ked si clovek neda zdravu hranicu, tak lahko sa presvedci ze doma potrebuje horak s milion stupnami vykonu a za dva roky kupi s miliardou lebo tak mu ponukne marketing...)
Nie je to marketing. Treba naozaj skusit. Rychlejsie a presnejsie ostrenie, kvalitnejsi hladacik a displej, menej sumu, vyssie rozlisenie...to vsetko ocenis pri foteni akehokolvek zanru. A aj ako amater, nemusis byt profik. Ak fotis hocico akcnejsie ako portret alebo krajinu, tak sa ti zide aj viac snimkov za sekundu. Nehovoriac o vychytavkach ako napr. vyklopny displej, zaostrovanie na tvar atd. To vsetko fotenie nielen ulahcuje ale ho robi aj zabavnejsim.

K tomu 450d a svadbam...zalezi na akej urovni to chces fotit, resp. ako si to predstavuju ludia, ktorych mas fotit. Ale konkretne 450d je uz fakt historicky kusok.
 
shagy2301
2020-07-14 10:01:21
príspevok od: Porubo
A preco krajinku? Ved tam sa dava fotak na stativ, tam sa rucne zaostri, nastavi kompozicia a caka sa. Naviac kompozicia sa lepsie vidi (a ostri) cez zivy nahlad (live view) nez hladacik. Samotne telo fotaku co ma potrebne vyhody ako zivy nahlad pripadne vodovaha (da sa pouzit aj za par drobnych v sanke) pre krajinku, tak take vyhody ma prakticky kazde telo (Ak nejdeme do ery 350D a podobne...).
A divadlo a koncerty len kvoli uzavierke? Lebo ak zakazu pouzivat blesky, tak hlavne v divadle zacina byt u crop vacsi problem nez FF. Tam je neraz taka tma ako o polnoci v zeleznicnom tuneli.
Pri krajinke som počítal s vyššími Mpx, ale áno zvyšok je tam irelevantný.
Čo sa toho svetla a cropu týka, nie je to až také hrozné ako si niektorý myslia. Pre nedávnom som fotil s 80D + Tamron 70-200/2.8 G2 divadelné predstavenie a stačilo použiť ISO3200 a už som bol na časoch okolo 1/250s bez blesku. Ale to cvakanie uzávierky a zrkadla bolo počuť (teda aspoň ja som ho dosť vnímal aj keď som nastavil slow režim kde je to tichšie). Určite neplatí že by osoby, ktoré potrebujem v divadle alebo na koncerte fotiť boli v tme, práve naopak, obvykle sú veľmi dobre nasvietení, takže tam už potom ostáva jediný element a to hlučnosť fotoaparátu.
Ale každý nech fotí čím chce a na čo má, hlavne nech praje svetlo
 
photox
2020-07-14 10:18:56
príspevok od: pedro81
mne to sedi skor na tvoje porftolio
Ja tu netvrdim o potrebe vlastnit najnovsie vychytavky, neunikla ti pointa?
 
photox
2020-07-14 10:24:34
príspevok od: matpi
Nie je to marketing. Treba naozaj skusit. Rychlejsie a presnejsie ostrenie, kvalitnejsi hladacik a displej, menej sumu, vyssie rozlisenie...to vsetko ocenis pri foteni akehokolvek zanru. A aj ako amater, nemusis byt profik. Ak fotis hocico akcnejsie ako portret alebo krajinu, tak sa ti zide aj viac snimkov za sekundu. Nehovoriac o vychytavkach ako napr. vyklopny displej, zaostrovanie na tvar atd. To vsetko fotenie nielen ulahcuje ale ho robi aj zabavnejsim.

K tomu 450d a svadbam...zalezi na akej urovni to chces fotit, resp. ako si to predstavuju ludia, ktorych mas fotit. Ale konkretne 450d je uz fakt historicky kusok.
Ako si to predstavuju ludia ktorych mas fotit?... Preco si potom svadobcania sami nenafotia tu svadbu?
 
matpi
2020-07-14 10:40:44
príspevok od: photox
Ako si to predstavuju ludia ktorych mas fotit?... Preco si potom svadobcania sami nenafotia tu svadbu?
Opytaj sa svadobcanov. Ja svadby nefotim ani som sa zatial nezenil. Ak by som raz robil jedno alebo druhe, tak mam uplne presnu predstavu, ake fotky by nesmeli chybat. Na druhej strane su ludia, ktorym stacia aj fotky od znamych z mobilu, zasumene, bez akejkolvek kompozicie, napadu, atmosfery...
 
photox
2020-07-14 10:48:16
príspevok od: matpi
Opytaj sa svadobcanov. Ja svadby nefotim ani som sa zatial nezenil. Ak by som raz robil jedno alebo druhe, tak mam uplne presnu predstavu, ake fotky by nesmeli chybat. Na druhej strane su ludia, ktorym stacia aj fotky od znamych z mobilu, zasumene, bez akejkolvek kompozicie, napadu, atmosfery...
Ako si to predstavuju ludia ktorych mas fotit?.. tuto vetu si ty napisal, vobec nevies kde je sever.
Ked nefotis svadby preco sa k tomu vyjadrujes?
 
matpi
2020-07-14 11:01:23
príspevok od: photox
Ako si to predstavuju ludia ktorych mas fotit?.. tuto vetu si ty napisal, vobec nevies kde je sever.
Ked nefotis svadby preco sa k tomu vyjadrujes?
Ja som sa uz vyjadroval napriklad aj k zemetraseniam, ktore som nikdy sam nezazil alebo k zakonu o interupciach, ktore sa ma takisto vobec netykaju To, ze to sam nerobim, neznamena, ze o tom nic neviem a nemozem sa k tomu vyjadrit.

A hovorim, ze ak by som sa zenil, tak ja mam uplne konkretne predstavy o fotkach. A tiez poznam dost ludi, ktori sa brali, hladali fotografa aj podla stylu fotiek, ktore robi.
 
photox
2020-07-14 11:12:54
príspevok od: matpi
Ja som sa uz vyjadroval napriklad aj k zemetraseniam, ktore som nikdy sam nezazil alebo k zakonu o interupciach, ktore sa ma takisto vobec netykaju To, ze to sam nerobim, neznamena, ze o tom nic neviem a nemozem sa k tomu vyjadrit.

A hovorim, ze ak by som sa zenil, tak ja mam uplne konkretne predstavy o fotkach. A tiez poznam dost ludi, ktori sa brali, hladali fotografa aj podla stylu fotiek, ktore robi.
Takze ludia si ho objednaju povedia mu ake fotografie chcu a on si na zaklade toho kupi fotak, to je dobre. To je novy trend? Fotograf nie je taxikar ktoremu povies kam ma ist a kadial ma ist. Svadobneho fotografa platia preto lebo vie co ma robit a ako to ma robit, fotografovanie ma organizovat fotograf a nie svadobcania.
 
matpi
2020-07-14 11:35:10
príspevok od: photox
Takze ludia si ho objednaju povedia mu ake fotografie chcu a on si na zaklade toho kupi fotak, to je dobre. To je novy trend? Fotograf nie je taxikar ktoremu povies kam ma ist a kadial ma ist. Svadobneho fotografa platia preto lebo vie co ma robit a ako to ma robit, fotografovanie ma organizovat fotograf a nie svadobcania.
S tebou je sranda si pokecat Niektori ludia si najprv pozru portfolio a na zaklade neho si fotografa objednaju. Ja viem, na Slovensku je stale najdolezitejsim faktorom cena...ale vo svete si napr. par z UK objedna fotografa z Hongkongu a fotky nafotia na Islande. Ale osobne poznam aj ludi z SK, ktori vyberali fotografa podla portfolia. Dokonca sa vopred stretli a povedali mu svoje predstavy a vyberali lokaciu...takze ano, je to novy trend, teda na SK. Fotografa, ktory sam podla seba "diriguje" celu svadbu, by som nechcel.

 
photox
2020-07-14 11:43:07
príspevok od: matpi
S tebou je sranda si pokecat Niektori ludia si najprv pozru portfolio a na zaklade neho si fotografa objednaju. Ja viem, na Slovensku je stale najdolezitejsim faktorom cena...ale vo svete si napr. par z UK objedna fotografa z Hongkongu a fotky nafotia na Islande. Ale osobne poznam aj ludi z SK, ktori vyberali fotografa podla portfolia. Dokonca sa vopred stretli a povedali mu svoje predstavy a vyberali lokaciu...takze ano, je to novy trend, teda na SK. Fotografa, ktory sam podla seba "diriguje" celu svadbu, by som nechcel.

Som svadobny fotograf a viem na zaklade coho si vyberaju fotografa, ale ty si pisal o niecom inom.
Fotil som svadby v Londyne, Rusku, Indii, Nemecku Slovensku...
 
matpi
2020-07-14 11:52:59
príspevok od: photox
Som svadobny fotograf a viem na zaklade coho si vyberaju fotografa, ale ty si pisal o niecom inom.
Fotil som svadby v Londyne, Rusku, Indii, Nemecku Slovensku...
A za tebou nikdy nikto neprisiel s nejakou vlastnou predstavou alebo poziadavkou? Alebo ano a ty si buchol po stole a povedal: "Ja som tu sef, ja fotim a nebudete mi do toho kecat."

A este mi povedz, na zaklade coho si ludia vyberaju konkretne teba.
 
photox
2020-07-14 12:05:25
príspevok od: matpi
A za tebou nikdy nikto neprisiel s nejakou vlastnou predstavou alebo poziadavkou? Alebo ano a ty si buchol po stole a povedal: "Ja som tu sef, ja fotim a nebudete mi do toho kecat."

A este mi povedz, na zaklade coho si ludia vyberaju konkretne teba.
Vyberali si ma na zaklade mojho portfolia a odporucania ludi ktorych som fotil predtym. Naozaj nemali nikdy na mna specialne poziadavky, dokonca v Rusku som nemal tusenia ake zvyky maju alebo co nasleduje, iba som sa tam motal a cvakal. V Indii duplom.
 
matpi
2020-07-14 12:16:24
príspevok od: photox
Vyberali si ma na zaklade mojho portfolia a odporucania ludi ktorych som fotil predtym. Naozaj nemali nikdy na mna specialne poziadavky, dokonca v Rusku som nemal tusenia ake zvyky maju alebo co nasleduje, iba som sa tam motal a cvakal. V Indii duplom.
Tak si fotil pravdepodobne ludi, ktori fotografa vlastne ani nepotrebovali, len ta zavolali "lebo sa to tak robi." A jednu tvoju fotku 15x10 maju na nocnom stoliku a druhu vedla televizora.

Ale su ludia, ktorym na vyslednych fotkach zalezi, maju esteticke citenie, chcu aby svadba bola zachytena podla ICH predstav...fotografov porovnavaju, komunikuju s nimi a az potom objednavaju.
 
photox
2020-07-14 13:06:30
príspevok od: matpi
Tak si fotil pravdepodobne ludi, ktori fotografa vlastne ani nepotrebovali, len ta zavolali "lebo sa to tak robi." A jednu tvoju fotku 15x10 maju na nocnom stoliku a druhu vedla televizora.

Ale su ludia, ktorym na vyslednych fotkach zalezi, maju esteticke citenie, chcu aby svadba bola zachytena podla ICH predstav...fotografov porovnavaju, komunikuju s nimi a az potom objednavaju.
Ked niekto vie co chce mat na fotografii a ako to chce nebude volat fotografa.
 
matpi
2020-07-14 13:27:02
príspevok od: photox
Ked niekto vie co chce mat na fotografii a ako to chce nebude volat fotografa.
A ked nevie fotit, len vie co sa mu paci, tak koho zavola?

Ty si svoju vlastnu svadbu fotil alebo budes fotit sam?
 
pedro81
2020-07-14 14:40:32
príspevok od: photox
Ja tu netvrdim o potrebe vlastnit najnovsie vychytavky, neunikla ti pointa?
Takze z tvojho pohladu su vsetky zlepsenia zbytocne. Je to ako jazdit na neklimatizovanom aute bez posilovaca riadenia. Ved naco by ti to bolo ked aj stare auto ta odvezie kam potrebujes.
 
photox
2020-07-14 14:44:00
príspevok od: pedro81
Takze z tvojho pohladu su vsetky zlepsenia zbytocne. Je to ako jazdit na neklimatizovanom aute bez posilovaca riadenia. Ved naco by ti to bolo ked aj stare auto ta odvezie kam potrebujes.
Vobec si nepochopil o com je debata.
 
photox
2020-07-14 14:45:38
príspevok od: matpi
A ked nevie fotit, len vie co sa mu paci, tak koho zavola?

Ty si svoju vlastnu svadbu fotil alebo budes fotit sam?
kebyze sa este raz zenim objednam fotografa na zaklade portfolia a urcite by som mu nerozpraval co a ako.
 
pedro81
2020-07-14 14:54:21
príspevok od: photox
Vobec si nepochopil o com je debata.
Bojim sa ze je to opacne
 
photox
2020-07-14 15:33:22
príspevok od: pedro81
Bojim sa ze je to opacne
ok
 
matpi
2020-07-15 00:19:33
príspevok od: photox
kebyze sa este raz zenim objednam fotografa na zaklade portfolia a urcite by som mu nerozpraval co a ako.
OMG priatelu. Ved ja to samozrejme nemyslim tak, ze by svadobcania komandovali fotografa pocas celej svadby. Uz to radsej nechajme tak
 
shagy2301
2020-07-15 08:04:04
príspevok od: matpi
OMG priatelu. Ved ja to samozrejme nemyslim tak, ze by svadobcania komandovali fotografa pocas celej svadby. Uz to radsej nechajme tak
photox je obyčajný troll, na ktorého reagujem posledný krát aj ja. Od začiatku som to chápal v diskusii tak ako vy, že svadobčania nekomandujú celý čas fotografa, ale povedia aký moment by boli radi aby bol zaznamenaný, nie že mu povedia kompletne kompozíciu, to je regulérna požiadavka, keď už si niekoho idem objednať. Ale zjavne tu pán je najmúdrejší na svete, len on sám vie čo bude fotiť (to dokazujú aj tie poznámky o nepripravenosti na zvyky v iných krajinách)
 
photox
2020-07-15 08:54:09
príspevok od: shagy2301
photox je obyčajný troll, na ktorého reagujem posledný krát aj ja. Od začiatku som to chápal v diskusii tak ako vy, že svadobčania nekomandujú celý čas fotografa, ale povedia aký moment by boli radi aby bol zaznamenaný, nie že mu povedia kompletne kompozíciu, to je regulérna požiadavka, keď už si niekoho idem objednať. Ale zjavne tu pán je najmúdrejší na svete, len on sám vie čo bude fotiť (to dokazujú aj tie poznámky o nepripravenosti na zvyky v iných krajinách)
No jo shagy, lenze ja tie fotografie mozem ukazat, mozem nieco napisat o tych svadbach ale ani jeden z vas nespravil na ziadnej svadbe ani cvak. A predsa tu o tom mudrujete.
Shagy nedavno si o sebe tvrdil, ze si sportovy fotograf a fotis pre nejake periodikum, ukaz nam nejaku tvoju sportovu fotografiu a zdover sa pre ake periodikum to fotis.
Nie si ten troll nahodou ty???
 
photox
2020-07-15 09:09:42
príspevok od: matpi
OMG priatelu. Ved ja to samozrejme nemyslim tak, ze by svadobcania komandovali fotografa pocas celej svadby. Uz to radsej nechajme tak
Ty asi nevies co je to svadobny fotograf a preco bere za to peniaze, vie ovela lepsie co a ako ma fotografovat. Ked som fotil svadbu v Indii okrem mna tam boli 4 fotografi ktori komandovali celu svadbu, kazdy krok kazdy cvak.
Svadobny fotograf pri prvom stretnuti sa opyta svadobcanov co je pre nich citliva zalezitost alebo na com im zalezi alebo ci je nieco co si nepraju...Svadobny fotograf by si mal obzriet priestory kde sa bude konat svadba mal by pred svadbou pozriet kostol aku techniku tam bude potrebovat... ale naozaj som sa nestretol s tym aby svadobcania mu radili co ma fotit. Fotil som svadbu aj na Slovensku ale nestretol som sa s tym.
 
pedro81
2020-07-15 10:22:29
Mna by zaujimalo photox akym fotakom a objektivmi fotis svadby a v akej forme davas svoj vysledok prace zakaznikom.
 
photox
2020-07-15 11:13:18
príspevok od: pedro81
Mna by zaujimalo photox akym fotakom a objektivmi fotis svadby a v akej forme davas svoj vysledok prace zakaznikom.
Canon 6D a fotografie odovzdavam na CD.
 
vlados
2020-08-17 16:25:25
príspevok od: photox
Alebo vybuchnut.
spravodlivym hnevom ze ju taku zdutu este pouzivaju-)))
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované