Hore

Nikon Coolpix S510

S510.jpgKoncom augusta 2007 bol v sérii s inými kompaktami Nikon predstavený aj tento malý kovový švihák.
 

Švihákom ho nazývam  preto, že podľa informácií Nikonu pri predstavení prístroja by malo ísť o veľmi rýchly prístroj v zmysle štartu aj zaostrovania. O "nikonoch" sa hovorí, že sa špecializujú na profi segment a kompak-tné fotoaparáty sú len „doplnkovým ortimentom“. Pozrime sa teda, či toto platí aj o S510-ke.

 

Dizajn a ergonómia


Telo Coolpixu S510 je kovové a pôsobí veľmi pevne, bez akejkoľvek vôle v spojoch. Povrch je príjemne zdrsnený horizontálnym smerom, pôsobí jednoducho až stroho a pritom stále imidžovo. Teda aspoň strieborná a čierna verzia. Myslím si, že sa skôr bude páčiť mužom, ale aj ženám, ktoré majú rady eleganciu. Pre tých, ktorí  obľubujú extravaganciu alebo chcú byť  "in"  je S510 aj v ružovej verzii.

 


Na prednej strane fotoaparátu je objektív, nad ktorým je v tesnej blízkosti umiestnený vstavaný blesk. Vedľa neho je prisvetľovacia dióda pre pomoc automatickému ostreniu v znížených svetelných podmienkach. Pod objektívom je  umiestnený mikrofón.

 


Na zadnej strane je toho tradične najviac. Vedľa 2,5 palcového displeja s rozlíšením 230 000 obrazových bodov sú umiestnené takmer všetky ovládače. Najprv je to kolískový ovládač zoomu, pod ktorým je indikátor pripravenosti blesku. Potom nasleduje tlačidlo režimov fotografovania a vedľa neho tlačidlo play na prehratie nafotografovaných záberov

a videa.
 

Koliesko, ktoré zároveň slúži ako štvorsmerový ovládač má potvrdenie na stred a zároveň ponúka prístup k často používaným funkciám – režim blesku, kompenzácia expozície, makro a samospúšť. Pod kolieskom sa nachádza tlačidlo na vstup do menu a tlačidlo na vymazanie záberov.

 


Na hornej lište je iba reproduktor, tlačidlo zapnutia on/off, indikátor stavu prístroja a tlačidlo spúšte.
Ľavá bočná lišta je čistá a na pravej sa pod dvierkami nachádza A/V a USB konektor na pripojenie fotoaparátu k TV

a PC. Na spodnej strane je pod „uzamykateľným“ krytom schovaný slot pre SD kartu a batériu. Nakoniec je tu závit na statív, ktorý je umiestnený mimo os objektívu.

 

Čo sa týka ergonómie pri používaní fotoaparátu, nemám vážnejšie výhrady. Uvedomujem si, že ide o malý fotoaparát, 

a ľudia si ho kúpia aj kvôli tomu, že sa im vmestí do vrecka na košeli. Pre jeho design si ho zase kúpi ďalšia skupina priaznivcov, aj keď by sa držal v rukách o niečo istejšie, ak by bol grip na pravej strane viac vystúpený, alebo o čosi viac zdrsnený. Imidž je však imidž! :)

 

Aj keď displej ostal pri rozmeroch 2,5 palca, ponúka dobrý komfort a čitateľnosť aj za jasnejšieho počasia. Problém môžete mať iba na priamom ostrom slnku, ale nakoniec ktorý displej ho nemá? Za jedinú chybu displeja môžno označiť neprítomnosť živého histogramu, ktorý môže pomôcť pri korekcii expozície práve v neľahkých svetelných situáciách.


Aj napriek tomu, že je telo fotoaparátu malé, ovládacie prvky sú ľahko dostupné aj preto, že sú vyzdvihnuté nad rovinu povrchu tela. Zároveň však majú primeranú tuhosť, aby používateľ náhodne nestlačil niektorý ovládač a nechtiac tak nezmenil niektoré z nastavení.  Nestane sa vám ani to, že by ste fotoaparát neúmyselne zapli, keďže tlačidlo zapnutia

je v malej preliačine na hornej lište prístroja.Pochváliť treba koliesko, ktorým sa môžete veľmi rýchlo pohybovať v menu alebo v režimoch fotografovania.


Malá výhrada smeruje k plastovým krytom konektorov a batérie a podobne plastovému závitu na statív. Pri váhe fotoaparátu však nehrozí, že by ste závit na statív zodrali, keďže ho nie je potrebné uťahovať do takej miery, ako 
väčší a ťažký prístroj.

 

V praxi


Prístroj nabiehal pomerne pružne, pripravený na použitie bol do 0,8s. V dobrých svetelných podmienkach na široko-uhlom konci objektívu ostril za 0,5s, na dlhom cca. 0,7s. Prvý obrázok z vypnutého fotoaparátu tak môžete urobiť

za cca. 1,3-1,5s.
 

Oneskorenie spúšte po zaostrení (prefocus) je pre užívateľa nebadateľné. Tieto hodnoty sú potešujúce a umožnia zachytiť aj menej predvídateľné situácie.


Od snímky k snímke to trvá priemerne 2,3s. Našťastie, fotoaparát v prípade potreby môžete prepnúť do kontinuálneho snímania, v ktorom dosahuje 1 snímku za 0,8-0,9s. Po troch až štyroch snímkach však fotoaparát spomalí na frekvenciu 1 obr. za 2s. Čo sa týka kontinuálneho snímania  Nikon S510 dieru do sveta nerobí. Všetky ostatné rýchlostné parametre však sú na veľmi dobrej úrovni.


Prístroj disponuje aj módom BSS (Best Shot Selector), v ktorom fotoaparát vyhotoví do 10 obrázkov, uloží však iba jeden, najostrejší.


A nakoniec sa prístroj môže pochváliť aj časozberným snímaním s frekvenciou od 30s do 60min alebo multishotom, 
v ktorom vyhotoví rýchlo za sebou 16 snímkov a spojí ich do mozaiky jedného s rozlíšením 5Mp. V praxi to môže byť použiteľné pri výrobe zábavných multiportrétov na web alebo na jednu fotografiu.

 

minZoom.JPG MaxZoom.JPG hrad.JPG
min. zoom, 35mm ekvivalent max. zoom, 105mm ekvivalent max. zoom, 105mm ekvivalent

 

Objektív je transfokátor s rozsahom ohniskových vzdialeností od 35mm do 105mm a pri svetelnosti f2,8- 4,7. Znamená to trojnásobný zoom, ktorý by som si vzhľadom na malé rozmery fotoaparátu vôbec nedovolil kritizovať, keby začínal 
na trochu širšom ohnisku.


Objektív sa po zapnutí vysúva (tri časti) a aj pri zoomovaní mení svoju dĺžku. Prezoomovanie z najširšieho ohniska na najdlhšie trvá cca. 1,5s, čo je porovnateľné s konkurenciou.

 

V dnešnej dobe je u digitálnych kompaktov samozrejmosťou priorita zaostrenia na tvár, keď fotoaparát sám rozozná tváre v obraze a ostrí i exponuje priamo na ne. V niektorých prípadoch šlo o zaujímavú funkciu, v iných skôr 
o marketingový ťah. S510 patrí k prvej skupine a Face Priority AF väčšinou splní svoje poslanie, pokiaľ sa nenachádzate vo zvlášť nepriaznivých svetelných podmienkach – znížená hladina osvetlenia alebo ostré protisvetlo.

 

fillIn.JPG makro.JPG 
zaostrenie na tvár funguje spoľahlivo makro ostrenie do 15cm

 

Ak sa zaujímate o makrofotografiu, buďte pripravení, že S510 ostrí na minimálnu zaostrovaciu vzdialenosť 15cm.

 

Batéria EN-EL10 ponúka primeranú kapacitu a vydržala, kým som vyhotovil cca. 150 záberov. Fotografované však bolo 

v zime pod nulou. Predpokladám, že v bežných podmienkach plusových teplôt vydrží ešte viac. Opäť musím konštatovať, že pri miniatúrnych rozmeroch je to veľmi slušný výkon.

 

S 510 ponúka užívateľovi automatický program, ktorý ale nie je úplným automatom, keďže nenastavuje každú hodnotu. Chvályhodné je to, že ak sa rozhodnete, môžete meniť hodnoty ISO aj vyváženie bielej. Automatický program je tak skôr podobný pokročilej automatike u iných prístrojov označovanej ako P-mód.

 

 

bezKorekcie.JPG sKorekciou.JPG
bez korekcie, biela sa blíži k vypáleniu účinok korekcie - vystúpila ozajstná farba budovy

 

Vo fotoaparáte si môžete zvoliť aj scénické režimy, ktoré vás bez väčších ťažkostí prevedú rôznymi situáciami, 
do ktorých sa s fotoaparátom dostanete. Sú to prednastavené režimy pre portrét, krajinu, šport, nočný portrét, sneh/pláž a mnohé ďalšie. Dokopy ich je 15 a dostanete sa k nim pomocou tlačidla mode/scénické režimy.

 

Fotoaparát ponúka aj program Panorama Assist, ktorý vám pomôže pri komponovaní a spájaní viacerých záberov a to ako na šírku tak aj na výšku.

 

Samozrejmosťou je nahrávanie videa vo formáte AVI (zvuková stopa vo formáte WAW) a to v štandardnom rozlíšení 640x480 bodov a vo frekvencii 30 obr./s. Tu je potešujúca možnosť voľby buď jednoduchého predostrenia a zafixovania AF alebo kontinuálneho AF, keď fotoaparát stále preostruje na objekty, na ktoré ho pri nahrávaní videa namierite.


Na druhej strane fotoaparát nevie pri nahrávaní videa používať optický zoom, len digitálny. Po nahraní videa fotoaparát neumožňuje jeho ďalšiu editáciu v prístroji. Nemôžete vystrihnúť neželané časti, ani nahovoriť komentár k existujúcemu videu, ako to často ponúka konkurencia.

 

Na editáciu nafotografovaných obrázkov môžete použiť v prvom rade špecialitu Nikonu – D-lightning, ktorá vyrovnáva kontrast a vyťahuje detaily z prílišných tieňov a svetiel v obraze. Funkcia vám najprv ukáže náhľad účinku a ak ste s ním spokojní, potvrdením ju aplikujete.

 

D_lightning.jpgÚčinok na fotografiu je signifikantný a veľmi dobre poslúži tým, ktorí nechcú upravovať fotografiu 
v PC. Malou daňou je mierne zvýšenie šumu vo vytiahnutých tieňoch, ale presne to isté sa stane, keď vyťahujete tiene v počítači. 
D-lightning je tak rýchlou pomôckou na celkové vyváženie fotografie napríklad aj pred priamou tlačou z fotoaparátu pomocou tlačiarne, ktorá podporuje Picture Bridge.

 

Z nahratých obrázkov si môžete vo fotoaparáte spustiť slide show s nastaviteľným intervalom, ale bez hudobného sprievodu.

 

Fotoaparát vám zároveň môže poslúžiť ako diktafón, čo zvyšuje jeho multimediálne využitie. Zvuková stopa môže byť dlhá až do 5 hodín (záleží od veľkosti karty). Formát zvuku je waw.

 

Prístroj sa v praxi osvedčil. Nedisponuje najväčším počtom funkcií, ale má šikovný automatický režim, 15 scénických režimov a nahráva hlas ako klasický diktafón. Milo potešila výdrž batérie v ťažkých podmienkach, pomerne pružné časy štartu a minimálne oneskorenie spúšte po zaostrení. Trochu sklamalo kontinuálne snímanie a video bez optického zoomu.

 

Kvalita obrazu


Na kvalitu fotografií u digitálneho fotoaparátu najviac vplýva kvalita objektívu a senzor fotoaparátu s firmvérom

na spracovanie a vyhotovenie obrazu z analógového signálu.

 

Objektív ma vzhľadom na svoje miniatúrne rozmery a priemer šošoviek nesklamal. Je férovo ostrý a ostrosť logicky trochu klesá k okrajom obrazu. Nie je to predsa objektív s priemerom 77mm! Milo ma prekvapil správaním sa 
v protisvetlle. Síce trochu závojuje a klesá kontrast v obraze, hlavne so slnkom v zábere, ale možno ho hodnotiť ako veľmi dobrý. Ťažkosti má s viacerými svetlami v zábere, napr. počas nočného fotografovania.

 

 

aberacia.JPG protisvetlo1.JPG protisvetlo2.JPG
férová ostrosť a výborne zvládnutá aberácia            dobre zvládnuté protisvetlo s fill in bleskom

 

Zvlášť dobre je zvládnutá chromatická aberácia, ktorá sa neprejavuje vôbec alebo iba minimálne a to napríklad aj 
na fotografiách stromov proti oblohe, čo je veľmi kritickým testom aberácie.

 

Viac kritiky ako objektív znesie spracovanie obrazu. To je síce farebne atraktívne (zvlášť, keď si zvolíte režim vivid) a na pohľad sú fotografie ostré, ale čo sa týka prekreslenia a zachovania detailov fotoaparát patrí skôr k priemeru.

Myslím si, že s tým pri malom senzore 1/ 2,5“ a 8 Mp treba tak trochu rátať.

 

cervena3.JPG cervena1.JPG ISO400.JPG
    vivid mód zvýrazňuje farby    je vhodný na fotenie krajiny ISO 400, stále akceptovateľné na malé printy


Malý senzor zohráva významnú úlohu aj pri vyššej citlivosti ISO. Tým, že sa na jednotlivé pixely dostáva málo svetla, signál treba umelo zosilniť. To je známe u všetkých digitálov ako zvýšenie citlivosti ISO. Zosilnenie citlivosti 
na dopadajúce svetlo má však za následok zvýšenie šumu – zhluky farebných pixelov a „zrna“, ktoré pri vysokej intenzite potláčajú prekreslenie detailov a farby v obraze.

 

Konkrétne u S510 je digitálny šum na veľmi dobrej úrovni do ISO 200. Pri ISO 400 až 800 už úroveň detailov klesá, 
pri 800 klesá aj intenzita farieb a obraz je trochu sivší. ISO 1600 a 2000 by som odporúčal použiť iba v núdzových situáciách, keď sa rozhoduje o tom, či vôbec urobiť fotografiu alebo nie.

 

 

ISO64.JPG ISO100.JPG
ISO 64 ISO 100 ISO 200
ISO 400 ISO 800 ISO 1600
ISO 2000 ISO 64, vivid ISO 64, ČB

 

Nikon S510 má našťastie účinný optický stabilizátor založený na vyrovnávaní vibrácií pomocou členu v objektíve. Často vás takto zachráni pred nutnosťou zvyšovať citlivosť ISO a tým znižovať kvalitu obrazu. Na širokouhlom konci objektívu sa dá udržať aj taký dlhý čas akým je 1/5s pri zachovaní relatívne ostrého obrazu.

 

 

bezVR.JPG sVR.JPG
rozmazaná fotografia
VR off, čas 1/3s
radikálne zlepšenie ostrosti 
VR on, čas 1/3s

 

Fotoaparát exponuje pomerne spoľahlivo, aj keď niekedy v kontrastných scénach môže dôjsť k vypáleniu najvyšších svetiel. Práve tu je priestor pre kompenzáciu expozície, ktorá je možná aj v automatickom režime. Stačí stlačiť štvorsmerový ovládač doprava a kolieskom zvoliť mínusovú hodnotu expozície a problém s prepalom máte vyriešený.

 

 

MinZoom2.JPG MinZoom2Kor.JPG MaxZoom2.JPG FillIn3.JPG
min. zoom, kontrastná scéna s výrazným podielom tieňov - biela 
na hrane vypálenia
min. zoom, kontrastná scéna po korekcii - 0,7 EV max. zoom, bez korekcie pri použití fill in blesku je potrebné prikročiť dostatočne blízko

 

 

Blesk má vzhľadom na veľkosť primeraný výkon, aj keď niekedy na vyjasnenie tváre v protisvetle by sme privítali

o trochu viac sily, keďže fotoaparát vtedy volí väčšiu clonu a blesk už nedosvieti napr. na 3m. Ak chcete teda robiť portréty v protisvetle s vyjasňovacím zábleskom, je potrebné sa priblížiť k fotografovanému.

 

Ak chcete byť trochu kreatívny a nechce sa vám upravovať fotografie v počítači, môžete využiť režimy fotografovania

v čiernobielom prevedení, sépiovom tóne alebo zaujímavo sfarbenú ČB fotografiu s odtieňom antracit.

 

Záver


Nikon Coolpix S510 bol predstavený v ťažkej konkurencii fotoaparátov s kompaktnými rozmermi a trojnásobným optickým zoomom. Nemyslím si, že z tohto boja vyšiel ako absolútny víťaz, ale ani ako porazený.


Má imponujúci minimalistický dizajn, kvalitné kovové telo. Ponúka intuitívne ovládanie pomocou zadného kolieska, rýchly štart a dobré operačné časy. 


V dobrých svetelných podmienkach poskytne množstvo kvalitných fotografií a pri praktizovaní korekcie expozície sa nemusíte obávať ani kontrastných scén.


Jeho výkon pri znížených a zlých svetelných podmienkach patrí skôr k priemeru. Narazíme tu na zvýšený šum pri vyšších citlivostiach, pokles detailov a od ISO 800 aj farieb.


Na záver však musím podotknúť, že žiaden kompakt nie je bez chýb a každý prístroj má určité muchy. Pozrite si galériu obrázkov a rozhodnite sa, či tento elegán splní Vaše nároky.

 

Zhrnutie


+ pevné kovové telo v troch farbách
+ dobré ovládanie, koliesko na zadnej strane
+ zmena niektorých funkcii aj v automatickom režime (najmä korekcia expozície a WB)
+ prehľadné menu.
+ rýchly štart a minimálne oneskorenie spúšte po zaostrení
+ účinný optický stabilizátor VR
+ zaujímavé režimy BSS a časozberného snímania
+ funkcia diktafónu
+ kvalitné fotografia v priaznivých svetelných podmienkach
+ objektív s minimálnou aberáciou
+ výdrž batérie

 

 

- plastové kryty konektorov a batérie
- vyššia úroveň šumu pri ISO 400, vysoká pri 800 a viac
- slabšie rozlíšenie na 8Mp fotoaparát
- slabšie kontinuálne snímanie
- video bez optického zoomu
- makro AF do 15cm
- limitované možnosti úprav fotografií a videa vo fotoaparáte
 

 

CB.JPG Sepia.JPG Antracit.JPG
FillIn2.JPG police.JPG nocna.JPG

 

domMinZ.JPG domMaxZ.JPG socha.JPG cervena2.JPG

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
j-a-n-o
2008-01-31 10:21:22
Pekna recenzia, aj fotak je pekny, stylovy. Aj pre chlapa aj pre zenu. Hm, ten sum je tam dost vyrazny ale ja malokedy fotim nad ISO 400.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia