Hore

Samsung L73

Samsung je v poslednom čase jedným z najaktívnejších výrobcov fotoaparátov. Napriek tomu, že prišiel na trh medzi poslednými, vo svojom portfóliu ponúka celú plejádu kompaktných fotoaparátov. Na jeden z nich, ktorý môžete vyhrať aj u nás v súťaži, sa dnes bližšie pozrieme v užívateľskej recenzii.  
     
Dizajn a ergonómia.

 

Dizajnom L73 nezaprie v sebe príbuzenský vzťah s NV10.

 

To je potešiteľné, keďže o vydarenom dizajne NV10 sme už v recenzii na tento fotoaparát písali.

 

Aj pri svojej miniatúrnosti a slim dizajne si L73 zachováva vysokú úroveň komfortu a istoty pri držaní a fotografovaní. Určite tomu napomáha grip s pogumovanou časťou na pravej strane fotoaparátu.

 

Prednej časti dominuje objektív, nad ktorým sa nachádza oranžová lampa, ktorá pomáha pri zaostrovaní v znížených svetelných podmienkach a signalizuje samospúšť pri jej používaní. Vedľa lampy sa nachádza vstavaný blesk, ktorý nie je vysúvací ako u NV10, ale je pevne zabudovaný do prednej strany tela fotoaparátu. A to je na čelnej strane fotoaparátu všetko.

 

Podobne ako u NV10, všetko je dohromady zladené v bezchybnom štýle. To pravé ohúrenie však nastane, až keď otočíte fotoaparát a pozriete sa na zadnú stenu. Veľký 2,5 palcový displej, ovládač zoomu, len jeden riadok a jeden stĺpec decentných neoznačených tlačidiel, tlačidlo play.

 

Ide o netradičné, ale dobre fungujúce inovatívne ovládanie. Ale o tom viac v časti "v praxi". Výraznejšie uško na uchytenie remienka nie je len dizajnovým prvkom, ale má opornú funkciu a pri držaní fotoaparátu vám na ňom prirodzene spočinie palec pravej ruky. Prsty mimovoľne oblapia grip spredu a ukazovák aj v úplnej tme bleskovo nájde spúšť.

 

Nikdy som si nemyslel, že držanie a používanie tak malého fotoaparátu môže byť tak komfortné a bezpečné. A ten pohľad na NV73-ku zozadu je úchvatný :).

 

Ľavá aj pravá hrana fotoaparátu sú bez ovládacích prvkov. Na hornej lište nájdeme tlačidlo on/off, otočný kotúč na voľbu základných režimov fotografovania (nahrávania videa) a tlačidlo spúšte.

 

Na spodnej lište sa nachádza kryt SD karty a batérie, multifunkčný konektor (pre USB, AV a nabíjanie batérie) a statívový závit. Všetky tlačidlá, ovládače a kotúč režimov pritom vykazujú akurátnu mieru odporu a nehrozí ich nechcené stlačenie.

 

Dizajn a ergonómiu fotoaparátu vzhľadom na jeho rozmery možno hodnotiť ako výborné, presne ako u jeho staršieho súrodenca Samsungu NV10. 

V praxi

Fotoaparát je za necelé 2 sekundy pripravený fotografovať. Rýchlosť ostrenia je v danej kategórii dobrá, podobne ako u NV10.

Na širokom konci fotoaparát zaostrí za 0,3s a na dlhšom za 0,5s.

Časy zaostrenia platia pre dobré svetelné podmienky, aj v zhoršených však pomocou prisvetľovacej lampičky fotoaparát na blízku vzdialenosť zaostrí dobre a relatívne rýchlo, časy sa však trochu predlžujú, čo je ale u kompaktov bežné. Ojedinele mal fotoaparát vo vnútri problém zaostriť na dlhšom konci objektívu.

 

Po zaostrení už oneskorenie spúšte veľmi nepocítite na širšom konci,

na dlhšom je trochu citeľné (aj keď ho ťažko odmerať), neviem, prečo, keďže na funkciu závierky by po zaostrení nemala mať poloha objektívu vplyv. Úprimne povedané, pre koho je dôležitých pár stotín sekúnd, ten si kompakt zvyčajne nebude kupovať. Samsung L73 v teréne vôbec nepôsobí pomalo.

 

Čas od jedného záberu k druhému za cca 1,5s je tiež porovnateľný s konkurenciou.

 

Fotoaparát má aj dva módy kontinuálneho snímania. Jeden s rýchlosťou snímania cca 1 obr. za dve sekundy a druhé, vysokorýchlostné snímanie vo frekvencii až 30 obr./s, no iba v rozlíšení 640x480 bodov a fotoaparát zvládne takýchto fotografií 30, kým sa zastaví a vyprázdni operačnú pamäť. V prípade prvého kontinuálneho snímania sa zdá, že fotoaparát fotografuje až do zaplnenia karty, ide o tzv. "no limit" kontinuálne snímanie.

 

Samozrejme, najlepším kontinuálnym snímaním v rozlíšení 640x480 je video v tomto rozlíšení, ktoré možno nahrávať o frekvencii 30 obr./s neobmedzene alebo má L73 možnosť vyššieho rozlíšenia videa 800x592 bodov vo frekvencii 20 obr./s. Potešiteľné je, že pri filmovaní videa môžete používať optický zoom.

 

Fotoaparát sám prispôsobí expozíciu videa meniacim sa svetelným podmienkam a taktiež používa kontinuálne preostrovanie, čo je výborné. Ak sa teda k objektu priblížite, alebo fotoaparát namierite na iný objekt, aparát znovu preostrí a správne nastaví jas videa.

 

Jedinou výčitkou v režime videa je absencia zvuku pri zoomovaní. Je to ale pravdepodobne kvôli tomu, aby zvuk vysúvacieho objektívu neznehodnotil nahrávku. Samsung v tomto prípade (ako aj mnohí ďalší výrobcovia) zvolil radšej ticho. Ak teda nahrávate video a chcete mať bezchybný zvuk, počkajte kým napr. osoba dohovorí a potom prezoomujte.

 

Na fotografovanie je aparát vybavený úplnou automatikou, programovou automatikou a 11 režimami fotografovania, ktoré pokrývajú situácie od detí, makra, protisvetla až po nočné fotografovanie alebo reprodukcie textu.

 

Zaujímavou funkciou je samospúšť reagujúca na pohyb - Motion Timer. Presnejšie povedané na jeho zastavenie. Aktivujete si túto samospúšť, stlačíte spúšť a idete ku kamarátom, ktorí môžu mávať rukami alebo sa pohybovať, alebo... Fotoaparát však fotografiu nevyhotoví, kým pohyb v scéne na chvíľu neustane. Zaujímavá a užitočná funkcia, trochu mi na nej vadilo, že fotoaparátu to aj po zastavení pohybu ešte chvíľu trvá, kým sa aktivuje, preostrí a vykoná expozíciu. Spustenie závierky by malo byť podľa mňa rýchlejšie, hneď po zastavení pohybu.

 

Už aj z ostatných súčasných kompaktov známa funkcia zaostrenia na tvár nechýba ani tomuto Samsungu. Fotoaparát po jej aktivovaní automatický rozozná tvár v zábere a ostrí priamo na ňu a dokonca upraví expozíciu tak, aby práve tvár bola jasná a správne exponovaná.

 

Chcel by som sa dotknúť ešte ovládania, ktoré má taktiež veľký vplyv na rýchlosť a efektívnosť fotografovania. Ako som už v predchádzajúcej časti spomínal, na začiatku sa môžete cítiť trochu zaskočení neoznačenými Smart Touch tlačidlami. Po zapnutí fotoaparátu sa však na displeji vedľa tlačidiel zobrazia funkcie, ktoré ovládajú. Tu je potešiteľné to, že jednotlivé tlačidlá sú špeciálne venované najčastejšie používaným funkciám. Priamo sa tak dostanete k nastaveniu rozlíšenia, spôsobu merania svetla, zaostrovania, citlivosti snímača, korekcie expozície...

 

Nutnosť vchádzať do menu fotoaparátu je tak minimálna a to ako také ani neexistuje. Po stlačení jednotlivých tlačidiel funkcií sa objavia možnosti nastavenia, z ktorých si vyberáte jemným dotykom a posunom bruška palca po stĺpci alebo riadku tlačidiel. Vybranú hodnotu potvrdíte stlačením daného tlačidla, na ktorom ste výber zastavili.

 

Na začiatku sa mi to zdalo dosť nezvyklé, no po pár minútach práce s fotoaparátom som si na to zvykol a potom ovládal L73 veľmi rýchlo. Inováciu môžem teda práve kvôli rýchlemu prístupu k často používaným funkciám pochváliť, aj keď je možné, že zarytým používateľom analógových tlačidiel, smerových voličov alebo koliesok sa také ovládanie nemusí páčiť. Ja osobne som s tým problém nemal a to stále ešte používam aj filmovú klasiku :).  

Obrazová kvalita

Keď som prvý krát videl Samsung L73 a prečítal si základné údaje, pomyslel som si: paráda, NV10 s menším rozlíšením, čiže aj s menším digitálnym šumom. Každý už predsa pozná pravidlo, že čím väčšie rozlíšenie na malom snímacom senzore, tým viac je fotoaparát náchylný na digitálny šum. Preto som sa tak trochu potešil tomuto údaju, očakávajúc hladší výstup.

 

To však nie je úplne pravda, L73 má síce menšie rozlíšenie, ale má zároveň aj o dosť menší senzor a preto veľkosť aj hustota jednotlivých pixelov (vlastnosti, ktoré majú najväčší vplyv na digitálny šum) je porovnateľná.

 

NV10 má 1/1,8" senzor o rozmeroch 7,176x5,319mm s rozlíšením 10 Mp a L73 1/2,5" senzor s rozmermi 5.76x4,29mm a rozlíšením 7,4 (7,2 efektívnych) Mp.

Z týchto údajov sa dá veľmi jednoducho vypočítať veľkosť pixela, aj keď sa bude možno od skutočnosti v stotinách mikrometra odlišovať, keďže nie všetky pixely na danom rozmere sú efektívne.

 

Dlhšia strana senzora u NV10 má pri max. rozlíšení počet bodov 3648. Ich šírka je teda 7,176mm / 3648pixelov = 1,967μm. Výška zas 5,319mm/2736pixelov =1,944 μm. Plocha jedného pixela u NV10 je teda približne 3,8μm2.

 

U L73 je max. počet bodov na dlhšej strane 3072 pixelov. Veľkosť strany pixela teda môžeme vypočítať vydelením dĺžky senzora počtom pixelov 5,76mm/3072 = 1,875μm Na kratšej strane zas 4,29mm/2304 = 1,862μm. Veľkosť pixelov u L73 je teda 1,875μm x 1,862μm = 3,5μm2.

 

Fíha, pri týchto výpočtoch sme znovu užasli nad dnešnou technológiou, ktorá dokáže na plochu jedného štvorcového milimetra vtesnať takmer 300 000 pixelov citlivých na svetlo.

 

Ale nie to sme chceli skonštatovať, ale to, že veľkosť jednotlivého pixela u NV10 a L73 je veľmi podobná, trochu v prospech NV10. To sa odrážalo aj na obrazovej kvalite, ktorá za jasného počasia bola veľmi dobrá.

 

 

denné svetlo, min. zoom denné svetlo, max. zoom 100% výrez

 

 

denné svetlo, verné farebné zobrazenie prekreslenie štruktúr výrazná červená

 

 

Čo mňa najviac prekvapilo (milo), bolo to, aký pokrok urobil Samsung vo farbách, akoby počul kritické hlasy na presaturované farby, najmä červenú, ktorá je v prípade L73 lepšie zvládnutá ako u predchodcov. Celkovo sú farby omnoho prirodzenejšie a neutrálnejšie, aj keď červená zostáva stále výraznejšia, ale nie až taká rušivá ako napr. u L85. Z toho dôvodu aj pleťové tóny vyznejú na fotografiach krajšie a reálnejšie.

 

 

zapadajúce slnko denné svetlo, max. zoom denné svetlo, min. zoom denné svetlo, max. zoom

 

 

modrá červená červená 100% výrez, dobrá úroveň detailov

 

Musím pochváliť aj zelenú, vidieť to na tráve pri makro zábere. Zelená vyzerá ako z filmu a nenesie v sebe pre digitály typický červený alebo prílišný žltý nádych. Obloha pritom ostáva atraktívna. 

 

 

makro, zobrazenie výraznej žltej makro, výborná zelená 100% výrez 
 

 

 

atraktívna pleťovka, ostré tiene, blesk vypnutý fill in blesk, veľmi dobre vyvážený, potlačenie nežiadúcich tieňov 100% výrez

 

Šum sa objavuje aj pri nižších citlivostiach v jednoliatych plochách v tieni, ale vôbec nie je rušivý a všimnete si ho iba pri 100% zväčšení na obrazovke dobrého monitora. Od ISO 400 začína byť šum viditeľný aj na menších formátoch, ale stále je akceptovateľný na malé aplikácie.

 

Od ISO 800 vyššie (L73 má maximálne ISO 1600) je výstup použiteľný len v núdzovej situácii, keď by ste inak fotografiu pohybom rozmazali. Obraz pri takýchto extrémnych citlivostiach stráca detaily, šum je výrazný v celej ploche obrazu a nastáva desaturácia farieb. Hm, paradoxne nasýtenie červenej v tomto prípade je najprirodzenejšie.

 

 

ISO 50 ISO 100 ISO 200

 

 

ISO 400 ISO 800 ISO 1600

 

Čo je potešiteľné, že Samsung L73 si zachoval atraktívne podanie farieb počas fotografovania v noci. Oku lahodiace modré podanie zvyškového svetla v oblohe príjemne kontrastuje s teplým podaním ostatného obrazu osvetleného umelým svetlom. Pri nižších citlivostiach nebude mať problém so šumom ani pri dlhších nočných expozíciách. L73 zvláda až 15s expozície v nočnom režime. Samozrejme, určité zvýšenie šumu a jeho odstránenie má za následok zníženie kresby detailov oproti denným fotografiám, ale to je pri ISO 50 zanedbateľné. 

 

 

večerná fotografia atraktívne farby 100% výrez

 

 

 

priame protisvetlo zmiešané svetlo večerná fotografia

 

 

Nakoniec sa chcem dotknúť vyváženia bielej, to znamená schopnosti fotoaparátu reprodukovať skutočné farby pod rôznym druhom osvetlenia. Automatické vyváženie bielej pracovalo v exteriéri spoľahlivo, či sa fotografovalo za jasného, zamračeného počasia alebo v noci. Áno, aj fotografie so žltým svetlom pôsobia prirodzenejšie, ako totálne vyrovnaná biela, pri ktorej by sa stratili teplé farby dotvárajúce atmosféru nočnej fotografie. Problémom bolo trochu žiarovkové osvetlenie, kedy farby boli teplejšie, ako by sme očakávali. Zaujímavé fotografie môžu vznikať pri zmiešanom osvetlení, ako môžete vidieť na príklade šachových figúrok, ktoré boli z jednej strany osvetlené teplým žiarovkovým svetlom v izbe a z druhej strany chladným svetlom z monitora počítača. Fotoaparát zvolil kompromis a zaujímavo zachytil svetlo z oboch rozdielnych zdrojov. Trochu triku chcelo správne exponovať, no veľmi dobre sa tu a aj v iných prípadoch osvedčila korekcia expozície, ktorá umožní korigovať automatickú expozíciu a vyhotoviť dobre exponované obrázky aj v sťažených svetelných podmienkach zmiešaného osvetlenia alebo pri fotografovaní do protisvetla.

 

 

makro 100% výrez ostré protisvetlo, fill in blesk

 

 

Tu trochu pokuľháva inak spoľahlivý objektív a slniečko v zábere trochu zníži kontrast fotografovanej scény a spôsobí zopár reflexov, ale slnko v zábere je predsa len trochu silná káva pre kompaktné fotoaparáty vo všeobecnosti. S bleskom do protisvetla je tiež potrebné sa trochu pohrať v kombinácii s korekciami expozície, aby dostatočne dosvetlil tvár.

 

Naopak, vynútený blesk výborne zvláda potlačenie tieňov na tvári ožiarenej šikmým slnečným svetlom. Dvoma stlačeniami nastavíte blesk na ON (vynútený blesk) a máte po starosti s hlbokými tieňmi v očiach a okolo nosa. Samozrejme musíte byť vo vzdialenosti dostatočnej na dosah blesku. Tá je približne od 0,5m do 3m.

 

 

štúdiová scéna, ISO 50 štúdiová scéna, ISO 100 štúdiová scéna, ISO 200

 

 

štúdiová scéna, ISO 400 štúdiová scéna, ISO 800 štúdiová scéna, ISO 1600

 

Záver

A čo na záver? Možno si poviete, že by bolo asi kontraproduktívne, keby som veľmi kritizoval fotoaparát, ktorý máme v súťaži, a tak budem k nemu zhovievavý. Našťastie sa k tomu nemusím uchyľovať, pretože za cenu, za akú je Samsung L73 dostupný, ponúka viac než primeraný výkon. Týka sa to najmä ovládania, ale aj obrazovej kvality. Ak hľadáte primeraný kompakt s inovatívnym ovládaním, ktorý sa vojde do vrecka, no zároveň sa vám nestratí v rukách a ktorý vám poskytne atraktívne fotografie s vernými farbymi, už ste ho našli. Samozrejme, ak máte vysoké nároky na veľké zväčšeniny a chcete často fotografovať v prostredí so zníženou intenzitou osvetlenia, sú aj lepšie voľby aj v radoch Samsungu, no zväčša sú drahšie, väčšie... Každý fotoaparát má svojho užívateľa a z fotografií sami viete posúdiť, či sa vám L73 hodí do vrecka alebo do kabelky. Ja sa nebojím vám ho tam odporúčať.

 

 

+ inovatívne rýchle ovládanie
+ primerané operačné časy
+ nové funkcie (Motion Timer, Face Recognition)
+ verné, ale stále atraktívne farby počas dňa
+ príťažlivé výstupy z nočného fotografovania
+ dobré automatické vyváženie bielej (pozri umelé osvetlenie)
+ dobre vyváženie tieňov bleskom (pozri protisvetlo)  

 

 

- pomalšie zaostrovanie v znížených svetelných podmienkach
- menšie oneskorenie spúšte na dlhšom konci objektívu
- slabší výstup v priamom ostrom protisvetle
- občasné vypálenie svetiel v kontrastných scénach (všeobecná záležitosť digi)
- občasné problémy s vyvážením bielej pod umelým osvetlením
- šum od ISO 800  

 

Link na stránku výrobcu (distribútora) SAMSUNG

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
pmajco
2009-01-05 11:07:14
Vyberám digitálny fotoaparát v cene do 4000SK.
Je určený pre manželku-rodinné foto-deti,dovolenka.
Ide mi o malé (kompaktné rozmery).
Hľadal som nejakú rozumnú recenziu na tento fotoaparát, ale nenašiel som takmer nič.
Podľa popisu výrobcu mi funkcie vyhovujú, ale pred kúpou by som si radšej prečítal nejakú osobnú skúsenosť používateľov (aké ´muchy´ má tento prístroj).
Podotýkam, že mi nejde o profesionálne fotky (v tejto cenovej relácii sa o tom nedá ani pomyslieť!), len potrebujem zistiť, či kúpou tohto prístroja nespravím krok vedľa.
Kde by som našiel nejakú recenziu na tento fotoaparát?
Prípadne, viete mi poradiť lepšiu voľbu?
Pôvodne som ešte myslel na tieto kompakty:
-SONY Cyber-Shot DSC-W120
-PANASONIC Lumix DMC-FS3
-PENTAX Optio V10
Ďakujem.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované