Hore

Samsung NX2000

Samsung NX2000 je najnižší model z radu CSC fotoaparátov Samsung Smart Camera. Jeho výbava však nie je chudobná. Menší počet ovládacích prvkov je kompenzovaný dotykovým ovládaním. Dôraz je kladený na in-camera úpravy a konektivitu cez WiFi. Zaujať chce nepopierateľným príbuzenstvom s inými produktami značky.


Fotoaparát sa ponúka v troch farbách, čiernej, bielej a ružovej.

Prvý dojem

Po vybratí fotoaparátu z krabice som v rukách jasne cítil, že je to amatérsky model. Prakticky všetko je plastové. Aj keď fotoaparát pôsobí lacným dojmom, nemožno kvalite spracovania nič vytknúť. Nič nevŕzga, nepruží, lícovanie plastov perfektné. Zadný displej zaberá takmer celú zadnú stenu, tlačidiel je na prístroji minimum. Má totiž dotykové ovládanie. S ním som sa skamarátil po pár sekundách. Je logicky navrhnuté, takže obsluha je rýchla. Na vrchu som si všimol tlačidlo Direct Link pre pripojenie cez WiFi. Konečne to niekto urobil, samostatné tlačidlo WiFi! Prekvapenie ma čakalo v priestore pre batériu a pamäťovú kartu. Fotoaparát používa MicroSD karty.(?) Ešteže som jednu 2GB v redakcii našiel, inak by som nemal na čo fotiť. Majitelia smartfónov sa možno potešia, lebo tento typ karty používajú, nás fotografov ale ide trafiť šľak. K fotoaparátu bol pribalený najlacnejší kitový objektív 20-50. Bližšie sa k nemu vyjadrím neskôr. Po zapnutí a prvom namačknutí spúšte mi bolo jasné, že Samsung NX2000 nie je žiadny rýchlik. Štart mu trvá približne sekundu a zaostrovanie je rýchle ako na bežnom kompakte. Fotoaparát nemá vstavaný blesk, ale v balení nájdete malý externý.

Vrátim sa ešte ku krabici, z ktorej som fotoaparát vytiahol. Je na nej malý, ale o to viac potešujúci obrázok ženy s obrovskými bielymi mihalnicami. Asi už tušíte, o čo ide. Je to obrázok z prebalu Adobe Photoshop Lightroom, ktorý je k fotoaparátu zdarma. Niekde možno ešte narazíte na akciu, kde vám pribalia aj tablet za 1€.

Základné parametre

Samsung NX2000 je CSC fotoaparát alebo, ak chcete, bezzrkadlovka s vymeniteľnými objektívmi (bajonet Samsung NX). Osadený je snímačom veľkosti APS-C s rozlíšením 20,3 Mpx. Vyrobený je technológiou CMOS. Impozantný je 3,7” širokouhlý displej s rozlíšením 1 152 000 bodov a dotykovým ovládaním. Nie je však výklopný. Rozsah uzávierky je 1/4000 s - 30 s + Bulb. Maximálne snímková frekvencia (pri nastavení na JPG) je 8 obr./s. Automatické zaostrovanie využíva 21 alebo 35 bodov (pri snímaní zblízka).
Medzi vychytávky, okrem veľkého dotykového displeja, patrí zabudované WiFi (s funkciou Direct link) a NFC.

Viac informácií

Dizajn a ergonómia

Na testovanie som mal fotoaparát v bielej farbe. Tá je momentálne v móde. Pri mojej nedávnej návšteve Chorvátska som medzi turistami videl mnoho bielych fotoaparátov, najviac u nežného pohlavia. Biela naviac korešponduje so smartfónmi a tabletmi Samsung. Bez nasadeného objektívu sa fotoaparát podobá na bežný kompakt. A to je dobre, teda pre začiatočníkov. Pri prechode z kompaktu alebo smartfónu nebudú zaskočení a rýchlo sa naučia fotoaparát používať.
Grip je dostatočne veľký, aby sa fotoaparát držal pohodlne a bezpečne. Jeho povrch je vrúbkovaný, aby sa nešmýkal. Aj na zadnej strane je takto zdrsnená malá plôška. Zvyšok fotoaparátu je hladký. Niektoré ovládacie prvky sú kovové, čo prispieva k zmierneniu plastového výzoru. Poďme sa pozrieť na ergonómiu fotoaparátu.


Pri pohľade spredu vidno výrazne vystupujúci kovový bajonet, po jeho boku je tlačidlo poistky upevnenia objektívu. Ďalej tu nájdete už len malú diódu pomocného svetla AF.


Pri pohľad zhora vidno profil ploského tela s výrazne vystupujúcim gripom. Na ňom je prepínač ON/OFF, uprostred s tlačidlom spúšte. Za ním sa nachádza tlačidlo Direct Link. Na vrchu nájdeme aj roller pre nastavovanie rôznych funkcií. Fotoaparát je vybavený päticou pre pripojenie blesku, po jeho stranách sú vstupy k mikrofónom.


Zadnej časti dominuje 3,7” širokouhlý dotykový displej. Ten je pevne zasadený do tela. Po jeho pravej strane je trojica tlačidiel. Prvé zhora je červené tlačidlo Record, ktoré je pomerne neštastne umiestnené a naviac pomerne hlboko zapustené. Ale dá sa naň zvyknúť. Pod ním je tlačidlo Home a ešte nižšie tlačidlo Play. A to je z ovládacích prvkov všetko.


Na bočnej strane gripu sú pod krytkou konektory USB a HDMI. Z druhej strany fotoaparátu je len reproduktor.
 

Priestor pre batériu a pamäťovú kartu je prístupný zospodu. Závit pre upevnenie na statív je kovový a umiestnený v osi objektívu.

Samsung 20-50/3,5-5,6 ED II

Pozrime sa ešte na konštrukciu kitového objektívu. Je rovnako biely ako fotoaparát, až na prednú časť a krytku. Jeho konštrukcia je plastová, vrátane bajonetu. Je to objektív s blokovaním. Aby ste mohli fotografovať, musíte ho odomknúť pootočením zoomu. Pri zasunutí treba pri otočení podržať zámok zoomu. Pri prezoomovaní mení objektív mierne svoju dĺžku. Predná časť objektívu sa pri zaostrovaní neotáča, čo fotografi ocenia pri použití niektorých filtrov. Priemer filtrovej obruby je 40.5 mm. V prednej časti je prstenec manuálneho zaostrovania. Prstenec zoomu je bližšie k fotoaparátu. Na objektíve sa nachádza tlačidlo i-Fn, ktoré má rôzne funkcie, podľa toho, aký expozičný režim je nastavený. Už z predchádzajúcich testov viem, že je to užitočné tlačidlo, špeciálne v kombinácii s testovaným fotoaparátom, ktorý ma ovládacích prvkov poskromne.

Funkcie

Samsung NX2000 je skôr jednoduchší fotoaparát, u ktorého sa predpokladá, že jeho majiteľ bude používať skôr automatické funkcie. Že ocení skôr veľký displej a možnosť prepojiť fotoaparát so Smart TV, ale aj inými chytrými zariadeniami. Okrem WiFi so samostatným tlačidlom Direct link napomáha lepšej konektivite aj NFC.
 

Near Field Communication alebo NFC je krátkodosahové, vysokofrekvenčné, bezdotykové spojenie, umožňujúce výmenu dát medzi zariadeniami do vzdialenosti okolo 10 cm. Technológia vznikla rozšírením štandardu ISO/IEC 14443 (bezkontaktné karty, RFID), ktorý kombinuje rozhranie smart kariet a čítačiek do jedného zariadenia. Zariadenie NFC môže komunikovať s oboma existujúcimi štandardmi – smart kartami a čítačkami – a takisto s inými NFC zariadeniami. Tým je kompatibilné s už existujúcou bezkontaktnou infraštruktúrou pre verejné použitie, prepravu a platby. NFC je primárne určené na použitie v mobilných komunikačných zariadeniach. Zdroj: Wikipedia.








Pri WiFi sa ešte na chvíľu zdržíme. Samsung je priekopníkom technológie WiFi vo svojich fotoaparátoch a ponúka mnohoraké využitie. Fotografie sa môžu automaticky ukladať do chytrého zariadenia (Auto Share), alebo ich doňho posielate manuálne. Z chytrého zariadenia je možné fotoaparát ovládať. To ale nie je všetko. Po pripojení k internetu môžete fotografie zálohovať priamo do svojho počítača alebo cloud úložiska, prípadne odoslať emailom.

Menu je prehľadné a dobre prispôsobené dotykovému ovládaniu. Horný roller funguje aj ako tlačidlo, práve vďaka tomu sa aspoň základné parametre expozície nastavujú ľahšie. Dotykové “tlačidlo” Fn slúži pre rýchly prístup k ostatným funkciám. Ovládanie napokon nie je až tak zlé, akoby sa na prvý pohľad zdalo. Treba si ho len dobre preštudovať. Tlačidlo iFn na objektíve je praktické, ale po jeho stlačení trvá pomerne dlho, kým sa na displeji zobrazí funkcia, ktorú chcete upraviť.

Displej je skutočne veľký, dostatočne jemný, ale hlavne na slnku je obraz šedivý. Pod rôznymi uhlami sa na ňom menia farby.

Z hľadiska vybavenia expozičnými režimami a funkciami nastavenia expozičných parmetrov, fotoaparátu nič nechýba. Výber programov je zhodný s tým, ktoré nájdete na Android zariadeniach Samsung. Najmä pri nastavovaní na priamom slnku by prospelo výraznejšie zvýraznenie vybraného expozičného režimu.
Kto chce, môže využívať pokročilé expozičné režimy PASM, korekciu expozície, vyváženie bielej, rôzne spôsoby merania atď. Cieľová skupina sa ale asi spoľahne na automatiku a motívové programy, tých je 14, medzi inými aj panoramatický.

Fotoaparát je koncipovaný tak, aby sa jeho užívateľ zaobišiel bez počítača. Bohaté sú možnosti úprav fotografií priamo vo fotoaparáte. Fotografie môžete orezávať, upravovať jas, sýtosť, kontrast, farby a aj expozíciu. Ďalej môžete na fotografiu aplikovať množstvo efektov, akými sú napr. napodobnenie kresby ceruzkou, maľba akrylom, vodovkami či olejovými farbami a parciálne farby. K dispozícii je aj retušovanie tváre. Dotykové ovládanie je v tomto prípade výhodou. Ůpravy sa robia skutočne pohodlne.


Fotoaparát nemá vstavaný blesk a tak, ako u viacerých iných CSC fotoaparátov, je k nemu pribalený malý externý blesk, napájaný priamo z fotoaparátu.

Kvalita fotografií

APS-C snímač dáva fotoaparátu slušný potenciál pre fotografovanie v horších svetelných podmienkach a pre prácu s hĺbkou ostrosti. Obrazový výstup je charakteristický skôr neutrálnym, mierne studenším podaním farieb. Dynamický rozsah je slušný a v RAW editore dovoľuje pomerne radikálne úpravy expozície.


Dynamický rozsah snímača dovoľuje, v RAW konvertore, dobre sa popasovať aj s takto ťažkou svetelnou situáciou.
 

Šum je výrazný od najnižších hodnôt citlivosti. Je ho viac ako u aktuálnych Micro 4/3 snímačov. Použiteľné je aj ISO 3200, kedy je ale v šume už pozorovatelnejšia jeho farebná zložka. Odporúčam fotografovať do ISO 1600. Dobrá správa je, že pri úpravách expozície v RAW konvertore, konkrétne záchrane podexponovaných miest, sa miera šumu takmer nezväčšuje.  Pri ISO 6400 je šumu rovnako ako obrazových dát. Iné fotoaparáty s APS-C snímačom si vedú rozhodne lepšie. Od ISO 6400 do 25600 sú RAW-y výrazne preexponované, pričom JPG sú v poriadku. Odšumovanie JPG fotografií je pomerne agresívne a aj pri nižších hodnotách preto fotografie prichádzajú o jemné detaily.


Vľavo Olympus PEN E-P5, vpravo Samsung NX2000. 100% výrez z RAW, ISO 3200. Menší Micro 4/3 snímač produkuje menej šumu ako APS-C vo fotoaparáte Samsung.

Video

Rozlíšenia videa je 1920x1080 bodov pri snímkovej frekvencii 25p. Ukladá sa vo formáte MP4. Kompresia je pomerne veľká a tak pri záberoch s väčším množstvom detailov je obraz trochu “rozbitý”. Automatické zaostrovanie niekedy, na začiatku sekvencie preostrí na blízko a naspäť na snímaný objekt, aj keď som predtým zaostril, tento neduh som ponechal aj na ukážkovom videu.

Nastavenia videa obsahuje niektoré nadštandardné funkcie, ktoré súvisia s tým, že užívateľ by mal len minimálne používať počítač a skôr priamo z fotoaparátu prezentovať a zdielať fotografie a videa. Tou prvou je zrýchlenie videa (až 10x). Dá sa tak dosiahnúť efekt Time Lapse videa. Druhou funkciou je pridanie rozstmievačky a stmievačky. Vtedy si ale treba dávať pozor, keď stlačíte tlačidlo Record, aby ste skončili snímanie videa, bude nahrávanie ešte niekoľko sekúnd pokračovať, keďže efekt stmievania je aplikovaný naživo.

Plusy a mínusy

+  elektronická vodováha
+  WiFi so samostatným tlačidlom
+  editácia fotografií vo fotoaparáte
+  Lightroom 4 v cene
+  spracovanie tela
+  dynamický rozsah

-  pomalý AF
-  pomalý nábeh po štarte
-  horšia odozva dotykového displeja
-  Micro SD karta
-  rozsah objektívu
-  vysoký šum

Záver

Samsung NX2000, aj keď plastový, je predsa len solídne vyrobený fotoaparát. Poteší nadpriemerne veľký dotykový displej, WiFi a samozrejme APS-C snímač. Tým ale chvála končí. Fotoaparát je pomalý, a to veľmi. Začína to štartom, pokračuje pomalým zaostrovaním na úrovni priemerných kompaktov a končí pomalosťou systému. Stlačíte tlačidlo a trvá takmer sekundu, kým sa požadovaná funkcia objaví na displeji. Pre mňa negatívne je aj použitie Micro SD karty ako pamäťového média. Všetko toto naznačuje, že fotoaparát je určený skôr pre nefotografov, zvyknutých na kompakty a chytré telefóny, ktorí chcú ale fotoaparát s kvalitným snímačom. Kvalita obrazu je asi jediné, čo tento fotoaparát naviac ponúkne. Nie je to akčný typ a tak ten, kto dúfa, že konečne ostro nafotí deti pohybujúce okolo, bude sklamaný. Dobrý dynamický rozsah snímača kazí vyššia úroveň šumu, a to aj pri nižších hodnotách citlivosti.

Je mi jasné, že nie každý potrebuje pokročilé funkcie a ergonomické ovládanie. Uprednostní skôr práve veľký displej a WiFi. Takýto fotoaparát by ale mal byť aspoň rýchlejší, aby sa naň oplatilo upgradovať.
Na ovládanie si treba zvyknúť. Ale ide to. Po pár hodinách s fotoaparátom to napokon nie je až také zlé.
Vzhľadom na celkové vlastnosti fotoaparát neodporúčam pokročilejším fotografom, ktorí hľadajú kompaktnejší, ale stále dostatočne výkonný fotoaparát, ktorý by na rozdiel od zrkadlovky mohli nosiť stále so sebou.

Výhrady mám k rozsahu objektívu. Je to krok vzad. Takýto rozsah mali zoomy pred 15-timi rokmi, keď bolo problémom vyrobiť širokouhlejší transfokátor za nízku cenu. Dnešným štandardom je 18 mm alebo dokonca 16 mm. Možno sa vám nezdá veľa medzi 18 a 20 mm, ale u širokouhlého objektívu znamená každý milimeter naviac, citeľné rozšírenie uhla záberu. Prekvapujúco si objektív lepšie vedie v širokouhlom rozsahu, kde je ostrosť pomerne slušná, na maximálnom ohnisku je kresba mäkká, pokiaľ ho poriadne nepricloníte.

Samsung NX2000 by mal byť zábavný fotoaparát, ktorý mierne náročnejšiemu amatérovi prinesie benefity v podobe vyššej obrazovej kvality, rýchlosti a lepšej ovládateľnosti. Oproti smartfónu alebo podobne koncipovanému fotoaparátu prináša len lepší obrazový výstup, v porovnaní s konkurenciou len priemerný.
 

Snímač

  • Obrazový snímač CMOS
  • Veľkosť snímača 23,5 x 15,7 mm
  • Približne 20,3 megapixla
  • Približne 21,6 megapixla
  • Filter základných farieb RGB


Stabilizácia obrazu

  • Posun členov objektívu (v závislosti od objektívu)
  • Režim: režim optickej stabilizácie obrazu 1 / režim optickej stabilizácie obrazu 2 / vypnuté i-Function
  • i-Zoom (1,2x, 1,4x, 1,7x, 2x)


Displej

  • TFT-LCD s dotykovým panelom (typ C umožňujúci dotykové ovládanie)
  • Veľkosť 93,8 mm (3,7 palca)
  • WVGA (800 x 480), 1.152.000 bodov
  • Zorné pole približne 100%
  • Mriežka (4 typy), histogram, ikony: zapnuté / vypnuté, mierka vzdialenosti: stopy / metre / vypnutá


Rýchlosť uzávierky

  • Elektronicky riadená štrbinová uzávierka s vertikálnym chodom
  • Automatický režim: 1/4.000 s – 30 s
  • Manuálny režim: 1/4.000 s – 30 s (krok 1/3 EV)
  • Režim otvorenej uzávierky (maximálny čas: 4 min.)


Režim záznamu

  • Jeden záber, kontinuálny režim, hromadné snímanie (len pri veľkosti 5 megapixlov), samospúšť, sériové snímanie (automatická expozícia, vyváženie bielej, sprievodca snímkami)
  • JPEG: možnosť výberu vysokej rýchlosti (8 sn./s) alebo normálnej rýchlosti (5 sn./s)
  • Hromadné snímanie: možnosť výberu 10, 15 alebo 30 sn./s, 30 záberov po jednom
  • RAW: možnosť výberu vysokej rýchlosti (8 sn./s) alebo normálnej rýchlosti (5 sn./s)
  • Stupňovanie automatickej expozície (± 3 EV), vyváženie bielej, sprievodca snímkami
  • 2 – 30 s (krok po 1 s)


Objektív

  • Objektívy Samsung pre bajonet Samsung NX
  • Bajonet: Samsung NX


Oprava skreslenia

  • Režim: zapnutie / vypnutie LCD displeja (v závislosti od objektívu)


Redukcia prachu

  • Ultrazvukový mechanizmus odstraňovania prachu


Zaostrovanie

  • Automatické zaostrovanie s detekciou kontrastu
  • Jednoduché automatické zaostrovanie, kontinuálne automatické zaostrovanie, manuálne zaostrovanie, dotykové automatické zaostrovanie a uzávierka
  • Výber: 1 bod (ľubovoľný výber)
  • Viacero bodov: normálny záber 21 bodov, záber zblízka 35 bodov
  • Detekcia tvárí: max. 10 tvárí
  • Automatické zaostrovanie so sledovaním objektov


Expozícia

  • Blokové segmentové meranie TTL 221 (17 x 13)
  • Meranie: viacbodové, vyvážené na stred, bodové
  • Rozsah merania: EV 0 – 18 (ISO 100 – 30 mm, F2)
  • ± 3 EV (krok 1/3 EV)
  • Dotykové tlačidlo AEL
  • Automatický, 100 – 25.600 (krok 1 EV alebo 1/3 EV)

* Možnosť výberu hornej hranice automatickej citlivosti ISO (max. ISO 3200)

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
marcus_labeo
2013-10-01 12:27:01
Slušná recenzia slabého foťáku. Ako bolo naznačené, je to foťák pre smartphone userov, ktorí chcú upgradovať zo svojho Androidu na normálny foťák. Senzor pomaly ani nie je hodný kategórie APS-C, evidentne to najslabšie v triede.
Malá poznámka k štylistike recenzie: krátke, úsečné vety sú vhodné pre zdramatizovanie literárneho deja, nie pre recenziu; napríklad namiesto troch viet "Na ovládanie si treba zvyknúť. Ale ide to. Po pár hodinách s fotoaparátom to napokon nie je až také zlé." by som volil dve, prípadne jediné súvetie: "Na ovládanie si treba zvyknúť, ale ide to a po pár hodinách s fotoaparátom to napokon nie je až také zlé."
 
stancok
2013-10-01 18:49:45
nx300 ostava aj nadalej jednotka spomedzi Samsungackych CSC ,tento sa nanho ani v najmensom nechyta hoci obaja maju aps-c , no ked aps-c volil by som v tej cene radsej uz nex-6 alebo fuji x-m1 za priblizne rovnaku cenu dostanem z aps-c minimalne o triedu vyssiu kvalitu
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované