Hore

Olympus PEN E-PL9 - ešte krajší

Rad PEN, kedysi jediný v ponuke Olympusu, zaostáva v popularite za radom OM-D. Môj obľúbený, priam milovaný, PEN-F dopláca na vyššiu cenu a menej univerzálnu ergonómiu. Základný model PEN E-PL8 a jeho predchodcovia nemajú hľadáčik a tiež sú zatienení úspešnými OM-D-čkami.

Dúfal som, že E-PL9 bude mať konečne hľadáčik. Systémový fotoaparát bez hľadáčika, by mali zakázať. Nestalo sa. Najlacnejší PEN je stále bez hľadáčika. Jeho predchodca bol len starší model prezlečený do nového kabáta. Ten mu skutočne pristal, ale funkčne nič nové nepriniesol. Priniesla novinka aspoň nejakú parametrovú, či funkčnú zmenu? Alebo tu máme opäť len facelifing?


Olympus PEN E-PL9 je systémová bezzrkadlovka, v ponuke Olympusu je to najlacnejší základný model. Ponúka pokročilé režimy, ale nemá zabudovaný hľadáčik. Práve to ho odlišuje od základného modelu radu OM-D. Je tu aj jednoduchšie ovládanie, ergonómia ovládania nie je tak prepracovaná. Model je určený pre začiatočníkov a fotografov, ktorý nemajú vážnejšie ambície, chcú len fotoaparát fotiaci lepšie než obyčajný kompakt alebo mobil. Už pri E-PL8 sa Olympus marketingovo orientoval na blogerky. A pokračuje v tom naďalej. Ľúbivý dizajn určite osloví nejednu zástupkyňu nežného pohlavia.

Priznávam, že Olympus PEN E-PL9 je dizajnovo najvydrenejší. Vychádza z modelu E-PL8. Zmena hornej krivky a zväčšený grip mu pristanú. Rozloženie ovládacích prvkov je prakticky rovnaké, ako u predchodcu. Displej je opäť len výklopný, so selfie polohou. Problémom je, že sa nedá použiť pri nasadení fotoaparátu na statív. Vlogeri by ocenili displej zboku. A máme tu prvú výraznejšiu inováciu. Tou je vstavaný blesk. Predchodcovia mali malý externý blesk napájaný z fotoaparátu. Kto by ho nosil? Takže ak ste ho potrebovali, bol pravdepodobne v krabici od fotoaparátu. A máme tu ďalšiu inováciu, tou je úplná premiéra Bluetooth technológie u bezzrkadloviek Olympus.

E-PL9 z princípu nemôže byť lepší ako OM-D E-M10 Mark III. Preto neprekvapí starý známy 16 Mpx snímač s 3-osou stabilizáciou. Vo vyšších modeloch má Olympus 20 Mpx a 5-osú stabilizáciu. Dalo sa očakávať, že tu bude 4K video a aj tak tomu je. Máme tu funkciu fotografie z videa, obdobu 4K Photo z Panasonicov. Úplnú premiéru má automaticky skladaná panoráma. Konečne!


Výraznejší grip je nielen krajší, ale aj funkčnejší.


Ovládanie typické pre rad E-PL.


Zadnej časti dominuje 3" výklopný displej s dotykovým ovládaním. Smerový volič má priradené základné funkcie.


Z konektorov tu nájdete len HDMI a USB.

Špecifikácia

  • MTF bajonet
  • 16,1 Mpx LiveMos Micro 4/3 snímač, antiprachový ultrazvukový filter
  • Vstavaný 3-osý stabilizátor obrazu, účinnosť až 3,5EV
  • Obrazový procesor TruePic VIII
  • 12-bit RAW, JPG
  • ISO citlivosť 100 - 25 600
  • 60 - 1/4000 s, Bulb, Live Bulb
  • X-Sync 1/250 s., Super FP Sync do 1/4000 s.
  • 8,6 obr./s. v sérii až 14 záberov vo formáte RAW
  • WiFi + Bluetooth pre vzdialené ovládanie a zdieľanie prostredníctvom smartfónu
  • 121 bodové zaostrovanie s vyhodnocovaním kontrastu
  • 324-zónové meranie expozície
  • 3" výklopný dotykový LCD s rozlíšením 1 040 000 pixelov
  • Špeciálne funkcie: Live Composite, Live Bulb, Panorama, Tichý režim, Viacnásobná expozícia, AE bracketing, HDR Backlight, Focus bracketing, Kompenzácia lichobežníkového skreslenia
  • 23 scénických programov
  • 16 umeleckých filtrov, Bracketing umeleckých filtrov
  • 4K Full HD video so stereo zvukom, kontrola hĺbky ostrosti a vstavané umelecké filtre, MOV(MPEG‑4AVC/H.264), AVI(Motion JPEG)
  • Možnosť pripojenia externého blesku
  • Bezdrôtové ovládanie systémových bleskov
  • Široká ponuka štýlového príslušenstva
  • Kapacita batérie: cca 350 záberov
  • Hmotnosť: 332 g (telo
  • Rozmery: 117,1 x 68 x 39 mm


https://www.olympus.sk/site/cs/c/cameras/pen_cameras/pen/e_pl9/index.html

E-PL9 vz. E-PL8


Pri pohľade spredu vidno, že EP-L9 má väčší grip, ktorý je aj elegantnejší. Vľavo PEN-E-PL9, vpravo PEN-E-PL8.


Zozadu vidno zmenu v polepoch, u E-PL8 boli len spredu, u E-PL9 presahujú až na zadnú časť. Zmizol multifunkčný konektor pre pripojenie elektronického hľadáčika, mikrofónu, alebo makro LED svetla. Vľavo PEN-E-PL9, vpravo PEN-E-PL8.



Zvrchu si všimnem obrys vstavaného blesku, ktorý je významnou inováciou novšieho modelu. Zmenilo sa obsadenie programového voliča, funkciu koláží nahradila funkcia AP, o ktorej si povieme viac neskôr. Vľavo PEN-E-PL9, vpravo PEN-E-PL8.


Novinka má vstavaný vyskakovací blesk.

Plusy:

  • Nový procesor TruePic VIII
  • 121 AF senzorov oproti 81
  • Tichá uzávierka
  • Sériové snímanie 8,6 obr./s oproti 8 obr./s.
  • Vstavaný blesk
  • 4K video, Full HD 60p, Time Lapse
  • Bluetooth 4.0 LE
  • Nový obrazový efekt Instant Camera
  • Nový skupina programov AP

Mínusy:

  • Odstránenie multifunkčného konektora


Odstránenie multifunkčného konektora pre pripojenie elektronického hľadáčika, mikrofónu, alebo makro LED svetla, môže mať niekoľko dôvodov:

  1. Bez neho je výroba lacnejšia
  2. U predchádzajúcich modelov ho takmer nikto nepoužíval
  3. Olympus zjednodušil rad E-PL a posúva ho smerom k začiatočníkom podobne, ako to urobil s OM-D E-M10 Mark III

Fotoaparát v praxi

Testoval som takmer všetky bezzrkadlovky Olympus, vrátane radu PEN. E- PL6 som dokonca vlastnil, mal som ho modifikovaný na infrafotoaparát. Nemôžem povedať, že by sa z hľadiska základného ovládania niečo výrazne zmenilo, minimálne od modelu E-PL5.

Čo skutočne cítiť je lepšia účinnosť stabilizácie a rýchlejšie zaostrovanie. Používanie špeciálnych funkcií je jednoduchšie, k dispozícii je viac umeleckých efektov.

Ja vstavaný blesk nepoužívam, ale tí, pre ktorých je fotoaparát určený, určite ocenia, že blesk je konečne zabudovaný. Pri predchádzajúcich modeloch bol pribalený malý externý blesk, ktorý mnohí ani nevybalili z krabice a tak, keď ho potrebovali, nebol k dispozícii.

Ako skúsenejšiemu fotografovi mi chýbal druhý roller, aby som rýchlo mohol nastavovať clonu a korekciu expozície. Hlavne mi však chýbal hľadáčik. Dlhšie som netestoval fotoaparát bez hľadáčika a tak som každú chvíľu priložil fotoaparát k oku, aby som zistil, že žiadny hľadáčik na ňom nie je.

E-PL9 je fotoaparát dosť orientovaný na blogerov/ky. K tomu patrí aj selfíčkovanie a vloging. Displej je výklopný tak, aby ste sa videli, keď sa pozeráte do objektívu. Vyklápa sa však pod fotoaparát. Keď ho dáte na statív, neuvidíte sa. Jediným rozumným riešením je plne otočný displej, ktorý sa dá vyklopiť nabok.


Ak umiestnite fotoaparát na statív, bude displej prekrývať.

Na vysunutie setového objektívu si musíte chvíľu počkať. Potom však už bude prístroj svižný. AF je rýchly, aj odozva spúšte. Preč sú časy, keď predchodcovia tohto fotoaparátu boli lenivé až hrôza.

Rovnako ako pri OM-D E-M10 Mark III, ovládanie sa posunulo smerom k začiatočníkom. Olympus má veľa špeciálnych funkcií, ktoré bežne vo fotoaparátoch iných značiek nenájdete. V starších modeloch sa ťažko hľadali. Tu sú sústredené pod položkou AP na voliči programov. To by bolo super, keby sa nezmyselne niektoré funkcie neoklieštili. Je to najmä režim tichej elektronickej uzávierky. Ten je teraz k dispozícii len v rámci ponuky AP. Predtým sa dal zvoliť v režime snímanie, pri akomkoľvek programe. Elektronická uzávierka nie je len tichá, ale dokáže aj prekonať fyzický limit mechanickej uzávierky, čo sa týka najkratšieho času. To využijete, ak máte svetelné objektívy, napr. M.Zuiko 45/1,8 MSC.

Nový obrazový efekt Instant Camera je digitálnou odpoveďou na čoraz populárnejšiu instantnú fotografiu. Efekty v Olympusoch sú vydarené natoľko, že ich používam aj ja, starý fotografický harcovník. U Olympusov je sympatické, že pre začiatočníkov (a nielen ich), pridal do fotoaparátov unikátne funkcie. Spomínal som ich už veľakrát. Pomáhajú fotografovať experimentálne žánre, ako nočné fotografie, maľovanie svetlom, startrails, focusstacking makro, HDR a konečne aj sweep panorámu.


Ukážka nového umeleckého efektu Instant Camera.

Páčilo by sa vám mať fotku s nejakým umeleckým efektom, ale pri fotení ste ho nepoužili? Priamo vo fotoaparáte môžete vyvolať RAW a zvoliť ľubovoľný efekt, dokonca môžete použiť aj bracketing efektov, kedy fotoaparát vyvolá fotku s použitím všetkých efektov.




WiFi + BT

Olympus PEN E-PL9 je prvá bezzrkadlovka Olympusu, ktorá má okrem WiFi aj Bluetooth. BT značne uľahčuje párovanie fotoaparátu s chytrým zariadením. BT umožňuje trvalé prepojenie s minimálnou spotrebou energie. Nastaviť môžete automatické odosielanie fotografií, dokonca aj videa, do chytrého zariadenia. Po skúsenostiach s prístrojmi iných značiek, to neodporúčam. Prenos stoviek nafotených záberov trvá hodiny a výraznejšiemu úbytku energie nepomôže ani nízkoenergetické prepojenie. Rozumnejšie je do chytrého zariadenia posielať len fotky, ktoré chcete. A tu by to Olympus mohol urobiť šikovnejšie. Ak chcete dostať fotku do chytrého zariadenia, musíte tak urobiť práve z aplikácie zariadenia. Oveľa praktickejšie by bolo posielať fotku priamo z fotoaparátu. Stlačíte Play, vyberiete fotku a pošlete ju do telefónu alebo tabletu, ktorý kľudne môže byť vo vrecku alebo brašni.

Ak chcete fotoaparát diaľkovo ovládať, poslúži vám aplikácia Ol. Share veľmi dobre. K dispozícii sú dva režimy. Jednoduchší funguje ako obyčajné diaľkové ovládanie. Uprostred obrazovky máte veľké tlačidlo spúšte. Pokročilý režim ovládania je so živým náhľadom a umožňuje nastaviť aj expozičné parametre.

Obrazová kvalita

Písať o tom, ako fotí Olympus s 16 Mpx snímačom, je ako nosiť drevo do lesa. Výkon tohto snímača je preverený v x-fotoaparátoch. Ohľadom šumu nie je E-PL9 žiadnym rekordmanom. Nenáročnejší budú spokojní aj pri ISO 6400, ale náročnejší o stupeň nižšie. Posudzovanie šumu dosť ovplyvňovala kvalita setového objektívu. Ten, ktorý som mal na testovanie, bol skôr podpriemerný, takže nedokázal ostro vykresliť jemné detaily, o to viac vynikol šum.

Pri úpravách poteší, že RAW má slušný potenciál pre záchranu prepalov, o niečo horšie je to s tieňmi.

Ak preferujete formát JPG, budete spokojní, či už chcete fotky prirodzené, alebo upravené. E-PL9 ponúka dostatok možností ovplyvniť výsledok priamo vo fotoaparáte.


ISO 6400 je použiteľné, núdzovo aj ISO 12800.

Vzhľadom na to, že výkon tohto snímača som testoval už niekoľkokrát, nebudem sa mu podrobnejšie venovať. Naštudovať si ho môžete v recenziách modelov E-PL7, E-PL8, OM-D E-M10 Mark II a Mark III. Odkazy nájdete pod článkom.

Video

E-PL9 je tretí model Olympusu, ktorý ponúka aj 4K rozlíšenie. Dĺžka jednej sekvencie je obmedzená na 29 minút. Vo Full HD videu je k dispozícii aj slow motion. Najmä začiatočníkom odporúčam Motion Clip, automatický strih zo 4 sekundových sekvencií (možnosť nastaviť aj iný čas) s možnosťou pridania prechodov a hudby.

Pri videu dochádza k výraznému orezu uhla záberu. To veru nepoteší. Platí to pre 4K aj Full HD rozlíšenie.

Rovnako, ako pri OM-D E-M10 Mark III, užívateľom výrazne pomáha slušná stabilizácia obrazu a dobre navrhnutý algoritmus zaostrovania. Vo videu môžete použiť nielen rôzne obrazové profily, ale aj niektoré umelecké efekty. Tým dosiahnete výrazný postprocesing videa priamo vo fotoaparáte. V 4K rozlíšení, pri nastavení najvyššej kvality, je dátový tok až 102Bbps, vďaka čomu sa s artefaktami kompresie stretnete len zriedkavo.

K dispozícii je aj časozberné video (Time Laps) v rozlíšení 4K, Full HD a HD.


Parametre videa:

  • 3840 x 2160 (4k) / 30p, 25p, 24p / IPB (cca. 102Mbps)
  • Full HD 1920 x 1080 (16:9) / 30p, 25p, 24p / IPB (SF, F, N)
  • HD 1280 x 720 (16:9) / 30p, 25p, 24p
  • súborový formát MOV(MPEG‑4AVC/H.264), AVI(Motion JPEG)
  • zvuk: Stereo PCM/16bit, 48kHz

Plusy a mínusy

+ nadpriemerná funkčná výbava
+ výraznejší grip
+ vstavaný blesk
+ 4K video
+ 4K foto
+ WiFi + BT
+ stabilizovaný snímač
+ zjednodušenie používania špeciálnych funkcií
+ sweep panoráma
+ vydarené umelecké efekty + nový efekt Instant Camera

- starší 16 Mpx snímač len s 3-osou stabilizáciou
- absencia hľadáčika
- displej je výklopný nadol, čo bráni jeho využitiu pri selfies zo statívu
- elektronická uzávierka len v programe Tichý režim
- orez uhla záberu pri videu
- kvalita setového objektívu
- nedotiahnuté využitie Bluetooth
- zrušenie konektora pre pripojenie špeciálneho príslušenstva

Záver

Modelový rad PEN E-PL už dlhší čas stagnoval, menil sa len dizajn. Ak vašou prioritou nie je dizajn, oplatilo sa vám kúpiť starší model s rovnakými parametrami. Predchádzajúcim modelom som dal ocenenie Tip redakcie. Zastrájal som sa, že ak Olympus opäť zmení len dizajn, ostane novinka už bez ocenenia. Musia tu byť aspoň tri inovácie. Výrobca si vstúpil do svedomia a noviniek, dokonca aj premiérových, predstavil v tomto rade až až.

Olympus PEN E-PL9 pokračuje v nastolenom trende, ponúknuť atraktívny malý fotoaparát, predovšetkým ženám. Typickú užívateľku si môžeme predstaviť ako aktívnu blogerku, ktorá chce mať krajšie fotky ako z telefónu, pritom ale nestratiť veľa z rýchlosti, akou môže fotografie publikovať na internet. Kvalitnejšie video s vylepšeným algoritmom zaostrovania ocenia Youtuberky.

Olympus PEN E-PL9 je zábavný fotoaparát. Na to, že je to najnižší model v ponuke Olympusu, je slušne vybavený. Skúsenejšiemu, alebo náročnejšiemu užívateľovi, bude chýbať EVF hľadáčik a lepšia ergonómia ovládania. Na také požiadavky mám rýchlu odpoveď, je ňou OM-D E-M10 Mark III.

P.S. Milé dámy, žiadna iná značka nemá v ponuke toľko módneho príslušenstva k svojím fotoaparátom, ako Olympus.



Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
musicman
2018-03-21 06:05:13
chcem sa opytat tie foto su robene setovym pancake objektivom 14-42mm?(predpokladam ze ano) ..da sa povedat ze toto je priamy konkurent panasonicu GX800 ,kazdopadne fotky su celkom slusne na tuto cenovu hladinu, sumny, maly skladny kompaktny csc bez hladacika do vrecka, konecne tentokrat uz aj so 4K videom a zabudovanym bleskom,idealny pre selfie maniakov pre ktorych je viacmenej urceny aj GX800
no ked pred par dnami predstavili nove samsungy galaxy S9/S9+ uz so 4k 60fps videom, ktore uz dokazu minimalne dorovnat tieto lowend csc (vo videu koli 60fps su uz aj lepsie) stoji fakt za zvazenie pre kupujuceho ,kedze mobil je sam o sebe uz fakt skladnejsi,vacsinou ho kazdy berie vsade so sebou, ma vsetko v jednom ..jedine koli objektivom sa stale oplati ist do csc systemov
 
pa10
2018-03-22 13:40:09
príspevok od: musicman
chcem sa opytat tie foto su robene setovym pancake objektivom 14-42mm?(predpokladam ze ano) ..da sa povedat ze toto je priamy konkurent panasonicu GX800 ,kazdopadne fotky su celkom slusne na tuto cenovu hladinu, sumny, maly skladny kompaktny csc bez hladacika do vrecka, konecne tentokrat uz aj so 4K videom a zabudovanym bleskom,idealny pre selfie maniakov pre ktorych je viacmenej urceny aj GX800
no ked pred par dnami predstavili nove samsungy galaxy S9/S9+ uz so 4k 60fps videom, ktore uz dokazu minimalne dorovnat tieto lowend csc (vo videu koli 60fps su uz aj lepsie) stoji fakt za zvazenie pre kupujuceho ,kedze mobil je sam o sebe uz fakt skladnejsi,vacsinou ho kazdy berie vsade so sebou, ma vsetko v jednom ..jedine koli objektivom sa stale oplati ist do csc systemov
nie, nie jedine kvoli objektivom, ale v zavislosti od ucelu a sposobu pouzitia. niekomu staci mobil, niekomu m43, niekomu FF a pod. univerzalne najlepsie riesenia na svete neexistuju, casom to pochopis.
 
pa10
2018-03-22 13:43:09
pekny fotacik, pre damy ako robeny.
 
matoxxx
2018-03-23 19:39:04
mám dve,ale pl7.fajn fotáky do vačku.
 
krbo
2021-06-15 10:41:03
ten hľadáčik ti nedá pokoj pri každom e-pl
Veď hľadačik sa robil v minulom storočí. Aj deka sa montovala na foťáky, že si vlezieš pod deku, to bolo tiež fajn...
(No ale som si rypol, fajne...)
Nie, žartujem, som len slabí odvar nejakého fotografa. Fotky sú tu krásne, aj recenzie tu rád čítam.
Mám e-pl5 aj nejaké drahšie objektívy k tomu, rád by som upgradoval telo len kôli rýchlosti ostrenia, len neviem na ktorý model sa oplatí brať, najlepšie z druhej ruky. Vďaka za každú radu... Michal
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované