Hore

Fujifilm XF10

Fujifilm X70 som si obľúbil a bolo mi ľúto, že sa na trhu neohrial dlhšie. Zdalo sa, že Fujifilm úplne vypustí malý kompakt s APS-C snímačom zo svojej ponuky. Ubehlo veľa mesiacov a náhrada predsa len prišla. Pri jej predstavení boli názory na ňu rozporuplné. Pozrieme sa na to, prečo.

Fujifilm XF10 je malý kompakt s pevným objektívom a snímačom veľkosti APS-C. Už písmenko F v označení naznačuje, že to tak úplne nástupca X70 nie je, i keď majú veľa spoločného. XF10 je nižší model s priaznivejšou cenou. Pritom poskytuje vyššie rozlíšenie a nové vychytávky. Šetrilo sa na displeji, nie je výklopný a fotoaparát nemá sánky pre blesk. Už k nemu nepripojíte predsádku, ani externý blesk. Je tu jasné smerovanie na instagramerov. Viacerých nepoteší, že snímač nie je typu X-Trans, ale štandardný Bayer. Vzhľadom na zacielenie fotoaparátu to však dáva zmysel. Bayer sa ľahšie upravuje. Aspoň že užívatelia neprišli o už legendárne filmové emulácie. Acros ale chýba, pretože ten je k dispozícii len vo fotoaparátoch s X-Trans snímačom a výkonným procesorom.


Dizajn novinky mi pripomína filmové Ricohy GR. Tvary sú jednoduchšie ako pri X70. Tá mala jasné črty Fujifilmu, aké poznáme z bezzrkadloviek. Bola dospelejšia. XF10 je sterilnejšia, menej sa dizajnovo hlási k značke. Je to tínedžer. Viacerým určite bude chýbať strieborno-čierna kombinácia. Zato je tu ale atraktívna zlato-hnedá.

Špecifikácia

Fujifilm XF10 je kompaktný fotoaparát s veľkým 24 Mpx APS-C CMOS snímačom a prime objektívom 18,5 mm (ekvivalent 28 mm) so svetelnosťou F2,8. Optická sústava pozostáva zo 7 šošoviek v 5 skupinách (vrátane 2 asférických sklených šošoviek). Konštrukcia fotoaparátu je kovová. Displej je pevný s dotykovým ovládaním. Fotoaparát nemá hľadáčik a nie je možné ani pripojiť externý.

Uzávierka je kombinovaná. Mechanická je limitovaná najkratším časom 1/4000 s., elektronická zvláda až 1/16 000 s. Zaostrovanie je hybridné, kombinuje detekciu kontrastu s fázovou detekciou.

Programová výbava zahŕňa automatické aj pokročilé režimy. Ovládanie uľahčuje dvojica rollerov a joystick. Video je v 4K rozlíšení, ale len s 15 obr./s. Snímač nie je stabilizovaný, vo videu možno použiť elektronickú stabilizáciu obrazu. Batériu je možné nabíjať cez USB konektor. Nechýba WiFi a ani čoraz populárnejší Bluetooth. Prístroj má zabudovaný blesk, pätica pre externý tu však nie je.


https://www.fujifilm.eu/sk/produkty/digitalne-fotoaparaty/model/fujifilm-xf10

Fujifilm XF10 vs. X70

Fotoaparáty sú si podobné siluetou, pri bližšom skúmaní si však všimnete veľa rozdielov. Starší Fujifilm X70 sa ovláda tradične, ako u starých filmových fotoaparátov a fotoaparátov Fujifilm radu X, je to ich nezameniteľný a charakteristický prvok. Novší XF10 má ovládanie moderné, ako nájdeme na mnohých fotoaparátov rôznych značiek a začína sa objavovať aj u najnižších modelov Fujifilm.

XF10 v niektorých parametroch predčí X70, ale to len preto, že je to novší model. Inak je to nižší model a nie priamy nástupca.


X70 (vľavo) má vpredu praktický prepínač režimov zaostrovania. Pozornému oku neunikne, že XF10 (vpravo) nemá očká na popruh. Môžete k nej pripnúť len pútko na ruku.


Zhora výborne vidieť odlišnú filozofiu ovládania. X70 (vľavo) sa podobá vyšším modelom bezzrkadloviek radu X s ovládaním v duchu starej školy. Clona sa nastavuje na objektíve, čas má samostatný volič. Praktické je zapínanie a vypínanie okolo spúšte. Zrejmá je aj funkcia voliča korekcie expozície. Naproti tomu XF10 (vpravo) má štandardnejšie ovládanie s typickým voličom programov. Expozičné parametre sa nastavujú rollermi. Nejde si nevšimnúť absenciu sánok pre blesk.


Veľký rozdiel je aj pri pohľade zozadu. Displej X70 (vľavo) je výklopný. Fotoaparát sa spolieha pri ovládaní na združené tlačidlá, XF10 (vľavo) dáva prednosť joysticku.


Fujifilm X70 má výklopný displej, ktorý uľahčuje fotografovanie selfie.


Fujifilm X70

Fujifilm XF10

snímač

APS-C X-Trans CMOS 16 Mpx

APS-C CMOS 24Mpx (Bayer)

objektív

18,5 mm F2,8

18,5 mm F2,8

makro

od 10 cm

od 10 cm

AF

77 bodový

91 bodový

displej

3” výklopný s dotykovým ovládaním (1 040 000 bodov)

3” fixný s dotykovým ovládaním (1 040 000 bodov)

uzávierka

30 s - 1/4000 s. (1/32 000)

30 s - 1/4000 s. (1/16 000)

sériové zábery

8 obr./s.

6 obr./s.

video

Full HD 60p/50p

4K 15p, Full HD 60p

ISO

200-6400

200-12800

konektivita

WiFi

WiFi + BT

batéria

NP-95, 330 snímkov na nabitie

NP-95, 330 snímkov na nabitie

rozmery

113 x 64 x 44 mm

113 x 64 x 41 mm

hmotnosť

340 g

279 g

iné

+  možnosť pripojenia externého blesku

+  možnosť nasadenia priehľadového hľadáčika

+  vstup pre externý mikrofón

Fotoaparát v praxi

Nemôžem si pomôcť, ale Fujifilm XF10 mi v mnohom pripomína Nikon Coolpix A. Ten som si kúpil, keď sa vypredával. Krásne spravený fotoaparát s APS-C snímačom a širokouhlým objektívom. Po pár foteniach musel ísť preč. Bol príliš pomalý, čo ma znervózňovalo. A to je pocit, ktorý z duše nenávidím. Nebude mať XF10 rovnaké nedostatky?

Fotoaparát je pomerne ľahký, čo je pre zápisník do vrecka len dobré. Pritom pôsobí solídnym dojmom, samý kov. Minimalistický dizajn, s menším počtom ovládacích prvkov, dáva tušiť, že toto bude skutočne hlavne zápisník. Sofistikovanosť X100 od neho nečakajte.

Väčšina z vás zabudla, že tu jeden fotoaparát s označením XF už bol, alebo možno ešte stále je. XF1 je krásne spracovaný kompakt, bohužiaľ s malým 2/3” snímačom, s ktorým veľa slávy nezískal.

Ovládanie fotoaparátu je dobré. Je tu menej ovládacích prvkov, ale žiaden podstatný nechýba. Viacero si môžete užívateľsky prispôsobiť, vrátane prstenca okolo objektívu. Predpokladám, že väčšina bude používať programy A a S. Vďaka dvom rollerom rýchlo nastavíte parameter clony alebo času a aj korekciu expozície. Mechanické ovládacie prvky dopĺňa aj dotykové ovládanie. Pozná aj špeciálne gestá, kedy prejdete prstom v niektorom smere a nastaví sa nejaká funkcia. Kvôli tejto špecialite sa oplatí naštudovať si poriadne návod na použitie. Prekvapením, avšak príjemným, je prítomnosť joysticku. Ten by som vo fotoaparáte tejto triedy nečakal.

Menu nie je žiadnym prekvapením, roky sa s rovnakým dizajnom stretávame pri ostatných fotoaparátoch Fujifilm. Nechýba ani známa obrazovka pre rýchle nastavenie (Q).

Vďaka tomu, že je fotoaparát ľahký a má celkom slušný grip, sa nedrží až tak zle. Ale putko na ruku aj tak odporúčam.

Štart fotoaparátu je prekvapujúco rýchly. Do necelej sekundy môžete fotografovať. Dostatočne rýchla je aj odozva spúšte. O zaostrovaní to však nemôžem povedať, je priemerné. Kontinuálne zaostrovanie dokonca podpriemerné. V minulosti sa už Fujifilmu podarilo novými firmvérmi rýchlosť zaostrovanie citeľne zlepšiť. Dúfam, že sa to bude týkať aj tohto modelu. Pár stotiniek ušetríte funkciou Pre Focus.

Ak viete, čo je to hyperfokálna vzdialenosť a máte pre ňu využitie, môžete v menu nastaviť funkciu Snapshot. Zaostrenie objektívu nastavíte napevno na vzdialenosti 2 alebo 5 metrov.

Objektív zaostruje od 10 cm. Schopnosť snímať detaily je slušná. Dokážete odfotiť objekt veľký 8 cm, čo zodpovedá zväčšeniu 0,45x.


Fotenie detailov zvláda XF10 lepšie ako drahšie X100-ky, ktoré sú pri otvorenej clone mäkké.

Batériu môžete nabíjať priamo vo fotoaparáte, cez USB 2.0 rozhranie (micro). Výrobca udáva výdrž cca 330 záberov na jedno nabitie. V praxi urobíte o pár desiatok záberov viac a to aj keď natočíte pár videosekvencií. 

Funkcionalita

Už plne obsadený volič programov naznačuje, že fotoaparát poskytuje dostatok funkcií aj pre pokročilých fotografov. Zároveň nezabúda na amatérov, ktorí chcú plnú automatiku a motívové programy. Škoda, že sa tu nenašlo miesto aspoň pre jeden užívateľský program, XF1 má dva.

Formát a obrazové profily

Fotoaparát ukladá fotografie do formátov RAW (14-bit) a JPG (8-bit). Na JPG možno uplatniť známe obrazové profily emulujúce filmy (Provia, Astia, Velvia atď.). Chýba Acros, ktorý vyžaduje vysokovýkonný procesor. Profily je možné odladiť, vrátane doostrenia, odšumenia a nastavenia rozšírenia dynamického rozsahu.




Tradične dobre sú navrhnuté monochromatické obrazové profily. Obidva zábery sú nasnímané do formátu JPG, bez akýchkoľvek úprav.

     
Monochromatický obrazový profil môžete filtrovať, tak ako pri filmovej ČB fotografii. Vďaka tomu dokážete ovládať prevod farieb do odtieňov šedej.

Citlivosť ISO

Štandardný rozsah citlivosti je ISO 200-12800. Rozšíriť ho môžete smerom nadol a nahor, ale zábery sa budú ukladať len do formátu JPG.

Efekty

Fotoaparát má program s obrazovými efektmi (Adv.). Nájdete tu 19 efektov, napr. miniatúru, toy cameru, selektívne farby atď. Niektoré sú vydarené viac, iné menej.


Advanced efekt HDR.


Advanced efekt Selektívna farba - červená.


Advanced efekt Selektívna farba - zelená.

Panoráma

Panoramatický režim funguje na princípe sweep panorámy. Stačí držať spúšť a otáčať fotoaparátom v smere šípky. Môžete zvoliť smerovanie vo všetkých 4 smeroch. Maximálne rozlíšenie fotky je 6400x2160 bodov. Kvalita je podpriemerná. Prístroj má problém nielen so skladaním, ale aj s celkovou kvalitou. Panoráma vyzerá ako extrapolovaná z menšieho rozlíšenia.

Ostatné funkcie

Do nadštandardnej výbavy môžeme zaradiť funkcie viacnásobnej expozície, intervalometru a Time Lapse.

Konektivita

Na fotoaparáte nájdete tri konektory: micro USB, HDMI a 2,5 mm audio vstup. Bezdrôtovú konektivitu zabezpečuje WiFi a Bluetooth.

Obrazová kvalita

Obrazový potenciál 24 Mpx snímača s Bayerovou maskou poznáme z fotoaparátov X-A5 a X-T100. Potenciál snímača je porovnateľný s tým najlepším v kategórii APS-C snímačov. Čo nás vlastne najviac zaujíma, je kvalita objektívu. Má rovnaké parametre ako v X70.

Klasické lens flary (séria reflexov) sa na fotografiách neobjavujú. Pri silnom bočnom alebo priamom svetle sa objavuje lúčovitý reflex. Nie som si istý, či sa svetlo rozbíja na prednej šošovke, alebo na snímači. Pri bočnom svetle by určite pomohla slnečná clona.


Odlesk silného bočného svetla, pravdepodobne na prednej šošovke objektívu.

Pri otvorenej clone sú okraje a rohy mierne mäkšie, ale v medziach normy. Stred obrazu je ostrý a ak fotíte detaily, portréty a pod., neostrosť v rohoch vám nebude vadiť. Kresba v rohoch sa výrazne zlepší po priclonení na f/4. Fujifilm XF10 má zabudovanú korekciu aj vo formáte RAW, takže odhaliť, aká je vinetácia, sférické skreslenie alebo chromatická chyba, neviem.


Schopnosť rozostriť pozadie je obmedzená, čo sa pri širokouhlom objektíve so svetelnosťou F2,8 dalo očakávať. O bokehu sa nedá povedať, že by bol ľúbivý. Jedine pri detailoch snímaných z najkratšej vzdialenosti.


Objektívu viac svedčí snímanie s veľkou hĺbkou ostrosti.

Dynamický rozsah snímača je veľmi dobrý. Prepaly sa dobre zachraňujú. Pri ťahaní kresby z tieňov sa však objavuje šum. To je ale len malá daň za to, že v prípade potreby dokážete zachrániť fotku podexponovanú aj o - 5EV.


RAW podexponovaný o -5EV.


Po korekcii expozície v Lightroome.


RAW preexponovaný o +2EV.


Po korekcii expozície v Lightroome.

Fujiny sa štandardne dobre vedú z hľadiska šumu pri vyšších citlivostiach. Platí to nielen pre snímače X-Trans, ale aj pre CMOS s Bayerovou maskou. Pri podrobnom skúmaní šumu má mierne navrch X-Trans. U XF10 môžete použiť aj ISO 12 800. Najnáročnejší skončia pri ISO 6400.


Šum pri ISO 6400, RAW bez úprav.

V štandardnom nastavení je pri JPG vidno silnejšie odšumovanie, najmä na vysokých citlivostiach. Bohužiaľ u Fuji sa nedá úplne vypnúť. Amatér, ktorý nebude tlačiť fotky väčšie ako A3, si to však ani nevšimne.

Video

Neviem prečo Fujifilm nasilu dáva do fotoaparátov, so snímačom s Bayerovou maskou, 4K video, keď má len nepoužiteľných 15FPS. Len to kazí recenzie. XF10 celkovo nie je práve náhradou kamery. Má pevný objektív, stabilizácia je len elektronická, dokonca nemá ani samostatný režim videa na voliči programov. Video aktivujete výberom z režimov "drive". Ak ho potrebujete častejšie, môžete jeho funkciu navoliť na niektoré programovateľné tlačidlo.

Ja som sa o video v 4K rozlíšení ani nepokúšal. Už pri X-A5 som zistil, že to nemá zmysel. Natáčal som vo Full HD rozlíšení 50p, so zapnutou digitálnou stabilizáciou obrazu. Tá funguje celkom dobre. Vďaka nej je video pozerateľné, bez rušivých otrasov. Vo videu som obmieňal obrazové profily (Classic Chrome, Monochrome, Velvia, Negative Standard). Video je bez akýchkoľvek úprav. Inak slušný dojem z videa kazí automatické nastavenie expozície, ktoré príliš reaguje na zmenu jasu na scéne.


Na fotoaparáte je vstup pre mikrofón. Ako u ostatných Fujin, má menej rozšírený priemer 2,5 mm. Kvôli absencii sánok potrebujete pre upevnenie mikrofónu lištu. Celkovo fotoaparát nie je práve prístrojom, ktorý si vyberáte kvôli videu. Preto je podľa mňa mikrofónny vstup zbytočný.

Fujifilm XF10 nemá tendenciu stať sa vidozápisníkom. Video je tu len ako doplnok pre občasné použitie.

Plusy a mínusy

+  APS-C snímač s Bayerovou maskou
+  obrazová kvalita porovnateľná s "veľkými" fotoaparátmi
+  rýchly štart
+  kvalitné spracovanie
+  dobré ovládanie, joystick
+  dotykový displej
+  BT+WiFi
+  nabíjanie cez USB
+  funkcia Snapshot
+  vstup pre mikrofón

-  nemá závit pre filter
-  pevný displej
-  pomalšie zaostrovanie
-  absencia stabilizácie obrazu
-  video nemá samostatný program
-  expozícia vo videu
-  4K len 15p

Záver

Je super, že je na trhu maličký a ľahký kompakt, ktorý sa obrazovo vyrovná kvalitným zrkadlovkám a bezzrkadlovkám. Model je smerovaný na internetovú generáciu. Prináša zábavu na úkor profesionality. Obrazová kvalita tým však netrpí. Zmena smerovania najviac trápi skúsených fotografov, najmä majiteľov bezzrkadloviek Fujifilm, ktorí by si radi doplnili výbavu o šikovný fotozápisník.

XF10 pokračuje v smere načrtnutom modelmi X-A5 a X-T100. Je to ďalší model s klasickým CMOS snímačom a nie X-Transom. Ako pri týchto modeloch aj tu máme 4K video s frekvenciou 15 obr./s., čo je vlastne nepoužiteľné a tým pádom zbytočné. Mohol to byť zaujímavý prístroj pre vlogerov. Tí by okrem vstupu pre mikrofón potrebovali aj displej výklopný do polohy selfie. Displej nie je výklopný vôbec, čo je veľké mínus. Mne veľmi chýba aj elektronický hľadáčik. Chápem, že by zvýšil cenu (alebo znížil zisk), pri kvalitnom fotoaparáte by však chýbať nemal. Nech konečne skončí éra bezhľadáčikových fotoaparátov s veľkým snímačom! Ďalším mínusom je aj pomalšie zaostrovanie.

Máme tu niekoľko mínusov a predsa by som ho hneď bral do svojej výbavy. Ako som spomenul, je to šikovný zápisníček poskytujúci obrazovú kvalitu veľkého fotoaparátu. U mňa by bol prakticky stále nastavený v monochromatickom režime.

Keď sa to tak zoberie, s fotoaparátom sa pracuje podobne ako s mobilom. Tiež máte len pevný displej a pevný objektív. Tým ale podobnosť končí. XF10 poskytuje oveľa vyššiu kvalitu pri vysokých citlivostiach. Pri tlači na menší formát je použiteľné aj ISO 12800. A samozrejme je tu oveľa lepšia ergonómia nastavenia expozičných parametrov.

Fujifilm XF10 je fotoaparát pre mladých, ktorým kvalita fotoaparátu v telefóne nestačí, ale nechcú veľký fotoaparát. Je to aj fotoaparát pre ženy, ktoré ale musia počítať s tým, že si ho manžel občas požičia. A možno mu napokon odpustí jeho nedostatky a bude sa vytešovať s veľmi dobrej obrazovej kvality.

Fotoaparát nie je priamou náhradou modelu X70. To vidieť na dizajne a na vypustení niektorých konštrukčných prvkov. Potešilo by všetkých, ak by XF10 mal pár vecí naviac. Po tejto stránke je to trochu sklamanie. Ale to vás prejde, akonáhle si uvedomíte, že je to model, čo zaplnil dieru na trhu. Za sympatických necelých 500€ je náhradou za Coolpix A a pomaly zastarávajúci Ricoh GR.

Najväčším mínusom je tak to, že X70 sa z nepochopiteľných dôvodov už nepredáva.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
z80
2018-09-18 08:16:50
Skoda toho nevyklopneho displeja, hladam nahradu za moj starnuci NX2000 + 30 mm f/2 "kompakt" ale vyklopny displej je podmienka (NX2000 ho nema a strasne mi to vadi).
 
bobo222
2018-09-18 08:48:41
Ako EDC podľa mňa v pohode, ja takto nosím v ruksaku stále A6000 pre strýčka príhodu. Súhlas, škoda absencie výklopného dispeja, ale zjavne išlo o tlak na cenu smerom nadol.
 
marcus_labeo
2018-09-18 11:47:44
Čo som videl recenzie na YT, tak to ostrenie je slabé, najmä kontinuálne bola veľká bieda. Tam sa prejavuje spriaznenosť so základnými modelmi X-A5 a X-T100 a zjavné znižovanie nákladov (a v podstate downgrading oproti X70). A pri foťáku určenému na street a rýchle zachytenie rozhodujúceho momentu je to trochu problém. Kto ale chce zápisník na statické veci, je to super malý foťáčik na úrovni väčšieho mobilu za dobrú cenu.
Inak popravde nevidím moc trh pre tento foťák. V tejto kategórii APSC kompaktov kraľuje Ricoh GR (ktorý vyhrával všetky porovnávačky s X70 aj Coolpixom A) a na Photokine má byť predstavená nová generácia (vyzerá to, žee Ricoh nepredstaví žiaden nový Pentax, ale iba práve kompakt GR Mk III). A kto už má Fuji CSC, stačí mu dokúpiť 18mm f2 a budú mať tiež veľmi malé a skladné kombo.
 
fatality
2018-09-18 13:08:43
príspevok od: z80
Skoda toho nevyklopneho displeja, hladam nahradu za moj starnuci NX2000 + 30 mm f/2 "kompakt" ale vyklopny displej je podmienka (NX2000 ho nema a strasne mi to vadi).
x-a5 a nejaka placka..?..
 
marcus_labeo
2018-09-18 14:37:45
príspevok od: fatality
x-a5 a nejaka placka..?..
Ako píše kolega, X-A5 + 27mm, úplne rovnaká veľkosť. Ale keď chceš niečo tak kompaktné ako je testovaný XF10, tak počkaj pár dní na ten Ricoh GR, mal by mať zrejme už výklopný displej.
http://j.mp/2xjSckh
 
z80
2018-09-18 18:16:47
príspevok od: fatality
x-a5 a nejaka placka..?..
Ak by som to uz mal riesit fotakom s vymennym objektivom, tak to potom skor nieco od Canonu a EF-M 22 mm f/2. Canony maju ovela rychlejsie ostrenie ako tieto low-endy od Fuji. Zabudovany objektiv ale umoznuje mensie rozmery a vyjde vacsinou aj lacnejsie ako telo + pancake. Este chvilu pockam, ako bude na tom ten novy Ricoh GR III. Dufam, ze kvoli setreniu nakladov "nezabudnu" nejaku dolezitu "blbinku" ako vyklopny a dotykovy displej alebo USB nabijanie.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-09-18 21:21:08
príspevok od: marcus_labeo
Čo som videl recenzie na YT, tak to ostrenie je slabé, najmä kontinuálne bola veľká bieda. Tam sa prejavuje spriaznenosť so základnými modelmi X-A5 a X-T100 a zjavné znižovanie nákladov (a v podstate downgrading oproti X70). A pri foťáku určenému na street a rýchle zachytenie rozhodujúceho momentu je to trochu problém. Kto ale chce zápisník na statické veci, je to super malý foťáčik na úrovni väčšieho mobilu za dobrú cenu.
Inak popravde nevidím moc trh pre tento foťák. V tejto kategórii APSC kompaktov kraľuje Ricoh GR (ktorý vyhrával všetky porovnávačky s X70 aj Coolpixom A) a na Photokine má byť predstavená nová generácia (vyzerá to, žee Ricoh nepredstaví žiaden nový Pentax, ale iba práve kompakt GR Mk III). A kto už má Fuji CSC, stačí mu dokúpiť 18mm f2 a budú mať tiež veľmi malé a skladné kombo.
FX10 urcite nie je pre streetkarov. Je to len zapisnik.
 
blahoslav J B Art
2018-09-18 22:47:01
príspevok od: marcus_labeo
Čo som videl recenzie na YT, tak to ostrenie je slabé, najmä kontinuálne bola veľká bieda. Tam sa prejavuje spriaznenosť so základnými modelmi X-A5 a X-T100 a zjavné znižovanie nákladov (a v podstate downgrading oproti X70). A pri foťáku určenému na street a rýchle zachytenie rozhodujúceho momentu je to trochu problém. Kto ale chce zápisník na statické veci, je to super malý foťáčik na úrovni väčšieho mobilu za dobrú cenu.
Inak popravde nevidím moc trh pre tento foťák. V tejto kategórii APSC kompaktov kraľuje Ricoh GR (ktorý vyhrával všetky porovnávačky s X70 aj Coolpixom A) a na Photokine má byť predstavená nová generácia (vyzerá to, žee Ricoh nepredstaví žiaden nový Pentax, ale iba práve kompakt GR Mk III). A kto už má Fuji CSC, stačí mu dokúpiť 18mm f2 a budú mať tiež veľmi malé a skladné kombo.
Street sa bezne foti s manualnym predostrenim na danu vzdialenost, dost velkou clonou f8, dostatocne kratkym casom a auto ISOm ... napokon street sa fotilo uz casoch, ked o autofokuse ani nesnivali
 
marcus_labeo
2018-09-19 08:35:59
príspevok od: Karol Srnec
FX10 urcite nie je pre streetkarov. Je to len zapisnik.
Tak určite by som to netvrdil, malý kompakt s pevným objektívom a APSC senzorom je prototypom foťáku na street foto; malý, nenápadný, dostatočne širokouhlý, s veľkým senzorom, to všetko XF10 spĺňa. A jeho priamy konkurent Ricoh GR II je prototypom street foťáku, pozri si fotky z GR trebárs na 500px, prevaha je street. Takže predpoklady na to má, druhá vec už je, že sa XF10 tým slabým autofocusom a celkovým okresaním reálne sama vyautovala z takejto pozície.
Sám som svojho času pozeral po Ricohu GR ako alternatíve mobilu, resp. foťáku na túry naľahko, kde človek nemôže/nechce zobrať zrkadlovku ani s tým najmenším objektívom; trochu som len zvažoval, či 28mm nie je priúzke. Ale po prechode na mirrorless zisťujem, že žiadne ďalšie zmenšovanie/odľahčovanie nepotrebujem, stačí nasadiť na malý CSC nejaký malý pancake a takáto zostava už reálne nijako nezavadzia/neťaží. A predpokladám, že tak to majú mnohí, preto reálne nevidím moc trh pre takýto foťák. A na zápisník, ako vravíš, stačia ľuďom čoraz lepšie foťáky mobilov.
 
marcus_labeo
2018-09-19 08:37:26
príspevok od: blahoslav J B Art
Street sa bezne foti s manualnym predostrenim na danu vzdialenost, dost velkou clonou f8, dostatocne kratkym casom a auto ISOm ... napokon street sa fotilo uz casoch, ked o autofokuse ani nesnivali
A na autách sa jazdilo už v časoch, keď neboli synchronizované prevodovky či štartéry, takže Tvoj argument je v r. 2018 mierne mimo.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-09-19 08:51:47
príspevok od: marcus_labeo
Tak určite by som to netvrdil, malý kompakt s pevným objektívom a APSC senzorom je prototypom foťáku na street foto; malý, nenápadný, dostatočne širokouhlý, s veľkým senzorom, to všetko XF10 spĺňa. A jeho priamy konkurent Ricoh GR II je prototypom street foťáku, pozri si fotky z GR trebárs na 500px, prevaha je street. Takže predpoklady na to má, druhá vec už je, že sa XF10 tým slabým autofocusom a celkovým okresaním reálne sama vyautovala z takejto pozície.
Sám som svojho času pozeral po Ricohu GR ako alternatíve mobilu, resp. foťáku na túry naľahko, kde človek nemôže/nechce zobrať zrkadlovku ani s tým najmenším objektívom; trochu som len zvažoval, či 28mm nie je priúzke. Ale po prechode na mirrorless zisťujem, že žiadne ďalšie zmenšovanie/odľahčovanie nepotrebujem, stačí nasadiť na malý CSC nejaký malý pancake a takáto zostava už reálne nijako nezavadzia/neťaží. A predpokladám, že tak to majú mnohí, preto reálne nevidím moc trh pre takýto foťák. A na zápisník, ako vravíš, stačia ľuďom čoraz lepšie foťáky mobilov.
Bohuzial mu chyba rychlost a hladacik. To, ze dobre foti a ma niektore parametre, ktore su dobre v streetke z neho street fotoaparat nerobi. Myslim, ze to ani nebolo zamerom Fujifilmu. Ani X70 nebol cisokrvny street fotoapart. Tym je zatial stale len X-T100.
 
blahoslav J B Art
2018-09-19 11:38:04
príspevok od: marcus_labeo
A na autách sa jazdilo už v časoch, keď neboli synchronizované prevodovky či štartéry, takže Tvoj argument je v r. 2018 mierne mimo.
mozno sa mozeme dohodnut na tom, ze niekto potrebuje k velmi dobrej street fotke velmi dobry autofokus a iny ho k dobrej street fotke nepotrebuje
 
michaldudik
2018-09-19 12:28:12
príspevok od: marcus_labeo
Tak určite by som to netvrdil, malý kompakt s pevným objektívom a APSC senzorom je prototypom foťáku na street foto; malý, nenápadný, dostatočne širokouhlý, s veľkým senzorom, to všetko XF10 spĺňa. A jeho priamy konkurent Ricoh GR II je prototypom street foťáku, pozri si fotky z GR trebárs na 500px, prevaha je street. Takže predpoklady na to má, druhá vec už je, že sa XF10 tým slabým autofocusom a celkovým okresaním reálne sama vyautovala z takejto pozície.
Sám som svojho času pozeral po Ricohu GR ako alternatíve mobilu, resp. foťáku na túry naľahko, kde človek nemôže/nechce zobrať zrkadlovku ani s tým najmenším objektívom; trochu som len zvažoval, či 28mm nie je priúzke. Ale po prechode na mirrorless zisťujem, že žiadne ďalšie zmenšovanie/odľahčovanie nepotrebujem, stačí nasadiť na malý CSC nejaký malý pancake a takáto zostava už reálne nijako nezavadzia/neťaží. A predpokladám, že tak to majú mnohí, preto reálne nevidím moc trh pre takýto foťák. A na zápisník, ako vravíš, stačia ľuďom čoraz lepšie foťáky mobilov.
Tak ani Ricoh GR nie je práve známy dobrým af a street fotky s tým ľudia robia výborné. Aj keď neviem ako by to bolo v porovnaní s XF10.
 
peter01852
2018-09-19 13:02:27
príspevok od: Karol Srnec
Bohuzial mu chyba rychlost a hladacik. To, ze dobre foti a ma niektore parametre, ktore su dobre v streetke z neho street fotoaparat nerobi. Myslim, ze to ani nebolo zamerom Fujifilmu. Ani X70 nebol cisokrvny street fotoapart. Tym je zatial stale len X-T100.
je ozaj skoda, ze ta X70-tka sa nedockala nastupcu...vo vela veciach to bol celkom vydareny fotacik, mozno az na ten spominany AF...keby mal nastupca AF porovnatelny aspon s tym, co je v x100f, tak by to bolo celkom delo...nedavno mi prave x-70-tka odisla a ked som hladal nahradu, musel som zobrat x100f, ktoru som povodne moc nechcel, lebo mi tam par veci oproti prave tej x-70-tke chybalo...
 
z80
2018-09-25 09:54:42
príspevok od: marcus_labeo
Čo som videl recenzie na YT, tak to ostrenie je slabé, najmä kontinuálne bola veľká bieda. Tam sa prejavuje spriaznenosť so základnými modelmi X-A5 a X-T100 a zjavné znižovanie nákladov (a v podstate downgrading oproti X70). A pri foťáku určenému na street a rýchle zachytenie rozhodujúceho momentu je to trochu problém. Kto ale chce zápisník na statické veci, je to super malý foťáčik na úrovni väčšieho mobilu za dobrú cenu.
Inak popravde nevidím moc trh pre tento foťák. V tejto kategórii APSC kompaktov kraľuje Ricoh GR (ktorý vyhrával všetky porovnávačky s X70 aj Coolpixom A) a na Photokine má byť predstavená nová generácia (vyzerá to, žee Ricoh nepredstaví žiaden nový Pentax, ale iba práve kompakt GR Mk III). A kto už má Fuji CSC, stačí mu dokúpiť 18mm f2 a budú mať tiež veľmi malé a skladné kombo.
Takze aj Ricoh GR III, dostupny bude az v 2019, na Photokine oznamili len jeho vyvoj, bude mat pevny, nevyklopny displej
Pribudne stabilizovany snimac s lepsim rozlisenim (24 Mpx) a fazovym ostrenim, bez DP filtra (jeho simulacia pohybom snimaca ako pri Pentaxoch), displej bude dotykovy, fotak bude mat USB-C konektor (nastastie s nabijanim cez USB) a objektiv je vraj prepracovany.
https://www.dpreview.com/news/7912788156/ricoh-announces-development-of-long-awaited-gr-iii
 
marcus_labeo
2018-09-25 13:56:29
príspevok od: z80
Takze aj Ricoh GR III, dostupny bude az v 2019, na Photokine oznamili len jeho vyvoj, bude mat pevny, nevyklopny displej
Pribudne stabilizovany snimac s lepsim rozlisenim (24 Mpx) a fazovym ostrenim, bez DP filtra (jeho simulacia pohybom snimaca ako pri Pentaxoch), displej bude dotykovy, fotak bude mat USB-C konektor (nastastie s nabijanim cez USB) a objektiv je vraj prepracovany.
https://www.dpreview.com/news/7912788156/ricoh-announces-development-of-long-awaited-gr-iii
Z môjho pohľadu fajn, nový snímač a lepšie ostrenie je super, dotykáč je fajn, ostatné sú drobnosti. Výklopný displej by bol užitočný, ale aj by foťák spravil väčším a GR je celý o skladnosti a ľahkosti. Takže za mňa dobré a dôstojná tretia generácia.
Jediný problém vidím v tom, že Ricoh oznámil len vývoj, a nie hotový produkt, ten bude až na budúci rok. Proste typický Ricoh/Pentax, všetko im v posledných rokoch strašne trvá, odsúvajú produkty, skrátka too little too late, aj to bol jeden z dôvodov, prečo som značku opustil.
 
z80
2018-09-25 14:39:33
príspevok od: marcus_labeo
Z môjho pohľadu fajn, nový snímač a lepšie ostrenie je super, dotykáč je fajn, ostatné sú drobnosti. Výklopný displej by bol užitočný, ale aj by foťák spravil väčším a GR je celý o skladnosti a ľahkosti. Takže za mňa dobré a dôstojná tretia generácia.
Jediný problém vidím v tom, že Ricoh oznámil len vývoj, a nie hotový produkt, ten bude až na budúci rok. Proste typický Ricoh/Pentax, všetko im v posledných rokoch strašne trvá, odsúvajú produkty, skrátka too little too late, aj to bol jeden z dôvodov, prečo som značku opustil.
Som zvedavy hlavne na to ostrenie, GR II ho mal dost pomale. Samotne fazove ostrenie nestaci, zavisi to aj od konkretnej implementacie, aj tato XF10 ma s tym problem.
 
seifi
2019-02-17 18:32:11
príspevok od: blahoslav J B Art
Street sa bezne foti s manualnym predostrenim na danu vzdialenost, dost velkou clonou f8, dostatocne kratkym casom a auto ISOm ... napokon street sa fotilo uz casoch, ked o autofokuse ani nesnivali
asi ako píšeš, najmä keď je tam snapshot s 2 režimami 2m f/8 a 5m f/5,6; a inak závit na filter by mal byť, 19mm (najmenší štandard)
kúpil ho niekto ? cena na SK za 500,- je akási zavýšená
 
matoxxx
2019-03-17 17:25:19
príspevok od: seifi
asi ako píšeš, najmä keď je tam snapshot s 2 režimami 2m f/8 a 5m f/5,6; a inak závit na filter by mal byť, 19mm (najmenší štandard)
kúpil ho niekto ? cena na SK za 500,- je akási zavýšená
Pol roka zbieram fotky z neho,su perfektné,aspon pre mna.A teraz plný internet o zlom autofokuse.Tak neviem teraz či ho kupim,ale fotit sa s ním dá určite.
 
seifi
2019-03-17 17:36:28
príspevok od: matoxxx
Pol roka zbieram fotky z neho,su perfektné,aspon pre mna.A teraz plný internet o zlom autofokuse.Tak neviem teraz či ho kupim,ale fotit sa s ním dá určite.
nakoniec som kúpil Ricoh GRII z ruky za 350,-, všetko je poruke, žiadne zbytočnosti, v Av zadám max, čas 1/80-1/125, horný limit pre ISO 1600-3200 a vybavené do ulice; plus mínus tlačítko pre korekciu exp. , v prípade potreby zamknutie zaostrenej vzdialenosti; pre max. čas automatický nd filter - ohromne sa mi páči ten foťáčik;
 
JanM
2019-03-19 11:11:47
príspevok od: seifi
nakoniec som kúpil Ricoh GRII z ruky za 350,-, všetko je poruke, žiadne zbytočnosti, v Av zadám max, čas 1/80-1/125, horný limit pre ISO 1600-3200 a vybavené do ulice; plus mínus tlačítko pre korekciu exp. , v prípade potreby zamknutie zaostrenej vzdialenosti; pre max. čas automatický nd filter - ohromne sa mi páči ten foťáčik;
Asi si dobre urobil. Ani jeden som síce neskúšal, ale podľa toho, čo čítam na webe XF10 má značné medzery. Už len ukáž nejaké obrázky.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované