Hore

Olympus OM-D E-M10 Mark III

Nová desina vykročila smerom k začínajúcim fotografom, hlavným vylepšením je 4K video.

Ak sa ma adept na fotografiu, ktorý si ide kúpiť prvý systémový fotoaparát, opýta, akú zrkadlovku si má kúpiť, odporučím mu bezzrkadlovku Olympus OM-D E-M10 Mark II. Doba lacných amatérskych zrkadloviek končí. Prečo by sa mal začiatočník trápiť s plastovou a veľkou, slabo vybavenou zrkadlovkou, keď môže mať kompaktnejší fotoaparát s bohatou výbavou? Naviac sa s ním rýchlejšie naučí fotografovať. S tým fotoaparátom som nafotil niekoľko dielov fotoškoly o setovom objektíve a záklaďáku. Teraz mám v rukách jeho nástupcu. Správy o jeho príchode sa na rumor stránkach objavili už pred mesiacmi. Postupne prenikali na svetlo sveta aj podrobnejšie informácie. Až do posledného okamihu boli všetci presvedčení, že novinka bude mať nový 20 Mpx snímač. Nemá. Vylepšení je však aj tak dosť. Sú zamerané na začiatočníkov.


Špecifikácia

Olympus OM-D E-M10 Mark III je bezzrkadlovka v dizajne zmenšenej zrkadlovky, s elektronickým hľadáčikom nad osou objektívu. Telo je čiastočne vyrobené z kovu, nie je však utesnené. V modelovom rade OM-D mu patrí najnižšia priečka. Parametrami a výbavou ale zatieni nejeden fotoaparát pre pokročilých. Ako sa dá u najnižšieho modelu očakávať, nie je utesnený pred prachom a vodou.

Fotoaparát je osadený známym 16 Mpx Live MOS snímačom štandardu Micro 4/3 s faktorom orezu 2x, doplnený najnovším procesorom TruePic VIII. Podporované sú objektívy M.Zuiko a M43 kompatibilné. Snímač fotoaparátu je stabilizovaný v 5-tich osiach, účinnosť je až 4EV.

Okrem Full HD videa zvláda aj 4K rozlíšenie, ktoré doteraz mal jediný Olympus, vrcholný model E-M1 Mark II. Našincov poteší lokalizácia do češtiny aj slovenčiny.

  • Snímač 16 MP Live MOS, 5-osá stabilizácia s účinnosťou až 4 EV
  • Obrazový procesor TruePic VIII
  • 121-bodový AF s vyhodnotením kontrastu
  • 324-zónové meranie svetla
  • 4K video 30p, 25p, 24p
  • Mechanická uzávierka 1/4000 - 60 s., B, elektronická uzávierka 1/16000 - 30 s, x-sync 1/250 s.
  • Citlivosť ISO (100) 200 - 25 600
  • Sériové zábery až 8,6 obr./s., 22 obrázkov vo formáte RAW
  • OLED EVF s rozlíšením 2 360 000 bodov
  • 3” výklopný displej s dotykovým ovládaním.
  • WiFi
  • Rozmery: 121,5mm x 83,6mm x 49,5mm
  • Hmotnosť: 362 g (len telo)



Grip je oproti predchodcovi mohutnejší.


Na krížovom voliči pribudli popisky funkcií.


Volič programov aj rollery sú o niečo väčšie. Ponuka režimov je mierne pozmenená.

Podrobnú špecifikáciu nájdete na stránkach Olympus. Tu si môžete stiahnuť návod v českom jazyku.


Rozdiely oproti Mark II

Na prvý letmý pohľad novinku takmer neodlíšite od predchodcu. Udialo sa tu ale čosi podobné, ako pri inovovaní prvého modelu. V Olympuse sa opäť pohrali s gripom, i keď na takto malom foťáku sa ergonomické zázraky robiť nedajú. Mierne väčší grip poteší. O niečo sa zväčšili rollery a volič programov. Dizajnéri využili každú desatinku milimetra, ktorú mali k dispozícii.

Zmeny nastali na voliči programov, o nich však neskôr. Zmenila sa aj funkcionalita niektorých tlačidiel. Mňa hlavne potešilo, že smery krížového voliča na zadnej strane dostali priradené často používané funkcie. U staršieho modelu slúžil krížový volič na výber zaostrovacieho bodu. Na to stačí dotykové ovládanie. Aj u neho ste smerom mohli priradiť funkcie, ale museli ste si zapamätať ich pozície.

Počet zaostrovacích bodov vzrástol z 81 na 121 a pokrývajú o malíčko väčšiu plochu. Zaostrovanie ostáva postavené na vyhodnocovaní kontrastu, pomáha mu však výkonnejší procesor.

Plusy a mínusy

+ nový výkonnejší procesor TruePic VIII
+ 121 zaostrovacích bodov oproti 81
+ mierne zrýchlenie sériového snímania
+ Super spot AF
+ 4K video
+ podpora kariet UHS-I/UHS-II
+ zlepšenie ergonómie držania a ovládania
+ prispôsobenie ovládania aj začínajúcim fotografom

-    nepodporuje diaľkové odpaľovanie bleskov
-    nebude prídavný grip
-    kovové časti boli vymenené za plastové

Funkcie a parametre podrobnejšie

Menu

Menu je mierne pozmenené, v štýle toho z OM-D E-M1 Mark II. Zmenila sa grafika scénických programov, ktorá korešponduje s grafikou programov AP. Tak ako každý pokročilejší Olympus, aj tento má desiatky nastaviteľných funkcií. Celkový počet sa však zredukoval. Zmeniť môžete funkciu takmer každého tlačidla. Väčšina najdôležitejších nastavení je dostupná cez Quick Menu (tlačidlo OK), pokročilejšie Quick Menu je dostupné po stlačení tlačidla vedľa spínača ON/OFF. Ním sa nastavujú aj Art efekty, scénické programy a programy AP. Tento spôsob sa mi zdá najlogickejší a najprehľadnejší.


Quick Menu obrazovka. Funkcie nastavujete rollermi alebo dotykovo.

Expozičné režimy

Máme tu klasiku v podobe PASM pokročilých expozičných režimov. iAuto nahradil zeleno zvýraznený AUTO režim. Je to zaužívaný symbol aj u iných značiek. SCN zoskupuje scénické/motívové programy, kde došlo k pár zmenám, teraz je ich dokopy 25. Vylepšená grafika je názornejšia pomôže začiatočníkovi vybrať ten správny režim pre konkrétnu situáciu.

Pod ART sú schované obľúbené umelecké filtre, vrátané nového Bleach Bypass. Na voliči programov ďalej nájdete samostatný režim videa a potom úplné novú ikonku AP (Advanced Programs). Tu nájdete na jednom mieste expozičné funkcie, ktoré sú u iných modelov kade-tade roztrúsené a aj skúsenejší užívatelia ich majú niekedy problém nájsť: Live Composite, Live Time, Tichý režim, Multiple Exposure, HDR, Panorama, Bracketing. Niektoré sú trochu zjednodušené, ale nájdete ich aj inde už s podrobnejšími nastaveniami. Zmizla ikonka Photo Story (viacrámčekové koláže), zrejme nebola táto funkcia tak populárna, aby našla miesto aj na novom modeli.


Grafika scénických režimov.


Grafika špeciálnych programov sústredených pod položkou AP.

Umelecké filtre a Color Creator

Vo fotoaparáte je ich 15, niektoré majú 2 alebo 3 varianty. Je tu aj možnosť k filtrom pridať efekty, napr. vinetáciu, rámik, lokálne rozostrenie. Kamsi však zmizol Art efects bracketing, ktorý po stlačení spúšte urobil sériu fotografií so všetkými efektami.

Môj obľúbený Colour Creator, ktorý do fotky alebo videa primieša farbu, sa teraz nastavuje ľahšie.






Ukážky niektorých umeleckých efektov.

Zaostrovanie, meranie expozície

Zaostrovanie funguje na základe vyhodnotenia kontrastu. 121 bodov zaberá slušne veľkú plochu, to si uvedomíte najmä v porovnaní s amatérskymi zrkadlovkami. Nechýba detekcia tváre a oka. Automatické zaostrovanie funguje v režimoch single, continues a tracking. Ak používate jeden alebo skupinu 9 bodov, môžete ich vybrať dotykom, alebo pomocou kurzora a dokonca aj rolermi. Dotykové ovládanie funguje, aj keď máte hľadáčik priložený k oku.

Meranie expozície ponúka tri klasické režimy: viaczónové, integrované so zvýrazneným stredom a bodové. Bodové meranie má aj špeciálny režim pre svetlá a tiene, kde sa štandardne bodové meranie výrazne mýli. U každého spôsobu merania môžete v menu nastaviť posun, ak zistíte, že často používate korekciu expozície.

Snímač

Známy 16 Mpx Live MOS snímač je stabilizovaný v 5 osiach. Stabilizácia funguje aj pri manuálnych objektívoch nasadených pomocou redukcie. Vtedy však treba manuálne nastaviť ohniskovú dĺžku objektívu, aby bola stabilizácia maximálne účinná.

Účinnosť stabilizácie je až 4EV, fotoaparát ale nepodporuje duálnu stabilizáciu, kombinujúci stabilizáciu v objektíve so stabilizáciou snímača. Zabudované je čistenie snímača ultrazvukovým otrasom.

Formát fotografií a videa

Fotografie je možné uložiť do formátov JPG a RAW. RAW je 12-bitový. Formát záberov je: 4:3 / 3:2 / 16:9 / 6:6 / 3:4.

Video sa ukladá do formátu MOV (MPEG‑4AVC/H.264) v rozlíšení 4K, Full HD alebo HD. Vstavaný mikrofón zachytáva stereo zvuk.

Citlivosť

Natívna citlivosť je ISO 200, to je pre M43 snímače typické. Citlivosť je nastaviteľná automaticky alebo manuálne v rozsahu ISO 100 (low) - 25 600. U Auto ISO môžete nastaviť minimálnu a max. hodnotu citlivosti.

Uzávierka, režimy snímania

Mechanická uzávierka má rozsah 1/4000 - 60 sekúnd. V režime Bulb je najdlhší čas 30 minút. Samostatný režim elektronickej uzávierky chýba, aktivuje sa len v programe Tichý režim, kedy je najkratší čas až 1/16 000 s. Najkratší synchronizačný čas pre blesk je 1/250 s., v režime vysokorýchlostnej synchronizácie až 1/4000 s., s kompatibilnými bleskami.

Okrem jednotlivých záberov ponúka režim snímania aj sériové snímanie, pomalšie a rýchlejšie. Maximum je 8,6 obr./s., do bufera sa zmestí 22 obrázkov vo formáte RAW. Naviac tu máme protiotrasový režim a samospúšť (2 alebo 12 sekundové + nastaviteľné oneskorenie).

Displej a hľadáčik

Displej je 3” s rozlíšením 1 040 000 bodov. Nastaviteľný je jas aj farebné vyváženie. Displej je výklopný smerom nahor o viac ako 90° a nadol približne o 45°. Nechýba možnosť dotykového ovládania. EVF hľadáčik je typu OLED s rozlíšením 2 360 000 bodov, s dioptrickou korekciou a možnosťou automatického alebo manuálneho nastavenia jasu. Prepínanie medzi hľadáčikom a displejom je štandardne automatické, zvoliť možno aj prepínanie manuálne, tlačidlom na boku hľadáčika.


Displej je výklopný smerom nahor a nadol.

Blesk

Fotoaparát má manuálne výklopný vstavaný blesk, ktorý ale nefunguje ako riadiaca jednotka pre diaľkové ovládanie externých systémových bleskov. Smerné číslo blesku je 8 pri ISO 200. Nechýba pätica pre pripojenie výkonnejšieho externého blesku.

Vychytávky

Výrobcovia bezzrkadloviek sa musia snažiť, aby dokázali konkurovať zrkadlovkám, ktoré su na trhu dlhšie a sú synonymom pokročilých fotoaparátov. Preto bezzrkadlovky bývajú lepšie vybavené, ako ich zrkadlovkoví konkurenti. Stačí sa pozrieť na to, aké parametre majú a aké funkcie ponúkajú napr. Nikony D3400/D5600 alebo Canony EOS 200D/1300D/700D.

Olympus vďaka bezzrkadlovej konštrukcii môže do fotoaparátov zabudovať funkcie, ktoré sa do zrkadloviek dať nedajú, alebo len obmedzene. Začínajúcim fotografom výrazne uľahčuje snímanie technicky náročných žánrov ako nočná fotografia, startrails, viacnásobná expozícia atď. Nenájdete tu Multishot, ten je vyhradený len pre vyššie modely.

Bracketing - okrem tradičného expozičného Bracketingu je k dispozícii aj Focus Bracketing. V ňom fotoaparát urobí sériu záberov a počas jej snímania preostruje. Táto funkcia slúži ako poistka, proti prípadnému zlému zaostreniu alebo ako podklad pre tzv. Focus Stacking, fotografiu s veľkou hĺbkou ostrosti. Používa sa to najmä v makrofotografii. Focus Bracketing je dostupný v režime AP, ma dva režimy s menšou a väčšou zmenou zaostrenia. Funkcia nie je tak podrobne nastaviteľná ako u vyšších modelov.

Live Bulb - ak potrebujete dlhší čas ako 60 sekúnd, musíte použiť funkciu Bulb. Expozícia trvá toľko, koľko bude stlačená spúšť. Počas expozície nič nevidíte. Nie tak v režime Live Bulb, kde sa na obrazovke postupne vykresľuje exponovanie záberu. Expozíciu môžete ukončiť, keď usúdite, že je záber akurátne naexponovaný.

Live Time - funguje veľmi podobne ako Live Bulb s tým rozdielom, že nemusíte držať spúšť, ale exponovanie odštartujete stlačením spúšte a ukončíte opätovným stlačením spúšte.

Live Composite - funkcia určená pre fotenie star trails, svetelných stôp, ohňostrojov a maľovanie svetlom. Žiadna iná značka túto unikátnu funkciu neponúka. Fotoaparát najprv naexponuje záber slúžiaci ako podklad a potom exponuje a pridáva do záberu len pohybujúce sa svetlá. Rovnaký efekt sa da dosiahnuť len skladaním fotografií vo Photoshope.

Intervalometer/Time Lapse - že tento fotoaparát nie je len hračkou pre začiatočníkov dokazuje aj to, že v ňom nájdete funkciu podrobne nastaviteľného Intervalometra pre časozbernú fotografiu a dokonca aj Time Lapse, čiže časozberné video. To môže mať HD, Full HD a dokonca aj 4K rozlíšenie.

Panorama - fotoaparát má zabudovaného asistenta pre panoramatickú fotografiu. Na displeji vám ukazuje, ako máte zábery prekrývať. Panorámu ale musíte zložiť v počítači. Tento spôsob má výhodu v tom, že využíva plné rozlíšenie a výsledná panoráma je vhodná aj pre veľkoformátovú tlač. Začiatočníci by však prijali aj jednoduchší spôsob panorámovania, tzv. sweep panorámu, akú poznáme z kompaktov, telefónov, ale aj niektorých bezzrkadloviek, či dokonca zrkadloviek. Pri sweep panoráme stačí stlačiť a podržať spúšť pri súčasnom panorámovaní scény. Výsledná fotografia má v tomto prípade menšie rozlíšenie a slúži hlavne pre prezeranie na obrazovke počítača, alebo TV.

HDR - funkcia kombinujúca rôzne exponované dva alebo tri zábery, výsledkom je fotografia so širokým dynamickým rozsahom.

Multiexposure - dvojexpozícia na zrkadlovke je náročná, Olympusy ju ale zvládajú ľavou zadnou, využívajúc natívny LV režim. Pri kombinovaní dvoch záberov vám pomáha živý náhľad, vďaka ktorému je komponovanie ľahké. S kombináciou expozícií pomáha fotoaparát. Dvojexpozíciu tak zvládne aj začiatočník.

Fotoaparát v praxi

Olympus E-M10 Mark II mám vo výbave už vyše roka, prechod na nový model mi preto nerobil najmenšie problémy. Na zmeny som si rýchlo zvykol. Foťáčik sa o málo lepšie drží. Horný kovový kryt bol nahradený lacnejším plastovým, čo znižuje pocit luxusu.

Po pár hodinách hrania sa s fotoaparátom mi boli zrejmé dve veci. Po prvé, tento fotoaparát je navrhnutý pre začiatočníkov a mierne pokročilých. Tomu odpovedajú všetky zmeny oproti predchodcovi. Po druhé, zaostrovanie je svižnejšie a meranie expozície presnejšie.

Hľadáčik i displej sú rovnaké ako u Mark II a nijako nezastarali. Stále patria k tomu lepšiemu v tejto kategórii. Hľadáčik je pomerne veľký, najmä v porovnaní so základnými modelmi zrkadloviek. Zobrazuje množstvo informácií, vrátane histogramu, vodováhy a pomocnej mriežky. Aby ste neboli presýtení množstvom informácií, môžete ich zobrazovanie nakonfigurovať a prepínať.

V prvom rade treba pripomenúť, že aj keď je toto najnižší model a vyzerá tak trochu ako miniatúra, nesmiete ho podceňovať. Ovláda sa veľmi dobre, len v menu sa kvôli množstvu funkcií môžete stratiť. Je vhodný rovnako pre začiatočníkov ako aj pre pokročilých. U amatérskych zrkadloviek by pokročilý fotograf hundral nad ovládaním a prílišnými kompromismi. Nie tak tu. V jednej zahraničnej recenzii spomínali ako negatívum menší počet tlačidiel, ktoré sa dajú užívateľsky nastaviť. Ja si to nemyslím. Dve funkčné tlačidlá postačujú, zmena na krížovom voliči je určite plusom. Ak mi niečo chýba, je to priamy prístup k užívateľskému expozičnému programu na voliči programov, tak ako je tomu u vyšších modelov. Ale aj tu je otázne, či to bude chýbať aj cieľovej skupine užívateľov.

Začiatočníci určite ocenia grafiku a logiku nastavenia automatických expozičných programov. Scénické režimy sú rozdelené do 6 skupín podľa žánrov, každá podskupina obsahuje niekoľko podprogramov. Všetky sú pekne názorne predstavené ukážkovými fotografiami. Vôbec prvýkrát Olympus sústredil špeciálne programy pod jednu pozíciu na voliči (AP). To je super pre tých, čo chcú aj experimentovať, alebo hľadajú špeciálne funkcie. Opäť nechýbajú názorné vzorové fotografie a krátke textové info. Art efekty sú po starom, pri výbere vidíte naživo ich vplyv na obraz. Olympus má vydarené efekty a občas ich používam aj ja, a to som teoreticky z takých “hračičiek” už mal vyrásť.

A teraz trochu sťažnosti. Ako dlhoročnému užívateľovi fotoaparátov Olympus mi niektoré zmeny v ovládaní vadia. Chápem, že Olympus tento model zameral na začiatočníkov a snaží sa ovládanie zjednodušiť a odlíšiť fotoaparát od takmer identicky vybavenej E-M5 Mark II. Napriek tomu nechápem logiku niektorých zmien. Prečo sa súborový formát (RAW/JPG) nedá nastaviť v menu, ale len cez obrazovku Quick menu? Ešte nezmyselnejšie je vypustenie režimu tichej uzávierky z ponuky snímacích režimov. Nájdete ju len v ponuke programov AP, ako súčasť programu Tichý režim, kedy sa aktivuje elektronická uzávierka, vypne sa zvuk a pomocné svetlo. Prečo by si mierne pokročilý užívateľ nemohol sám navoliť tichý režim v ktoromkoľvek programe, či už kvôli hluku, alebo kvôli prekonaniu limitu najkratšieho času mechanickej uzávierky? Dúfam, že Olympus tieto zmeny ešte zváži a v niektorom firmvéri ich vráti do stavu, na aký sme zvyknutí a ktorý je logickejší.

Zaostrovanie fotoaparátu v režime AF-S je rýchle, porovnateľné so zrkadlovkami. Fotograf si môže vybrať, či bude používať všetky AF body naraz, skupinu 9 bodov, alebo len jeden bod. Pre výber môže použiť krížový volič alebo dotykový displej. Ten funguje ako touchpad aj keď sa pozeráte do hľadáčika. Štandardne je ale táto funkcia vypnutá, treba ju aktivovať v menu. So zaostrovaním môže pomáhať detekcia tváre, naviac s detekciou oka. Zaostrovanie je s vyhodnotením kontrastu a tak sa niekedy nechá AF zmiasť kontrastnejším pozadím. Pri manuálnom zaostrovaní môže fotograf využiť digitálnu lupu a zvýraznenie obrysov (peaking).

Fotoaparát zvláda cez 8 obr./s., čo v prípade zrkadloviek patrí k akčnej špičke. U bezzrkadlovky to nie je omračujúci údaj, i tak je pre potreby amatéra nadpriemerný. Takto dobrý údaj zvádza k využitiu pri akčnom fotení. Fotoaparát však nezvláda kontinuálne preostrovanie. Princíp zaostrovania je založený na vyhodnotení kontrastu, nie na fázovej detekcii ako u E-M1 Mark II. Olympus by si tu mal zobrať príklad od konkurenčného Panasonicu, ktorému sa u posledných modelov darí zaostrovať rýchlo aj bez fázovej detekcie. Úplne nepoužiteľné kontinuálne zaostrovanie nie je. Pomalšie idúce auto, či bicyklistu sa vám nafotiť podarí.


AF-C zaostrovanie nie je spoľahlivé a rýchle, pomalší pohyb ale zachytíte ostro.

Kvalita fotografií

Tu nečakajte žiadne prekvapenie. Výkon 16Mpx M43 snímača dôverne poznáme. Počítam, že keď na dxomark výjde laboratórny test, bude sa líšiť oproti ostatným modelom s týmto snímačom len minimálne. Najlepšie výsledky podáva snímač na natívnej citlivosti ISO200, kedy disponuje najväčším dynamickým rozsahom.

Použitý snímač pomaly zaostáva za novšou generáciou M43 aj APS-C snímačov používaných na amatérskych fotoaparátoch. Stále bohato postačuje potrebám začiatočníkov a mierne pokročilých fotografov. Sťažovať sa nebudú ani náročnejší užívatelia, ktorí si tento fotoaparát vyberú ako svoj sekundárny, na prechádzky a výlety.

Fotoaparát má veľmi dobrú reprodukciu farieb. Z hľadiska šumu si vedie fotoaparát celkom slušne. Ak by ste aj zabudli nastavenú vyššiu citlivosť, do ISO 1600 si s tým hlavu lámať nemusíte. Jemný šum však pri podrobnejšom skúmaní nájdete aj na najnižšej citlivosti. Dobre použiteľné je aj ISO 3200. ISO 6400 je ale už hornou hranicou rozumnej použiteľnosti. S veľkosťou tlačenej fotky by ste to nemali preháňať. A3 berte ako maximum. Pri menšom formáte je núdzovo použiteľné aj ISO 12 800. Najvyššia citlivosť ISO 25 600 je už nepoužiteľná, šumu je viac ako obrazových informácií a je tu aj farebný posun. Pri vizuálnom posudzovaní šumu v Lightroome môžem povedať, že je na tom porovnateľne s nedávno testovaným Canonom EOS M5, ktorý ma ale APS-C snímač a je aj drahší. Má však o niečo vyššie rozlíšenie. Nikon D3400 produkuje o niečo menej šumu a Fujiilm X-T20 má šumu už výrazne menej.


Súmrak sa blíži, tienistý dvor. ISO 1250.


Známe podbránie pri ISO 4000.

Máte slušné možnosti pri záchrane podexponovaných fotografií, pri silnejších úpravách sa samozrejme objaví šum. Je ale pomerne jemný a nevzniká ani nepríjemný banding. Že je RAW len 12-bitový sa prejaví najmä pri záchrane prepalov, kde si už fotoaparát nevedie tak dobre. Na väčšie prepaly si treba dávať pozor.

Video

Budúcnosť videa je v 4K. Ja mám síce len Full HD televízor, ale kúpu nového so 4K rozlíšením plánujem. Väčšina nových už 4K rozlíšenie má. Aktuálne zatiaľ 4K až tak nevyužijem, ale bolo by mi ľúto teraz točiť Full HD video a o pár mesiacov si ho púšťať na 4K TV. 4K začína byť bežné aj u počítačových monitoroch a dokonca na notebookoch. Má teda svoj význam aj u tohto modelu. Ak má dnešný fotoaparát video, tak nech je to v 4K rozlíšení, či to užívateľ využije alebo nie. Skrátka je to štandard blízkej budúcnosti.

Keď som testoval prvý E-M10, s videom som spokojný nebol. Vysoká kompresia sa podpísala na nízkej kvalite, stabilizácia nebola účinná a kontinuálne zaostrovanie lietalo ako zbesilé. Mark II je s videom na tom o niečo lepšie. Hlavne po vydaní novšieho firmvéru sa zlepšilo zaostrovanie. Aj stabilizácia je lepšia. Mark III je samozrejme na tom ešte lepšie. Využíva výkonný procesor TruePic VIII a vylepšenia, ktoré poznáme z PEN-F, OM-D E-M5 Mark II a OM-D E-M1 Mark II.

I keď je tento prístroj určený amatérom, neznamená to, že nemôže fungovať rovnako dobre ako drahšie a lepšie vybavené modely. Je to len druhý model, po vlajkovej lodi, ktorý má 4K video. Účinná stabilizácia a funkčné zaostrovanie umožňujú ľahké snímanie videa aj menej skúseným užívateľom. Profesionálne funkcie tu samozrejme chýbajú, nepripojíte ani mikrofón ani slúchadla. To sú veci, ktoré väčšine budúcich majiteľov nebudú chýbať a len by zbytočne predražili fotoaparát a skomplikovali jeho obsluhu. Amatér chce kvalitu, ale bez námahy. Jedna vec mi tu však chýba, nie konkrétne mne, ale V-logerom (video blogerom), ktorí by prijali plne otočný displej, aby sa videli, keď budú rozprávať do kamery.

Programová výbava videa zahŕňa štvoricu pokročilých režimov P/A/S/M. Skúsenejší tvorcovia nenájdu v ponuke obrazových profilov Flat, fotoaparát však ponúka dosť nástrojov pre úpravu profilov.

Funkcia videa je značne zjednodušená, pokročilé nastavenia funkcie tu nenájdete. Na výber máte zo štyroch režimov: Full HD, 4K, Klipy a Spomaľovačka. Prvé dva sú jasné. Klipy je video funkcia krátkych, pár sekundových záberov, z ktorých môžete priamo vo fotoaparáte poskladať ozvučený klip aj s prechodmi medzi zábermi. Je to fajn funkcia pre začiatočníkov, pretože im zabráni natáčať dlhé nudné zábery a naviac dostanú hotové video, ktoré netreba strihať a upravovať v počítači. Klipy sú k dispozícii ale len vo Full HD rozlíšení. Spomaľovačka je videofunkcia, využívajúca snímaciu frekvenciu 120 FPS, pričom výsledné video je už spomalené. Bohužiaľ je video len v HD rozlíšení. Vo Full HD je možné použiť špeciálne videoefekty.

Pre začiatočníka je rozhodujúce, ako ľahko sa dá video natočiť. Je veľa fotoaparátov, ktoré majú profesionálny výstup, ale obsluhovať ich dokáže len skúsený užívateľ. Najväčšími problémami sú zaostrovanie a stabilizácia obrazu. Mark III si so zaostrovaním aj stabilizáciou poradí dobre, ale nie tak dobre ako Olympusy OM-D E-M1 Mark II, E-M5 Mark II a PEN-F. U nich je stabilizácia krásne plavná, ako pri použití steadycamu. U desinky je obraz pri dlhších ohniskách mierne roztrasený. Kontinuálne zaostrovanie už nie je zbrklé, algoritmus sa snaží zaostrovať plynule pomalšou rýchlosťou, ale aj tak vidno rušivé drobné preostrovanie. Pokiaľ sa dá, je lepšie používať single AF.

Kvalita videa v 4K rozlíšení je pre amatérske potreby nadpriemerná. Prvá desina mala video podpriemerné, najmä vinou viditeľnej kompresie a samozrejme tu bolo len Full HD rozlíšenie. Novinka poskytuje množstvo drobných detailov. Aj keď nemáte 4K TV, pri prehrávaní 4K videa na Full HD TV dostanete žiletkovo ostrý obraz.

Pri 4K videu je pomerne výrazný želatínový efekt. Čítanie riadkov zo senzora nie je tak rýchle ako u OM-D E-M1 Mark II. Ak rýchlo zakývete prístrojom zo strany na stranu, prejaví sa to zošikmením obrazu. Bežne to však nezbadáte, pretože stabilizácia menšie výkyvy spoľahlivo kompenzuje.


Olympus OM-D E-M10 Mark III vs konkurencia

V prvom rade konkuruje modelu z vlastných radov, OM-D E-M5 Mark II. Ten aj keď lepšie vybavený a s lepšou ergonómiou pomaličky zastaráva. Video je len vo Full HD rozlíšení. Ak vám to postačuje, tak vám tento model naviac prináša Multishot a možnosť pripojenia gripu.

U Panasonicu je to bratranec z druhého kolena, model GX800 s veľmi podobnými parametrami. Dizajn je však inšpirovaný hľadáčikovými fotoaparátmi. Obrazovo sú fotoaparáty vyrovnané a rozhodovať budú sympatie ku tej ktorej značke, dizajnu fotoaparátu a vychytávkam.

U Sony za porovnateľnú cenu nájdete model A6000, už starší, ale s kvalitným APS-C snímačom. Nemá ale 4K video, stabilizovaný snímač a nie je ani tak rýchly. A naviac sa naň ťažšie zháňajú kvalitné cenovo dostupné objektívy.

Myslím, že hlavný súboj zvedie s o niečo drahším Fujifilmom X-T20. Ten je tiež vo svojom rade ako vstupný model. Porovnávanie nie je jednoduché. Fujiflm má oproti ostatným značkám dosť odlišnú filozofiu. Ergonómia je v duchu starej školy, čo vyhovuje konzervatívnym fotografom, ale zároveň to obmedzuje pridávanie špeciálnych funkcií. Naproti tomu Olympus, zvlášť u tohto modelu, špeciálne funkcie robí ešte dostupnejšie. Fujifilm používa svoj vlastný snímač X-Trans veľkosti APS-C. Ten ponúka vyššie rozlíšenie a výrazne nižší šum pri vysokých citlivostiach. Atraktívne sú aj jedinečné obrazové profily. Spracovať RAW ale nie je až tak jednoduché. V tomto je Olympus bezproblémovejší. E-M10 je sofistikovanejší, hravejší a formou modernejší fotoaparát. Fujifilm X-T20 je naproti tomu klasika, z ktorej máte pocit ako z filmového aparátu. Obidva modely majú 4K video. U Olympusu je vďaka stabilizovanému snímaču a lepšiemu algoritmu zaostrovania ľahšie použiteľné. Ako amatérska kamera je lepší Olympus. Naviac jedna sekvencia môže mať až 29 minút, 2x viac ako u Fujifilmu. Odporučil by som ho začiatočníkom a tým, ktorým sa páčia rôzne vychytávky. Fuji o niečo skúsenejším fotografom, ktorí vedia čo fotenie s Fujinami obnáša a majú blízko k analógovej fotografii.

Takýto fotoaparát je čoraz častejšie uprednostňovaný pred zrkadlovkou. Je menší a lepšie vybavený ako základné modely DSLR, zároveň sa s ním ľahšie učí a práca s ním je intuitívnejšia. Bavíme sa o modeloch Nikon D3400, Canon EOS 200D. Väčšina argumentov, z pohľadu začínajúceho fotografa, hovorí za bezzrkadlovku. Sú tu ale dva parametre, kde DSLR víťazí. V rýchlosti kontinuálneho zaostrovania a vo veľkosti snímača. Canon i Nikon používajú snímače veľkosti APS-C. Nikon je dlhoročným lídrom porovnávacích testov snímačov, z hľadiska šumu a dynamického rozsahu má pred konkurenciou náskok. Donedávna sa však Olympus vyrovnal APS-C snímačom Canon. Najnovšia generácia CMOS snímačov Canon si ale polepšila, hlavne v dynamickom rozsahu a Olympus predbehla.

Plusy a mínusy

+ vylepšenie ergonómie držania a ovládania
+ bohatá funkčná výbava
+ výklopný displej
+ kvalitný OLED hľadáčik
+ dotykové ovládanie
+ sústredenie špeciálnych funkcií pod jednu ikonku na voliči programov
+ tichá elektronická uzávierka
+ účinná 5-osá stabilizácia
+ WiFi
+ široká ponuka objektívov
+ konečne štandardný Micro USB konektor
+ 4K video
+ Micro USB konektor

-  starší 16 Mpx snímač
-  displej nie je plne otočný, čo by užili V-logeri a selfičkári
-  plastové telo
-  výdrž batérie sa nezlepšila
-  nemá BT párovanie
-  kontinuálne zaostrovanie
-  schovanie voľby RAW/JPG
-  tichý režim len v ponuke programov AP
-  nepodporuje diaľkové odpaľovanie bleskov
-  nemá sweep panoramu
-  neponúka nabíjanie cez USB

Záver

Olympus OM-D E-M10 Mark III trochu sklamal tých, čo očakávali, že bude mať 20 Mpx snímač. Teda takých ako ja, ktorí by ho brali ako doplnok k vyššiemu modelu. Tým by ale preskočil E-M5 Mark II, ktorý je teraz najzastaralejším modelom radu OM-D. Myslím si, že keby sme tu mali tretiu generáciu päťky, vadil by 16 Mpx snímač oveľa menšiemu počtu ufrflancov (mňa vrátane).

Myslím, že sa Olympus vybral správnou cestou. 10-ky sú najnižšími modelmi radu OM-D, ale akosi sú na základný model až príliš dobre vybavené. To je super, ale začiatočníci môžu mať pri ich obsluhe trochu problémy. Práve ním vychádza novinka v ústrety. 16 Mpx im stačí, 4K video bude za chvíľu štandardom a tak je dobré, ak tu je už teraz. To hlavné je ale, že určité zmeny v ovládaní uľahčujú začiatočníkom a mierne pokročilým fotografom obsluhu. X-krát som sa stretol s tým, že u iných Olympusov hľadali špeciálne funkcie, napr. Live Capture. Teraz sú tieto funkcie sústredené pod jednou ikonkou na voliči programov. Potešia aj drobné zmeny ergonómie držania, väčšie ovládače, či prehľadnejší krížový volič. Výkonnejší procesor prospel nielen videu, ale aj rýchlosti zaostrovania a spracovania záberov.

Olympus OM-D E-M10 Mark III je tým správnym upgradom obľúbenej Mark II. Prináša primerané množstvo vylepšení. Mne by sa páčil Bluetooth pre ľahšie párovanie. Vyslovene mi vadí vyhodenie niektorých položiek z menu a ukrytie tichého režimu výhradne do AP programu. Pár ďalších drobností by novinku zatraktívnilo, napr. možnosť nabíjania cez USB alebo Multishot.

Novinka nie je ani tak zaujímavá pre dlhoročných fanúšikov značky, ako skôr pre začínajúcich fotografov. Samozrejme je tu pádny dôvod upgradovať napr. zo zrkadlovky Olympus, alebo bezhľadáčikového PEN-u. Majiteľ staršieho OM-D-čka nebude mať až toľko dôvodov na upgrade, aj keď ja by som z prvej desiny alebo päťky upgradoval celkom ochotne.

Na všetkých modeloch E-M10 sa mi páči, že poskytujú nadpriemernú výbavu, kvalitné spracovanie, sú zábavné a vhodné na učenie. Pritom zároveň uspokoja aj nároky skúsenejšieho fotografa. Nezanedbateľný je aj cool image malej retro “zrkadlovky”, ktorú si vďaka príslušenstvu môžete ešte skrášliť. Fotoaparát od nás dostáva ocenenie TIP redakcie na jeden z najvydarenejších fotoaparátov pre začínajúcich fotografov, ktorí sa chcú čo najrýchlejšie naučiť fotografovať, ale chcú si užiť aj kopec zábavy. Olympus by mal však zapracovať na generačnej obmene snímača, ktorý pomaly, ale iste zaostáva za APS-C snímačmi konkurencie.


Svoj nový fotoaparát si môžete skrášliť štýlovým príslušenstvom.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
musicman
2017-10-24 06:13:52
Tak čo teraz toto alebo Panasonic GX80? Toť dilema..
 
Bpali
2017-10-24 07:46:47
mne by asi vadilo,ze nebude mat pridavny grip.. mam ho na mark2 a bez neho si fotak neviem predstavit... hlavne s objektivom 12-40 by sa mi velmi zle drzal.... Karol,skusal si s tymto fotakom aj objektiv 12-40, hlavne by ma zaujimalo,ako funguje blesk vo fotaku s nim... lebo na mark2 je pre mna blesk nepouzitelny, objektiv mu cloni v blyskani...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-10-24 08:02:26
príspevok od: Bpali
mne by asi vadilo,ze nebude mat pridavny grip.. mam ho na mark2 a bez neho si fotak neviem predstavit... hlavne s objektivom 12-40 by sa mi velmi zle drzal.... Karol,skusal si s tymto fotakom aj objektiv 12-40, hlavne by ma zaujimalo,ako funguje blesk vo fotaku s nim... lebo na mark2 je pre mna blesk nepouzitelny, objektiv mu cloni v blyskani...
Ja som dost fotil s 12-100 a ten tienil. To je ale bezne u rozmernejsich objektivoch a blesku blisko osi objektivu. To by chcelo od niekoho kupit pridavny blesk k E-M1 Mark II. Vacsina ho aj tak nikdy nepouzije. Co sa tyka gripu, je o dost lepsi ako na Mark II. Citit vacsi pocit istoty pri drzani.
 
Marcel Rebro
2017-10-24 09:01:28
Tiež som čakal 20MPix snímač. A najlepšie aj PDAF z M1 MK II . Mal v mojej brašni nahradiť M10 MkI. Nenahradil.
 
Johnnny
2017-10-24 10:06:14
Osobne si myslim, ze Olympus by sa mal na to ostrenie kontrastom vykaslat. Tie fotaky nie su najlacnejsie a toto im dost ublizuje ...
 
marcus_labeo
2017-10-24 10:25:23
príspevok od: musicman
Tak čo teraz toto alebo Panasonic GX80? Toť dilema..
Áááá, Stančok a jeho nákupné dilemy.
 
marcus_labeo
2017-10-24 10:28:52
príspevok od: Johnnny
Osobne si myslim, ze Olympus by sa mal na to ostrenie kontrastom vykaslat. Tie fotaky nie su najlacnejsie a toto im dost ublizuje ...
No, nie sú najlacnejšie... Na eglobalcentral je E-M10 Mk II ďaleko najlacnejšou bezzrkadlovkou s EVF, je tuším za 325 eur. Z tohto pohľadu je E-M10 asi najlepšou kúpou nového systémového foťáku vôbec.
 
Johnnny
2017-10-24 10:35:55
príspevok od: marcus_labeo
No, nie sú najlacnejšie... Na eglobalcentral je E-M10 Mk II ďaleko najlacnejšou bezzrkadlovkou s EVF, je tuším za 325 eur. Z tohto pohľadu je E-M10 asi najlepšou kúpou nového systémového foťáku vôbec.
No jo a ked ju dostanes do daru na Vianoce, je to v podstate najlacnejsi fotak aky dnes vies zohnat. Je stastie, ze Olympus na eglobale existuje a ze ceny su vyrazne nizsie nez kdekolvek inde. Doporucena cena tak za tela ako aj objektivy od Olympusu su ale trochu inde.

Take Fuji dokaze rvat PDAF aj do lacnejsich modelov. Olympus to nerobi, takze C-AF aj tak stale funguje len na tom jedinom a najvyssom modeli. To nie je uplne dobry stav.
 
blahoslav J B Art
2017-10-24 11:09:51
Nepodporuje diaľkové ovládanie bleskov? ... Na mojom M10 mk1 používam vstavaný blesk len na odpaľovanie externého blesku Olympus FL36r
 
musicman
2017-10-26 03:08:53
Čo som si všimol na eglobale aj sonycka sa tam celkom cenovo oplatia a to zďaleka nielen bezzrkadlá ale napr aj profikompakty
 
Johnnny
2017-10-26 06:20:40
príspevok od: musicman
Čo som si všimol na eglobale aj sonycka sa tam celkom cenovo oplatia a to zďaleka nielen bezzrkadlá ale napr aj profikompakty
Ja som odtial premyslal kupit A7II, ale odradzaju ma objektivy. Potreboval by som nieco na sposob 70-200, lenze verzia F4 je vzhladom na cenu slaba a f2.8 ani nepozeram, pretoze je draha. Tiez nieco v rozsahu 100-400. DSLR objektivy s adapterom vraj tiez nie su terno, takze ostava len cakat kedy sa vyrobcovia ako Sigma/Tamron naplno pustia do emountu.
 
fofoja
2017-10-26 08:24:53
príspevok od: Johnnny
Ja som odtial premyslal kupit A7II, ale odradzaju ma objektivy. Potreboval by som nieco na sposob 70-200, lenze verzia F4 je vzhladom na cenu slaba a f2.8 ani nepozeram, pretoze je draha. Tiez nieco v rozsahu 100-400. DSLR objektivy s adapterom vraj tiez nie su terno, takze ostava len cakat kedy sa vyrobcovia ako Sigma/Tamron naplno pustia do emountu.
ste si pomýlili vlákno
 
musicman
2017-10-26 11:09:54
príspevok od: Johnnny
Ja som odtial premyslal kupit A7II, ale odradzaju ma objektivy. Potreboval by som nieco na sposob 70-200, lenze verzia F4 je vzhladom na cenu slaba a f2.8 ani nepozeram, pretoze je draha. Tiez nieco v rozsahu 100-400. DSLR objektivy s adapterom vraj tiez nie su terno, takze ostava len cakat kedy sa vyrobcovia ako Sigma/Tamron naplno pustia do emountu.
Však toto..že tie nešťastné chýbajúce objektívy, inak by to bol top systém csc od Sony hoci mne by osobne kľudne stačil aj apsc a6300 ,zas nemusím mať až tak vymakany drahý csc dokonca aj tento Olympus už tam majú v celkom slušnej cenovej ponuke , hoci zatiaľ len s tým základným pancakeom..
 
matoxxx
2017-10-29 11:09:53
mark 2 sa asi len dopredá,asi kupim v akcii.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované