Hore

Panasonic Lumix DC-S1R

Ako jeden z mála som mal možnosť vyskúšať nové fotoaparáty a objektívy Panasonic, deň pred oficiálnym odhalením. Lepšie som si mohol vyskúšať nižší model S1 a tak som rád, že do testu mi prišiel vyšší model S1R.

Keď minulý rok Canon a Nikon konečne predstavili svoje plnoformátové bezzrkadlovky, mali všetci fotografi veľké očakávania. Každý si urobil zoznam toho, čo by mal jeho vysnívaný fotoaparát mať.   Mnohí boli napokon sklamaní. Canonu chýba stabilizovaný snímač, má orezané 4K video a nezvyčajné ovládanie. Nikon zase slabší AF, jediný slot pre drahú a málo rozšírenú kartu, displej nie je otočný. Dá sa však povedať, že obidvom vstup do sveta FF CSC vyšiel a ani u jedného to nemôžeme nazvať nezdarom. Práve naopak, fotoaparáty aj objektívy sa v praxi ukazujú ako funkčné. Plne však nenaplnili očakávania fanúšikov oboch značiek. Do hry nečakane vstupuje Panasonic, o ktorom si všetci mysleli, že ostane pri menšom Micro 4/3 snímači. Canon a Nikon predstavili fotoaparáty strednej triedy, Panasonic si vybral najvyššiu kategóriu. Pri čítaní špecifikácií a odškrtávaní si zoznamu vysnívaných funkcií a parametrov zisťujeme, že S1 a S1R prakticky nič nechýba. Naopak, majú aj niečo naviac. Papierovo dokonalé fotoaparáty.

To, že Panasonic vstupuje do sveta FF CSC krátko potom, čo Canon a Nikon, je správny ťah. Sily sú pomerne vyrovnané, všetci začínajú od nuly. Portfóliá sa len začínajú budovať. Napriek tomu majú Canon s Nikonom niekoľko výhod, aj keď ich modely nie sú až tak vybavené. V prvom rade sú to tradičné fotografické značky. Panasonic si spájame skôr s elektronikou a ako firmu, čo robí tie šikovné malé fotoaparáty. Výraznejšie do povedomia fotografov a kameramanov zasiahli len modely radu GH, špecializované na video. Canon a Nikon majú najväčšie podiely na trhu s fotoaparátmi a všetci, oproti ním, majú len odrobinky. Výhodou je aj to, že pri štarte nových systémov môžu ich užívatelia použiť objektívy zo zrkadloviek. Papierovo najlepší Panasonic to nebude mať ľahké. Aj preto sa spojil s Leicou a Sigmou, aby spoločne čelili silnej dvojke. Vďaka tomu bude budovanie portfólia objektívov rýchle. Majitelia zrkadloviek Canon čoskoro budú môcť používať svoje EF objektívy na nových Panasonicoch. Sigma predstavila adaptér SC-21 pre L-bajonet vo verziách pre objektívy Canon EF a Sigma SA. Zároveň chystá 11 pevných objektívov radu Art. Niekoľko objektívov má tento rok predstaviť aj Panasonic. Najnáročnejší môžu siahnuť po objektívoch Leica. Podarí sa však Panasonicu pretiahnuť dostatok fotografov od Canonu, Nikonu a Sony? To ukáže čas.

Špecifikácia

Panasonic Lumix S1R je profesionálna plnoformátová bezzrkadlovka, vyrobená bez kompromisov. Panasonic sa rozhodol začať najvyššou triedou a predstavenie lacnejších modelov si necháva na neskôr. Do hry vstupuje dvojicou takmer rovnakých fotoaparátov. Lumix S1 s rozlíšením 24,2 Mpx má osloviť videograferov a Lumix S1R fotografov.

Lumix S1R je mohutný fotoaparát s výrazným gripom a možnosťou pripojenia vertikálneho batériového gripu. Osadený je plnoformátovým snímačom CMOS s rozlíšením 47,3 Mpx a 5-osou stabilizáciou. V režime Dual IS je účinnosť až 6EV. Vďaka stabilizácii snímača môže fotoaparát snímať v režime s vysokým rozlíšením 187 Mpx. Max. frekvencia sériových záberov je 9 obr./s., s AF-C 6 obr./s. Fotoaparát sa hrdí viacerými “naj”. Je tu hľadáčik s rekordným rozlíšením 5,76 Mpx, 2,1 Mpx displej veľkosti 3,2”, stavový displej a dokonca sú tu aj podsvietené vybrané tlačidlá. Zaostrovanie sa spolieha na technológiu DFD s vyhodnotením kontrastu, zaostrovacích bodov je 225. Video je v 4K rozlíšení s frekvenciou až 60p, Full HD video je s frekvenciou až 180p. USB-C slot umožňuje fotoaparát napájať a nabíjať. O bezdrôtové pripojenie sa starajú WiFi a Bluetooth. Prístroj je vybavený duálnym slotom pre karty SD a XQD. Nesmiem zabudnúť na to, že podporované sú objektívy s bajonetom L.


Telo je samozrejme kovové.


Fotoaparát je kompletne utesnený a mrazuvzdorný.


Dizajn fotoaparátu najviac pripomína Micro 4/3 model Lumix G9, charakteristický je hranatými tvarmi.


Na veľké telo sa zmestí aj podsvietený stavový displej. Už na prvý pohľad vidno, že sa fotoaparát bude dobre ovládať.


Aj keď to tak nevyzerá, displej je výklopný v dvoch osiach.


Bajonet je na tele upevnený až 6-timi skrutkami.

Snímač a procesor

Plnoformátový snímač typu CMOS má rozlíšenie 47,3 Mpx a dopĺňa ho obrazový procesor Venus Engine. Snímač fotoaparátu je stabilizovaný v 5-tich osiach a vie spolupracovať s optickou stabilizáciou v objektívoch. Účinnosť duálnej stabilizácie je až 6 EV, čo je u FF fotoaparátu rekord. Snímač má nový typ asférických mikrošošoviek.

Uzávierka

Uzávierka je stavaná tak, aby vydržala 400 000 cyklov. Umožňuje nastaviť expozičný čas až 1/8000 s. Veľkou prednosťou je aj mimoriadne krátky synchronizačný čas blesku 1/320 s. S kompatibilnými bleskami je podporovaný HSS režim synchronizácie. Nechýba ani tichá elektronická uzávierka poskytujúca aj kratší expozičný čas 1/16 000 s. Maximálna snímková frekvencia je 6 obr./s s kontinuálnym zaostrovaním, 9 obr./s. s AF-S.

Hľadáčik a displej

Hľadáčik má rekordné rozlíšenie 5,76 Mpx a prekresľovaciu frekvenciu 60FPS, pri nižšom rozlíšení aj 120 FPS. Pohľad do hľadáčika je fantastický. Normálne mi dobre postačí aj rozlíšenie nad 2 Mpx, ale toto je úplne iný zážitok. V obraze vidíte malé detaily, ktoré si u hľadáčikov s nižším rozlíšením nevšimnete.

Nadpriemerné rozlíšenie má aj displej, je to 2,1 Mpx pri veľkosti 3,2” Displej je výklopný v dvoch smeroch, podobne, ako to majú fotoaparáty Fujifilm. Výhodou tohto riešenia je robustnosť a to, že je displej v osi objektívu. Teplota a jas displeja i hľadáčika sú samozrejme nastaviteľné.


Netradičný spôsob vyklápania v dvoch smeroch. Podobné riešenie používa Fujifilm.

Konektivita

LUMIX S1R podporuje softvérový systém LUMIX Tether, ktorý umožňuje fotoaparát ovládať diaľkovo z počítača cez USB. Okrem toho je k dispozícii živý streaming a prenos fotografií do PC priamo pri fotografovaní.

K dispozícii je tiež nová aplikácia LUMIX Sync pre mobilné zariadenia s operačným systémom iOS alebo Android*. Vďaka nej je možné fotoaparát ovládať priamo z telefónu alebo tabletu a tiež fotografie ihneď kopírovať z fotoaparátu do pripojeného zariadenia.

Vďaka podpore Bluetooth 4.2 je možné pripojiť fotoaparát k mobilnému zariadeniu trvalo s minimálnou spotrebou energie. Cez Bluetooth možno tiež prenášať aktuálne nastavenie fotografických parametrov z jedného modelu LUMIX S1R do iného.

Konektorová výbava zahŕňa USB-C, HDMI, Audio In, Audio Out a konektor pre diaľkové ovládanie.

K dispozícii sú dva sloty na pamäťové karty SD (UHS-II) a XQD, v blízkej budúcnosti sa počíta aj s kompatibilitou s formátom CFexpress.



  • 47,3-megapixel Full-Frame CMOS snímač s 5-osou stabilizáciou (Dual IS 2)
  • L-mount
  • utesnené telo z magnéziovej zliatiny
  • Venus Engine Image Processor
  • OLED EVF s rozlíšením 5,76 Mpx a zväčšením 0,78x
  • 3,2” výklopný dotykový displej s rozlíšením 2,1 Mpx
  • monochromatický stavový displej
  • citlivosť ISO 100-51200
  • 6 obr./s s kontinuálnym zaostrovaním, 9 obr./s. s AF-S
  • 225 bodový Depth from Defocus AF systém
  • 187 Mpx High Resolution mód
  • podsvietené vybrané tlačidlá
  • 4K UHD/60p video, 1920x1080/180p Full-HD
  • 4K/6K PHOTO
  • HLG Photo režim
  • WiFi 802.11ac, Bluetooth 4.2
  • XQD a SD Dual card slot
  • USB Type-C, HDMI, Audio In, Audio Out


https://www.panasonic.com/sk/consumer/fotoaparaty-a-videokamery/fotoaparaty-lumix-s-full-frame/dc-s1r.html

https://www.panasonic.com/sk/consumer/fotoaparaty-a-videokamery/fotoaparaty-lumix-s-full-frame/dc-s1r.specs.html

Panasonic Lumix S1R v praxi

Fotoaparát má čisto účelné hranaté tvary. Neberie si dizajnovú inšpiráciu z minulosti, tak ako si to môžu dovoliť prístroje tradičných značiek. Moje oko teda nepotešil. Dôležité je však čo dokáže a ako sa s ním pracuje. Spracovanie je prvotriedne. A nie je to len kovovým telom a utesnením. Bajonet je upevnený až šiestimi skrutkami. Mechanizmus vyklápania displeja znesie veľmi tvrdé zaobchádzanie, čo nám predviedla školiteľka v Barcelone.

Rýchlosť štartu je veľmi dobrá, fotografovať môžete za necelú sekundu, dlhšie je prebúdzanie zo spánku. Potešilo rýchlejšie zobrazenie vyfoteného záberu, oproti konkurencii od Nikonu a Canonu.

Ergonómia a ovládanie

Je to robustný fotoaparát, veľký ako profesionálna plnoformátová zrkadlovka, oproti ktorej je len o málo ľahší. V tomto prípade neplatí, že bezzrkadlovka je automaticky menšia a ľahšia ako zrkadlovka. Profesionálom, pre ktorých je tento fotoaparát určený, budú rozmery vyhovovať. Veď s ním budú používať veľké a ťažké objektívy, ku ktorým musí fotoaparát ergonomicky pasovať. A tak tu máme veľký grip dobre padnúci do ruky. Ale mal som v ruke aj lepšie, brušká prstov sa predsa len dotýkajú tela tvrdšie, akoby som si prial.

Ovládanie fotoaparátu nemá žiadne výstrelky a tak si naň rýchlo zvyknete, nech používate fotoaparát akejkoľvek značky. Len páčka ON/OFF je umiestnená trochu nezvyklo, neviem prečo nie je okolo spúšte. Všetky funkcie sú vyvedené na povrch. Je tu tradičný otočný volič expozičných režimov, pod ním prepínanie režimov snímania (sériové, samospúšť…). Sú tu hneď tri rollery, joystick, množstvo tlačidiel a k tomu pripočítajte aj dotykové ovládanie. Nebudem vás unavovať popisom všetkých ovládacích prvkov, stiahnite si návod (použite internetový vyhľadávač).

Na voliči programov nájdete jednu amatérsku automatiku iA, len P/A/S/M, tri užívateľské programy a režim videa. Režimy snímania sa nastavujú prstencom pod voličom programov.

Zaujímavosťou je zámok, ktorý uzamkne niektoré ovládacie prvky, aby ste si niečo nechtiac neprestavili.

Menu je farebne pekne navrhnuté, aby bolo vždy zrejmé, kde sa nachádzate. Funkcií je veľa a tak je aj menu pomerne rozsiahle. Môžete si vytvoriť vlastné podmenu, ktoré môže mať tri záložky. Do každej môžete pridať niektoré z 31 funkcií. Radosť mi urobila zmena Quick menu, ktoré som pri predchádzajúcich fotoaparátoch nemal rád.

Ako sa na profi aparát patrí, má široké možnosti nastavení ovládacích prvkov, zobrazovania informácií atď. Pripravte sa na to, že návod má cez 500 strán!

Stavový displej osobne u CSC nevyužívam, veď všetko sa ukazuje na displeji, nie ako pri zrkadlovkách, kde je displej vypnutý, ak nie je fotoaparát v Live View režime. Oveľa viac oceňujem podsvietenie niektorých tlačidiel, čo uľahčuje ovládanie v tme.


Stavový displej je podsvietený, rovnako aj vybrané tlačidlá.

Spracovanie obrazu

S1R má podobnú ponuku obrazových profilov, ako Micro 4/3 model G9. Okrem štandardných profilov tu nájdete tri monochromatické (Monochrome, L.Monochrome, L.Monochrome D), Flat (plochý profil určený pre video a fotografie s čo najväčším dynamickým rozsahom) a videoprofily Cinelike D, Cinelike V. Špecialitkou je videoprofil Like 709. Novinkou je HLG formát pre farebné a monochromatické fotografie snímané technikou HDR.

Pri fotografiách snímaných do JPG môžete použiť aj 22 efektových filtrov. Rozšírené sú možnosti nastavenia vyváženia bielej. Lepšie by si mala automatika poradiť pri snímaní za umelého osvetlenia.

Stabilizácia

Panasonic, spolu s Olympusom, patria k firmám, ktoré do fotoaparátov implementovali duálnu stabilizáciu. Tá využíva predstabilizáciu obrazu v objektíve a dostabilizovanie na snímači. Vynikajúca stabilizácia Micro 4/3 bezzrkadloviek spôsobila, že som zmenil spôsob, akým fotím. Prinieslo mi to slobodu, pre ktorú som si MFT CSC zamiloval. Stabilizácia sa dnes používa bežne, ale je rozdiel, či má účinnosť 3 alebo 6 stupňov. U modelu S1R je účinnosť až 6EV a to je u plnoformátového fotoaparátu rekord. Aj keď som neudržal sekundy, posúva Panasonic možnosti FF fotoaparátov na novú úroveň.


100 mm z ruky, pri ISO 100 a čase 0,6 sekundy.

Zaujímavou vychytávkou je možnosť zobrazenia účinnosti stabilizácie I.S. Status Scope. Na displeji alebo v hľadáčiku sa objavia dva červené kruhy a zelená bodka, ktorá po namačknutí spúšte začne viac, či menej, behať po obrazovke. Vy vidíte krásne stabilný obraz, ale zelená bodka jasne ukazuje, ako sa vám trasú ruky. Kým je v menšom kruhu, je všetko v poriadku, keď sa dostáva do druhého, mali by ste zvážiť použitie krátkeho času alebo statívu. Výborná pomôcka, keď chcete fotografovať na hranici možností. Zároveň umožňuje odhaliť problémy so stabilizáciou, napr. či je statív dostatočne robustný.

Zaostrovanie

Panasonic nepoužíva fázovú detekciu, ale vylepšenú detekciu kontrastu (DFD s frekvenciou 180FPS). Tá je podľa nich perspektívnejšia, ako fázová detekcia. AF-S zaostrovanie za dobrých svetelných podmienok je bleskové a presné. Predprodukčná vzorka S1, ktorú som testoval v Barcelone, mala problém zaostriť v prítmí koktailového baru. Panasonic zapracoval na firmvéri a produkčná S1R zaostruje za zlých svetelných podmienok oveľa lepšie. Stále sú tu však rezervy. Keďže som mal k dispozícii len zoom so svetelnosťou F4, nemohol som zaostrovanie dôkladne preskúšať. Výrobcovia deklarujú citlivosť AF v kombinácii so svetelnejšími objektívmi. Na zaostrovaní treba zapracovať nielen ohľadom citlivosti. Pri AF-C zaostrovaní fotoaparát neustále jemnučko preostruje tam a späť (wobling), čo má za následok to, že obraz v hľadáčiku sa mihotá a vyzerá to, akoby mal hľadáčik oveľa nižšie rozlíšenie. V tme si AF pomáha prisvetlením a priclonením, dôsledok čoho je nakrátko silnejší šum v obraze hľadáčika. Dnes sa vo veľkom preberá detekcia tváre v spojení s detekciou očí/zreničiek. Niečo, čo nás ešte nedávno nezaujímalo. Panasonic má veľmi dobrý algoritmus sledovania očí. Páči sa mi, že tvár vymedzí rámikom a okom prekrýva jemný kríž, nie silný zelený štvorček, ako to je u iných značiek. Problémy nastávajú, keď máte zapnutý režim sledovania tváre/oka, ale nefotíte portrét. V tom momente nemáte zaostrovacie body pod kontrolou a stáva sa, že fotoaparát nezaostrí na veľký objekt v popredí. Ihneď som musel vypnúť výber bodov dotykom, pretože som neustále posúval bod svojim väčším nosom. Naplno som tak využíval joystick. Celkovo má fotoaparát dobre riešený výber zaostrovania pomocou troch ovládačov v tesnej blízkosti (tlačidlo AF-ON, joystick, prepínač režimov zaostrovania s tlačidlom pre voľbu správania sa zaostrovacích bodov)

Na celkové zhodnotenie AF by som potreboval aj iné objektívy. Preto keď ich dostanem postupne na testovanie, budem hodnotiť nielen kvalitu objektívov, ale aj zaostrovanie.

Okrem detekcie tváre ľudí dokáže fotoaparát detekovať aj zvieratá (mačky, psov a vtáky), ale túto funkciu som neskúšal.

Pri manuálnom zaostrovaní pomáha zvýraznenie hrán (peaking level) a lupa. Zväčšená časť nezaberá celú plochu, takže stále vidíte, čo máte zakomponované. Naviac v zväčšenej časti stále funguje peaking level.

Sériové snímanie

Pri kontinuálnom zaostrovaní zvláda fotoaparát max. 6 obr/s., čo je primerané k vysokému rozlíšeniu. Do buffera sa zmestí 35 fotografií RAW+JPG. A tak, aj keď tento prístroj nemá také ambície, je z neho slušný reportážny fotoaparát. Spracovanie veľkých súborov niečo trvá a tak sa sériové snímanie nezaobíde bez blackoutu.

Vychytávky

Nie náhodu je v označení fotoaparátu Lumix. Z Micro 4/3 modelov preberá množstvo vychytávok. Nebudem ich podrobnejšie predstavovať, to som urobil v recenziách M4/3 Lumixov a väčšina majiteľov S1R ich asi ani nikdy nepoužije. Je tu medzi amatérmi populárne rýchle sériové snímanie v 6K alebo 4K rozlíšení (len JPG), ktoré vlastne využíva video a vyberá z neho jednotlivé zábery. Ďalej je tu Postfocus, opäť založený na videu, takže vo formáte JPG. Pri snímaní fotoaparát postupne preostruje a vy si môžete vybrať záber, ktorý je zaostrený tam, kde chcete.

Prejdime ale na využiteľnejšie vychytávky, medzi ktoré môžeme zaradiť Time Lapse, Animáciu, Multiexpozíciu a High Res Shot. Ten si predstavíme podrobnejšie o pár odstavcov ďalej.

Novinkou je režim HLG Photo ((Hybrid Log Gamma)), ktorý sleduje najnovší trend v HDR televízoroch a monitoroch. HLG fotografie majú veľký dynamický rozsah a na to, aby ste ho uvideli, musíte mať kompatibilné zariadenie, u Panasonicu sa priam ponúka ich televízor. Tento typ súborov nie je určený pre tlač, alebo publikovanie na internete. HLG fotografie môžu byť v 8K, alebo 4K rozlíšení.

Fotoaparát ponúka možnosť fotografovať s rozlíšením až 186 Mpx (High Resolution Mode). Fotoaparát vás pustí fotografovať aj bez statívu, ale pri absencii stabilizácie a dĺžke snímania jednotlivých expozícií, je fotografovanie z ruky nereálne. Proti artefaktom tu bojujú dva režimy Motion Blur Processing.

Nabíjanie a výdrž

Ak som z niečoho zmätený, tak je to nabíjanie. To, že sa dá batéria nabíjať priamo vo fotoaparáte cez USB-C rozhranie, je super. Pozrime sa ale na nabíjačky. V balení je nabíjačka, do ktorej sa vkladá batéria. Tá sa ale pripája k USB-C miesto k 220V sieti. Potom je tu USB nabíjačka a tá sa k sieti pripája. Ak chcete batériu nabíjať samostatne, musíte ju vložiť do nabíjačky, ktorú cez USB-C napojíte na USB nabíjačku pripojenú k sieti. Kto toto vymyslel?

Batéria je obrovská, výdrž je ale skôr priemerná, do 500 záberov, čo je o niečo viac, ako je oficiálny údaj.


Výdrž veľkej batérie je slabšia, pri intenzívnej práci príde vhod prídavný batériový grip s ďalšou batériou.

Panasonic Lumix S 24-105/4 Macro OIS

Kitový objektív má praktický rozsah. Je dostatočne širokouhlý pre fotenie krajiny a architektúry. Na druhom konci je to krátky teleobjektív, typické portrétne ohnisko. Svetelnosť F4 je konštantná v celom rozsahu. Veľkým plusom je schopnosť fotografovať detaily v mierke 1:2. To sa u plnoformátového objektívu tak často nevidí. Objektív je vybavený optickou stabilizáciou obrazu, ktorá spolupracuje so stabilizáciou pohybom snímača.

Objektív poskytuje profesionálnu kvalitu, mechanickú aj optickú. Je jednoducho vynikajúci. Presne takto má vyzerať základný zoom k špičkovému fotoaparátu. Kvalitnejší objektív týchto parametrov som ešte nemal v rukách.


Objektív vie snímať detaily v mierke 1:2!

https://www.panasonic.com/sk/consumer/fotoaparaty-a-videokamery/lumix-s-objektivy/s-r24105.html

Obrazová kvalita

Fotoaparát som testoval s jediným objektívom, konkrétne “seťákom” 24-105/4. Množstvo jemných detailov je až neuveriteľné. Objektív je schopný nakŕmiť snímač s vysokým rozlíšením. Čo potom povedať o detailoch v multishot (high res) režime s rozlíšením 186,9 Mpx? V prvom rade, že sa môj počítač riadne zapotil. S multishot režimom mám skúsenosti s Olympusum, kde ho aj využívam. 80 Mpx fotografie obsahujú drobné artefakty, kvôli ktorým je dobré interpolovať ich na cca 50 Mpx. U Panasonicu S1R vyzerajú multishoty inak. Je to oveľa vyšším rozlíšením, kde sú artefakty takmer nepostrehnuteľné. Fotografie netreba zmenšovať. Na prvý pohľad však nie sú tak žiletkovo ostré, ako štandardné zábery. Ostrosť je ale veľmi dobrá. Extrémne vysoké rozlíšenie vám dovoľuje fotografie účinne odšumovať a doostrovať. Niekoľko fotografií som zmenšil na cca 100 Mpx, čo je dvojnásobok štandardného rozlíšenia, a doostril. Pastva pre oči! Ak by som len doostril originálny multishot, mohol by som tlačiť fotografie veľkosti 212x140 cm pri 200 dpi. Ak by som sa živil profesionálnym fotografovaním krajiny alebo architektúry, chcem tento fotoaparát.


Fotografia nasnímaná režimom Hi-Res s rozmermi 16 736 x 11 168 bodov.


Po zmenšení a doostrení.


Detail z hornej fotografie.

Ako upravovať fotografie v Hi-Res/Multishot rozlíšení, sa dozviete v našej Fotoškole.

Dynamický rozsah snímača je výborný. Nie je problém vytiahnuť kresbu z fotografií podexponovaných aj o -5 EV, ktoré sú už takmer čierne. Samozrejme sa to nezaobíde bez výraznejšieho šumu. -3EV sú pre RAW-y hračkou a šum sa objavuje viditeľnejšie len v tieňoch a v pomerne malej miere. Veľmi dobre sa zachraňujú aj prepálené svetlá.


Záber podexponovaný o -3 EV.


Po korekcii expozície v Adobe Lightroom Clasic CC.


Záber podexponovaný o -5 EV.


Po korekcii expozície v Adobe Lightroom Clasic CC.

Pri úpravách RAW, ak potrebujete maximum obrazových informácií vo svetlách a tieňoch, použite profil Flat.

Fotoaparát, ako tento, si nikto nevyberá ako najmenej šumiaceho šampióna, o ten titul bojujú prístroje s polovičným rozlíšením, kde je plocha pixelov väčšia. Fotoaparáty s vysokým rozlíšením to však dokážu veľmi dobre kompenzovať, ak fotograf občas potrebuje použiť vysokú citlivosť. Fotografie odšumí, zmenší na polovicu a doostrí. Stále má rozlíšenie cez 20 Mpx, ale oveľa menej šumu.

Ak budeme posudzovať šum pri 100% zväčšení, o šum sa začnete zaujímať nad ISO 1250. Pri tlači na formát 70x50, čo je taký nepísaný výstavný štandard, ani pri ISO 6400 veľa šumu neuvidíte. To je ten rozdiel medzi monitorom a praxou. Ak ostaneme pri tlači formátu 70x50 cm, šum je dobre prijateľný aj pri ISO 12 800. V núdzi je použiteľné dokonca aj ISO 25 600. To je zároveň hranica využitia rozsahu citlivosti. Ešte vyššie ISO 51 200 je nepoužiteľné, šum prevláda nad obrazovými informáciami.

Video

Fotoaparáty Panasonic sú známe svojimi videofunkciami. Veď model GH5/GH5s je asi najvybavenejší fotoaparát z hľadiska video funkcií. S1r nie je špecialistom na video, i tak patrí v tomto medzi najlepšie. Je tu tak žiadané 4K video s frekvenciou 60p i Full HD video s frekvenciou až 180p.

Potešujúce je, že užívateľ si môže zvoliť, akú plochu snímača bude využívať. Celú (slabý orez 1.09x), APS-C, alebo Pixel/pixel. Možnosť snímať bez orezu platí pre 4K video s frekvenciou 25p/30p. Záznam je vo formáte MP4 alebo AVCHD (4: 2: 0 8-Bit). Samotný Panasonic odporúča pre profesionálne video lacnejší model S1, ktorý podporuje aj HAVC kodek a produkuje menej šumu. Naviac dostane platenú aktualizáciu firmvéru s možnosťou nahrávať s V-Log Gama 10-bit 4:2:2.

Majitelia S1R si musia vystačiť s profilmi Flat, Cinelike a Like 709 pracujúci s gamma korekciou.

Video je možné ukladať na karty SD a XQD, alebo nahrávať z HDMI výstupu. K dispozícii je linkový 3,5 mm vstup pre externý mikrofón a 3,5 mm výstup pre slúchadlá. V prípade potreby je možné vylepšiť zvuk pomocou mikrofónového adaptéra DMW-XLR1 v pätici pre externý blesk. Do neho možno pripojiť profesionálne mikrofóny a ďalšie zdroje s konektorom XLR. Plnohodnotný HDMI konektor možno bezpečne prichytiť k telu S1R cez priložený adaptér a zabrániť tak nechcenému vytrhnutiu kábla, či poškodeniu konektora.

S1R si nerobí nárok na kráľa fotokamier. Video tu je doplnkové, kvalitu a parametre ocenia náročnejší amatérski kameramani, ktorí môžu naplno využiť moderné 4K televízory. Vlogerom bude chýbať možnosť otočiť displej dopredu. Stabilizácia vo videu funguje dobre, ale nie špičkovo, mohla by byť plavnejšia. Využiteľná je aj pri chôdzi.


Konkurencia

Model S1R nemá aktuálne priameho konkurenta. Nikon má Z7 s porovnateľným rozlíšením, ale je to prístroj strednej triedy. Kvalitou výstupu samozrejme Panasonicu konkuruje, inak je to ale skôr fotoaparát na zábavu. Menší, ľahší, určený do rúk nadšenému pokročilému amatérovi. Po tejto stránke je to zábavnejší model. Čo mi u neho chýba je multishot režim. Canon má EOS R, ale ten je ešte nižšie postavený ako Nikon. Na rovnocenného konkurenta si u Canonu musíme počkať. Ďalej je tu Leica SL, ktorá môže konkurovať v kvalite vyhotovenia, ale s 24 Mpx snímačom nie je rovnocenným súperom. A tak najväčším konkurentom je Sony A7 III. Oproti Panasonicu je Sony kompromisnejši v ergonómii, je to menší fotoaparát. Ani Sony ešte nevyrobilo ultimátnu profesionálnu bezzrkadlovku, ktorá by bola v tej kategórii, ako Panasonic S1R. Má ale výhodu v tom, že je to už tretia generácia s odchytanými chybami a v tomto momente aj s širokým portfóliom objektívov a adaptérov. A niekto môže uprednostniť aj menšie rozmery. Dokonca má tiež režim multishot. Osobne za najväčšiu konkurenciu považujem Fujifilm GFX 50s, stredoformátovú bezzrkadlovku. To je presne rovnaká kategória. Prioritou je obrazový výstup, na rozmery a hmotnosť sa nehladí.


Panasonic má v ponuke zatiaľ  3 objektívy.


Aktuálny stav systému S. Nepotrvá dlho a bude podstatne rozšírený príchodom objektívov Sigma s L-bajonetom.

Plusy a mínusy

+ obrazová kvalita
+ robustné vyhotovenie, utesnenie
+ ergonómia ovládania, prispôsobiteľnosť
+ funkčná výbava
+ hľadáčik s rozlíšením 5,76 Mpx
+ displej výklopný v dvoch osiach
+ stavový displej a podsvietené tlačidlá
+ duálny slot
+ účinná stabilizácia obrazu
+ detekcia tváre a očí, detekcia zvierat
+ funkcie prebrané z Lumixov G
+ možnosť zapnúť monochromatický hľadáčik
+ 4K/60p

-  systém nabíjania
-  výdrž batérie
-  veľký a ťažký
-  cena
-  wobling pri AF-C
-  menšie možnosti videa ako u lacnejšieho modelu S1

Záver

Panasonic s Lumix S1R zaútočil naplno tam, kde sa ostatné značky ešte neodvážili. Zároveň to znamená, že tu zatiaľ nemáme cenovo dostupnejší model pre širšie rady záujemcov o FF. Na fotoaparát som si rýchlo zvykol a po čase mi aj prestalo vadiť, že je veľký a ťažký. Len som sa vrátil do čias, kedy som chodil s ťažkou zrkadlovkou. Jedno sa však predsa len zmenilo, možnosti fotoaparátu a to, čo to pre fotografa znamená. Na bezzrkadlovky som si zvykol a k DSLR sa už nevrátim (jedine pracovne). V posledných rokoch som si obľúbil schopnosti Micro 4/3 bezzrkadloviek, ktoré urobili moje fotografovanie zábavnejšie a pohodlnejšie. Napriek rozmerom a hmotnosti S1R, aj tento fotoaparát prináša to isté. Kitový objektív 24-105 je vynikajúci a množstvo detailov na fotkách je ohromujúce. K tomu sa pridáva účinná stabilizácia, vďaka ktorej netreba okamžite siahať po statíve, alebo dvíhať ISO, keď je menej svetla. A kto nemá detailov dosť, môže použiť Multishot s rozlíšením, ktoré preverí výkon každého počítača.

Panasonicu sa to podarilo na prvý pokus, bez jediného vážnejšieho nedostatku. Tak ako u ostatných “prvých” fotoaparátov, aj S1R potrebuje niekoľko updatov firmvéru, aby ukázal, čo hardvér dokáže. Už teraz je to ale špičkový fotoaparát, ktorý konkurencii ukázal, ako sa to má robiť. Ak si ho kúpite teraz, pri jeho používaní sa nestretnete s problémami.

Skutočný plný potenciál S1R, ale aj ďalších nových FF bezzrkadloviek sa ukáže časom, keď pribudnú objektívy, firmvér odstráni nedostatky a fotografi ich vyskúšajú v rozmanitých podmienkach. Ak nemáte problém s prechodom k inej značke a nepotrebujete využiť svoje objektívy zo zrkadlovky, Panasonic by ste mali zobrať do úvahy. V tomto je na rovnakej štartovacej čiare ako Canon a Nikon. Panasonic má reálnu šancu si ukradnúť väčší podiel na trhu FF fotoaparátov.

Panasonic Lumix S1R svojimi vlastnosťami presvedčuje, že je to jeden z najlepších fotoaparátov vôbec. Problém je ale v cene. V kite s 24-105 stojí cez 4500€. To by sa dalo ešte akceptovať, veď dobrý objektív 24-105/4 stojí bežne cez 1000€, takže takéto telo za 3500€, nie je až taká katastrofa. Hrôzostrašné sú však ceny ďalších dvoch objektívov Panasonic. Telezoom 70-200/4 stojí okolo 1900€ a 50/1,4 neuveriteľných cca 2500€! Všetko tak bude zachraňovať Sigma so svojimi Art objektívmi.

Panasonic Lumix S1R je najlepšia plnoformátová bezzrkadlovka s vysokým rozlíšením na trhu. Uvidíme, ako na to odpovie konkurencia.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
JohnNewton
2019-04-16 09:53:39
5,76 mil. dot. nie je 5,76 Mpx ale 5,76 /3 tak že necelé 2 Mpx
 
lochnes
2019-04-16 11:54:01
Zaujímavá mašinka Ceny objektívov, uf, fotografi krajín/architektúri neviem či si žijú na tak vysokej nohe (orig. Panasonic sklá myslím)
Toto nie je chybička ?
"A tak najväčším konkurentom je Sony A7 III. " (nie je to Sony A7R III ? Ak vezmem do úvahy to rozlíšenie )
 
Budy
2019-04-16 12:34:06
príspevok od: JohnNewton
5,76 mil. dot. nie je 5,76 Mpx ale 5,76 /3 tak že necelé 2 Mpx
5 760 000 px = 5,76 Mpx
 
fatality
2019-04-16 13:28:45
príspevok od: Budy
5 760 000 px = 5,76 Mpx
lenze to nieje px ale dots..rgb dots,takze to je ako pise Jano..
ja viem,ze 3x viac znie krajsie,holt marketing..
 
filip.p3k
2019-04-16 13:58:03
príspevok od: fatality
lenze to nieje px ale dots..rgb dots,takze to je ako pise Jano..
ja viem,ze 3x viac znie krajsie,holt marketing..
Toto pisu na dpreview, takze co je prvada? Bude to na 100% 5.7mpx
 
filip.p3k
2019-04-16 14:09:36
príspevok od: filip.p3k
Toto pisu na dpreview, takze co je prvada? Bude to na 100% 5.7mpx
Hops, fakt len dots. Ale raz tolko co velky zadny displej, takze to muso byt parada
 
mllpo
2019-04-16 14:29:09
príspevok od: filip.p3k
Toto pisu na dpreview, takze co je prvada? Bude to na 100% 5.7mpx
a toto na panasonic.com
 
JohnNewton
2019-04-16 14:41:29
Chlapi, nebláznite, osvedčený marletingový trik výrobcov fotoaparátov, počitať body, aby sa to zdalo viac . Klasický
najrozširmejši EVF má 0,76 Mpx , to neznie moc dobre, však ? Ale keď sa napíše že 2 360 0000 bodov tak to je pecka
 
fatality
2019-04-16 15:06:54
príspevok od: filip.p3k
Hops, fakt len dots. Ale raz tolko co velky zadny displej, takze to muso byt parada
je to urcite najjemnejsi hladacik na trhu,ale fakt "len" 1.9Mpix
 
Johnnny
2019-04-16 15:12:59
Konkretne S1 mi pride ako velmi zaujimavy fotak dokonca za rozumnu cenu. Tie skla su prilis drahe, takze buducnost systemu asi bude v rukach Sigmy
 
fatality
2019-04-16 15:28:33
príspevok od: JohnNewton
Chlapi, nebláznite, osvedčený marletingový trik výrobcov fotoaparátov, počitať body, aby sa to zdalo viac . Klasický
najrozširmejši EVF má 0,76 Mpx , to neznie moc dobre, však ? Ale keď sa napíše že 2 360 0000 bodov tak to je pecka
inak..robit toto pri tv,monitoroch,asi by im to ludia dali pocitit.. ..
si doneses domov 4K a zistis,ze to je 4/3K ..
 
Roman Point
2019-04-17 00:21:45
L-Mounts of Lion
 
artemon
2019-04-17 01:15:53
Pre mňa jasná voľba
 
Budy
2019-04-17 10:09:40
príspevok od: JohnNewton
Chlapi, nebláznite, osvedčený marletingový trik výrobcov fotoaparátov, počitať body, aby sa to zdalo viac . Klasický
najrozširmejši EVF má 0,76 Mpx , to neznie moc dobre, však ? Ale keď sa napíše že 2 360 0000 bodov tak to je pecka
Skutočne máš pravdu jedná sa s najväčšou pravdepodobnosťou o obdobu Sony OLED Microdispleja ECX339A, akurát s nižším fps (120 ver 240 fps) s rozmerom 1,27 cm/0,5 inch, ktorý má UXGA rozlíšenie (1600×1200) a teda reálne "iba" 1,92mpx. Snáď si to Karol opraví v špecifikácii hold marketing je svi.a
 
Budy
2019-04-17 14:50:12
príspevok od: fatality
lenze to nieje px ale dots..rgb dots,takze to je ako pise Jano..
ja viem,ze 3x viac znie krajsie,holt marketing..
Áno skutočne je to tak ďakujem za opravu Vychádzal som z EVF údajov na oficiálnej stránke, kde pri sk preklade bolo nesprávne uvedené "počet pixlov" ale údaj v skutočnosti hovoril o bodoch. Nečakal som, že až takto zavádzajú, ale potom som prezrel špecifikácie konkurencie a je to zase nejaká ich stratégia ohúriť a pritom akurát tak zmiasť. Pre zaujímavosť EVF Canon Eos R, Nikon Z6/7, Sony A7R III majú zhodne po 3.690 000 bodov QuadVGA oled čo znamená 1.228 800 pix = 1,22Mpx
 
pa10
2019-04-17 22:15:25
Je to krasny pristroj, to sa musi nechat. Akokolvek fandim m4/3 a vacsie snimace ma nikdy moc nezaujali, tento S1 vyzera fantasticky. Ale bude to stale krava s hovadsky velkym objektivom, s tym ani Panasonic nic nespravi.
 
Johnnny
2019-04-18 06:49:03
príspevok od: pa10
Je to krasny pristroj, to sa musi nechat. Akokolvek fandim m4/3 a vacsie snimace ma nikdy moc nezaujali, tento S1 vyzera fantasticky. Ale bude to stale krava s hovadsky velkym objektivom, s tym ani Panasonic nic nespravi.
Mozno Canon ano. Niektore tie nove RF skla co ma vo vyvoji vyzeraju byt kompaktnejsie. Napriklad 70-200 f2.8 a snad aj 100-400. Podobne Nikon ma 300 f4 mensiu nez Olympus a ta 500 f4 nie je tiez nijak tazke sklo. Tymto smerom by sa vyvoj fotakov mohol uberat primarne a az potom by mohli prist na rad rozne hrackarske aplikacie pre bezzrkadlovky.
 
mllpo
2019-04-18 13:01:07
príspevok od: fatality
inak..robit toto pri tv,monitoroch,asi by im to ludia dali pocitit.. ..
si doneses domov 4K a zistis,ze to je 4/3K ..
Nedali, tak ako pri HDReady vs FullHD.
Mimochodom, koľko pixelov je 4K? To len, aby si ludstvo nemyslelo, ze je to 4MPx...
 
JohnNewton
2019-04-18 14:56:17
Podľa toho u koho Väčšina 8,294 Mpx, ale LG si tiež našlo cestu ako zákazníka oklamať, svojim RGBW panelom ....
 
matpi
2019-04-18 17:40:29
Uz by sme to delenie na amaterske a profesionalne fotaky mohli hodit za hlavu. Hlavne pri mirrorlessoch to posobi ako archaizmus.
 
JohnNewton
2019-04-18 18:15:44
príspevok od: matpi
Uz by sme to delenie na amaterske a profesionalne fotaky mohli hodit za hlavu. Hlavne pri mirrorlessoch to posobi ako archaizmus.
Ale áno, toto delenie je o výsledku, nie o fotoaparáre.
 
blahoslav J B Art
2019-04-18 23:56:09
co je celkom pikantne, doteraz som tu pri ziadnom fotaku nevidel taketo prepocitavanie z bodov na pixely ... az teraz pri tomto ... pripada mi to ako Caniksonolfuj hybridny utok
 
JohnNewton
2019-04-19 07:47:07
No a ja som ešte nevidel že keď niekoho vytrhli z blaženej nevedomosti, tak z toho okamžite vyrobil konšpiračnú canikon teóriu. Jedná se len o terminus technicus. pixel (a subpixel) vs. bod (dot). A je na každom, či z toho nejaký rozum poberie alebo nie
Mimochodom výrobcovia to uvádxajú v dot. pre čo sa v tejto recenzii stal Mpx nie je otázka na mňa,ale na šefredaktora. Ako by jeden konšpirátol povedal , hybridný útok ? OlyPanFuji ??
 
blahoslav J B Art
2019-04-19 09:04:00
www.ephoto.sk/fototechnika/tlacove-spravy/novy-olympus-om-d-e-m1x-a-dalsie-novinky/
este nedavno tu v diskusiach aj tunajsi technoodbornici narabali pri rozliseni hladaciku s Mpx ... takeho Magicka boleli oci, ked sa dival do 2Mpx hladacika a kupil by len fotak s vyse 3Mpx ... ale mozno na jutube sa objavilo nejake nove instruktazne video pre peeperov
 
JohnNewton
2019-04-19 12:08:45
príspevok od: blahoslav J B Art
www.ephoto.sk/fototechnika/tlacove-spravy/novy-olympus-om-d-e-m1x-a-dalsie-novinky/
este nedavno tu v diskusiach aj tunajsi technoodbornici narabali pri rozliseni hladaciku s Mpx ... takeho Magicka boleli oci, ked sa dival do 2Mpx hladacika a kupil by len fotak s vyse 3Mpx ... ale mozno na jutube sa objavilo nejake nove instruktazne video pre peeperov
Ja zodpovedám len za svoju nevedomosť, za cudziu nie. Že sú to body a nie pixely je známe od prvého EVF .
 
blahoslav J B Art
2019-04-19 15:57:01
príspevok od: JohnNewton
Ja zodpovedám len za svoju nevedomosť, za cudziu nie. Že sú to body a nie pixely je známe od prvého EVF .
az na to, ze doteraz to tu nikto o bodoch/Mpx ohladom hladacika v diskusiach nenapisal ... az ty pred nejakym casom ako reakciu Magickovi na jeho koment ... dovtedy tu aj najvacsi technofilovia pouzivali Mpx
 
JohnNewton
2019-04-19 17:05:42
príspevok od: blahoslav J B Art
az na to, ze doteraz to tu nikto o bodoch/Mpx ohladom hladacika v diskusiach nenapisal ... az ty pred nejakym casom ako reakciu Magickovi na jeho koment ... dovtedy tu aj najvacsi technofilovia pouzivali Mpx
Tak teda sorry, ak som Vám pokazil ilúziu. Je trochu iné keď to je v recenzii, nemám vždy chuť upozorňovať ne nejaké nepresné alebo zavádzajúce informácie. Osobne som rád, keď sa sám môžem poučiť alebo poopraviť svoj mylný názor.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované