Hore

Olympus OM-D E-M5 Mark III vs OM-D E-M1 Mark III

Koronavírus mnohých, vrátane mňa, donútil k home officu. V prípade môjho povolania je to takmer bezproblémové, písať môžem rovnako doma, ako v redakcii.

Preto ephoto funguje a nové články publikujme rovnako, ako pred príchodom koronavírusu. Problémom je karanténa, ktorá obmedzila možnosť fotenia v teréne a tak kým neskončí, nemôžem pracovať na recenziách. Mrzí ma to, pretože už mám rozpracovanú recenziu Olympusu OM-D E-M1 Mark III, ale nemôžem ju dokončiť. Nie všetko sa zastavilo a zatiaľ si stále môžete kúpiť fototechniku cez internet. Viacerí sa chystáte kúpiť si niektorú z noviniek od Olympusu a práve pre vás tu mám aspoň porovnanie Olympusu OM-D E-M5 Mark III s OM-D E-M1 Mark III.


Toto umožňuje bezzrkadlová konštrukcia s Micro 4/3 snímačom. Dva fotoaparáty s rovnakým snímačom, zaostrovaním a mnohými podobnými parametrami a funkciami. OM-D E-M5 Mark III malý vybavený fotoaparát pre náročných amatérov. OM-D E-M1 Mark III (s nasadeným gripom) bez kompromisov, pre profesionálnych fotografov alebo najnáročnejších amatérov.

Stručná charakteristika a špecifikácia

Olympus má výborné stránky, kde nájdete popis funkcií a presnú špecifikáciu. Linky nájdete pod krátkym predstavením obidvoch prístrojov. Veľa sa dozviete aj z videí Tomáše Viktoru z Olympusu CZ/SK.

Olympus OM-D E-M5 Mark III

Fotoaparát je určený pre nadšencov, ktorý chcú využívať pokročilé expozičné programy, vyžadujú rýchlosť, bohatú funkcionalitu i kvalitné spracovanie. Zároveň preferujú kompaktné rozmery a nízku hmotnosť, bez prílišného kompromisu, čo sa týka ergonómie ovládania. OM-D E-M5 Mark III je funkčne asi najvybavenejší fotoaparát svojej kategórie. Hovorí sa o ňom ako malej OM-D E-M1 Mark II, z ktorej preberá veľa prvkov a parametrov. Niektoré parametre tak dosahujú profesionálne hodnoty, čo užívateľov môže len tešiť. Niektoré prvky preberá aj z najvyššieho modelu OM-D E-M1X.

Oproti predchodcovi tu máme novší snímač s hybridným AF. Konečne aj 5-kový model podporuje AF u objektívov Zuiko Digital zo zrkadloviek radu E. Ovládanie je vylepšené, pribudol užívateľský režim C a dlhočasové programy teraz nájdete pod programom B. Ďalej pribudli funkcia Pro Capture a Focus Stacking. Konečne je tu aj Bluetooth pre ľahšie párovanie a nízkoenergetický prenos záberov do chytrého zariadenia. Na cestách využijete možnosť nabíjania z powerbanky alebo iného USB zariadenia.


https://www.olympus.sk/site/cs/c/cameras/om_d_system_cameras/om_d/e_m5_mark_iii/index.html

Olympus OM-D E-M1 Mark III

Profesionálny fotoaparát, ktorý v sebe spája vysoký výkon a bohatú funkcionalitu. Ponúka takmer všetko, čo OM-D E-M1X, ale v menšom tele, ktoré je ale ergonomicky veľmi dobre navrhnuté. Oproti predchodcovi má viac ako 40 vylepšení. Všetky si podrobne predstavíme v recenzii, ktorú už teraz pripravujem, ale neviem kedy ju budem môcť dokončiť a publikovať. Spomeniem preto tie najvýznamnejšie novinky. Čo sa nezmenilo oproti predchodcovi je 20,4 Mpx snímač s 121 bodovým hybridným AF. Je tu ale nový výkonnejší procesor, účinnejšia protiprachová ochrana snímača a najúčinnejšia stabilizácia obrazu na svete. AF je vylepšený, ako prvý model Olympusu má pokročilú detekciu tváre a očí. Pribudlo nastavenie skupín AF bodov a výber bodov pomocou joysticku. Ovládanie fotoaparátu vylepšuje aj My Menu, vylepšené užívateľské programy C a nový prehľadný panel

Nový procesor umožnil pridať do fotoaparátu nové funkcie v podobe Starry Sky AF zaostrovania hviezd, Live ND a High Res Shotu z ruky. Známe vychytávky v podobe Live Composite, Live Bulb a Live Time sa presťahovali pod samostatný program B.

Konečne je tu možnosť rýchleho nabíjania cez USB a dokonca aj napájania, napr. z powerbanky. Videotvorcov poteší nastaviteľný AF a nastaviteľná stabilizácia obrazu vo videu.




https://www.olympus.sk/site/cs/c/cameras/om_d_system_cameras/om_d/e_m1_mark_iii/index.html

Porovnanie

Z porovnávacej tabuľky zistíte, že obidva fotoaparáty majú veľa spoločného. Dopredu je zrejmé, že OM-D E-M1 Mark III je technicky víťazom. Je to vyšší model, má novší dvojnásobne výkonnejší procesor, väčšiu medzipamäť a najnovšie vychytávky. Pri rozhodovaní bude zohrávať hlavnú úlohu to, či všetky tie nové funkcie a lepšie parametre potrebujete.


OM-D E-M5 Mark III

OM-D E-M1 Mark III

Konštrukcia

Kovové šasy, plastové panely, utesnenie proti prachu a vode, mrazuvzdorný do -10°C

Celokovová konštrukcia, utesnenie proti prachu a vode (IPX1), mrazuvzdorný do -10°C

Snímač

Live MOS 20,4 Mpx

Live MOS 20,4 Mpx

Procesor

TruePic VIII

TruePic IX s dvojnásobným výkonom

Ultrazvukové čistenie snímača

Najnovšia generácia

Najnovšia generácia

Stabilizácia obrazu

5,5 EV, Sync IS 6,5 EV

7 EV, Sync IS 7,5 EV

Citlivosť ISO

200-6400 (LOW - 25600)

200-6400 (LOW - 25600)

AF

121 bodový hybridný AF

121 bodový hybridný AF

Sériové snímanie

10 obr./s., 30 obr./s. v režime el. uzávierky

18 obr./s., 60 obr./s. v režime el. uzávierky

Buffer

150 RAW

286 RAW

Displej

3” dotykový plne otočný s rozlíšením 1 037 000 bodov

3” dotykový plne otočný s rozlíšením 1 037 000 bodov

Hľadáčik

OLED 2 360 000 bodov, zväčšenie 1,37x

OLED 2 360 000 bodov, zväčšenie 1,48x

Uzávierka

1/8000 - 60 s., el. 1/32 000 s., 200 000 cyklov

1/8000 - 60 s., el. 1/32 000 s., 400 000 cyklov

X-sync

1/250 s., FP

1/250 s., FP

Video

4K 30p, Full HD 120p, MOV(MPEG‑4AVC/H.264), Flat

4K 30p, Full HD 120p, MOV(MPEG‑4AVC/H.264), Flat, OM-LOG400

Podpora kariet

1x SD UHS-II

1x SD UHS-II, 1x SD UHS-I

USB

USB 2.0

USB 3.1

Audio konektivita

ø 3,5 mm audio-in

ø 3,5 mm audio-in, ø 3,5 mm audio-out

WiFi + Bluetooth

Áno

Áno

Diaľkové ovládanie

Cez smartfón

Cez smartfón, káblom

Batéria/výdrž

BLS‑50 Lithium-Ion/310 záberov

BLH-1 Lithium-Ion/420 záberov

Hmotnosť

366 g (len telo)

504g (len telo)

Rozmery

125 x 85 x 50 mm

134 x 91 x 69 mm

Špeciálne vychytávky

  • Live Time, Live Composite, Pro Capture, Focus bracketing/stacking
  • AF Limiter
  • Touchpad AF
  • Nabíjanie cez USB
  • scénické režimy a umelecké filtre
  • High Res Shot
  • Užívateľský režim C
  • Flat profil pre video
  • 4K Time Lapse
  • Live Time, Live Composite, Pro Capture, Focus bracketing/stacking
  • Vylepšená detekcia tvári a očí
  • Starry Sky AF
  • Rýchly hľadáčik (120FPS)
  • Nastavenie sektorov AF bodov
  • AF Limiter
  • Touchpad AF
  • Rýchle nabíjanie cez USB, aj napájanie cez USB
  • Predĺžený Live Composite
  • 4 užívateľské režimy C
  • My Menu
  • Nový ovládací panel
  • LV Boost
  • High Res Shot aj z ruky
  • Live ND
  • OM-Log400
  • 4K Time Lapse
  • Podpora 4:2:2 výstupu cez HDMI
  • High Res zvuk s LS-P4
  • Nastaviteľná stabilizácia a zaostrovanie vo videu
  • Prenos záberov do počítača cez kábel aj bezdrôtovo
  • Možnosť pripojenia vertikálneho batériového gripu


Olympus OM-D E-M5 Mark III

Prednosťou Olympus OM-D E-M5 Mark III je to, že v kompaktnom a ľahkom tele sú profesionálne funkcie, prebrané z modelu OM-D E-M1 Mark II. Tým sa posúvajú možnosti využitia prístroja strednej triedy. Nadšený amatér dostane také parametre a funkcie, že ich nebude ani vedieť naplno využiť. Fotoaparát ale môžete smelo zveriť aj začiatočníkovi. Pre profesionála to môže byť skvelý záložný prístroj.

Veľkosť fotoaparátu ho predurčuje pre používanie s menšími objektívmi, napr. F1,8 pevnými sklami, či M.Zuiko 12-45/4 PRO, s ktorým bude kitovaný. Je to jeden z najlepších prístrojov pre cestovateľov, ktorí chcú malý a ľahký fotoaparát, ale bez kompromisov. Vďaka špičkovej stabilizácii sa často zaobídu bez statívu. Výborné parametre a nadštandardná funkčná výbava umožňujú fotografovať prakticky všetky žánre.

Kvalita videa je veľmi dobrá. Prístroj nahradí domácu videokameru a ponúka aj možnosť cinematického snímania. Je to prístroj pre príležitostných filmárov. Plusom je výborná stabilizácia, dobré zaostrovanie, Flat profil, 4K rozlíšenie. Nie je to ale kamera pre poloprofesionálne nasadenie. Vďaka plne otočnému displeju je prístroj vhodný aj pre vlogerov. Skladovateľov na YT môžete ohúriť 4x spomaleným Full HD videom.

Aj keď Olympus OM-D E-M5 Mark III má veľa parametrov profesionálneho OM-D E-M1 Mark II, nie je to profesionálny fotoaparát. Je to špičkový prístroj pre náročného amatéra.

Olympus OM-D E-M1 Mark III

Oproti nižšiemu modelu tu máme v prvom rade kvalitnejšie telo s lepšou ergonómiou ovládania a možnosťou pripojiť plnohodnotný batériový vertikálny grip. Práca s väčšími objektívmi je pohodlnejšia. Dvojnásobný výkon procesora je zužitkovaný na špeciálnych funkciách ako Live ND, High Res Shot z ruky, Starry Sky AF. Pri fotení portrétov využijete novú, podstatne vylepšenú, generáciu detekcie tváre a očí. Ovládanie je lepšie prispôsobiteľné, poteší joystick a vlastné menu. Užívateľských programov je viac a majú automatickú aktualizáciu nastavenia, čo je veľmi šikovná novinka. Veľkým plusom je kvalitnejšie video s Logom. Ak fotoaparátu zatiaľ niečo chýba, je detekcia objektov, ktorú poznáme z E-M1X. Môže ju ale priniesť aktualizácia firmvéru.

Video je profesionálne s podporou Logu a 4:2:2 výstupu cez HDMI. Oproti OM-D E-M5 Mark III je tu ešte účinnejšia stabilizácia, nastavenie AF a stabilizácie v režime videa, audio výstup, podpora High Res zvuku a množstvo funkcií spojených s videom. Video využije aj príležitostný filmár, pretože Olympus OM-D E-M1 Mark III je ako kamera ľahko použiteľný.

Ak aj nevyužijete všetky špičkové parametre a funkcie, oceníte kvalitnejšiu konštrukciu, lepšiu ergonómiu, širšie možnosti nastavenia, možnosť zálohovania, vyššiu výdrž, rýchle nabíjanie. Olympus OM-D E-M1 Mark III nie je obluda a dobre poslúži aj náročnému amatérovi. S menšími objektívmi vie byť dobrým cestovateľským fotoaparátom.

Záver

Obidva fotoaparáty majú rovnaký snímač s rovnakým hybridným zaostrovaním. Obrazová kvalita fotografií je rovnaká a porovnateľná je rýchlosť ostrenia. Preto pri bežnom fotografovaní je jedno, s ktorým fotografujete. Budete pri tom riešiť hlavne ergonómiu držania a ovládania.

Olympus OM-D E-M5 Mark III vám postačí, ak chcete nadupaný fotoaparát, ale nie ste profesionálny fotograf, ani kameraman. Zopakujem, že je to asi najvybavenejší prístroj vo svojej kategórii. Je univerzálne použiteľný. Vďaka malým rozmerom a nízkej hmotnosti ho nebudete nechávať doma. Aj amatérsky fotograf môže potrebovať niektoré funkcie, alebo lepšie parametre vyššieho modelu:

  • Začnem ergonómiou držania a ovládania. Ak plánujete fotografovať s veľkými objektívmi radu PRO, odporúčam OM-D E-M1 Mark III. Ak naň nemáte, kľudne si kúpte Mark II. Možnosť pripojenia veľkého gripu prispeje lepšej ergonómii pri fotení na výšku a druhú batériu využijete pri intenzívnom dlhšom fotení.
  • Video vyššieho modelu je celkovo lepšie a ponúka viac možností. Ak chcete fotoaparát využívať skôr ako kameru, zvoľte OM-D E-M1 Mark III.
  • Jasnou voľbou je OM-D E-M1 Mark III pre astrofotografov. Využijú Starry Sky AF, 6 hodinový Live Composite s možnosťou načasovania vypnutia snímania a možnosť napájania prístroja z powerbanky.
  • Rovnako je jasnou voľbou pre wildliferov a športových fotografov. Možnosti nastavenia AF sú bohatšie, je tu aj vyššia snímková frekvencia a väčší buffer. Výber AF bodov je ľahší vďaka joysticku. Plusom je lepšia ergonómia.
  • Video


Ďalšie funkcie a parametre OM-D E-M1 Mark III už nie sú tak zásadné, aj keď potešia:

  • High Res Shot majú obidva fotoaparáty, ale len vyšší model umožňuje v tomto režime fotografovať z ruky (50 Mpx). Funguje to za dobrých svetelných podmienok veľmi dobre a je to pohodlné, keď môžete robiť zábery s vyšším rozlíšením bez statívu.
  • OM-D E-M1 Mark III má najúčinnejšiu stabilizáciu obrazu na svete. To nie je tvrdenie výrobcu, ale moje. S OM-D E-M1 Mark II a OM-D E-M5 Mark III udržím až 3 sekundy. Ešte pred karanténou som odskúšal stabilizáciu OM-D E-M1 Mark III pri fotení so silnými ND filtrami. Udržal som 6-8 sekúnd. Posúva to možnosti fotenia bez statívu ešte ďalej.
  • Live ND je funkcia, ktorá simuluje použitie ND filtrov pre napodobnenie pohybového rozostrenia. Má ale pomerne silné obmedzenie najkratším časom. Nie je počas pekného dňa použiteľná bez skutočného ND filtra. Za touto funkciou vám nemusí byť smutno.
  • Vylepšená detekcia tváre a očí funguje výborne. Potrebujete ju? Nie. Chcete ju? Áno. Priplatíte si len kvôli nej?










Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Johnnny
2020-03-26 07:58:05
Odkial je informacia o dvojnasobnom vykone CPU ? Len ma to zaujima, lebo Olympus to nikde neuvadza a ani tomu nic nenaznacuje.
 
kebysbola@gmail.com
2020-08-27 17:23:34
má někdo tenhle nebo podobný? Ráda bych to probrala kebysbola@gmail.com
 
vilkoo
2020-09-28 17:39:12
Okrem bufera ,serioveho snimania,slotu na karty,vahy identicke fotaky M1/3 je drahsie ale EM/3 urobi to iste iba je lacnejsia .
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované