Hore

Fujifilm X-M1 a X-A1

V tieni pomaly už legendárnych modelov X-Pro1/X-E1/X-E2a X-T1 sa krčí dvojica modelov X-M1 a X-A1. Sú odpoveďou Fujifilmu na lacnejšie CSC fotoaparáty Sony, Olympus, či Panasonic. Po období preferovania pokročilých a profesionálnych fotografov, si na svoje môžu prísť aj začiatočníci a mierne pokročilí.


Fujifilm X-A1, lacnejší model v čiernom prevedení, pôsobí plastovo.Fujifilm X-M1 vyzerá luxusnejšie, aj keď vlastne “klame telom”. Aj X-A1 nájdete, ale v elegantnom dizajne v kombinácii “kovu” a “kože”.


Prvý dojem

Na testovanie som dostal čierný X-A1 a strieborný X-M1. Obidva so setovým objektívom XC 16-50. Z obidvoch kričí “som plastový”. A až priveľa. Konkurencia pôsobí rozhodne drahšie. Dizajn fotoaparátov je pekný, v retro štýle, tak ako sme u Fujifilmu zvyknutí. V striebornom prevedení vyzerá telo o triedu luxusnejšie. X-M1 má aj krajší polep so vzorom kože. Luxusnejšie vyzerajú strieborné ovládacie prvky.

Po mechanickej stránke nemám fotoaparátom čo vytknúť. Ovládacie prvky sú dobre osadené, tlačidlá aj rollery pracujú bez problémov.

Grip je nevýrazný, ale lepšiemu držaniu pomôže. Opierka na palec sa napriek protišmykovej úprave šmýka, pretože je vyhotovená z lesklého plastu. Displej je výklopný vertikálne v rozsahu cca 180°. Menu obidvoch fotoaparátov je rovnaké, typické pre fotoaparáty Fujifilm X. Objektív XC 16-50 je plastový, vrátane bajonetu. Uvidíme, ako si povedie po optickej stránke.

Fotoaparáty Fujifilm X-M1 a X-A1 sú základné modely produktového radu “X”. Sú to CSC fotoaparáty (bezzrkadlovky) s možnosťou výmeny objektívu. Bajonet je rovnaký ako u vyšších modelov. U konkurencie nájdeme podobne vybavené modely v podobe Sony ILCE5000, alebo Olympusu PEN E-PL5. Testované fotoaparáty preto môžeme zaradiť medzi pokročilé modely s dobrou výbavou a ergonómiou ovládania. Chýba elektronický hľadáčik a na rozdiel od konkurencie, nemožno ani žiadny externý pripojiť.

Dva takmer zhodné fotoaparáty sa odlišujú v použitom snímači. Drahší X-M1 je osadený, dnes už legendárnym, X-Trans CMOS snímačom. Lacnejší X-A1, “len obyčajným” CMOS snímačom. Procesor, displej, zaostrovanie, WiFi, rozsah citlivosti, uzávierku, jednoducho všetko ostatné majú zhodné.

Špecifikácia

Fujifilmy X-A1 a X-M1 sú CSC fotoaparáty s vymeniteľnými objektívmi. Bajonet je kompatibilný s objektívmi X-mount. Obidva fotoaparáty sú osadené APS-C snímačmi s rozlíšením 16,3 Mpx. X-A1 má lacnejší CMOS snímač, X-M1 drahší X-Trans CMOS snímač s inou štruktúrou pixelov.

Fotoaparáty sú okrem snímačov konštrukčne rovnaké.

 • Bajonet: X-mount
 • Typ snímača: X-A1 - CMOS, X-M1  - X-Trans CMOS
 • Snímač: efektívne rozlíšenie 16,3 Mpx, ultrazvukové čistenie
 • Procesor: EXR Processor II
 • Rozsah uzávierky 1/4 000 . -  30 s., Bulb, X-sync 1/180 s.
 • Meranie expozície: 256-zónové TTL, multi/integrálne/bodové
 • Zaostrovanie: Automatické s 49 senzormi, manuálne
 • Kontinuálne snímanie: až 5,6 obr./s. (séria max. 30 fotografii vo formáte JPG, 10 fotografii vo formáte RAW)
 • ISO: 200 - 6400, rozšíriteľné na ISO 100 - 25 600
 • Podporované formáty: RAW, JPEG, MOV (H.264)
 • Video: Full HD 1920x1080, 30p/25p
 • Inteligentná pätica: áno, TTL
 • Displej: 3” výklopný, rozlíšenie cca 920 000 bodov
 • Vstavaný blesk: smerné číslo 7 (ISO 200)
 • Rozmery: 116,9 x 66,5 x 39 mm
 • Hmotnosť: 330 g (telo)
 • Typ pamäťovej karty: SD, SDHC, SDXC
 • Dátové rozhrania: USB 2.0, Wi-Fi
 • Audio/Video: HDMI


http://www.fujifilm.eu/sk/produkty/digitalne-fotoaparaty/fotoaparaty-s-vymennymi-objektivmi/model/x-a1/
http://www.fujifilm.eu/sk/produkty/digitalne-fotoaparaty/fotoaparaty-s-vymennymi-objektivmi/model/x-m1/
Fotoaparáty v praxi

Fotoaparáty tejto veľkosti a dizajnu sa vždy budú horšie držať. Komu to vadí, nech si kúpi niečo väčšie a ergonomickejšie. V praxi treba fotoaparáty viac podopierať druhou rukou. Ovládanie je ergonomické. Všetky základné funkcie sú ihneď k dispozícii. Dva rollery umožňujú ovládať naraz čas, alebo clonu a korekciu expozície. Stačí len naprogramovať funkčné tlačidlo na nastavenie citlivosti ISO a viac nepotrebujem. Osobne by som funkcie rollerov prehodil. Ak dávate fotoaparát do brašne odporúčam ho vypínať, inak sa vám môže prestaviť korekcia expozície, vrchný roller nemá aretáciu a jemne vytŕča mimo pôdoris fotoaprátu.


Štart trvá približne sekundu. Zaostrovanie je priemerne rýchle, dostatočné na to, aby to fotografa neznervozňovalo. K obsluhe nemám väčšie výhrady. Ergonómia ovládania je veľmi dobrá, spolu s menu, typická pre fotoaparáty Fujifilm. Rovnaká je u fotoaparátov funkčná výbava. Aj u X-A1 nájdete farebné profily zodpovedajúce obľúbeným filmom Fuji. Nechýbajú umelecké efekty a motívové programy. Pokročilejší fotografi majú k dispozícii všetky potrebné nastavenia expozície a ostatných parametrov súvisiacich s fotografovaním.

Pre mňa nepochopiteľné, pre Fujifilm typické, je obmedzenie rozsahu ISO pri snímaní do RAW. Rozsah je ISO 200 - 6400. Citlivosti ISO 100, 12800 a 25 600 sú k dispozícii len pre formát JPG.


Oceňujem výklopný displej, najmä to že ho zachovali aj na lacnejšom modely. Dobre je riešený vstavaný blesk, ktorý vyskočí pomerne ďaleko od tela fotoaparátu. Dá sa ľahko prstom presmerovať a využiť tak odraz blesku od stropu alebo steny. Pri smernom čísle 7 je ale jeho dosah značne obmedzený.

Setový objektív Fujinon XC 16-50/3,5-5,6 OIS, ktorý som mal na obidvoch fotoaparátoch, má praktický rozsah. Najlacnejšie seťáky nebývajú tak širokouhlé. Predná časť sa pri zaostrovaní neotáča, čo uľahčuje použitie filtrov. Priemer filtrovej obruby je 58 mm, čo je jeden z najrozšírenejších priemerov a filtre sa naň ľahko zháňajú. Osobne som s ním spokojnejší, než s drahším Fujinon XF 18-55. Pomer cena/výkon je rozhodne lepší.

Porovnanie obrazovej kvality

A sme u toho, prečo som sa do porovnania týchto dvoch fotoaparátov pustil. Cenový rozdiel medzi obidvomi fotoaparátmi je približne 200 €. A to je už zaujímavá sumička, ak ju môžete ušetriť.

Vždy keď to išlo, fotografoval som súčasne do formátov RAW a JPG. Len pri testovaní najnižšieho a najvyššieho ISO som musel nastaviť formát JPG. ISO 100, 12 800 a 25 600 sú k dispozícii jedine pri tomto formáte. Farebný profil som nastavil na Standard (Provia), potlačenie šumu pri vysokom ISO vypnuté, pri dlhých expozičných časoch zapnuté.

Z hľadiska podania farieb a dynamického rozsahu je medzi fotoaparátmi minimálny rozdiel. Máličko kontrastnejšie sú fotografie z lacnejšieho modelu X-A1, čo však pripisujem kusovej odlišnosti objektívov. Ten na X-A1 bol ostrejší. Farebne sú takmer na nerozoznanie.JPG fotografie (profil Provia), hore Fujifilm X-A1, dole X-M1. Rozdiely vo farebnosti a kontraste sú minimálne.
Vyvolané RAW súbory, hore Fujifilm X-A1, dole X-M1. Fotografie som spracoval v programe Adobe Lightroom 5, camera profil Provia. V porovnaní s originálnymi JPG sú odchýlky vo farebnosti a kontraste minimálne.Z hľadiska potenciálu pri spracovaní RAW súborov sú fotoaparáty, po stránke dynamického rozsahu, takmer rovnaké. CMOS snímač X-A1 lepšie zvláda prepaly, X-TRANS snímač X-M1 produkuje menej šumu pri zlepšovaní kresby v tieňoch. Rozdiely sú malé a pri výbere, ktorý fotoaparát, by nemali zohrávať prakticky žiadnu úlohu.

    

Fujifilm X-A1, vpravo neupravený RAW, vľavo po použití funkcii Highlights a Shadows pre zlepšenie prekreslenia svetiel a tieňov.


    

Fujifilm X-M1, vpravo neupravený RAW, vľavo po použitie funkcií Highlights a Shadows pre zlepšenie prekreslenia svetiel a tieňov. Ůčinnosť úprav je veľmi podobná, u Fujifilm X-M1 je ale menej zvýraznený šum v tieňoch. Rozdiel nie je veľký.Zatiaľ je to remíza, rozhodnúť môže šum, jeho množstvo a charakter. Pri snímaní do formátu JPG, napriek vypnutému odšumovaniu, sú zábery z obidvoch fotoaparátov “žehlené”. U X-A1 je odšumovanie výraznejšie. Pozorovať to od ISO 1250, pri najvyšších hodnotách je rozdiel markantný. X-M1 zachováva omnoho viac detailov. To sa bavíme o citlivosti nad ISO 6400.

Pri porovnávani šumu u RAW súborov sú fotoaparáty vyrovnané. Pri 100% priblížení vidno nepatrne rozdiel v charaktere. Šum u X-A1 je ostrejší, u X-M1 je podobnejší filmovému zrnu. Rozdiel je opäť nepatrný.

Obidva fotoaparáty zvládajú šum veľmi dobre a patria k špičke APS-C fotoaparátov.Hore Fujifilm X-A1, dole Fujifilm X-M1. ISO 6400, originál JPG súbory. U X-A1 je silnejšie odšumovanie, to znamená menej jemných detailov. Platí to pre celý rozsah ISO. Menej detailov naznačuje aj to, že JPG súbory z X-A1 sú objemovo menšie.Ani po dlhom podrobnom porovnávaní fotografií z obidvoch fotoaparátov, som nenašiel rozdiely, ktoré by ospravedlňovali tak veľký cenový rozdiel. Pri formáte JPG sú väčšie rozdiely v postprocese šumu. Lacnejší model určený začiatočníkom “žehlí” šum výrazne viac. Aj pri nižších hodnotách je vyhladzovanie a vyššia a kompresia viditeľná. Zábery nemajú toľko detailov, ako keď ich vyvoláte z RAW.

X-M1, ktorý si asi vyberú skúsenejší fotografi, napríklad aj ako záložné telo, má menej agresívny postprocesing JPG súborov. Na nižších hodnotách citlivosti nie je rozdiel medzi JPG a vyvolaným RAW veľký. Fujifilm X-M1 vyhráva pri snímaní do JPG na celej čiare.

V pripojených galériach nájdete testy šumu z obidvoch fotoaparátov v originálnom JPG formáte a fotografie vyvolané z RAW (bez úprav).

Záver

Fujifilmy X-M1 a XA1 sú pekne navrhnuté fotoaparáty, ktoré svojou plastovosťou priznávajú, že sú v portfóliu Fuji najnižšie. V striebornom prevedení to až tak nebije do oči. Ergonómia ovládania je veľmi dobrá. Spolu so slušnou výbavou uspokoja aj náročnejšieho fotografa, ktorý si môže jeden z týchto modelov kúpiť ako záložné telo. Obrazové rozdiely sú pri snímaní do formátu RAW zanedbateľné, u JPG drahší X-M1 menej potláča šum, menej komprimuje a doostruje. Ak hodláte fotografovať do formátu RAW, osobne nevidím dôvod, prečo by ste si mali vybrať drahší model. Neprináša žiaden hmatateľný bonus. Ušetrené peniaze môžete investovať do príslušenstva alebo dovolenky, kde fotoaparát využijete.

Ak by vám chýbal hľadáčik, tieto modely ho nemajú a ani sa ním nedajú dovybaviť. Ak ho nutne chcete, musíte sa poobzerať po vyššom modely. Napr. dopredávanej X-E1.

P.S.: Pochváliť musím poslednú verziu Adobe Lightroom 5. Ak zvolíte v Camera Calibration rovnaký profil, ako vo fotoaparáte, sú fotografie JPG a RAW prakticky na nerozoznanie. Rozdiel je len v korekcii chýb objektívov, ktoré Lightroom u Fujifilm CSC fotoaparátov nepodporuje, chýba databáza fotoaparátov a objektívov.

Tento produkt si môžete zakúpiť aj v ephotoshop.sk a podporiť tak svoj obľúbený portál ePhoto.sk. Neprehliadnite akciové ponuky!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
vrak
2014-07-30 08:41:40
"Oceňujem výklopný displej, najmä to že ho zachovali aj na lacnejšom modely."

to ste myslel x-e1/e2 ? to je prvy drahsi model a ten ma pevny displej.


zaujimave by bolo porovnanie s OM-D E-M10, alebo ep5. 
scoty
2014-07-30 09:12:19
nechapem tu strategiu . - lacnejsie maju vyklopne displeje a drahe nie.. to iste plati pre canon aj nikon
 
vrak
2014-07-30 09:33:03
príspevok od: scoty
nechapem tu strategiu . - lacnejsie maju vyklopne displeje a drahe nie.. to iste plati pre canon aj nikon
no "logika" a najdrahsia xt1 ho znova ma.

najvacsiu chybu urobil aj tak olympus. Keby osadil do svojich 4/3 fotakov aps-c, tak prevalcuju fuji na placku.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-07-30 09:40:47
príspevok od: scoty
nechapem tu strategiu . - lacnejsie maju vyklopne displeje a drahe nie.. to iste plati pre canon aj nikon
Tak trochu to aj chapem. Otocna konstrukcia zvysuje riziko poskodenia fotoaparatu. Profesionali s fotakom casto zaobchadzaju nesetrne.
 
marcus_labeo
2014-07-30 10:11:34
Ad: "Cenový rozdiel medzi obidvomi fotoaparátmi je približne 200 €. A to je už zaujímavá sumička, ak ju môžete ušetriť." No medzi týmito foťákmi rozdiel 200 eur rozhodne nie je; napr. na nemeckom Amazone stoja úplne rovnako /oba 499 eur/ a dokonca som nedávno videl X-M1 telo za 329 eur a set so 16-50 za 349 eur.
 
marcus_labeo
2014-07-30 10:38:40
Ešte malý dodatok k seťáku 16-50: na jednej strane je super, že seťák je takto širokouhlý, na druhej strane daň za to je obrovské súdkovité skreslenie na 16mm: http://www.lenstip.com/upload2/114163_fuj16-50_dys16_raw.jpg či silná vinetácia. Ale za objektív, ktorý človek dostane v sete skoro zadarmo, asi nemožno čakať viac.
 
RasťoS
2014-07-30 10:48:28
Len tak pre zaujímavosť, porovnanie X-A1 s Nikonom D4s, ISO 1600...
 
thunder rider
2014-07-30 12:07:59
No ja mám X-M1 ktorú som chcel predať a X-E1. Nieje záujem o kúpu tak X-M1 pojde časom na Infra a teraz do bazénu len dúfam že ju neutopím. Seták mám 16-50 a špekulujem nad 18-55 , prasiatko na peniaze však zatiaľ nechám celé. Horši bude ak utopím Lens to by bol prúser a v bazéne som nebol pekne dlho tak to može biť tiež o hubu.
 
thunder rider
2014-07-30 12:24:37
Od fuji bude pekný krok ak odomkne firmwarom možnosť wifi, konkrétne ovládanie pomocou telefónu na modeloxh X-A1, X-M1 a X-E2. X-E1 fičí na Flash air ale tiež len prenos foto raw a jpeg.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2014-07-30 13:05:38
príspevok od: vrak
"Oceňujem výklopný displej, najmä to že ho zachovali aj na lacnejšom modely."

to ste myslel x-e1/e2 ? to je prvy drahsi model a ten ma pevny displej.


zaujimave by bolo porovnanie s OM-D E-M10, alebo ep5.ja mám teraz OMD EM10 na každý deň, dobre to funguje je to relatívne lacné, malé (občas sa to skoro stratí v rukách) a ostré (ale to pravé je to len s pevnými sklami alebo novými F2,8 zoomami) ale kvoli hľadáčiku by som to porovnával s X-E2 nie s týmto. Oly má rýchlejší AF ale občas sa veru pomýli hlavne s Panasonic sklami. Fuji ponúka trochu lepšiu prácu s DOF, rovnako dobrý obraz a trošku lepšie vyššie ISO + trošku lepšie sa drží - predsa len je ho za čo chytiť. Ale zas je to skôr len o dobrých pevných sklách aby to stálo za to aj ked vydarený kus 18-55m F2,8-F4 vie byť riadne ostrý.
 
snow
2014-07-30 16:35:38
príspevok od: Jozef Peniak
ja mám teraz OMD EM10 na každý deň, dobre to funguje je to relatívne lacné, malé (občas sa to skoro stratí v rukách) a ostré (ale to pravé je to len s pevnými sklami alebo novými F2,8 zoomami) ale kvoli hľadáčiku by som to porovnával s X-E2 nie s týmto. Oly má rýchlejší AF ale občas sa veru pomýli hlavne s Panasonic sklami. Fuji ponúka trochu lepšiu prácu s DOF, rovnako dobrý obraz a trošku lepšie vyššie ISO + trošku lepšie sa drží - predsa len je ho za čo chytiť. Ale zas je to skôr len o dobrých pevných sklách aby to stálo za to aj ked vydarený kus 18-55m F2,8-F4 vie byť riadne ostrý.
takze na nejake to nadsene fotenie kde coho okolo seba vcetne rodiny a roznych pokusov je lepsi ten olympus em10 alebo pen ep5 ako fuji A /M ktore trpi detskymi chorobami a nema hladacik a nema objektivy a nema .....
 
PeCh
2014-07-30 16:47:57
príspevok od: Jozef Peniak
ja mám teraz OMD EM10 na každý deň, dobre to funguje je to relatívne lacné, malé (občas sa to skoro stratí v rukách) a ostré (ale to pravé je to len s pevnými sklami alebo novými F2,8 zoomami) ale kvoli hľadáčiku by som to porovnával s X-E2 nie s týmto. Oly má rýchlejší AF ale občas sa veru pomýli hlavne s Panasonic sklami. Fuji ponúka trochu lepšiu prácu s DOF, rovnako dobrý obraz a trošku lepšie vyššie ISO + trošku lepšie sa drží - predsa len je ho za čo chytiť. Ale zas je to skôr len o dobrých pevných sklách aby to stálo za to aj ked vydarený kus 18-55m F2,8-F4 vie byť riadne ostrý.
No vidíš. A ja som si myslel, že OMD E-M10 sa bude lepšie držať ako X-E2. X-E2 nemá prakticky žiadny grip a aj také NEXy sa lepšie držia, preto som si k nemu objednal grip.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2014-07-30 16:52:14
príspevok od: snow
takze na nejake to nadsene fotenie kde coho okolo seba vcetne rodiny a roznych pokusov je lepsi ten olympus em10 alebo pen ep5 ako fuji A /M ktore trpi detskymi chorobami a nema hladacik a nema objektivy a nema .....
v podstate ano ak ti nevadí väčšia DOF pri micro 4/3 a trošku väčší šum, a ak ti nevadí, že musíš kupiť nejaký ten svetelný pevný objektív lebo tie lacné zoomy na olyho sú fakt nič moc kresebne a ta nízka svetelnosť seťákov pri tom malom čipe z toho robí v slabom svetle výstup ako z kompaktu oly XZ-2 alebo Fuji X20, a zas si len na začiatku. Ako sa hovorí akokoľvek sa rozhodneš budeš ľutovať
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2014-07-30 16:53:21
príspevok od: PeCh
No vidíš. A ja som si myslel, že OMD E-M10 sa bude lepšie držať ako X-E2. X-E2 nemá prakticky žiadny grip a aj také NEXy sa lepšie držia, preto som si k nemu objednal grip.
treba na to ten mini grip a je to, ja sa zatiaľ pechorím bez neho
 
Lubitto
2014-07-30 17:10:10
ktory mini grip ak sa mozem spytat? dakujem vopred za info...
 
thunder rider
2014-07-30 18:35:24
príspevok od: Lubitto
ktory mini grip ak sa mozem spytat? dakujem vopred za info...
Kuknite si na google fotky prístroja.

Alebo tu:

http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/accessories/camera_cases/#handgrip
 
thunder rider
2014-07-30 18:37:04
Hand Grip
 
thunder rider
2014-07-30 18:42:46
Smola je že to nevyrába made in China. Takže je to dosť drahé, zato originál z Japonska.
 
Lubitto
2014-07-30 20:39:09
príspevok od: thunder rider
Kuknite si na google fotky prístroja.

Alebo tu:

http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/accessories/camera_cases/#handgrip
Ok vdaka
 
thunder rider
2014-07-30 20:46:57
Niečo o X-E1 a X-M1 na mojom blogu.
 
PeCh
2014-07-31 09:19:14
príspevok od: Jozef Peniak
treba na to ten mini grip a je to, ja sa zatiaľ pechorím bez neho
Možno irelevantná otázka. Čo používaš radšej a prečo? Resp. na čo používaš ktorý (OMD, X-E2)?
 
sharkyyy
2014-07-31 13:09:48
príspevok od: snow
takze na nejake to nadsene fotenie kde coho okolo seba vcetne rodiny a roznych pokusov je lepsi ten olympus em10 alebo pen ep5 ako fuji A /M ktore trpi detskymi chorobami a nema hladacik a nema objektivy a nema .....
Ty na com ficis?

Nema objektivy? Ma ich najlepsie, tomu ver.
 
snow
2014-08-01 10:48:05
príspevok od: sharkyyy
Ty na com ficis?

Nema objektivy? Ma ich najlepsie, tomu ver.
asi som divny ale objektiv, ktory ma cenu 2x vyssiu ako telo ma nelaka, nie som profik nevyuzijem a ak by som bol profik kupim profi fotak x-t1 napr. Kupovat amatersky fotak ako je fuji A/M a k tomu objektiv za 2 az 2.5x taku cenu je pekne a urcite to bude aj pekne "kreslit", ale je to pre mna uplne nelogicke k takemu telu ktore ma tolko tech. nedostatkov.

K tomu olymu by sa uz oplatil skor. Tam by som suhlasil.
 
snow
2014-08-01 10:54:47
príspevok od: sharkyyy
Ty na com ficis?

Nema objektivy? Ma ich najlepsie, tomu ver.
aby sme sa pochopili, mne sa zda rozumne ked si niekto kupi telo napr. canon za 800 a k tomu objektiv Sigma 18-35mm, f1.8 DC HSM|Art za cca 500 a ma perfektny set.
Z mojeho pohladu to ma cenovu aj technologicku logiku, ale nevidim logiku v cenach fuji /telo-objektiv/ pre ludi, ktori nemaju prijem z fotenia alebo od j&t
 
sharkyyy
2014-08-01 12:41:16
príspevok od: snow
aby sme sa pochopili, mne sa zda rozumne ked si niekto kupi telo napr. canon za 800 a k tomu objektiv Sigma 18-35mm, f1.8 DC HSM|Art za cca 500 a ma perfektny set.
Z mojeho pohladu to ma cenovu aj technologicku logiku, ale nevidim logiku v cenach fuji /telo-objektiv/ pre ludi, ktori nemaju prijem z fotenia alebo od j&t
EE, podla mojho nazoru presne naopak.

Neznali, si zo svojho rozpoctu urceneho na fototechniku kupia cim najlepsie telo a dokupia objektiv na ktory im este ostane.

Opak je pravdou, fotky robi objektiv a fuji objektivy su primerane drahe svojej kvalite.

Pises, ze chces lacny fotak, x-m1, tak si ho kupim v sete za "lacno" s objektivom 16-50, ktory je tiez velmi dobry v svojej kategorii.
 
snow
2014-08-01 13:05:05
príspevok od: sharkyyy
EE, podla mojho nazoru presne naopak.

Neznali, si zo svojho rozpoctu urceneho na fototechniku kupia cim najlepsie telo a dokupia objektiv na ktory im este ostane.

Opak je pravdou, fotky robi objektiv a fuji objektivy su primerane drahe svojej kvalite.

Pises, ze chces lacny fotak, x-m1, tak si ho kupim v sete za "lacno" s objektivom 16-50, ktory je tiez velmi dobry v svojej kategorii.
malo by to logiku ak by ten fuji x-m dosahoval kvalitu technologii napr. toho olympusu. Ale za tie peniaze dostanes vlastne "len" kvalitny objektiv v porovnani s tym co dava do setu konkurencia napr. ten olympus, ale telo ktore nema hladacik, vyklopny displej, ma najpomalsie ostrenie v konkurencii, nema dotykac, ma mizerne video atd ... vsetko v porovnani s konkurenciou. Takze platis hlavne za ten objektiv. A nehram na take, ze ja nepotrebujem to alebo hento. To nie je o tom co potrebujes, ale o tom co dostanes v cene.
 
JohnNewton
2014-08-01 15:37:16
príspevok od: snow
malo by to logiku ak by ten fuji x-m dosahoval kvalitu technologii napr. toho olympusu. Ale za tie peniaze dostanes vlastne "len" kvalitny objektiv v porovnani s tym co dava do setu konkurencia napr. ten olympus, ale telo ktore nema hladacik, vyklopny displej, ma najpomalsie ostrenie v konkurencii, nema dotykac, ma mizerne video atd ... vsetko v porovnani s konkurenciou. Takze platis hlavne za ten objektiv. A nehram na take, ze ja nepotrebujem to alebo hento. To nie je o tom co potrebujes, ale o tom co dostanes v cene.
Je to o tom čo potrebuješ, a nie čo dostaneš
 
tomino1980
2014-08-01 17:37:01
príspevok od: snow
asi som divny ale objektiv, ktory ma cenu 2x vyssiu ako telo ma nelaka, nie som profik nevyuzijem a ak by som bol profik kupim profi fotak x-t1 napr. Kupovat amatersky fotak ako je fuji A/M a k tomu objektiv za 2 az 2.5x taku cenu je pekne a urcite to bude aj pekne "kreslit", ale je to pre mna uplne nelogicke k takemu telu ktore ma tolko tech. nedostatkov.

K tomu olymu by sa uz oplatil skor. Tam by som suhlasil.
tiez nemam kopec penazi na kupu drahych skiel ...ale tu je to tak humorne podane ze preco

http://www.youtube.com/watch?v=hk5IMmEDWH4
 
matoxxx
2014-08-01 17:39:24
A čo ku nim?Seták,alebo Fujifilm XF 18-135mm F3.5-5.6 OIS WR Zoom Lens za 900 $?Ja by som tie zrkadlovky ešte neodpisoval.
 
thunder rider
2014-08-01 17:52:02
X-M1 bola dnes pod vodou pekne žblnkala. Prežila to.
 
thunder rider
2014-08-01 17:56:59
príspevok od: matoxxx
A čo ku nim?Seták,alebo Fujifilm XF 18-135mm F3.5-5.6 OIS WR Zoom Lens za 900 $?Ja by som tie zrkadlovky ešte neodpisoval.
Ktorý seták má Fuji XF XF18-55mmF2.8-4 R , hlavne tá F4 na dlhom konci je lákavá. A ked sa pozrieme na chystané novinky je tam pripravovaný seták F 2,8. Je pravda že tento výrobca trochu zaostal ale má dobré fotáky.
 
thunder rider
2014-08-01 18:01:55
http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/xf_lens/roadmap/index.html
 
snow
2014-08-01 20:37:22
príspevok od: tomino1980
tiez nemam kopec penazi na kupu drahych skiel ...ale tu je to tak humorne podane ze preco

http://www.youtube.com/watch?v=hk5IMmEDWH4
ale ved tu nejde o to, ze preco kvalitne sklo je lepsie ako nekvalitne.
Nikde som nepisal, ze je fajn mat nekvalitne sklo na drahom dobrom tele.
Len som sa pozastavil pri tom, ze preco si robit zle a kupovat srackove telo silou mocou len preto, ze to je fuji, kvalitne objektivy a lacnejsie ako fuji si mozem kupit aj na ine lepsie vybavene telo za rovnaku cenu ako je fuji od ineho vyrobcu. Samozrejme ak je jedina moznost slabsie telo a kvalitny objektiv tak to je lepsia volba ako opacne.
 
marijn
2014-08-04 11:40:14
príspevok od: snow
malo by to logiku ak by ten fuji x-m dosahoval kvalitu technologii napr. toho olympusu. Ale za tie peniaze dostanes vlastne "len" kvalitny objektiv v porovnani s tym co dava do setu konkurencia napr. ten olympus, ale telo ktore nema hladacik, vyklopny displej, ma najpomalsie ostrenie v konkurencii, nema dotykac, ma mizerne video atd ... vsetko v porovnani s konkurenciou. Takze platis hlavne za ten objektiv. A nehram na take, ze ja nepotrebujem to alebo hento. To nie je o tom co potrebujes, ale o tom co dostanes v cene.
pri Fuji dostanes v cene napriklad vacsi senzor, v porovnani s tym prckatym, co ma Olympus. A o kvalite snimaca ani nehovoriac.
 
Blue33
2014-08-05 12:45:21
Lacné-nelacné, mňa fascinujú tie verné farbičky, čo fuji produkuje, vrátane týchto dvoch akože lacných foťákov . Prosto farbám táto firma rozumie a je sympatické, že nezľaví ani v tomto leveli.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2014-08-05 14:20:52
príspevok od: marijn
pri Fuji dostanes v cene napriklad vacsi senzor, v porovnani s tym prckatym, co ma Olympus. A o kvalite snimaca ani nehovoriac.
presne tak olympusy, sú výborne navrhnuté a pomerne lacné, ostré rýchle (zvášť OMD10) ale Fujiny proste lepšie/krajšie fotia je to APS-C a MFT a to sa neda obabrať.
 
vratnik
2014-08-05 15:57:38
predam X-A1:
http://foto.bazos.sk/inzerat/38952799/rozpredavam-system-Fuji.php
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia