Hore

Panasonic Lumix DMC-GM5 - malý sympaťák

Panasonic GM5 je druhým modelom série GM5. Predstavený bol pri príležitosti minuloročnej Photokiny. Patrí medzi najmenšie CSC/mirrorless fotoaparáty, dokazujúc, že aj v malom tele môže tepať veľké srdce (snímač). Bude biť na plno, alebo je to skôr arytmia?

Prvý dojem

Samotné telo fotoaparátu je drobné, menšie než mnohé kompakty. Ani na nechce veriť, že je v ňom Micro4/3 snímač a dokonca aj elektronický hľadáčik. Rozmery zväčšuje setový objektív s rozsahom 12-32 mm. Aby bol čo najmenší, konštruktéri zvolili zasúvaciu konštrukciu, podobne ako u niektorých objektívoch Nikon, či Olympus. Zoomom je potrebné pootočiť, aby sa dostal do pracovnej polohy. Zaobišlo sa to bez poistky, čo kvitujem.

Tvar fotoaparátu je jednoduchý, ovládacie prvky titerné. Je ich dosť na to, aby sa fotoaparát dobre ovládal. Fotoaparát prekvapuje rýchlym štartom. Hlavný displej je jemný s výbornými pozorovacími uhlami. A predstavte si, je dotykový. Displej v hľadáčiku je však malý, máte pocit, akoby bol pár desiatok centimetrov od vás. Obraz je jemný.

Špecifikácia

Panasonic Lumix DMC-GM5 je bezzrkadlovka Micro4/3 formátu. V malom tele z horčíkovej zliatiny je ukrytý Live MOS snímač s rozlíšením 16Mpx a ultrazvukovým protiprachovým filtrom. Fotoaparát je vybavený elektronickým hľadáčikom s rozlíšením 1 166 000 bodov a 3” LCD  s rozlíšením 921 000 bodov. Ten má naviac dotykovú vrstvu a funguje aj ako Touch Pad.

Automatické zaostrovanie vyhodnotením kontrastu funguje aj za nepriaznivých svetelných podmienok (od -4EV) a má 23 bodov. Meranie expozície je 1728 zónové. Rozsah citlivosti je ISO 100 až 25 600. Uzávierka je elektronicky ovládaná s možnosťou prepnutia na elektronickú tichú uzávierku. Rozsah časov je 60 sekúnd až 1/16 000 s. Rýchlosť sekvenčného snímania je 5,8 obr./s. v sérii 7 obrázkov formátu RAW. Synchronizačný čas blesku je 1/50 s. Video s rozlíšením Full HD sa zaznamenáva do formátov AVCHD alebo MP4 s frekvenciou až 60p. Zvuk je stereofónny. Fotoaparát je vybavený WiFi, bez NFC.

Rozmery fotoaparátu (bez objektívu) sú 98,5 x 59,5 x 36,1 mm, hmotnosť samotného tela je len 180 g.

Fotoaparát som testoval s objektívom LUMIX G Vario 12-32/3,5-5,6 Asph. Mega O.I.S. Optická sústava sa skladá z 8 prvkov v 7 skupinách (3 asférické šošovky, 1 šošovka typu ED). Clona je 7-lamelová s kruhovým otvorom. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 20 cm v rozsahu 12-20 mm a 30 cm v rozsahu 21-32 mm. Priemer filtra je 37 mm. Hmotnosť je 70 gramov.


http://www.panasonic.com/sk/consumer/fotoaparaty-a-videokamery/fotoaparaty-lumix-g-dslm/dmc-gm5k.html
http://www.panasonic.com/sk/consumer/fotoaparaty-a-videokamery/fotoaparaty-lumix-g-dslm/dmc-gm5k.specs.htm




Ergonómia a dizajn

Ani malé rozmery nezabránili konštruktérom navrhnúť fotoaparát s množstvom ovládacích prvkov. Vďaka tomu sa s ním vyhrajú aj skúsenejší fotografi, ktorí častejšie nastavujú expozičné parametre. Fotoaparát sa zapína a vypína prepínačom okolo spúšte. Na miniaturné koliesko expozičných programov sa toho zmestilo veľa. Okrem automatiky a pokročilých režimov PASM sa tu našlo miesto pre samostatný režim videa, Art programy, Scénické programy, Panorámu a dokonca jeden užívateľský program. Ako nadštandard počítam kruhový ovládač režimov zaostrovania. To sa niekedy nevidí ani na podstatne väčších fotoaparátoch.

Mechanických ovládačov je dostatok, u tak malého fotoaparátu až nadpriemerne.


Displej je širokouhlý.


K fotoaparátu dostanete takýto malý externý blesk.



Displej na zadnej strane je pevný, panoramatického formátu. K dispozícii je jeden roller, ktorý funguje aj ako tlačidlo. Smerovému kurzoru sú pridelené základné funkcie nastavenia ISO, WB, režimov snímania a AF. Komu to nestačí, využije dve funkčné tlačidlá. Slušná výbava, čo poviete? Chýba len blesk, k fotoaparátu dostanete malý externý blesk, ktorý sa zasúva do sánok a je z nich aj napájaný. Výbojka je pomerne vysoko a tak bude hroziť menšie riziko vzniku červených očí.

Menu je typické pre fotoaparáty Panasonic. Je dostatočne podrobné, aby si fotoaparát nastavil podľa seba aj náročnejší fotograf.

Fotoaparát v praxi

Pokaždé ma prekvapí, ako je fotoaparát malý, a pokaždé som vďačný, že na zoome objektívu nie je poistka. Práca s fotoaparátom je takmer rovnaká, ako s pokročilým kompaktom, len zoomovanie je manuálne. Všetko, čo potrebujem, je poruke. Ba, je tam toho ešte viac, než bežne potrebujem.

Musím sa pozastaviť pri dotykovom ovládaní. Nielen, že si môžete dotykom vyberať, kam zaostríte, ale vďaka nemu pribudlo ešte päť funkčných “tlačidiel”. Ako u modelu GX7, aj tu funguje displej ako Touch pad, pozeráte do hľadáčika a AF bod posúvate prstom na displeji. Túto funkciu musíte najprv aktivovať v menu. Ak by ste hľadali korekciu expozície, musíte stlačiť roller, jeho otáčaním potom nastavíte želanú korekciu.

Práca s fotoaparátom je príjemná aj preto, že je rýchly a tichý. Pri fotení ste nenápadný, málokto bude hádať, že máte v rukách dospelý fotoaparát. Len ten hľadáčik, keby bol väčší. Poslúži len orientačne, keď už kvôli slnku nevidíte na displej. Nedá sa podľa neho zaostrovať, a kvôli veľkosti nevidíte drobné detaily. Mohol by mať aj vyšší jas. Zadný displej je širokouhlý, ideálny pre fotenie do formátu 16:9 a na video. Pri nastavení formátu 4:3 zostáva veľká časť plochy nevyužitá.

Potešila ma slušná výdrž batérie. Odhadujem ju na cca 350 fotografií a nejaké to krátke videjko k tomu.

Fotoaparát je osadený štandardným Micro 4/3 bajonetom a preto s ním môžete použiť desiatky objektívov Panasonic, Olympus, Sigma, Tokina, Kowa, Voightlander... S mnohými bude vyzerať smiešne a bude tvoriť ergonomicky nevývaženú dvojicu. Panasonic špeciálne pre krpcov GM1, GM5 vyrobil malé objektívy. Myslím, že zle nebudú na ňom vyzerať ani objektívy od Sigmy, nový prime Panasonic G 42,5/1,7, či “štamprlíky” od Oympusu.

Objektív 12-32 je špeciálne skonštruovaný pre tento fotoaparát. Samozrejme je kompatibilný aj s ostatnými MFT fotoaparátmi. Praktický je jeho rozsah, ekvivalent 24-64 mm objektívu. Väčšina seťákov začína od 28 mm. Objektív je konštruovaný tak, aby bol čo najmenší. Väčšinou to znamená, že sa použije špecifická zásuvná konštrukcia. V prepravnej polohe je časť tubusu zasunutá a pri fotení ho treba pootočením prstenca vysunúť do pracovnej polohy. Väčšina objektívov takejto konštrukcie využíva poistku, ktorú treba stlačiť. Tu ju nenájdete, stačí len silnejšie pootočiť prstencom zoomu. Svetelnosť je štandardná F3,5-5,6. Objektív je vybavený optickou stabilizáciou, priemer filtra je 37 mm. Na objektíve nenájdete prstenec manuálneho zaostrovania, s tým sa tu nepočíta. Kvalita objektívu je mierne nadpriemerná, ako setový objektív spĺňa svoju úlohu veľmi dobre. Veľmi dobre je korigované sférické skreslenie i chromatická chyba.

Z špeciálnych funkcií spomeniem umelecké efekty a panorámu. Umeleckých efektov je hojne a sú dobre navrhnuté, až na efekt prežiarenia slnkom. Ten je k dispozícii aj u iných fotoaparátov Panasonic a tam sa mi páčil. Nepochopiteľne bola žiara presunutá doprostred obrazu, čím vlastne pokazí fotku. Panoráma sa fotí ľahko. Je dostatočne širokouhlá, viac než 180°. Na výšku má 1080 bodov, na šírku cez 8000. Fotoaparát si so spájaním poradí dobre, až na občasné problémy s pohybujúcimi sa objektami. Ak si na ne dáte pozor, budete s kvalitou panorámy spokojní.

Vychytávky

Malý, ale nadupaný. V ničom nezaostáva za väčšími bračekmi. Na prvý pohľad dáva vedieť, že radšej než automatiku, fotí pokročilými expozičnými režimami a oceňuje ak jeho majiteľ využíva čo najviac funkcií. Pozrime sa teraz na niektoré zaujímave vychytávky:

  • Pinpoint AF - plošne malý AF bod pre presné zaostrovanie na drobné objekty.
  • Elektonická uzávierka - úplne tiché snímanie s najkratším expozičným časom ažb1/16 000 s.
  • Art efekty aj v pokročilých expozičných režimoch, fotoaparát vyhotový upravený JPG a zároveň aj RAW
  • Nastaviteľná gradačná krivka.
  • Viacnásobná expozícia.
  • Time Lapse až 9999 záberov.
  • Stop Motion Animation pre trikové zábery.
  • Focus Peaking - zvýraznenie zaostrených línii. Výborná pomôcka pre manuálne zaostrovanie pri fotení aj videu.
  • WiFi - dnes už bežná záležitosť.

Obrazová kvalita

Výstup z tohto fotoaparátu je pre mňa sklamaním. Od Micro 4/3 snímača by som očakával viac. Panasonic nedokáže využiť plný potenciál relatívne veľkého snímača, tak ako Olympus. Vysoký šum a malý dynamický rozsah, spolu s mdlými farbami charakterizujú obrazový výstup tohto fotoaparátu. Vôbec nemám pocit, že sa pozerám na fotografie z bezzrkadlovky.

Pri ISO 100 zodpovedá šum tomu, čo si u MFT snímača predstavujete. Nemusíte sa ním zaoberať. Začne rásť už od ISO 200. Výraznejší je od ISO 800. Rozumná hranica použitia je do citlivosti ISO 1600. Pri ISO 3200 začína šum prevažovať nad drobnými obrazovými detailami. ISO 6400 a vyššie už je mimo rozumného využitia.

Nižší dynamický rozsah sa ukázal ako krytický pre celkové schopnosti fotoaparátu.


Takto skončil pokus o opravu prepalov v RAW-e.



Z hľadiska dynamického rozsahu je fotoaparát na tom zle. Veľmi zle. Či v JPG, alebo v RAW, s prepalmi nič nenarobíte, sú časté. Naviac sa nedajú opraviť. Ihneď dochádza k nepekným farebným posunom. Lepšie je na tom so zlepšovaním kresby v tieňoch. Dynamický rozsah pod 12EV, do pokročilého fotoaparátu nepatrí. Mám pocit, akoby som sa vrátil o 10 rokov späť a upravoval fotky z Nikonu D70, ktorý prepaly tiež neznášal a radšej som všetko fotil podexponovane.

Video

Panasonic parí v oblasti videa medzi špičku. Ako prvý vo svojich fotoaparátoch umožňuje snímať 4K video priamo na kartu. GM5 to nedokáže. Myslím, že to nevadí. Ten kto 4K video potrebuje, nebude ho točiť maličkým fotoaparátom, bez možnosti pripojenia externého mikrofónu a slúchadiel. Neznamená to, že by mal fotoaparát chudobnú video výbavu. Zvláda Full HD video 60p vo formátoch AVCHD a MP4 s datovým tokom 24Mb/s. Funkcie videa majú samostatné podmenu a na voliči programov nájdete ikonku kamery. Používať môžete pokročilé expozičné programy. Špecialitkou je funkcia Snap Movie - krátke niekoľkosekundové zábery. Video ozvláštnite obrazovými efektami.




Kvalita videa je dobrá, najmä pri použití AVCHD formátu. Občas tiež musí bojovať s nedostatočným dynamickým rozsahom. Stabilizácia funguje dobre, nie ale úplne plynule, tak ako napr. na Olympuse OM-D E-M5 Mark II. Pri scénach s množstvom malých detailov sa občas prejaví kompresia obrazu. Kvalitatívne fotoaparát dobre nahradí domácu Full HD videokameru, aj vďaka tomu, že je nenáročný na používane.

Konkurencia

Konkurentov je hneď niekoľko a to medzi kompaktami aj medi CSC fotoaparátmi. Ponuka je pestrá a ťažko je GM5 priamo porovnávať s inými modelmi. Veľkú úlohu tu budú zohrávať požiadavky konkrétneho užívateľa.

Z hľadiska koncepcie tu máme podobné fotoaparáty od Olympusu a Nikonu. U modelov PEN  a aj väčšine Nikon 1 modelov chýba hľadáčik. V podobnej cenovej relácii nájdeme skvelý Olympus OM-D E-M10 a výpredajový E-M5.

Najväčším konkurentom tu je samozrejme Sony RX100M3, ktorý má svetelnejší objektív a väčšie rozlíšenie. Panasonic kontruje možnosťou výmeny objektívov. A to je veľká výhoda, ak by mal G5 dostatočne kvalitný obrazový výstup. Skoro som zabudol na veľmi poluplárny CSC Sony A6000, tiež sa zmestí do danej cenovej kategórie.

Nesmiem zabudnúť na Panasonic LX100. Ten je podľa môjho názoru rozhodne viac “cool”. Má svetelnejší objektív, lepší hľadáčik, ale je aj väčší. LX100 knokautuje aj GM5 svojím 4K videom. Výrazne sa znížila cena špičkového Panasonicu GX7, ktorý je rozhodne lepšou kúpou.

Plusy a mínusy

+  kvalita spracovania
+  rozmery
+  celková hmotnosť s objektívom, kartou a batériou len 281 g
+  ergonómia ovládania
+  funkčná výbava
+  rozsah setového objektívu
+  kvalitný displej s dotykovým ovládaním
+  Touch Pad
+  Art efekty
+  samostatný režim Video
+  uživateľský expozičný režim
+  rýchly štart
+  rýchle zaostrovanie
+  WiFi

-  obrazová kvalita
-  chýba NFC
-  malý hľadáčik
-  nemá vstavaný blesk
-  svetelnosť setového objektívu
-  horšie viditeľné popisky na ovládacích prvkoch

Záver

Tento drobec ma príjemne prekvapil ergonómiou a funkcionalitou. Výbava poteší náročného fotografa, začiatočník sa ho nemusí báť. Vyhrá sa tu s vydarenými umeleckými efektami. Kvalitne spracovaný, rýchly, nadpriemerne vybavený a dobre ovládateľný. Nadpriemerne dobrý dojem kazí malý elektronický hľadáčik. Buďme ale radi, predchodca ho nemal vôbec. Tým sa výpočet kvalít končí.

U Micro 4/3 snímača by som očakával väčší dynamický rozsah a nižší šum. Ak by tento fotoaparát stál okolo 400 €, nebola by to úplne zlá kúpa. Cena je takmer dvojnásobná. Konkurencia v tejto cene ponúka minimálne o triedu lepšiu kvalitu. Väčšinou až o dve.

Škoda. Fotografický prejav výrazne zaostáva za vydarenou konštrukciou. A tak jednou konkurenčnou výhodou testovaného fotoaparátu sú jeho malé rozmery.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
z80
2015-04-14 08:55:13
Ten dynamicky rozsah je otrasny, vsak Stylus 1 s kompaktovym cipom, ho ma len o 0,1 EV horsi.
 
Demikát
2015-04-14 09:17:14
Za tu cenu bude lepší samsung galaxy s6
 
Demikát
2015-04-14 09:25:50
Z neho sa aspom zavolať
 
marcus_labeo
2015-04-14 09:27:59
príspevok od: z80
Ten dynamicky rozsah je otrasny, vsak Stylus 1 s kompaktovym cipom, ho ma len o 0,1 EV horsi.
No počkaj, za chvíľu prídu hardcore Canonisti a vysvetlia Ti, že dynamický rozsah pri základom ISO nie je dôležitý, že orientovať sa podľa meraní DxO je blbosť, atď.
 
Marcel Rebro
2015-04-14 09:30:36
príspevok od: marcus_labeo
No počkaj, za chvíľu prídu hardcore Canonisti a vysvetlia Ti, že dynamický rozsah pri základom ISO nie je dôležitý, že orientovať sa podľa meraní DxO je blbosť, atď.
HC Kánonistov nezaujímajú televízorové značky ako Panasonik. Ich jediným kämäňom v topánke sú pozitívne recenzie / reakcie na Nicon ...
 
marcus_labeo
2015-04-14 09:30:38
Chybička se vloudila: Sony RX100 nemá "takmer dvakrát väčšie rozlíšenie", je to 20 MPx u Sony proti 16 MPx u Pana.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-04-14 09:32:02
príspevok od: marcus_labeo
Chybička se vloudila: Sony RX100 nemá "takmer dvakrát väčšie rozlíšenie", je to 20 MPx u Sony proti 16 MPx u Pana.
Dakujem, za upozornenie. Zo zaciatku som fotil v rezime 16:9, kedy je zaber orezany.
 
marcus_labeo
2015-04-14 09:34:57
príspevok od: Marcel Rebro
HC Kánonistov nezaujímajú televízorové značky ako Panasonik. Ich jediným kämäňom v topánke sú pozitívne recenzie / reakcie na Nicon ...

Ja si myslím, že i tak zareagujú, najmä keď ten kritizovaný DR testovaného Panáka je furt lepší, ako niektorých APSC Canonov:
http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Panasonic-Lumix-DMC-GM5-versus-Canon-EOS-1200D-versus-Canon-EOS-M2___979_940_927
 
marcus_labeo
2015-04-14 09:37:15
príspevok od: Karol Srnec
Dakujem, za upozornenie. Zo zaciatku som fotil v rezime 16:9, kedy je zaber orezany.
Možno Ťa k tomu zvádzal i formát zadného LCD 16"9 (čo je mimochodom pri senzore s formátom 4:3 kapitálna blbosť; sám nadávam, že na foťáku so senzorom 3:2 mám LCD s pomerom 4:3, čo znamená nevyužitie celej plochy LCD).
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-04-14 09:53:49
príspevok od: marcus_labeo
Možno Ťa k tomu zvádzal i formát zadného LCD 16"9 (čo je mimochodom pri senzore s formátom 4:3 kapitálna blbosť; sám nadávam, že na foťáku so senzorom 3:2 mám LCD s pomerom 4:3, čo znamená nevyužitie celej plochy LCD).
Pri displeji 4:3 by zostala velka cast zadnej plochy nevyuzita, pri videu vyuzijes celu plochu 16:9 a priznam sa, s takymito fotacikmi rad vyuzivam format 16:9. Preto beriem tento format skor ako pozitivum u tohto pristroja.
 
tomino1980
2015-04-14 10:13:29
skoda...GF7 bude mat asi rovnaky senzor/DR ...od GM5 ma odradza najma cena a potom evf ..ked je "len" nudzovy
Aj tak ma laka vyskusat pana
 
fatality
2015-04-14 12:39:04
holt..legendary 16MPix 4/3 snimac zacina trochu zaostavat..
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-04-14 12:53:20
príspevok od: fatality
holt..legendary 16MPix 4/3 snimac zacina trochu zaostavat..
Panasonic a priniest nejaky novy - organicky. Snad uz v GH5, alebo niecom podobnom.
 
fatality
2015-04-14 13:15:45
príspevok od: Karol Srnec
Panasonic a priniest nejaky novy - organicky. Snad uz v GH5, alebo niecom podobnom.
to by bolo super..tolko kvalitnych skliciek v systeme..
 
ASTRALEK
2015-04-14 15:08:07
Tamtamy od SONY uz zahlasili dva nove senzory:
http://www.43rumors.com/olympus-may-uses-that-new-sony-20mp-four-thirds-sensor/
 
stancok
2015-04-14 21:56:25
pri cene 499 za telo u kusok vacsej ale vystupom omnoho lepsej GX7 je toto male cudo pri jeho momentalnej cene bez sance na uspech.. favoritom na kupu v oblasti csc su momentalne gx7 vs A6000 prip komu az tak nezalezi na videu aj olymus e-m10 ci e-m5
 
Marcel Rebro
2015-04-14 22:19:21
príspevok od: stancok
pri cene 499 za telo u kusok vacsej ale vystupom omnoho lepsej GX7 je toto male cudo pri jeho momentalnej cene bez sance na uspech.. favoritom na kupu v oblasti csc su momentalne gx7 vs A6000 prip komu az tak nezalezi na videu aj olymus e-m10 ci e-m5
Chvála pánu digitálu,
guru žije a prehovoril ...
 
marcus_labeo
2015-04-15 12:44:16
príspevok od: Marcel Rebro
Chvála pánu digitálu,
guru žije a prehovoril ...
Ospravedlňujem sa útlocitnejším, ale trochu mi to pripomína rozhovory v partii puberťákov, že "dal by som túto aj túto, neviem sa rozhodnúť...", pritom ich realitou je manufaktúra.
 
blahoslav J B Art
2015-04-15 13:38:18
príspevok od: stancok
pri cene 499 za telo u kusok vacsej ale vystupom omnoho lepsej GX7 je toto male cudo pri jeho momentalnej cene bez sance na uspech.. favoritom na kupu v oblasti csc su momentalne gx7 vs A6000 prip komu az tak nezalezi na videu aj olymus e-m10 ci e-m5
na jednom ceskom fotoservery maju temu/clanok, kde doporucuju aktualne modely fotakov v roznych kategoriach ... zrkadlovka, bezzrkadlovka, kompakt ... kludne by si mohol aj tu zalozit nieco podobne ... v tvojom pripade nieco ako Doporucene bezzrkadlovky a pravidelne by si to obhospodaroval svojimi aktualnymi poznatkami, doporuceniami konkretnych modelov a cenovymi porovnaniami
 
Paulie
2015-04-15 14:26:57
príspevok od: blahoslav J B Art
na jednom ceskom fotoservery maju temu/clanok, kde doporucuju aktualne modely fotakov v roznych kategoriach ... zrkadlovka, bezzrkadlovka, kompakt ... kludne by si mohol aj tu zalozit nieco podobne ... v tvojom pripade nieco ako Doporucene bezzrkadlovky a pravidelne by si to obhospodaroval svojimi aktualnymi poznatkami, doporuceniami konkretnych modelov a cenovymi porovnaniami
"Odporúča jedenásť Stančokov z desiatich".
 
JohnNewton
2015-04-15 15:03:17
príspevok od: Karol Srnec
Panasonic a priniest nejaky novy - organicky. Snad uz v GH5, alebo niecom podobnom.
Boh ochraňuj, to vyvíjajú spolu z Fuji. 3 roky budeme čakať na vhodný "organický" RAW konvertor
 
tomas2009
2015-05-27 17:53:17
Ufff konecne niekto nieco povedal na Hardcore Canonakov, huraaa ano dinamic. rozsah u zakladneho iso nic neznamena, lebo ho nepoznaju. Dxo je ako svaty gral, ja by som sa orientoval iba podla neho. Jedine ze by neexistoval...takto aspon mame dokaz ze ze klamanie sa nevyplaca D...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované