Hore

Nikon D80

Nikon D80 už síce nie je novinka, ale vehementne súperí o priazeň v kategórii zrkadloviek do 30 tisíc Sk. V dobe uvedenia priamu konkurenciu vyprášil, ale ponúka ešte dosť aj dnes?

 

 

Najprv trocha definície: D80 je digitálna jednooká zrkadlovka s bajonetom Nikon F, CCD senzorom s rozlíšením 10 MPix a celoplastovým telom s kovovou výstužou. Hlavným trhom sú náročnejší amatéri, ktorým nestačí kompakt ani "základná" zrkadlovka, nevyžadujú moderné funkcie ako LiveView a pritom nehodlajú aparát používať profesionálne. D80 je proste taký klasický foťák pre radosť z fotenia.
 

 

Dizajn, ergonómia

Už na pohľad a dotyk sa základná premisa "normálny foťák" potvrdzuje. To sa zistí podľa toho, že väčšina ovládacích 
a funkčných elementov je tam kde má byť.

 

Tento aparát po krátkom zžití pôsobí ako prirodzená súčasť ruky, a to je pre fotografa veľmi podstatné. Hoci je telo prístroja pomerne malé, verím že ani nadrozmerné alebo nešikovné ruky nebudú s D80 zápasiť. Tvar prístroja je anatomicky dobre premyslený a pritom poskytuje slobodu nájsť si optimálny spôsob držania.

 

Spracovanie zároveň pôsobí veľmi kvalitne, jednotlivé plastové súčasti držia pohromade ako pribité a odpor ovládacích prvkov je primeraný.

Žiadne časti tela nie sú pogumované, no väčšina plochy vrátane gripu je (prí)jemne zdrsnená. Podobne je ošetrená aj časť zadnej strany, kde sa opiera dlaň s palcom. Ani vo vlhkých rukách sa telo nešmýka, prsty zkrehnuté zimou ho však môžu ľahko pustiť.
 

Bajonet F je na rozdiel od D40/40x vybavený aj vlastným motorom autofokusu. Chýba tu však clonový simulátor pre prácu 
s manuálnymi objektívmi, na to si treba priplatiť za jedno- 
a trojciferné modely. D80 so starými objektívmi nebude vôbec merať expozíciu, je potrebné použiť externý expozimeter alebo množstvo svetla odhadovať. Viacero konkurenčných značiek pritom meria expozíciu takpovediac aj s fľašou od piva.
 

Na prednej strane objavíme aj iné zaujímavé prvky, napríklad prisvetľovacie svetlo autofokusu. Tentokrát pochvala - čo je u kompaktov bežná vec, používa v DSLR iba pár výrobcov. Funguje aj ako redukcia červených očí, keď sa z nevinnej LED stáva ostrý reflektor.
 

V susedstve bajonetu je umiestnené tlačidlo Func. a šikmo 
pod ním náhľad hĺbky ostrosti. Oproti starším modelom sú teda vzájomne prehodené a tlačidlo Func. je vďaka tomu nedostupné pri fotení na výšku s gripom. K vymoženostiam, ako napríklad 
pre D80 kritická možnosť zobraziť ISO, alebo okamžité vypnutie blesku sa preto nedá dostať pri použití gripu.
 

Druhú stranu bajonetu zdobí uvoľňovací mechanizmus objektívu 
a prepínač režimu autofokusu. Liliputánska páčka si už vyslúžila nejednu kritiku od majiteľov D2 či D200, ale Nikon tieto hlasy nepočuje. U D80 tento stav našťastie nie je taký kritický - prepínač je iba dvojpolohový (autofokus, manuálne ostrenie) 
a ostatné voľby má na starosti tlačidlo na vrchnej strane. Nad týmito mechanickými záležitosťami sú ešte tlačidlá bracketingu 
a blesku (vyklápanie, korekcia, režim), a infračervený prijímač diaľkového ovládania.
 

Na vrchnej strane narazíme samozrejme na spúšť (bez podpory drôtenej - to sa už nenosí), obklopenú prstencom vypínača. Ten je vďaka svojmu umiestneniu dostupný okamžite a pritom nehrozí jeho náhodné vypnutie. Maximálne môžte chytiť reflex ako ja a aparát vypínať častejšie než treba. 
Tretia poloha vypínača pootočením aktivuje podsvietenie stavového displeja. Ten je hneď v susedstve, primerane veľký a zobrazuje väčšinu podstatných informácií - s výnimkou ISO a presnej stupnice korekcie expozície. Namiesto nej je zobrazený iba smer korekcií -/+, typicky pre Nikon presne na opačných stranách než nás na matematike učili.
 

Okolo displeja sú sústredené tlačidlá pre zmenu merania (Matrix, so zvýrazneným stredom, bodové), korekciu expozície, sériového snímanie/diaľkové ovládanie, a režim autofokusu (bežný, kontinuálny, alebo automatický AF-A). Prvé dva sa dajú meniť stlačením daného tlačidla a zároveň otáčaním kolieska, na druhé dva stačí tlačidlo stlačiť a dané voľby sa začnú cykliť v kruhu. Uvítal by som, keby spôsob nastavenia bol konzistentný.

Interný blesk (smerné číslo 13 pri ISO 100) sa vyklápa elektronicky, a v scénických režimoch sa aktivuje automaticky podobne ako u kompaktov. Pre lepšie výsledky môžte do štandardnej pätice pripojiť externý blesk, ktorý drží ako pribitý. Káblové pripojenie zábleskových jednotiek D80 neposkytuje.
 

Koliesko voľby režimov má o čosi jemnejší chod než je ideál a môže sa otočiť pri vyberaní aparátu z brašne.

Na pravom boku nájdeme slot na SD kartu; dvierka sa otvárajú prostým odsunutím, ktoré ide pomerne ľahko. D80 pokračuje v zápise na kartu aj pri ich otvorení. Na druhom boku sú pod gumenými krytkami konektory mini USB, DC-IN, A/V a konektor diaľkového ovládania.

 

Na spodnej strane sa samozrejme ukrýva kovový stativový závit v ose objektívu, obklopený plátom gumy. Batériový priestor slúži alternatívne ako miesto pre ukotvenie vertikálneho gripu.
 

No a zadná strana, tá jasne hlása príslušnosť aparátu k digitálnym zrkadlovkám. Hľadáčik patrí k lepšiemu čo je v tejto triede zrkadloviek k dispozícii, s pokrytím 95% plochy, zväčšením 0,94x, a primerane pohodlnou očnicou s vnorenou dioptrickou korekciou. Daňou za vysokú jasnosť je slabšia ostrosť - ak často ostríte manuálne s malými clonami, oplatí sa investovať do lepšej matnice. Priamo na matnici sa zobrazuje 11 ostriacich bodov zoskupených do diamantu (centrálny je krížový) a zapínateľná mriežka 4*4. Umiestnenie ostriacich bodov rešpektuje pravidlo zlatého rezu, okrajové sa umiestnia priamo na oko pri fotení portrétu. V rohu sa pri slabej batérii, chýbajúcej karte a snímaní 
do čiernobieleho režimu objavia varovné ikonky. V slabom osvetlení sa tieto aktívne prvky podsvietia červeným svetlom.

Pod vyobrazením scény tróni zelený LED displej, ktorý poskytuje potrebné informácie, žiaľ opäť chýba hodnota ISO. 
Tú sa dozviete iba pri jej zmene, prípadne pri stlačení tlačidla Func, ak je tak nastavené.

 

 

Druhou pýchou zadnej steny D80 je LCD displej. Uhlopriečka 2,5" a rozlíšenie 230 tis. px nie sú nič extra, avšak kvalitou je displej špička. Verné farby, dobrá sledovateľnosť na slnku a široký pozorovací uhol (takmer od kraja ku kraju) veľmi spríjemňujú prácu. Displej sa oplatí chrániť priloženou krytkou, ktorá zobrazenie vôbec nedegraduje. Síce sa ľahko poškriabe, ale je to lepšie ako mať doškriabaný displej.

Od tohto displeja však nečakajte živý náhľad - v dobe uvedenia D80 sa s takou možnosťou ešte nerátalo.
 

Naľavo od displeja sú naukladané tlačidlá prehrávania, Menu, kontextovej nápovedy/ochrany snímkov, a dva pre zoom 
v obrázkoch. Nikon týmto modelom opustil svoj pôvodný systém a obrázky sa zoomujú iba dvoma tlačidlami. Spodné tri tlačidlá zároveň slúžia na rýchlu zmenu vyváženia bielej, ISO a nastavenej kvality (so súčasným otáčaním kolieska). 
To žiaľ znamená, že najpoužívanejšie tlačidlá majú inú funkciu v režime snímania a inú pri prezeraní. Čiže ak pri skúmaní fotky zistíte, že treba niečo zmeniť a reflexívne siahnete po danom tlačidle, tak odzoomujete alebo zamknete fotku. Pri nastavovaní týchto volieb je navyše potrebné použiť ľavú ruku, čo je v prípade fotenia s ťažkým objektívom nepohodlné. Treba však zároveň povedať, že táto situácia sa ideálne vyriešiť ani nedá a každý prístup k ovládaniu 
so sebou nesie zápory.

 

Štvorsmerný ovládač napravo od displeja slúži na navigáciu: vyberajú sa ním ostriace body, listuje sa fotografiami, pohybuje sa výrezom pri nazoomovanej fotke, ovláda sa menu a tak ďalej. Prepínačom pod ním sa blokuje aktuálne zvolený ostriaci bod. Ešte nižšie je tlačidlo OK, ktoré obvykle supluje smer doprava na krížovom ovládači.

O kúsok vedľa je umiestnená dióda indikujúca prácu s kartou.

 

Izolované od ostatných je tlačidlo na mazanie snímkov a oproti nemu blokovanie expozície. To sa dá nastaviť, či má blokovať zároveň aj ostrenie alebo blesk, a či majú byť hodnoty fixované iba počas držania alebo do expozície. 
No a samozrejme nemožno zabudnú na kolieska - obe sú plastové, položené horizontálne a majú primeraný chod. 
V prípade predného by som skôr vítal jeho orientáciu na výšku, ale zažitý systém už výrobca iste nezmení.

Celkovo vzato, hoci sa na vyhotovení D80 dá nájsť viacero múch, je zjavné že výrobca si dal záležať a myslel 
na fotografov, ktorí budú aparát využívať ako bežnú súčasť života.

 

 

V praxi


Čo sa týka rýchlosti, D80 na všetko reaguje okamžite. Keď na vypnutom aparáte podržíte stlačenú spúšť a otočíte vypínačom, aparát hneď exponuje. Je to proste zrkadlovka, kde sa už na reakciách nedá veľa vylepšovať.

V rámci tejto triedy je štandardné sériové snímanie - 3 sn./s. Zrkadlo je dostatočne tiché a prejavuje sa nerušivým šťuknutím, na rozdiel od guľometov s 5 a viac fps.

Takisto štandardná je veľkosť buffera - 6 snímkov RAW alebo RAW+JPEG. V prípade fotenia do JPEG je s dostatočne rýchlou kartou (150x) buffer nekonečný a rýchlosť sériového snímania neklesne.

Zastavme sa pri niektorých zaujímavostiach D80.

 

U Nikonov treba zaslúžene vyzdvihnúť službu Auto ISO. Tu si zadefinujete expozičný čas, pri dosiahnutí ktorého začne aparát plynule zvyšovať ISO až do nastavenej hodnoty (max. 1600). Funkcia je ale zahrabaná hlboko v menu a navyše výrobca rozhodol, že u D80 bude najkratší nastaviteľný čas 1/125 s. Pritom u vyšších modelov je to 1/250 s, a aj to je málo. Toto zbytočné obmedzenie sa dá obísť fotografovaním v manuálnom režime - aj vtedy nastavuje aparát ISO podľa potreby tak, aby dosiahol správnu expozíciu. Je to akási obdoba "TAv priority" u Pentax K10D.

 

Ďalšiu užitočnosť predstavuje možnosť tvorby vlastného menu. Štandardné menu zastupuje niekoľko záložiek, pričo najpočetnejšia obsahuje tri desiatky funkcií. Jednotlivé voľby si môžte jednoducho vypnúť a nezobrazovať.


Autofokus používa rovnaký ostriaci systém ako D200, ale je voči nemu osekaný. Na výber je jeden ostriaci bod, automatický výber alebo jeden bod s "vnímaním" susediacich. Centrálny bod možno zväčšiť na zhruba dvojnásobnú veľkosť. Oproti D200 sa režim AF-C chová lenivšie a drží sa zaostreného objektu niekoľkonásobne dlhšie než D200 
pri najpomalšom nastavení. Autofokus ako taký je však veľmi rýchly a mimoriadne spoľahlivý aj čo sa týka okrajových bodov. To oceníte napríklad pri pomalých teleobjektívoch bez AF-S.
 

Priamo vo fotoaparáte je možnosť jednoduchých "retuší" - vyjasnenie tieňov, odstránenie červených očí, zmena vyváženia bielej atď. Je to dobré najmä na to, aby ste ukázali čo všetko váš nový aparát dokáže.

Aparát umožňuje zmeniť veľa základných nastavení - postupnosť snímkov v bracketingu, priemer bodu v centrálnom meraní, prehodiť funkciu koliesok, zmeniť expozičný krok z 1/3 na 1/2 ... Nedá sa ale zmeniť doba náhľadu fotky po jej nasnímaní alebo zameniť vertikálny a horizontálny smer krížového ovládača pri prezeraní fotografií. Pri prehrávaní si teda smermi < a > listujete fotkami, ^ a v zase zobrazujú rôzne ich atribúty vrátane RGB histogramu či zobrazenia prepálených miest.

 

Po svojich starších bratoch D80 zdedil pokročilé bezdrôtové ovládanie bleskov. Skrátka - dve skupiny bleskov môžte rozmiestniť po scéne a ich režim a výkon nastavovať priamo z aparátu.

 

Klasickú funkciu Mirror Lock-Up D80 nepodporuje. Namiesto nej je k dispozícii voliteľné zdržanie expozície o 0,4 s 
po vyklopení zrkadla. Vďaka slabému nárazu však nie je potrebné používať ani túto možnosť.

V menu sa nachádza možnosť skontrolovať stav batérie v percentách, počet nasnímaných záberov od nabitia 
a kvalitatívny stav batérie. Nová batéria v D80 po 400 fotografiách ukazovala polovicu kapacity, a to bol aparát 
v "testovacej prevádzke" - stále v akcii.

 

 

Kvalita obrazu


Kedysi boli DSLR Nikon známe svojím konzervatívnym prístupom k expozícii aj spracovaniu obrazu. D80 ale stavia rodinnú tradíciu úplne na hlavu.

Ako to opísať? Na D80 už proste nie je spoľah, čo sa týka expozície. Chcete odfotiť západ slnka alebo krajinku? Staršie Nikony aj na plnú automatiku na 99,9% zachovajú čo najviac prekreslenú oblohu aj za cenu, že zvyšok bude tmavší. U D80 máte šancu tak 50:50, podľa toho akú má práve aparát náladu. Bežné scény zvláda bez problémov, ale keď sa nevie rozhodnúť na čo sa zamerať, hodí si kockou. 
 

n01.jpg


V ukážke vidíte, ako sú dve fotografie za sebou v sériovom snímaní odlišne exponované. Takže neostáva, než každý dôležitý záber okamžite kontrolovať. Keď to už tak musí byť, veľmi by sa zišiel aspoň režim zachovania svetiel ako poskytuje Canon 40D.

Aparát chce asi vyhovieť skôr používateľom, ktorí majú radi pekné svetlé obrázky a prepálené plochy si nevšímajú.

Ak ale zrovna nemáte smolu na svojvoľne pokazený záber, môžte sa tešiť na kvalitné fotografie. 

Farby sú verné, s kvalitným objektívom zachované aj drobné detaily (aj keď rozlíšenie 10 MPix mi pripadá zbytočné).

Aj softvérové spracovanie je o trochu agresívnejšie než je u Nikonov bežné - priame porovnanie s D200 ukazuje štandardne vyšší kontrast a priostrenie.

 

bez blesku s bleskom pleťovka s bleskom

 

Perfektná je expozícia so vstavaným bleskom. Stále sa čudujem, ako dokáže aparát v úplnej tme presne exponovať 
na červenú kvetinu. Pri častom fotení osôb sa oplatí investovať do externého blesku a využiť odraz od stropu.

 

Šumová charakteristika patrí medzi 10 MPix zrkadlovkami k priemeru. Regulérny šum začína niekde okolo ISO 800 
a od 1600 už hovoríme o kvalite iba pre dokumentárne účely. Charakter šumu je typický pre Nikon - je ostrý a silný 
v tmavých oblastiach. Na druhej strane nie je umelo rozmazávaný a neničí tak "rozoznateľnosť" obrazu.

 

lens.jpg

 

Objektív 18-135/3,5-5,6


Nikon nasadil veľmi vysoko latku setovým objektívom modelmi 18-70 a 18-200 VR. Setový objektív k D80 v tejto tradícii tak úplne nepokračuje. Je to v podstate dlhšia alternatíva k low-endovému 18-55, čiže podobný vzťah ako medzi 18-200 VR a 18-70.

Po mechanickej stránke klasika - aj keď plastový, je primerane robustný. Prekvapením je plastový bajonet, čím dáva výrobca najavo že s týmto sklom sa nehrá rugby. Podobne je to aj s absenciou gumeného tesnenia, ktorá je u lepších objektívov štandard. Mrzutá je absencia indikácie zaostrenej vzdialenosti. Pri automatickom zaostrení sa síce prstenec neotáča a umožňuje vám ručne doostriť, ale ak používate kontinuálne ostrenie, aparát vašu ruku obíde a preostrí. Podobne sa chovajú HSM objektívy Sigma, a Nikon to zvaľuje na ich nekompatibilitu. Irónia ...

 

 

n04.jpg
min. zoom max. zoom vinetácia na dlhom konci objektívu

 

Kvalitou obrazu je 18-135 veľmi dobrý približne v polovici rozsahu. Smerom ku koncovým ohniskám výrazne klesá ostrosť, stúpa aberácia a na dlhom ohnisku sa objavuje silná vinetácia. Daňou za široký rozsah je aj statný výskyt prasiatok v protisvetle.

18-135 by bol slušný objektív, keby: 
a) nebol v tieni Nikkorov 18-70 a 18-200
b) Sigma a Tamron neponúkali za rovnakú cenu väčší rozsah a podobnú kvalitu
Sigma dokonca aj s HSM a stabilizátorom. Keby bol aspoň ten stabilizátor ...

 

 

ISO100 ISO200 ISO400
ISO800 ISO1600 ISO2000
n23.jpg
ISO2500 ISO3200 ISO1600

 

Záver


Digitálne zrkadlovky dospeli do štádia, kde boli pred pár rokmi filmové. Sú už proste natoľko kvalitné a prepracované,

že s výbavou akú poskytujú, by väčšina používateľov vystačila naveky.

V tejto cenovej kategórii je však situácia nabitá na prasknutie. Z porovnateľnej štvorice Nikon D80, Pentax K10D, Olympus E-510, Sony Alfa 100 je Nikon suverénne najdrahší a pritom ako jediný nemá stabilizátor a čistenie snímača.

Z vyššej priečky sa zase tlačí profesionál Canon 40D ... No a v rámci systému Nikon je na zváženie aj podarené, aj keď medzi "vážnymi" fotografmi nepopulárne duo D40/D40x. D80 v tomto súboji ponúka najmä kvality fotografické - praktické ovládanie a výbavu, pohotovosť, skvelú ergonómiu a spracovanie, rozumný výber setových objektívov a samozrejme kvalitný obraz.

Záverom, ak vám D80 sadne do ruky a presne spĺňa vaše očakávania, dá sa len odporúčať. S objektívom 18-135 je to slabšie - kvalitu tela jasne degraduje a tak sa oplatí popozerať po alternatívach.

 

 

Telo D80


+ Príjemný, živý obraz
+ Jednoduché a premyslené ovládanie, ergonómia
+ Zjednodušenia pre fotografa - Auto ISO, vlastné menu ...
+ LED namiesto blesku na prisvetlenie AF
+ Kvalitný hľadáčik
+ Kvalitný LCD
+ Ostriaci systém
+ Výdrž batérie
+ Pokročilá práca s bleskom

 

- Niekedy nevyspytateľná expozícia
- Šum na vyšších ISO, ešte priostrený SW
- Neukazuje ISO v hľadáčiku ani na displeji
- Niektoré umelé obmedzenia (Auto ISO, ostrenie)
- Zdvojené funkcie tlačidiel
- Slabá práca s manuálnym objektívmi
- Vyváženie bielej v umelom svetle
- Vysoká cena vzhľadom ku konkurencii
- Chýbajúce moderné funkcie - stabilizátor, Live View, čistič prachu
- Bude niekedy DNG?


Objektív 18-135mm f/3.5-5.6 ED-IF AF-S DX Zoom-Nikkor


+ Praktický rozsah

+ Férová ostrosť

 

- Silná vinetácia
- Odolnosť voči protisvetlu
- Nemá stabilizátor
- Ostrenie v AF-C režime
- Chýba stupnica zaostrenej vzdialenosti
- Plastový bajonet
 

Galéria obrázkov z Nikonu D80

 

 

n06.jpg

 

 

 

 

 

 

n24.jpg

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
MichalN
2008-01-17 14:58:13
Za túto recenziu máte plný počet bodov. Keď som si vyberal fotoaparát, tak som prešiel asi všetky dostupné recenzie aj na D80. Všade sa snažili o akési kulantné vyhnutie konfrontácií. Páči sa mi, že je tu jasne povedané, čo stojí za vyzdvihnutie, ale aj čo nestojí za veľa.
 
Johny
2008-01-17 17:22:20
dobra recenzia
 
2008-01-17 20:38:06
Necital som celu recenziu, nakolko som tento aparat vlastnil nieco cez rok a hned som skocil na klady a zapory. Tam som v zaporoch nasiel par veci, ktore by som rad okomentoval ;)

Hned prvy zapor je trosku milny. Expozicia je presna a vyspytatelna, ak clovek pozna, ako na nu ;). Zjednodusene povedane: ked s D80 foti clovek vonku na Matrix, odporucam volicom kompenzacie expozicie nastavit -0.7EV a bude exponovat spravne v 95% pripadoch.

Ohladne sumu na vysokych ISO sa nebudem hadat, no oproti D70 je sum menej viditelny a lahsie odstranitelny. Tlacil som zopar fotiek A4 na ISO 1600 a bol som spokojny. Ze pri zvacseni 1 k 1 je sum viditelny, je pochopitelne, ale kto si tak pozera fotky ;)

To ISO v hladaciku a praca s manualnymi objektivmi su funkcie drahsich aparatov. Za tych "par tisic" clovek nemoze mat vsetko. To by bol potom zapor aj to, ze nema 10snimkov/sekundu, alebo neodolnost voci prachu a vode.

Zdvojene funkcie tlacidiel su z mojho pohladu (nafotil som s D80 cez 20tis zaberov) velkou vyhodou a clovek si na ne rychlo zvykne. Nemusi to vsak sediet kazdemu.

Zapor chybajuceho stabilizatora beriem ako velku nevedomost autora. Nikon a Canon maju stabilizovane objektivy a nie tela. Takze ak niekedy bude stabilizator v Nikone/Canone, nebude to v tomto desatroci, mozno nikdy.
Live View boli do tohto leta vysadou Olympus D-SLR a kompatov. Momentalne vlastnim Nikon D-SLR podporujucu tuto vlastnost, ale nemam v plane ju vyuzit. Nakolko je D80 viac ako 18 mesiacov stary model, je pochopitelne, ze LV nema. Mozno D80s/D90, ktory tento rok nahradi D80.
A ak ma niekto problem s prachom, Nikon mu dava 10 cisteni ZDARMA pri nakupe akejkolvek D-SLR ;) Osobne som problem s prachom nikdy nemal. Raz za cas som preventivne ofukol senzor a bolo dobre :)

Cena je nanestastie celu dobu predaja D80 viacmenej konstantna a pokym tu nebola Canon 40D, bola aj opodstatnena (30D nebola superom). Momentalne je vsak zakaznikovi lepsie si doplatit na spominanu konkurenciu. Snad Nikon cim skor zareaguje znizenim ceny.

Zajtra precitam recenziu a mozno este nejake poznamky doplnim ;)
 
TTL
2008-01-17 21:55:37
Karol, radsej si tu recenziu precitaj ;) Ale vedz ze je urcena prevazne pre ludi co si fotoaparat vyberajua nemaju ziadny vztah k znackam atd

Mimochodom mam tiez Nikony a s D80 aj inymi DSLR som si uz nieco nafotil.

AL
 
2008-01-17 22:57:59
Alex:
Tak som si recenziu precital a stale musim nesuhlasit s vyrokom, ze na expoziciu nie je spolah. Naozaj som s nim nafotil dost, no "odpad" kvoli chybe expozicie fotaku bol do 1%.
Obe fotky (n02 aj n03) som si stiahol a pozrel. Na jednej je v EXIFe ISO 250, v druhej ISO 1000 (inak fotene Nikkor 50/1.8 na F2.8 pri 1/80s obe, manual), ostrene na to iste miesto (reklama na Bazanta). Mozno je to chyba Auto-ISO, naozaj neviem takto urcit. Inak scena je rozsahovo dost narocna a ukaze skor obmedzenia v dynamickom rozsahu, nez v chybe merania. Ta "podexponovana" je v konecnom dosledku exponovana lepsie, nez ta svetla, kde je velka cast oblohy prepalena.

Je skoda, ze recenzia na tento fotoaparat prisla tak neskoro. Predsalen od augusta 2006 uzrelo svetlo sveta fotografie vela novych fotoaparatov a D80 je dnes technologicky zastarala a z porovnania s konkurenciou, ktora prisla na trh pol roka az rok neskor, fotoaparat nemoze vyjst lepsie nez priemerne. Ked D80 prisla na trh, konkurencia bola Canon 350D/30D a tam to koncilo. Skoda, ze slovenska cena nereflektuje vyvoj napr. v USA, kde D80 dostat pod $800, co je cca 18.000Sk. V tej cene by to bol totiz velmi zaujimavy fotoaparat ;)

Mimochodom dnes su 2 veci velmi precenovane a obe maju co docinenia s trasenim senzoru ;) Ludia by im nemali davat tolko vahy. Urcite to nie je dovod na zavrhnutie fotoaparatu z vyberu, hlavne ak sa nejedna o entry-level a ocakava sa, ze majitel uz nieco o foteni vie.

Ano, urcity "vztah" k Nikonu je z mojho komentaru citit. Co uz, ja som tiez len clovek, na druhej strane uznavam, ze dnes by som D80 nemohol odporucit. Preto napr moj mozno svagor foti Pentaxom K10D.
 
2008-01-17 23:00:53
PS: Aby som len nezabrdal, recenzia je super, som zvedavy na dalsie ;)
 
sunajn
2008-01-18 01:52:35
Zdravím.Páči sa mi recenzia na D80.Bude aj na D300?
 
TTL
2008-01-18 02:46:05
Neviem Karol, mozno fotime ine sceny alebo porovnavame s inymi fotakmi. Inak ohladom ISO je to v recenzii popisane, fotil som vacsinou na manual a Auto ISO. Fotaku je jedno aky parameter nastavuje, na priorite clony alebo casu by to vyslo narovnako. Vysledok je tak ci tak ten, ze matrix je nastavene dost benevolentne (napr. n02 a n03 su hned po sebe v serii) a casto sa rozhodne zbytocne prepalit (n01, n03). Chovaju sa takto vsetky D80 a D40/x s ktorymi som kedy fotil, takze to nie je chyba kusu a je dolezite na to upozornit. Oproti starsim Nikonom je to velka zmena.
 
TTL
2008-01-18 02:48:34
A ze sa recenzka paci som rad ;)
 
oboy
2008-01-18 08:40:16
Vyborna recenzia a zaujimava diskusia k nej. Priaznivci Nikonu sa mozu tesit aj na recenziu D300, ktora sa objavi coskoro.
 
2008-01-18 09:47:46
Alex:
Este k tomu Matrixu je dobre precitat napr toto:
http://forum.digineff.cz/read.php?51,1819438
Skoda, ze to "soudruzi v Nikone" nedotiahli a Matrix sa sprava skor ako meranie so zvyraznenym stredom a potom ak je v strede vela tmavej, tak okolie prepali, aby prekreslil tie tmave odtiene.

Inak vacsinou som fotil koncerty, svadby, reportaz a sem tam nejake macro.
 
IR_photo
2008-01-18 18:41:18
V prvom rade by som chcel podakovat autorovi clanku za prijemne citanie. Recenzia ma potesila, nakolko pouzivam aj D80-tku. Doplnim len tolko, ze ak pouzivate D80-tku (a nie len tu), schvalne si otestujte meranie expozicie s pouzitim krytky na hladaciku a takisto bez nej. Niektorych mozno vysledok prekvapi. Krytku ocenite hlavne pri foteni na stative. Z ruky by to bolo neprakticke, kedze D-80 nepodporuje funkciu Live View. (osobne mi tato funkcia vobec nechyba)
 
PePe
2008-01-20 00:51:49
Hello seci.Aj mne sa paci tato recenzia a nebudem sa hadat ohladom automatickej expozicie, nikdy ju nevyuzivam.D80 som kupil v USA ked vysla a u nas sa so setovym 18-135 predavala za 60 000,- (NAY shop).Teraz je to uz pekne pod 30000,-.Kvalitou sa da porovnat aj s terajsimi modelmi.Mal som moznost si vyskusat vedla seba D40x D80 Sony Alfa 700 a olympus E 510.Ano su to rozdielne triedy ale aj rozdielne datumy vydania.A D80 si udrzala pocitovo 1-2 miesto(v niecom bola horsia v niecom lepsia).A je mozno na skodu ze pri 6mpix bola obrazova kvalita o 30% lepsia ako pri 10mpix.Este stale si myslim ze na trhu ma svoje miesto.Ale aj tak sa neviem dockat odpovede Nikonu na 40D :)

Dobre svetlo!
 
2008-01-20 10:13:50
PePe:
Mal som jednu z prvych D80 na Slovensku z PentaSK.sk a pochybujem, ze by rozdiel nakupu u nich a NAY bol cez 20.000Sk ;) Za 60.000Sk mohol mat clovek vtedy D200.
Neviem s cim si porovnaval, ale ja som mal aj D70 a obrazova kvalita urcite nesla dole. Dokonca jeden z uzivatelov digineff.cz fora prisiel na sposob downsamplu na 6 mpix, ktory jasne ukazal, ze z D80 sa daju dostat omnoho kvalitnejsie fotky, ako z D70. Ako narasta pocet mpix, tak narasta aj sum, ale zaroven firmy prichadzaju s lepsimi formami jeho potlacania bez nutnosti straty detailu. Preto je D300 na tom so sumom a kvalitou obrazu lepsie, nez D200/D80.
Odpoved na 40D? :D Canon by mal poskytnut odpoved na D300 :D :D :D Ale nie, neboj, tento rok pride D60 (o par dni) a D80s/D90 by mohla prist trosku neskor, ale urcite tento rok.
 
Jozefko
2008-02-06 08:33:44
Pekna recenzia ... naozaj sa dobre cita ... a dobre sa citali aj tie komentare ktore su tu :o) ... ked uz ste sa tak pekne rozpisali o minusoch ... Olympus na Vas :D :D :D a potom zistite ze skoro ziadne nema :D :D :D
 
martxe
2008-03-03 23:05:43
Všetkym na znamosť už je D90ka len tak v obraze,akurát že ju možeme očakavat pred začiatkom leta.A cena že vraj 35tis..ma LIwePriew, 12pix čip no samočistenie čipu.takže sa možte tešiť ja si už počkam ..i ked musim podotknut D80 super mašinka,,hlavne čo ma velmi pozitívne okrem všetkych jeho menovaných pozitív zaujla dobrý vyhlad cez hladačik..
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-03-03 23:21:09
A kdeze si prisiel k tej D90-ke?
 
vklacan
2008-03-28 20:44:13
Má význam prejsť z D40 na D80??? D40 používam cca. 14 mesiacov a začalo ma to baviť.
 
sarkan
2008-07-23 14:56:50
Ak má niekto skúsenosť tak poprosím o radu, ktorý z objektívov je lepsi s D80? AF-S DX Zoom-Nikkor 18-70 mm f/3.5-4.5G IF-ED alebo AF-S DX 18-135 mm f/3.5-5.6G IF-ED? Dik za radu
 
Marcel Rebro
2008-07-24 12:25:50
Ten treti : AF-S DX 18-200 mm f/3.5-5.6G IF-ED
;-)
 
vitacit
2008-07-28 22:20:46
zdravim. chcem sa posunut do vyssieho levelu fotografovania a po zenite a dvoch canonoch (powershot s50 a s1 is) som sa rozhodol prejst k digitalnym zrkadlovkam. nie som ziaden tazky profik, len skor pokrocily amater, ktoreho fotenie a technika fotenia bavia a chce sa tomu venovat trosku hlbsie (ako hobby a pasia). prechadzam fotoweby dlhsiu dobu a po tom vsetkom co som precital sa mi zacinaju pacit nikony. a prave tu smeruje moja otazka-nikon d80 alebo d40 ? s peniazkami az taky problem nie je. mal som moznost drzat obidve masiny v ruke a velmi sa mi pozdavaju. je medzi nimi az tak velky rozdiel ? je rozumne zaplatit menej za d40/d40x a usetrene peniaze vrazit do lepsich skiel alebo ist k d80, ktora vyzera byt o nieco vylepsena ? ak teda d40/d40x, ktore objektivy by sa hodili, ak mam zaujem skor o makro, detaily, ludi z blizka ? dakujem za kazdu odpoved.
 
Max Hardcore
2008-08-31 21:15:31
ten treti ,teda 18-200 je z nich najhorsi. najlepsi je 18-70mm
 
gloryman
2009-05-26 19:13:39
príspevok od: vitacit
zdravim. chcem sa posunut do vyssieho levelu fotografovania a po zenite a dvoch canonoch (powershot s50 a s1 is) som sa rozhodol prejst k digitalnym zrkadlovkam. nie som ziaden tazky profik, len skor pokrocily amater, ktoreho fotenie a technika fotenia bavia a chce sa tomu venovat trosku hlbsie (ako hobby a pasia). prechadzam fotoweby dlhsiu dobu a po tom vsetkom co som precital sa mi zacinaju pacit nikony. a prave tu smeruje moja otazka-nikon d80 alebo d40 ? s peniazkami az taky problem nie je. mal som moznost drzat obidve masiny v ruke a velmi sa mi pozdavaju. je medzi nimi az tak velky rozdiel ? je rozumne zaplatit menej za d40/d40x a usetrene peniaze vrazit do lepsich skiel alebo ist k d80, ktora vyzera byt o nieco vylepsena ? ak teda d40/d40x, ktore objektivy by sa hodili, ak mam zaujem skor o makro, detaily, ludi z blizka ? dakujem za kazdu odpoved.
noooo tak to je tazka otazka,ale ja by som radsej zobral d80 uz ked medzi d40 a d80 a potom casom dokupil kvalitne objektivy....osobne mam radsej ked kupim nieco kvaliten ale bazarove,ako ked kupim nieco nove ale najslabsie :(.....NIKON D40/40x je najslabsia zrkadlovka od nikonu....takze osobne d80....ale mal som tuto dilemu ja medzi CANON 30D a NIKON d80 a nakoniec som za 470 OIRO kupil CANON 40D a moja spokojnost je obrovska....len ma mrzi ze CANON zmenil bajonet a manualne FD objektivy nepasuju len s redukciou:(....zato nikon ma brany kvalitnych objektivou otvorene...je to na tebe...drzim palce...ale KUP D80!!
 
duroslav
2009-05-26 19:19:55
príspevok od: gloryman
noooo tak to je tazka otazka,ale ja by som radsej zobral d80 uz ked medzi d40 a d80 a potom casom dokupil kvalitne objektivy....osobne mam radsej ked kupim nieco kvaliten ale bazarove,ako ked kupim nieco nove ale najslabsie :(.....NIKON D40/40x je najslabsia zrkadlovka od nikonu....takze osobne d80....ale mal som tuto dilemu ja medzi CANON 30D a NIKON d80 a nakoniec som za 470 OIRO kupil CANON 40D a moja spokojnost je obrovska....len ma mrzi ze CANON zmenil bajonet a manualne FD objektivy nepasuju len s redukciou:(....zato nikon ma brany kvalitnych objektivou otvorene...je to na tebe...drzim palce...ale KUP D80!!
Ty na čom šlapeš? Sa pozri kedy sa na to chlapec pýtal. Po 10 mesiacoch je tá odpoveď fakt veľmi užitočná. :-)
 
gloryman
2009-05-26 19:24:39
príspevok od: duroslav
Ty na čom šlapeš? Sa pozri kedy sa na to chlapec pýtal. Po 10 mesiacoch je tá odpoveď fakt veľmi užitočná. :-)
aha no tak datum ma nenapadol.....nooo tak nic no....:D....aj to sa stava
 
Janíčkooooo
2010-05-06 20:34:36
Ahojte priatelia. Diskusia je tu síce dlho neaktívna, no aj tak to risknem :) Vie mi niekto povedať, či mi bude s D80 fungovať GPS prijímač?
 
psykora2
2010-05-06 20:48:03
príspevok od: Janíčkooooo
Ahojte priatelia. Diskusia je tu síce dlho neaktívna, no aj tak to risknem :) Vie mi niekto povedať, či mi bude s D80 fungovať GPS prijímač?
urcite ano, d80 nefunguje ako rusicka signalu
 
Janíčkooooo
2010-05-08 17:10:50
príspevok od: psykora2
urcite ano, d80 nefunguje ako rusicka signalu
Ja som to skor myslel tak, že či sa dá s týmto aparátom použiť GPS prijímač pre zaznamenanie zemepisnej polohy do EXIF
 
duroslav
2010-05-08 18:02:16
príspevok od: Janíčkooooo
Ja som to skor myslel tak, že či sa dá s týmto aparátom použiť GPS prijímač pre zaznamenanie zemepisnej polohy do EXIF
nedá
 
psykora2
2010-05-08 23:35:47
príspevok od: Janíčkooooo
Ja som to skor myslel tak, že či sa dá s týmto aparátom použiť GPS prijímač pre zaznamenanie zemepisnej polohy do EXIF
ok, zartoval som, do exifu nie
 
Janíčkooooo
2010-09-18 11:42:26
Priatelia, poprosím vás o radu, lebo už som z toho magor... Má D80-tka v zabudúvané diaľkové odpaľovanie bleskov, alebo k tomu potrebujem ešte nejakú ´srandu´? Ide mi o prepojenie D80 s SB600-vkou...
 
L.U.B.O
2010-09-18 19:31:54
príspevok od: Janíčkooooo
Priatelia, poprosím vás o radu, lebo už som z toho magor... Má D80-tka v zabudúvané diaľkové odpaľovanie bleskov, alebo k tomu potrebujem ešte nejakú ´srandu´? Ide mi o prepojenie D80 s SB600-vkou...
krok za krokom... otvor si toto:
http://www.youtube.com/watch?v=OgzmP2hflB0
 
Janíčkooooo
2010-09-19 00:26:25
Perfektné :) Veľmi mocno ďakujem :)
 
Posterusak
2012-04-09 23:11:00
príspevok od: TTL
Neviem Karol, mozno fotime ine sceny alebo porovnavame s inymi fotakmi. Inak ohladom ISO je to v recenzii popisane, fotil som vacsinou na manual a Auto ISO. Fotaku je jedno aky parameter nastavuje, na priorite clony alebo casu by to vyslo narovnako. Vysledok je tak ci tak ten, ze matrix je nastavene dost benevolentne (napr. n02 a n03 su hned po sebe v serii) a casto sa rozhodne zbytocne prepalit (n01, n03). Chovaju sa takto vsetky D80 a D40/x s ktorymi som kedy fotil, takze to nie je chyba kusu a je dolezite na to upozornit. Oproti starsim Nikonom je to velka zmena.
Tak pozor fotil som s Nikonom D40 a expozicia bola vzdy spravna a to sa tykalo ci na manualy alebo automatike bol som stym fotakom fakt spokojny keby mal aspon 11 zaostrovaciych bodov a 10mpx nepustim ho z ruky
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia