Hore

Fujifilm X-S20

Univerzálny hybridný prístroj s výborným zaostrovaním.

X-S20 je bezzrkadlový digitálny fotoaparát vybavený 26,1 MP snímačom „X-Trans™ CMOS 4“ a vysokorýchlostným procesorom na spracovanie obrazu „X-Processor 5“. Je vybavený charakteristickým veľkým gripom série X-S pre stabilné držanie v ruke. Použitím novej vysokokapacitnej batérie sa viac ako zdvojnásobil počet fotografií cca. 800, v porovnaní s predchádzajúcim modelom. Kompaktné a ľahké telo s hmotnosťou len 491g umožňuje pohodlné používanie. X-S20 je vybavená päť-osým mechanizmom stabilizácie obrazu v tele (IBIS), ktorý ponúka účinnosť až 7 EV. Funkcia automatického zaostrovania s detekciou objektu na báze AI dokáže rozpoznať ľudí, zvieratá, bicykle, lietadlá, vlaky a autá, zvyšuje výkon automatického zaostrovania, ktorý je ekvivalentný fotoaparátu piatej generácie radu X, FUJIFILM X-T5.

X-S20 podporuje interné nahrávanie 6,2K/30P 4:2:2 10-bitového videa a je vybavený 3,5 mm konektorom pre mikrofón/slúchadlá na pripojenie externého príslušenstva pre plnohodnotné nahrávanie videa. Okrem toho nový režim Vlog uľahčuje vytváranie videa, keď je fotoaparát kombinovaný so statívom TG-BT1.


Dizajn predchodcu bol takmer bezo zmeny uchovaný.


Na voliči programov pribudol vlogovací režim.


Tlačidlá boli zväčšené a niektoré sú viac vystupujúce.

Špecifikácia

 • Utesnenie (prach/vlhkosť): Nie
 • Materiál tela: Horčík
 • Bajonet: Fujifilm X
 • Snímač: 26,1 Mpx APS-C snímačom X-Trans™ CMOS 4
 • Procesor: X-Processor 5
 • Stabilizácia čipu: Áno, účinnosť až 7 EV
 • Rozsah časov: 30 s. - 1/8000 s. (1/32000 s.), B
 • Typ hľadáčika: OLED EVF 2,36 Mpx
 • Výklopný displej: Áno, 1,84 Mpx
 • Formát fotografií: JPEG, RAW, TIFF, HEIF
 • Rozlíšenie videa: 6.2K, 4K, Full HD, podpora F-Log 2
 • Formát videa: MPEG-4, AVC/H.264, H.265
 • Rýchlosť sériového snímania: 8-20 obr./s., 30 obr./s. s crop 1,25x
 • Rozhranie: USB-C, micro HDMI, výstup na slúchadlá, vstup pre mikrofón, Wi-Fi, Bluetooth
 • Typ pamäťovej karty: SD / SDHC / SDXC (UHS-II)
 • Typ akumulátora: NP-W235
 • Rozmery: 127,7 x 85,1 x 65,4 mm
 • Hmotnosť: 491 g


Fujifilm X-S20 v praxi

Dizajnom nie je X-S20 tak “cool”, ako modely radov X-T a X-A. Je to skôr malý amatérsky ekvivalent k radu X-H. Aj keď sa na grip nezmestia všetky prsty, je pohodlný a fotoaparát sa drží bezpečne. Oproti predchodcovi sa zväčšili niektoré ovládacie prvky.

Ovládanie je moderné s otočným voličom programov a až tromi rollermi a joystickom. Programová výbava zahŕňa plnú automatiku, filtre, pokročilé režimy P/A/S/M, štvoricu užívateľských režimov, režim videa a režim pre vlogovanie. V plne automatickom režime AF automaticky rozoznáva a sleduje objekty.

X-S20 je vybavený aj niekoľkými vychytávkami. Patria medzi ne Focus bracketing, HDR, Panoráma, Multiexposure, či Intervalometer. Na svoje si tak prídu aj kreatívni fotografi, ktorí radi experimentujú. Akčných fotografov bude zaujímať funkcia Pre-Shotes, u ktorej fotoaparát ukladá priebežne fotografie do medzipamäte a pri stlačení spúšte uloží na kartu zábery nasnímané pred aj po stlačení spúšte. To výrazne zvyšuje šance zachytiť ten rozhodujúci okamih.

Ku komprimovanému a nekomprimovanému RAW-u, TIFF-u a JPG, pribudol nový modernejší formát HEIF, ktorý poteší tých, čo chcú hotovú fotografiu priamo z fotoaparátu. Samozrejme nechýbajú obľúbené simulácie filmov, je ich rovných dvanásť, k tomu pripočítajte dva chrome efekty, efekt filmového zrna a efekt clarity. Okrem profilov ponúka fotoaparát aj niekoľko obrazových efektov, napr. toy camera, miniatúra, či parciálne farby. Vyhrať sa môžete do sýtosti.

Hľadáčik má priemerné rozlíšenie, ale je rýchly, čo oceníte pri sériových záberoch. Blackout je minimálny. Displej s vysokým rozlíšením je plne otočný. Umožňuje pohodlne snímať z rôznych netradičných uhlov a dobre ho využijú vlogeri.


Displej je plne otočný.

V praxi najviac oceníte zaostrovanie využívajúce strojové učenie a detekciu objektov: zvierat, vtákov, áut, motocyklov, bicyklov, lietadiel, vlakov, hmyzu a dronov. Funguje výborne, toto je obrovský posun v strednej triede.

S mechanickou uzávierkou je max. rýchlosť sériových záberov 8 obr./s., s elektronickou až 20 obr./s., keď prepnete prístroj do 1,25x crop režimu, je to až 30 obr./s. Oproti predchodcovi sa zväčšil buffer na dvojnásobok. Spolu s podporou rýchlejších kariet a výkonnejšieho procesoru je možné u komprimovaného RAW-u urobiť takmer 5-násobok záberov v rade. X-S20 je vďaka tomu priam akčný fotoaparát.

Stabilizácia obrazu využíva pohyb v piatich osiach. Udávaná účinnosť je až 7 krokov EV, záleží na konkrétnom objektíve. S objektívmi, ktoré som mal k dispozícii, som dosiahol účinnosť okolo 5 EV.


1/10 sekundy na ohniskovej dĺžke 230 mm (ekvivalent 345 mm).

Konektivivta je príkladná, dokonca nechýbajú ani audio konektory. Konektory sú schované pod dvierkami, takže odpadá nepohodlná práca s gumenými záslepkami. Fotoaparát X-S20 pracuje s novou aplikáciou "FUJIFILM XApp". Snímky vo fotoaparáte možno bezdrôtovo prenášať a prezerať na zariadení smartfónu a fotoaparát X-S20 možno ovládať na diaľku z aplikácie.


Fotoaparát X-S20 spolupracuje s novou aplikáciou "FUJIFILM XApp".

Obrazová kvalita

X-Trans CMOS 4. generácie má rozlíšenie 26 Mpx a jeho kvality sú dobre známe. Poskytuje veľmi dobrý dynamický rozsah a produkuje, na APS-C, podpriemerne málo šumu. Tým sa blíži plnoformátovým fotoaparátom. Šum sa začne na fotografiách prejavovať od ISO 1600. Maximálne použiteľná citlivosť je ISO 25600, ak použijete program s AI odšumovaním, tak môžete bez obáv použiť aj ISO 51200.


V RAW-e je dostatok informácií pre účinné rozšírenie dynamického rozsahu.


ISO 2500.

Video
X-S20 dokáže interne nahrávať 6,2K/30P 4:2:2 10-bitové video a tiež podporuje rozsiahle funkcie videa vrátane možností 4K/60P a 1080/240P. Vybavený je funkciou F-Log2 na nahrávanie videa v rozšírenom dynamickom rozsahu 13+ EV pre bohatú tonalitu, ktorá pridáva slobodu v postprodukčnej kreativite. V kombinácii so zariadením ATOMOS HDMI možno RAW video výstup z X-S20 zaznamenať ako 12-bitový Apple ProRes RAW s rozlíšením až 6,2 K a snímkovou frekvenciou až 29,97 snímok za sekundu. V kombinácii s Blackmagic Design Video Assist 12G je možné RAW video výstup z fotoaparátu zaznamenať ako Blackmagic RAW s rozlíšením až 6,2K a snímkovou frekvenciou až 29,97 fps.

Kamera je vybavená 3,5 mm konektorom pre mikrofón / slúchadlá pre vysokú rozšíriteľnosť napriek jej kompaktnému a ľahkému telu. Okrem toho bol pre produkciu vlogov zavedený nový režim Vlog, na hornom otočnom voliči. Nahrávanie je potom možné ovládať cez displej. Alebo môžete použiť rukoväť TG-BT1. Vlogeri ocenia funkciu uprednostnenia zaostrovania na produkt a efekt rozostreného pozadia.

Pomocou kábla USB typu C pripojte fotoaparát k počítaču, aby ste ho mohli používať ako webovú kameru bez toho, aby ste museli používať softvér, ako napríklad FUJIFILM X Webcam. Režimy filmovej simulácie sú dostupné aj počas živého vysielania alebo online stretnutia. Nastavenia snímania je možné upraviť, aj keď je fotoaparát pripojený k počítaču.

Dĺžka jedného záberu môže byť teraz až okolo 70 minút. Prehrievaniu môžete predísť inštaláciou voliteľného chladiča FAN-001.


Plusy a mínusy

+ najnovšia generácia AI zaostrovania
+ pomerne veľký grip
+ IBIS stabilizácia obrazu
+ 1/32000 s. el. uzávierka
+ klasický volič programov
+ užívateľské režimy
+ 19 simulácii filmov
+ vlogovací režim
+ výdrž batérie
+ vstavaný blesk
+ formát HEIF
+ otočný displej
+ podpora kariet UHS-II
+ alternatívne aktívne chladenie
+ audio vstup aj výstup
+ joystick
+ WiFi, Bluetooth
+ USB-C

- fádny dizajn
- priemerné rozlíšenie hľadáčika
- micro HDMI
- nie je utesnený
- chýba prepínač AF režimov

Záver

Fujifilm ukončil výrobu modelov X-T30 II a X-E4, X-S20 je tak jediným zástupcom strednej triedy v modelovom rade X. Nedisponuje krásnym retro dizajnom, ani ovládaním v duchu “starej školy”. Čo mu chýba na kráse, to vynahrádza parametrami a úžitkovými vlastnosťami. Ako jediný, v strednej triede, má najnovšiu generáciu AI zaostrovania. To je najzásadnejší pokrok voči predchodcom a spomínaným modelom. Je z nich suverénne najrýchlejší a má aj najväčšiu výdrž. Má športového ducha. Moderné ovládanie je praktickejšie a to aj vďaka 4 užívateľským režimom.

Oproti predchodcovi je tu výrazný posun v rýchlosti a vo videu, určite stojí za to, pouvažovať nad upgradom.

X-S20 je hybridný prístroj, rovnako dobre poslúži fotografom i videotvorcom. Plusom je vlogovací režim. Celkovo je X-S20 veľmi vydarený prístroj, ktorého kúpu môžem plne odporúčať.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
fatality
2023-07-27 09:59:23
neviem ci to je pocasim/svetlom alebo sklom, ale vela fotiek z galerie je farebne dost mdlych..
inak fotak pomer cena/vykon ok, len by to
uz chcelo x-t40 so stabilizovanym snimacom..
 
andreewp
2023-08-10 10:52:20
príspevok od: fatality
neviem ci to je pocasim/svetlom alebo sklom, ale vela fotiek z galerie je farebne dost mdlych..
inak fotak pomer cena/vykon ok, len by to
uz chcelo x-t40 so stabilizovanym snimacom..
+ lepsi hladacik, tie su stale len vo vyssich radach
 
fatality
2023-08-10 11:28:36
príspevok od: andreewp
+ lepsi hladacik, tie su stale len vo vyssich radach
hej hej..
bohuzial sa 2.36 mil bodov (teda 0.79 mpix ) "zabyvalo" ako dostatocne
rozlisenie pre mnohe modely u vsetkych znaciek..
vid nova a6700, R7, R8, a6600, z50, z fc, atd..
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované