Hore

Prvé skúsenosti s Olympusom OM-1

Exkluzívne som si mohol vyskúšať Olympus OM-1 ešte pred jeho oficiálnou premiérou. Tento článok nie je recenziou. Ako dlhoročný užívateľ systému Olympus sa chcem podeliť o prvé dojmy. Je to len ďalšie menšie vylepšenie osvedčeného konceptu, alebo sú zmeny zásadné?

Nemá zmysel tu vymenovávať podrobné parametre, tie nájdete na stránke Olympusu. Preto si predstavíme to najdôležitejšie a hlavne to, ako sa vylepšenia prejavujú v praxi. Ja som fotoaparát testoval aj s gripom HLD-10, ktorý je aj na produktových fotografiách.

Špecifikácia

OM-1 je nástupcom výborného modelu E-M1 Mark III a svojimi funkciami a parametrami prekonáva aj E-M1X. Výrobcovi sa podarilo posunúť prakticky všetky parametre na novú úroveň.

Olympus OM-1 je profesionálna Micro 4/3 bezzrkadlovka. Nástupca troch generácií E-M1. Výbavou predčí aj model E-M1X. Telo fotoaparátu vyrobené z horčíkovej zliatiny je odolnejšie, obdržalo certifikát IP53. Ergonómia je mierne zmenená, najväčšou zmenou prešlo menu.


Tradičný dizajn jednotkového radu OM-D/OM.


Pozornejší si všimnú nové tlačidlo AF-ON, inú očnicu a polep displeja bez loga výrobcu.


Zhora je všetko po starom.

Výrobca použil nový vrstvený snímač typu BSI-CMOS, s rovnakým 20 Mpx rozlíšením, ako u predchodcu. Doplnil ho 3x výkonnejším procesorom. Účinnejšie je odstraňovanie prachu zo snímača. Nový hľadáčik typu OLED má rozlíšenie 5,76 Mpx a vyššieho rozlíšenia sa dočkal aj zadný displej. Rýchlejšie čítanie a spracovanie dát zo snímača umožňuje snímať frekvenciou až 120 obr./s., do formátu RAW. Vylepšené sú vychytávky v podobe Pro Capture, High Res Shot, či Focus Stacking. Vzhľadom na rozlíšenie snímača ostáva video v 4K rozlíšení, ale zdvojnásobila sa jeho frekvencia a kvalita záznamu. Nová je batéria BLX-1 s vyššou kapacitou. Pre fotoaparát je navrhnutý aj nový vertikálny batériový grip.

 • certifikát odolnosti IP53
 • vrstvený BSI-CMOS snímač s rozlíšením 20 Mpx
 • True Pic X procesor (3x výkonnejší ako u predchodcu)
 • kombinovaná stabilizácia obrazu s účinnosťou až 8EV
 • OLED hľadáčik, 5,76 Mpx, blackout free, rýchlosť prekresľovania 120 FPS, odolný proti zahmlievaniu
 • 3" otočný displej s rozlíšením 1 620 000 bodov
 • 1053 bodový Cross Quad Pixel AF s fázovou detekciou, 100% pokrytie, citlivosť -8EV
 • 2x presnejšie a 3x rýchlejšie zaostrovanie ako u E-M1X, 60x rýchlejšia detekcia objektov
 • AI detekcia ľudí, zvierat, vtákov, vozidiel, vlakov a lietadiel
 • 50 obr./s. s AF-C a až 120 obr./s. s AF-S (aj v režime Pro Capture)
 • 2,5x rýchlejšie spracovanie High Res Shot
 • rýchlejšie spracovanie Focus Stacking
 • Live Composite z ruky
 • Live ND 2-64
 • 4K/C46 60p, Full HD 240p, C4K 12-bit ProRess 4:4:4 RAW na výstupe HDMI, OM-Log 400, režime HLG (HDR)
 • nová batéria BLX-1 (520 cyklov podľa CIPA), nabíjanie a napájanie cez USB, aj z powerbanky
 • 2x SDXC UHS-II
 • rozmery: 134,.8 × 91,6 × 72,7 mm.
 • hmotnosť: 599 g (s batériou a SD kartou)


https://www.olympus.cz/site/cs/c/cameras/om_d_system_cameras/om_d/om_1/index.html

Fotoaparát v praxi

Testoval som predprodukčnú vzorku s firmvérom 1.0. Nemal som k dispozícii podrobnú špecifikáciu, ani návod.

Ergonómia a dizajn

Olympus OM-1, až na pár drobností, vyzerá takmer ako E-M1 Mark III. Načo meniť osvedčenú ergonómiu? Vďaka väčšiemu gripu lepšie padne do ruky. Zmenil sa dizajn rollerov, ktoré sú teraz zapustené do tela. Starší dizajn sa mi páčil viac, fotoaparát sa lepšie ovládal, ak ste ho obsluhovali z nadhľadu. Na zadnej strane pribudlo tlačidlo AF-ON, čomu sa potešia všetci akční fotografi.


Rollery sú zapustené, grip je väčší a pohodlnejší.

Ovládanie a programová výbava

Fotoaparát ponúka všetko čo E-M1 Mark III a E-M1X. Plnú programovú výbavu, množstvo vychytávok. Nechýbajú 4 užívateľsky nastaviteľné režimy, ktoré sa dajú naprogramovať aj na tlačidlá. Môžete sa rozhodnúť, či sa pri návrate do štandardných režimov ich nastavenie resetuje, alebo sa uložia dodatočné nastavenia. Výborná vychytávka!

Menu

Menu je nové, horizontálne orientované a farebne členené. Rýchlo si naň zvyknete, pretože je lepšie. Viac využíva rollery a jeho prechádzanie je rýchlejšie. Vybrané položky si môžete uložiť do vlastného podmenu, veľmi rýchlo pomocou tlačidla Record. Menu je stále rozsiahle, OM-1 má množstvo funkcií a nastavení. Miernou zmenou prešla aj obrazovka s rýchlym nastavením, rovnako aj zobrazovanie informácií v hľadáčiku a na displeji. Oboje hodnotím kladne.


Menu je kompletne prepracované.


Quick menu.

Hľadáčik a displej

Hľadáčik je konečne nový, s vysokým rozlíšením a rýchlym prekresľovaním. Je typu OLED, je kontrastnejší, má väčší dynamický rozsah. Vďaka OLED konštrukcii si nemusím dávať dole polarizačné okuliare, keď sa do hľadáčiku pozerám. Možno ešte viac, ako vyššie rozlíšenia, ma potešilo to, ako sa hľadáčik správa za zlých svetelných podmienok. Oveľa lepšie vidíte tmavé časti. Celkovo, keď sa pozriem späť do hľadáčika E-M1 Mark III, príde mi akýsi šedivý.


Očnica má iný tvar ako u E-M1 Mark III a senzor priblíženia oka je presunutý pod okulár.

Displej má stále otočnú konštrukciu, čo mi vyhovuje najviac. Aj on je vylepšený, vďaka vyššiemu rozlíšeniu je obraz ostrejší, a je aj kontrastnejší, saturovanejší, lepšie pozorovateľný na slnku.

Zaostrovanie

Možno nikdy nevyužijete 120 obr./s., ale nové automatické zaostrovanie budete používať neustále.  Narástol počet bodov a konečne pokrývajú 100% plochy snímača. Vyhodnocovanie AF je rýchlejšie. Detekcia objektov vám zmení život. Oveľa viac sa budete sústrediť na kompozíciu a výber AF bodov necháte na fotoaparát. To, ako je zaostrovanie sofistikované, však kladie na fotografa vyššie nároky. Ak AI detekcia nefunguje, musíte dokázať rýchle zaostrovanie prestaviť. Vďaka množstvu programovateľných ovládacích prvkov to nie je problém. Ale istý čas trvá, kým fotoaparát doladíte. Pozor si treba dávať na zaostrovanie pri použití sériového snímania SH1 a SH2. Zaostrovanie správne pracuje len s vybranými objektívmi, ktoré dokážu ovládať motorčeky s vyššou frekvenciou. Je to väčšina objektívov radu PRO.


Detekcia tváre a očí funguje oveľa lepšie, ako u predchádzajúcich modelov. Využijete ju pri pohybových portrétoch.


Detekciu tvárí využijete aj pri fotografovaní športu.


V Zoo som sa mohol plne sústrediť na kompozíciu. O presné zaostrovanie na oko sa staral fotoaparát a ja som len čakal, kedy surikata otočí hlavu správnym smerom.


Fotografovanie lietajúcich vtákov je oveľa jednoduchšie, odpadu je menej. Najslabším článkom som bol ja. Mojou jedinou úlohou bolo udržať vtáka v hľadáčiku. Už žiadne presúvanie zaostrovacích bodov.

Ak systém detekuje viacero objektov, nie je ľahké medzi nimi prepínať. Musíte si túto funkciu priradiť na niektoré funkčné tlačidlo. Pritom by mohla byť na krížovom voliči. Dúfam, že v OM SYSTEM vypočujú pripomienky nás testerov a v novom firmvéri upravia ovládanie. Potešila by aj automatická detekcia rôznych druhov objektov. Teraz musíte voliť druh objektu ručne.

Sériové snímanie

Frekvencia snímania s mechanickou uzávierkou paradoxne klesla na 10 obr./s. Výrobca ráta s využívaním elektronickej uzávierky. S ňou, v štandardnom režime, sníma frekvenciou až 20 obr./s. s AF/AE tracking. Výrobca sa chváli tým, že hľadáčik môže byť aj bez blackoutu, teda tmavých medzier pri zobrazovaní. To funguje v špeciálnych režimoch SH1 a SH2. Pri SH1 môže byť frekvencia snímania 60 až 120 obr./s, ale bez AF/AE tracking. V režime SH2 je frekvencia 25 až 50 obr./s. s AF/AE tracking. Pripravte sa na to, že OM-1 je požierač pamäťových kariet. Keď som fotografoval Petra a Katku, testoval som portrét v pohybe so sériovým snímaním a po hodinke fotografovania som mal na karte 4000 záberov.


Pri 50 obr./s. aj akčný futbal vyzerá ako kúpanie sa v mede.

Stabilizácia obrazu

Stabilizácia obrazu nie je účinnejšia ako u E-M1X. Svoj rekord som pri testovaní neprekonal. Ale prístroj ju vie využiť pri niektorých vychytávkach, vďaka čomu sú lepšie využiteľné aj pri fotografovaní z ruky. Nová je indikácia chvenia, pomocou ktorej môžete ľahšie korigovať zameranie fotoaparátu pri dlhších časoch z ruky.


Vašou úlohou je udržať malý štvorček v strede. Indikovaná je aj rotácia okolo osi objektívu.

Vychytávky

O vychytávkach Olympusov som tu toho napísal neúrekom. Vďaka celkovému zrýchleniu fotoaparátu sa podarilo niektoré ešte vylepšiť a spraviť ich využiteľnejšími. A tie si predstavíme.

Live ND - je funkcia napodobnenia efektu snímania s ND filtrami, pre dosiahnutie rozmazaní pohybujúcich sa objektov, napríklad tečúcej vody, mrakov na oblohe, automobilov atď. Je to komputatívna funkcia, využívajúca špeciálny algoritmus a vysoký výpočtový výkon procesoru. Nie je to náhrada ND filtra pre zníženie množstva svetla. Túto funkciu majú aj niektoré staršie modely. Teraz sa zvýšila max. účinnosť z ND32 až na ND64.

High Res Shot - funkcia využívajúca pohyb snímača pre snímanie vo vysokom rozlíšení až 80 Mpx. Dočkala sa výrazného vylepšenia, čo sa týka snímania z ruky. To ponúkal už model E-M1X, ale v praxi som mal veľa odpadu. V režime fotografovania z ruky teraz funguje High Res inak, stabilizácia obrazu ostáva funkčná, využíva sa vlastne chcenie ruky pre nasnímanie dielčích záberov. Pri fotografovaní z ruky je rozlíšenie 50 Mpx. Prakticky som snáď až na jednu fotografiu nemal odpad. A to som fotografoval aj pri zamračenom počasí. Vylepšený High Res Shot je pre mňa jednou z najlepších vychytávok, oveľa lepšie využiteľná. Spracovanie je rýchlejšie, ďalší záber môžete urobiť skôr. Páči sa mi, že do režimu HRS sa rýchlo prepnete stlačením tlačidla Record.


Porovnanie štandardného 20 Mpx záberu s 50 Mpx High Res Shotom z ruky.

Focus Stacking - funkcia sekvenčného snímania, pri ktorej objektív postupne preostruje. Nakoniec sa vo fotoaparáte zložia fotografie s väčšou hĺbkou ostrosti. Pri fotografovaní z ruky sa fotografia zloží z 15 záberov.

Pro Capture - ako sa zdvojnásobila rýchlosť sériového snímania, zdvojnásobila sa aj rýchlosť Pro Capture. V praxi je najdôležitejšie, že pri 50 obr./s. funguje AF-C zaostrovanie. Funkcia je preto použiteľnejšia aj pre pohybové zábery.

Live Composite - známa komputatívna slúžiaca na fotografovanie svetelných stôp, startrails, ohňostrojov, maľovanie svetlom. Po prvýkrát funguje aj z ruky. Má to ale svoje obmedzenia. Ako som sa presvedčil, nie je vhodná na nočné mesto, aj keď pár záberov sa mi podarilo. Ako sa vám hýbe ruka, rozmazávajú sa svetlé časti scény. Live Composite z ruky je preto vhodný predovšetkým pre kreslenie svetlom na tmavom pozadí.


Live Composite z ruky, expozičný čas 2,5 sekundy + niekoľko ďalších sekúnd na vykreslenie svetiel automobilov.

Napájanie

Nová batéria, aj keď má podobné kontakty, nepasuje do nabíjačky pre staršiu batériu používanú v E-M1 Mark III. V cene fotoaparátu je len USB napájací zdroj, duálna nabíjačka BCX-1 sa predáva samostatne za 129€. Ak stihnete predobjednávky OM-1, jednu batériu dostanete navyše zdarma.

Nová batéria má kapacitu 520 záberov (podľa CIPA). V reále je kapacita oveľa vyššia. Pri bežnom spôsobe fotografovania sa dostanete aj na 1000 záberov. Pri použití sekvenčného snímania som nafotil cez 6000 záberov a skôr ako batéria mi došiel priestor a karte.

Nabíjanie cez USB je rýchle, ak máte výkonný zdroj. Otestoval som aj nabíjanie z powerbanky Xiaomi, fungovalo bez problémov.

Nový grip

Mierne zmeny tvaru tela a nová batéria si vyžiadali nový prídavný batériový grip. Drží sa veľmi dobre a konečne je aj na ňom joystick.

Obrazová kvalita

Aj keď som dostal betaverziu programu Workspace 2.0, ukázala sa ako nepoužiteľná. Načítanie súborov trvalo nekonečne dlho a program ich ani nedokázal poriadne vyvolať. Na podporu Adobe, alebo Capture ONE, si pár týždňov počkáme. Preto sa môžem vyjadriť len ku kvalite JPG súborov. Tá je lepšia ako u E-M1 Mark III a E-M1X. Pri vyšších citlivostiach je na fotografiách menej šumu. Či je za tým nový BSI-CMOS snímač, alebo lepší algoritmus, môžeme len hádať. Preto so svojim vyjadrením počkám, kým nedokážem vyvolať RAW súbory.

Video

Amatér, ako ja, využije vylepšené zaostrovanie s AI detekciou a 4K s 60FPS. Profesionáli využijú nový kodek HEVC/H.264 a C4K 4:4:4 10-bit na externom výstupe (potrebný rekordér Atmos Ninja V). To je veľký posun oproti predchodcovi. Zo snímača sa dá získať video s väčším dynamickým rozsahom, vhodnejšie pre colorgrading.

Ja by som prijal, keby pre nás amatérov pridali obrazové profily, špeciálne navrhnuté pre video, nielen plochý. Myslím tým zabudovaný colorgrading v rôznych štýloch.

Plusy a mínusy

Čo ma potešilo?

 • nový BSI-CMOS vrstvený snímač
 • nová batéria BLX-1 s väčšou kapacitou
 • lepšia odolnosť IP53
 • OLED hľadáčik 5,76 Mpx, zväčšenie 0,82x
 • 3" displej 1,62 Mpx
 • účinnejšie odstraňovanie prachu zo snímača
 • citlivejší 1053-bodový AF, 100% pokrytie
 • vylepšená detekcia tvárí a očí
 • AI detekcia vozidiel, lietadiel, vlakov, zvierat a vtákov
 • 50 obr./s. s AF/AE trackingom
 • lepší grip
 • tlačidlo AF-ON
 • nové menu a Quick menu, prehľadnejšie zobrazovanie informácii
 • Live ND 64
 • využiteľný High Res Shot z ruky
 • C4K/4K UHD 60p, FHD 240FPS, HEVC/H.264 kodek
 • duálny slot SDXC UHS-II
 • nová diaľková spúšť s Bluetooth

A čo nie?

 • dizajn rollerov
 • nemá podporu HEIF formátu
 • prepínanie medzi objektami
 • nemá automatickú detekciu druhu objektu
 • pomalý AF v niektorých prípadoch, predpokladám, že vinou firmvéru. Ten nie je na objektívoch ešte aktualizovaný
 • nabíjačka nie je v cene

Záver

Olympus E-M1 Mark III mám veľmi rád a ani po predstavení OM-1 nepatrí do starého železa. Prial som si, aby jeho nástupca mal lepší hľadáčik a zaostrovanie. Nárast obrazovej kvality, či zvýšenie rýchlosti snímania, by bolo už len bonus. Dočkal som sa všetkého a ešte aj niečoho naviac, napríklad konečne použiteľnému High Res režimu z ruky.

Dizajn a ovládanie sú podobné ako u predchodcu, takže si na nový fotoaparát rýchlo zvyknete. Nové menu je prehľadnejšie, ale určité funkcie budete hľadať, pretože majú nové názvy, alebo sa presunuli. Ale ani mi nerobilo problémy. Prechod na nový model je bezbolestný.

Olympus OM-1 je ešte zábavnejší a využiteľnejší, ako jeho predchodcovia. Posúva možnosti Micro 4/3 systému o stupeň vyššie. M4/3 snímač má stále určitý hendikep oproti FF, ale ten sa podarilo zmenšiť a podporiť jeho prednosti. Ťažko nájdete tak bohato vybavený prístroj.

Aj keď ja osobne nevyužijem rekordnú snímkovú frekvenciu, mení tento fotoaparát spôsob, akým fotografujem. Viac sa sústredím na fotografovanie, menej na techniku. Práca je komfortnejšia, efektívnejšia. Nové zaostrovanie zvyšuje šance zachytiť ten správny okamih a mať pri tom presne zaostrené. Na vyhodnotenie obrazového potenciálu budem musieť počkať, kým Adobe nepridá OM-1 medzi podporované fotoaparáty.

Dúfam, že niektoré chybičky sa podarí opraviť v niektorom z nových firmvérov.

Cena fotoaparátu je 2.199€ za telo a 2.799€ v kite s novým M.Zuiko 12-40/2,8 PRO II. Pri predobjednávke (do 7. marca) je k fotoaparátu zdarma batéria BLX-1 a 5 ročná predĺžená záruka po registrácii a prihlásení k odberu noviniek na MyOlympus.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
michal13
2022-02-16 09:43:35
Vyzerá to na pekný prístroj, z prvých dojmov čo som videl boli testery nadšení. A prirovnanie autofocusu k Canonu R3 ma príjemne prekvapilo.
 
blahoslav J B Art
2022-02-16 11:28:58
z tohto aj ambasadorom Kanon vyschol atrament v klavesnici, alebo dospavaju vitazstvo v hokeji

snad OM prinesie aj nejake cenovo dostupnejsie nove modely a MFT bude pokracovat aj s panasonicom
 
JohnNewton
2022-02-16 11:56:13
Neviem koľko máš do dôchodku, ale už sa asi nestihneš naučiť, ž ten hľadáčik sa neuvádza v pixeloch ale bodoch, ideš si svoje, stále dookola🤪
 
gytheio
2022-02-16 12:33:44
príspevok od: blahoslav J B Art
z tohto aj ambasadorom Kanon vyschol atrament v klavesnici, alebo dospavaju vitazstvo v hokeji

snad OM prinesie aj nejake cenovo dostupnejsie nove modely a MFT bude pokracovat aj s panasonicom
Netrep, predajnost ukaze aky ten fotak je dobry. Das sem link na recenziu ktoru robil ambasador olympusu bolo uplne trapne co tam uvadzal. Este nikto nedokazal aky je dobry ten fotoaparat. Ale neda mi nespomenut s tym batery gripom je to obrovske, neskutocne aka velka krava je ten fotak.
 
MagickVamp
2022-02-16 12:39:37
príspevok od: blahoslav J B Art
z tohto aj ambasadorom Kanon vyschol atrament v klavesnici, alebo dospavaju vitazstvo v hokeji

snad OM prinesie aj nejake cenovo dostupnejsie nove modely a MFT bude pokracovat aj s panasonicom
Akurat ze na ephoto mas len ambasadorov Olympusu. Mohlo by sa to tu kludne volat Olympusphotos. ,-)
 
gytheio
2022-02-16 12:45:47
príspevok od: MagickVamp
Akurat ze na ephoto mas len ambasadorov Olympusu. Mohlo by sa to tu kludne volat Olympusphotos. ,-)
Aj sa to vola Olympijska dedina.
 
gytheio
2022-02-16 12:52:37
Neda mi to nedat to sem este raz ako ambasador olympusu vyzdvihol schopnost tej skrinky spravit 240 snimkov za sekundu, alee nezaostrenych. To hovori za cely ten fotoaparat, kopec kydov.
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-02-16 13:34:11
Ja osobne mám problém s Olympusom v tom, že na začiatku to boli krásne 35mm zrkadlovky. Kiež by som sa raz dočkal návratu fotoaparátu v 35 mm digitálnom prevedení. Kinofilmu zrkadlovku Olympus OM-2n mám už iba vystavenú na poličke a novej digitálnej full-frame bezzrkadlovky od Olympusu sa asi nedočkám. Veľmi mi je smutno, že na 50. výročie to nevyšlo. Mňa by ale zaujímalo, aký portrétny objektív Olympus ponúka pre ekvivalent 85 mm f1.8 a 24-70 f2.8 u fulframu pri zachovaní totožného bokehu. Toto Olympusu nechýba?
 
michal13
2022-02-16 13:35:48
Je to 120 snímkov za sekundu a už Vám to niekto niekde písal. Tiež si neviem predstaviť využitie tejto funkcie, možno je to len mojou slabou kreativitou, ale tých 50 snímkou za sekundu s autofocusom je myslím si obstojné. Taktiež si myslím, že vytiahnuť jednu funkciu a na základe toho odsúdiť fotoaparát tiež nie je moc objektívne. Všeobecne nechápem toto delenie sa na Canon, Nikon, Olympus, Fujifilm atď. moc nechápem. Veď je v našom záujme aby bolo značiek čo najviac, väčšia konkurencia a ďaľší vývoj fototechniky šiel vpred. To že niekto spaví lepší fotoaparát ako je Vaša obľubená značka neznamená žiadnu pohromu, isto to bude znamenať, že ďaľší model Vašej značky bude opäť lepší.
 
Woolies
2022-02-16 14:23:14
Mňa by zaujímalo, ako to bude s podporou s aktuálnymi modelmi, a teda E-M1 III (II) a E-M1X.
Máte niekto informáciu, či OM plánuje dať to nové prepracované Menu aj do vyššie spomenutých dvoch/troch modelov pri nejakej nabližšej aktualizácii? Prípadne nejakú inú fíčurku?
 
gytheio
2022-02-16 14:28:27
príspevok od: michal13
Je to 120 snímkov za sekundu a už Vám to niekto niekde písal. Tiež si neviem predstaviť využitie tejto funkcie, možno je to len mojou slabou kreativitou, ale tých 50 snímkou za sekundu s autofocusom je myslím si obstojné. Taktiež si myslím, že vytiahnuť jednu funkciu a na základe toho odsúdiť fotoaparát tiež nie je moc objektívne. Všeobecne nechápem toto delenie sa na Canon, Nikon, Olympus, Fujifilm atď. moc nechápem. Veď je v našom záujme aby bolo značiek čo najviac, väčšia konkurencia a ďaľší vývoj fototechniky šiel vpred. To že niekto spaví lepší fotoaparát ako je Vaša obľubená značka neznamená žiadnu pohromu, isto to bude znamenať, že ďaľší model Vašej značky bude opäť lepší.
Pozriem si doma este raz to video ale aj ked je to frekvencia 120 nezaostrenych snimkov je to smiesne to udavat ako schopnost fotoaparatu. Podla mna sa to iba snazia umele nafuknut.
Tak pomimo, Olympus vyrazil dizajnerov ked je to take neohrabane skarede?
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-02-16 14:35:42
príspevok od: michal13
Je to 120 snímkov za sekundu a už Vám to niekto niekde písal. Tiež si neviem predstaviť využitie tejto funkcie, možno je to len mojou slabou kreativitou, ale tých 50 snímkou za sekundu s autofocusom je myslím si obstojné. Taktiež si myslím, že vytiahnuť jednu funkciu a na základe toho odsúdiť fotoaparát tiež nie je moc objektívne. Všeobecne nechápem toto delenie sa na Canon, Nikon, Olympus, Fujifilm atď. moc nechápem. Veď je v našom záujme aby bolo značiek čo najviac, väčšia konkurencia a ďaľší vývoj fototechniky šiel vpred. To že niekto spaví lepší fotoaparát ako je Vaša obľubená značka neznamená žiadnu pohromu, isto to bude znamenať, že ďaľší model Vašej značky bude opäť lepší.
Tiež si myslím, že 120 sn./s je v reálnom svete asi zbytočne vysoká hodnota. Vo videu je to v poriadku, ale u fotografie mi príde 120 sn./s zbytočný luxus. 10 - 50 sn./s je tak akurát. Canon EOS R3 disponuje u fotografie 30 sn./s a používajú ho profesionálny športový fotografi a nepredpokladám, že by sa niekto s ných sťažoval na to, že niečo nestihol zaznamenať. Našťastie ja osobne som už opustil obdobie, v ktorom som chcel mať čo najlepší fotoaparát. Dnes sa už zameriavam len na to, aby som nafotil to čo mám a aby bol s tým klient spokojný. Tomuto zároveň prispôsobujem fotografickú techniku tak, aby mi čo najviac zjednodušila prácu bez zbytočných obmedzení a kompromisov. Pokiaľ Olympus príde s full-frame fotoaparátom, tak kľudne prejdem na Olympus. Aj tak pre každý systém je najdôležitejšia najmä optika.
 
Paladin25
2022-02-16 14:59:40
príspevok od: gytheio
Netrep, predajnost ukaze aky ten fotak je dobry. Das sem link na recenziu ktoru robil ambasador olympusu bolo uplne trapne co tam uvadzal. Este nikto nedokazal aky je dobry ten fotoaparat. Ale neda mi nespomenut s tym batery gripom je to obrovske, neskutocne aka velka krava je ten fotak.
Takže čím viac predaných kusov tým lepší foťák?
 
Paladin25
2022-02-16 15:02:42
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Ja osobne mám problém s Olympusom v tom, že na začiatku to boli krásne 35mm zrkadlovky. Kiež by som sa raz dočkal návratu fotoaparátu v 35 mm digitálnom prevedení. Kinofilmu zrkadlovku Olympus OM-2n mám už iba vystavenú na poličke a novej digitálnej full-frame bezzrkadlovky od Olympusu sa asi nedočkám. Veľmi mi je smutno, že na 50. výročie to nevyšlo. Mňa by ale zaujímalo, aký portrétny objektív Olympus ponúka pre ekvivalent 85 mm f1.8 a 24-70 f2.8 u fulframu pri zachovaní totožného bokehu. Toto Olympusu nechýba?
Neponúka ekvivalent. A kde je problém?

Kto sa chce hrať s bokehom nepôjde do Olympsu alebo Panasonicu. Systém má iné výhody a aj svojich používateľov. 
Fuser
2022-02-16 15:17:44
príspevok od: MagickVamp
Akurat ze na ephoto mas len ambasadorov Olympusu. Mohlo by sa to tu kludne volat Olympusphotos. ,-)
Tak PRECO sem vobec CHODIS? Ved si chod do SVOJEJ CANONPHOTOS stranky ...ze by ziadne nebola? :-P
 
gytheio
2022-02-16 15:32:27
príspevok od: Paladin25
Takže čím viac predaných kusov tým lepší foťák?
Naopak, cim horsi fotak tym ziadanejsi. Vid olympijska dedina.
 
Otecadams
2022-02-16 16:18:19
Tieto táraniny, čo tu čítam mi pripomínajú časy, keď som sa zaujímal o Pentax. Všetkým Canoňákom a Nikoňákom vadilo, že zaostrovanie nestíha za konkurenciou, a všetci fotili krajinky .
Najväčšie nevýhody tohoto foťáku sú:
Dokáže vyfotiť príliš veľa snímok za sekundu ( a ešte k tomu "nezaostrených" )
S nasadeným gripom je príliš veľký .
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-02-16 16:54:42
príspevok od: Paladin25
Neponúka ekvivalent. A kde je problém?

Kto sa chce hrať s bokehom nepôjde do Olympsu alebo Panasonicu. Systém má iné výhody a aj svojich používateľov.U Panasonicu mám na výber Panasonic S5/S1/S1H/S1R. Len Olympus stále nič. Hádam jediná značka, ktorá nemá žiadny full-frame. Už aj Fujifilm ma svoje Super full-frame fotoaparáty a navyše za relatívne priaznivé ceny. Možno aj preto to niektorým fotografom bije do očí. Kľudne, nech Olympus má svoj Micro 4/3 systém, ale nech svojím používateľom poskytne aj inú variantu podobne, ako to urobil Panasonic. Chápem ale, že nový majiteľ divízie Olympusu asi nebude mať ambície vytvoriť silnú a prosperujúcu spoločnosť. Nič sa nedá robiť po starom. Mnohý tiež poukazujú na to, že OM systém je maličký. No už ani to nie je pravda. Nový Olympus OM1 má podobné rozmery ako nikon Z6 a Sony A7 III. Dokonca Sony A7C je o dosť menšia než nový Olympus OM1. Podobné technológie ako vrstvený snímač budú mať neskôr aj ostatné modeli od Sony, Nikonu či Canonu za podobnú cenu, ale vo full-frame prevedení.
 
MagickVamp
2022-02-16 16:55:47
príspevok od: Paladin25
Takže čím viac predaných kusov tým lepší foťák?
Skor to ukaze ci za danu cenu oslovi dostatocny pocet ludi, aby neskrachovali uplne. Lebo fotak to zly nie je. Len 4/3 sa s tymi cenovkami neuzivil doteraz, myslis ze nastane zazracne obrat, ked uz maju kvalitne bezzrkadla aj ine znacky?
 
MagickVamp
2022-02-16 17:02:20
príspevok od: Fuser
Tak PRECO sem vobec CHODIS? Ved si chod do SVOJEJ CANONPHOTOS stranky ...ze by ziadne nebola? :-P
Nie je, ale moc by ma to tam asi nechytilo. Mna zaujimaju aj ine znacky, technologie. Nezaujima ma len jedna znacka. Ale akonahle sa to premenuje na omphoto tak odchadzam. Ked sa mociar kde som sa ako dieta chodil hrat premenoval na kostol, po tom ako ho tam postavili. Uz som tam nikdy nebol. Respektujem vieru inych ludi.
..kde zacina viera, tam konci diskusia 😉
 
Roman
2022-02-16 19:09:58
príspevok od: gytheio
Pozriem si doma este raz to video ale aj ked je to frekvencia 120 nezaostrenych snimkov je to smiesne to udavat ako schopnost fotoaparatu. Podla mna sa to iba snazia umele nafuknut.
Tak pomimo, Olympus vyrazil dizajnerov ked je to take neohrabane skarede?
A nie je to náhodou 120 snímkov z uzamknutým ostreným ??? Teda zaostrím uzamknem ostrenie a ide kanonáda ?
 
michal13
2022-02-16 19:28:42
príspevok od: Roman
A nie je to náhodou 120 snímkov z uzamknutým ostreným ??? Teda zaostrím uzamknem ostrenie a ide kanonáda ?
Áno je to tak ako vravíte, tých 120 snímkov je pri ostrení AF-S.
 
Roman
2022-02-16 19:41:45
príspevok od: gytheio
Neda mi to nedat to sem este raz ako ambasador olympusu vyzdvihol schopnost tej skrinky spravit 240 snimkov za sekundu, alee nezaostrenych. To hovori za cely ten fotoaparat, kopec kydov.
Vôbec si to nepochopil, ale hlúposti vypisovať budeš
 
gytheio
2022-02-16 19:46:24
príspevok od: Roman
Vôbec si to nepochopil, ale hlúposti vypisovať budeš
Takze uzamknem ostrenie a spustim kanonadu pri fotbalovom zapase, alebo pri zatisi? Ano nepochopil vysvetli mi to prosim ta.
 
luboslav
2022-02-16 20:10:38
príspevok od: gytheio
Takze uzamknem ostrenie a spustim kanonadu pri fotbalovom zapase, alebo pri zatisi? Ano nepochopil vysvetli mi to prosim ta.
V produktovej fotke normalna situacia.
Predstav si kocku ladu pri pade do coly, bublinky, kvapka kavy, akcna kamera hodena do vody, stupel od sampanskeho.
Vsade ta kde ti bezna rychlost snimania nestaci.
 
gytheio
2022-02-16 20:16:31
príspevok od: luboslav
V produktovej fotke normalna situacia.
Predstav si kocku ladu pri pade do coly, bublinky, kvapka kavy, akcna kamera hodena do vody, stupel od sampanskeho.
Vsade ta kde ti bezna rychlost snimania nestaci.
Mozem sa s tebou stavit, ze ta fotografia ktoru vyberies z tych 120tich zaberov nebude vobec taka ostra ako keby si to odfotil napr s 5D m4 pri frekvencii 10 snimkov za sec.
Pouzivat frekvenciu 120 za sekundu pri produktovej fotografii je taka ista samovrazda ako fotit ten fotbal s uzamknutym ostrenim.
 
luboslav
2022-02-16 20:25:12
Neskusal som to, ale ak to nebude fungovat, aj ked neviem preco by nemalo, tak to pouzit nemusis.
Myslim ze 20 obrazkov za sekundu aj s ostrenim bude stacit.
Ale ako troll si dobry.
Vyberies si jednu vec ktoru si v zivote nepotreboval, nevyskusal, nikto iny ju ani neponuka, ale uz vies ze to je blbost a hatujes.
Ty si velmi toxicky clovek.
Tvoje okolie musi mat z teba radost.
 
gytheio
2022-02-16 20:28:23
príspevok od: luboslav
Neskusal som to, ale ak to nebude fungovat, aj ked neviem preco by nemalo, tak to pouzit nemusis.
Myslim ze 20 obrazkov za sekundu aj s ostrenim bude stacit.
Ale ako troll si dobry.
Vyberies si jednu vec ktoru si v zivote nepotreboval, nevyskusal, nikto iny ju ani neponuka, ale uz vies ze to je blbost a hatujes.
Ty si velmi toxicky clovek.
Tvoje okolie musi mat z teba radost.
Klasika takze som ti vyvratil tu amatersku kravinu a hned som troll. Nauc sa fotit a ked to budes vediet mozes niekomu povedat, ze je troll.
Okrem toho fotenia nauc sa komunikovat.
 
gytheio
2022-02-16 20:44:41
príspevok od: Otecadams
Tieto táraniny, čo tu čítam mi pripomínajú časy, keď som sa zaujímal o Pentax. Všetkým Canoňákom a Nikoňákom vadilo, že zaostrovanie nestíha za konkurenciou, a všetci fotili krajinky .
Najväčšie nevýhody tohoto foťáku sú:
Dokáže vyfotiť príliš veľa snímok za sekundu ( a ešte k tomu "nezaostrených" )
S nasadeným gripom je príliš veľký .
Roky ste tu spievali ody aky je Olympus maly a zrkadlovky velke, ked pride Olympus velky ako krava tak je to v poriadku.
A tych 120 snimkov to je zly zart od Olympusu.
 
luboslav
2022-02-16 20:49:06
príspevok od: gytheio
Klasika takze som ti vyvratil tu amatersku kravinu a hned som troll. Nauc sa fotit a ked to budes vediet mozes niekomu povedat, ze je troll.
Okrem toho fotenia nauc sa komunikovat.

Kiez by tu bol smajlik valajuci sa po zemi.
 
martinmlm
2022-02-16 21:49:42
na mojom nikon1 J4 trvá +-20sek. kým uloží 20ks raw/1cvak a počas tej doby je nepoužitelný.....za kolko OLY uloží 10...20...120 snímkov?..........tento parameter je podla mňa pri akčnom fotení dôležitejší, ako počet snímkov/sek
 
luboslav
2022-02-16 22:16:16
príspevok od: martinmlm
na mojom nikon1 J4 trvá +-20sek. kým uloží 20ks raw/1cvak a počas tej doby je nepoužitelný.....za kolko OLY uloží 10...20...120 snímkov?..........tento parameter je podla mňa pri akčnom fotení dôležitejší, ako počet snímkov/sek
https://www.sulasula.com/cs/olympus-omsystem-om1/
buffer 92 obrázkov
obnovenie bufferu 96 obrázkov 15 sekúnd, záleží od karty
 
blahoslav J B Art
2022-02-16 22:27:42
male zhrnutie dnesnej diskusie s najdolezitejsim mesidžom:

draha, preco si nespokojna? ... ved 10 centimetrov je obrovsky rozmer
 
michal13
2022-02-16 22:39:13
Prečo je ten fotoaparát taký veľký predpokladám viete. Aj R3 je väčšia ako R5. Rozdiel je evidentný vo veľkosti objektívov m4/3. Vy si z toho vyberiete len to svoje a na to účelovo poukazujete. Tá R3 je pravdepodobne lepší fotoaparát ako OM1, ale stojí 1/3 ceny tej R3. Budete argumentovať tým, že plnoformátová bezzrkadlovka v tej cene zvládne to isté a s lepšou obrazovou kvalitou. Ja som rozmýšľal takto. Chcem fotiť prírodu, zvieratá, popritom rodinu, výlety a dovolenky. Kúpim si plnoformát za cca 2000 € telo? To by šlo. Rodina je jasná, to zvládne 50 mm 1.8 ktorú má každý výrobca za pár €. Výlety zvládne záklaďák. Ale aký objektív na zvieratá, vtáky, poprípade macro? Ceny plnoformátových teleobjektívov sú úplne mimo mojich možností. Pozrel som si ceny objektívov m4/3 a bolo to jasné. Ja si fotím len pre seba, je to môj relax a teším sa z každej aspoň trocha vydarenej fotky (podľa mňa vydarenej a to, že mi tu niekto sem tam dá lajk je bonus. Mne tieto prístroje umožnili fotiť to čo som vždy chcel, pre mňa v dostatočnej kvalite a keď vidím fotky iných fotografov čo dokážu s týmto systémom, viem, že jediné obmedzenie v procese vzniku dobrej fotky som ja a nie technika. Minule som sa s deťmi prechádzal popri rieke a na krku mi visel fotoaparát. Išiel okolo starší pán. Mohol mať hádam aj cez 70 rokov, milo sa prihovoril k mojim deťom a začali sme sa rozprávať. Pozrel sa na mňa a povedal: "To čo Vám visí na krku je zlato" a začal mi rozprávať ako sa dostal k fotografii, ako fotografoval atď. A myslím si, že to by mala byť podstata našich koníčkov. Spájanie ľudí a nie žabo-myšie vojny v každom druhom vlákne na ephoto.
 
Porubo
2022-02-16 23:07:52
Sranda nezacina pri 120 alebo 240 snimkov za sekundu, ale az pri triedeni fotiek!
Nie som profesional, ale ak sa to nema pouzit na spomalene zabery alebo volaco take, tak mi to pride ako dost masochisticka vec. Alebo sadisticka, ak fotograf robi reportera v time, a niekto v pozadi to musi chudak triedit (nechcel by som byt tym chudakom)!
 
Porubo
2022-02-16 23:30:38
príspevok od: michal13
Prečo je ten fotoaparát taký veľký predpokladám viete. Aj R3 je väčšia ako R5. Rozdiel je evidentný vo veľkosti objektívov m4/3. Vy si z toho vyberiete len to svoje a na to účelovo poukazujete. Tá R3 je pravdepodobne lepší fotoaparát ako OM1, ale stojí 1/3 ceny tej R3. Budete argumentovať tým, že plnoformátová bezzrkadlovka v tej cene zvládne to isté a s lepšou obrazovou kvalitou. Ja som rozmýšľal takto. Chcem fotiť prírodu, zvieratá, popritom rodinu, výlety a dovolenky. Kúpim si plnoformát za cca 2000 € telo? To by šlo. Rodina je jasná, to zvládne 50 mm 1.8 ktorú má každý výrobca za pár €. Výlety zvládne záklaďák. Ale aký objektív na zvieratá, vtáky, poprípade macro? Ceny plnoformátových teleobjektívov sú úplne mimo mojich možností. Pozrel som si ceny objektívov m4/3 a bolo to jasné. Ja si fotím len pre seba, je to môj relax a teším sa z každej aspoň trocha vydarenej fotky (podľa mňa vydarenej a to, že mi tu niekto sem tam dá lajk je bonus. Mne tieto prístroje umožnili fotiť to čo som vždy chcel, pre mňa v dostatočnej kvalite a keď vidím fotky iných fotografov čo dokážu s týmto systémom, viem, že jediné obmedzenie v procese vzniku dobrej fotky som ja a nie technika. Minule som sa s deťmi prechádzal popri rieke a na krku mi visel fotoaparát. Išiel okolo starší pán. Mohol mať hádam aj cez 70 rokov, milo sa prihovoril k mojim deťom a začali sme sa rozprávať. Pozrel sa na mňa a povedal: "To čo Vám visí na krku je zlato" a začal mi rozprávať ako sa dostal k fotografii, ako fotografoval atď. A myslím si, že to by mala byť podstata našich koníčkov. Spájanie ľudí a nie žabo-myšie vojny v každom druhom vlákne na ephoto.
Makra cca 90-105 mm od Canonu, Nikonu, Tamronu, Sigmy atd. vobec nie su drahe. Cca 300 euro. Sice su stabilizovane verzie drahsie, ale fotit bez stabilizacie nie je problem a ani nikdy historicky nebol.
Canon 100-400 mark I alebo 400 F5.6 je velmi lacny na zvierata. Neviem ake su ceny ale pred par rokmi bazarove cca 700 euro. Co je pri tej kvalite priam zadarmo.
Sigma 120-400 a podobne su este lacnejsie.
Nikon nekomentujem lebo tam dlhodobo som nesledoval v minulosti ceny.
Inak medzi nami dievcatami vravim o FF objektivoch a tie idu aj na APS-C alebo APS-H pre tych postarsich co si pamataju tento format.
Tieto stroje takisto dokazu umoznit fotit tie veci v "dostatocnej kvalite".
Velkost objektivov nie je az taka, ked sa zarata ekvivalencia, co sa usetri na rozmere casto sa usetri aj na clone... takze vacsina toho setrenia je taka zdanliva. To ako ked sa porovna 2.8 na mobile s APS-C ad absurdum dotiahnute... a na FF/ASP-C su tiez objektivy s mensim priemerom clony, nezdaju sa take vabne na prvy pohlad. Ale lahka aritmetika s ekvivalenciou ukaze ze nie su az tak zle na tom.
 
blahoslav J B Art
2022-02-16 23:43:31
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Ja osobne mám problém s Olympusom v tom, že na začiatku to boli krásne 35mm zrkadlovky. Kiež by som sa raz dočkal návratu fotoaparátu v 35 mm digitálnom prevedení. Kinofilmu zrkadlovku Olympus OM-2n mám už iba vystavenú na poličke a novej digitálnej full-frame bezzrkadlovky od Olympusu sa asi nedočkám. Veľmi mi je smutno, že na 50. výročie to nevyšlo. Mňa by ale zaujímalo, aký portrétny objektív Olympus ponúka pre ekvivalent 85 mm f1.8 a 24-70 f2.8 u fulframu pri zachovaní totožného bokehu. Toto Olympusu nechýba?
Olympus M Zuiko 45mm/1.8
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/464860/bena/?s=photos

ako hovori stare vietnamske fotograficke prislovie: Viac bokeh, viac portret (prelozene pre technofilov z vietnamciny do slovenciny: Cim svetelnejsi objektiv pouzijes, tym lepsi portret odfotis)
 
blahoslav J B Art
2022-02-16 23:50:39
príspevok od: Porubo
Sranda nezacina pri 120 alebo 240 snimkov za sekundu, ale az pri triedeni fotiek!
Nie som profesional, ale ak sa to nema pouzit na spomalene zabery alebo volaco take, tak mi to pride ako dost masochisticka vec. Alebo sadisticka, ak fotograf robi reportera v time, a niekto v pozadi to musi chudak triedit (nechcel by som byt tym chudakom)!
stare prislovie sedliackeho rozumu hovori ... ak nevies, naco pouzit fotenie 120 obrazkov/sekundu a ani nemas taky fotoaparat, ktory to umoznuje ... nemusis sa tym zaoberat

(preklad zo sedliackeho rozumu do bezneho hovoroveho jazyka: Nevies? Neries.)
 
martinmlm
2022-02-17 00:36:12
príspevok od: luboslav
https://www.sulasula.com/cs/olympus-omsystem-om1/
buffer 92 obrázkov
obnovenie bufferu 96 obrázkov 15 sekúnd, záleží od karty
Ďakujem...takže v reáli to urobí max. 92snímkov za 15sekúnd(podla karty) a nie za sekundu...
 
JohnNewton
2022-02-17 06:39:29
príspevok od: blahoslav J B Art
Olympus M Zuiko 45mm/1.8
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/464860/bena/?s=photos

ako hovori stare vietnamske fotograficke prislovie: Viac bokeh, viac portret (prelozene pre technofilov z vietnamciny do slovenciny: Cim svetelnejsi objektiv pouzijes, tym lepsi portret odfotis)
Ty si tiež pletieš bokeh a hĺbku ostrosti.
 
Johnnny
2022-02-17 07:03:47
príspevok od: gytheio
Neda mi to nedat to sem este raz ako ambasador olympusu vyzdvihol schopnost tej skrinky spravit 240 snimkov za sekundu, alee nezaostrenych. To hovori za cely ten fotoaparat, kopec kydov.
Je to len jedna z funkcii Olympusu. Vyuzitie si najde. Ci tam nutne potrebujes az 120 snimkov je samozrejme otazne, ale nebudem nieco kritizovat za to, ze nieco zvlada lepsie nez je nutne.

A pointou tej funkcie naozaj nie je sekat fotky s ostrenim, co ten fotak samozrejme zvlada tiez.
 
gytheio
2022-02-17 08:13:44
príspevok od: Johnnny
Je to len jedna z funkcii Olympusu. Vyuzitie si najde. Ci tam nutne potrebujes az 120 snimkov je samozrejme otazne, ale nebudem nieco kritizovat za to, ze nieco zvlada lepsie nez je nutne.

A pointou tej funkcie naozaj nie je sekat fotky s ostrenim, co ten fotak samozrejme zvlada tiez.
Ja nepotrebujem tych 120 snimkov, len sa cely cas pytam k comu to je.
 
Paladin25
2022-02-17 08:17:42
príspevok od: gytheio
Naopak, cim horsi fotak tym ziadanejsi. Vid olympijska dedina.
Lebo si napísal. Netrep predajnosť ukáže ako je dobrý. Tak ako to teda myslíš?
 
Paladin25
2022-02-17 08:22:13
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
U Panasonicu mám na výber Panasonic S5/S1/S1H/S1R. Len Olympus stále nič. Hádam jediná značka, ktorá nemá žiadny full-frame. Už aj Fujifilm ma svoje Super full-frame fotoaparáty a navyše za relatívne priaznivé ceny. Možno aj preto to niektorým fotografom bije do očí. Kľudne, nech Olympus má svoj Micro 4/3 systém, ale nech svojím používateľom poskytne aj inú variantu podobne, ako to urobil Panasonic. Chápem ale, že nový majiteľ divízie Olympusu asi nebude mať ambície vytvoriť silnú a prosperujúcu spoločnosť. Nič sa nedá robiť po starom. Mnohý tiež poukazujú na to, že OM systém je maličký. No už ani to nie je pravda. Nový Olympus OM1 má podobné rozmery ako nikon Z6 a Sony A7 III. Dokonca Sony A7C je o dosť menšia než nový Olympus OM1. Podobné technológie ako vrstvený snímač budú mať neskôr aj ostatné modeli od Sony, Nikonu či Canonu za podobnú cenu, ale vo full-frame prevedení.
A sú objektívy u panasoniku kompatibilné? Medzi FF a micro 4/3? Lebo ak nie tak to pre starých užívateľov zo zasklenim nie je výhoda.

AD veľkosť áno tento model je tak veľký ako základné FF bezrkadlovky. Ale toto je z pohľadu micro 4/3 top model. Keď ho porovná z FF top modelmi je menší tak isto ako sú na výber nižšie menšie modeli u micro 4/3
 
Paladin25
2022-02-17 08:24:04
príspevok od: MagickVamp
Skor to ukaze ci za danu cenu oslovi dostatocny pocet ludi, aby neskrachovali uplne. Lebo fotak to zly nie je. Len 4/3 sa s tymi cenovkami neuzivil doteraz, myslis ze nastane zazracne obrat, ked uz maju kvalitne bezzrkadla aj ine znacky?
Nemyslím si to a v tomto súhlasím s tebou. Na druhú stranu u konkurencie máš v tejto cene v podstate základ a tu to najlepšie.

 
gytheio
2022-02-17 08:28:01
príspevok od: Paladin25
Lebo si napísal. Netrep predajnosť ukáže ako je dobrý. Tak ako to teda myslíš?
Logicky, ked je taky dobry ako vsetci o nom pisete a hovorite tak sa bude predavat ako teple rozky. Podla toho cirkusu ktory sa robi uvadzanim tohto modelu na trh by to malo restartovat Olympus, nie?
Cize predajnost ukaze aky je naozaj dobry.
 
Paladin25
2022-02-17 08:35:25
príspevok od: gytheio
Logicky, ked je taky dobry ako vsetci o nom pisete a hovorite tak sa bude predavat ako teple rozky. Podla toho cirkusu ktory sa robi uvadzanim tohto modelu na trh by to malo restartovat Olympus, nie?
Cize predajnost ukaze aky je naozaj dobry.
Tu mi to pokulhava keďže lowend DSLR sa predalo násobne viac ako profi modelov. Boli teda lepšie?

Tento foťák je dobrý ba priam výborný pre toho kto akceptoval veľkosť snímača. Ktorá má svoje jasne mínusy oproti konkurencii ale pre niekoho (nie každého) aj plusy.
 
gytheio
2022-02-17 08:43:41
príspevok od: Paladin25
Tu mi to pokulhava keďže lowend DSLR sa predalo násobne viac ako profi modelov. Boli teda lepšie?

Tento foťák je dobrý ba priam výborný pre toho kto akceptoval veľkosť snímača. Ktorá má svoje jasne mínusy oproti konkurencii ale pre niekoho (nie každého) aj plusy.

Neviem ci si uvedomujes co si napisal ta prva veta.
 
Woolies
2022-02-17 08:59:37
"Ži a nechaj žiť." Toto by mohlo platiť a žilo by sa nám tu lepšie. Nerozumiem, prečo má dnes takmer každý potrebu sa vyjadriť ku všetkému. Dokonca k tomu, čo nikdy využívať nebude. Zas na druhú stranu nechápem, prečo máme tendenciu neustále niečo obhajovať. Toto potrebujeme ako spoločnosť zlepšiť a verím, že sa nám bude zas o niečo lepšie spolunažívať .
Môžeme byť radi, čo všetko aktuálne máme k dispozícii. Kam nás veda a výskum posunula, aké technologické vymoženosti máme k dispozícii. Keby Olympus, Sony a ďalší výrobcovia pred niekoľkými rokmi neurobili niečo nové riskantné, a teda mirrorless, tak dodnes užívatelia zrkadloviek Canon a Nikon fotia so zariadeniami, ktoré by sa každé dva roky takmer nikde neposunuli (možno len rast megapixelov). Teraz máme k dispozícii takmer úplne všetko. Máme sa dobre. Treba si to len patrične užívať .
 
Porubo
2022-02-17 09:13:26
príspevok od: blahoslav J B Art
stare prislovie sedliackeho rozumu hovori ... ak nevies, naco pouzit fotenie 120 obrazkov/sekundu a ani nemas taky fotoaparat, ktory to umoznuje ... nemusis sa tym zaoberat

(preklad zo sedliackeho rozumu do bezneho hovoroveho jazyka: Nevies? Neries.)
Stale sa to tu rozoberalo v teme, tak sam som zvedavy ze na co je to dobre a ake to ma vyuzitie napr. percentualne v pocte snimkov alebo dlzke casu co to budu ludia pouzivat. Ci to bude vobec niekto pouzivat, alebo ludia co robia spomalene zabery si radsej na to kupia kameru.
Komu je to urcene, ake su uzivatelske pripady!?
Nepisal by som o tom kebyze sa to tu stale nerozobera.
Lebo zatial mi to pride akoze technologicka cool vec, gimmick po anglicky, udelatko, frajeritko ktore je uplne nanic. Nieco ako nosit so sebou teplomer alebo oxymeter do mesta pre bezneho cloveka. Akoze cool merat si tlak v meste na lavicke alebo sledovat svoj dych pri stani v rade na pokladnu, ale naco!?

Sa to tu rozpitvavalo a podla mna to az taku pozornost nezasluhuje. Ak by to malo liecit nadory alebo stale pripravovalo jedlo ako rozpravkovy "hrncek var", tak to by bolo ine!
 
gytheio
2022-02-17 09:14:21
príspevok od: Woolies
"Ži a nechaj žiť." Toto by mohlo platiť a žilo by sa nám tu lepšie. Nerozumiem, prečo má dnes takmer každý potrebu sa vyjadriť ku všetkému. Dokonca k tomu, čo nikdy využívať nebude. Zas na druhú stranu nechápem, prečo máme tendenciu neustále niečo obhajovať. Toto potrebujeme ako spoločnosť zlepšiť a verím, že sa nám bude zas o niečo lepšie spolunažívať .
Môžeme byť radi, čo všetko aktuálne máme k dispozícii. Kam nás veda a výskum posunula, aké technologické vymoženosti máme k dispozícii. Keby Olympus, Sony a ďalší výrobcovia pred niekoľkými rokmi neurobili niečo nové riskantné, a teda mirrorless, tak dodnes užívatelia zrkadloviek Canon a Nikon fotia so zariadeniami, ktoré by sa každé dva roky takmer nikde neposunuli (možno len rast megapixelov). Teraz máme k dispozícii takmer úplne všetko. Máme sa dobre. Treba si to len patrične užívať .
A kam sa tak rapidne posunuli ked Olympijadu fotia este so zrkadlovkami. Mne to co tu pises nedava zmysel, takze ten Olympus a Sony uz niekolko rokov maju nieco nove ale to zrkadlo alebo to zariadenie ako sa o tom vyjadrujes je stale lepsie. Preco nefotia s Olympusom Olympijske hry???
 
Paladin25
2022-02-17 09:16:07
príspevok od: gytheio

Neviem ci si uvedomujes co si napisal ta prva veta.
Ja áno len sa obávam ze ty tomu nerozumieš.
 
Porubo
2022-02-17 09:23:52
príspevok od: gytheio
A kam sa tak rapidne posunuli ked Olympijadu fotia este so zrkadlovkami. Mne to co tu pises nedava zmysel, takze ten Olympus a Sony uz niekolko rokov maju nieco nove ale to zrkadlo alebo to zariadenie ako sa o tom vyjadrujes je stale lepsie. Preco nefotia s Olympusom Olympijske hry???
Mozno este necitali slovenske forum...
 
Woolies
2022-02-17 09:26:59
príspevok od: gytheio
A kam sa tak rapidne posunuli ked Olympijadu fotia este so zrkadlovkami. Mne to co tu pises nedava zmysel, takze ten Olympus a Sony uz niekolko rokov maju nieco nove ale to zrkadlo alebo to zariadenie ako sa o tom vyjadrujes je stale lepsie. Preco nefotia s Olympusom Olympijske hry???
Nejestvuje univerzálne dokonalý fotoaparát na všetko. Olympiádu, teda šport, fotia s tým, čo im na to vyhovuje najviac.
Ty reálne potrebuješ taký fotoaparát? Fotíš olympiádu?

Inak ešte jedno som chcel spomenúť, niekde tu zaznelo, že ephoto je už "o ničom".
Tento portál tvoria ľudia - jeho obsah, diskusiu, príspevky a pod. Čiže je to o nás ľuďoch. Čiže buď budem nadávať, aké je to tu na figu, alebo priložím prst k dielu a pôjdem príkladom a budem zlepšovať miesto, kde rád chodím. Je to tak aj v mestách, kde žijeme a podobne. To máš tak, v meste sa spraví chodník, ale vždy sa nájdu ľudia ako ty, ktorí budú nespokojní. Lebo mohol byť lepší, dlhší, širší, z iného materiálu a podobne. To isté je u fotoaparátoch. Proste nevyhovieš každému. A niekto sa brutálne poteší, že je vôbec nový fajnový chodník, že nemusí chodiť po zablatenej cestičke. A niekto je rád, že môže fotiť, tešiť sa z fotografie ako umenia. Čím ju dosiahne, to mi je úprimne úplne jedno. Hlavne, že poteší oko a dušu a tak bude deň zas pre nás o kúsok krajší .
Chce to len ostať v pohode a tešiť sa z maličkosti.
 
gytheio
2022-02-17 09:27:14
príspevok od: Paladin25
Ja áno len sa obávam ze ty tomu nerozumieš.
Ty si tam napisal, ze preco sa lepsie predavaju obycajne auta ako F1.
 
gytheio
2022-02-17 10:06:11
príspevok od: Woolies
Nejestvuje univerzálne dokonalý fotoaparát na všetko. Olympiádu, teda šport, fotia s tým, čo im na to vyhovuje najviac.
Ty reálne potrebuješ taký fotoaparát? Fotíš olympiádu?

Inak ešte jedno som chcel spomenúť, niekde tu zaznelo, že ephoto je už "o ničom".
Tento portál tvoria ľudia - jeho obsah, diskusiu, príspevky a pod. Čiže je to o nás ľuďoch. Čiže buď budem nadávať, aké je to tu na figu, alebo priložím prst k dielu a pôjdem príkladom a budem zlepšovať miesto, kde rád chodím. Je to tak aj v mestách, kde žijeme a podobne. To máš tak, v meste sa spraví chodník, ale vždy sa nájdu ľudia ako ty, ktorí budú nespokojní. Lebo mohol byť lepší, dlhší, širší, z iného materiálu a podobne. To isté je u fotoaparátoch. Proste nevyhovieš každému. A niekto sa brutálne poteší, že je vôbec nový fajnový chodník, že nemusí chodiť po zablatenej cestičke. A niekto je rád, že môže fotiť, tešiť sa z fotografie ako umenia. Čím ju dosiahne, to mi je úprimne úplne jedno. Hlavne, že poteší oko a dušu a tak bude deň zas pre nás o kúsok krajší .
Chce to len ostať v pohode a tešiť sa z maličkosti.
Olimpiadu fotili vzdy tym najlepsim, nepotrebunem taky fotak iba som reagoval na to do akych vysin vyzdvihujete ten Olympus pritom by nikto neriskoval ist s nim fotit Olimpiadu. Olimpiada nie je iba sutaz top sportovcov ale aj vrchol vo fototechnike.
 
gytheio
2022-02-17 10:12:28
príspevok od: Woolies
Nejestvuje univerzálne dokonalý fotoaparát na všetko. Olympiádu, teda šport, fotia s tým, čo im na to vyhovuje najviac.
Ty reálne potrebuješ taký fotoaparát? Fotíš olympiádu?

Inak ešte jedno som chcel spomenúť, niekde tu zaznelo, že ephoto je už "o ničom".
Tento portál tvoria ľudia - jeho obsah, diskusiu, príspevky a pod. Čiže je to o nás ľuďoch. Čiže buď budem nadávať, aké je to tu na figu, alebo priložím prst k dielu a pôjdem príkladom a budem zlepšovať miesto, kde rád chodím. Je to tak aj v mestách, kde žijeme a podobne. To máš tak, v meste sa spraví chodník, ale vždy sa nájdu ľudia ako ty, ktorí budú nespokojní. Lebo mohol byť lepší, dlhší, širší, z iného materiálu a podobne. To isté je u fotoaparátoch. Proste nevyhovieš každému. A niekto sa brutálne poteší, že je vôbec nový fajnový chodník, že nemusí chodiť po zablatenej cestičke. A niekto je rád, že môže fotiť, tešiť sa z fotografie ako umenia. Čím ju dosiahne, to mi je úprimne úplne jedno. Hlavne, že poteší oko a dušu a tak bude deň zas pre nás o kúsok krajší .
Chce to len ostať v pohode a tešiť sa z maličkosti.
A na druhy odsek, staci aby sa tu niektori naucili komunikovat.
 
blahoslav J B Art
2022-02-17 12:07:47
príspevok od: JohnNewton
Ty si tiež pletieš bokeh a hĺbku ostrosti.
ak by si bol taky laskavy, mohol by si nam (mne) objasnit, v com sa vietnamske fotograficke prislovie (pripadne Guugle translator) myli?
 
Johnnny
2022-02-17 12:28:55
príspevok od: gytheio
Ja nepotrebujem tych 120 snimkov, len sa cely cas pytam k comu to je.
Bolo Ti to napisane. Pouziva sa to v situaciach ked si mozes dovolit pevne zaostrenie a zaroven chces moznost vyberu spravneho momentu. 120 snimkov zrejme nebudes potrebovat prakticky nikdy, proste ich tolko lebo moze.
 
blahoslav J B Art
2022-02-17 12:29:44
príspevok od: Porubo
Stale sa to tu rozoberalo v teme, tak sam som zvedavy ze na co je to dobre a ake to ma vyuzitie napr. percentualne v pocte snimkov alebo dlzke casu co to budu ludia pouzivat. Ci to bude vobec niekto pouzivat, alebo ludia co robia spomalene zabery si radsej na to kupia kameru.
Komu je to urcene, ake su uzivatelske pripady!?
Nepisal by som o tom kebyze sa to tu stale nerozobera.
Lebo zatial mi to pride akoze technologicka cool vec, gimmick po anglicky, udelatko, frajeritko ktore je uplne nanic. Nieco ako nosit so sebou teplomer alebo oxymeter do mesta pre bezneho cloveka. Akoze cool merat si tlak v meste na lavicke alebo sledovat svoj dych pri stani v rade na pokladnu, ale naco!?

Sa to tu rozpitvavalo a podla mna to az taku pozornost nezasluhuje. Ak by to malo liecit nadory alebo stale pripravovalo jedlo ako rozpravkovy "hrncek var", tak to by bolo ine!
napriklad kombinacia funkcie ProCapture s vysokym poctom obrazkov za sekundu, pri foteni z boku staci raz zaostrit a netreba preostrovat (co taky Gytheio nevie pochopit)

www.ephoto.sk/fotoscena/fotoreporty/procapture-v-praxi/

ja beriem tu funkciu ako napr. parameter uvadzany pri autach, zrychlenie z 0 na 100 ... ja som napriklad nikdy nezrychloval z 0 na 100km/hod, ani nepoznam vo svojom okoli nikoho, kto tak robi, tak to pre nas nema ziadny vyznam
 
gytheio
2022-02-17 12:35:02
príspevok od: blahoslav J B Art
napriklad kombinacia funkcie ProCapture s vysokym poctom obrazkov za sekundu, pri foteni z boku staci raz zaostrit a netreba preostrovat (co taky Gytheio nevie pochopit)

www.ephoto.sk/fotoscena/fotoreporty/procapture-v-praxi/

ja beriem tu funkciu ako napr. parameter uvadzany pri autach, zrychlenie z 0 na 100 ... ja som napriklad nikdy nezrychloval z 0 na 100km/hod, ani nepoznam vo svojom okoli nikoho, kto tak robi, tak to pre nas nema ziadny vyznam
uz desiaty raz sa pytam kde sa to da vyuzit, nevies kde je sever?
 
blahoslav J B Art
2022-02-17 12:53:39
príspevok od: gytheio
uz desiaty raz sa pytam kde sa to da vyuzit, nevies kde je sever?
problem je, ze sa len pytas, ale bud nechces, alebo nevies pochopit pisany text ani hovorene slovo vo videu

skusim ti to napisat pomaly a jednoducho, aby si porozumel ... tento fotak si nikdy nekupis, tuto funkciu nikdy nepouzijes, tak je zbytocne zamyslat sa, naco to pouzije majitel OM-1
 
gytheio
2022-02-17 13:01:56
príspevok od: blahoslav J B Art
problem je, ze sa len pytas, ale bud nechces, alebo nevies pochopit pisany text ani hovorene slovo vo videu

skusim ti to napisat pomaly a jednoducho, aby si porozumel ... tento fotak si nikdy nekupis, tuto funkciu nikdy nepouzijes, tak je zbytocne zamyslat sa, naco to pouzije majitel OM-1
Takze nevies
 
blahoslav J B Art
2022-02-17 13:08:29
príspevok od: gytheio
Takze nevies
 
blahoslav J B Art
2022-02-17 13:13:04
príspevok od: gytheio
Takze nevies
https://quantajobs.com/slovensky-a-cesky-hovoriaci-lekari-v-nemecku/
 
JohnNewton
2022-02-17 14:22:23
príspevok od: blahoslav J B Art
ak by si bol taky laskavy, mohol by si nam (mne) objasnit, v com sa vietnamske fotograficke prislovie (pripadne Guugle translator) myli?
Si ako Srnec, keď piše MPx miesto DOT
 
JohnNewton
2022-02-17 14:27:17
Olympus pidi snímač za veľa peňazí, nevadí že veľké telo, keď je veľký snímač, ale nie toto veď si robili v reklame vtipy z fototehly. A nič v zlom ak niekto nevie nafotiť s 10 snímkmami za sekundu v RAWe, nech si nájde iné hobby. Slimačí fuji s 5 sn/sec, na jeden pokus
 
gytheio
2022-02-17 14:30:28
príspevok od: blahoslav J B Art
https://quantajobs.com/slovensky-a-cesky-hovoriaci-lekari-v-nemecku/
Ty si tu iba cez odkazy a linky,vzdy sa zamontujes do debaty tak, ze sem das link. Ked sa ta niekto opyta na nieco konkretne odpovies linkom. Lebo nevies kde je sever
 
JohnNewton
2022-02-17 14:41:01
sorry, tu je foto
 
MagickVamp
2022-02-17 14:54:56
príspevok od: blahoslav J B Art
Kaamo ten ta dava dole tvojou vlastnou taktikou. Ake to je? 😁 Sledovat diskusiu vas dvoch a sa smejem. 😄 Na kazdeho chlapa je chlap a na teba je tu gytheio. 😝
 
Johnnny
2022-02-17 15:00:00
príspevok od: gytheio
uz desiaty raz sa pytam kde sa to da vyuzit, nevies kde je sever?
Napriklad: https://www.sulasula.com/cs/mecic-v-pralesich-malajsie/

"Možnost fotit frekvencí 60sn/s jsem využil jen jednou. U stejného stromu, kde jsem si změnil hlasitost závěrky, jsem si všiml, že občas strdimilové sají nektar za letu, stejně tak jak to dělají kolibříci. Vyhlédl jsem si květ, kde to dělají opakovaně, a čekal jsem. Ale dlouho se nic nedělo. Hodina byla pryč a nic. Došlo mi, že pokud pták přiletí, a já to nestihnu vyfotit, může trvat další hodinu, než přiletí znovu. Nechtěl jsem to propásnout a nastavil režim ProCapture H, který umí nejen snímat krátce rychlostí 60sn/s, ale zároveň uchová 14 snímků před stiskem spouště. Zaostřil jsem květ, kam měl strdimil přiletět, namáčkl spoušť a čekal, že to přijde každou chvílí. Režim se po minutě namáčknutí vypne, takže jsem spoušť průběžně namačkával, abych o snímání nepřišel. Akce se stala do 5 minut. Domáčkl jsem spoušť a zaznamenal celou dobu. Vzniklo 75 fotek. Na 50 je pták u květu. Na 13 je z té strany, kterou jsem chtěl. Na 2 fotkách má pozici křídel, která se mi líbí, a 1 vám tady můžu ukázat. Strdimil tedy po více než hodině strávil u květu méně než 1 sekundu a stihnul se napít ze dvou různých míst. Využití této funkce je například pro focení příletu ptáků na hnízdo, nebo naopak odletu, na lovící ledňáčky, apod. Já moc tenhle typ fotek nefotím, tak to přidávám spíš jako zajímavost."
 
vlados
2022-02-17 15:00:41
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
U Panasonicu mám na výber Panasonic S5/S1/S1H/S1R. Len Olympus stále nič. Hádam jediná značka, ktorá nemá žiadny full-frame. Už aj Fujifilm ma svoje Super full-frame fotoaparáty a navyše za relatívne priaznivé ceny. Možno aj preto to niektorým fotografom bije do očí. Kľudne, nech Olympus má svoj Micro 4/3 systém, ale nech svojím používateľom poskytne aj inú variantu podobne, ako to urobil Panasonic. Chápem ale, že nový majiteľ divízie Olympusu asi nebude mať ambície vytvoriť silnú a prosperujúcu spoločnosť. Nič sa nedá robiť po starom. Mnohý tiež poukazujú na to, že OM systém je maličký. No už ani to nie je pravda. Nový Olympus OM1 má podobné rozmery ako nikon Z6 a Sony A7 III. Dokonca Sony A7C je o dosť menšia než nový Olympus OM1. Podobné technológie ako vrstvený snímač budú mať neskôr aj ostatné modeli od Sony, Nikonu či Canonu za podobnú cenu, ale vo full-frame prevedení.
Jj, osobne vôbec nechápem filozofiu Oly. Robí foťáky velkostou a cenou ako FF , ale darí sa im do pritom tej velkosti a ceny vtlačiť akurát snímać z kompaktu. A aby mohli hýkať o bokehu, tak vyrobia aj velký a drahy objektiv.
 
ViloM
2022-02-17 15:01:07
príspevok od: JohnNewton
Olympus pidi snímač za veľa peňazí, nevadí že veľké telo, keď je veľký snímač, ale nie toto veď si robili v reklame vtipy z fototehly. A nič v zlom ak niekto nevie nafotiť s 10 snímkmami za sekundu v RAWe, nech si nájde iné hobby. Slimačí fuji s 5 sn/sec, na jeden pokus
Nedá mi nezareagovať na takú stupídnu poznámku. Každý vie niečo iné, ak niekto nevie nafotiť momentku s desiatimi snímkami za sekundu, tak si zadováži Oly, ktorý zvládne 100 snímkov za sekundu. Veď na to ten fotoaparát je. A odkazovať ľuďom aké si majú hľadať hobby mi príde ako slovník starého komunistu spred roku 1989, ktorý najlepšie vedel čo ostatní ľudia potrebujú a čo nie. PS: Táto debata sa tu kvôli takým ako ty zvrháva na osobné útoky a hlúpe odkazy ako je ten tvoj. Nepatrí to tu.
 
Johnnny
2022-02-17 15:04:39
príspevok od: vlados
Jj, osobne vôbec nechápem filozofiu Oly. Robí foťáky velkostou a cenou ako FF , ale darí sa im do pritom tej velkosti a ceny vtlačiť akurát snímać z kompaktu. A aby mohli hýkať o bokehu, tak vyrobia aj velký a drahy objektiv.
Je to o tom, ze majitelia vacsich teleobjektivov jednoducho vyzaduju vacsie telo. Obcas skutocne zasnem co je nutne ludom vysvetlovat.

Ak nie si cielovka a chces maly fotak, v ponuke Olympusu tie fotaky su, tak co Ti vadi ? Ze si mozes vybrat ? Podla Teba su velke FF fotaky ako 1DX, alebo Nikon Dx velke kvoli snimacu ?
 
ViloM
2022-02-17 15:05:28
príspevok od: Woolies
Nejestvuje univerzálne dokonalý fotoaparát na všetko. Olympiádu, teda šport, fotia s tým, čo im na to vyhovuje najviac.
Ty reálne potrebuješ taký fotoaparát? Fotíš olympiádu?

Inak ešte jedno som chcel spomenúť, niekde tu zaznelo, že ephoto je už "o ničom".
Tento portál tvoria ľudia - jeho obsah, diskusiu, príspevky a pod. Čiže je to o nás ľuďoch. Čiže buď budem nadávať, aké je to tu na figu, alebo priložím prst k dielu a pôjdem príkladom a budem zlepšovať miesto, kde rád chodím. Je to tak aj v mestách, kde žijeme a podobne. To máš tak, v meste sa spraví chodník, ale vždy sa nájdu ľudia ako ty, ktorí budú nespokojní. Lebo mohol byť lepší, dlhší, širší, z iného materiálu a podobne. To isté je u fotoaparátoch. Proste nevyhovieš každému. A niekto sa brutálne poteší, že je vôbec nový fajnový chodník, že nemusí chodiť po zablatenej cestičke. A niekto je rád, že môže fotiť, tešiť sa z fotografie ako umenia. Čím ju dosiahne, to mi je úprimne úplne jedno. Hlavne, že poteší oko a dušu a tak bude deň zas pre nás o kúsok krajší .
Chce to len ostať v pohode a tešiť sa z maličkosti.
Múdro vravíš, ani ja by som to lepšie nenapísal . Ale poniektorí ľudia tu namiesto diskutovaní o fotení chodia trolovať a vyvolávať hádky.
 
JohnNewton
2022-02-17 15:09:09
príspevok od: ViloM
Nedá mi nezareagovať na takú stupídnu poznámku. Každý vie niečo iné, ak niekto nevie nafotiť momentku s desiatimi snímkami za sekundu, tak si zadováži Oly, ktorý zvládne 100 snímkov za sekundu. Veď na to ten fotoaparát je. A odkazovať ľuďom aké si majú hľadať hobby mi príde ako slovník starého komunistu spred roku 1989, ktorý najlepšie vedel čo ostatní ľudia potrebujú a čo nie. PS: Táto debata sa tu kvôli takým ako ty zvrháva na osobné útoky a hlúpe odkazy ako je ten tvoj. Nepatrí to tu.
No, môj, šport sa fotil aj pred 50 rokmi, a keď mám použiť Tvoj slovník, tak komunista bol Tvoj tatko, keď Ťa robil, lebo v našrj rodine nikto a nikdy🤪
 
blahoslav J B Art
2022-02-17 15:09:27
príspevok od: JohnNewton
Olympus pidi snímač za veľa peňazí, nevadí že veľké telo, keď je veľký snímač, ale nie toto veď si robili v reklame vtipy z fototehly. A nič v zlom ak niekto nevie nafotiť s 10 snímkmami za sekundu v RAWe, nech si nájde iné hobby. Slimačí fuji s 5 sn/sec, na jeden pokus
pridam este slovenske narodne prislovie: Kazdy Slovak vie najlepsie, co ma robit. ......... Ten druhy.
 
blahoslav J B Art
2022-02-17 15:15:01
príspevok od: MagickVamp
Kaamo ten ta dava dole tvojou vlastnou taktikou. Ake to je? 😁 Sledovat diskusiu vas dvoch a sa smejem. 😄 Na kazdeho chlapa je chlap a na teba je tu gytheio. 😝
sorry, ked vidim tvoje dlhe komenty, tak ich automaticky preskakujem a necitam, ale tento je dost strucny ... na gytheioa nema nikto, ani sa necudujem, ze ho Ephoto plati ako externeho prispievatela
 
JohnNewton
2022-02-17 15:17:35
príspevok od: blahoslav J B Art
pridam este slovenske narodne prislovie: Kazdy Slovak vie najlepsie, co ma robit. ......... Ten druhy.
Ty rozumieš sám sebe, lebo ja Ti nerozumiem
 
vlados
2022-02-17 15:23:16
príspevok od: Johnnny
Je to o tom, ze majitelia vacsich teleobjektivov jednoducho vyzaduju vacsie telo. Obcas skutocne zasnem co je nutne ludom vysvetlovat.

Ak nie si cielovka a chces maly fotak, v ponuke Olympusu tie fotaky su, tak co Ti vadi ? Ze si mozes vybrat ? Podla Teba su velke FF fotaky ako 1DX, alebo Nikon Dx velke kvoli snimacu ?
Daj na Mercedes S-klasse 13palcove pneumatiky a tiež sa pytaj, że či tie velké auta su velké kvôli velkym pneumatikam......
 
JohnNewton
2022-02-17 15:23:38
príspevok od: ViloM
Múdro vravíš, ani ja by som to lepšie nenapísal . Ale poniektorí ľudia tu namiesto diskutovaní o fotení chodia trolovať a vyvolávať hádky.
Napríklad Ty, pozrel som si Tvoje foto, celkom fajn, a ktorá si vyžadovala 100 sn/sec ??
 
JohnNewton
2022-02-17 15:40:05
príspevok od: Johnnny
Je to o tom, ze majitelia vacsich teleobjektivov jednoducho vyzaduju vacsie telo. Obcas skutocne zasnem co je nutne ludom vysvetlovat.

Ak nie si cielovka a chces maly fotak, v ponuke Olympusu tie fotaky su, tak co Ti vadi ? Ze si mozes vybrat ? Podla Teba su velke FF fotaky ako 1DX, alebo Nikon Dx velke kvoli snimacu ?
Len bratu, oni si na tom postavili kedysi svoj prihlúply marketing, "fototehla, fotomaják" a dnes sú na posmech.....
 
blahoslav J B Art
2022-02-17 15:40:31
príspevok od: JohnNewton
Napríklad Ty, pozrel som si Tvoje foto, celkom fajn, a ktorá si vyžadovala 100 sn/sec ??
nejako sa to tu cele zacyklilo na jedinom parametri fotaku 120 snimkov/sek so zamknutym ostrenim ...
mna napriklad viac zaujal z videa, co som daval odkaz FotoSkoda, kde L.Bouska ktory skusal tento fotak povedal, ze pocitovo je kontinualne ostrenie porovnatelne s Canonom R3

ale mne, co fotim s fotomobilom Huawei Mate 20 Pro (kupeny pouzity za 150 eur) to moze byt styri
 
pa10
2022-02-17 15:54:09
Tento fotoaparát bude terno pre mnohých. Z toho, čo som o ňom zatiaľ videl a čítal, je to hybrid takých kvalít, ako kedysi Lumix GH4, len so súčasnou technológiou. Mne ide najmä o ergonómiu, praktickosť, výdrž a váhu, a tento sa zdá sa, triafa do čierneho. Teším sa na viac informácií a dostupnosť.
 
pekelnikivan
2022-02-17 16:08:23
príspevok od: gytheio
Olimpiadu fotili vzdy tym najlepsim, nepotrebunem taky fotak iba som reagoval na to do akych vysin vyzdvihujete ten Olympus pritom by nikto neriskoval ist s nim fotit Olimpiadu. Olimpiada nie je iba sutaz top sportovcov ale aj vrchol vo fototechnike.
Najlepším v čom len v športe a rýchlosti, to neznamená že je najlepší fotoaparát. Len vo svojom segmente. A je to irelevantné použiť najlepší fotoaparát ... a pre koho? Inač na machra zo vzdelaním a profi fotením máš hrubky.
 
gytheio
2022-02-17 16:28:49
príspevok od: pekelnikivan
Najlepším v čom len v športe a rýchlosti, to neznamená že je najlepší fotoaparát. Len vo svojom segmente. A je to irelevantné použiť najlepší fotoaparát ... a pre koho? Inač na machra zo vzdelaním a profi fotením máš hrubky.
Pravopis uz vobec neovladam, ale nejak mi to pri praci neprekaza. Vacsinu zivota som v zahranici a musel som sa okrem slovenciny ucit dalsie 4 jazyky. Teraz ovladam 5 jazykov a ani jeden poriadne.
 
Porubo
2022-02-17 16:33:53
príspevok od: pekelnikivan
Najlepším v čom len v športe a rýchlosti, to neznamená že je najlepší fotoaparát. Len vo svojom segmente. A je to irelevantné použiť najlepší fotoaparát ... a pre koho? Inač na machra zo vzdelaním a profi fotením máš hrubky.
Nechcem zbytocne rypat, ale nepise sa "zo vzdelanim" ale so "vzdelanim"!
(Nuz ked je to vo vete o hrubkach, tak si si pytal troska podrypnut! )
S: s kym s cim
Z: z koho z coho
 
Porubo
2022-02-17 16:46:13
príspevok od: blahoslav J B Art
napriklad kombinacia funkcie ProCapture s vysokym poctom obrazkov za sekundu, pri foteni z boku staci raz zaostrit a netreba preostrovat (co taky Gytheio nevie pochopit)

www.ephoto.sk/fotoscena/fotoreporty/procapture-v-praxi/

ja beriem tu funkciu ako napr. parameter uvadzany pri autach, zrychlenie z 0 na 100 ... ja som napriklad nikdy nezrychloval z 0 na 100km/hod, ani nepoznam vo svojom okoli nikoho, kto tak robi, tak to pre nas nema ziadny vyznam
Vsak hej, preto som to spomenul.
Pride mi to ako keby sa lesnici hadali cely vecer o jednom strome, a pritom si nevsimli ze sa maju bavit o lese a ostatne stromy akoby ani nejestvovali.

Ako s tym autom, akoby si niekto vsimal len zrychlenie z 0 na 100 za 2s ale nevidel ze auto je drahe, ze je male a nepohodlne atd. a nakoniec v beznej prevadzke to zrychlenie nevyuzil ani raz za dekadu.

Dobre je to cool a mozno bych to vyuzil pri makre, predostril niekde na kvet a cakal pokym tam prileti opelovac, alebo zaostril na list a cakal ako bude pristavat vazka na jej oblubene miesto (nieco podobne som robil na jesen).
Len sa rad necham poducit, boli tu take napady ako kocky ladu a pod. len neviem ci nestaci povedzme 10 snimkov za sekundu.
Alebo ten vtacik, kolibrik.
Ale i tak ked su to take okrajove specializacie ci nie je lepsie nieco ine co toci video a robit videa a na fotenie nestaci menej.
Dobre pre takych specialistov je to mozno dobry fotak, len pochybujem ze pre vacsinu co sa tu hada to bude funkcia vyuzitelna.
Skor otravna na drvivu vacsinu veci ako som spominal, ked zaplnia kartu stovkami alebo tisicmi zaberov a budu z toho triedit tri a este budu navzajom podobne a vahat hodiny pri pocitaci ci tato alebo dalsia je lepsia ked sa lisia "o jas na troch pixloch"... ale ked tu vsetci fotia kolibrikov, tak beriem spat.
 
gytheio
2022-02-17 16:47:32
príspevok od: Porubo
Nechcem zbytocne rypat, ale nepise sa "zo vzdelanim" ale so "vzdelanim"!
(Nuz ked je to vo vete o hrubkach, tak si si pytal troska podrypnut! )
S: s kym s cim
Z: z koho z coho
😎
 
Johnnny
2022-02-17 17:02:06
príspevok od: vlados
Daj na Mercedes S-klasse 13palcove pneumatiky a tiež sa pytaj, że či tie velké auta su velké kvôli velkym pneumatikam......
Z tvojho uvazovania by som snad dospel k zaveru, ze tomu tak je

Ty by si teda chcel male telo s velkym objektivom. To Ti pride ako spravna filozofia ?
 
blahoslav J B Art
2022-02-17 17:02:39
príspevok od: Porubo
Vsak hej, preto som to spomenul.
Pride mi to ako keby sa lesnici hadali cely vecer o jednom strome, a pritom si nevsimli ze sa maju bavit o lese a ostatne stromy akoby ani nejestvovali.

Ako s tym autom, akoby si niekto vsimal len zrychlenie z 0 na 100 za 2s ale nevidel ze auto je drahe, ze je male a nepohodlne atd. a nakoniec v beznej prevadzke to zrychlenie nevyuzil ani raz za dekadu.

Dobre je to cool a mozno bych to vyuzil pri makre, predostril niekde na kvet a cakal pokym tam prileti opelovac, alebo zaostril na list a cakal ako bude pristavat vazka na jej oblubene miesto (nieco podobne som robil na jesen).
Len sa rad necham poducit, boli tu take napady ako kocky ladu a pod. len neviem ci nestaci povedzme 10 snimkov za sekundu.
Alebo ten vtacik, kolibrik.
Ale i tak ked su to take okrajove specializacie ci nie je lepsie nieco ine co toci video a robit videa a na fotenie nestaci menej.
Dobre pre takych specialistov je to mozno dobry fotak, len pochybujem ze pre vacsinu co sa tu hada to bude funkcia vyuzitelna.
Skor otravna na drvivu vacsinu veci ako som spominal, ked zaplnia kartu stovkami alebo tisicmi zaberov a budu z toho triedit tri a este budu navzajom podobne a vahat hodiny pri pocitaci ci tato alebo dalsia je lepsia ked sa lisia "o jas na troch pixloch"... ale ked tu vsetci fotia kolibrikov, tak beriem spat.
nepredpokladam, ze vacsina, ktori tu o nom pisu, si ten fotak kupia, ako vobec niekto
ani nepredpokladam, ze tuto funkciu budu bezne pouzivat, ale len vtedy, ak ju budu potrebovat a budu ju vediet pouzivat
predpokladam, ze na zaciatok vydali svoj top model a nasledovat budu nizsie a lacnejsie modely, ak neskrachuju

napriklad ja mam na svojom Huawei Mate 20 Pro trvalo zapnute exponovanie na zvuk/hlas, aby som mohol fotit bez toho, aby som musel tuknut do displeja (to robim, len ked to potrebujem) ... tym padom ale nacvakam vela fotiek, ktore som ani nechcel, ale nie je problem ich vymazat ... takto to vyhovuje mne a ako to robia ini, je mi styri
 
Porubo
2022-02-17 17:08:07
príspevok od: Johnnny
Z tvojho uvazovania by som snad dospel k zaveru, ze tomu tak je

Ty by si teda chcel male telo s velkym objektivom. To Ti pride ako spravna filozofia ?
On mozno nie, ale jeho frajerka hej! (Aby mal: Male telo s velkym "objektivom".)
 
Paladin25
2022-02-17 17:09:07
príspevok od: gytheio
Ty si tam napisal, ze preco sa lepsie predavaju obycajne auta ako F1.
To TÝ si zaviedol ako hodnotiaci element kvality fotoaparátu jeho predaje, nie ja
 
Porubo
2022-02-17 17:21:50
Ja tomu tiez nerozumiem, ak sledujem historiu, ze aka parada spravime maly format, telo bude male placate. Osial sa pomaly mina, a hla uz tam sa rozsiril uchop a prirastol kryt na baterie... zaujimava evolucia.
Len tak na zamyslenie ci by nebolo vseobecne lepsie pri tych cenach mat velky snimac v podobne velkom a tele a pri rovnako velkom objektive ako teraz su na olympuse sice horsie clonove cislo ale priemer clony by bol viac menej rovnaky. Ale bola by tu moznost naviac si dat svetelny objektiv a fotit pri ISO 100 alebo inom nizkom ISO na velky snimac. Alebo adaptovat stare objektivy bez orezu (co by kvoli vzdialenosti snimaca od uchopu malo ist lahko).
Samozrejme to je len taka amaterska technologicka uvaha ci malo zmysel ist touto cestou vyvoja, a hlavne o roky neskor ako konkurencia ktora zaplavila druho-ruky trh lacnymi fotakmi a objektivmi.
To len ci by nebolo lepsie sustredit sa na iny trh, male prenosne systemy. Napriklad ako robil Pentax, hromada panvicovych moznosti na objektivy. Zaujimave ze Canon ma minimalne dva moderne 40 (FF) a 24 (s orezom na APS-C), kebyze Olympus sa vyda touto cestou radsej tak by mozno bol zaujimavejsi. Pentax radsej neuvadzam lebo ten ma bohate moznosti na panvicky a nechce sa mi vsetky rozpisovat...
 
MagickVamp
2022-02-17 17:25:46
príspevok od: blahoslav J B Art
sorry, ked vidim tvoje dlhe komenty, tak ich automaticky preskakujem a necitam, ale tento je dost strucny ... na gytheioa nema nikto, ani sa necudujem, ze ho Ephoto plati ako externeho prispievatela
Ja sa prave kvoli tebe snazim pisat strucne, viem ze mas poruchu pozornosti. Len sa obavam ze si to zas nedocital...
 
vlados
2022-02-17 17:28:02
príspevok od: Johnnny
Z tvojho uvazovania by som snad dospel k zaveru, ze tomu tak je

Ty by si teda chcel male telo s velkym objektivom. To Ti pride ako spravna filozofia ?
Ja som niekde pisal, že chcem malé telo s velkým objektívom ???? Nevkladaj svoje túžby do mojich postov. Píśem o fototehlách Oly a OM. Najviac omielanym argumentom Oly pri PR žvástoch bolo malé telo s malým objektivom, s rozumnou cenou a vysokou kvalitou. A nakoniec Oly vyrába fototehly so snímačom len nepatrne väcsim od snimača v lowend kompaktoch. Ale váha, velkost a cena sa im podarila dostať do dospelackej triedy FF.
 
ViloM
2022-02-17 17:30:31
príspevok od: JohnNewton
No, môj, šport sa fotil aj pred 50 rokmi, a keď mám použiť Tvoj slovník, tak komunista bol Tvoj tatko, keď Ťa robil, lebo v našrj rodine nikto a nikdy🤪
Môj slovník to nie je, k invektívam sa neznížim. Akurát prosba aby si si ten slovník nechal pre kamarátov tvojho rangu k borovičke a pivu, kde im to možno príde vtipné. U mňa si a už ostaneš len mentálny suterén.
 
JohnNewton
2022-02-17 17:43:21
Na veľku dieru veľká záplata, a ja sa rozhodnem na koho a kedy ju použijem, u mňa si mentálny retard😁
 
MagickVamp
2022-02-17 17:56:20
príspevok od: Porubo
Ja tomu tiez nerozumiem, ak sledujem historiu, ze aka parada spravime maly format, telo bude male placate. Osial sa pomaly mina, a hla uz tam sa rozsiril uchop a prirastol kryt na baterie... zaujimava evolucia.
Len tak na zamyslenie ci by nebolo vseobecne lepsie pri tych cenach mat velky snimac v podobne velkom a tele a pri rovnako velkom objektive ako teraz su na olympuse sice horsie clonove cislo ale priemer clony by bol viac menej rovnaky. Ale bola by tu moznost naviac si dat svetelny objektiv a fotit pri ISO 100 alebo inom nizkom ISO na velky snimac. Alebo adaptovat stare objektivy bez orezu (co by kvoli vzdialenosti snimaca od uchopu malo ist lahko).
Samozrejme to je len taka amaterska technologicka uvaha ci malo zmysel ist touto cestou vyvoja, a hlavne o roky neskor ako konkurencia ktora zaplavila druho-ruky trh lacnymi fotakmi a objektivmi.
To len ci by nebolo lepsie sustredit sa na iny trh, male prenosne systemy. Napriklad ako robil Pentax, hromada panvicovych moznosti na objektivy. Zaujimave ze Canon ma minimalne dva moderne 40 (FF) a 24 (s orezom na APS-C), kebyze Olympus sa vyda touto cestou radsej tak by mozno bol zaujimavejsi. Pentax radsej neuvadzam lebo ten ma bohate moznosti na panvicky a nechce sa mi vsetky rozpisovat...
Presne.... Na trhu je diera s malymi fotakmi. Nie pracovnymi nastrojmi, ale fotakmi co stacia na krajinky, dokumentacky, rodinne foto, nieco co moze mat clovek po ruke ked ide na vylet a da to podstatne lepsi vystup ako mobil. Ja nepochopim preco venoval tolko usilia do toho pohrdania vacsimi fotakmi a nasledne zacne sam robit vacsie fotaky a snazi sa silou mocou tvarit ze je rovnocenny a pritom v tomto smere ho FF ubije vacsinou aj cenou aj velkostou objektivov. Jeden priklad 50 F1,8 na FF je mensie ako napr 25 F1,2 na m4/3 atd. Navyse F1,2 je stale len v prepocte na FF F2,4. Nasledne kritika ze o to tu preca nejde, kazdy vie ze m4/3 nema taku hlbku ostrosti...ved hej...ved ale naco sa rype medzi pracovne stroje. Tam pre neho najde vyuzitie taka uzka skupina ludi ze to nemoze mat zmysel.

OM nikdy neprejde na FF stroje...Olympus siel jednosmernou cestou, ma na to male objektivy.

A ked si clovek vezme tu dieru aka sa nachadza medzi malymi fotakmi a mobilmi. Nechapem preco sa toho nechyti. Nik nedokaze robit tak male a kvalitne tela a objektivy ako Olympus. Ziaden mobil sa na neho este dlhansku dobu nechyti. Male placky, maly objektiv, apky, okamzite zdielanie. Tu dokaze dat telefonom na frak a ostatne znacky v tomto minimalizme budu tahat jednoducho za kratsi koniec.

 
ViloM
2022-02-17 18:03:22
príspevok od: JohnNewton
Napríklad Ty, pozrel som si Tvoje foto, celkom fajn, a ktorá si vyžadovala 100 sn/sec ??
Vzhľadom na prízemný spôsob tvojej komunikácie v iných príspevkoch na mňa prosím ťa nereaguj. Ďakujem.
 
JohnNewton
2022-02-17 18:15:29
príspevok od: ViloM
Vzhľadom na prízemný spôsob tvojej komunikácie v iných príspevkoch na mňa prosím ťa nereaguj. Ďakujem.
Predčasne neďakuj, ako som povedal, ja sa rozhodnem, môžeš si ma zablokovať😃
 
blahoslav J B Art
2022-02-17 19:17:02
príspevok od: vlados
Ja som niekde pisal, že chcem malé telo s velkým objektívom ???? Nevkladaj svoje túžby do mojich postov. Píśem o fototehlách Oly a OM. Najviac omielanym argumentom Oly pri PR žvástoch bolo malé telo s malým objektivom, s rozumnou cenou a vysokou kvalitou. A nakoniec Oly vyrába fototehly so snímačom len nepatrne väcsim od snimača v lowend kompaktoch. Ale váha, velkost a cena sa im podarila dostať do dospelackej triedy FF.
reklama Olympus Foto tehla bola este v roku 2013, aby sa odlisili od vtedajsich zrkadloviek
v 2013 este Fico tvrdil, ze v roku 2014 uz nebude v politike
a teraz vidime, ze Olympus aj Fico bud vtedy klamali, alebo vyvojom prisli k inym rieseniam

ale uz ani Olympus/OM nekomunikuje svoje vyrobky v suvislost s foto tehlou ... ani Fico uz netrdi, ze skonci v politike v 2014
 
gytheio
2022-02-17 20:00:05
príspevok od: blahoslav J B Art
reklama Olympus Foto tehla bola este v roku 2013, aby sa odlisili od vtedajsich zrkadloviek
v 2013 este Fico tvrdil, ze v roku 2014 uz nebude v politike
a teraz vidime, ze Olympus aj Fico bud vtedy klamali, alebo vyvojom prisli k inym rieseniam

ale uz ani Olympus/OM nekomunikuje svoje vyrobky v suvislost s foto tehlou ... ani Fico uz netrdi, ze skonci v politike v 2014
Pozri si v clanku fotoaparat s gripom, tehla ako vysita. Je na trhu skaredsi fotoaparat? Rozmermi je to aj vacsie ako tehla.
 
blahoslav J B Art
2022-02-17 20:22:51
príspevok od: gytheio
Pozri si v clanku fotoaparat s gripom, tehla ako vysita. Je na trhu skaredsi fotoaparat? Rozmermi je to aj vacsie ako tehla.
nuti niekto teba, alebo vladosa, pozerat sa na fotky toho fotaku?
alebo pisat tu pod clankom o nom?
alebo si ho kupit?

stale si myslis, ze 10 centimetrovy vercajk je obrovsky rozmer?
 
Woolies
2022-02-17 20:37:18
Ale pozrite sa na to z druhej stránky. Už dávno tu žiaden iný foťák nevyvoval toľko emócii a vášni. To je niečo úžasné.
Toto sa dnes už nepodarí len tak hocikomu s hocičím .
 
gytheio
2022-02-17 20:42:30
príspevok od: blahoslav J B Art
nuti niekto teba, alebo vladosa, pozerat sa na fotky toho fotaku?
alebo pisat tu pod clankom o nom?
alebo si ho kupit?

stale si myslis, ze 10 centimetrovy vercajk je obrovsky rozmer?
Mne je t uplne jedno, vobec sa necitis blbo ked aj ty si vypisoval o velkosti a vahe a podobnych blbostiach? A zrazu ten ktory mal byt ako vzor pride s tymto tankom. Fotak s pidisnimacom ale rozmermi ako premietacia kamera z roku 1950.
 
kwido
2022-02-17 21:39:13
príspevok od: JohnNewton
Neviem koľko máš do dôchodku, ale už sa asi nestihneš naučiť, ž ten hľadáčik sa neuvádza v pixeloch ale bodoch, ideš si svoje, stále dookola🤪
Prosim ta a aky je v tom rozdiel?
 
blahoslav J B Art
2022-02-17 23:58:57
príspevok od: gytheio
Mne je t uplne jedno, vobec sa necitis blbo ked aj ty si vypisoval o velkosti a vahe a podobnych blbostiach? A zrazu ten ktory mal byt ako vzor pride s tymto tankom. Fotak s pidisnimacom ale rozmermi ako premietacia kamera z roku 1950.
prosim, vyhladaj odbornu pomoc, kym nie je neskoro, zoznam lekarov v Nemecku hovoriacich po slovensky/cesky, som ti tu dal v linku vyssie, pre istotu zopakujem

https://quantajobs.com/slovensky-a-cesky-hovoriaci-lekari-v-nemecku/

napr. psychiater Doc. MUDr. Alojz Rakús , CSc. v clanku pisal, ze dusevne zdravie je dolezitejsie, ako akykolvek velky fotoaparat
 
blahoslav J B Art
2022-02-18 00:44:01
clanok na zaklade 3 tyzdnoveho praktickeho pouzivania tohto fotaku

DOLEZITE UPOZORNENIE: autor clanku je AMBASADOR OLYMPUS / OM ... a ma dlane o 15% vacsie, ako je slovensky priemer

https://www.sulasula.com/cs/olympus-omsystem-om1/
 
JohnNewton
2022-02-18 02:57:15
príspevok od: kwido
Prosim ta a aky je v tom rozdiel?
Podstatný, 5,76 M dot sa rovná 1,92 Mpx, rozdiel ako 300 ml a 1 l, alebo ako by Blahoslav napísal ako 10 alebo 30 centimetrový pindík .... alebo tvrdiť že snímač je FF
 
JohnNewton
2022-02-18 03:00:45
príspevok od: Woolies
Ale pozrite sa na to z druhej stránky. Už dávno tu žiaden iný foťák nevyvoval toľko emócii a vášni. To je niečo úžasné.
Toto sa dnes už nepodarí len tak hocikomu s hocičím .
To dokáže Blaha každý deň
 
Johnnny
2022-02-18 06:48:30
príspevok od: Woolies
Nejestvuje univerzálne dokonalý fotoaparát na všetko. Olympiádu, teda šport, fotia s tým, čo im na to vyhovuje najviac.
Ty reálne potrebuješ taký fotoaparát? Fotíš olympiádu?

Inak ešte jedno som chcel spomenúť, niekde tu zaznelo, že ephoto je už "o ničom".
Tento portál tvoria ľudia - jeho obsah, diskusiu, príspevky a pod. Čiže je to o nás ľuďoch. Čiže buď budem nadávať, aké je to tu na figu, alebo priložím prst k dielu a pôjdem príkladom a budem zlepšovať miesto, kde rád chodím. Je to tak aj v mestách, kde žijeme a podobne. To máš tak, v meste sa spraví chodník, ale vždy sa nájdu ľudia ako ty, ktorí budú nespokojní. Lebo mohol byť lepší, dlhší, širší, z iného materiálu a podobne. To isté je u fotoaparátoch. Proste nevyhovieš každému. A niekto sa brutálne poteší, že je vôbec nový fajnový chodník, že nemusí chodiť po zablatenej cestičke. A niekto je rád, že môže fotiť, tešiť sa z fotografie ako umenia. Čím ju dosiahne, to mi je úprimne úplne jedno. Hlavne, že poteší oko a dušu a tak bude deň zas pre nás o kúsok krajší .
Chce to len ostať v pohode a tešiť sa z maličkosti.
No neviem, ci prave na Olympiade fotia tym co im vyhovuje. Fotia tym, co dostanu od agentury.

 
Johnnny
2022-02-18 06:53:25
príspevok od: gytheio
Olimpiadu fotili vzdy tym najlepsim, nepotrebunem taky fotak iba som reagoval na to do akych vysin vyzdvihujete ten Olympus pritom by nikto neriskoval ist s nim fotit Olimpiadu. Olimpiada nie je iba sutaz top sportovcov ale aj vrchol vo fototechnike.
Olympiada sa foti tym co Ti da agentura pre ktoru fotis a ta Ti da produkty firmy s ktorou maju zmluvu. V pripade Canonu a Nikonu je to aj o tom, ze oproti konkurencii poskytuju nadstandardne sluzby.

Preco by to malo zaujimat 90% fotografov ?

Olympus naozaj nerobi najlepsie fotaky. Popravde by ma zaujimalo kto ich vyraba, pretoze ked niekto povie "najlepsie" pri tak zlozitej veci akou je foatoaparat, vacsinou je to zakomplexovanec neschopny vnimat veci ako celok. Co na Teba v podstate sedi.
 
kwido
2022-02-18 07:02:03
príspevok od: JohnNewton
Podstatný, 5,76 M dot sa rovná 1,92 Mpx, rozdiel ako 300 ml a 1 l, alebo ako by Blahoslav napísal ako 10 alebo 30 centimetrový pindík .... alebo tvrdiť že snímač je FF
A toto ako prepocitavas? To je nejaka velicina ze 5 bodov je 1 pixel ci? Prosim ta vysvetli.
 
gytheio
2022-02-18 07:35:41
príspevok od: Johnnny
No neviem, ci prave na Olympiade fotia tym co im vyhovuje. Fotia tym, co dostanu od agentury.

Kazda agentura alebo svetove periodikum doda svojim fotografom to o co si zaziadaju, vobec to nie je tak, ze fotograf musi fotit tym co dostane. To nie su nejaky ambasadori.
 
gytheio
2022-02-18 07:57:32
príspevok od: Johnnny
Olympiada sa foti tym co Ti da agentura pre ktoru fotis a ta Ti da produkty firmy s ktorou maju zmluvu. V pripade Canonu a Nikonu je to aj o tom, ze oproti konkurencii poskytuju nadstandardne sluzby.

Preco by to malo zaujimat 90% fotografov ?

Olympus naozaj nerobi najlepsie fotaky. Popravde by ma zaujimalo kto ich vyraba, pretoze ked niekto povie "najlepsie" pri tak zlozitej veci akou je foatoaparat, vacsinou je to zakomplexovanec neschopny vnimat veci ako celok. Co na Teba v podstate sedi.
Mozes niecim podlozit, ze reporteri ktori pracuju pre periodika ako NBC alebo The Guardian alebo The Sun... mozu fotit iba tym co dostanu? Alebo si tu zase iba vymyslas ako to robis vzdy.
 
JohnNewton
2022-02-18 08:04:33
príspevok od: kwido
A toto ako prepocitavas? To je nejaka velicina ze 5 bodov je 1 pixel ci? Prosim ta vysvetli.
Za jeden pixelu zobrazovaích jednotiek, sa považuje obrazový bod, ktorý je schopný zobraziť všetky farby. Na to potrebuje 3 subpixely , RGB. Tak to je u TV, monitorov atď...
Len výrobcovia fotoaparátov sa rozhodli siahnuť po tomto marketingovom triku, no uznaj, 2 360 000( bodov znie viac adidas ako 0,76 Mpx), tak že uvádzajú počet subpixelov , čo je 3 x viac ako pixelov. To si totiž každý uvedomí, že aké malé rozlíšenie to je. Mimochodom, autor recenzie to má u iných značiek väčšinou správne, ale keď príde Olympus, zrejme sa v ňom prebudí ambasádor
 
Johnnny
2022-02-18 08:18:33
príspevok od: gytheio
Mozes niecim podlozit, ze reporteri ktori pracuju pre periodika ako NBC alebo The Guardian alebo The Sun... mozu fotit iba tym co dostanu? Alebo si tu zase iba vymyslas ako to robis vzdy.
https://www.foto-manie.cz/inpage/nejvetsi-britska-tiskova-agentura-presla-na-fotoaparaty-sony-492/

Tak napriklad tu presla jedna agentura kompletne na SONY. Podla teba kvoli tomu, ze si to vyziadal kazdy jeden fotograf ?

A teraz ten priklad k tomu co som si vymyslal
 
gytheio
2022-02-18 08:36:19
príspevok od: Johnnny
https://www.foto-manie.cz/inpage/nejvetsi-britska-tiskova-agentura-presla-na-fotoaparaty-sony-492/

Tak napriklad tu presla jedna agentura kompletne na SONY. Podla teba kvoli tomu, ze si to vyziadal kazdy jeden fotograf ?

A teraz ten priklad k tomu co som si vymyslal
Tak potom nerozumiem preco olympiadu foti Canon a Nikon. Ale to je jedna agentura, ja som pracoval pre vsetky spominane periodika a bol som pri tom ked vysielali reporterov do sveta a kazdy balil do kontajnera co on potreboval a v tom sklade bolo vsetko od kazdej znacky. Vyslanie stabu napr do Iraku stoji to periodikum statisice dolarov tak nebudu riskovat napr s Olympusom.
Ta agentura musela byt na tom velmi zle ked spravila to co spravila.
 
gytheio
2022-02-18 09:11:18
príspevok od: Johnnny
https://www.foto-manie.cz/inpage/nejvetsi-britska-tiskova-agentura-presla-na-fotoaparaty-sony-492/

Tak napriklad tu presla jedna agentura kompletne na SONY. Podla teba kvoli tomu, ze si to vyziadal kazdy jeden fotograf ?

A teraz ten priklad k tomu co som si vymyslal
Ked sem das jednu skrachovanun agenturu neznamena, ze si nevymyslas a, ze to robi kazdy tak.
Podobne ako ked si pisal, ze 108Mpx snimac v mobile ma naozaj 108Mpx.
 
Johnnny
2022-02-18 10:20:08
príspevok od: gytheio
Ked sem das jednu skrachovanun agenturu neznamena, ze si nevymyslas a, ze to robi kazdy tak.
Podobne ako ked si pisal, ze 108Mpx snimac v mobile ma naozaj 108Mpx.
Ano, "Největší národní tisková agentura ve Velké Británii a Irsku PA" posobi naozaj skrachovalo.

No pouc nas. Kolko Mpix ma 108Mpix snimac v mobile ?
 
JohnNewton
2022-02-18 10:32:40
príspevok od: Johnnny
Ano, "Největší národní tisková agentura ve Velké Británii a Irsku PA" posobi naozaj skrachovalo.

No pouc nas. Kolko Mpix ma 108Mpix snimac v mobile ?
Asi bude veselo 😁
 
kwido
2022-02-18 10:43:46
príspevok od: JohnNewton
Za jeden pixelu zobrazovaích jednotiek, sa považuje obrazový bod, ktorý je schopný zobraziť všetky farby. Na to potrebuje 3 subpixely , RGB. Tak to je u TV, monitorov atď...
Len výrobcovia fotoaparátov sa rozhodli siahnuť po tomto marketingovom triku, no uznaj, 2 360 000( bodov znie viac adidas ako 0,76 Mpx), tak že uvádzajú počet subpixelov , čo je 3 x viac ako pixelov. To si totiž každý uvedomí, že aké malé rozlíšenie to je. Mimochodom, autor recenzie to má u iných značiek väčšinou správne, ale keď príde Olympus, zrejme sa v ňom prebudí ambasádor
Ano rozumiem RGB maske na zobrazovacich jednotkach. Len je to naozaj tak ze Olympus, uz vlastne OM, to uvadza takto a nie skutocne, uz vysledne, rozlisenie?
To je strasne ako vsade odr....ju.
 
Johnnny
2022-02-18 10:47:14
Skor si myslim, ze ide o preklep aj zo strany ambasadora. Clovek ktory nefoti, resp nema s EVF skusenosti si to predstavit aj tak nevie a ten ktory uz naopak skusenosti ma chape co sa tym mysli. Tie EVF maju nejake standardne rozlisenia, takze taketo blbosti vacsinou nikto neriesi. Nevidel by som vo vsetkom zly umysel
 
gytheio
2022-02-18 10:47:48
príspevok od: Johnnny
Ano, "Největší národní tisková agentura ve Velké Británii a Irsku PA" posobi naozaj skrachovalo.

No pouc nas. Kolko Mpix ma 108Mpix snimac v mobile ?
Kazda spolocnost velka mala narodna sa uz dostala do financnych problemov a ked su velke robia opatrenia ake by od nich nikto necakal. Predpokladam, ze dospely clovek ale podla toho co pises tu iba afektujes, ze nim si.
Ked nejake periodikum prebera overene spravy od svetoveho media tak aj pisu od ktoreho, este som nikdy necital o tvojej agenture.
Opytam sa ta este raz, preco Olympiadu fotia canonom a nikonom?
 
JohnNewton
2022-02-18 10:55:38
príspevok od: kwido
Ano rozumiem RGB maske na zobrazovacich jednotkach. Len je to naozaj tak ze Olympus, uz vlastne OM, to uvadza takto a nie skutocne, uz vysledne, rozlisenie?
To je strasne ako vsade odr....ju.
Ale oni nedrbávajú, len autor miesto dot (alebo bod) napísal Mpx. Výrobca to má v špecifikácii určite správne
 
Johnnny
2022-02-18 10:59:13
Zasadna otazka je hlavne to, ci je toto tvrdenie pravdive. Podla mna nie. Podla napriklad tohto: https://www.ft.com/content/a147378f-ea88-43dc-b36d-c1348883db39
malo SONY zastupenie na Olympiade v Tokiu okolo 10-30%. Takze ziadne vyhradne Canon/Nikon a v skutocnosti to potvrdzuje prave to, ze techniku urcuje agentura. Vzhladom k tomu ze ide vacsinou o moloch, su daleko menej flexibilni nez jednotlivi fotografi a pokial maju zmluvy o partnerstve s Canonom/Nikonom, nemozu ich zo dna na den zmenit napriklad na SONY.

A aj keby mal Canon 100% podiel na Olympiade (snad uznas, ze nema) potvrdzujes tym co ? Ze DSLR je lepsia nez CSC, pripadne ze Canon je najlepsi, alebo co vlastne ? Trochu mi totiz unika pointa.
 
gytheio
2022-02-18 11:12:29
príspevok od: Johnnny
Zasadna otazka je hlavne to, ci je toto tvrdenie pravdive. Podla mna nie. Podla napriklad tohto: https://www.ft.com/content/a147378f-ea88-43dc-b36d-c1348883db39
malo SONY zastupenie na Olympiade v Tokiu okolo 10-30%. Takze ziadne vyhradne Canon/Nikon a v skutocnosti to potvrdzuje prave to, ze techniku urcuje agentura. Vzhladom k tomu ze ide vacsinou o moloch, su daleko menej flexibilni nez jednotlivi fotografi a pokial maju zmluvy o partnerstve s Canonom/Nikonom, nemozu ich zo dna na den zmenit napriklad na SONY.

A aj keby mal Canon 100% podiel na Olympiade (snad uznas, ze nema) potvrdzujes tym co ? Ze DSLR je lepsia nez CSC, pripadne ze Canon je najlepsi, alebo co vlastne ? Trochu mi totiz unika pointa.
Zase trepes, nepisal som nikde, ze Canon ma vyhradne zastupenie ale ked ma Sony 10% znamena Olympiada sa foti canonom a nikonom. Tych 10% Sony je tam natlacene samotnym Sony. Pokial si ozaj dospely je to celkom jednoduche pochopit to.
 
Johnnny
2022-02-18 11:19:29
príspevok od: gytheio
Zase trepes, nepisal som nikde, ze Canon ma vyhradne zastupenie ale ked ma Sony 10% znamena Olympiada sa foti canonom a nikonom. Tych 10% Sony je tam natlacene samotnym Sony. Pokial si ozaj dospely je to celkom jednoduche pochopit to.
Ja uz neviem, si idiot, alebo ? Nikde nepisem, ze ma 100% zastupenie, pisem ze aj keby mal a v zatvorke za tym, ze sa zhodneme, ze nema. Ja naopzaj neviem ... ako bavit sa so simpanzom.
 
gytheio
2022-02-18 11:24:37
príspevok od: Johnnny
Ja uz neviem, si idiot, alebo ? Nikde nepisem, ze ma 100% zastupenie, pisem ze aj keby mal a v zatvorke za tym, ze sa zhodneme, ze nema. Ja naopzaj neviem ... ako bavit sa so simpanzom.
Len som pisal, ze tu Olympiadu naozaj foti Canon a Nikon, pteto tie rozpravky, ze nejaka skrachovala agentura podpisala Sony je rozpravka. Ta ako nebude NBC riskovat, ze posle do Iraku stab s Olympusom tak rovnako nikto iny neposle fotit Olympiadu so Sony.
A tak isto je to v tvojom pripade aj s 108Mpx.
Vsetko co tu pisem som prezil, nemam to z nejakeho linku.
 
michal13
2022-02-18 11:47:04
Sony nielenže na olympiáde fotí, ale dokonca aj súťaží v lyžiarskych disciplínach (len na odľahčenie).
https://www.youtube.com/watch?v=K0j9DhFimbE&ab_channel=SarAndrea
Obdivujem však vytrvalosť tunajších členov fóra neustále sa snažiacich argumentovať p. Gytheiovi. Je to vopred prehraný boj. Možno nebojovať by bolo najlepšie pre psychické zdravie všetkých čítajúcich členov.

 
gytheio
2022-02-18 12:05:36
príspevok od: michal13
Sony nielenže na olympiáde fotí, ale dokonca aj súťaží v lyžiarskych disciplínach (len na odľahčenie).
https://www.youtube.com/watch?v=K0j9DhFimbE&ab_channel=SarAndrea
Obdivujem však vytrvalosť tunajších členov fóra neustále sa snažiacich argumentovať p. Gytheiovi. Je to vopred prehraný boj. Možno nebojovať by bolo najlepšie pre psychické zdravie všetkých čítajúcich členov.

Fandim aj Sony aj Olympusu, s tym nemam problem. Ale uz 5 rokov sa tu pise, ze bezzrkadlo je lepsie, pritom Olympiada sa stale foti zrkadlom. Jednoducho mam rad kvalitu aj vo fotografii aj v technike, co si vy o tom myslite je vasa vec.
Z mojej strany vsetko.
 
Johnnny
2022-02-18 12:33:15
príspevok od: michal13
Sony nielenže na olympiáde fotí, ale dokonca aj súťaží v lyžiarskych disciplínach (len na odľahčenie).
https://www.youtube.com/watch?v=K0j9DhFimbE&ab_channel=SarAndrea
Obdivujem však vytrvalosť tunajších členov fóra neustále sa snažiacich argumentovať p. Gytheiovi. Je to vopred prehraný boj. Možno nebojovať by bolo najlepšie pre psychické zdravie všetkých čítajúcich členov.

Ano, za to sa pripustam trochu hambim. Ten clovek je fakt idiot z ktoreho dostat jednu rozumnu vec je beh na hodne dlhu trat a ani si nespominam, ze sa to historicky niekomu podarilo.
 
JohnNewton
2022-02-18 12:42:18
príspevok od: Johnnny
Skor si myslim, ze ide o preklep aj zo strany ambasadora. Clovek ktory nefoti, resp nema s EVF skusenosti si to predstavit aj tak nevie a ten ktory uz naopak skusenosti ma chape co sa tym mysli. Tie EVF maju nejake standardne rozlisenia, takze taketo blbosti vacsinou nikto neriesi. Nevidel by som vo vsetkom zly umysel
Ani ja, ale nie je to prvý rovnaký prípad, a vlastne stačí len vybrať hlavu z piesku, vyjadriť sa k tomu alebo jednoducho chybu opraviť. Bežná vec na CZ weboch.
 
gytheio
2022-02-18 14:06:09
príspevok od: Johnnny
Ano, za to sa pripustam trochu hambim. Ten clovek je fakt idiot z ktoreho dostat jednu rozumnu vec je beh na hodne dlhu trat a ani si nespominam, ze sa to historicky niekomu podarilo.
Dal si sem jeden link a tvrdis, ze je to standart a hanbis sa za to, ze sa so mnou bavis. Podarene.
 
Johnnny
2022-02-18 14:26:55
príspevok od: gytheio
Dal si sem jeden link a tvrdis, ze je to standart a hanbis sa za to, ze sa so mnou bavis. Podarene.
Tak ty si nedal link ziadny, navyse si si z prsta vycucal, ze ide o skrachovanu agenturu. Rozumny argument nedas, na vacsinu veci ktore sa Ta cloverk opyta nereagujes, pretoze proste nevies odpovedat.

Ak by som tu bol s tymto nazorom sam ... dobre, mozno je chyba vo mne, ale schvalne ukaz prstom an niekoho kto s tebou suhlasi
 
gytheio
2022-02-18 14:38:32
príspevok od: Johnnny
Tak ty si nedal link ziadny, navyse si si z prsta vycucal, ze ide o skrachovanu agenturu. Rozumny argument nedas, na vacsinu veci ktore sa Ta cloverk opyta nereagujes, pretoze proste nevies odpovedat.

Ak by som tu bol s tymto nazorom sam ... dobre, mozno je chyba vo mne, ale schvalne ukaz prstom an niekoho kto s tebou suhlasi
Nikdy som sa tu neschovaval za druhych, to kludne prenecham tebe. Preco by som mal davat link, napisal som, ze som to zazil. Ked mi neveris to uz ja s tym nic nespravim a uz vobec sa nebudem schovavat za nejaky link. Neviem ci si to pochopil, das sem jeden link na agenturu a tvrdis, ze tisice dalsich svetovych periodik to robia tak isto.
Ked uz sme pri tom kto s cim foti, tam uz nie je nejaky vyber, su dve znacky ktore suverene kraluju v zurnalistike. Takze tvrdenie, ze NBC reporterovy ktory je permanentne v spravach hovori s cim ma fotit je mylne.
 
Johnnny
2022-02-18 14:46:44
príspevok od: gytheio
Nikdy som sa tu neschovaval za druhych, to kludne prenecham tebe. Preco by som mal davat link, napisal som, ze som to zazil. Ked mi neveris to uz ja s tym nic nespravim a uz vobec sa nebudem schovavat za nejaky link. Neviem ci si to pochopil, das sem jeden link na agenturu a tvrdis, ze tisice dalsich svetovych periodik to robia tak isto.
Ked uz sme pri tom kto s cim foti, tam uz nie je nejaky vyber, su dve znacky ktore suverene kraluju v zurnalistike. Takze tvrdenie, ze NBC reporterovy ktory je permanentne v spravach hovori s cim ma fotit je mylne.
Vysvetlil som Ti preco dve znacky kraluju v zrunalistike. To, ze to ignorujes a stale si melies svoje je len a len tvoja chyba.

Okrem toho, mne je principialne jedno ake znacky kraluju v zurnalistike. Ani netusim preco sa to riesi, ale na to si mi uz odpoved nedokazal.

Inak teda NBC tiez dost hromadne prechadza na SONY, aspon s kamerami. Fotaky zrejme budu nasledovat.
 
gytheio
2022-02-18 15:44:06
príspevok od: Johnnny
Vysvetlil som Ti preco dve znacky kraluju v zrunalistike. To, ze to ignorujes a stale si melies svoje je len a len tvoja chyba.

Okrem toho, mne je principialne jedno ake znacky kraluju v zurnalistike. Ani netusim preco sa to riesi, ale na to si mi uz odpoved nedokazal.

Inak teda NBC tiez dost hromadne prechadza na SONY, aspon s kamerami. Fotaky zrejme budu nasledovat.
Uz sa na to vykaslime, mna iba zarazilo s akou istotou si pisal, ze niekto niekomu diktuje s cim ma fotit. Reporteri vo svetovych mediach su osobnosti o ktore sa tie media biju a hyckaju si ich, nikto im nic neprikazuje, maju vacsi plat ako my tu vsetci dokopy a dostanu znacku aku si povedia a vsetko co k tomu patri.
Necakaj, ze tu budem menovat kto je za mnou ked ocividne neviete ako to funguje.
 
kwido
2022-02-18 15:52:06
príspevok od: JohnNewton
Ale oni nedrbávajú, len autor miesto dot (alebo bod) napísal Mpx. Výrobca to má v špecifikácii určite správne
Je to pravda overil som na stranke OM. Pixel number 5760K dots
Dik za upozornenie.
 
Porubo
2022-02-18 17:31:14
Mna zaujali aj dalsie veci

- Co je zaujimave k baterii nie je nabijacka. Este preco menili baterie oproti inym modelom z clanku: Bolo pisane ze kontakty nesedia, teda ak iba to a je rozmerovo rovnaka tak mi to pride hlupe.
Zoberme si Canon a LP-E6 a KP-E6N su navzajom kompatibilne, vratane nabijaciek a hlavne napriec vsetkymi moznymi starymi, mladymi, lacnymi, dragymi modelmi. To je pristup ako ma byt!

- Dalsia zaujima vec je ze ma tu davnejsie pomaly zdrali z koze ked som ohladom neviem uz ktoreho vyssieho modelu fotaku napisal ze SD karty dali asi kvoli kompatibilite a nevidim v tom problem (vsak sa pouziva buffer na zapis). A hla tu mame SD a nikomu to nevadi!

- Co ma vsak prijemne prekvapilo je IP rating (53).

- Ono to je to zaujimave ako si pisu:
https://www.getolympus.com/om-system-om-1.html
80 MP obraz v hi-res. Ale to je tiez take ratanie od buka do buka. Vysledny obrazok bude asi 20 Mpix i ked miesto styroch pixlov kde su dva zelene jasy, cerveny a modry bude pre kazdy malicky pixel zosnimany jas 2x zeleny, cerveny a modry jas...
Podobne to robila Sigma s Foveon technologiou, ze to akoze ekvivalentne nasobila tromi lebo mala tri vrstvy...
Len to neviem akoby som napisal, je to take polopravdive, marketingove. Doslovne sa zosnimaju "pixel elements" ale ulozia sa len ~20M.

Vsak dobre, len ten fanbojizmus po slovensky povedane je divny. Ja mam Canon a mal som aj Sigmu. A viem o chybach tychto znaciek. U Canonu sa mi nepaci ze nema otvoreny elektronicky protokol rozhrania pre objektivy. A bal som sa kedysi ze opat zmenia uchop ako kedysi.
A hla to zmenil necakane Olympus a uplne necakane nechal zakapat svoj stary format! Canon nechal na svoj novy format Mobile (EOS M) adapter a stare protokoly nadalej pouziva a vsetko pekne hra dokopy! Aj ked skoda ze Tamron, Sigma, Tokina nemali uplnu specifikaciu a boli s tym problemy.
U Sigmy sa mi nepacilo viac veci, hlavne to bolo extremne pomale a nejake divne artefakty mi robil foveon. Napriklad odfotil som bielu stenu a farby v strede a na okrajoch mali iny nadych, zeleny a fialovy. Naviac na JPEG bol asi jediny softver, na ktory som si instaloval Wine (OS Linux). Ale vstavany objektiv bol vynikajuci. A ovladanie kompaktu uplne super, neboli ziadne zbytocnosti a bolo intuitivne a rychle. Teda chybala mi elektronicka libela bolo treba nosit bublinkovu vodovahu, a mozno fanusikov videa by foveon nenadchol.

Vsetko ma svoje pre a proti, len si treba priznat ci ma zmysel pytat cca 2000 euro za stvrtinovy snimac asi dva krat viac ako Canon 6D mark II, dobre mozno je rychlejsia elektronika ale skutocne to tolko stoji? Hlavne po tom marketingu ako zrkadlo predrazuje tela...
Alebo nenaletiet na dobre znejuce nazvy, ako kedysi bolo NEW v takej zltej orazovej ci cervenej hviezde, akoze nova receptura. Tak teraz je vsetko PRO a ked si to clovek prerata tak je to ako mat F8 na FF. Cize este menej nez na tom lacnom setaku... Mensie opticke cleny, clovek caka nizsiu cenu. A tam naklady idu sakra dole pri zmensovani optickych clenov. Neviem za co sa tolko plati ci za gumove tesnenie, no neviem.

Ale dobre vsak nech si ludia priplacaju ked chcu za menej muziky viac penazi a dokupuju nabijacky atd.
Je to ich zivot, len nech sa necertia.
Mam znamych co kupuju stare auta, a uplne v pohode prijamaju kritiku ze su prilis drahe na to co dokazu a v akom su stave. Ale proste ich bavia veterany alebo zberatelstvo.
Preco to takto neberu aj fanbojovia Olympusu?
 
gytheio
2022-02-18 18:05:23
príspevok od: Porubo
Mna zaujali aj dalsie veci

- Co je zaujimave k baterii nie je nabijacka. Este preco menili baterie oproti inym modelom z clanku: Bolo pisane ze kontakty nesedia, teda ak iba to a je rozmerovo rovnaka tak mi to pride hlupe.
Zoberme si Canon a LP-E6 a KP-E6N su navzajom kompatibilne, vratane nabijaciek a hlavne napriec vsetkymi moznymi starymi, mladymi, lacnymi, dragymi modelmi. To je pristup ako ma byt!

- Dalsia zaujima vec je ze ma tu davnejsie pomaly zdrali z koze ked som ohladom neviem uz ktoreho vyssieho modelu fotaku napisal ze SD karty dali asi kvoli kompatibilite a nevidim v tom problem (vsak sa pouziva buffer na zapis). A hla tu mame SD a nikomu to nevadi!

- Co ma vsak prijemne prekvapilo je IP rating (53).

- Ono to je to zaujimave ako si pisu:
https://www.getolympus.com/om-system-om-1.html
80 MP obraz v hi-res. Ale to je tiez take ratanie od buka do buka. Vysledny obrazok bude asi 20 Mpix i ked miesto styroch pixlov kde su dva zelene jasy, cerveny a modry bude pre kazdy malicky pixel zosnimany jas 2x zeleny, cerveny a modry jas...
Podobne to robila Sigma s Foveon technologiou, ze to akoze ekvivalentne nasobila tromi lebo mala tri vrstvy...
Len to neviem akoby som napisal, je to take polopravdive, marketingove. Doslovne sa zosnimaju "pixel elements" ale ulozia sa len ~20M.

Vsak dobre, len ten fanbojizmus po slovensky povedane je divny. Ja mam Canon a mal som aj Sigmu. A viem o chybach tychto znaciek. U Canonu sa mi nepaci ze nema otvoreny elektronicky protokol rozhrania pre objektivy. A bal som sa kedysi ze opat zmenia uchop ako kedysi.
A hla to zmenil necakane Olympus a uplne necakane nechal zakapat svoj stary format! Canon nechal na svoj novy format Mobile (EOS M) adapter a stare protokoly nadalej pouziva a vsetko pekne hra dokopy! Aj ked skoda ze Tamron, Sigma, Tokina nemali uplnu specifikaciu a boli s tym problemy.
U Sigmy sa mi nepacilo viac veci, hlavne to bolo extremne pomale a nejake divne artefakty mi robil foveon. Napriklad odfotil som bielu stenu a farby v strede a na okrajoch mali iny nadych, zeleny a fialovy. Naviac na JPEG bol asi jediny softver, na ktory som si instaloval Wine (OS Linux). Ale vstavany objektiv bol vynikajuci. A ovladanie kompaktu uplne super, neboli ziadne zbytocnosti a bolo intuitivne a rychle. Teda chybala mi elektronicka libela bolo treba nosit bublinkovu vodovahu, a mozno fanusikov videa by foveon nenadchol.

Vsetko ma svoje pre a proti, len si treba priznat ci ma zmysel pytat cca 2000 euro za stvrtinovy snimac asi dva krat viac ako Canon 6D mark II, dobre mozno je rychlejsia elektronika ale skutocne to tolko stoji? Hlavne po tom marketingu ako zrkadlo predrazuje tela...
Alebo nenaletiet na dobre znejuce nazvy, ako kedysi bolo NEW v takej zltej orazovej ci cervenej hviezde, akoze nova receptura. Tak teraz je vsetko PRO a ked si to clovek prerata tak je to ako mat F8 na FF. Cize este menej nez na tom lacnom setaku... Mensie opticke cleny, clovek caka nizsiu cenu. A tam naklady idu sakra dole pri zmensovani optickych clenov. Neviem za co sa tolko plati ci za gumove tesnenie, no neviem.

Ale dobre vsak nech si ludia priplacaju ked chcu za menej muziky viac penazi a dokupuju nabijacky atd.
Je to ich zivot, len nech sa necertia.
Mam znamych co kupuju stare auta, a uplne v pohode prijamaju kritiku ze su prilis drahe na to co dokazu a v akom su stave. Ale proste ich bavia veterany alebo zberatelstvo.
Preco to takto neberu aj fanbojovia Olympusu?
Fandovia cakaju zase na akciu, za rok sa bude dat kupit za 500 eur a vsetci zase, ze sak ja som za lacno kupil. V jednom si u Olympusu clovek vzdy moze byt isty, pokriveny marketing.
 
michal13
2022-02-18 20:47:15
Ľudia, ktorí majú radi tú značku vedia aké sú jej plusy a mínusy. Akceptujú ich. Stále vravíte o vysokej cene, aká by bola pre Vás akceptovateľná? Nie som žiadny cenotvorca ani technológ. Ale predpokladám, že väčšinu ceny produktov tvoria technológie výroby, linky, vývoj, ľudská práca. Telo je v podstate také isté ako akéhokoľvek iného top modelu, utesnenie, horčíkové telo, hľadáčik atď. Jedine kde je rozdiel je veľkosť snímača, možno veľkosť alebo počet nejakých riadiacich čipov. Veď cenový rozdiel je jasný 2200 € vs 4500 € R5. Myslíte, si že rozdiel niekoľko cm2 na veľkosti snímača (neberte to doslovne, ale kto chce tak to pochopí), teda rozdiel množstva materiálu na výrobu snímača urobí to Vami požadované zníženie ceny? Je to len moje uvažovanie, možno mylné, ale ak sa v tejto tematike niekto vyzná ideálne pracuje, mohol by to objasniť. Ďakujem.
 
Miro Sabo
2022-02-18 21:35:22
Totálne prázdna a toxická diskusia, česť výnimkám. Prešiel som na Olympus OMD E-M1 Mark II po troch APSC zrkadlovkách Nikon a môžem povedať, že ten prechod ma neuveriteľne nakopol. Fotím oveľa viac ako predtým, baví ma to a užívam si to. Hodne cestujem, turistika, hrady, hory, mestá. Hoci mám všetko PRO objektívy sú o dosť menšie a to som nemal FF foťáky kde by taký ekvivalent mojej 300/4 IS PRO (čiže 600 mm objektív s clonou 4) od Canonu bol riadna krava s cenovkou niekde okolo 14 000€. A ja si ten môj hodím do batohu len tak pre istotu, že možno ho na výlete použijem. Telo je akurát, ergonómia na jedničku a určite by som nechcel aby bolo menšie. Takmer všetky tlačítka sú programovateľné. Ja to aj intenzívne využívam a môj foťák by hocikto ovládať nevedel. Asi by nedokázal ani zaostriť. Keď som mal nedávno v Prolaike foťák kôli čisteniu čipu tak mi volal technik, že ho nevie zapnúť, že mám asi vybitú batériu, skúšal vložiť aj inú a nepomohlo Stabilizácia na čipe spolupracuje so stabilizovanými objektívmi. Je to niečo neskutočné. Výsledkom je, že z ruky udržíte niekoľkosekundové expozície. Večerné mesto fotím v pohode bez použitia statívu. Je tam kopec ďalších vychytávok nad ktorými kamoši používajúcie FF foťáky žasnú. Také kompozitné snímanie kde môžete snímať svetlá áut, alebo pohyb hviezd po oblohe hoci aj hodinu bez prepálenia fotky... Alebo toľko omieľanú funkciu Pro capture kde foťák ukladá do bufferu obrovskou rýchlosťou fotky a po domáčknutí spúšte ich uloží na kartu využijete napríklad keď fotíte strelu na bránu pri športe, odlet vtákov z kŕmitka či konára, blesky na oblohe, hodenie taniera na zem pri svadbe atď, čokoľvek vás napadne. A vybrať si potom z toho množstva fotiek tiež nie je zložité. Stačí keď si na displeji fotky rýchlo prebehnete, uzamknete tie, ktoré sa vám zdajú najlepšie, ostatné naraz zmažete., Nie je nutné všetky naťahovať do pc. Makro moc nefotím, ale skladané makro je tiež fajn vychytávka. HDR vám foťák taktiež zooží so výslednej fotky. Ak by som fotil portréty a svadby asi idem do FF alebo do stredoformátu. Na krajinu, turistiku, šport, wildlife je však tento foták skvelý. Ja som si ho zamiloval a na nový model sa po 4 rokoch veľmi teším.
 
Fuser
2022-02-18 21:38:25
príspevok od: michal13
Ľudia, ktorí majú radi tú značku vedia aké sú jej plusy a mínusy. Akceptujú ich. Stále vravíte o vysokej cene, aká by bola pre Vás akceptovateľná? Nie som žiadny cenotvorca ani technológ. Ale predpokladám, že väčšinu ceny produktov tvoria technológie výroby, linky, vývoj, ľudská práca. Telo je v podstate také isté ako akéhokoľvek iného top modelu, utesnenie, horčíkové telo, hľadáčik atď. Jedine kde je rozdiel je veľkosť snímača, možno veľkosť alebo počet nejakých riadiacich čipov. Veď cenový rozdiel je jasný 2200 € vs 4500 € R5. Myslíte, si že rozdiel niekoľko cm2 na veľkosti snímača (neberte to doslovne, ale kto chce tak to pochopí), teda rozdiel množstva materiálu na výrobu snímača urobí to Vami požadované zníženie ceny? Je to len moje uvažovanie, možno mylné, ale ak sa v tejto tematike niekto vyzná ideálne pracuje, mohol by to objasniť. Ďakujem.
Sony Alpha A1 telo: 7 299,-
Nikon Z9 telo: 5 599,-
Canon EOS R5 telo: 4 499,-
Sony Alpha A7S III telo: 4 199,-
Panasonic Lumix DC-S1R telo: 3 499,-
Leica M11 - čierna: 8 350,00 €
Fujifilm X-Pro3: 2 099,00


Inak maju pravdu ze OLYMPUS je najdrahsi na svete v ProLaike stoji:
Olympus E-M10 Mk.III+M.ZD ED 14-42/3.5-5.6 EZ MSC Pan.Strieborný
18 410 876 436 480,00 €

https://www.prolaika.sk/e-shop/olympus-e-m10-mkiiimzd-ed-14-42-35-56-ez-msc-panstrieborny/p-4098899.xhtml

Uveria každému HOAXU. A nevedia rozlisit cenove kategorie - lacaky, stredana trieda, a najvyssia.
Nenazretý Canon, NIKON, SONY, LEICA ... FOTAKY cez 5000Euro!!!
 
MagickVamp
2022-02-18 21:58:33
príspevok od: michal13
Ľudia, ktorí majú radi tú značku vedia aké sú jej plusy a mínusy. Akceptujú ich. Stále vravíte o vysokej cene, aká by bola pre Vás akceptovateľná? Nie som žiadny cenotvorca ani technológ. Ale predpokladám, že väčšinu ceny produktov tvoria technológie výroby, linky, vývoj, ľudská práca. Telo je v podstate také isté ako akéhokoľvek iného top modelu, utesnenie, horčíkové telo, hľadáčik atď. Jedine kde je rozdiel je veľkosť snímača, možno veľkosť alebo počet nejakých riadiacich čipov. Veď cenový rozdiel je jasný 2200 € vs 4500 € R5. Myslíte, si že rozdiel niekoľko cm2 na veľkosti snímača (neberte to doslovne, ale kto chce tak to pochopí), teda rozdiel množstva materiálu na výrobu snímača urobí to Vami požadované zníženie ceny? Je to len moje uvažovanie, možno mylné, ale ak sa v tejto tematike niekto vyzná ideálne pracuje, mohol by to objasniť. Ďakujem.
2200 vs 4500 to je porovnanie R6 vs R5? Ci OM1 VS R5? Ak ano preco to porovnavas rovno s R5? Material moze tvorit mozno 20 percent ceny, aj ked teraz mozno aj viac, kedze vieme aky je nedostatok cipov a vsetkeho co stym suvisi. Potom su tu dalsie naklady, niektore vacsie, niektore mensie. Ano podstatny faktor je aj ludska praca, ale je nim aj samotna technologia, ktora sa odpisuje a moze sa odpisovat v takych vyskach, ze ak sa nepreda dostatocny pocet kusov tak sa nezaplati. Dalej dana technologia moze byt energeticky narocna, moze byt casovo narocna, moze byt narocna na odbornost obsluhy, ci na sterilnost prostredia. Narocna na udrzbu. Presne rozpad nakladov by si vedel keby si mohol nakuknut do uctovnictva. V kazdom pripade fotodivizia Olympus nebola v zisku ani ked Nikon a Canon na bezzrkadla kaslali. Takze ak niekto povie ze nieco robia zle a nepoznaju svoj trh, tak sa nemyli. A tym ze sa tejto divizie zbavili tak to tiez vela hovori.

Moj osobny nazor preco sa Olympusu nedarilo a musel predat je ten, ze ma velmi narocnu technologiu, malokto si uvedomuje ako kvalitne su skla od Olympusu. Ake kvalitne musia byt, aby mali vystup ako maju. Lenze to co Olympus robi je marny boj, lebo v kombinacii s m4/3 ich naj skla podaju vykon ako priemerne FF sklo za ovela menej penazi a navyse v tomto poli straca aj vyhodu kompaktnosti.
 
michal13
2022-02-18 22:31:40
K R5 som OM1 prirovnal preto, že je to podľa mňa model rovnakej kategórie. Nie je to najvyšší profimodel, predpokladám, že u OM vznikne ešte X model s integrovaným gripom a ten bude porovnateľný s R3 (aj keď Canon asi určite predstaví skôr či neskôr R1, to je môj názor). Canon R5 sa mi neskutočne páči, nepochybne skvelý kus techniky, ale pre mňa ako amatéra je cena moc vysoká. To isté sa dá povedať o Nikone Z9. Možno Vám M4/3 nedáva zmysel, ale pre určitú skupinu užívateľov áno. OM je podľa testov rýchly, má presný autofous, vraj vrstvený senzor lepšie zvláda šum. Pre mňa to znamená polovičná cena produktu pri určitom znížení obrazového výstupu.
A to že či OM zvláda alebo nezvláda svoj marketing je vec druhá, ale o tom táto diskusia ani článok nebol. Ale keď vravíte, že nerobia malé prístroje, je tu PEN, Panasonic GX9 a podobne.
 
Miro Sabo
2022-02-18 22:43:42
príspevok od: gytheio
Fandovia cakaju zase na akciu, za rok sa bude dat kupit za 500 eur a vsetci zase, ze sak ja som za lacno kupil. V jednom si u Olympusu clovek vzdy moze byt isty, pokriveny marketing.
Tak to asi ťažko. Predchodca tohoto foťáku je tu vyše 2 roky a pozri koľko stojí. https://www.fotolab.sk/produkt/olympus-o-md-e-m1-mark-iii-telo-cierne
 
Porubo
2022-02-18 23:06:35
Nuz ako vidim ludia necitaju a nepoducia sa...
Ekvivalencia 300 F4 na 4x mensom snimaci sa nesprava rovnako ako 600 F4 na velkom ale az ako F8! Teraz sa vykaslem na "bokeh" a len z hladiska kolko potrebujem svetla davat na tu istu expoziciu. Velmi zjednodusene, zjednodusim ze T a F cisla su rovnake, snimace su cca tou istou technologiou atd. Nastavme si manualne na oboch ten isty expozicny cas (bezny uzivatelsky pripad) a predpokladajme ze chceme mat rovnako silny/potlaceny sum. Mensi snimac kedze ma 4x mensiu plochu tak rovnako sumi pri 4x citlivosti. Teda napriklad pre nas akceptovatelny sum je na nejakej hodnote (pre ISO 800 na velkom), na malom uz len stvrtinovy (napr. 200). Nastavime spravnu clonu na velkom, aku musim mat na malom? No kedze mam 4x mensiu citlivost a odmocnina zo 4 je 2, tak potrebujem (obsah rovinnych utvarov je kvadraticky od rozmerov - pri kruhovej clone) 2x svetelnejsiu clonu nastavit. Napriklad ak som mal F8 ze mam akurat expoziciu tak potrebujem F4 na malom snimaci.
Ved ak by F bolo ako F potom mobil s F 2.8 by bol pecka a nebolo by treba L - kove skla no nie!?

K tym nakladom na vyrobu cipu, googlite: lithography wafer size. Tam pochopite co kolega spominal cistotu prostredia. Neviem presne naklady co som pozeral pred niekolkymi rokmi tak tam boli dost priepastne rozdiely vo vyrobnych nakladoch, az radove. Presne cisla neviem ci to boli desiatky dolarov pre neviem uz ako maly cip (alebo dolare pre cip do mobilu) vs okolo 500 dolarov pre velky cip, to si presne nepamatam ale da sa to dohladat. A aj ten dovod je prozaicky, extremne velka odpadovost kvoli kontaminacii kremikoveho substratu alebo ako prelozite ten wafer.

P.S. Tie jednoduche geometricke uvahy by mal kazdy ovladat, a som to tu vela krat aj vysvetloval davnejsie. Vsak to patri k zakladom fotografie ako sa sprava clona alebo snimac. A nemoze sa dat niekto opit rozkom ze jeho 300 F4 je to ako ked mal predtym 600 F4...
To potom s nim rad vymenim moj stary mobil co ma mozno F2.8 za nejake dobre pevne sklo s 2.8 s tym pozorovacim uhlom cca napr. s Canon 28mm IS USM!
 
Porubo
2022-02-18 23:29:27
Alebo iny priklad, ak bych zobral 300mm F4 co pokryje velky snimac a spravim snimok. Orezem stred aby diagonala mala polovicny priemer. Dostanem nieco kde pozorovaci uhol je akoby pre 600mm ekvivalent ale sum sa mi 4x zhorsi. Lebo ked zvacsim obrazky na rovnaku velkost, neorezany a orezany tak jeden pixel z orezu sa mi rozfukne na 4 nove pixle a sum sa takto zostvornasobi pre element, a ked to zratam pre vsetky tak z distributivneho zakona dostanem ze aj celkovy sum mi 4x narastie. A to je presne simulacia fotenia na maly cip, inak povedane je to ekvivalentne.
Teda miesto kupy mensieho snimaca a 300mm objektivu stacilo nasadit k velkemu cipu 300mm F4 a orezat. Zanedbavam znizenu ostrost kvoli tomu ze pocet pixelov je konecny.
A zahada sa vyriesila, mensi snimac nie je ziadna magia a Fyzika ani Matematika sa obabrat neda! Proste ten objektiv je zhruba taky ako 300mm F4 na FF s orezom.

Ved preco by to malo byt inak? Ved objektiv je agnosticky voci snimacu! Snimac nevie aky je objektiv a 300mm F4 je stale 300mm F4.
Teda stacilo vymenit 600mm F4 pre FF za 300mm F4 pre FF a usetrilo by sa na tele.
 
Miro Sabo
2022-02-18 23:55:03
príspevok od: Porubo
Nuz ako vidim ludia necitaju a nepoducia sa...
Ekvivalencia 300 F4 na 4x mensom snimaci sa nesprava rovnako ako 600 F4 na velkom ale az ako F8! Teraz sa vykaslem na "bokeh" a len z hladiska kolko potrebujem svetla davat na tu istu expoziciu. Velmi zjednodusene, zjednodusim ze T a F cisla su rovnake, snimace su cca tou istou technologiou atd. Nastavme si manualne na oboch ten isty expozicny cas (bezny uzivatelsky pripad) a predpokladajme ze chceme mat rovnako silny/potlaceny sum. Mensi snimac kedze ma 4x mensiu plochu tak rovnako sumi pri 4x citlivosti. Teda napriklad pre nas akceptovatelny sum je na nejakej hodnote (pre ISO 800 na velkom), na malom uz len stvrtinovy (napr. 200). Nastavime spravnu clonu na velkom, aku musim mat na malom? No kedze mam 4x mensiu citlivost a odmocnina zo 4 je 2, tak potrebujem (obsah rovinnych utvarov je kvadraticky od rozmerov - pri kruhovej clone) 2x svetelnejsiu clonu nastavit. Napriklad ak som mal F8 ze mam akurat expoziciu tak potrebujem F4 na malom snimaci.
Ved ak by F bolo ako F potom mobil s F 2.8 by bol pecka a nebolo by treba L - kove skla no nie!?

K tym nakladom na vyrobu cipu, googlite: lithography wafer size. Tam pochopite co kolega spominal cistotu prostredia. Neviem presne naklady co som pozeral pred niekolkymi rokmi tak tam boli dost priepastne rozdiely vo vyrobnych nakladoch, az radove. Presne cisla neviem ci to boli desiatky dolarov pre neviem uz ako maly cip (alebo dolare pre cip do mobilu) vs okolo 500 dolarov pre velky cip, to si presne nepamatam ale da sa to dohladat. A aj ten dovod je prozaicky, extremne velka odpadovost kvoli kontaminacii kremikoveho substratu alebo ako prelozite ten wafer.

P.S. Tie jednoduche geometricke uvahy by mal kazdy ovladat, a som to tu vela krat aj vysvetloval davnejsie. Vsak to patri k zakladom fotografie ako sa sprava clona alebo snimac. A nemoze sa dat niekto opit rozkom ze jeho 300 F4 je to ako ked mal predtym 600 F4...
To potom s nim rad vymenim moj stary mobil co ma mozno F2.8 za nejake dobre pevne sklo s 2.8 s tym pozorovacim uhlom cca napr. s Canon 28mm IS USM!
Ja fotim hlavne krajinu, mne neprekáža ak f4 je ekvivalent f8 pri full frame čo sa týka hĺbky ostrosti. Ak potrebujem bokeh tak na to mám pevné sklá s f1,2, alebo zoom teleobjektív s 2,8 a urobia mi ho parádny.
Fotenie ma neživí, ak by to tak bolo možno by som do fotovýbavy investoval 3x viac a nosil na chrbte 2x väčšiu váhu. Len neviem či by to potom bola pre mňa taká zábava ako teraz.
 
gytheio
2022-02-19 08:14:16
Ked tu zacnete davat Olympus na uroven R5, R3, Leica... potom uz tato debata nedava naozaj ziadny zmysel a zacina to byt az teraz toxicke.
 
Roman
2022-02-19 08:35:15
príspevok od: gytheio
Ked tu zacnete davat Olympus na uroven R5, R3, Leica... potom uz tato debata nedava naozaj ziadny zmysel a zacina to byt az teraz toxicke.
Keď tu čítam tvoje vysoko odborné komentáre, a pozerám na tvoju galériu ako majstrovky využívaš potenciál FF a bokeh, tak prišiel som k záveru, že aj m4/3 sú na teba veľa, a stačil by ti sebalepší mobil ! Alebo sa mýlim ?
 
Porubo
2022-02-19 08:55:06
Pokus o ad hominem?
 
gytheio
2022-02-19 08:56:35
príspevok od: Roman
Keď tu čítam tvoje vysoko odborné komentáre, a pozerám na tvoju galériu ako majstrovky využívaš potenciál FF a bokeh, tak prišiel som k záveru, že aj m4/3 sú na teba veľa, a stačil by ti sebalepší mobil ! Alebo sa mýlim ?
Bokeh mi je a bol vzdy ukradnuty, to prenechavam slecinkam.
 
JohnNewton
2022-02-19 10:03:18
príspevok od: Porubo
Nuz ako vidim ludia necitaju a nepoducia sa...
Ekvivalencia 300 F4 na 4x mensom snimaci sa nesprava rovnako ako 600 F4 na velkom ale az ako F8! Teraz sa vykaslem na "bokeh" a len z hladiska kolko potrebujem svetla davat na tu istu expoziciu. Velmi zjednodusene, zjednodusim ze T a F cisla su rovnake, snimace su cca tou istou technologiou atd. Nastavme si manualne na oboch ten isty expozicny cas (bezny uzivatelsky pripad) a predpokladajme ze chceme mat rovnako silny/potlaceny sum. Mensi snimac kedze ma 4x mensiu plochu tak rovnako sumi pri 4x citlivosti. Teda napriklad pre nas akceptovatelny sum je na nejakej hodnote (pre ISO 800 na velkom), na malom uz len stvrtinovy (napr. 200). Nastavime spravnu clonu na velkom, aku musim mat na malom? No kedze mam 4x mensiu citlivost a odmocnina zo 4 je 2, tak potrebujem (obsah rovinnych utvarov je kvadraticky od rozmerov - pri kruhovej clone) 2x svetelnejsiu clonu nastavit. Napriklad ak som mal F8 ze mam akurat expoziciu tak potrebujem F4 na malom snimaci.
Ved ak by F bolo ako F potom mobil s F 2.8 by bol pecka a nebolo by treba L - kove skla no nie!?

K tym nakladom na vyrobu cipu, googlite: lithography wafer size. Tam pochopite co kolega spominal cistotu prostredia. Neviem presne naklady co som pozeral pred niekolkymi rokmi tak tam boli dost priepastne rozdiely vo vyrobnych nakladoch, az radove. Presne cisla neviem ci to boli desiatky dolarov pre neviem uz ako maly cip (alebo dolare pre cip do mobilu) vs okolo 500 dolarov pre velky cip, to si presne nepamatam ale da sa to dohladat. A aj ten dovod je prozaicky, extremne velka odpadovost kvoli kontaminacii kremikoveho substratu alebo ako prelozite ten wafer.

P.S. Tie jednoduche geometricke uvahy by mal kazdy ovladat, a som to tu vela krat aj vysvetloval davnejsie. Vsak to patri k zakladom fotografie ako sa sprava clona alebo snimac. A nemoze sa dat niekto opit rozkom ze jeho 300 F4 je to ako ked mal predtym 600 F4...
To potom s nim rad vymenim moj stary mobil co ma mozno F2.8 za nejake dobre pevne sklo s 2.8 s tym pozorovacim uhlom cca napr. s Canon 28mm IS USM!
Tie bludy sa mi nechce komentovať, ale je to asi na tejto úrovni:

Prečo vlak hrkoce keď ide po koľajniciach:
Obvod kruhu je pí x r na druhú, pí je konštanta a môžeme ju vynechať, ostane r na druhú, r môžeme nahradiť a. Zostane a na druhú, čo je obsah štvorca. No a keď sa štvorec odvaľuje po koľajniciach, tak hrkoce
 
Porubo
2022-02-19 10:36:26
príspevok od: JohnNewton
Tie bludy sa mi nechce komentovať, ale je to asi na tejto úrovni:

Prečo vlak hrkoce keď ide po koľajniciach:
Obvod kruhu je pí x r na druhú, pí je konštanta a môžeme ju vynechať, ostane r na druhú, r môžeme nahradiť a. Zostane a na druhú, čo je obsah štvorca. No a keď sa štvorec odvaľuje po koľajniciach, tak hrkoce
Tak mi vysvetli aky zmysel ma takato komunikacia, ma zmysel pokusat sa s Tebou bavit ako "rozumny clovek" s "rozumnym clovekom"?
Pritom na vyvratenie mojich argumentov, ak su zle, by mala stacit zaklado-skolska matematika, kedze najtazsiu vec co som spomenul je len druha mocnina. Teda mala by to byt brnkacka a poukazanim na chybu zjednoduseneho matematickeho modelu by si lahko aj ostatnym ukazal kde sa mylim.
Co sa tyka litografie a pod. Tam je samozrejme tazke vsetko dohladat a rychlo, kedze sa jedna o technologicke veci danych vyrobcov a to mozu strazit. Len pre zaujimavost starsie FF cipy, ak sa nemylim, pisem po pamati, sa vytvarali spajanim dvoch mensich. Ale i tak troska kritickeho myslenia: Preco vsetky tie stredoformaty su (tela) drahe? Alebo astronomovia preco pouzivaju velke zrkadlove teleskopy z mensich zrkadielok alebo polia mensich teleskopov? Samozrejme cena optiky (ak sa zachova percentualna marza voci nakladom) ide extremne rychlo hore. Ale to sa tyka aj cipov.
V nasom priklade samozrejme 300mm F4 a 300mm F4 je to takmer to iste, jediny problem je v tom aby v rovine snimaca sme mali dost velke pokrytie a teda tam potrebujeme u velkeho snimaca vacsie pokrytie a ocakavame aj vyssiu cenu.
Ale nemozno porovnavat 600mm F4 a 300mm F4, objektiv je objektiv - snimac ho magicky nezmeni ked ho vlozis zan. Na overenie toho ze efekt zdanliveho priblizenia je dany orezom si mozes sam spravit priklad:
Zobrat FF s 300mm F4 a potom orezavat aby diagonalne to bola polovica hoc pri inom pomere stran a zobrat si m43 taktisto so 300mm F4 a uvidis ze vysledok je ten isty. Ale ked das 600mm F4 na FF (bez orezu) tak sam zbadas ze mas rezervu 2 clonove cisla ak potrebujes zvysovat ISO...

No argumentuj! Nauc sa argumentovat a nie len posmievat. Ak je to take lahke vyvratit, tak do toho!
 
Porubo
2022-02-19 10:46:09
Co mate stale s tym co kto ake ma galerie a fotky!?
Ved ked sa vedie diskusia, dolezita je kvalita argumentov, a nie nosic argumentov.
Pravdu mozes najst napisanu aj na osratom papieri niekde v kadibudke, a loz napisanu zlatym perom na drahom kriedovom papieri.
Takisto ked niekto povie vyrok a je extremne dobry fotograf tak sa moze mylit a naopak. A takisto aj vyborny fotograf moze mat pravdu.
To su elementarne zaklady logiky. V podstate ako v rozpravke ked dieta zakrici kral je nahy, myli sa za to ze je dieta a nie je kralovsky radca!?

Ja naschval nepozeram a nekomentujem galerie ludi a ani svoje nedavam, aby som sa mohol sustredit na silu argumentov.
A ani nikomu nemam za zle co si kupi, ale rad poducim v com sa mohli pri kupe mylit. Napriklad, asi teoreticky (nepoznam osobne pribehy ludi), ze nemuseli predavat staru techniku 600mm F4 - ak predtym mali - a kupovat 300mm F4 na mensi format.
Ale to nikomu nezazlievam, clovek sa myli a robi chyby. Ja som sa tiez pri kupe neraz popalil.

Taky vtipny priklad, ze aka paradna vetrovka do dazda, nylonova s memranou, reku nylon bude lepsi ako polyester. A hla na chrbte niekoho napadlo dat ozdobne perforovanie, vsimol som si ked ju doniesol kurier. A teraz paradne ma chrani pred najsilnejsimi lejakmi, len medzi lopatkami som vzdy mokry!

P.S. Kvoli tomu abych nebol ovplyvneny nejakymi psycohologickymi bludmi a osobnymi predsudkami ked som opravoval pisomky, nikdy som nepozeral na meno ziaka a nebral ohlad na jeho minuly prospech.
Tak neviem co mate s tym ako foti alebo nefoti kto. Ja niekedy v niecom s niekym suhlasim a inokedy nesuhlasim - teda v case by sa mi asi mali raz pacit a raz nie alebo ako?
 
JohnNewton
2022-02-19 10:48:57
Ale mňa to už fakt nebaví, napr. ten nezmysel ohľadne EVF v Mpx tu bude svietiť naveky, a čo sa Tvojich úvah ohľadne svetelnosti týka že F4 je inde F8, začni jednoduchým faktom. Množstvo svetla dopadajúce na JEDNOTKU plochy bude u rovnakej svetelnosti rovnaké na MFT a aj na FF. A rozdiel medzi svetelnosťou F a T je merateíný a nevyhýba sa ani L kovým sklám, a to niekedy celkom nepríjemne, vzhľadom k cene týchto skiel. Oveľa viac to ale skresluje trhací kalendár z ISO u niektorých výrobcov fotoaparátov.
 
MagickVamp
2022-02-19 11:25:52
príspevok od: michal13
K R5 som OM1 prirovnal preto, že je to podľa mňa model rovnakej kategórie. Nie je to najvyšší profimodel, predpokladám, že u OM vznikne ešte X model s integrovaným gripom a ten bude porovnateľný s R3 (aj keď Canon asi určite predstaví skôr či neskôr R1, to je môj názor). Canon R5 sa mi neskutočne páči, nepochybne skvelý kus techniky, ale pre mňa ako amatéra je cena moc vysoká. To isté sa dá povedať o Nikone Z9. Možno Vám M4/3 nedáva zmysel, ale pre určitú skupinu užívateľov áno. OM je podľa testov rýchly, má presný autofous, vraj vrstvený senzor lepšie zvláda šum. Pre mňa to znamená polovičná cena produktu pri určitom znížení obrazového výstupu.
A to že či OM zvláda alebo nezvláda svoj marketing je vec druhá, ale o tom táto diskusia ani článok nebol. Ale keď vravíte, že nerobia malé prístroje, je tu PEN, Panasonic GX9 a podobne.
Rozdiel medzi R5 a R6 co sa tyka fotenie je len v mpx, tak nechapem preco si sa rozhodol porovnavat OM1 s R5. Lebo R5 je drahsia a vyhovuje ti to? Ako tvoja vec, porovnavaj to kludne aj s R3 a tes sa o kolko je ten OM1 jedna lacnejsi. Podla rovnakej logiky, niekto kto ma dobry mobil takto moze porovnat OM1 so svojim mobilom a vyjde mu ze jeho mobil je vlastne na to co potrebuje porovnatelny s OM1 a dokonca jeho mobil je lacnejsi a ma v sebe uz par objektivov. Nakoniec ved napr. Huawei Pro ma velkostou cipu k m4/3 blizsie ako ma m4/3 k FF. Je podstatny rozdiel vo velkosti cipu medzi m4/3 a mobilom? Ak povies ze ano, tak je este podstatnejsi rozdiel medzi m4/3 a FF. Ak povies ze nie, tak zvaz mobil. Tie maju tiez obrovsku snimkovu frekvenciu, aj turbo fotak s clonou F1,8...
 
Porubo
2022-02-19 11:43:22
príspevok od: JohnNewton
Ale mňa to už fakt nebaví, napr. ten nezmysel ohľadne EVF v Mpx tu bude svietiť naveky, a čo sa Tvojich úvah ohľadne svetelnosti týka že F4 je inde F8, začni jednoduchým faktom. Množstvo svetla dopadajúce na JEDNOTKU plochy bude u rovnakej svetelnosti rovnaké na MFT a aj na FF. A rozdiel medzi svetelnosťou F a T je merateíný a nevyhýba sa ani L kovým sklám, a to niekedy celkom nepríjemne, vzhľadom k cene týchto skiel. Oveľa viac to ale skresluje trhací kalendár z ISO u niektorých výrobcov fotoaparátov.
O EVF nepisem.
Na jednotku plochy ano. Ale plocha je len stvrtinova! Preto tie uvahy o ekvivalentnej citlivosti tzv. ISO. Tam je ten stvornasobny rozdiel (uz som to vysvetloval s tym skalovanim pixelov na styri pre predstavu ako sa naskaluje aj sum, pri tom istom signale).

Ano su rozdiely medzi T a F, alebo pri skalovani snimaca treba ratat ci su tam mikrososovky alebo bez nich a ake su medzery medzi fotocitlivymi prvkami atd. Ci mame zoom co ma spravidla vela clenov ten rozdiel T-F bude spravidla vacsi ako pri pevnom ohnisku s malym poctom clenov.
Ale to vobec nevyvracia co som napisal a ten model je dostatocne dobry.
Mozes ho skomplikovat a troska spresnit ked dohladas T hodnoty, nejake laboratorne merania ohladom snimacov atd. ale ci ta zmena bude velka.
Preto sa v modernej dobe pouziva Matematika, veda o modelovani. Model nikdy nie je uplne ale iba dostatocne presny aby sa s nim dalo narabat.
Vklude ho daj presnejsi, dohladaj Tcka atd.
 
michal13
2022-02-19 11:50:09
príspevok od: MagickVamp
Rozdiel medzi R5 a R6 co sa tyka fotenie je len v mpx, tak nechapem preco si sa rozhodol porovnavat OM1 s R5. Lebo R5 je drahsia a vyhovuje ti to? Ako tvoja vec, porovnavaj to kludne aj s R3 a tes sa o kolko je ten OM1 jedna lacnejsi. Podla rovnakej logiky, niekto kto ma dobry mobil takto moze porovnat OM1 so svojim mobilom a vyjde mu ze jeho mobil je vlastne na to co potrebuje porovnatelny s OM1 a dokonca jeho mobil je lacnejsi a ma v sebe uz par objektivov. Nakoniec ved napr. Huawei Pro ma velkostou cipu k m4/3 blizsie ako ma m4/3 k FF. Je podstatny rozdiel vo velkosti cipu medzi m4/3 a mobilom? Ak povies ze ano, tak je este podstatnejsi rozdiel medzi m4/3 a FF. Ak povies ze nie, tak zvaz mobil. Tie maju tiez obrovsku snimkovu frekvenciu, aj turbo fotak s clonou F1,8...
Nie preto, že je drahšia. OM by som popravde prirovnal najviac R3 ale to by ste sa tu už načisto zbláznili, že čo som si to dovolil. R6 by som prirovnal k EM5III. Ale to je môj pohľad. Vy s tým nebudete súhlasiť, niekto možno áno. Mimochodom fotím aj mobilom, asi ako každý človek dnes. Nevidím na tom nič zlé. Je to vyvíjajúca sa technológia, ľahko ovládateľná, s dobrými výsledkami. Aj Vy si kupujete postupne novú techniku preto, že Vám uľahčuje fotenie Vami preferovaného motívu. Keby nám nové kusy techniky nedávali niečo viac oproti starým modelom, všetci tu doteraz fotia na zrkadlovky alebo ešte na film. Avšak človek je tvor pohodlný ...
Skúste si prečítať túto recenziu alebo prvé dojmi. Tomu pánovi prešlo rukami určite neskutočné množstvo techniky všetkých značiek. A ja nevidím dôvod aby vyzdvihoval jednu značku alebo model nad druhý. Poprípade si pozrite jeho recenzie na Fotoškoda webe alebo Youtube.
https://www.fotoskoda.cz/recenze-prvni-dojmy-olympus-om-1-v-mnohem-predci-i-full-frame-pristroje/
Mimochodom on sám ešte stále fotí Nikonom D810 alebo 850 nechcem klamať.
 
Porubo
2022-02-19 11:52:42
Alebo inak, predstav si pixel a 2x2 vacsi super-pixel.
Nastavis rovnaku expoziciu v zmysle expozicny cas a F-cislo pre clonu.
Kolko krat musis zosilnit elektricky signal aby si dostal tu istu vystupnu hodnotu?
Na jednotku plochy mi za jednotku casu sa zvysuje signal rovnako, ale pri 4x ploche mi signal 4x rychlejsie rastie. Teda na to aby som dostal tu istu vyslednu hodnotu elektrickeho signalu potrebujem 4x viac zosilnit signal z toho maleho pixela.
Preto to ze ISO 200 a ISO 800 na FF porovnavam...
Dobre mozu mat rozne hodnoty MPix a tam nie je to skalovanie take priamociare, ale ten pomer sa vykrati s pomerom v ich pocte a vyjde to iste... skuska spravnosti: Exponujem bielu stenu na neutralnu sed - tu vidno ze vysledny signal ako rychlo rastie bez zosilnenia je umerne ploche, teda skutocne tam treba umerne (4x) viac zosilnit signal u maleho cipu.
 
Fuser
2022-02-19 12:01:34
Ludia na fotke NEVIDIA rozdiel medzi FF, APC, m4/3 a ani väčšina fotografov, iba technofil ale ten nevie fotiť. Preto im je uprdele ci to bolo fotene s 10 000€ fotakom alebo 700€ mobilom ...

https://www.dpreview.com/forums/thread/4361301
 
MagickVamp
2022-02-19 12:10:50
príspevok od: michal13
Nie preto, že je drahšia. OM by som popravde prirovnal najviac R3 ale to by ste sa tu už načisto zbláznili, že čo som si to dovolil. R6 by som prirovnal k EM5III. Ale to je môj pohľad. Vy s tým nebudete súhlasiť, niekto možno áno. Mimochodom fotím aj mobilom, asi ako každý človek dnes. Nevidím na tom nič zlé. Je to vyvíjajúca sa technológia, ľahko ovládateľná, s dobrými výsledkami. Aj Vy si kupujete postupne novú techniku preto, že Vám uľahčuje fotenie Vami preferovaného motívu. Keby nám nové kusy techniky nedávali niečo viac oproti starým modelom, všetci tu doteraz fotia na zrkadlovky alebo ešte na film. Avšak človek je tvor pohodlný ...
Skúste si prečítať túto recenziu alebo prvé dojmi. Tomu pánovi prešlo rukami určite neskutočné množstvo techniky všetkých značiek. A ja nevidím dôvod aby vyzdvihoval jednu značku alebo model nad druhý. Poprípade si pozrite jeho recenzie na Fotoškoda webe alebo Youtube.
https://www.fotoskoda.cz/recenze-prvni-dojmy-olympus-om-1-v-mnohem-predci-i-full-frame-pristroje/
Mimochodom on sám ešte stále fotí Nikonom D810 alebo 850 nechcem klamať.
Ja som tu recenziu videl. Ja nevravim ze je to zly fotak. Len vravim ze m4/3 ma za branami mobili a on neustale mieri privisoko, a to doplatil uz Olympus a OM1 len pokracuje.... Mobili maju bezne IP63, ostria pocitovo skvelo, lebo je tam velka hlbka ostrosti, su male, maju v sebe uz par fotakov so solidnou svetelnostou a maju mnozstvo vychytavok, velku snimkovu frekvenciu, rozne apky a da sa nimi napriklad aj volat. ,-) Tak ako vacsina chape ze porovnavat cenu za mobil a OM1 je trosku odveci...tak ta ista skupina uz je ochotna povedat ze m4/3 si cenu obaji aj oproti FF...no neobhaji...
 
MagickVamp
2022-02-19 12:12:58
príspevok od: Fuser
Ludia na fotke NEVIDIA rozdiel medzi FF, APC, m4/3 a ani väčšina fotografov, iba technofil ale ten nevie fotiť. Preto im je uprdele ci to bolo fotene s 10 000€ fotakom alebo 700€ mobilom ...

https://www.dpreview.com/forums/thread/4361301
a rozdiel medzi mobilom a m4/3 vidis?
 
JohnNewton
2022-02-19 12:28:48
príspevok od: Porubo
O EVF nepisem.
Na jednotku plochy ano. Ale plocha je len stvrtinova! Preto tie uvahy o ekvivalentnej citlivosti tzv. ISO. Tam je ten stvornasobny rozdiel (uz som to vysvetloval s tym skalovanim pixelov na styri pre predstavu ako sa naskaluje aj sum, pri tom istom signale).

Ano su rozdiely medzi T a F, alebo pri skalovani snimaca treba ratat ci su tam mikrososovky alebo bez nich a ake su medzery medzi fotocitlivymi prvkami atd. Ci mame zoom co ma spravidla vela clenov ten rozdiel T-F bude spravidla vacsi ako pri pevnom ohnisku s malym poctom clenov.
Ale to vobec nevyvracia co som napisal a ten model je dostatocne dobry.
Mozes ho skomplikovat a troska spresnit ked dohladas T hodnoty, nejake laboratorne merania ohladom snimacov atd. ale ci ta zmena bude velka.
Preto sa v modernej dobe pouziva Matematika, veda o modelovani. Model nikdy nie je uplne ale iba dostatocne presny aby sa s nim dalo narabat.
Vklude ho daj presnejsi, dohladaj Tcka atd.
Nuž obdivovaný Fujinon 56 F 1, 2 je T 1,7 a do toho x trans a kúzlenie s ISOm a je vymaľované😁
A najhorlivejší Canon boy na tomto fóre vyrobil portrét s FF Canon, s L kovým širokáčom na clone F22 a pozadie rozmazával v softe 🤩
 
Roman
2022-02-19 12:54:29
príspevok od: gytheio
Bokeh mi je a bol vzdy ukradnuty, to prenechavam slecinkam.
Tvoja odpoveď hovorí za všetko
 
gytheio
2022-02-19 13:05:00
príspevok od: Roman
Tvoja odpoveď hovorí za všetko
Nekupujem si techniku kvoli pozadiu zaujima ma popredie. Som sice romantik ale nefotim to rad. Bokeh nie je to prave co doda fotografii atmosferu, bokeh moze fotografiu velmi lahko pokazit a je pre mna ta posledna vec co ma vo fotografii zaujima.
 
gytheio
2022-02-19 13:09:50
príspevok od: JohnNewton
Nuž obdivovaný Fujinon 56 F 1, 2 je T 1,7 a do toho x trans a kúzlenie s ISOm a je vymaľované😁
A najhorlivejší Canon boy na tomto fóre vyrobil portrét s FF Canon, s L kovým širokáčom na clone F22 a pozadie rozmazával v softe 🤩
Som cakal kedy sa ozves
 
Fuser
2022-02-19 13:28:15
príspevok od: MagickVamp
a rozdiel medzi mobilom a m4/3 vidis?
Ktory konkretny mobil a ktory m4/3?
iPhone13Pro vs OLYMPUS PEN E-PL3
NOKIA N73 vs Panasonic GH5

Foto/mobil z 2021 - po uprave Photoshopom sa rozdiel hlada tazsie tj FINAL FOTO.
 
MagickVamp
2022-02-19 13:37:05
príspevok od: Fuser
Ktory konkretny mobil a ktory m4/3?
iPhone13Pro vs OLYMPUS PEN E-PL3
NOKIA N73 vs Panasonic GH5

Foto/mobil z 2021 - po uprave Photoshopom sa rozdiel hlada tazsie tj FINAL FOTO.
Vseobecne. Ci vidis rozdiel vo vystupe merzi novymi mobilmi a m4/3. Napr m1mkiii/om1 vs p40, p50, iphone 12,13, s21, s22.
 
Fuser
2022-02-19 13:46:05
príspevok od: MagickVamp
Vseobecne. Ci vidis rozdiel vo vystupe merzi novymi mobilmi a m4/3. Napr m1mkiii/om1 vs p40, p50, iphone 12,13, s21, s22.
ANO, samozrejme rozdielov je viac a nemám rad mobil na fotenie.
Neriesme mobili ...

Len neviem pochopit naco sa pri kazdej recenzii Olympusu riesi to iste - kto ma vacsieho a lepsieho ako keby to nebolo jedno.
 
Porubo
2022-02-19 13:49:00
príspevok od: JohnNewton
Nuž obdivovaný Fujinon 56 F 1, 2 je T 1,7 a do toho x trans a kúzlenie s ISOm a je vymaľované😁
A najhorlivejší Canon boy na tomto fóre vyrobil portrét s FF Canon, s L kovým širokáčom na clone F22 a pozadie rozmazával v softe 🤩
Skutocne neviem o com pises a aky to ma suvis s minulou debatou o 600mm F4 a 300mm F4...
Ani ohladom toho Fuji co to ma s tym.
A uz vobec neviem o com pises o kom a akom pozadi ci o com...
Neviem kam odbacas ani preco.
 
Porubo
2022-02-19 13:51:16
príspevok od: Fuser
ANO, samozrejme rozdielov je viac a nemám rad mobil na fotenie.
Neriesme mobili ...

Len neviem pochopit naco sa pri kazdej recenzii Olympusu riesi to iste - kto ma vacsieho a lepsieho ako keby to nebolo jedno.
Skutocne sa to neriesi. Neviem ci chces vytvorit slamenneho panaka alebo si nepochopil co sa pise.
 
JohnNewton
2022-02-19 13:52:23
príspevok od: gytheio
Som cakal kedy sa ozves
Ja viem 😁
 
gytheio
2022-02-19 14:03:27
príspevok od: JohnNewton
Ja viem 😁
Mas ty nejaku alternativu k tomu portretu?
 
JohnNewton
2022-02-19 14:17:24
Širokáč, F22, portrét a softom mazané pozadie? Nie nemám, chvála bohu. A netvrdím že to bola zlá foto, iba to že nevieš čo a prečo to robíš, lebo niektorým súvislostiam nerozumieš.
 
Porubo
2022-02-19 14:21:22
Ad hominem...
 
gytheio
2022-02-19 14:24:57
príspevok od: Fuser
ANO, samozrejme rozdielov je viac a nemám rad mobil na fotenie.
Neriesme mobili ...

Len neviem pochopit naco sa pri kazdej recenzii Olympusu riesi to iste - kto ma vacsieho a lepsieho ako keby to nebolo jedno.
Ono jedno to je to suhlasim a ani v mojom pripade neslo o to, ze je to Olympus. Poukazoval som na tie roky ktore ste vypisovali, ze velkost vaha a teraz pride ta ista znacka vacsia ako FF.
 
JohnNewton
2022-02-19 14:28:40
Pozerajte hokej, chlapi 😊
 
MagickVamp
2022-02-19 14:32:40
príspevok od: Fuser
ANO, samozrejme rozdielov je viac a nemám rad mobil na fotenie.
Neriesme mobili ...

Len neviem pochopit naco sa pri kazdej recenzii Olympusu riesi to iste - kto ma vacsieho a lepsieho ako keby to nebolo jedno.
A kde vidis rozdiel? Vidis rozdiel na formate instagramu? Facebooku? Ci na pc vidis rozdiel?A teraz pochop, ze ako ty vidis rozdiel medzi m4/3 ktory ma velkostou cipu blizsie k mobilom. Tak vela ludi vidi rozdiel medzi m4/3 a FF. Tak ako ty si uvedomujes o kolko viac moznosti ti poskytne m4/3 oproti mobilu, tak vela ludi si uvedomuje o kolko je univerzalnejsi FF oproti m4/3. A to este obchadzame apsc.

A riesi sa to asi preto, ze Olympus sa sam strasne rad porovnava. Ma na tom vystavany cely marketing. To co robi Olympus je zavadzanie a da si k tomu cenu a este sa tvari ake je to vyhodne. V dnesnej dobe je to ale akceptovatelne len pre cloveka co uz v olympuse je a ma uz k nemu skla. Zacne sa to riesit vzdy skrz ceny ktoru olympus nastavi. Je to diskusne forum no. Nechapem ako moze niekto dookola robit tu istu chybu.
 
JohnNewton
2022-02-19 14:41:30
príspevok od: Porubo
Ad hominem...
Ty to použivaš ako abraka dabra 😊
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-02-19 14:55:40
príspevok od: Fuser
ANO, samozrejme rozdielov je viac a nemám rad mobil na fotenie.
Neriesme mobili ...

Len neviem pochopit naco sa pri kazdej recenzii Olympusu riesi to iste - kto ma vacsieho a lepsieho ako keby to nebolo jedno.
Keby to bolo jedno, tak všetky fotoaparáty sú rovnaké. Našťastie to tak nie je a každý preto porovnáva. Na tom nie je nič zlé. Na základe porovnávania si ľudia vyberajú skoro všetko (prácu, byt, auto, priateľku, voľnočasové aktivity a pod.). Možno, keby Olympus nemal tak drahé fotoaparáty napríklad oproti APS-C formátu, tak by to až tak moc ľudia neriešili. Olympus OM-1 sa začne predávať za 2199 eur a napríklad Fujifilm XT4 sa začala predávať za omnoho priaznivejšiu cenu. U OM mi zároveň vadí tá ich propagácia odolnosti prístroja OM-1. Ako by som mal fotoaparát používať miesto kladiva a chodievať sa s ním hrať na pieskovisko. Akoby si potrebovali stále niečo dokazovať!
 
Johnnny
2022-02-19 15:31:04
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Keby to bolo jedno, tak všetky fotoaparáty sú rovnaké. Našťastie to tak nie je a každý preto porovnáva. Na tom nie je nič zlé. Na základe porovnávania si ľudia vyberajú skoro všetko (prácu, byt, auto, priateľku, voľnočasové aktivity a pod.). Možno, keby Olympus nemal tak drahé fotoaparáty napríklad oproti APS-C formátu, tak by to až tak moc ľudia neriešili. Olympus OM-1 sa začne predávať za 2199 eur a napríklad Fujifilm XT4 sa začala predávať za omnoho priaznivejšiu cenu. U OM mi zároveň vadí tá ich propagácia odolnosti prístroja OM-1. Ako by som mal fotoaparát používať miesto kladiva a chodievať sa s ním hrať na pieskovisko. Akoby si potrebovali stále niečo dokazovať!
Presne. Predsa propagovat silne stranky systemu je nechutny marketing! Mali by primarne hovorit o nedostatkoch rovnako ako to robi konkurencia! Oh wait ...
 
Fuser
2022-02-19 17:34:44
Olympus pouziva aj redaktor DPReview.com - Chris Niccolls. A to mal vruke vsetky mozne fotaky ...
https://www.dpreview.com/opinion/1792005739/om-system-om-1-an-adventurous-camera-and-the-right-tool-for-the-job

A druhy kolega JordanDrake - pouziva tiez m4/3 na video GH5, E-M1X

A to mali vruke vsetky mozne fotaky ... ... ANO, ANO niesu to "profici"...nehadam sa ...
 
gytheio
2022-02-19 17:57:38
príspevok od: Fuser
Olympus pouziva aj redaktor DPReview.com - Chris Niccolls. A to mal vruke vsetky mozne fotaky ...
https://www.dpreview.com/opinion/1792005739/om-system-om-1-an-adventurous-camera-and-the-right-tool-for-the-job

A druhy kolega JordanDrake - pouziva tiez m4/3 na video GH5, E-M1X

A to mali vruke vsetky mozne fotaky ... ... ANO, ANO niesu to "profici"...nehadam sa ...
Je uplne jedno aky fotoaparat pouziva ked sa tym nezivi, mozno aj David Beckham ma Olympus ale fotbal urcite nehraval v botaskach.
 
Porubo
2022-02-19 19:53:29
Vo fotografii je nastastie velka rezerva, a tak nie je dolezite alebo podstatne kto s cim foti. Ci odfoti pekne zo stativu na ISO 100 na malom snimaci alebo velkom, aj ked sum bude 4x to az tak nevadi, zakaznik to nevidi (to mozno zbada az Bystrozraky).
Nie je to nic take ako himalajske horolezectvo, kde ked niekto si nespravne vyberie vybavu tak moze s tym skoncit, slusne povedane ukonci nechtiac "tuto inkarnaciu" ako sa vravi "odleti do nebicka".
Tu len ked bude mat otvorenu clonu a fotit z ruky nejaky sport o autach a pod. tak bude troska horsia obrazova kvalita za vela penazi.
Proste mohol mat o nieco lepsiu technicku kvalitu a mohol usetrit tonu penazi.
 
Fuser
2022-02-19 20:28:24
príspevok od: gytheio
Je uplne jedno aky fotoaparat pouziva ked sa tym nezivi, mozno aj David Beckham ma Olympus ale fotbal urcite nehraval v botaskach.
ŽIVIA - robia foto/videa s m4/3 - dpreview.com (nepoužívajú to vždy, viac sa dočítaš na ich webe)
 
gytheio
2022-02-19 20:47:13
príspevok od: Fuser
ŽIVIA - robia foto/videa s m4/3 - dpreview.com (nepoužívajú to vždy, viac sa dočítaš na ich webe)
Nechcem aby si si myslel, ze tu zase rypem alebo chcem vyvolavat hadky, ten clanok je reklama na Olympus.
Kazdy koho fotografia zivi si rozmysli co je jeho pracovny nastroj. U mna je profesional vojnovy reportazny zurnalista sportovy fotograf svadobny fotograf. Nepovazujem za profesionala niekoho kto sedi 5 hodin na posede kazdy den a raz za tyzden sa mu mozno podari odfotit sykorku tiez krajinkarov a zurnalistov ktori pouzivaju fotoaparat aby si odfotili ulovok na rybacke. U mna je profesional clovek ktory je vystaveny stresu aby vsetko klaplo a preto ho v ziadnom pripade nemoze sklamat technika. Tymto nevravim, ze Olympus moze sklamat len urcite je ten Canon alebo Nikon vacsi zicher.
 
blahoslav J B Art
2022-02-19 23:16:47
Či máš Oly a či Canon,
nezáleží vôbec na tom,
foť s radosťou dňom i ránom,
budeš lepším fotografom.
 
krispin.pucinko
2022-02-20 10:07:38
príspevok od: gytheio
Tak potom nerozumiem preco olympiadu foti Canon a Nikon. Ale to je jedna agentura, ja som pracoval pre vsetky spominane periodika a bol som pri tom ked vysielali reporterov do sveta a kazdy balil do kontajnera co on potreboval a v tom sklade bolo vsetko od kazdej znacky. Vyslanie stabu napr do Iraku stoji to periodikum statisice dolarov tak nebudu riskovat napr s Olympusom.
Ta agentura musela byt na tom velmi zle ked spravila to co spravila.
ukaz zaber do hladiska medzi divakov a spocitaj ake je tam percentualne zastupenie znaciek.
 
krispin.pucinko
2022-02-20 10:15:23
príspevok od: gytheio
Nechcem aby si si myslel, ze tu zase rypem alebo chcem vyvolavat hadky, ten clanok je reklama na Olympus.
Kazdy koho fotografia zivi si rozmysli co je jeho pracovny nastroj. U mna je profesional vojnovy reportazny zurnalista sportovy fotograf svadobny fotograf. Nepovazujem za profesionala niekoho kto sedi 5 hodin na posede kazdy den a raz za tyzden sa mu mozno podari odfotit sykorku tiez krajinkarov a zurnalistov ktori pouzivaju fotoaparat aby si odfotili ulovok na rybacke. U mna je profesional clovek ktory je vystaveny stresu aby vsetko klaplo a preto ho v ziadnom pripade nemoze sklamat technika. Tymto nevravim, ze Olympus moze sklamat len urcite je ten Canon alebo Nikon vacsi zicher.
preci sa znazis vsetkym nahovorit, ze jedne spravny dovod na to zaobstarat si fotak je aby si na nim zivil? je to len velmi uzka skupina ludi. ja poznam 5, alebo 6 majitelov m4/3 systemu a su spokojni s tym co maju. a nezivia sa tym, vacsina z nich nevie ze tento portal existuju, pretoze to s kvojmu zivotu nepotrebuju. tak preco vsetkym vnucujes svoj nazor ako jediny spravny?
 
gytheio
2022-02-20 10:29:59
príspevok od: krispin.pucinko
ukaz zaber do hladiska medzi divakov a spocitaj ake je tam percentualne zastupenie znaciek.
Nikdy som nic nepisal o tom o com tu pises ty.
 
Porubo
2022-02-20 10:31:48
príspevok od: blahoslav J B Art
Či máš Oly a či Canon,
nezáleží vôbec na tom,
foť s radosťou dňom i ránom,
budeš lepším fotografom.
basen: Rozchod
autor: Porubo

Frajerka sa so mnou kvari,
musis zmenit system vravi!
Konecne mi dala pusu,
ved som presiel k Olympusu.
Nevyhovuje vsak mojmu narativu,
ved stale fotim len zo stativu.
Zaziaril som nahle sta kvazar,
ked tajne som obzeral bazar.
Laktami som pokrcil decku,
ved zbadal som staru pat decku.
Frajerku musim si najst novu,
ved chcem prejst na sadu l-kovu!

P.S. Tu vidno ozdravnu silu sportu, to som skomponoval ked som si rano siel zabehat do dvoch takych stupakov!
 
gytheio
2022-02-20 10:32:09
príspevok od: krispin.pucinko
preci sa znazis vsetkym nahovorit, ze jedne spravny dovod na to zaobstarat si fotak je aby si na nim zivil? je to len velmi uzka skupina ludi. ja poznam 5, alebo 6 majitelov m4/3 systemu a su spokojni s tym co maju. a nezivia sa tym, vacsina z nich nevie ze tento portal existuju, pretoze to s kvojmu zivotu nepotrebuju. tak preco vsetkym vnucujes svoj nazor ako jediny spravny?
Vnucujem tu niekomu nieco? Neprebral si sa nahodou zo zimneho spanku?
 
blahoslav J B Art
2022-02-20 10:43:33
príspevok od: Porubo
basen: Rozchod
autor: Porubo

Frajerka sa so mnou kvari,
musis zmenit system vravi!
Konecne mi dala pusu,
ved som presiel k Olympusu.
Nevyhovuje vsak mojmu narativu,
ved stale fotim len zo stativu.
Zaziaril som nahle sta kvazar,
ked tajne som obzeral bazar.
Laktami som pokrcil decku,
ved zbadal som staru pat decku.
Frajerku musim si najst novu,
ved chcem prejst na sadu l-kovu!

P.S. Tu vidno ozdravnu silu sportu, to som skomponoval ked som si rano siel zabehat do dvoch takych stupakov!
Ja som pocítil ozdravnu silu športu, keď som pozeral hokej
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-02-20 10:59:32
príspevok od: krispin.pucinko
ukaz zaber do hladiska medzi divakov a spocitaj ake je tam percentualne zastupenie znaciek.
https://olympics.com/en/video/one-shot-photographing-the-olympic-games
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-02-20 11:06:51
príspevok od: krispin.pucinko
ukaz zaber do hladiska medzi divakov a spocitaj ake je tam percentualne zastupenie znaciek.
https://olympics.com/en/video/one-shot-photographing-the-olympic-games
 
gytheio
2022-02-20 11:21:03
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
https://olympics.com/en/video/one-shot-photographing-the-olympic-games
Ale on mal na mysli divakov, sice o nich nikdy nebola rec ale potreboval si vyskocit aj ked nevie kde je sever.
 
Fuser
2022-02-20 13:59:23
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
https://olympics.com/en/video/one-shot-photographing-the-olympic-games
Ved OLYMPUS sa nehrabe na Olympiadu (profi fotografia) - novy OM1 sice hranicu posunul dalej propaguje "foto v prirode".

Co je ale SUPER, ze viac vyrobcov je v "M4/3" - Oly, Panasonic, DJI, BlackMagic ...tj mas velky vyber techniky, ktoru mozes "mixovat" ...

Canon/Nikon/Sony - kazdy mas "SVOJ FOTAK" (niekedy su redukcie ale ...)
 
krispin.pucinko
2022-02-20 16:30:17
príspevok od: gytheio
Nikdy som nic nepisal o tom o com tu pises ty.
Ano, prave o to ide, ze si o tom nepisal a treba to doplnit. Ptofesionalna/platena fotografia nie je ta jedina "spravna" cesta, ktorej treba prisposobit trh. Je to skor hlboka minorita, co sa tyka predanych kusov a zisku. Mat na vyber dobra vec, hlavne ak medzi FF a smartphonmi je taka obrovska diera. tvoje negativisticke komentare su v tomto kontexte viac nez na smiech.
 
gytheio
2022-02-20 16:55:20
príspevok od: krispin.pucinko
Ano, prave o to ide, ze si o tom nepisal a treba to doplnit. Ptofesionalna/platena fotografia nie je ta jedina "spravna" cesta, ktorej treba prisposobit trh. Je to skor hlboka minorita, co sa tyka predanych kusov a zisku. Mat na vyber dobra vec, hlavne ak medzi FF a smartphonmi je taka obrovska diera. tvoje negativisticke komentare su v tomto kontexte viac nez na smiech.
Je uplne jedno aka je tam diera a Canon nevyraba iba FF. Ked si uz zabrdol do predajnosti alebo predaja marketingu tak Canon ma 16% trhu s fotoaparatmi, po velkej medzere nasleduje Nikon Sony a dalsia este vacsia medzera Olympus. Ty si asi myslis, ze v pidi snimacoch kraluje Olympus. Tam kraluje Gopro a Olympus je az niekde daleko za nim.
 
krispin.pucinko
2022-02-20 17:25:20
príspevok od: gytheio
Je uplne jedno aka je tam diera a Canon nevyraba iba FF. Ked si uz zabrdol do predajnosti alebo predaja marketingu tak Canon ma 16% trhu s fotoaparatmi, po velkej medzere nasleduje Nikon Sony a dalsia este vacsia medzera Olympus. Ty si asi myslis, ze v pidi snimacoch kraluje Olympus. Tam kraluje Gopro a Olympus je az niekde daleko za nim.
Preco by mal kralovat v pidi snimacoch? Staci aby mal taky podiel na trhu aby mu to zabezpecilo ekonomicku stabilitu a prosperitu. Pidi snimace maju celkom slusny podiel na trhu, tak preco sa z neho stiahnut a nechat vsetko GoPro, ked nie kazdemu vyhodvuje GoPro? Tvoje postoje su uplne odveci.
 
gytheio
2022-02-20 17:33:23
príspevok od: krispin.pucinko
Preco by mal kralovat v pidi snimacoch? Staci aby mal taky podiel na trhu aby mu to zabezpecilo ekonomicku stabilitu a prosperitu. Pidi snimace maju celkom slusny podiel na trhu, tak preco sa z neho stiahnut a nechat vsetko GoPro, ked nie kazdemu vyhodvuje GoPro? Tvoje postoje su uplne odveci.
Spomenul som niekedy, ze by sa mal Olympus stiahnut? Ty si spomenul predajnost tak som napisal kde sa Olympus nachadza.
 
Vixen
2022-02-21 11:59:57
príspevok od: Porubo
Nuz ako vidim ludia necitaju a nepoducia sa...
Ekvivalencia 300 F4 na 4x mensom snimaci sa nesprava rovnako ako 600 F4 na velkom ale az ako F8! Teraz sa vykaslem na "bokeh" a len z hladiska kolko potrebujem svetla davat na tu istu expoziciu. Velmi zjednodusene, zjednodusim ze T a F cisla su rovnake, snimace su cca tou istou technologiou atd. Nastavme si manualne na oboch ten isty expozicny cas (bezny uzivatelsky pripad) a predpokladajme ze chceme mat rovnako silny/potlaceny sum. Mensi snimac kedze ma 4x mensiu plochu tak rovnako sumi pri 4x citlivosti. Teda napriklad pre nas akceptovatelny sum je na nejakej hodnote (pre ISO 800 na velkom), na malom uz len stvrtinovy (napr. 200). Nastavime spravnu clonu na velkom, aku musim mat na malom? No kedze mam 4x mensiu citlivost a odmocnina zo 4 je 2, tak potrebujem (obsah rovinnych utvarov je kvadraticky od rozmerov - pri kruhovej clone) 2x svetelnejsiu clonu nastavit. Napriklad ak som mal F8 ze mam akurat expoziciu tak potrebujem F4 na malom snimaci.
Ved ak by F bolo ako F potom mobil s F 2.8 by bol pecka a nebolo by treba L - kove skla no nie!?

K tym nakladom na vyrobu cipu, googlite: lithography wafer size. Tam pochopite co kolega spominal cistotu prostredia. Neviem presne naklady co som pozeral pred niekolkymi rokmi tak tam boli dost priepastne rozdiely vo vyrobnych nakladoch, az radove. Presne cisla neviem ci to boli desiatky dolarov pre neviem uz ako maly cip (alebo dolare pre cip do mobilu) vs okolo 500 dolarov pre velky cip, to si presne nepamatam ale da sa to dohladat. A aj ten dovod je prozaicky, extremne velka odpadovost kvoli kontaminacii kremikoveho substratu alebo ako prelozite ten wafer.

P.S. Tie jednoduche geometricke uvahy by mal kazdy ovladat, a som to tu vela krat aj vysvetloval davnejsie. Vsak to patri k zakladom fotografie ako sa sprava clona alebo snimac. A nemoze sa dat niekto opit rozkom ze jeho 300 F4 je to ako ked mal predtym 600 F4...
To potom s nim rad vymenim moj stary mobil co ma mozno F2.8 za nejake dobre pevne sklo s 2.8 s tym pozorovacim uhlom cca napr. s Canon 28mm IS USM!
Prečítaj si tento článok pozorne, kľudne aj dva krát a snáď veľa vecí konečne pochopíš.
http://www.jiriruzek.net/crop-factor-a-vecne-omyly.html
 
kamik
2022-02-21 12:37:27
Podaktori pisete o novom OM-1 akoby to bol predrazeny fotak so zbytocnymi funkciami. Pritom ostri lepsie ako Canon R3, ma revolucny vrstevny snimac, ergonomiu uzasnu.. Toto pisu mnohi recenzenti neni moj vymysel.... Jedine cim sa previnil ze ma mensi snimac. A cenu ma tretinovu oproti Nikon Z9, Canon R3 a este ten Sony vlajokva lod zabudol som ako sa vola...
 
JohnNewton
2022-02-21 12:54:59
Je to predražené, keď Nikon Z6 sa dá kupiť za 1650 €, 4/3 snímač svoj tieň neprekročí v žiadnom smere, ešte sj ten pomer strán nemusím, keď sa chcem priblížiť pomeru strán k zlatému rezu, prídem o rozlíšenie, veľa € za malý snímač....
 
gytheio
2022-02-21 12:55:17
príspevok od: kamik
Podaktori pisete o novom OM-1 akoby to bol predrazeny fotak so zbytocnymi funkciami. Pritom ostri lepsie ako Canon R3, ma revolucny vrstevny snimac, ergonomiu uzasnu.. Toto pisu mnohi recenzenti neni moj vymysel.... Jedine cim sa previnil ze ma mensi snimac. A cenu ma tretinovu oproti Nikon Z9, Canon R3 a este ten Sony vlajokva lod zabudol som ako sa vola...
ved si si vymyslel cely text mohol si vymysliet aj ako sa vola....
 
kamik
2022-02-21 13:34:49
príspevok od: gytheio
ved si si vymyslel cely text mohol si vymysliet aj ako sa vola....
V com je vymysleny? Chces povedat ze OM-1 nema najmodernejsi vrstevny snimac, alebo nema prepracovanu ergonomiu? Ten Sony flagship je A1, uz som si to dohladal.
 
gytheio
2022-02-21 13:38:49
príspevok od: kamik
V com je vymysleny? Chces povedat ze OM-1 nema najmodernejsi vrstevny snimac, alebo nema prepracovanu ergonomiu? Ten Sony flagship je A1, uz som si to dohladal.
Napisal si lepsie ostri ako R3... a najmodernejsi malokedy znamena najlepsi.
 
Porubo
2022-02-21 14:03:57
príspevok od: Vixen
Prečítaj si tento článok pozorne, kľudne aj dva krát a snáď veľa vecí konečne pochopíš.
http://www.jiriruzek.net/crop-factor-a-vecne-omyly.html
Precital, a v com konkretne som sa mylil!?
Neraz som zdoraznoval ze snimac je agnosticky k objektivu.
A na konci tiez pouzivaju pojem pozorovaci uhol (kedze ma to zmysel porovnavat pri rovnakom pozorovacom uhle - rovnakej aplikacii).
Este naschval pouzivam pojem ekvivalencia a nie rovnost, presne ako v Matematike kde ekvivalencia je zovseobecneny pojem - akasi podobnost alebo priblizna zhoda. Vid. relacie ekvivalencie a rozklady mnozin. To co spominam je presne ta ekvivalencia na pozorovaci uhol, vid. koniec ich clanku kde tiez spominaju otvaranie clony pre "orezany" snimac.

Schvalne ukaz mi presne co je v spore s cim! (mozes pozriet aj dalsie moje geometricke uvahy)
 
kamik
2022-02-21 15:25:14
príspevok od: Vixen
Prečítaj si tento článok pozorne, kľudne aj dva krát a snáď veľa vecí konečne pochopíš.
http://www.jiriruzek.net/crop-factor-a-vecne-omyly.html
Dobre ze si to sem dal. Aspon vidno ze taky slavny fotograf ako je on pouziva kludne snimac s cropom. Nepotrebuje full frame hoci kludne by si ho mohol dovolit.
 
Woolies
2022-02-21 15:36:11
https://www.youtube.com/watch?v=w71OQ7GXYf0&t=4s
 
JohnNewton
2022-02-21 15:57:29
príspevok od: kamik
Dobre ze si to sem dal. Aspon vidno ze taky slavny fotograf ako je on pouziva kludne snimac s cropom. Nepotrebuje full frame hoci kludne by si ho mohol dovolit.
OMG 😁, skvelá ukážka demagógie....
 
gytheio
2022-02-21 15:59:12
príspevok od: kamik
Dobre ze si to sem dal. Aspon vidno ze taky slavny fotograf ako je on pouziva kludne snimac s cropom. Nepotrebuje full frame hoci kludne by si ho mohol dovolit.
U teba je každý slavny. Ale ked už si taky zbehly mohol by si nam tu vysvetlit preco Karol Srnec presiel s cropu na FF, ked to bol prave on co tu nahovoril vela ludi na crop.
 
Porubo
2022-02-21 16:04:48
príspevok od: kamik
Dobre ze si to sem dal. Aspon vidno ze taky slavny fotograf ako je on pouziva kludne snimac s cropom. Nepotrebuje full frame hoci kludne by si ho mohol dovolit.
Jezis, Maria, svaty Jozef!?
To naozaj tu ma niekto potrebu robit "straw man fallacy" alebo nechapete pisanemu textu?
Cely cas sa tu tvrdi ze je to predrazeny system z tych ci onych dovodov, nie to zeby profik to nemohol pouzit...
Ano je pravda ze skusali robit otvoreny system, to beriem ako plus, ale stale pri tych cenach sa viac oplatia uzavrete systemy.

Ja napriklad, ako som spominal mam Canon G1X a nebudem ho nekriticky branit ako opicia matka! Dal som zan dost malo penazi, lebo som ho bral z bazaru (dokonca vratane krabice). Ta bazarova cena bola pre mna prijatelna, ale ako sa to uviedlo na trh mi to prislo skor ako kupa pre zle informovaneho zakaznika. Iste cip bol velky a to bola velka cast nakladov vid. straty pri vyrobe snimacov dane znecistenim. Ale i tak v porovnani s konkurenciou si to clovek dva krat rozmyslel, i ked ten segment kompaktov s lepsim cipom bol dost maly. A ako spominal ma dost much, som daval aj link na divny odraz od vnutra fotaku pri istej ohniskovej vzdialenosti a polohe zdroja svetla. Ale nebudem to tu hajit ako keby slo o nejaku zivu vodu, alebo hrncek var ci artefakty z troch veteranov...
Este raz, so snizenou cenou ok fotak a oplati sa, s takou akou sa predaval v obchodoch veru nie!
 
kwido
2022-02-21 16:05:07
príspevok od: Roman
Tvoja odpoveď hovorí za všetko
sorry ze sa do toho vkladam. Velmi nerad ale teraz sa musim postavit na strany GYTHEIA. tiez si myslim ze bokeh je strasne precenovany. ano na niektorych fotkach ma zmysel, ale v poslednom case mam dojem ze sa pri fotkach nic ine neriesi a vsetci sa pretekaju kto bude mat najmensiu hlbku ostrosti. vela ludi si mysli ze odfoti hocico s DOF 3mm a najlepsia fotka je na svete. Aj pri recenziach objektivov mam pocit ze pre niektorych recenzentov je to jediny aspekt na zaklade ktoreho sa rozhodnut o kupe.
 
kwido
2022-02-21 16:09:30
príspevok od: blahoslav J B Art
Či máš Oly a či Canon,
nezáleží vôbec na tom,
foť s radosťou dňom i ránom,
budeš lepším fotografom.
toto by si malo vela clenov fotografickej komunity vytlacit, zalaminovat a zavesit nad monitor a nad postel
 
JohnNewton
2022-02-21 19:33:34
príspevok od: kwido
sorry ze sa do toho vkladam. Velmi nerad ale teraz sa musim postavit na strany GYTHEIA. tiez si myslim ze bokeh je strasne precenovany. ano na niektorych fotkach ma zmysel, ale v poslednom case mam dojem ze sa pri fotkach nic ine neriesi a vsetci sa pretekaju kto bude mat najmensiu hlbku ostrosti. vela ludi si mysli ze odfoti hocico s DOF 3mm a najlepsia fotka je na svete. Aj pri recenziach objektivov mam pocit ze pre niektorych recenzentov je to jediny aspekt na zaklade ktoreho sa rozhodnut o kupe.
Ale tu vôbec neide v prvom rade o HO, ale celkovú kvalitu výstupu medzi 4/3 a FF v podobnej cenovej relácii ,zvlášť pri spracovaní z RAWu.
 
Woolies
2022-02-21 20:00:26
príspevok od: JohnNewton
Ale tu vôbec neide v prvom rade o HO, ale celkovú kvalitu výstupu medzi 4/3 a FF v podobnej cenovej relácii ,zvlášť pri spracovaní z RAWu.
Ach jaj, tieto tabulečky. Tak si pridajme aj grafiky .
Tak si teda pridajme, čo sa týka skiel: Olympus 17mm 1.2 vs Nikkor Z 35mm 1:8.
 
JohnNewton
2022-02-21 20:16:36
príspevok od: Woolies
Ach jaj, tieto tabulečky. Tak si pridajme aj grafiky .
Tak si teda pridajme, čo sa týka skiel: Olympus 17mm 1.2 vs Nikkor Z 35mm 1:8.
A to sú prosím čo za hieroglyfy, ja o koze (snímač) a Ty neviem o čom
 
Porubo
2022-02-21 20:23:09
príspevok od: Woolies
Ach jaj, tieto tabulečky. Tak si pridajme aj grafiky .
Tak si teda pridajme, čo sa týka skiel: Olympus 17mm 1.2 vs Nikkor Z 35mm 1:8.
Musel som si stiahnut, tuto to zobrazuje rozbito ale na HDD to ukaze lepsie.
Je tu vsak jeden problem , podobny ako tu bol, nie je dolezite ake je to na jednotku ale na celok:

Ostrost treba vyscitat na celu dlzku alebo vysku snimaca a zratat tak celkovu ostrost.

Na pochopenie jednoduchy priklad:
Mam stvorcovy cip co ma sirku 2 mm a objektiv ostrost vsade 100 parov na mm.
Mam stvorcovy cip co ma sirku 20 mm a objektiv ostrost vsade len 50 parov na mm.
Prvy mi rozlisi na celu sirku 2* 100 teda 200 parov, ale druhy az 20 * 50 = 1000 i ked je menej ostry objektiv.

Inak povedane na zhruba 2x mensi cip na sirku alebo dlzku (tu su troska ine pomery kvoli 2:3 vs 3:4 pomerom stran) treba zhruba 2x ostrejsie sklo.

Zial podla tych grafov na 2.8 kde je najostrejsi olympus, sice v strede je nieco pod 100 ale Nikon je nad 80 - ale tu nam staci polovicna ostrost, teda Nikon vedie. Na okraji je nieco nad 70 teda Nikonu by stacilo mat nad 35 a to hravo ma...

(A to este treba porovnavat aj ine veci ako ci ma ultrazvukovy motor, ake odlesky, atd.)
 
JohnNewton
2022-02-21 20:30:23
príspevok od: Woolies
Ach jaj, tieto tabulečky. Tak si pridajme aj grafiky .
Tak si teda pridajme, čo sa týka skiel: Olympus 17mm 1.2 vs Nikkor Z 35mm 1:8.
Najlepší Oly objektív vykreslí 15 Mpx, kým najlepší FF 45 Mpx, a to väčšina Oly objektívov sa motká hlboko pod 15 Mpx, hlavne že si mastíte ego
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-02-21 21:32:16
OM systém bude vždy ťahať za kratší koniec. Je limitovaný veľkosťou snímača podobne ako chytré telefóny. Podobne ako Micro 4/3 sa bude vyvíjať i full-frame formát. OM systém tak môže zabojovať iba vďaka cene a to sa asi nestane.
 
michal13
2022-02-21 22:06:31
príspevok od: JohnNewton
Ale tu vôbec neide v prvom rade o HO, ale celkovú kvalitu výstupu medzi 4/3 a FF v podobnej cenovej relácii ,zvlášť pri spracovaní z RAWu.
Vám ide o kvalitu výstupu. Napríklad ja hodnotím ten fotoaparát ako celok. To, že Vám ide primárne len o výstup je v pohode. Kúpite si Z6 a budete fotiť portréty, krajinky atď. a je to v poriadku, obrazová kvalita bude vyššia. Niekto, kto kto chce fotiť niečo, čo vyžaduje rýchly a presný autofocus na špičkovej úrovni a znesie 20mpx a vyššiu úroveň šumu kúpi si OM1. Robíte tu z obrazového výstupu modlu a pritom väčšina z Nás tu má úroveň fotografií dosť biednu. Prezeráme si ich na monitore, alebo telefóne. Pritom tí, ktorí reálne používajú foťáky ako pracovný nástroj, techniku vôbec neriešia. Nemajú na to čas. Spravia svoju robotu či z M4/3 alebo stredoformátom. Ja vytlačím ročne asi 150 ks fotiek v rozmere 15x10. Na to by mi zrejme stačil snímač s menej Mpx alebo aj môj 12 Mpx mobil. Pri pohľade do galérií zástancov "ultimátnej" technickej kvality nevidím tiež nič, z čoho by ste potrebovali tlačiť nejaké veľké formáty do galérií. Väčšina z nás sme tu hoby fotografi, mňa na tom baví ten samotný proces. Vyjdem si na prechádzku do lesa, alebo popri rieke a často krát nedonesiem ani jednu fotku, ale keď sa mi niečo podarí mám z toho fajn pocit. Každí z nás má iný dôvod na nákup toho či ono systému. Vnucovať tu niekomu Vašu predstavu, že za 2000 € je najlepšia možnosť čo si kúpiť len a len Full-frame lebo má lepšiu kvalitu výstupu je trocha mimo.
 
blahoslav J B Art
2022-02-21 23:07:08
Fotí fotič s novým fotom,
používa fulfrejm s kropom.
Nefoť, fotič, nefoť kropom,
orezať to môžeš potom
doma v kompe dobrým softom.
 
JohnNewton
2022-02-22 06:05:48
príspevok od: michal13
Vám ide o kvalitu výstupu. Napríklad ja hodnotím ten fotoaparát ako celok. To, že Vám ide primárne len o výstup je v pohode. Kúpite si Z6 a budete fotiť portréty, krajinky atď. a je to v poriadku, obrazová kvalita bude vyššia. Niekto, kto kto chce fotiť niečo, čo vyžaduje rýchly a presný autofocus na špičkovej úrovni a znesie 20mpx a vyššiu úroveň šumu kúpi si OM1. Robíte tu z obrazového výstupu modlu a pritom väčšina z Nás tu má úroveň fotografií dosť biednu. Prezeráme si ich na monitore, alebo telefóne. Pritom tí, ktorí reálne používajú foťáky ako pracovný nástroj, techniku vôbec neriešia. Nemajú na to čas. Spravia svoju robotu či z M4/3 alebo stredoformátom. Ja vytlačím ročne asi 150 ks fotiek v rozmere 15x10. Na to by mi zrejme stačil snímač s menej Mpx alebo aj môj 12 Mpx mobil. Pri pohľade do galérií zástancov "ultimátnej" technickej kvality nevidím tiež nič, z čoho by ste potrebovali tlačiť nejaké veľké formáty do galérií. Väčšina z nás sme tu hoby fotografi, mňa na tom baví ten samotný proces. Vyjdem si na prechádzku do lesa, alebo popri rieke a často krát nedonesiem ani jednu fotku, ale keď sa mi niečo podarí mám z toho fajn pocit. Každí z nás má iný dôvod na nákup toho či ono systému. Vnucovať tu niekomu Vašu predstavu, že za 2000 € je najlepšia možnosť čo si kúpiť len a len Full-frame lebo má lepšiu kvalitu výstupu je trocha mimo.
Nikomu nič nevnucujem, iba pripomínam, že hierarchia kvality výstupu sa nezmení ani novou fototehlou od Olympusu. Ja FF tiež nemám, mám 4/3 a 1" snímač, už by som FF tiež nevyužil, ale nebudem tu bľabotať, že 1 litrový trojválec je top motor , len preto, že ho dali do veľkej karosérie
 
Porubo
2022-02-22 08:16:01
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
OM systém bude vždy ťahať za kratší koniec. Je limitovaný veľkosťou snímača podobne ako chytré telefóny. Podobne ako Micro 4/3 sa bude vyvíjať i full-frame formát. OM systém tak môže zabojovať iba vďaka cene a to sa asi nestane.
Alebo ako to byva na trhu zvykom: Kvoli (vdaka) nevedomosti zakaznikov a marketingom.
 
MagickVamp
2022-02-22 08:42:15
príspevok od: michal13
Vám ide o kvalitu výstupu. Napríklad ja hodnotím ten fotoaparát ako celok. To, že Vám ide primárne len o výstup je v pohode. Kúpite si Z6 a budete fotiť portréty, krajinky atď. a je to v poriadku, obrazová kvalita bude vyššia. Niekto, kto kto chce fotiť niečo, čo vyžaduje rýchly a presný autofocus na špičkovej úrovni a znesie 20mpx a vyššiu úroveň šumu kúpi si OM1. Robíte tu z obrazového výstupu modlu a pritom väčšina z Nás tu má úroveň fotografií dosť biednu. Prezeráme si ich na monitore, alebo telefóne. Pritom tí, ktorí reálne používajú foťáky ako pracovný nástroj, techniku vôbec neriešia. Nemajú na to čas. Spravia svoju robotu či z M4/3 alebo stredoformátom. Ja vytlačím ročne asi 150 ks fotiek v rozmere 15x10. Na to by mi zrejme stačil snímač s menej Mpx alebo aj môj 12 Mpx mobil. Pri pohľade do galérií zástancov "ultimátnej" technickej kvality nevidím tiež nič, z čoho by ste potrebovali tlačiť nejaké veľké formáty do galérií. Väčšina z nás sme tu hoby fotografi, mňa na tom baví ten samotný proces. Vyjdem si na prechádzku do lesa, alebo popri rieke a často krát nedonesiem ani jednu fotku, ale keď sa mi niečo podarí mám z toho fajn pocit. Každí z nás má iný dôvod na nákup toho či ono systému. Vnucovať tu niekomu Vašu predstavu, že za 2000 € je najlepšia možnosť čo si kúpiť len a len Full-frame lebo má lepšiu kvalitu výstupu je trocha mimo.
To je co za kravina co si napisal. Ze ten kto realne pouziva fotak ako pracovny nastroj techniku neriesi??? Neriesi v zmysle ze mu da agentura to naj co je na trhu? Teda Canon, Sony abo Nikon? V takom zmysle neriesi?? Alebo myslis teraz dakoho kto si techniku kupuje sam na pracu ze to neriesi? Si sa zblaznil? Si kupi kompakt a ide fotit svadby ze? Bud to riesi sam fotograf alebo to za neho riesi agentura. Ak fotis pre agentury, tak vela krat ty fotky ani neupravujes, posielas to grafikovi a ten ked mu niekto dava zle ci technicky horsie vystupi ako druhy fotograf tak sa tiez ozve.

Ty si brutalne mylis ludi co si realne fotogafiou zarabaju s hobby fotografmi. A nechapes asi co su ambasadori. Profesionalne s Olympusom moc ludi nefoti. Fotia nim ambasadori aby ukazali ze sa to da. Ked ambasador dostane lopatu tak nou bude kopat jamu a dokaze ti ze bager je zbytocny. To je uloha ambasadora. Kazdy profik ti dnes nafoti vsetko hocicim. Ale ak nie je priamo sponzorovany danou znackou tak si vyberie nieco co mu dava konkurencnu vyhodu. Velmi uzucka skupina ludi foti profi s m4/3, vacsinou preto ze ich do toho dakto namocil a zvladaju to aj s m4/3. A potom su tu ti ambasadori...
 
JohnNewton
2022-02-22 09:31:28
príspevok od: Porubo
Alebo ako to byva na trhu zvykom: Kvoli (vdaka) nevedomosti zakaznikov a marketingom.
Nie je to celkom tak, moje generácia začínala v 10 rokoch formátom 6 x 6, a knihou čb fotografia, ktorá mala 560 strán. V 15 som robil farebnú foto, problém je v značkovom fanatizme a v predstave že z 3 viet v on line priestore som pochopil podstatu, no ani náhodou. Potom príde pár výrobcov s klamlivým marketingom a katastrófa je na svete. Kľudne môžem používať aj mobil, ale nemal by som šíriť bludy....
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-02-22 10:07:55
Podľa ambasádora je v Olympuse OM-1 všetko nové. Podľa jeho slov "Tam nezostal kameň na kameni.... Je to úplne nový foták"... Zaujímavé na tejto recenzii je to, že vo februári bol Olympus OM-1 predstavený a hneď v ten istý mesiac je už na Ehoto.sk recenzia. Canon R3 bol predstavený v septembri minulého roku a na Ephoto.sk zatiaľ žiadna recenzia. Nikon Z9 bol predstavený v októbri minulého roku s vrstvením snímačom a zatiaľ žiadna recenzia na tomto portáli!? Trošku smutné.
https://www.youtube.com/watch?v=9dS7WSj5YAQ
 
Johnnny
2022-02-22 10:09:03
príspevok od: JohnNewton
Je to predražené, keď Nikon Z6 sa dá kupiť za 1650 €, 4/3 snímač svoj tieň neprekročí v žiadnom smere, ešte sj ten pomer strán nemusím, keď sa chcem priblížiť pomeru strán k zlatému rezu, prídem o rozlíšenie, veľa € za malý snímač....
Z6 ale naozaj nie je dokonala demonstracia fotaku ktory zvlada vsetko lepsie. Vzdy je to vec priorit a pokial je pre niekoho prioritou vystup, Z6 je nepochybne lepsi fotak, ale co ked nie je ?

Uprimne zasnem ake komplikovane je pre mnohych ludi pochopit takto prostu vec
 
JohnNewton
2022-02-22 10:17:27
Ja sa tiež čudujem, že si duševne mimo😁 Dal som to za priklad, lebo to je lacnejšie ako pidi Oly, nakoniec, stiahni si RAWy a skús s nimi pracovať 😁
 
Johnnny
2022-02-22 10:21:04
príspevok od: JohnNewton
Ja sa tiež čudujem, že si duševne mimo😁 Dal som to za priklad, lebo to je lacnejšie ako pidi Oly, nakoniec, stiahni si RAWy a skús s nimi pracovať 😁
A zase ... ja to fakt nechapem.
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-02-22 10:22:05
Sony A1 bol verejnosti predstavený ešte v apríli minulého roku a zatiaľ ešte žiadna recenzia na Ephoto.sk nebola. Bola iba tlačová správa. Osobne si myslím, že toto by si mal administrátor tohto portálu ustrážiť, aby nedochádzalo k takým veľkým oneskoreniam v rámci tvorby jednotlivých recenzií. Potom sa stáva, že podrobnejšie informácie o danom produkte sa dozvedám na zahraničných portáloch.
 
JohnNewton
2022-02-22 10:22:24
príspevok od: Johnnny
A zase ... ja to fakt nechapem.
To bude nízkym IQ
 
Johnnny
2022-02-22 10:27:32
príspevok od: JohnNewton
To bude nízkym IQ
Tak ja neviem koho IQ tu je nizke ak nedokazes pochopit, ze prakticky vsetko ma meratelnych parametrov malinko viac nez jeden, ako to vidis ty.

Tvoja zena nie je lepsia nez moja len preto, ze je krajsia.
Vacsie auto nie je lepsie nez mensie, len preto, ze je vacsie.

Pokial toto nedokazes pochopit ... asi by si sa do IQ niekoho ineho navazat nemal
 
JohnNewton
2022-02-22 10:32:03
príspevok od: Johnnny
A zase ... ja to fakt nechapem.
A čo ja s Tým mám robiť," lidi jsou rúzne blbí", Jan Werich
 
Johnnny
2022-02-22 10:40:30
príspevok od: JohnNewton
A čo ja s Tým mám robiť," lidi jsou rúzne blbí", Jan Werich
Ano ano, utekaj od temy a urazaj ludi To z teba urcite spravi inteligentnejsieho cloveka ...
 
JohnNewton
2022-02-22 10:41:39
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Sony A1 bol verejnosti predstavený ešte v apríli minulého roku a zatiaľ ešte žiadna recenzia na Ephoto.sk nebola. Bola iba tlačová správa. Osobne si myslím, že toto by si mal administrátor tohto portálu ustrážiť, aby nedochádzalo k takým veľkým oneskoreniam v rámci tvorby jednotlivých recenzií. Potom sa stáva, že podrobnejšie informácie o danom produkte sa dozvedám na zahraničných portáloch.
To by ale v tejto redakcii nesmeli mať ťažkú averziu na Sony A netrčať Olymu zo zadku....
 
Fuser
2022-02-22 10:49:38
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Podľa ambasádora je v Olympuse OM-1 všetko nové. Podľa jeho slov "Tam nezostal kameň na kameni.... Je to úplne nový foták"... Zaujímavé na tejto recenzii je to, že vo februári bol Olympus OM-1 predstavený a hneď v ten istý mesiac je už na Ehoto.sk recenzia. Canon R3 bol predstavený v septembri minulého roku a na Ephoto.sk zatiaľ žiadna recenzia. Nikon Z9 bol predstavený v októbri minulého roku s vrstvením snímačom a zatiaľ žiadna recenzia na tomto portáli!? Trošku smutné.
https://www.youtube.com/watch?v=9dS7WSj5YAQ
Ze by sa to bali zapozicat do ePhota? Co ak by recenzia nedopadla tak dobre :-P

Inak naco ti je recenzia, ked uz ten fotak davno vsade zrecenzovali tj. nic nove sa nedozvies.
 
JohnNewton
2022-02-22 10:57:45
príspevok od: Johnnny
Ano ano, utekaj od temy a urazaj ludi To z teba urcite spravi inteligentnejsieho cloveka ...
Iste nie, ale popieranie rozdielu medzi FF a 4/3 z Teba neurobí múdrejšieho človeka...
 
Johnnny
2022-02-22 11:00:56
príspevok od: JohnNewton
Iste nie, ale popieranie rozdielu medzi FF a 4/3 z Teba neurobí múdrejšieho človeka...
Mozes mi prosim ako ten inteligentnejsi clovek z nas dvoch odcitovat tu cast kde som popieral akykolvek rozdiel medz mFT a FF ?

Som si isty, ze to vzniklo nedopatrenim a rad by som si to opravil, akurat sa mi to nedari najst.

Aj ked je v hre stale moznost, ze nielen ze nie si schopny chapat, ale ty nedokazes ani citat ...
 
MagickVamp
2022-02-22 11:07:22
príspevok od: Fuser
Ze by sa to bali zapozicat do ePhota? Co ak by recenzia nedopadla tak dobre :-P

Inak naco ti je recenzia, ked uz ten fotak davno vsade zrecenzovali tj. nic nove sa nedozvies.
Zeby Karol bol ambasador Olympusu? Karol s tymto oznacenim bojuje, aby jeho prispevky vyzerali nestranne. Vravi ze nie je ambasador to len Olympus ho podporuje. (z toho idem do kolien, to ako ked povies ze ty nie si kandidat danej strany, len ta strana ta podporuje) Kludne mrkni aj tento clanok a vsimni si ako je Karol radeny. ,-) Nehrajme sa tu na sarady. https://www.fotoslovakia.sk/galeria-2017/

Vsimol si si ze vacsina prispevkou od sefredaktora - fotostlpcek, je ako reklama na Olympus? Este nie? Ja to uz zvyknem skrolovat rovno na novinky. A tiez je pravda ze Canon ma na haku nejake ephoto. To co tu vedieme my, su pre Canon absolutne nepodstatne natahovacky. Vlastne cely malicky slovensky trh. Je to ale podstatne pre Olympus, preto tu tak bojuje ako bojuje. Za Olympus nevravia fakty ale nakupeni ambasadori. A ziadna znacka sa nepojde asi potrhat posielat svoje fotaky na test ambasadorovi inej znacky ze? Kazda recenzia sa da preca napisat tendencne.
 
JohnNewton
2022-02-22 11:09:39
príspevok od: Johnnny
Mozes mi prosim ako ten inteligentnejsi clovek z nas dvoch odcitovat tu cast kde som popieral akykolvek rozdiel medz mFT a FF ?

Som si isty, ze to vzniklo nedopatrenim a rad by som si to opravil, akurat sa mi to nedari najst.

Aj ked je v hre stale moznost, ze nielen ze nie si schopny chapat, ale ty nedokazes ani citat ...
No, a preto si píšem s Tebou Inak, nejaké foto by sa nenašli ?
 
Johnnny
2022-02-22 11:12:53
príspevok od: JohnNewton
No, a preto si píšem s Tebou Inak, nejaké foto by sa nenašli ?
Ano, vdaka za dalsi prispevok k teme. Ty si s gytheiom mozes podat ruku.
 
Johnnny
2022-02-22 11:14:01
príspevok od: MagickVamp
Zeby Karol bol ambasador Olympusu? Karol s tymto oznacenim bojuje, aby jeho prispevky vyzerali nestranne. Vravi ze nie je ambasador to len Olympus ho podporuje. (z toho idem do kolien, to ako ked povies ze ty nie si kandidat danej strany, len ta strana ta podporuje) Kludne mrkni aj tento clanok a vsimni si ako je Karol radeny. ,-) Nehrajme sa tu na sarady. https://www.fotoslovakia.sk/galeria-2017/

Vsimol si si ze vacsina prispevkou od sefredaktora - fotostlpcek, je ako reklama na Olympus? Este nie? Ja to uz zvyknem skrolovat rovno na novinky. A tiez je pravda ze Canon ma na haku nejake ephoto. To co tu vedieme my, su pre Canon absolutne nepodstatne natahovacky. Vlastne cely malicky slovensky trh. Je to ale podstatne pre Olympus, preto tu tak bojuje ako bojuje. Za Olympus nevravia fakty ale nakupeni ambasadori. A ziadna znacka sa nepojde asi potrhat posielat svoje fotaky na test ambasadorovi inej znacky ze? Kazda recenzia sa da preca napisat tendencne.
Zase nemam pocit, ze by jeho recenzie Canonu boli neobjektivne, alebo nejak zvlast kriticke. Je sice pravda, ze Olympusu venuje trochu az vyrazne viac priestoru, ale zaroven myslim, ze je to aj tym, ze ma k nim skratka lepsi pristup a travi s tymi fotakmi viac casu.
 
JohnNewton
2022-02-22 11:18:22
príspevok od: Johnnny
Ano, vdaka za dalsi prispevok k teme. Ty si s gytheiom mozes podat ruku.
Zhrniem svoje príspevky k téme, predražená fototehla s pidi snímačom , niekde si to zapíš
 
Johnnny
2022-02-22 11:22:25
príspevok od: JohnNewton
Zhrniem svoje príspevky k téme, predražená fototehla s pidi snímačom , niekde si to zapíš
Mne je tvoj nazor na ten fotak ukradnuty, skor mi robi starosti to binarne a plytke uvazovanie ludi v 21. storoci. A aj s tym by som dokazal zit ak by takto prostucki ludia nemali pravo volit Howgh
 
JohnNewton
2022-02-22 11:22:33
príspevok od: Johnnny
Zase nemam pocit, ze by jeho recenzie Canonu boli neobjektivne, alebo nejak zvlast kriticke. Je sice pravda, ze Olympusu venuje trochu az vyrazne viac priestoru, ale zaroven myslim, ze je to aj tym, ze ma k nim skratka lepsi pristup a travi s tymi fotakmi viac casu.
Ale ja si pamätám jeho recenziu na Sony objektív, ktorú v amoku ani nedokončil kvôli súdkovitému skresleniu. A úprimne, ja tomu rozumiem, oveľa viac, ako všeobjímajúcim recenziám na Olyho, teda vlastne rozumiem aj tým
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-02-22 11:27:22
príspevok od: Fuser
Ze by sa to bali zapozicat do ePhota? Co ak by recenzia nedopadla tak dobre :-P

Inak naco ti je recenzia, ked uz ten fotak davno vsade zrecenzovali tj. nic nove sa nedozvies.
Na druhej strane to vďaka tejto recenzii na tomto portáli trochu ožilo. Zdá sa, že táto recenzia na novú OM-1 bezzrkadlovku získa prvé miesto v počte komentárov na daní produkt. Vďaka mnohým názorom, ktoré tu odzneli ma to baví sa sem vracať a prečítať si ich.
 
JohnNewton
2022-02-22 11:29:17
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Na druhej strane to vďaka tejto recenzii na tomto portáli trochu ožilo. Zdá sa, že táto recenzia na novú OM-1 bezzrkadlovku získa prvé miesto v počte komentárov na daní produkt. Vďaka mnohým názorom, ktoré tu odzneli ma to baví sa sem vracať a prečítať si ich.
Keď už nič, tak aspoň sledovanosť
 
MagickVamp
2022-02-22 11:38:20
príspevok od: Johnnny
Zase nemam pocit, ze by jeho recenzie Canonu boli neobjektivne, alebo nejak zvlast kriticke. Je sice pravda, ze Olympusu venuje trochu az vyrazne viac priestoru, ale zaroven myslim, ze je to aj tym, ze ma k nim skratka lepsi pristup a travi s tymi fotakmi viac casu.
Ambasador vyzdvihuje klady svojej znacky, poukazuje na to ze su strategicke, hlada pre ne uplatnenie. Banalizuje nedostatky, vravi ze su viac menej nepodstatne. Alebo upriami pozornost na nepodstatny nedostatok a odvrati pozornost od podstatneho. Vsade kde sa da vypichne svoju znacku. Viac krat som mal problem s Karolovou recenziou a aj som poukazoval na to aka tendencna je, Karol ale patri k fakt chytrym "ambasadorom" a vie to krasne zabalit, myslim teraz slovom a pisomom, ze ak dakto nie je technicky zdatny, tak si ani neuvedomi kde je sever a ze Karol povedal A ale je tam aj B. Tiez si uvedomuje, ze podstatne je co napise on v hlavnom clanku. Tuto diskusiu uz cita len zlomok ludi a nevedia si z toho ani spravit nazor. Karol to ale vsetko vie a Olympus ho preto podpuruje.
 
Roman
2022-02-22 11:43:44
príspevok od: kwido
sorry ze sa do toho vkladam. Velmi nerad ale teraz sa musim postavit na strany GYTHEIA. tiez si myslim ze bokeh je strasne precenovany. ano na niektorych fotkach ma zmysel, ale v poslednom case mam dojem ze sa pri fotkach nic ine neriesi a vsetci sa pretekaju kto bude mat najmensiu hlbku ostrosti. vela ludi si mysli ze odfoti hocico s DOF 3mm a najlepsia fotka je na svete. Aj pri recenziach objektivov mam pocit ze pre niektorych recenzentov je to jediny aspekt na zaklade ktoreho sa rozhodnut o kupe.
Bokeh nie je všetko to je pravda, ale ani FF nie je všetko Škoda že tu nemáš svoju tvorbu, rád by som ju videl
 
blahoslav J B Art
2022-02-22 11:53:52
vyber medzi podobne velkymi fotakmi ... MFT fotakom s pidi snimacom ako OM-1 ... a FF fotakom s 2-nasobne vacsim snimacom ako napr. Canon R6, Nikon Z6, Sony A7 mk XXII ...
je podobny, ako ked si zena vybera medzi muzmi, ktori su rovnako velki, ale 1 ma maly penis a druhy ho ma 2x vacsi ... je celkom logicke, ze nakoniec si vyberie ........................................................ toho bohatsieho
 
blahoslav J B Art
2022-02-22 11:57:22
co je pre ephotaka ambasador ... to je pre dezolata zaockovany vlastizradca
 
gytheio
2022-02-22 12:01:23
príspevok od: blahoslav J B Art
vyber medzi podobne velkymi fotakmi ... MFT fotakom s pidi snimacom ako OM-1 ... a FF fotakom s 2-nasobne vacsim snimacom ako napr. Canon R6, Nikon Z6, Sony A7 mk XXII ...
je podobny, ako ked si zena vybera medzi muzmi, ktori su rovnako velki, ale 1 ma maly penis a druhy ho ma 2x vacsi ... je celkom logicke, ze nakoniec si vyberie ........................................................ toho bohatsieho
Preco tu stale tocis o tom penise? Ty fotis bezne s penisom?
 
JohnNewton
2022-02-22 12:09:05
príspevok od: Johnnny
Mne je tvoj nazor na ten fotak ukradnuty, skor mi robi starosti to binarne a plytke uvazovanie ludi v 21. storoci. A aj s tym by som dokazal zit ak by takto prostucki ludia nemali pravo volit Howgh
Keby Ti bol ukradnutý tak tu nerečníš ako trafená hus🤩Ja prostučký a, Ty sprostučký, tiež s právom voliť.... to je demokracia😁
 
blahoslav J B Art
2022-02-22 12:11:57
príspevok od: gytheio
Preco tu stale tocis o tom penise? Ty fotis bezne s penisom?
ak to nechapes s tym prikladom a s penisom nemas ziadnu skusenost ... skusim to s autami, ked mne z neznamych dovodov tu niektori porovnavaju fotaky s autami (a pisal si, ze si mal viac aut)

ak si zena vybera medzi 2 muzmi, ktori maju rovnako velke auta, ale 1 ma litrovy 3 valec a druhe ma 4 litrovy N valec ... tak si vyberie toho bohatsieho
 
gytheio
2022-02-22 12:14:23
príspevok od: blahoslav J B Art
ak to nechapes s tym prikladom a s penisom nemas ziadnu skusenost ... skusim to s autami, ked mne z neznamych dovodov tu niektori porovnavaju fotaky s autami (a pisal si, ze si mal viac aut)

ak si zena vybera medzi 2 muzmi, ktori maju rovnako velke auta, ale 1 ma litrovy 3 valec a druhe ma 4 litrovy N valec ... tak si vyberie toho bohatsieho
Ja to chapem ale tie tvoje priklady je to iste ako fotit penisom
 
Johnnny
2022-02-22 12:19:06
príspevok od: MagickVamp
Ambasador vyzdvihuje klady svojej znacky, poukazuje na to ze su strategicke, hlada pre ne uplatnenie. Banalizuje nedostatky, vravi ze su viac menej nepodstatne. Alebo upriami pozornost na nepodstatny nedostatok a odvrati pozornost od podstatneho. Vsade kde sa da vypichne svoju znacku. Viac krat som mal problem s Karolovou recenziou a aj som poukazoval na to aka tendencna je, Karol ale patri k fakt chytrym "ambasadorom" a vie to krasne zabalit, myslim teraz slovom a pisomom, ze ak dakto nie je technicky zdatny, tak si ani neuvedomi kde je sever a ze Karol povedal A ale je tam aj B. Tiez si uvedomuje, ze podstatne je co napise on v hlavnom clanku. Tuto diskusiu uz cita len zlomok ludi a nevedia si z toho ani spravit nazor. Karol to ale vsetko vie a Olympus ho preto podpuruje.
To je mozne. Ja som si toto uplne nevsimol a prislo mi,tie fotoaparaty su hodnotene pomerne objektivne.

Akurat v pripade Olympusu si na tom da tak nejak viac zalezat co bolo vidiet napriklad pri tom elaborate na E-M1 III ktory si to teda fakt nezaluzi. Aj ked teda mozno bolo cielom poukazat na tie 3 rozdiely oproti predchadzajucemu modelu ktore identifikovat naozaj nebolo jedneduche.

Co sa potom tyka vyzdvihovania a bagetelizovania ... to vacsinou prehliadam, pretoze to je naozaj casto dost subjektivne a pre mna to nema ziadnu vypovednu hodnotu.
 
blahoslav J B Art
2022-02-22 12:22:40
príspevok od: gytheio
Ja to chapem ale tie tvoje priklady je to iste ako fotit penisom
ked vie niekto fotit autom, moze iny fotit penisom
dokonca sa s penisom da jednoduchsie pouzit tvoja oblubena technika ... zatocit a prasknut do toho bleskom
 
JohnNewton
2022-02-22 12:27:29
príspevok od: blahoslav J B Art
ked vie niekto fotit autom, moze iny fotit penisom
dokonca sa s penisom da jednoduchsie pouzit tvoja oblubena technika ... zatocit a prasknut do toho bleskom
Chlapi , dnes Vám obom ide.... 🥰 Na pive by sme sa pobavili...
 
MagickVamp
2022-02-22 13:01:32
príspevok od: blahoslav J B Art
vyber medzi podobne velkymi fotakmi ... MFT fotakom s pidi snimacom ako OM-1 ... a FF fotakom s 2-nasobne vacsim snimacom ako napr. Canon R6, Nikon Z6, Sony A7 mk XXII ...
je podobny, ako ked si zena vybera medzi muzmi, ktori su rovnako velki, ale 1 ma maly penis a druhy ho ma 2x vacsi ... je celkom logicke, ze nakoniec si vyberie ........................................................ toho bohatsieho
Ak si moze vybrat, kazda chce krochkat blahom, Blahoslav. 😄 Len casto krat ten s najlepsim, nema taky dar slova ako ten s najmensim. A ked uz je zena vtom, tak uz sa jej to meni tazko.
 
blahoslav J B Art
2022-02-22 13:24:33
príspevok od: MagickVamp
Ak si moze vybrat, kazda chce krochkat blahom, Blahoslav. 😄 Len casto krat ten s najlepsim, nema taky dar slova ako ten s najmensim. A ked uz je zena vtom, tak uz sa jej to meni tazko.
kazda zena chce krochkat blahom ... a kazdy baran chce beeekat Lubosom Blahom
 
Porubo
2022-02-22 14:47:16
basen: Plany balica
autor: Porubo

Darmo stale tokam pred nou s velkym snimacom,
zas mi dala kosom, uz je s inym makacom.
Omyl je mysliet si ze chce aparat velky,
taky neladi, nezmesti sa do kabelky.
Skoda ze mam plny format a nie Olympus,
uz som mohol mat lice plne milon pus.
Lepsia zena nez pozerat stale pecko,
veru prejdem na malicky Pentax quecko!
 
blahoslav J B Art
2022-02-22 15:36:44
príspevok od: Porubo
basen: Plany balica
autor: Porubo

Darmo stale tokam pred nou s velkym snimacom,
zas mi dala kosom, uz je s inym makacom.
Omyl je mysliet si ze chce aparat velky,
taky neladi, nezmesti sa do kabelky.
Skoda ze mam plny format a nie Olympus,
uz som mohol mat lice plne milon pus.
Lepsia zena nez pozerat stale pecko,
veru prejdem na malicky Pentax quecko!
vidis, vidis, tie basnicky a matematicke vypocty ti idu lepsie, ako fotenie
 
Porubo
2022-02-22 16:01:51
príspevok od: blahoslav J B Art
vidis, vidis, tie basnicky a matematicke vypocty ti idu lepsie, ako fotenie
Nic sa neboj, ked si publikum vytlieska pridavky, tak velmi rad este dake basne o fotografii a pribuznych disciplinach skomponujem. A mozno aj ked si nevytlieska: Zo samotnej lasky ku Ephoto nieco skomponujem.
 
MagickVamp
2022-02-22 16:19:55
príspevok od: blahoslav J B Art
kazda zena chce krochkat blahom ... a kazdy baran chce beeekat Lubosom Blahom
mas tam preklep....miesto u si dal a
 
Porubo
2022-02-22 17:02:24
Nechapem co mate s Lubosom Blahom. Preco pisete o nejakej tretej osobe.

Mali ludia sa bavia o osobach, stredni o udalostiach, a velki o myslienkach!
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-02-22 17:29:34
Zaregistroval so tu nejaké básničky a pritom sa chcem zastaviť. Zabúdame na nežné pokolenie, ktoré tiež fotografuje na amatérskej alebo profesionálnej úrovni. Mňa osobne by zaujímal názor ženy-fotografky na Micro 4/3 a full-frame snímač?
 
JohnNewton
2022-02-22 17:48:02
príspevok od: Porubo
Nechapem co mate s Lubosom Blahom. Preco pisete o nejakej tretej osobe.

Mali ludia sa bavia o osobach, stredni o udalostiach, a velki o myslienkach!
No chvála bohu, s ním nemáme nič spoločné
 
blahoslav J B Art
2022-02-22 17:53:13
príspevok od: Porubo
Nechapem co mate s Lubosom Blahom. Preco pisete o nejakej tretej osobe.

Mali ludia sa bavia o osobach, stredni o udalostiach, a velki o myslienkach!
mas pravdu ... taky baran je inteligentnejsie a fotogenickejsie zviera
 
Porubo
2022-02-22 17:58:09
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Zaregistroval so tu nejaké básničky a pritom sa chcem zastaviť. Zabúdame na nežné pokolenie, ktoré tiež fotografuje na amatérskej alebo profesionálnej úrovni. Mňa osobne by zaujímal názor ženy-fotografky na Micro 4/3 a full-frame snímač?
Preto som umne podhodil tu kabelku do basnicky.
Lebo zena je ako taky rukojemnik, ma jemne ruky a mozno jej to viac vyhovuje. Hlavne ked moze farebne zladit fotak s kabelkou (staci dat vyhladavat Olympus pen pink a podobne). A ano musi nosit kabelku a nie fotobatoh a este mat miesto v nej na rozne sminky a zrkadielka.
 
blahoslav J B Art
2022-02-22 18:06:19
príspevok od: Porubo
Preto som umne podhodil tu kabelku do basnicky.
Lebo zena je ako taky rukojemnik, ma jemne ruky a mozno jej to viac vyhovuje. Hlavne ked moze farebne zladit fotak s kabelkou (staci dat vyhladavat Olympus pen pink a podobne). A ano musi nosit kabelku a nie fotobatoh a este mat miesto v nej na rozne sminky a zrkadielka.
pises ako sexisticky mizogyn
 
Porubo
2022-02-22 18:08:21
príspevok od: blahoslav J B Art
pises ako sexisticky mizogyn
Ja som muzsky sovinista!
 
Porubo
2022-02-22 18:30:52
príspevok od: blahoslav J B Art
pises ako sexisticky mizogyn
Teraz som si spomenul na vtipnu prihodu:
Kolegyna si chcela kupit nejaky fotak na dovolenku a sli sme spolu pozriet myslim ze to bola Pro Laika alebo nieco take a mali tam aj bazar. Zaujal ma tam kompakt Canon G15. Ked uz bola spokojna s vyberom a uz uz ho sla zaplatit, tak Ja ako spravny radca, a spravne ako aj vtipalek a provokater, som zrazu povedal:
Vies co, nie. Nie, to neber. E-e ten fotak by si nemala brat.
Ona sa spytala: A preco?
Ja: Lebo sa Ti nehodi ku kabelke!
Nuz veru skoro ma zmlatila vtedy, ale ten vtip som si nemohol nechat odpustit!
 
blahoslav J B Art
2022-02-22 18:53:36
príspevok od: Porubo
Teraz som si spomenul na vtipnu prihodu:
Kolegyna si chcela kupit nejaky fotak na dovolenku a sli sme spolu pozriet myslim ze to bola Pro Laika alebo nieco take a mali tam aj bazar. Zaujal ma tam kompakt Canon G15. Ked uz bola spokojna s vyberom a uz uz ho sla zaplatit, tak Ja ako spravny radca, a spravne ako aj vtipalek a provokater, som zrazu povedal:
Vies co, nie. Nie, to neber. E-e ten fotak by si nemala brat.
Ona sa spytala: A preco?
Ja: Lebo sa Ti nehodi ku kabelke!
Nuz veru skoro ma zmlatila vtedy, ale ten vtip som si nemohol nechat odpustit!
ja vo svojej panskej kabelke tiez nosim kopu veci a tiez k nej ladim doplnky, ako naposledy farebne fit naramok ...
ale aby si tu niekto nieco nemyslel ...
moja panska kabelka je plnoformatova, damska kabelka je 2- az 4-nasobne mensieho formatu na normalne pouzivanie uplne nevhodna
 
Porubo
2022-02-22 19:24:43
príspevok od: blahoslav J B Art
ja vo svojej panskej kabelke tiez nosim kopu veci a tiez k nej ladim doplnky, ako naposledy farebne fit naramok ...
ale aby si tu niekto nieco nemyslel ...
moja panska kabelka je plnoformatova, damska kabelka je 2- az 4-nasobne mensieho formatu na normalne pouzivanie uplne nevhodna
Pravda je ze su biologicke rozdiely (napriek modnej genderovej politike) medzi pohlaviami a kto na to doplati!? Zial zeny, napriklad tu:
https://www.attacktheback.com/transgender-mma-fighter-fallon-fox-breaks-opponents-skull/
Zeny maju mensie svaly ale aj ruky, sam som si to vsimol ked som obcas nachvilku pozical moj fotak. Ked ho drzala cca 50kg stihla deva tak bolo vidno ze je to proste tazke, hlavne ked mas este aj v kolajnicke blesk.
Samozrejme nejaka kulturistka bude omnoho silnejsia ako nejaky prepity chriastel domased. Ale vo vseobecnosti stredne hodnoty budu take ze zeny su v priemere slabsie.
A ked sa to nerespektuje napriklad v sporte moze to dopadnut tragicky ako v clanku.

Dokonca aj psychologicke rozdiely asi budu, lebo su naprogramovane sa chranit lebo deti su hlavne na nich zavisle (tehotenstvo, kojenie) viac nez na muzoch:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6318556/

Ale to som vravel aj davnejsie ze mozno Olympus a podobne znacky budu vhodnejsie pre zeny, vdaka tomu ze zeny maju vo vseobecnosti mensie svaly. Takze Ja tu znacku nezaznavam, aj ked som ku nej kriticky v niektorych oblastiach.
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-02-22 20:15:59
príspevok od: blahoslav J B Art
ja vo svojej panskej kabelke tiez nosim kopu veci a tiez k nej ladim doplnky, ako naposledy farebne fit naramok ...
ale aby si tu niekto nieco nemyslel ...
moja panska kabelka je plnoformatova, damska kabelka je 2- az 4-nasobne mensieho formatu na normalne pouzivanie uplne nevhodna
Záleží ale od toho, či si žena berie kabelku do mesta, do obchodu, ku doktorovi, na zábavu alebo na spoločenskú akciu. Ženy majú viac kabeliek. Niektoré preferujú väčšie kabelky, kde sa zmesti aj drobný nákup a niektoré kabelku nosia viacmenej ako doplnok k svojmu outfitu. Treba brať v úvahu aj to, či je žena slobodná, vydatá alebo s bábätkom. Keď človek vyrastá medzi babami a pohybuje sa medzi nimi vie o tom svoje. Písať o tom, že ženy nosia malé kabelky je pravda iba z časti.
 
blahoslav J B Art
2022-02-22 20:48:47
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Záleží ale od toho, či si žena berie kabelku do mesta, do obchodu, ku doktorovi, na zábavu alebo na spoločenskú akciu. Ženy majú viac kabeliek. Niektoré preferujú väčšie kabelky, kde sa zmesti aj drobný nákup a niektoré kabelku nosia viacmenej ako doplnok k svojmu outfitu. Treba brať v úvahu aj to, či je žena slobodná, vydatá alebo s bábätkom. Keď človek vyrastá medzi babami a pohybuje sa medzi nimi vie o tom svoje. Písať o tom, že ženy nosia malé kabelky je pravda iba z časti.
vsetky zenske kabelky su kropove oproti mojej plnoformatovej panskej kabelke ... a teda na seriozne profesionalne nosenie nedostatocne a nevhodne
 
blahoslav J B Art
2022-02-22 20:52:32
videorecenzia OM-1 ... od casu 27:05 je videoklip natoceny OM-1 ... keby nahodou ...
https://www.youtube.com/watch?v=kRMOXV2TVek
 
gytheio
2022-02-22 21:09:04
príspevok od: blahoslav J B Art
videorecenzia OM-1 ... od casu 27:05 je videoklip natoceny OM-1 ... keby nahodou ...
https://www.youtube.com/watch?v=kRMOXV2TVek
Je to reklama na OM a to video je o nicom ale uplne onicom. Pozri si ake nadherne videa robi Gopro pri neporovnatelne mensej namahe.
 
Porubo
2022-02-22 21:23:55
príspevok od: gytheio
Je to reklama na OM a to video je o nicom ale uplne onicom. Pozri si ake nadherne videa robi Gopro pri neporovnatelne mensej namahe.
Je jedna vec byt kriticky, a ina tendencny.
 
gytheio
2022-02-22 21:27:35
príspevok od: Porubo
Je jedna vec byt kriticky, a ina tendencny.
Staci si pozriet tie Gopro videa. Ja keby som chcel spropagovat moj vyrobok na 100% by som nedal spravit podpriemerne video.
 
Fuser
2022-02-22 21:53:55
príspevok od: gytheio
Je to reklama na OM a to video je o nicom ale uplne onicom. Pozri si ake nadherne videa robi Gopro pri neporovnatelne mensej namahe.
Gytheio:
V com KONKRETNOM je to video zle? (Vidim tam len zlu kvalitu strihu, niekdy kompoziciu)
GoPro: Aky model? A daj ukazku zaberu ktory je lepsi ...

GoPro je pekne reklamnych zaberoch, ale kvalitativne je ten obraz horsi ako z m4/3.

 
blahoslav J B Art
2022-02-22 22:06:12
príspevok od: gytheio
Je to reklama na OM a to video je o nicom ale uplne onicom. Pozri si ake nadherne videa robi Gopro pri neporovnatelne mensej namahe.
dobre vies, ze fotku nerobi fotoaparat (a objektiv) ale fotograf ...
podobne video nerobi Gopro (ci ina kamera + objektiv), ale videomejker (filmar a strihac)
inak v tej recenzii to ambasador hovori ... co je pre fotografa fotak, pre filmara kamera, je pre tenistu raketa, hokejistu hokejka (aby som bol aktualny) ... jednoducho pracovny nastroj ... nic menej, ale ani nic viac

Slafkovsky nebol najlepsim hokejistom olympiady preto, ze pouzival plnoformatovu hokejku a ostatni len mikro 4/3 hokejky
 
gytheio
2022-02-22 22:08:30
príspevok od: Fuser
Gytheio:
V com KONKRETNOM je to video zle? (Vidim tam len zlu kvalitu strihu, niekdy kompoziciu)
GoPro: Aky model? A daj ukazku zaberu ktory je lepsi ...

GoPro je pekne reklamnych zaberoch, ale kvalitativne je ten obraz horsi ako z m4/3.

To video je cisto amaterske aj namet aj spracovanie.

Tu si pozri Gopro, tak ma vyzerat video a kvalita je uplne dostacujuca.

https://www.youtube.com/watch?v=A3PDXmYoF5U&ab_channel=GoPro
 
gytheio
2022-02-22 22:22:55
príspevok od: blahoslav J B Art
dobre vies, ze fotku nerobi fotoaparat (a objektiv) ale fotograf ...
podobne video nerobi Gopro (ci ina kamera + objektiv), ale videomejker (filmar a strihac)
inak v tej recenzii to ambasador hovori ... co je pre fotografa fotak, pre filmara kamera, je pre tenistu raketa, hokejistu hokejka (aby som bol aktualny) ... jednoducho pracovny nastroj ... nic menej, ale ani nic viac

Slafkovsky nebol najlepsim hokejistom olympiady preto, ze pouzival plnoformatovu hokejku a ostatni len mikro 4/3 hokejky
Nemam nic proti technike ani som ju v tom komente nespmenul, napisal som, ze to video je podpriemerne, je uplne nezaujimave. Povedz mi preco ked Olympus chce prerazit si neda vyhotovit profesionalne video??? Hoci aj tym co tocili pre Gopro.
 
gytheio
2022-02-22 22:26:13
príspevok od: blahoslav J B Art
dobre vies, ze fotku nerobi fotoaparat (a objektiv) ale fotograf ...
podobne video nerobi Gopro (ci ina kamera + objektiv), ale videomejker (filmar a strihac)
inak v tej recenzii to ambasador hovori ... co je pre fotografa fotak, pre filmara kamera, je pre tenistu raketa, hokejistu hokejka (aby som bol aktualny) ... jednoducho pracovny nastroj ... nic menej, ale ani nic viac

Slafkovsky nebol najlepsim hokejistom olympiady preto, ze pouzival plnoformatovu hokejku a ostatni len mikro 4/3 hokejky
Je to vazne jednoduchsie ako si myslis, staci iba spravit ten krocik. Ocividne Olympus ani na to nema.
 
Porubo
2022-02-22 22:31:04
príspevok od: gytheio
To video je cisto amaterske aj namet aj spracovanie.

Tu si pozri Gopro, tak ma vyzerat video a kvalita je uplne dostacujuca.

https://www.youtube.com/watch?v=A3PDXmYoF5U&ab_channel=GoPro
Ale ked vravis o uplne dostacujucej kvalite, alebo o neporovnatelne mensej namahe:
Tak ten isty argument by sa dal pouzit aj proti FF a za m43.
 
gytheio
2022-02-22 22:37:48
príspevok od: Porubo
Ale ked vravis o uplne dostacujucej kvalite, alebo o neporovnatelne mensej namahe:
Tak ten isty argument by sa dal pouzit aj proti FF a za m43.
Tu vobec nejde o velkost snimaca tu ide cisto iba o znacku Olympus. Canon nie je v problemoch.
A este to Gopro video ma uz 9 rokov, Olympus nebude nikdy na takej urovni aby vedel sam seba takto spropagovat.
 
Porubo
2022-02-22 22:41:37
príspevok od: blahoslav J B Art
dobre vies, ze fotku nerobi fotoaparat (a objektiv) ale fotograf ...
podobne video nerobi Gopro (ci ina kamera + objektiv), ale videomejker (filmar a strihac)
inak v tej recenzii to ambasador hovori ... co je pre fotografa fotak, pre filmara kamera, je pre tenistu raketa, hokejistu hokejka (aby som bol aktualny) ... jednoducho pracovny nastroj ... nic menej, ale ani nic viac

Slafkovsky nebol najlepsim hokejistom olympiady preto, ze pouzival plnoformatovu hokejku a ostatni len mikro 4/3 hokejky
V hokeji mam hokej. Ani neviem kto je Slafkovsky, doteraz som poznal len Slavkovsky stit ale to je nieco ine. Kazdopadne bolo by zaujimave, ak by pravidla dovolovali len tak na pokus dat hokejistom rozne velke hokejky a pozorovat ake by si vybrali:
Osobne si myslim, ze podobne ako vo fotografii, prilis male by boli proste prilis male, podobne ako privelke a ustalilo by sa to v istom rozmedzi. Mozno aj preto sa ustalil FF, je dostatocne maly aby bol prenosny, lacny a neunavuje jeho obsluha prilis, ale pokial mozno co najvacsi pre rozumny rozpocet aby to netratilo prilis na technickej kvalite.

Ano nastroj je len nastroj, ale ked si Ta zaplatia na svadbe a Ty prides s barbinou na video:
https://www.amazon.com/Barbie-R4093-Video-Girl-Doll/dp/B0037UR206
a s takymto na fotenie:
https://www.amazon.com/Seckton-Christmas-Birthday-Portable-Card-Navy/dp/B088D6VLTH/
A ukazes im sice kompozicne namakane a aj vyborne nasvetlene fotky, ale stale len machule lebo technicke limitacie... a nebodaj by si siel fotit nejaky sport tak uvidime ako rychlo Ta zmetie neviditelna ruka trhu do radov nezamestnanych.
 
blahoslav J B Art
2022-02-22 22:51:37
príspevok od: Porubo
Ale ked vravis o uplne dostacujucej kvalite, alebo o neporovnatelne mensej namahe:
Tak ten isty argument by sa dal pouzit aj proti FF a za m43.
presne to iste napadlo aj mne, ale neskor ako tebe
takze argument o velkosti snimaca neobstoji ...
teraz zase G. pise, ze Olympus sa nevie spopagovat, pricom iny Canon+ pise, ze ambasadori pretlacaju Olympus ...
teraz uz mam z toho vazne hokej a to som bol na 2 treningoch hokejovej pripravky
 
Porubo
2022-02-22 23:04:28
príspevok od: blahoslav J B Art
presne to iste napadlo aj mne, ale neskor ako tebe
takze argument o velkosti snimaca neobstoji ...
teraz zase G. pise, ze Olympus sa nevie spopagovat, pricom iny Canon+ pise, ze ambasadori pretlacaju Olympus ...
teraz uz mam z toho vazne hokej a to som bol na 2 treningoch hokejovej pripravky
Co sa tyka hokeja, z toho viem len co je hokejovy graf tzv. hokejka. To je nieco take co treba namalovat na mitingu a hned Ta povysia na manazera, a ked uz si manazer tak na sefa.
 
blahoslav J B Art
2022-02-22 23:04:34
príspevok od: Porubo
V hokeji mam hokej. Ani neviem kto je Slafkovsky, doteraz som poznal len Slavkovsky stit ale to je nieco ine. Kazdopadne bolo by zaujimave, ak by pravidla dovolovali len tak na pokus dat hokejistom rozne velke hokejky a pozorovat ake by si vybrali:
Osobne si myslim, ze podobne ako vo fotografii, prilis male by boli proste prilis male, podobne ako privelke a ustalilo by sa to v istom rozmedzi. Mozno aj preto sa ustalil FF, je dostatocne maly aby bol prenosny, lacny a neunavuje jeho obsluha prilis, ale pokial mozno co najvacsi pre rozumny rozpocet aby to netratilo prilis na technickej kvalite.

Ano nastroj je len nastroj, ale ked si Ta zaplatia na svadbe a Ty prides s barbinou na video:
https://www.amazon.com/Barbie-R4093-Video-Girl-Doll/dp/B0037UR206
a s takymto na fotenie:
https://www.amazon.com/Seckton-Christmas-Birthday-Portable-Card-Navy/dp/B088D6VLTH/
A ukazes im sice kompozicne namakane a aj vyborne nasvetlene fotky, ale stale len machule lebo technicke limitacie... a nebodaj by si siel fotit nejaky sport tak uvidime ako rychlo Ta zmetie neviditelna ruka trhu do radov nezamestnanych.
vidiet, ze si nebol zenaty a neobjednaval si fotografa na svadbu

ci si myslis, ze niekto si objedna svadobneho fotografa podla fototechniky a nie podla fotografickeho portfolia?

aj ked je pravda, ze najdolezitejsim faktorom na Slovensku bude asi cena
 
blahoslav J B Art
2022-02-22 23:08:15
príspevok od: Porubo
Co sa tyka hokeja, z toho viem len co je hokejovy graf tzv. hokejka. To je nieco take co treba namalovat na mitingu a hned Ta povysia na manazera, a ked uz si manazer tak na sefa.
a ked namalujes kazigraf, stanes sa sefom narodnej banky
nie Amerika, ale Slovensko je krajinou neobmedzenych nemoznosti
 
blahoslav J B Art
2022-02-23 00:10:02
uz som to tu asi daval, alebo podobnu fotku ...

MFT system nemusi byt velky ako FF, ale aj prijemne maly a lahky a napriek tomu dostatocne kvalitny pre amatera ...
na obr. v poradi ...
tuzkova AA bateria, Laowa 7,5mm/2, Oly 12mm/2, Pana 20mm/1.7, Oly 45mm/1.8, Panasonic GX80 + 12-32mm/3.5-5.6
okrem Laowa vsetko kupovane pouzite na Ebay, doteraz vsetko sluzi, aj ked uz nie mne ...

ja teraz fotim s Huawei Mate 20 Pro, lebo je to pohodlne, mam ho vzdy pri sebe a celkom vpoho kvalite ... ale fotky pozeram len na mojom Full HD laptope alebo vytlacene na papieri (fujtajbl, to znie ako z minuleho storocia )
 
gytheio
2022-02-23 07:22:47
príspevok od: blahoslav J B Art
uz som to tu asi daval, alebo podobnu fotku ...

MFT system nemusi byt velky ako FF, ale aj prijemne maly a lahky a napriek tomu dostatocne kvalitny pre amatera ...
na obr. v poradi ...
tuzkova AA bateria, Laowa 7,5mm/2, Oly 12mm/2, Pana 20mm/1.7, Oly 45mm/1.8, Panasonic GX80 + 12-32mm/3.5-5.6
okrem Laowa vsetko kupovane pouzite na Ebay, doteraz vsetko sluzi, aj ked uz nie mne ...

ja teraz fotim s Huawei Mate 20 Pro, lebo je to pohodlne, mam ho vzdy pri sebe a celkom vpoho kvalite ... ale fotky pozeram len na mojom Full HD laptope alebo vytlacene na papieri (fujtajbl, to znie ako z minuleho storocia )
Tie videa co sem davas su ako z minuleho storocia.
 
gytheio
2022-02-23 08:10:24
príspevok od: blahoslav J B Art
presne to iste napadlo aj mne, ale neskor ako tebe
takze argument o velkosti snimaca neobstoji ...
teraz zase G. pise, ze Olympus sa nevie spopagovat, pricom iny Canon+ pise, ze ambasadori pretlacaju Olympus ...
teraz uz mam z toho vazne hokej a to som bol na 2 treningoch hokejovej pripravky
Vzdy si najdete cesticku ako to otocit niekam inam, preco spominate Canon ked ten kto ma problemy je Olympus a tie videa ktore ho maju spropagovat mu este viac uskodia.
Nevidel som ani jedneho Olympus ambasadora ktory by zaujal, ta firma si specialne vybera ludi ktori pomaly ale isto tu firmu potopia.
 
michal13
2022-02-23 12:50:29
Viem, že toto pred niektorými členmi neobstojí, ale kto sa chce pozrieť tak, Mike Lane nafotil 5 fotiek s Sony A1 + Sony 200-600 a 5 fotiek s Olympus M1X + Olympus 150-400. Je to slepý test. Koho to zaujíma, nech sa páči.
https://www.nature-photography.co.uk/test
 
blahoslav J B Art
2022-02-23 13:23:22
príspevok od: michal13
Viem, že toto pred niektorými členmi neobstojí, ale kto sa chce pozrieť tak, Mike Lane nafotil 5 fotiek s Sony A1 + Sony 200-600 a 5 fotiek s Olympus M1X + Olympus 150-400. Je to slepý test. Koho to zaujíma, nech sa páči.
https://www.nature-photography.co.uk/test
v tom teste chyba oznacenie, ktory obrazok bol ktorym fotakom vyfoteny
 
JohnNewton
2022-02-23 13:33:21
príspevok od: michal13
Viem, že toto pred niektorými členmi neobstojí, ale kto sa chce pozrieť tak, Mike Lane nafotil 5 fotiek s Sony A1 + Sony 200-600 a 5 fotiek s Olympus M1X + Olympus 150-400. Je to slepý test. Koho to zaujíma, nech sa páči.
https://www.nature-photography.co.uk/test
A Ty si môj svojprávny, to alo budeme posudzovať poštové známky ?
 
JohnNewton
2022-02-23 13:37:20
príspevok od: blahoslav J B Art
v tom teste chyba oznacenie, ktory obrazok bol ktorym fotakom vyfoteny
Všetky vyzerajú ako mobilom v tom pidi rozlíšení
 
blahoslav J B Art
2022-02-23 13:48:06
príspevok od: JohnNewton
Všetky vyzerajú ako mobilom v tom pidi rozlíšení
ja mam na laptope 17 palcovy Full HD displej a obrazky mam na celu obrazovku ... v tom Ziari musite pouzivat extra velke pohladnice ci postove obalky
 
michal13
2022-02-23 13:57:21
Tiež sa čudujem. Pán Newton tu rád ihneď ľúbi označovať ľudí rôznymi prívlastkami. Ale ak Vám to robí dobre, nech sa páči. Vraj je to tam dané vo veľkosti 4000 pixelov x 3000 pixelov. Aký rozmer fotiek dávame sem? Ja keď si pozriem tie fotografie na 32 palcovom monitore, tak ho skoro zaplnia a vyzerajú dobre. Problém bude na Vašej strane.
 
JohnNewton
2022-02-23 14:15:00
príspevok od: michal13
Tiež sa čudujem. Pán Newton tu rád ihneď ľúbi označovať ľudí rôznymi prívlastkami. Ale ak Vám to robí dobre, nech sa páči. Vraj je to tam dané vo veľkosti 4000 pixelov x 3000 pixelov. Aký rozmer fotiek dávame sem? Ja keď si pozriem tie fotografie na 32 palcovom monitore, tak ho skoro zaplnia a vyzerajú dobre. Problém bude na Vašej strane.
Je to možné, niekde som asi urobil chybu, hlboko sa ospravedlňujem .
Slepý test:

 
JohnNewton
2022-02-23 14:16:51
príspevok od: blahoslav J B Art
ja mam na laptope 17 palcovy Full HD displej a obrazky mam na celu obrazovku ... v tom Ziari musite pouzivat extra velke pohladnice ci postove obalky
Jo niečo som dojebabral
 
JohnNewton
2022-02-23 14:36:54
príspevok od: michal13
Tiež sa čudujem. Pán Newton tu rád ihneď ľúbi označovať ľudí rôznymi prívlastkami. Ale ak Vám to robí dobre, nech sa páči. Vraj je to tam dané vo veľkosti 4000 pixelov x 3000 pixelov. Aký rozmer fotiek dávame sem? Ja keď si pozriem tie fotografie na 32 palcovom monitore, tak ho skoro zaplnia a vyzerajú dobre. Problém bude na Vašej strane.
michal, pozrelo som si Tvoje foto, ja ten fotoaparát poznám, si v spracovaní výstupu hlboko pod jeho možnosti, srsť a perie si vyžadujú najvyššiu možnú kvalitu spracovania z RAWu, nedá sa to oklamať
 
michal13
2022-02-23 15:03:34
príspevok od: JohnNewton
michal, pozrelo som si Tvoje foto, ja ten fotoaparát poznám, si v spracovaní výstupu hlboko pod jeho možnosti, srsť a perie si vyžadujú najvyššiu možnú kvalitu spracovania z RAWu, nedá sa to oklamať
V tom máte pravdu, ja som len samouk. Fotím pre seba, fotkou si nezarábam. Moja úroveň je taká je. Fotky si upravuje len v LR a o Photoshope nemám ani páru. A myslím si, že presne o tom to je. Že M4/3 prináša vychytávky špičkových prístrojov s nižšou kvalitou výstupu dostupnú aj amatérovi ako ja. Ja vôbec nespochybňujem kvalitu fullframu, je to skvelý a univerzálny systém v podstate na všetky žánre, preto aj prevláda u profíkov. Pre mňa je fullframe s objektívmi, ktoré by som chcel drahý. M4/3 nie je dokonalý, ale nemyslím si, že je tak zlý a nepoužiteľný ako to tu viacerí prezentujete.
 
JohnNewton
2022-02-23 15:13:51
príspevok od: michal13
V tom máte pravdu, ja som len samouk. Fotím pre seba, fotkou si nezarábam. Moja úroveň je taká je. Fotky si upravuje len v LR a o Photoshope nemám ani páru. A myslím si, že presne o tom to je. Že M4/3 prináša vychytávky špičkových prístrojov s nižšou kvalitou výstupu dostupnú aj amatérovi ako ja. Ja vôbec nespochybňujem kvalitu fullframu, je to skvelý a univerzálny systém v podstate na všetky žánre, preto aj prevláda u profíkov. Pre mňa je fullframe s objektívmi, ktoré by som chcel drahý. M4/3 nie je dokonalý, ale nemyslím si, že je tak zlý a nepoužiteľný ako to tu viacerí prezentujete.
No, ja fotím celý život len pre seba, a zvlášť pre to to nemienim przniť, teraz mám 4/3 a 1" snímač, pre to ťa upozorňujem, že aj to 4/3 je o veľa lepšie ako to v Tvojom podaní. Základ je RAW, ja adobe produkty akosi nemusím, RAW robím v DXO photo lab elite 4. O Jpeg som nezavadil hádam 15 rokov.
 
michal13
2022-02-23 15:45:21
Ja kritiku znesiem, viem aká je tá moja fotka Labute na rieke Nitra. Uvedomujem si jej chyby. Možno sa časom zlepším a budem vidieť pokrok vo svojej "tvorbe" a možno to bude stále tak isto na prd. Uvidíme. Len mi to príde tak, že niekto mi oponuje v diskusii, nájdem tú najnepodarenejšiu fotku a nápíšem tam: "Dobrý fotoaparát, dobrý objektív a žalostný výsledok, to je na Tebe." Skôr by bolo aj pre mňa prínosnejšie keby mi tam dáte napríklad nejaký tip ako fotku zlepšiť napr. foť to z úrovne očí zvieraťa alebo niečo podobné. Tým Vás nechcem odradiť od hodnotenia mojich fotografií, každá kritika je dobrá, len by mohla byť troška konštruktívnejšia aby mala prínos aj pre mňa. Ja sa Vašu tvorbu neodvážim hodnotiť, Váš žáner vôbec nesledujem. Ale veď Vy ste sa zhodnotil sám, je to oveľa lepšie ako moja "tvorba"
 
JohnNewton
2022-02-23 16:02:41
Ja som nehodnotil Tvoju tvorbu, len technickú kvalitu,u konkrétnej foto a poradil som Ti, RAW Ťa neminie 😃
 
blahoslav J B Art
2022-02-23 16:50:05
príspevok od: JohnNewton
Jo niečo som dojebabral
https://www.youtube.com/watch?v=ttfuKO_fvF8
 
JohnNewton
2022-02-23 16:52:52
príspevok od: blahoslav J B Art
https://www.youtube.com/watch?v=ttfuKO_fvF8
Poslúž si, mám maslo na hlave a sypem si na ňu popol, ako sa ti páči môj slepý test? 😁
 
kamik
2022-02-23 17:58:44
príspevok od: gytheio
U teba je každý slavny. Ale ked už si taky zbehly mohol by si nam tu vysvetlit preco Karol Srnec presiel s cropu na FF, ked to bol prave on co tu nahovoril vela ludi na crop.
No Karol foti stale Olympusom, ved to vidime v stlpcekoch. Potreboval asi rozsirit svoje obzory tak prikupil full frame. To taki fotografi vselicim fotia, niekedy aj stredoformatom ... na kazde fotenie sa im hodi cosi ine... Ale Olympus ma v jeho foteni stale velke zastupenie.
 
gytheio
2022-02-23 18:02:14
príspevok od: kamik
No Karol foti stale Olympusom, ved to vidime v stlpcekoch. Potreboval asi rozsirit svoje obzory tak prikupil full frame. To taki fotografi vselicim fotia, niekedy aj stredoformatom ... na kazde fotenie sa im hodi cosi ine... Ale Olympus ma v jeho foteni stale velke zastupenie.
FF si kupil a foti nim preto lebo sa fotenim musi zacat zivit co s Olympusom ide tazko.
 
JohnNewton
2022-02-23 18:02:46
príspevok od: kamik
No Karol foti stale Olympusom, ved to vidime v stlpcekoch. Potreboval asi rozsirit svoje obzory tak prikupil full frame. To taki fotografi vselicim fotia, niekedy aj stredoformatom ... na kazde fotenie sa im hodi cosi ine... Ale Olympus ma v jeho foteni stale velke zastupenie.
To je najhoršie, keď sa rozhoduješ podľa toho kto čím fotí, hádam dospelý a svojprávny jedinec vie zhodnotiť čo potrebuje a čo bude pre neho najlepšie. A áno môže to byť SF a aj mobil.
 
JohnNewton
2022-02-23 19:12:57
No čo chlapi, dal som "slepý test", aký to bol snímač? 😊
 
blahoslav J B Art
2022-02-23 19:39:37
príspevok od: JohnNewton
Poslúž si, mám maslo na hlave a sypem si na ňu popol, ako sa ti páči môj slepý test? 😁
pekny havo

neviem, cim si to fotil, ale vyzera to ako z mojho mobilu

takze tipujem mobil, max. 1'' snimac, aj ked podla Magicka je to vlasne od mobilu az po MFT uplne jedno a rovnaka (ne)kvalita
 
JohnNewton
2022-02-23 19:55:13
Nesklamal si ma, je to mobil, vyhral si prvú cenu, a to je že Ťa 3 dni nebudem komentovať😁
 
Roman
2022-02-24 08:47:21
Tuším takú debatu dokáže rozprúdiť len Olympus
 
kwido
2022-02-24 13:05:32
príspevok od: Porubo
Musel som si stiahnut, tuto to zobrazuje rozbito ale na HDD to ukaze lepsie.
Je tu vsak jeden problem , podobny ako tu bol, nie je dolezite ake je to na jednotku ale na celok:

Ostrost treba vyscitat na celu dlzku alebo vysku snimaca a zratat tak celkovu ostrost.

Na pochopenie jednoduchy priklad:
Mam stvorcovy cip co ma sirku 2 mm a objektiv ostrost vsade 100 parov na mm.
Mam stvorcovy cip co ma sirku 20 mm a objektiv ostrost vsade len 50 parov na mm.
Prvy mi rozlisi na celu sirku 2* 100 teda 200 parov, ale druhy az 20 * 50 = 1000 i ked je menej ostry objektiv.

Inak povedane na zhruba 2x mensi cip na sirku alebo dlzku (tu su troska ine pomery kvoli 2:3 vs 3:4 pomerom stran) treba zhruba 2x ostrejsie sklo.

Zial podla tych grafov na 2.8 kde je najostrejsi olympus, sice v strede je nieco pod 100 ale Nikon je nad 80 - ale tu nam staci polovicna ostrost, teda Nikon vedie. Na okraji je nieco nad 70 teda Nikonu by stacilo mat nad 35 a to hravo ma...

(A to este treba porovnavat aj ine veci ako ci ma ultrazvukovy motor, ake odlesky, atd.)
100 parov na mm znamena 100 parov na mm a je jedno aky je siroky cip.
to je ako keby si povedal ze monitor ktory ma 70ppi ale ma uhlopriecku 24 palcov vykresluje jemnejsie detaily ako monitor s 50ppi ale uhloprieckou 42palcov.
Proste ak je nieco niecoho na milimeter tak je jedno ci tych milimetrov bude 2 alebo 100.
 
kwido
2022-02-24 13:09:21
príspevok od: Roman
Bokeh nie je všetko to je pravda, ale ani FF nie je všetko Škoda že tu nemáš svoju tvorbu, rád by som ju videl
Co furt mate s tou tvorbou?
To ze nevidite moje foto znamena ze nemozme debatovat?
Z niektorych ludi mam taky pocit ze ked nemam fotky tu na ephote tak nemaju pravo sa zapajat do diskusie.
Nevravim ze to je tvoj pripad ale uz som na tuto vetu dost alergicky
Toto je jedine foto forum kde to niektori jedinci nonstop vytahuju.
Este sa mi to nestalo na ziadnom inom.
 
JohnNewton
2022-02-24 13:30:19
príspevok od: kwido
Co furt mate s tou tvorbou?
To ze nevidite moje foto znamena ze nemozme debatovat?
Z niektorych ludi mam taky pocit ze ked nemam fotky tu na ephote tak nemaju pravo sa zapajat do diskusie.
Nevravim ze to je tvoj pripad ale uz som na tuto vetu dost alergicky
Toto je jedine foto forum kde to niektori jedinci nonstop vytahuju.
Este sa mi to nestalo na ziadnom inom.
A ozaj, nejaké foto nemáš? 🤪
A vieš prečo to je dôležité, aby sa Tvoji oponenti mali na čom vyblázniť, preto ich tu zopár mám, teda ak Ti strach dovolí... 😂
 
Porubo
2022-02-24 13:50:24
príspevok od: JohnNewton
A ozaj, nejaké foto nemáš? 🤪
A vieš prečo to je dôležité, aby sa Tvoji oponenti mali na čom vyblázniť, preto ich tu zopár mám, teda ak Ti strach dovolí... 😂
A preco by sa mal niekto na niecom vyblaznit!?
To mi pride dost ubohe, vyvinuty jedinec nema potrebu sa na niecom "vyblaznit".
 
Porubo
2022-02-24 13:55:36
príspevok od: kwido
100 parov na mm znamena 100 parov na mm a je jedno aky je siroky cip.
to je ako keby si povedal ze monitor ktory ma 70ppi ale ma uhlopriecku 24 palcov vykresluje jemnejsie detaily ako monitor s 50ppi ale uhloprieckou 42palcov.
Proste ak je nieco niecoho na milimeter tak je jedno ci tych milimetrov bude 2 alebo 100.
Ano je to stale 100 parov na mm, ale ta metrika pre porovnavanie rozne sirokych cipov je nepouzitelna:
Dobre a ked budes mat cip siroky len ten 1 milimeter, kolko parov dokazes odlisit? Presne 100.
A predstav si giganticky cip co ma sirku meter. Na kazdom milimetri rozlisis 100 parov, teda na celej sirke zachytis az 100 000 parov.
A teraz si predstav ze das objektiv co ma len 1 par na mm, tak v tom uzuckom cipe ledva rozlisis dve ciarky, a na tom sirokom mas 1000 teda akcepotovatelna ostrost do novinovych clankov na web a podobne.

Alebo inak, potom by mi teoreticky stacilo orezavat kolko chcem... Zoberiem objektiv co ma 100 mm na par, a orezem si len milimetrovy kusok alebo az ad absurdum na sirku pixela...

To je podobne ako ked by som pestoval psenicu, na meter sirky zozbieram 100 klasov a sused len 80. Ale moj pozemok bude siroky len meter krat meter a susedov by bol 100 metrov krat 100 metrov. Kto bude mat lepsiu urodu na predaj?
 
JohnNewton
2022-02-24 14:06:35
príspevok od: Porubo
A preco by sa mal niekto na niecom vyblaznit!?
To mi pride dost ubohe, vyvinuty jedinec nema potrebu sa na niecom "vyblaznit".
A prečo nie? Si labilný, neuniesol by to? Tak to totiž u niektorých jedinciv funguje, no a že sa Ti to inde nestalo, všetko je raz prvý krát, tak že foto nemáš? 😁
 
JohnNewton
2022-02-24 14:07:45
Kde Ty chodíš na tie chobotiny? 🤪
 
gytheio
2022-02-24 14:12:57
príspevok od: Roman
Bokeh nie je všetko to je pravda, ale ani FF nie je všetko Škoda že tu nemáš svoju tvorbu, rád by som ju videl
Na bokeh sa spoliehaju ludia ktori nie su tvorivi a moc neovladaju PP.
 
Porubo
2022-02-24 14:22:27
príspevok od: JohnNewton
A prečo nie? Si labilný, neuniesol by to? Tak to totiž u niektorých jedinciv funguje, no a že sa Ti to inde nestalo, všetko je raz prvý krát, tak že foto nemáš? 😁
Nevravim o tom ci by som uniesol, ale vravim z pozicie hodnotitela.
Vsak videl som tu vseliake fotky aj ktore sa mi nepozdavali, ale aky ma zmysel tam sa "vyblaznit"?
Aj kedysi ked som hodnotil studentov, tiez ma nelakalo sa vyblaznit. Preco by som to robil? Keby som chcel tak najdem vseliake chyby aj najlepsim studentom, ale proste sa mi to bridi. Pride mi to take ubohe.
 
JohnNewton
2022-02-24 14:30:33
príspevok od: Porubo
Nevravim o tom ci by som uniesol, ale vravim z pozicie hodnotitela.
Vsak videl som tu vseliake fotky aj ktore sa mi nepozdavali, ale aky ma zmysel tam sa "vyblaznit"?
Aj kedysi ked som hodnotil studentov, tiez ma nelakalo sa vyblaznit. Preco by som to robil? Keby som chcel tak najdem vseliake chyby aj najlepsim studentom, ale proste sa mi to bridi. Pride mi to take ubohe.
Ale tu neide o to, a študent ťa mohol kritizovať?. O to ide, no tak to umožni. Fotografia na kritiku je predsa o tom.
 
JohnNewton
2022-02-24 14:32:30
príspevok od: gytheio
Na bokeh sa spoliehaju ludia ktori nie su tvorivi a moc neovladaju PP.
Je to súčasť foto, len to nesmie byť samoúčelné
 
Porubo
2022-02-24 14:39:53
príspevok od: JohnNewton
Ale tu neide o to, a študent ťa mohol kritizovať?. O to ide, no tak to umožni. Fotografia na kritiku je predsa o tom.
Vsak to je kazdeho vec ci si chce dat nieco na kritiku alebo nechce.
Podobne ako ked niekto si ide zabehat, netreba ho nutit aby siel do klubu alebo na sutaz ci nebodaj do televizie.
Ludia su slobodni, kto chce da na kritiku, kto chce preda, kto chce daruje, kto chce ukaze len priatelom, kto chce len odlozi atd. kazdeho osobna vec.
To aj mna sa pytaju ze co sa nedam do nejakeho turistickeho klubu. Povedal som ze nechcem, najradsej chodim v take casy ked turisti nechodia, nerad sa nahlim a radsej zostanem v prirode a radsej sam ako s ludmi.
Vsak som bol zasa v inom sportovom klube, hraval som Sach. No tak co tak hravam obcas s pocitacom, moja vec.

P.S. Samozrejme ze mohol student kritizovat ucitela. Dokonca neskor sa robili aj ankety. A takisto student moze hocikedy opravit ucitela. Nikto nie je neomylny, okrem Chucka Norrisa.
 
JohnNewton
2022-02-24 14:47:48
Tak foto máš? 😂 Nebudú Ťa brať vážne.....
 
gytheio
2022-02-24 14:49:55
príspevok od: JohnNewton
Je to súčasť foto, len to nesmie byť samoúčelné
Pre niektorych je bokeh povinnost.
 
lordsewen
2022-02-24 15:21:17
Nedá mi nereagovať. Na ephote som už roky rokúce. Fotenie ma baví, je to relax a koníček. Neživí ma to. Prešiel som od 4/3, cez APSC D90/7100, cez FF D750 až po Olympus OMD EM5 III. Moja výmena bola ovplyvnená zaujímaním sa o foto techniku a predovšetkým skutočnosťou, že často chodím na dlhé turistické výlety. Niesť D750 + 24-120, 70-300 a veci k tomu počas 30km túry, tak to dá zabrať. Oproti tomu EM5III + 12-100 a Panasonic 8-18 je ako pierko. Za seba môžem len konštatovať, že techniku som striedal aj zo zaujímavosti, lebo som chcel a mohol. A po rokoch som dospel k záveru, že človek - laik nedokáže rozoznať čo bolo akou technikou fotené. A priznám sa, že momentálne som si kúpil SonyRX100 MK6 a tá je permanentne so mnou na výletoch, pričom výstup je maximálne vyhovujúci, vyhovujúci pre mňa. Bez nej by som nemal množstvo záberov, ktoré mám teraz, lebo najlepší je ten fotoaparát ktorý má človek so sebou . Každý nech robí to čo ho baví a tak ako ho to baví. Ja nikoho nepresviedčam o tom či onom, ponúkam len vlastné skúsenosti a je len na druhom, či si z toho niečo zoberie alebo nie. Pár jedincov na tomto webe však vie všetko o všetkom a nedokáže akceptovať názor druhých, nehovoriac o prízemnej komunikácii, lebo o diskusii nemôže byť ani reč. Strašne ma mrzí že web Ephoto bol kedysi web, na ktorý som chodil pravidelne a tešil som sa či už na články alebo pridané fotografie. Bohužiaľ, vďaka pár indivíduám sa dostal tam kde je teraz.
 
JohnNewton
2022-02-24 16:18:25
Bohužiaľ, Tvoj posledný trochu kritický koment k foto bol kedysi v r. 2014, to ostatné sa scvrklo na konštatovanie "nádhera", nekritizovať a nebyť kritizovaný, mať k dispozíci palček hore ale už nie lalček dole to tu pochováva. Okrem toho, záujem o foto, ktoré sa stalo vysoko prebytkovým tovarom naďalej klesá...
 
lordsewen
2022-02-24 16:35:49
príspevok od: JohnNewton
Bohužiaľ, Tvoj posledný trochu kritický koment k foto bol kedysi v r. 2014, to ostatné sa scvrklo na konštatovanie "nádhera", nekritizovať a nebyť kritizovaný, mať k dispozíci palček hore ale už nie lalček dole to tu pochováva. Okrem toho, záujem o foto, ktoré sa stalo vysoko prebytkovým tovarom naďalej klesá...
Môj posledný koment bol 31.1.2022... 🤔... či už kritický alebo nie... "nekritizovať a nebyť kritizovaný" nie je na mne, ja si často pozerám všetky fotografie, nie len tie čo sú pridané na kritiku... A vyjadrovať sa ku všetkému a zakaždým, na to sú tu iný experti, nie? 🤷‍♂️ ...A tak či onak, kvalita tohto webu ide dolu vodou vďaka konkrétnym jednotlivcom, ktorí sú všeobecne známy, však? 😁
 
Johnnny
2022-02-24 16:36:34
príspevok od: lordsewen
Nedá mi nereagovať. Na ephote som už roky rokúce. Fotenie ma baví, je to relax a koníček. Neživí ma to. Prešiel som od 4/3, cez APSC D90/7100, cez FF D750 až po Olympus OMD EM5 III. Moja výmena bola ovplyvnená zaujímaním sa o foto techniku a predovšetkým skutočnosťou, že často chodím na dlhé turistické výlety. Niesť D750 + 24-120, 70-300 a veci k tomu počas 30km túry, tak to dá zabrať. Oproti tomu EM5III + 12-100 a Panasonic 8-18 je ako pierko. Za seba môžem len konštatovať, že techniku som striedal aj zo zaujímavosti, lebo som chcel a mohol. A po rokoch som dospel k záveru, že človek - laik nedokáže rozoznať čo bolo akou technikou fotené. A priznám sa, že momentálne som si kúpil SonyRX100 MK6 a tá je permanentne so mnou na výletoch, pričom výstup je maximálne vyhovujúci, vyhovujúci pre mňa. Bez nej by som nemal množstvo záberov, ktoré mám teraz, lebo najlepší je ten fotoaparát ktorý má človek so sebou . Každý nech robí to čo ho baví a tak ako ho to baví. Ja nikoho nepresviedčam o tom či onom, ponúkam len vlastné skúsenosti a je len na druhom, či si z toho niečo zoberie alebo nie. Pár jedincov na tomto webe však vie všetko o všetkom a nedokáže akceptovať názor druhých, nehovoriac o prízemnej komunikácii, lebo o diskusii nemôže byť ani reč. Strašne ma mrzí že web Ephoto bol kedysi web, na ktorý som chodil pravidelne a tešil som sa či už na články alebo pridané fotografie. Bohužiaľ, vďaka pár indivíduám sa dostal tam kde je teraz.
Ono to je problem diskusii na internete obecne. To binarne vnimanie reality ma obcas nuti plakat, ale lepsie to asi nebude.

Je fakt skoda, ze ma dnes technika viac rozumu nez jej majitelia.
 
JohnNewton
2022-02-24 17:07:02
príspevok od: lordsewen
Môj posledný koment bol 31.1.2022... 🤔... či už kritický alebo nie... "nekritizovať a nebyť kritizovaný" nie je na mne, ja si často pozerám všetky fotografie, nie len tie čo sú pridané na kritiku... A vyjadrovať sa ku všetkému a zakaždým, na to sú tu iný experti, nie? 🤷‍♂️ ...A tak či onak, kvalita tohto webu ide dolu vodou vďaka konkrétnym jednotlivcom, ktorí sú všeobecne známy, však? 😁
A tý si čím prispel aby to bolo lepšie, konkretne? Nebyť tu ľudí, ktorý otvorene hovoria svoje názory, hoc aj protichodné, tak by to tu už dávno zakapalo
 
lordsewen
2022-02-24 17:19:28
príspevok od: JohnNewton
A tý si čím prispel aby to bolo lepšie, konkretne? Nebyť tu ľudí, ktorý otvorene hovoria svoje názory, hoc aj protichodné, tak by to tu už dávno zakapalo
Presne... "vždy o všetkom a na všetko"... proste nie je komentára, príspevku, laiku bez poznámky istých jedincov... A na týchto jedincoch celý web upadol... PS: A ty si čím prispel? 🤭😁
 
lordsewen
2022-02-24 17:21:23
príspevok od: JohnNewton
A tý si čím prispel aby to bolo lepšie, konkretne? Nebyť tu ľudí, ktorý otvorene hovoria svoje názory, hoc aj protichodné, tak by to tu už dávno zakapalo
Ono diskusia a presadzovanie si vlastného sú dve rozdielne veci, však? 😆
 
gytheio
2022-02-24 17:26:51
príspevok od: lordsewen
Ono diskusia a presadzovanie si vlastného sú dve rozdielne veci, však? 😆
Aj Karol musel skoncit kvoli niektorym jedincom?
 
Johnnny
2022-02-24 17:30:18
príspevok od: JohnNewton
A tý si čím prispel aby to bolo lepšie, konkretne? Nebyť tu ľudí, ktorý otvorene hovoria svoje názory, hoc aj protichodné, tak by to tu už dávno zakapalo
Neviem preco sa vzdy ohanate protichodnym nazorom. Protichodny nazor Ti nikto neberie.

Ked som Ti napisal, ze Z6 ma lepsi vystup, ale zaostava v inych vlastnostiach, napisal si mi, ze som dusevne mimo. Tak si predstavuje diskusiu ?

A dalej si mi vysvetlil, ze Z6 ma lepsi vystup a ja som idiot, lebo to popieram, pritom na ephote historicky nejades jediny prispevok v ktorom by som to tvrdil, ze mFT ma vystup ako FF, alebo porovnatelny. Dokonca ma tu niektori oznacili za mFT hatera.

Nie, iny nazor naozaj nie je problem. V kontexte aktualnych udalosti ... Zeman dnes odsudil utok Ruska. Nemam rad Rusko, nemam rad Zemana, ale za toto ma ten clovek u mna obrovsky respekt, pretoze aj ked ma iny nazor, dokaze sa aspon obcas chovat objektivne.

Ale ludia ako ty ? Tvoje argumenty su len odbocovanie z diskusie, urazky a vkladanie mi do ust nieco co som nikdy nepovedal, cize v podstate klamstvo.

Koniec koncov aj taky MagickVamp. Ma nazor skor podobny tvojmu, male snimace neuznava a ich kupa mu pripada ako hlupost, v 99% omyl. Mal som s nim niekolko diskusii, nikdy sme sa neurazali, len sme si vysvetlovali rozdielne pohlady na vec.
Takze znova, iny nazor je dokonale v poriadku
 
lordsewen
2022-02-24 17:35:18
Tak neviem či vieš kto s Tebou diskutuje... ale asi nie... ja som s Tebou o žiadnych Z6 nepísal ani že si duševne mimo... tak si to usporiadaj a neurážaj...
 
Johnnny
2022-02-24 17:37:10
príspevok od: lordsewen
Tak neviem či vieš kto s Tebou diskutuje... ale asi nie... ja som s Tebou o žiadnych Z6 nepísal ani že si duševne mimo... tak si to usporiadaj a neurážaj...
Tak v mojom prispevku je aj citacia z ktorej by malo byt zrejme na koho reagujem a ty to surprise surprise nie si
 
lordsewen
2022-02-24 17:51:19
príspevok od: Johnnny
Tak v mojom prispevku je aj citacia z ktorej by malo byt zrejme na koho reagujem a ty to surprise surprise nie si
...😆... Sorry... bez okuliarov a na mobile je Johnny ako John...
 
JohnNewton
2022-02-24 17:51:40
Tušim ste chlapci vytiekli, ja mám len malé snimače, to ale nič nemení na tom že tie väčšie sú lepšie, a to posledné čo ma zaujíma sú vaše hysterické výlevy a červené Becherovkou nasiaknuté Milošove trenky😁Tri múdre vety na konci jeho vládnutia sú zúfalo málo.
 
lordsewen
2022-02-24 17:54:49
príspevok od: gytheio
Aj Karol musel skoncit kvoli niektorym jedincom?
Môj názor... nie... ale asi prišiel na to, že perspektíva tu nie je žiadna ... a presnejšie "vždy všetko a ku všetkému" sedí na jedného konkrétneho jedinca na 100%...však?
 
JohnNewton
2022-02-24 17:54:52
príspevok od: lordsewen
...😆... Sorry... bez okuliarov a na mobile je Johnny ako John...
No stačí keď vidíš červené súkno.... 😁
 
Johnnny
2022-02-24 17:57:15
príspevok od: JohnNewton
Tušim ste chlapci vytiekli, ja mám len malé snimače, to ale nič nemení na tom že tie väčšie sú lepšie, a to posledné čo ma zaujíma sú vaše hysterické výlevy a červené Becherovkou nasiaknuté Milošove trenky😁Tri múdre vety na konci jeho vládnutia sú zúfalo málo.
Clovece, ty sa mi snad zdas. Proste ako hovorit do steny.

Nikdy som Ti tu nevyvracal, ze vacsi snimac je lepsi, ale ak si odkladas krabice od techniky, tak si niektoru z nich zober a pozri sa co vsetko v nej okrem snimaca bolo.

Jezisi ...
 
lordsewen
2022-02-24 17:59:59
príspevok od: JohnNewton
No stačí keď vidíš červené súkno.... 😁
Tááákkk... reakcia na úrovni vyspelého a inteligentného človeka...
 
Porubo
2022-02-24 18:00:57
Co to znaci ked niekto vytecie?
Lebo take nieco som videl vo filme Terminator 2...
 
JohnNewton
2022-02-24 18:01:50
príspevok od: lordsewen
Presne... "vždy o všetkom a na všetko"... proste nie je komentára, príspevku, laiku bez poznámky istých jedincov... A na týchto jedincoch celý web upadol... PS: A ty si čím prispel? 🤭😁
Napríklad tým, že roky opravujem že dot nie je Mpx, že bokeh nie je HO, že expozícia nie axpozičný čas a milión iných bludov čo tu šírite....
 
Johnnny
2022-02-24 18:02:00
príspevok od: lordsewen
Tááákkk... reakcia na úrovni vyspelého a inteligentného človeka...
To je fakt strata casu. Ako som pisal vyssie, toto je diskusia o fotaku a na to prdim, ale ak si uvedomim ze podobni ludia maju rovnake volebne pravo ako ja potencialne moznost spolupodielat sa na chode krajiny, tak je mi vazne do placu.

Toto je v obrovska diera v inak perfektnom koncepte demokracie.
 
lordsewen
2022-02-24 18:10:12
príspevok od: Johnnny
To je fakt strata casu. Ako som pisal vyssie, toto je diskusia o fotaku a na to prdim, ale ak si uvedomim ze podobni ludia maju rovnake volebne pravo ako ja potencialne moznost spolupodielat sa na chode krajiny, tak je mi vazne do placu.

Toto je v obrovska diera v inak perfektnom koncepte demokracie.
Presne... človek musí mať sebareflexiu... a hlavne musí mať rešpekt a úctu voči druhým... inak to potom vyzerá takto... 👍🤷‍♂️
 
Porubo
2022-02-24 18:12:54
príspevok od: Johnnny
To je fakt strata casu. Ako som pisal vyssie, toto je diskusia o fotaku a na to prdim, ale ak si uvedomim ze podobni ludia maju rovnake volebne pravo ako ja potencialne moznost spolupodielat sa na chode krajiny, tak je mi vazne do placu.

Toto je v obrovska diera v inak perfektnom koncepte demokracie.
Tak sa skus obratit na Ustavny sud Slovenskej Republiky so zoznamom ludi ktori maju a ktori nemaju mat volebne pravo.
 
Johnnny
2022-02-24 18:14:38
príspevok od: Porubo
Tak sa skus obratit na Ustavny sud Slovenskej Republiky so zoznamom ludi ktori maju a ktori nemaju mat volebne pravo.
Asi vieme aku by to malo sancu na uspech Teda, ja viem. neviem ako si na tom ty ...
 
gytheio
2022-02-24 18:22:40
príspevok od: lordsewen
Môj názor... nie... ale asi prišiel na to, že perspektíva tu nie je žiadna ... a presnejšie "vždy všetko a ku všetkému" sedí na jedného konkrétneho jedinca na 100%...však?
On na nic neprisiel on musel skoncit.
 
JohnNewton
2022-02-24 18:24:02
Jasné, volebné právo len so snímačom 4/3, no daj ešte niečo 😂
 
Johnnny
2022-02-24 18:25:30
príspevok od: JohnNewton
Jasné, volebné právo len so snímačom 4/3, no daj ešte niečo 😂
Ja uz teda na Teba opat prestanem reagovat, lebo vsetci tu chapeme aky by to malo zmysel, ale naozaj Ti radim, spamataj sa.

Toto je humor na urovni prinajlepsom zakladnej skoly.
 
lordsewen
2022-02-24 18:26:30
príspevok od: JohnNewton
Jasné, volebné právo len so snímačom 4/3, no daj ešte niečo 😂
"Komu není z nebe dáno, v apathece nekoupí"
 
JohnNewton
2022-02-24 18:26:47
príspevok od: lordsewen
Presne... človek musí mať sebareflexiu... a hlavne musí mať rešpekt a úctu voči druhým... inak to potom vyzerá takto... 👍🤷‍♂️
Nsozaj, voči všetkým, no to ale nemáš chrbtovú kosť
 
JohnNewton
2022-02-24 18:33:01
príspevok od: lordsewen
Tááákkk... reakcia na úrovni vyspelého a inteligentného človeka...
No daj aké máš IQ 😁
 
JohnNewton
2022-02-24 18:35:32
príspevok od: Johnnny
Ja uz teda na Teba opat prestanem reagovat, lebo vsetci tu chapeme aky by to malo zmysel, ale naozaj Ti radim, spamataj sa.

Toto je humor na urovni prinajlepsom zakladnej skoly.
Upokoj sa, tiež mám 4/3, kadíš do vlastného😃
 
Porubo
2022-02-24 18:41:15
príspevok od: JohnNewton
No daj aké máš IQ 😁
Davas velmi zvlastne otazky smerom k osobe...
Naco!? Nechapem naco...
 
lordsewen
2022-02-24 18:42:32
príspevok od: JohnNewton
No daj aké máš IQ 😁
Nepotrebujem Ti písať ako som na tom s inteligenciou... tá mi však hovorí jasne o Tebe vzhľadom k Tvojim inteligentným príspevkom....
 
JohnNewton
2022-02-24 18:55:17
Pýtal si si to.Máš čo si chcel 😁
 
lordsewen
2022-02-24 19:00:32
príspevok od: JohnNewton
Pýtal si si to.Máš čo si chcel 😁
Čistá obsesívno-kompulzívna porucha...
 
Porubo
2022-02-24 19:16:20
príspevok od: lordsewen
Môj posledný koment bol 31.1.2022... 🤔... či už kritický alebo nie... "nekritizovať a nebyť kritizovaný" nie je na mne, ja si často pozerám všetky fotografie, nie len tie čo sú pridané na kritiku... A vyjadrovať sa ku všetkému a zakaždým, na to sú tu iný experti, nie? 🤷‍♂️ ...A tak či onak, kvalita tohto webu ide dolu vodou vďaka konkrétnym jednotlivcom, ktorí sú všeobecne známy, však? 😁
Chcel by som sa ospravedlnit, ak aj kvoli mne ide kvalita dole vodou.
Snazil som sa pisat k technickym principom, ako je ekvivalencia, preco treba ohladom ostrosti zratat cely snimac a podobne aby bolo jasne ako to funguje. Nech to pochopia aj ludia bez technickeho myslenia.
Ale je mozne ze moj dobry umysel sa minul cielom, nedavno som si dokonca zmenil heslo abych sa sem nedostal ale zial pochybil som a pisal som sem opat.
Avsak vsetky uvahy sa snazim robit technicky, ako rady ze ci dany system je predrazeny, preco neponuka tu istu obrazovu kvalitu a podobne. Mne je jedno kto si co kupi. Len chcem pomoct ludom ktori nechapu ekvivalenciu a porovnavaju veci neekvivalentne ako ekvivalentne vzhladom na nieco (napr. ekvivalentne na odstup sumu od signalu), pomoct aby sa nemylili. Samozrejme v ramci dostatocnych zjednoduseni. Dalsi extrem by bolo studovat obvody na snimaci a zistovanie ako sa zosilnuje signal, ake su A/D prevodniky a podobne. To by uz zabralo zbytocne vela casu vzhladom na uzitok.
 
JohnNewton
2022-02-24 19:16:26
Aha psychiater amatér, to je skoro ako gynekológ amatér 😂
 
Porubo
2022-02-24 19:20:54
príspevok od: Johnnny
Asi vieme aku by to malo sancu na uspech Teda, ja viem. neviem ako si na tom ty ...
Ono s takymi vecami je velky problem. Nie preto zeby Meritokracia nebola lepsia alebo horsia. Ale kvoli inemu a to moznosti zneuzitia. Ze aj tak by sa to zvrtlo na Plutokraciu a podobne systemy, kde by si vplyvni ludia jednoducho "vybavili" volebne pravo alebo viac vazeny hlas, nez by mali ostatni.
To je ten problem ako ten system spravit aby bol objektivny a nezneuzitelny, aj keby bol lepsi (to neviem ci je alebo nie je).
 
Johnnny
2022-02-24 19:28:16
príspevok od: Porubo
Ono s takymi vecami je velky problem. Nie preto zeby Meritokracia nebola lepsia alebo horsia. Ale kvoli inemu a to moznosti zneuzitia. Ze aj tak by sa to zvrtlo na Plutokraciu a podobne systemy, kde by si vplyvni ludia jednoducho "vybavili" volebne pravo alebo viac vazeny hlas, nez by mali ostatni.
To je ten problem ako ten system spravit aby bol objektivny a nezneuzitelny, aj keby bol lepsi (to neviem ci je alebo nie je).
Ano, samozrejme. Ja som nad tym premyslal viac krat a tiez som k rozumnemu sposobu ako to urobit nedospel.

Len mam skratka obavy zo sucasneho stavu. Tu naozaj nejde o to, ze by ludia mali mat jeden nazor a to ten moj, spravny, ale ak obcas nepozna ulohy verejnych cinitelov, nepozna rozdiel medzi premierom a prezidentom, tak by naozaj nemal mat pravo podielat sa na ich volbe. Minimalne v skolach by sa na to malo trochu viac pritlacit a viac sa venovat ekonomii a politologii, pretoze v opacnom pripade nas caka naozaj blba buducnost.

Inak teda ... Olympus tych 80Mpix robi realne a aj to ako 80Mpix uklada. Akurat teda z mojej skusenosti to tych detailov moc neprida. Paradoxne, ten 50Mpix mod z ruky mi pride daleko pouzitelnejsi a aj kvalitnejsi.
 
lordsewen
2022-02-24 19:34:10
príspevok od: JohnNewton
Aha psychiater amatér, to je skoro ako gynekológ amatér 😂
Ako vieš že som amatéŕ? 🤔... nejeden doktor by si na Tebe spravil kvalitnú profesúru... materiálu je v Tebe až až...
 
gytheio
2022-02-24 19:38:01
príspevok od: Johnnny
Ano, samozrejme. Ja som nad tym premyslal viac krat a tiez som k rozumnemu sposobu ako to urobit nedospel.

Len mam skratka obavy zo sucasneho stavu. Tu naozaj nejde o to, ze by ludia mali mat jeden nazor a to ten moj, spravny, ale ak obcas nepozna ulohy verejnych cinitelov, nepozna rozdiel medzi premierom a prezidentom, tak by naozaj nemal mat pravo podielat sa na ich volbe. Minimalne v skolach by sa na to malo trochu viac pritlacit a viac sa venovat ekonomii a politologii, pretoze v opacnom pripade nas caka naozaj blba buducnost.

Inak teda ... Olympus tych 80Mpix robi realne a aj to ako 80Mpix uklada. Akurat teda z mojej skusenosti to tych detailov moc neprida. Paradoxne, ten 50Mpix mod z ruky mi pride daleko pouzitelnejsi a aj kvalitnejsi.
80 Mpx u Olympusu je to iste ako 120 nezaostrenych snimkov za sec.
 
Porubo
2022-02-24 19:42:19
príspevok od: Johnnny
Ano, samozrejme. Ja som nad tym premyslal viac krat a tiez som k rozumnemu sposobu ako to urobit nedospel.

Len mam skratka obavy zo sucasneho stavu. Tu naozaj nejde o to, ze by ludia mali mat jeden nazor a to ten moj, spravny, ale ak obcas nepozna ulohy verejnych cinitelov, nepozna rozdiel medzi premierom a prezidentom, tak by naozaj nemal mat pravo podielat sa na ich volbe. Minimalne v skolach by sa na to malo trochu viac pritlacit a viac sa venovat ekonomii a politologii, pretoze v opacnom pripade nas caka naozaj blba buducnost.

Inak teda ... Olympus tych 80Mpix robi realne a aj to ako 80Mpix uklada. Akurat teda z mojej skusenosti to tych detailov moc neprida. Paradoxne, ten 50Mpix mod z ruky mi pride daleko pouzitelnejsi a aj kvalitnejsi.
Tu som sa mylil ako funguje to hi-res. Ospravedlnujem sa.
Nasiel som obrazok ako to posuva snimac:
https://www.dpreview.com/articles/7934694601/understanding-olympus-om-d-e-m1-mark-iii-and-e-m1x-high-res-shot-modes
 
Johnnny
2022-02-24 19:58:39
príspevok od: gytheio
80 Mpx u Olympusu je to iste ako 120 nezaostrenych snimkov za sec.
A ako vzdy verim, ze hovoris zo skusenosti. Preco preboha by si tliachal do vetra, vsakze ?

A ze nevies zaostrit ... no, chcel som povedal ze s tym Ti asi nikto nepomoze, ale moderne fotaky su v tom v skutocnosti velmi napomocne. Mozno by si mal niektory z nich vyskusat
 
JohnNewton
2022-02-24 19:59:20
A inak si pripadáš ako duševne zdravý, lebo mne pripadáš ako riaditeľ zemegule, učiteľský syndróm sko vyšitý 😊
 
lordsewen
2022-02-24 20:14:16
príspevok od: JohnNewton
A inak si pripadáš ako duševne zdravý, lebo mne pripadáš ako riaditeľ zemegule, učiteľský syndróm sko vyšitý 😊
O svojom duševnom stave nepochybujem... bohužiaľ mám obavy o druhých... 🤣
 
JohnNewton
2022-02-24 20:19:49
Fotografie máš? 😁
 
JohnNewton
2022-02-24 20:30:24
príspevok od: Johnnny
A ako vzdy verim, ze hovoris zo skusenosti. Preco preboha by si tliachal do vetra, vsakze ?

A ze nevies zaostrit ... no, chcel som povedal ze s tym Ti asi nikto nepomoze, ale moderne fotaky su v tom v skutocnosti velmi napomocne. Mozno by si mal niektory z nich vyskusat
Fotografie máš, nemáš?, no to je dosť blbé😁
 
gytheio
2022-02-24 20:42:55
príspevok od: Johnnny
A ako vzdy verim, ze hovoris zo skusenosti. Preco preboha by si tliachal do vetra, vsakze ?

A ze nevies zaostrit ... no, chcel som povedal ze s tym Ti asi nikto nepomoze, ale moderne fotaky su v tom v skutocnosti velmi napomocne. Mozno by si mal niektory z nich vyskusat
A ty mas ake skusenosti so 108Mpx mobilom? A tliachal si tu jedna radost.
 
gytheio
2022-02-24 20:46:36
príspevok od: lordsewen
O svojom duševnom stave nepochybujem... bohužiaľ mám obavy o druhých... 🤣
Mozem sa opytat? Si o tom presvedceny, ze tento web upadol kvoli niektorym jedincom ako si tu spomenul?
 
Johnnny
2022-02-24 20:52:07
príspevok od: gytheio
A ty mas ake skusenosti so 108Mpx mobilom? A tliachal si tu jedna radost.
Zase utekas od temy. Typicke.

Uz som sa Ta na to pytal, neodpovedal si. Tak mi prosim vysvetli:

1) preco mobil nemoze mat 108Mpix
2) odkial vies, ze ich nema
3) vyrobca si teda vymysla ?
 
JohnNewton
2022-02-24 20:54:56
príspevok od: lordsewen
O svojom duševnom stave nepochybujem... bohužiaľ mám obavy o druhých... 🤣
Prepáč, hlboko sa ospeavedlňujem, to patrilo Porubovi a aj o tých fotkách 😊
 
gytheio
2022-02-24 21:07:42
príspevok od: Johnnny
Zase utekas od temy. Typicke.

Uz som sa Ta na to pytal, neodpovedal si. Tak mi prosim vysvetli:

1) preco mobil nemoze mat 108Mpix
2) odkial vies, ze ich nema
3) vyrobca si teda vymysla ?
Neodbocujem od nicoho ty si sa vyjadril ci z vlastnej skusenosti pisem, preto som sa opyta z akej skusenosti si ty pisal o 108Mpx. Tvoja skusenost uplne vzdy je to co napise vyrobca, je ti jedno, ze je to marketingovy trik ti to vnimas ako fakt. Ja mam ten mobil a robi 3,5Mpx fotografie oproti mojmu 30Mpx fotoaparatu ktory robi 30 Mpx fotografie su tie 3,5Mpx fotografie ktore robi 108Mpx mobil velice biedne.
Na rozdiel od teba mam asi 1000 krat viac skusenosti ako ty.
 
Johnnny
2022-02-24 21:14:41
príspevok od: gytheio
Neodbocujem od nicoho ty si sa vyjadril ci z vlastnej skusenosti pisem, preto som sa opyta z akej skusenosti si ty pisal o 108Mpx. Tvoja skusenost uplne vzdy je to co napise vyrobca, je ti jedno, ze je to marketingovy trik ti to vnimas ako fakt. Ja mam ten mobil a robi 3,5Mpx fotografie oproti mojmu 30Mpx fotoaparatu ktory robi 30 Mpx fotografie su tie 3,5Mpx fotografie ktore robi 108Mpx mobil velice biedne.
Na rozdiel od teba mam asi 1000 krat viac skusenosti ako ty.
Telefon so 108Mpix nezvlastnim, kupujem Samsungy a tie to maju az v poslednych radach kam som sa nedostal. Sice sme v rodine mali 108Mpix Xiaomi, ale nejak ma nikdy nelakalo sa s tym hrat.

Moja skusenost nie je uplne vzdy to co napise vyrobca, napriklad fotak ktory robi 60 fotiek za sekundu vlastnim uz par rokov (bolo ich niekolko) a toto je len novsia varianta dana novsim HW. To ty asi povedat nemozes

Mobilov so 108Mpix je viac. Ktory konkretne vlastnis ? Ak foti len do 3Mpix, mas nieco blbo.

Tu konkretne mas galeriu k Mi Note 10 a par fotkami v plnom rozliseni. (108Mpix). Co konkretne Ti nesedi ? https://drive.google.com/drive/folders/1xBw8bH_K5dzo_UHqoHbFxdv3Z0zNAB7c
 
gytheio
2022-02-24 21:24:13
príspevok od: Johnnny
Telefon so 108Mpix nezvlastnim, kupujem Samsungy a tie to maju az v poslednych radach kam som sa nedostal. Sice sme v rodine mali 108Mpix Xiaomi, ale nejak ma nikdy nelakalo sa s tym hrat.

Moja skusenost nie je uplne vzdy to co napise vyrobca, napriklad fotak ktory robi 60 fotiek za sekundu vlastnim uz par rokov (bolo ich niekolko) a toto je len novsia varianta dana novsim HW. To ty asi povedat nemozes

Mobilov so 108Mpix je viac. Ktory konkretne vlastnis ? Ak foti len do 3Mpix, mas nieco blbo.

Tu konkretne mas galeriu k Mi Note 10 a par fotkami v plnom rozliseni. (108Mpix). Co konkretne Ti nesedi ? https://drive.google.com/drive/folders/1xBw8bH_K5dzo_UHqoHbFxdv3Z0zNAB7c
Mam S20 Ultra, nemam nic blbo, tu je neupraveny original foteny na moduse Pro co je uplne manualne nastavenie. Je to fotene do jpegu a ma to 3,3 Mpx. Mohol by som to odfotit aj do rawu a malo by to mozno do 10Mpx maximalne. Pointa je v tom, ze kvalita rawu a jpeg je uplne totozna, ten telefon ked sa foti do rawu tam softwerovo navysi Mpx ale vobec to nie je kvalitnejsie. To 108 je cisto marketingovy tah, je to ojeb na ludi napr ako si aj ty.
 
Johnnny
2022-02-24 21:34:17


1) S20 ULTRA nemam, ale pokial viem 108Mpix mod ma. Nema ho kazdy telefon s tymto snimacom, lebo pointa nie je to rozlisenie vyuzivat.

2) dufam, ze rozumies tomu, ze 108 Mpix vyjadruje pocet bodov na snimaci, nie kvalitu obrazu. Ja mam doma m4/3 fotak s 20Mpix, mam 1" kompakt s 20Mpix a ty mas 20Mpix FF. Asi chapes, ze kvalita tam bude na kazdom ine. Podla Teba teda Panasonic pri tom 1" kompakte podvadza, resp nema 20 Mpix lebo fotka nebude tak dobra ako z toho FF ?

Nenapadlo Ti, ze problem toho mobilu nie je v tom, ze tych 108Mpix nema ale v tom, ze tie body su tak msle a optika tak slaba, ze na ich pocte nezalezi ? Hm ?
 
gytheio
2022-02-24 21:47:45
príspevok od: Johnnny


1) S20 ULTRA nemam, ale pokial viem 108Mpix mod ma. Nema ho kazdy telefon s tymto snimacom, lebo pointa nie je to rozlisenie vyuzivat.

2) dufam, ze rozumies tomu, ze 108 Mpix vyjadruje pocet bodov na snimaci, nie kvalitu obrazu. Ja mam doma m4/3 fotak s 20Mpix, mam 1" kompakt s 20Mpix a ty mas 20Mpix FF. Asi chapes, ze kvalita tam bude na kazdom ine. Podla Teba teda Panasonic pri tom 1" kompakte podvadza, resp nema 20 Mpix lebo fotka nebude tak dobra ako z toho FF ?

Nenapadlo Ti, ze problem toho mobilu nie je v tom, ze tych 108Mpix nema ale v tom, ze tie body su tak msle a optika tak slaba, ze na ich pocte nezalezi ? Hm ?
Ja stale tvrdim, ze je to marketingovy tah. Mal som velmi vela fotoaparatov a vzdy co bolo napisane tolko Mpx v skutocnosti aj vzdy bolo. Teraz pride Samsung s totalne ujetym napadom, vyrobime snimac a povieme, ze ma 108 bodov a povieme, ze je to hodnota Mpx... ved to je tak primitivne. Ale vazne sa najdu ludia ktori tomu naletia.
108 a 3,3 je sakra rozdiel. Mal som predtym S6 a ta vystupna kvalita vobec nebola o moc horsia ako z S20 Ultra.
 
Johnnny
2022-02-24 21:52:23
príspevok od: gytheio
Ja stale tvrdim, ze je to marketingovy tah. Mal som velmi vela fotoaparatov a vzdy co bolo napisane tolko Mpx v skutocnosti aj vzdy bolo. Teraz pride Samsung s totalne ujetym napadom, vyrobime snimac a povieme, ze ma 108 bodov a povieme, ze je to hodnota Mpx... ved to je tak primitivne. Ale vazne sa najdu ludia ktori tomu naletia.
108 a 3,3 je sakra rozdiel. Mal som predtym S6 a ta vystupna kvalita vobec nebola o moc horsia ako z S20 Ultra.
Smiem sa opytat ... tie Mpix v tych fotakoch si ratal ?

A zase si mi neodpovedal. 3 rozne velke snimace s rovnakym poctom Mpixlov. Kvalita bude u kazdeho ina. Podla Teba pravdu hovori len ten s najvyssou kvalitou ?

Naozaj ma zaujima ako ai dospel k zaveru, ze tam tie body fyzicky nie su. Na zaklade vystupu ? Ak by si to totiz vedel dokazat, zrejme by si od Samsungu dokazal vysudit neskutocne peniaze.
 
gytheio
2022-02-24 21:57:09
príspevok od: Johnnny
Smiem sa opytat ... tie Mpix v tych fotakoch si ratal ?

A zase si mi neodpovedal. 3 rozne velke snimace s rovnakym poctom Mpixlov. Kvalita bude u kazdeho ina. Podla Teba pravdu hovori len ten s najvyssou kvalitou ?

Naozaj ma zaujima ako ai dospel k zaveru, ze tam tie body fyzicky nie su. Na zaklade vystupu ? Ak by si to totiz vedel dokazat, zrejme by si od Samsungu dokazal vysudit neskutocne peniaze.
Co tu moces velkost snimaca? Ked Olympus pise 20 Mpx tak raw ma 20Mpx a ked moja FF pise 30Mpx tak aj ma 30Mpx. Ty stale neves co znaci 20Mpx.
 
Johnnny
2022-02-24 21:58:54
príspevok od: gytheio
Co tu moces velkost snimaca? Ked Olympus pise 20 Mpx tak raw ma 20Mpx a ked moja FF pise 30Mpx tak aj ma 30Mpx. Ty stale neves co znaci 20Mpx.
Ano, akurat ze ja som Ti poslal niekolko fotiek ktore maju 108Mpix, ale to uz je podla Teba zvacsene softwarovo ?

Velkost snimaca s tym ma to, ze mensi snimac ma nizsiu kvalitu obrazu a ty sa podla kvality snazis urcit pocet mpix.
 
gytheio
2022-02-24 22:09:22
príspevok od: Johnnny
Ano, akurat ze ja som Ti poslal niekolko fotiek ktore maju 108Mpix, ale to uz je podla Teba zvacsene softwarovo ?

Velkost snimaca s tym ma to, ze mensi snimac ma nizsiu kvalitu obrazu a ty sa podla kvality snazis urcit pocet mpix.
Koho zaujima kolko bodov je na tom snimaci ked to na fotografii nevidis? Co to stale moces?
Nevidel som ziadne 108Mpx fotografie. Este raz, mam 108Mpx telefon ale tie fotografie nemaju ani 5Mpx a kvalitou vobec nedosahuju ani na kompakt.
 
Johnnny
2022-02-24 22:17:19
príspevok od: gytheio
Koho zaujima kolko bodov je na tom snimaci ked to na fotografii nevidis? Co to stale moces?
Nevidel som ziadne 108Mpx fotografie. Este raz, mam 108Mpx telefon ale tie fotografie nemaju ani 5Mpx a kvalitou vobec nedosahuju ani na kompakt.
Tak si prosim Ta urob v hlave jasno z coho ma obvinujes.

Nikdy som netvrdil, ze tie 108mpix fotaky robia nejake nadherne fotky, co ale takmer vobec nesuvisi s poctom mpix. Prave preto podobny telefon nevlastnim zatial co ty co ano

Jednoducho, na snimaci sa na nachadza 108 milionov svetlocitlivych bodov, cize Mpix. Pointou tejto technologie nie je robit 108Mpix fotky, lebo je to blbost, ale zlucovat susedne body do jedneho vacsieho od coho si slubuju vyssi zisk svetla a detailov nez sky by bol v pripade 12Mpix.

Preto su myslim aj vyrobcovia ktori Ti proste nedovolia bez rootu fotit 108Mpix a automaticky ich zlucuju do nizsieho rozlisenia. Mozno to robi aj Samsung, neviem, ale co som narychlo vygooglil, 108Mpix mod tam mas.

A na tie fotky zo Xiaomi som Ti poslal odkaz. Uz fakt nebud dementny.
 
gytheio
2022-02-24 22:49:55
príspevok od: Johnnny
Tak si prosim Ta urob v hlave jasno z coho ma obvinujes.

Nikdy som netvrdil, ze tie 108mpix fotaky robia nejake nadherne fotky, co ale takmer vobec nesuvisi s poctom mpix. Prave preto podobny telefon nevlastnim zatial co ty co ano

Jednoducho, na snimaci sa na nachadza 108 milionov svetlocitlivych bodov, cize Mpix. Pointou tejto technologie nie je robit 108Mpix fotky, lebo je to blbost, ale zlucovat susedne body do jedneho vacsieho od coho si slubuju vyssi zisk svetla a detailov nez sky by bol v pripade 12Mpix.

Preto su myslim aj vyrobcovia ktori Ti proste nedovolia bez rootu fotit 108Mpix a automaticky ich zlucuju do nizsieho rozlisenia. Mozno to robi aj Samsung, neviem, ale co som narychlo vygooglil, 108Mpix mod tam mas.

A na tie fotky zo Xiaomi som Ti poslal odkaz. Uz fakt nebud dementny.
Takze odkaz na xiaomi, to ako keby si mi ziadny odkaz neposlal.
Moze tam byt bodov kolko chce ked vysledna fotografia ma 3Mpx. Nikoho nezaujima ci niekto znizuje Mpx, myslim ze kazdeho zaujima kvalita. Ty mne zbytocne pises o bodoch na snimaci ked mozno 1 z 10 000 vie, ze su to body na snimaci a ostatni si myslia, ze je to vysledna kvalita fotografie lebo Mpx bol vzdy ukazovatel velkosti rawu.
 
Johnnny
2022-02-24 23:00:28
príspevok od: gytheio
Takze odkaz na xiaomi, to ako keby si mi ziadny odkaz neposlal.
Moze tam byt bodov kolko chce ked vysledna fotografia ma 3Mpx. Nikoho nezaujima ci niekto znizuje Mpx, myslim ze kazdeho zaujima kvalita. Ty mne zbytocne pises o bodoch na snimaci ked mozno 1 z 10 000 vie, ze su to body na snimaci a ostatni si myslia, ze je to vysledna kvalita fotografie lebo Mpx bol vzdy ukazovatel velkosti rawu.
Je to telefon so 108Mpix snimacom od Samsungu. Kludne si najdi take fotky zo Samsungu ak nie si schopny ich urobit sam.

Co zase pises za blbosti ? Ak ma fotka tych bodov 108 milionov, tak logicky nema 3Mpix.

Tych 9999 nebude vediet ani co je raw

Velkost rawu neurcuje len pocet Mpix. To by si mohol vediet.

Dalej v tomto nebudem pokracovat, lebo to nema zmysel. Naposledy, ano, fotka je kvalitou rovnako biedna ako v pripade inych podobnych snimacov s mensim poctom bodov, ano, fotka ma 108Mpix co zodpoveda poctu bodov na snimaci. Nikdy som nic ine netvrdil a nikdy som do toho netahal kvalitu, lebo je mi jasne, ze s ohladom na velkost snimaca bude vzdy biedna. Ako som povedal, naletel si skor ty, kedze si to kupil
 
blahoslav J B Art
2022-02-24 23:13:50
400. príspevok... Co som vyhral?
 
gytheio
2022-02-25 07:10:36
príspevok od: Johnnny
Je to telefon so 108Mpix snimacom od Samsungu. Kludne si najdi take fotky zo Samsungu ak nie si schopny ich urobit sam.

Co zase pises za blbosti ? Ak ma fotka tych bodov 108 milionov, tak logicky nema 3Mpix.

Tych 9999 nebude vediet ani co je raw

Velkost rawu neurcuje len pocet Mpix. To by si mohol vediet.

Dalej v tomto nebudem pokracovat, lebo to nema zmysel. Naposledy, ano, fotka je kvalitou rovnako biedna ako v pripade inych podobnych snimacov s mensim poctom bodov, ano, fotka ma 108Mpix co zodpoveda poctu bodov na snimaci. Nikdy som nic ine netvrdil a nikdy som do toho netahal kvalitu, lebo je mi jasne, ze s ohladom na velkost snimaca bude vzdy biedna. Ako som povedal, naletel si skor ty, kedze si to kupil
Podla coho si usudil, ze ja som naletel? Cely cas trepes
 
Johnnny
2022-02-25 07:41:51
príspevok od: gytheio
Podla coho si usudil, ze ja som naletel? Cely cas trepes
Pozri, mne sa k tvojim blbostiam naozaj nechcem velmi vyjadrovat, lebo tvoja argumentacna schopnost je naozaj zalostna.

Ale vo svojich prispevkoch si pisal nieco o tom, ze je to marketingovy tah na ludi ako ja, akurat mi teda pride zabavne, ze ja ho nevlastnim zatial co ty ano

Nevyvratil si mi jedinu vec ktoru som napisal. Tvoj argument je len ze trepem. Proste sa nedokazes bavit vecne. Fakt, aka je pointa toho ze chodis do diskusii ?
 
gytheio
2022-02-25 07:51:52
príspevok od: Johnnny
Pozri, mne sa k tvojim blbostiam naozaj nechcem velmi vyjadrovat, lebo tvoja argumentacna schopnost je naozaj zalostna.

Ale vo svojich prispevkoch si pisal nieco o tom, ze je to marketingovy tah na ludi ako ja, akurat mi teda pride zabavne, ze ja ho nevlastnim zatial co ty ano

Nevyvratil si mi jedinu vec ktoru som napisal. Tvoj argument je len ze trepem. Proste sa nedokazes bavit vecne. Fakt, aka je pointa toho ze chodis do diskusii ?
Ty naozaj nevies o com bola cela ta debata.
 
Johnnny
2022-02-25 07:57:10
Cela debata bola presne o tomto tvojom vyroku:

"Podobne ako ked si pisal, ze 108Mpx snimac v mobile ma naozaj 108Mpx."

Adresoval si to mne a uz druhy krat za snad posledny tyzden. Nikde sa neriesi ziadna kvalita, riesi sa len to ci ma snimac v telefone realne 108Mpix. A to ma. To kolko Mpix ma vysledna fotka s tym jednak nesuvisi a jednak som Ti poslal niekolko fotiek zo Xiaomi ktore tych 108Mpix maju. To, ze tebe nevonia vysledna kvalita, alebo Ti nevonia Xiaomi ako znacka je len a len tvoj problem. Tie snimac tie pixle ma a o nic ine tu neslo.

Takze to zase neotacaj na to co je dolezite pre pouzivatela. To nech si rozhodne on. Ja riesim to co pises o mojich vyrokoch.
 
gytheio
2022-02-25 08:07:10
príspevok od: Johnnny
Cela debata bola presne o tomto tvojom vyroku:

"Podobne ako ked si pisal, ze 108Mpx snimac v mobile ma naozaj 108Mpx."

Adresoval si to mne a uz druhy krat za snad posledny tyzden. Nikde sa neriesi ziadna kvalita, riesi sa len to ci ma snimac v telefone realne 108Mpix. A to ma. To kolko Mpix ma vysledna fotka s tym jednak nesuvisi a jednak som Ti poslal niekolko fotiek zo Xiaomi ktore tych 108Mpix maju. To, ze tebe nevonia vysledna kvalita, alebo Ti nevonia Xiaomi ako znacka je len a len tvoj problem. Tie snimac tie pixle ma a o nic ine tu neslo.

Takze to zase neotacaj na to co je dolezite pre pouzivatela. To nech si rozhodne on. Ja riesim to co pises o mojich vyrokoch.
Neschovavaj sa pouzivatelov, cela debata bola o tom, ze je to marketingovy tah a ojeb zo strany Samsungu.
Adie
 
Johnnny
2022-02-25 08:19:21
príspevok od: gytheio
Neschovavaj sa pouzivatelov, cela debata bola o tom, ze je to marketingovy tah a ojeb zo strany Samsungu.
Adie
Pouzivatela si tu vytiahol ty Ja som o ziadnych pouzivateloch nepisal.

Mozno to je marketingovy tah a na teba zjavne funguje dobre, ale zaroven je za tym nieco viac.

Totizto tento koncept vychadza ak sa nemylim este z Lumie 1020 co bol mobil so 41Mpix fotoaparatom (je to menej nez 108, ale zaroven je to daleko starsi telefon). A napriek tomu, ze ty tam vidis marketingovy tah, bol to najlepsi fotomobil svojej doby. Ano, ani on nerobil 41Mpix fotky, ale zlucoval susedne pixely za ucelom vacsieho zisku svetla a zjavne to fungovalo.

A tu vzal Samsung inspiraciu a urobil nieco podobne. Vysledne rozlisenie je vysledkom sw spracovania. Faktom stale je a mozes si tu vymyslat veci do aleluja, ze nic ine nez to, ze ten snimac fyzicky tie Mpix ma som nikdy netvrdil a zaroven si to nijak nevyvratil.

Ci je to marketingovy tah, resp ci to realne funguje je celkom ina diskusia. Lenze 108Mpix snimac v generacii S20 ma Samsung pokial viem len v rade Ultra ktoru si si udajne kupil a teda tipujem ze veris, ze to funguje

Dalej fakt odmietam s Tebou stracat cas, lebo je to fakt frustrujuce.
 
JohnNewton
2022-02-25 08:35:59
Ako vždy motáte sa do kruhu okolo vlastného chvosta, 108 Mpx je 108 Mpx, Ten Raw si môžete otvoriť v editore a to rozlíšenie bude sedieť. Objem takých RAWov je priemere vždy viac ako 22 Mb (64) Mpx mobil, samozrejme na veľkosť má vplyv to či je a ako veľmi Raw komprimovaný, či je 10+2, 12, 14 akebo 16 bitový.
 
Johnnny
2022-02-25 08:40:54
príspevok od: JohnNewton
Ako vždy motáte sa do kruhu okolo vlastného chvosta, 108 Mpx je 108 Mpx, Ten Raw si môžete otvoriť v editore a to rozlíšenie bude sedieť. Objem takých RAWov je priemere vždy viac ako 22 Mb (64) Mpx mobil, samozrejme na veľkosť má vplyv to či je a ako veľmi Raw komprimovaný, či je 10+2, 12, 14 akebo 16 bitový.
Niekedy mam pocit, ze ste dvaja

Ano, to co si napisal je v podstate spravne. Nie som si teda uplne isty tou velkostou, imho bude u mobilu mensia, ale nic podobne tusim doma nemam a vlastne je mi to jedno.

Akurat by som si zelal aby to bol tak jednoduche na pochopenie aj pre toho skuseneho pana.
 
JohnNewton
2022-02-25 08:44:08
príspevok od: JohnNewton
Ako vždy motáte sa do kruhu okolo vlastného chvosta, 108 Mpx je 108 Mpx, Ten Raw si môžete otvoriť v editore a to rozlíšenie bude sedieť. Objem takých RAWov je priemere vždy viac ako 22 Mb (64) Mpx mobil, samozrejme na veľkosť má vplyv to či je a ako veľmi Raw komprimovaný, či je 10+2, 12, 14 akebo 16 bitový.
Oprava, samozrejme 22 MB nie Mb😁
 
gytheio
2022-02-25 09:15:38
príspevok od: Johnnny
Niekedy mam pocit, ze ste dvaja

Ano, to co si napisal je v podstate spravne. Nie som si teda uplne isty tou velkostou, imho bude u mobilu mensia, ale nic podobne tusim doma nemam a vlastne je mi to jedno.

Akurat by som si zelal aby to bol tak jednoduche na pochopenie aj pre toho skuseneho pana.
Stiahol som si jedno foto z toho linku, videl si uz aku kvalitu ma 20 Mb foto? Ten link iba dokazuje, ze je to ojeb.
 
Johnnny
2022-02-25 09:44:27
príspevok od: gytheio
Stiahol som si jedno foto z toho linku, videl si uz aku kvalitu ma 20 Mb foto? Ten link iba dokazuje, ze je to ojeb.
Ojeb v akom zmysle. Bud prosim Ta konkretny. Nema ta fotka 108 Mpix, alebo ich ma ?
 
gytheio
2022-02-25 09:53:40
príspevok od: Johnnny
Ojeb v akom zmysle. Bud prosim Ta konkretny. Nema ta fotka 108 Mpix, alebo ich ma ?
Nevidel.
 
Johnnny
2022-02-25 10:21:29
príspevok od: gytheio
Nevidel.
Si dementny, alebo sa tak len tvaris ?

Megapixel je jednotkou kvality ? Co sem furt tahas nejaku kvalitu. Ma to 108Mpix, alebo nema ?
 
gytheio
2022-02-25 12:45:46
príspevok od: Johnnny
Si dementny, alebo sa tak len tvaris ?

Megapixel je jednotkou kvality ? Co sem furt tahas nejaku kvalitu. Ma to 108Mpix, alebo nema ?
Naco zase nervacis, ta fotografia ma 20 Mb, pytal som sa ta ci si uz videl 20 Mb fotografiu ktoru odfotil normalny fotoaparat.
Nevidel ked pises take bludy. Radil by som ti zadovazit zi skutocny fotoaparat a fotit a vsimat si co je co. Je to uplne ine ako snorit po internete.
 
Johnnny
2022-02-25 13:05:51
príspevok od: gytheio
Naco zase nervacis, ta fotografia ma 20 Mb, pytal som sa ta ci si uz videl 20 Mb fotografiu ktoru odfotil normalny fotoaparat.
Nevidel ked pises take bludy. Radil by som ti zadovazit zi skutocny fotoaparat a fotit a vsimat si co je co. Je to uplne ine ako snorit po internete.
Ale vysvetli mi preboha uz konecne aky ma toto suvis s temou.

20MB maju bezne rawy z mojho Olympusu, ktore maju 20Mpix. Raw z A7S III ma ma rawy dokonca vacsie, pritom rozlisenie skoro polovicne. Ma ty tusenia kolko veci ovplyvnuje velkost suboru ?

 
Porubo
2022-02-25 13:50:52
príspevok od: blahoslav J B Art
400. príspevok... Co som vyhral?
Ako cenu si vyhral odo mna aktualizovane staro - rimske prislovie o Jupiterovi:

Co je dovolene volovi,
je dovolene aj Bohovi... vlastne nic, lebo Boh nie je OP+!

Uzi si cenu lebo od zajtra to prislovie uz prestava platit!
Gratulujem!
 
Porubo
2022-02-25 14:02:29
Ospravedlnujem sa, asi to nie je to zo Stareho Rima:
https://en.wikipedia.org/wiki/Quod_licet_Iovi,_non_licet_bovi
Som sa asi prilis unahlil a nepreveril si povod.
 
JohnNewton
2022-02-25 16:04:48
Lolek a Bolek, foto žiadne, možno ani fotoaparát, a rečí ako koza bobkov😜
 
gytheio
2022-02-25 17:11:15
Docvaklo mi to ked si napisal, ze mas Oly. Omluvam sa pochpil som, ze 20 Mb z FF a 20 Mb zOly alebo mobilu je priepastny rozdiel. Ja totizto porovnavam vzdy vsetko s FF. Chyba na mojej strane.🙏
 
Johnnny
2022-02-25 19:25:57
príspevok od: JohnNewton
Lolek a Bolek, foto žiadne, možno ani fotoaparát, a rečí ako koza bobkov😜
Ono by mozno bolo fajn pochopit, ze nie kazdy ma potrebu vesat fotky na web. Ja mozem rovno povedat, ze som si nekupoval fotak lebo sa tuzim stat fotografom. Ty, alebo ten tlk ste rozhodne lepsi fotografi nez ja, co tiez nemam najmensi problem priznat, ale vasa schopnost chapat je na tom horsie.

Aj ked v tvojom pripade som si vlastne az do vcera nevsimol ze vies byt hodne divny
 
gytheio
2022-02-25 19:41:41
Nevie niekto poradit kontakt na admina?
 
JohnNewton
2022-02-25 19:46:54
príspevok od: Johnnny
Ono by mozno bolo fajn pochopit, ze nie kazdy ma potrebu vesat fotky na web. Ja mozem rovno povedat, ze som si nekupoval fotak lebo sa tuzim stat fotografom. Ty, alebo ten tlk ste rozhodne lepsi fotografi nez ja, co tiez nemam najmensi problem priznat, ale vasa schopnost chapat je na tom horsie.

Aj ked v tvojom pripade som si vlastne az do vcera nevsimol ze vies byt hodne divny
No, mám aj horšie vlastnosti, ozaj foto nemáš? 🤪
 
gytheio
2022-02-25 20:17:07
príspevok od: Johnnny
Ono by mozno bolo fajn pochopit, ze nie kazdy ma potrebu vesat fotky na web. Ja mozem rovno povedat, ze som si nekupoval fotak lebo sa tuzim stat fotografom. Ty, alebo ten tlk ste rozhodne lepsi fotografi nez ja, co tiez nemam najmensi problem priznat, ale vasa schopnost chapat je na tom horsie.

Aj ked v tvojom pripade som si vlastne az do vcera nevsimol ze vies byt hodne divny
Zajtra vyjde opat slniecko, nezufaj.

Naozaj surne potrebujem kontakt na admina, kde ho najdem?
 
blahoslav J B Art
2022-02-25 21:09:22
príspevok od: gytheio
Zajtra vyjde opat slniecko, nezufaj.

Naozaj surne potrebujem kontakt na admina, kde ho najdem?
podpora@ephoto.sk
 
gytheio
2022-02-25 21:16:34
príspevok od: blahoslav J B Art
podpora@ephoto.sk
Vdaka
 
Johnnny
2022-02-26 05:47:53
príspevok od: gytheio
Zajtra vyjde opat slniecko, nezufaj.

Naozaj surne potrebujem kontakt na admina, kde ho najdem?
Vyjde, ale taki ako ty tu s nami budu nadalej :/
 
gytheio
2022-02-26 07:01:19
príspevok od: Johnnny
Vyjde, ale taki ako ty tu s nami budu nadalej :/
Mozes sa tvarit, ze tu nie som.
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-02-26 10:46:51
príspevok od: Johnnny
Telefon so 108Mpix nezvlastnim, kupujem Samsungy a tie to maju az v poslednych radach kam som sa nedostal. Sice sme v rodine mali 108Mpix Xiaomi, ale nejak ma nikdy nelakalo sa s tym hrat.

Moja skusenost nie je uplne vzdy to co napise vyrobca, napriklad fotak ktory robi 60 fotiek za sekundu vlastnim uz par rokov (bolo ich niekolko) a toto je len novsia varianta dana novsim HW. To ty asi povedat nemozes

Mobilov so 108Mpix je viac. Ktory konkretne vlastnis ? Ak foti len do 3Mpix, mas nieco blbo.

Tu konkretne mas galeriu k Mi Note 10 a par fotkami v plnom rozliseni. (108Mpix). Co konkretne Ti nesedi ? https://drive.google.com/drive/folders/1xBw8bH_K5dzo_UHqoHbFxdv3Z0zNAB7c
Pozeral som tie fotografie zo smartfónu a som sklamaní. Má to naozaj tých 108 Mpx, ale ta kvalita výstupu je oproti zrkadlovke veľmi zlá. Príde mi to, ako by som chcel fotku z mirrorlessu Nikon Z6 s 24 Mpx rozlíšením natiahnuť na 50 Mp