Hore

Fujifilm X100V už naostro

Fujifilm X100V zásadne vylepšuje to, čo priniesli jeho predchodcovia. Je toho veľa a zrazu dáva zmysel upgrade aj od posledného vydareného modelu X100F.

Fujifilm X100V sme vám predstavili v deň jeho premiéry. Bolo to vďaka tomu, že sme mali možnosť odskúšať nakrátko predprodukčnú vzorku. Už tá presvedčila o tom, že je tu skutočne výrazný pokrok, oproti predchodcom, nielen vo funkcionalite, ale aj obrazovej kvalite. Teraz máme k dispozícii produkčný kus a môžeme tak po jeho otestovaní vysloviť finálny verdikt.


Väčšinu toho, čo je dôležité, som napísal už v predstavení predprodukčnej vzorky. Ak máte o X100V záujem, prečítajte si najprv článok o mojich prvých dojmoch. Tu len doplním ďalšie postrehy.

Špecifikácia

Fujifilm X100V je profesionálny APS-C kompakt s objektívom s pevnou ohniskovou vzdialenosťou. Telo je kovové a utesnené, pre úplné utesnenie je potrebné dokúpiť ochranný filter Fujifilm PRF-49. Prístroj je osadený najnovším 26,1 Mpx snímačom X-Trans CMOS 4 a procesorom X-Processor Pro 4.


Prístroj je osadený najnovším 26,1 Mpx snímačom X-Trans CMOS 4 a procesorom X-Processor Pro 4.


Fotoaparát je kompletne utesnený, až na objektív, na ten treba dokúpiť ochranný filter PRF-49.

Objektív 23 mm (EQ 35 mm) so svetelnosťou F2,0 má rovnaké parametre ako u prechádzajúcich modelov, ale je prepracovaný. Optická sústava sa skladá z 8 prvkov v 6 skupinách, 2 sú asférické. Najkratšia zaostrovacia vzdialenosť je 10 cm. Objektív má zabudovaný ND4 filter.

Štandardný rozsah citlivosti je ISO 160 - 12 800, rozšírený ISO 80 - 51 200. Fotoaparát má centrálnu uzávierku v objektíve. Rozsah mechanickej uzávierky je 30 s. - 1/4000 s., v režime B je najdlhší čas 60 minút. Elektronická uzávierka má najkratší čas 1/32 000 s. Sériové zábery majú maximálnu frekvenciu 11 obr./s. Buffer pojme, podľa frekvencie a kompresie RAW-u, až 34 záberov.

Automatické zaostrovanie je hybridné (TTL contrast AF / TTL phase detection AF) s citlivosťou až -5 EV. Zaostrovacích bodov je 425, nechýba pokročilá detekcia tváre a očí.

Fotoaparát ponúka 17 nastaviteľných obrazových režimov (PROVIA/Standard, Velvia/Vivid, ASTIA/Soft, Classic Chrome, PRO Neg.Hi, PRO Neg.Std, Black & White, Black & White+Ye Filter, Black & White+R Filter, Black & White+G Filter, Sepia, ACROS, ACROS+Ye Filter, ACROS+R Filter, ACROS+G Filter, ETERNA/Cinema, Classic Neg), Monochromatic Color, Color Chrome Effect, efekt filmového zrna a pokročilú viacnásobnú expozíciu.

Hľadáčik je hybridný, kombinujúci optický a EVF. EVF typu OLED má rozlíšenie 3 690 000 bodov. 3” displej s rozlíšením 1 620 000 bodov je po prvýkrát výklopný a dotykový.

Ako prvý v rade má X100V 4K video. To je vo formáte MOV (MPEG-4 AVC/H.264), max. frekvencia je 30 FPS a dátový tok 200Mbps. Full HD video je štandardne s max. frekvenciou 60 FPS, v režime spomaleného videa je to až 120 FPS.

Bezdrôtovú konektivitu zabezpečuje WiFi a Bluetooth 4.2. Konektorová výbava obsahuje USB-C s možnosťou nabíjania batérie, Micro HDMI (typ D) a ø2,5 mm audio vstup. Prístroj je napájaný batériou NP-W126S (výdrž podľa CIPS 420 záberov). Slot pre kartu je jeden, podporuje štandard SD UHS-I.

Rozmery fotoaparátu sú 128,0 × 74,8mm × 53,3 mm, hmotnosť je 428 g (len telo).


Fujifilm X100V je hranatejší ako predchodcovia, dôležitejšie je, že má nový kvalitnejší objektív.


Poctivé mechanické ovládanie ostáva zachované. Užívateľ môže ale využiť aj alternatívne nastavenie pomocou rollerov.


Ovládanie na zadnej strane je zjednodušené, zmizol D-Pad, ktorý bude určite niektorým užívateľom chýbať. Čiastočne ho nahrádza dotykové ovládanie.




Všetky konektory sú na bočnej strane gripu.


X100V je prvý model série, ktorý má výklopný dotykový displej.

Fujifilm X100V má objektív s pevnou ohniskovou dĺžkou 23 mm, uhol záberu je možné zmeniť použitím predsádok. WCL-X100II je širokouhlá predsádka skracujúca ohniskovú dĺžku 0,8x (EQ 28 mm). TCL-X100II je telepredsádka predlžujúca ohniskovú dĺžku 1,4x (EQ 50 mm). K prístroju je možné dokúpiť ochranný filter PRF-49 a slnečnú clonu LH-X100. Pre pripojenie filtrov potrebujete adaptačný krúžok AR-X100. Fujifilm k prístroju ponúka aj škrupinové ochranné puzdro LC-X100V z pravej kože.


Rozsah objektívu možno zmeniť pomocou predsádok.


Originálne kožené puzdro LC-X100V.

https://fujifilm-x.com/sk-sk/products/cameras/x100v/

https://fujifilm-x.com/sk-sk/products/cameras/x100v/accessories/

Obrazová kvalita

Vyskúšal som všetky verzie X100. Doteraz mi vadilo, že objektív na nich nebol “TOP”. Bol dobrý, ale nevyrovnal sa celkovej kvalite fotoaparátu. U predporodukčnej vzorky X100V to bolo o poznanie lepšie. Zlepšila sa celková ostrosť i známy nedostatok pri fotení detailov na f/2, kedy fotky boli veľmi mäkké. Objektív na produkčnej vzorke je ešte lepší a je už nemám na neho žiadne výhrady. Konečne je to “pán objektív“. Už nemusíte pricloňovať kvôli zlepšeniu kresby v rohoch. Aj makro už môžete fotografovať na plnú dieru, aj keď kvôli hĺbke ostrosti odporúčam aspoň mierne pricloniť.


U predchádzajúcich modelov, keď ste fotili detaily s plne otvorenou clonou, bola kresba mäkká. Fujifilm X100F.


X100V fotí detaily pri plne otvorenej clone o triedu lepšie. Drobné priclonenie ale prospeje kresbe i hĺbke ostrosti.


Fujifilm X100F, clona f/2. Rohy sú viditeľne neostrejšie ako stred.


Fujifilm X100V, clona f/2. Kresba v rohoch je oveľa lepšia ako u predchodcov. Výborný výsledok.


Fotoaparátu svedčí najmä fotenie s väčšou hĺbkou ostrosti. Oko poteší ostré vykreslenie najjemnejších detailov.


S malou hĺbkou ostrosti sa vyhráte pri snímaní zblízka. Tu mi dobre poslúžil nový výklopný displej s dotykovým ovládaním.


Z takejto vzdialenosti je schopnosť rozmazať pozadie slabšia.


Dynamický rozsah fotoaparátu je výborný, aj bez úprav zvláda vysokokontrastné nasvietenie obedňajších ulíc s výraznými svetlami a tmavými tieňmi.

    
Náprava podexpozície -3EV, z RAW-u.

   
Náprava preexpozície +2EV, z RAW-u.

Pri testovaní predprodukčnej vzorky Lightroom podporoval RAW, ale neboli k dispozícii obrazové profily. Aktuálna verzia LR už profily plne podporuje a aj som ich pri vyvolávaní využíval.




Video

Kompakty X100 asi nikdy nebudú vyhľadávané kvôli videu. Pevný objektív je obmedzujúci. Výrobca si je toho vedomý a na fotoaparát ani nedal tlačidlo record. Musíte ísť do funkcie Drive a na konci ponuky nájdete video. Ako tlačidlo Record funguje spúšť, čo mi ergonomicky vyhovuje. X100V je ale dobre použiteľný ako kamera. Obrazový potenciál videa je veľmi dobrý. Ponúka 4K/30P s dátovým tokom až 200 MB/s. Displej je výklopný, nechýba F-Log a obrazový profil Eterna. Dokonca je tu aj audio vstup pre externý mikrofón. Čo kazí dobrý dojem z videa je zaostrovanie. Stále je nastavené na AF-C, hoci je predný prepínač v polohe AF-S. Nenašiel som v menu možnosť prestaviť spôsob zaostrovania. Stačilo švenkovať a AF-C začalo blbnúť. Zámerne som nechal v ukážke problematické zábery. Vo videu mi najviac chýbalo to, že objektív alebo snímač nie sú stabilizované. Aj mierne roztrasený obraz je rušivý. Tu sa dá pomôcť statívom alebo gimbalom. Spomenúť musím obmedzenie dĺžky 4K videa na 10 minút. Osobne mi to nevadí, pretože video skladám z niekoľko sekundových klipov, ale niekomu by to mohlo vadiť.

Ja som nakrúcal v 4K/25P, obrazový profil Eterna, DR400, z ruky. Mierne roztrasený obraz sa dá stabilizovať softvérovo v počítači, ja som tak urobil v programe iMovie.


Plusy a mínusy

+ najnovší snímač X-Trans
+ nové obrazové profily
+ kompletne prepracovaný objektív s významným zlepšením obrazovej kvality
+ vylepšené zaostrovanie
+ pokročilá detekcia tváre a očí
+ kvalitnejší hľadáčik
+ displej je výklopný a dotykový
+ WiFi +Bluetooth
+ USB-C
+ utesnená konštrukcia
+ 4K s F-Log a spomalené video
+ ND4 filter

-  odstránenie D-Padu
-  AF vo videu
-  najmä vo videu chýba stabilizácia obrazu
-  displej by mohol byť kompletne otočný
-  chýba obrazový profil Fortia
-  4K video max. 10 minút

Záver

X100V je dospelý fotoaparát, ktorému je už len máločo vytknúť. Je zábavný, pritom praktický. Poskytuje vysokú obrazovú kvalitu. Poteší dizajnom, spracovaním i manuálnym ovládaním. Až na Fortiu ponúka všetky obrazové profily Fujifilm, vrátane najnovšieho miláčika Classic Negative.

Novinka priniesla veľa vylepšení, z ktorých najzásadnejšie je vylepšenie objektívu. Ten konečne kreslí ostro od rohu po roh, aj pri otvorenej clone a v makrorežime. Z vylepšení potešili vylepšený AF, utesnenie fotoaparátu, nový displej, ktorý je konečne výklopný a dotykový i pridanie Bluetooth. Významnou novinkou je aj 4K video, ale Fujifilm ho netlačí do popredia, X100V je hlavne fotoaparát. Mne k dokonalosti chýba stabilizácia obrazu a plne otočný displej.

Fujifilm X100V vlastne nemá konkurenciu. Leica Q2 je drahá a veľká. Sony RX1 zastaráva a nemá hľadáčik. Ostatné kompakty s APS-C snímačom nie sú v rovnakej triede. Hlavne ale všetkým chýba štýl a unikátny hybridný hľadáčik.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
seifi
2020-05-05 13:18:44
Stará otázka - prečo nie sú hybridné hľadáčiky aj u iných modelov ? (alebo len neviem o tom, aj to môže byť). Nezabudnite na Ricoh GR III. Menší, ovládanie jednou rukou. Foťák na streetfoto.
 
Ferri1990
2020-05-06 07:16:35
23mm f2 v tejto X100V vs. Fujinon 23mm f2 nasadený napríklad na takej X-T30. Ktorý objektiv by bol víťaz? Dá sa to určiť? Alebo je to vyrovnaná partia?
 
matpi
2020-05-06 10:38:23
príspevok od: Ferri1990
23mm f2 v tejto X100V vs. Fujinon 23mm f2 nasadený napríklad na takej X-T30. Ktorý objektiv by bol víťaz? Dá sa to určiť? Alebo je to vyrovnaná partia?
Vzdy by vyhral 23/1.4
 
blahoslav J B Art
2020-05-06 10:57:54
príspevok od: seifi
Stará otázka - prečo nie sú hybridné hľadáčiky aj u iných modelov ? (alebo len neviem o tom, aj to môže byť). Nezabudnite na Ricoh GR III. Menší, ovládanie jednou rukou. Foťák na streetfoto.
zda sa, ze si svoj dotaz pisal aj Neffovi
https://digineff.cz/zde-kotas-mam-dotaz-hybridni-zrcadlovka/
 
mmisso
2020-05-07 13:33:47
príspevok od: seifi
Stará otázka - prečo nie sú hybridné hľadáčiky aj u iných modelov ? (alebo len neviem o tom, aj to môže byť). Nezabudnite na Ricoh GR III. Menší, ovládanie jednou rukou. Foťák na streetfoto.
X-Pro3 ma tiez OVF/EVF
 
mmisso
2020-05-07 13:38:31
Pekne zhrnutie. Az na ten zaver - porovnavat snimac a z toho vyplyvajuce opticke moznosti X100V (APS-C) s kompaktmi s FF snimacom (Leica Q2, Sony RX1) je ako porovnavat hrusky s jablkami. APS-C a FF su dva uplne ine svety a do jedneho vreca nepatria. Ak si odmyslime bezduche cvakanie obrazkov a pozrieme sa na to z hladiska tvorby fotografie, tak niekto, kto fotit vie, dostane aj zo zastaraneho RX1 nepomerne lepsi vysledok ako z novej X100V. Rovnako ako "draha a velka" Q2 ponuka uplne ine moznosti fotografie, co je dane primarne velkostou snimaca a potom v nadvaznosti na to velkostou objektivu (fyziku neoklameme). Mimochodom, samotne telo Q2 je mierne mensie ako samotne telo X100V. Ten rozdiel vo velkosti (miere kompaktnosti) vznika vylucne a len kvoli objektivu. Nuz ale skusme na FX-ovy Nikon nasadit DX-ove sklo, vsakze... Inak X100V je paradny fotak a vo svojom segmente (kam FF kompakty nepatria) nema konkurenciu. To pisem ako uzivatel ako X100V, tak aj Q2...
 
fatality
2020-05-10 13:20:23
príspevok od: Ferri1990
23mm f2 v tejto X100V vs. Fujinon 23mm f2 nasadený napríklad na takej X-T30. Ktorý objektiv by bol víťaz? Dá sa to určiť? Alebo je to vyrovnaná partia?
s ostrostou neviem presne(ostre budu oba,ktory viac,ti povedia testy),ale co sa tyka makra/close up,vitaz bude ten z x100v..bohuzial,23/2 je sice maly,rychly,tichy a ostry objektiv,ale closup s nim je brut rozmazany,ako by si na nom mal vrstvu vazeliny..preto som ho aj predal a kupil 23/1.4,nemam rad objetivy,kde musim sledovat,ci uz niesom prilis blizko k objektu..23/1.4 je ostry aj z najkratsej zaostrovacej vzdialenosti..
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2021-04-03 10:35:42
Nepáči sa mi, že v závere tejto recenzie spomína autor článku pri porovnávaní konkurencie fotoaparát Leica Q2. Z mojej strany veľký prešľap. I keby boli rozmery, váha a cena oboch fotoaparátov totožné, rozmery ich obrazových snímačov napovedajú, že sa jedná o dva rôzne svety. Pri totožne použitej clone s APS-C snímačom nikdy nedosiahneme tak rozostrený bokeh ako s full-frame snímačom. Fujifilm X100V má po prepočte crop faktoru ohnisko 35mm a Leica Q2 má ohnisko 28mm. Leica má aj digitálny zoom. Pokiaľ si niekto zakúpi Fujifilm X100V a vytešuje sa, že má porovnateľný fotoaparát s LeikouQ2 za zlomkovú cenu, tak sa veľmi mýli! Fyzikálne vlastnosti optiky človek neprekoná a pri porovnávaniach medzi APS-C a Full-frame snímačom treba byť preto veľmi opatrní.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia