Hore

Panasonic Lumix DMC-TZ3

Panasonic sa začiatkom roka 2006 postaral predstavením modelu TZ1 o znovuzrodenie prístrojov, ktoré kombinujú malé telo a veľký zoom.

 

Keď sa k uznávanému výrobcovi elektroniky (Panasonic) pridal výrobca optiky, ktorý v tomto obore hľadá konkurenciu vo svete veľmi ťažko (Leica), nový "Travel Zoom" (TZ) sa razom stal alternatívou k ultrazoomom napodobňujúcim zrkadlovky.  

 

Po úspešnom ročnom pôsobení na trhu prišiel začiatkom tohto roka čas na predstavenie nasledovníka. Objavili sa hneď dvaja (TZ2 a TZ3) s odhodlaním nadviazať na úspech predchodcu. Očividne sa im to podarilo.

 

 

 

Špecifikácia modelu TZ3 v skratke:  

 

  • » 7,1 efektívnych megapixelov / 8,5 Mpx celkovo /  1/2.35" CCD
  • » Objektív Leica Vario-Elmar 28-280mm f/3.3-4.9 (ekv.)

» Procesor Venus Engine III

» Mega O.I.S optický stabilizátor

» 3" LCD displej

» 21 scénických »režimov

» Formáty 4:3, 3:2 a 16:9

» Funkcia inteligentné ISO

» Li-ion batéria

Dizajn a ergonómia  

 

Fotoaparát je až na pár plastových častí celý z kovu. Kvalitné materiály a vypracovanie sú poznateľné už pri prvom dotyku s prístrojom.  

 

Pri pohľade na prednú stranu fotoaparátu sa nedá nevšimnúť si výrazný objektív, ktorého obruč zaberá celú pravú polovicu prístroja. Ako prezrádza malé logo v pravom spodnom rohu, jedná sa o objektív renomovaného nemeckého výrobcu optiky Leica. Konkrétne ide o o objektív DC Vario - Elmar 28-280mm (ekv.) f/3,3-4,9.

 

Rovnako ako pri TZ1 ide o 10-násobný zoom, tentoraz však začína jeho ohnisko na 28mm (TZ1 35mm), čo určite viac podporuje kreativitu autora a získané širokouhlé ohnisko je o mnoho cennejšie než tých pár stratených milimetrov na strane teleobjektívu.

 

   

28mm

280mm 

 

Objektív mierne stratil aj na svojej svetelnosti, čo je škoda. V tejto dobe už nájdeme väčšiu svetelnosť aj u prístrojov nižšej kategórie. 

 

 

V pravom hornom rohu je malá lampa automatického zaostrovania a naľavo od objektívu je umiestnený blesk s celkom dobrým dosahom. Jeho umiestnenie však považujem za dosť nešťastné. Často sa vám pri fotografovaní akcie stane, že si blesk nechtiac zacloníte prstom a pokazíte tak záber.

 

Vľavo od objektívu je dizajnový prvok, ktorého funkčný zmysel sa mi nepodarilo odhaliť (snáď len poskytuje lepšiu oporu pri úchope).  

 

Pravá strana prístroja je úplne bez ovládacích a funkčných prvkov, na tej ľavej objavíme okrem očka pre šnúrku na zápästie aj krytku, pod ktorou sa skrýva USB výstup a vstup pre napájanie zo siete. 

 

 

Horná strana prístroja obsahuje niekoľko ovládacích prvkov. Napravo nájdeme tlačidlo ovládajúce optickú stabilizáciu a pod ním je umiestnený spínač zapnutia a vypnutia prístroja. Hneď vedľa je tlačidlo spúšte, v obvode ktorého našiel svoje miesto prstenec ovládania zoomu.  V strednej časti má svoje miesto otočný volič režimov snímania a ďalej vľavo sú malé otvory reproduktoru a mikrofónu. 

 

 

Čo do ovládačov je najbohatšia zadná strana prístroja, napriek tomu, že podstatnú plochu z nej zaberá 3" LCD displej. Napravo od displeja je v strednej časti klasický 4-smerový volič s potvrdzovacím tlačidlom v strede. To zároveň plní aj funkciu MENU.

 

Pod 4-smerovým voličom sú dve malé tlačidlá nastavenia LCD displeja a vymazávania fotografií. V režime snímania toto druhé tlačidlo plní funkciu skráteného prístupu k nastaveniu najdôležitejších hodnôt (FUNC), čo veľmi uľahčuje a zrýchľuje prácu s fotoaparátom. 

 

 

Na spodnej strane aparátu je v oblasti gripu umiestnený slot pre pamäťovú kartu a tiež batéria. Na opačnej strane zase nájdeme závit na upevnenie fotoaparátu na statív, ktorý je na túto triedu prístrojov prekvapivo z plastu. 

 

 

Fotoaparát sa celkom dobre drží, teda platí to najmä pre pravú ruku, ktorej úchop uľahčuje nevýrazný grip na prednej strane a miesto na palec na strane zadnej s malou povrchovou úpravou. Fotoaparát má svoju váhu a pre istejší pocit určite radi použijete šnúrku na zápästie.  

 

Čo sa týka stavby a dizajnu prístroja, je len málo vecí, ktoré by mohli byť urobené lepšie. Spomeniem len otočný volič režimov s príliš ľahkým chodom. Často sa vám pri fotografovaní stane, že ním nevedomky otočíte a miesto fotenia snímate video a naopak. V prípade, že si to nevšimnete, môžete prísť o drahocenné zábery.

Krytka batérie a karty má tendenciu otvoriť sa už pri slabom dotyku jej poistky a výhrady mám aj voči plastovému dizajnovému prvku na prednej strane, z ktorého sa už po pár mesiacoch užívania odlupuje farba.    

 

 

V praxi  

 

S výraznou zmenou objektívu sa oproti TZ1-ke zmenila aj pohotovosť prístroja. Bohužiaľ, v tomto prípade tým nesprávnym smerom - TZ3-ke trvá naštartovanie 1,7 sekundy, čo by nebol zlý údaj, keby to jej predchodca nezvládal

o 0,7 sekundy rýchlejšie.

 

Automatické zaostrovanie pracuje vcelku rýchlo a naviac aj spoľahlivo. Vo väčšine situácií aparát zaostrí do 0,2 - 0,4 sekundy, v režime rýchleho zaostrovania s polovičnými časmi. Pri snímaní s teleobjektívom je zaostrovanie prirodzene pomalšie.

 

Výborne sa osvedčila pomocná lampa zaostrovania, ktorá pomáha automatike v náročných svetelných podmienkach. Omeškanie spúšte už v dnešnej dobe nie je problémom a TZ3-ka v tejto oblasti nie je výnimkou.

 

Čas medzi dvoma zábermi je tiež výborný. Bez použitia blesku neprekračuje 1 sekundu. Pri fotografovaní s bleskom si však na ďalší záber počkáte v priemere 3 sekundy.  

 

Ak ste zvyknutí na možnosť okamžitého vymazania práve vyfotografovaného obrázku, pri TZ3 je nutné zvyknúť si na používanie tlačidla REVIEW.

 

Aparát nepodporuje nekomprimovaný RAW, zato však ponúka možnosť za cenu nižšieho rozlíšenia zväčšiť si rozsah zoomu až na 15-násobok (pri rozlíšení 3 Mpx). Fotoaparát jednoducho snímok vyreže, čo zvládnete rovnako dobre aj sami pri úpravách vo foto editore.  

 

Systém MENU je totožný so systémom v TZ1. V jednoduchom režime sa možnosti nastavenia obmedzujú na pár nepodstatných funkcií. V ostatných režimoch sa už dostávame k tradičným nastaveniam:

  

» Vyváženie bielej (auto, slnečno, zamračené, tieň, halogen, blesk, set)

»  Citlivosť (auto, 100, 200, 400, 800, 1250)

»  Formát obrazu (4:3, 3:2, 16:9)

»  Veľkosť obrázkov (7M, 5M, 3M, 2M, 1M, 0,3M)

»  Kvalita (fine, standard)

»  Zvukový záznam (OFF, ON)

»  Režim merania (multiple, centrálne vážené, bodové)

»  Režim ostrenia (9 oblastí, 3 oblasti HS, 1 oblasť HS, 1 oblasť, bodové)

»  Snímky v sérii (OFF, High Speed, Low Speed, nekonečno)

»  Kontinuálne ostrenie (OFF, ON) - Prisvetlenie AF (OFF, ON)

»  Pomalá uzávierka (1/8-, 1/4-, 1/2-, 1-)

»  Digitálny zoom (OFF, ON)

»  Podanie farieb (štandard, natural, živé, chladné, teplé, ČB, sépia)

»  Nastaveni hodín  

 

Keďže s týmto prístrojom nie je možné zvoliť si manuálny režim snímania, budete si pri rôznych situáciách musieť vybrať z bohatej ponuky scénických režimov. Na výber ich je 21 a na otočnom voliči si môžete predvoliť dva z nich. V ponuke sú možnosti - portrét, jemná pleť, autoportrét, krajina, šport, nočný portrét, nočná krajina, jedlo, oslava, svetlo sviečky, dieťa 1, dieťa 2, zviera, západ slnka, vysoká citlivosť, hviezdna obloha, ohňostroj, pláž, sneh, letecké fotky a pod vodou.

 

  

 

Fotoaparát je schopný snímať kontinuálne s frekvenciou 2,9 fps a zaznamená týmto spôsobom najviac 5 snímkov v rade. Pri pomalom snímaní klesne rýchlosť na 2 fps a v režime "nekonečno" fotoaparát sníma s touto frekvenciou až do zaplnenia karty. LCD nemá ani v jednom prípade problém držať s uzávierkou krok.  

 

Pri snímaní videa máte na výber formáty 16:9 a 4:3 s rozlíšením 848x480 a 640x480 px pri 30 fps. Limitovať vás bude len veľkosť súboru 2GB, čo by malo pri VGA rozlíšení stačiť na 22 minút záznamu. Pri snímaní sa zaznamenáva súčasne aj zvuk a k dispozícii je optický stabilizátor, nie je však možné používať zoom (TZ1 túto možnosť mal!). Video sa zaznamenáva vo formáte Quick Time (.mov).  

 

V režime prezerania fotografií je k dispozícií niekoľko zaujímavých funkcií. Obrázky si môžete prezerať v prezentácii, nahrávať k nim zvukový záznam, tlačiť ich a tiež rôzne upravovať (veľkosť, rotácia, orez). S funkciou Dual Display si môžete súčasne prezerať 2 fotografie a tiež ich zväčšovať.    

 

 

Obrazová kvalita 

 

Ako sa dá od kombinácie Panasonic - Leica očakávať, obrazová kvalita je na slušnej úrovni. Fotoaparát produkuje čisté a ostré snímky s množstvom detailov, verným farebným podaním a dobrým prenosom kontrastu.

 

 

         

 

 

Platí to najmä pre citlivosť ISO 100. Použitý procesor Venus Engine III sa totiž až príliš rád a s veľkou intenzitou púšťa do boja s nežiaducim šumom pri vyšších citlivostiach. So šumom tak "úspešne" odstraňuje a vyhladzuje aj jemné detaily a obraz sa stáva akoby maľbou premytou dažďom. Toto tvrdenie platí najmä pre medznú hodnotu ISO 3200 (High ISO mode) a tiež pre hodnoty ISO 1250 a ISO 800.

 

Podobne ako pri konkurenčných prístrojoch odporúčam vyhnúť sa vysokým hodnotám citlivosti a najmä režimu High ISO a pokúsiť sa fotografovať prevažne pri hodnote ISO 100 a využívať pri tom kvalitný optický stabilizátor. 

 

 

     

ISO 100 

ISO 200 

ISO 400 

 

 

 

ISO 800 

ISO 1250 

ISO 3200 (High ISO) 

 

ČB 

 

 

Objektív sa spolu s procesorom stará o verné farby a prakticky žiadna z nich nemá tendenciu v obraze dominovať. Niekomu sa môže zdať, že farby by mohli byť aj výraznejšie, tomu sa dá ľahko pomôcť zvolením živého podania farieb. 

 

 

 

 

 

 

Veľké plus si objektív zaslúži za správanie sa pri snímaní v protisvetle. Veľmi zriedkavý je výskyt závoja, duchov alebo odleskov. Rovnako tak dobre je zvládnutá aberácia a tiež skreslenie na širokom konci objektívu.

 

 

     

priame protisvetlo 

skúste nájsť stopy aberácie 

zriedkavý odlesk 

  

 

Občasným problémom bolo preexponovanie niektorých záberov a určite by som pre istotu doporučil korekciu expozície -1/3 EV.

 

 

 

prepálená obloha

  

Fotoaparát má celkom kvalitný makro režim, aj keď minimálna zaostrovacia vzdialenosť 5cm na širokom konci a 2m na dlhom konci objektívu je na dnešnú dobu dosť slabá. Pri fotografovaní v štúdiu poteší jediné možné manuálne nastavenie - vlastné vyváženie bielej.

 

 

 

makro režim

  

 

Pri nočných záberoch sa musíte spoľahnúť na scénické režimy a zveriť tak všetko do rúk automatike. Tá vo väčšine prípadov nesklame a nočné scenérie a portréty sú ostré, dobre naexponované a bez viditeľného šumu.

 

 

 

 

 

  

 S problémom čerených očí si TZ3-ka dokáže taktiež poradiť na výbornú.    

 

 

Záver

  

Panasonic Lumix DMC-TZ1 bol napriek niektorým nedostatkom revolučným a aj obľúbeným modelom. TZ3-ka už tak revolučná nie je a napriek tomu, že sa stále nezbavila chýb svojho predchodcu, je ešte populárnejšia.

 

Môže za to predovšetkým nový objektív s naozaj príjemným rozsahom 28-280mm pri zachovaní kompaktných rozmerov. Užívateľov oslovuje tiež kvalitná konštrukcia, dobré ovládanie a kvalitné výstupy pri nižšej citlivosti.

 

Vďaka objektívu sú obrázky ostré, s dostatočným množstvom detailov a príjemnými farbami prakticky bez akýchkoľvek optických chýb.

 

Sklamaním je neprimeraný zásah procesoru do obrazu pri odstraňovaní šumu pri vyšších citlivostiach, ktorý ich robí prakticky nepoužiteľnými. Potešil by určite aspoň jeden manuálny režim snímania, takto vám urobí radosť aspoň výborný 3" LCD displej a naozaj účinný optický stabilizátor.

 

S týmto prístrojom si vďaka jeho flexibilite a množstvu funkcií prídete na svoje pri akýchkoľvek príležitostiach. Ak sa teda práve chystáte na cesty a hľadáte spoločníka, ktorý by stačil vašemu tempu, prestaňte hľadať... práve ste ho totiž našli!  

 

 

Zhrnutie:

 

+ kvalitný objektív Leica s 10-násobným zoomom 28-280 mm v relatívne kompaktnom tele

+ dobra kvalita fotografií

+ výborný optický stabilizátor

+ kvalitný 3" LCD diplej s dobrým rozlíšením

+ množstvo scénických režimov

+ dobrý výkon v oblasti automatického zaostrovania

+ potlačenie efektu červených očí

+ výkon pomocnej lampy automatického zaostrovania

+ natáčanie videa vo formáte 4:3 aj 16:9

+ voliteľné podvodné púzdro                   

 

- príliš silná redukcia šumu zo strany procesora pri citlivostiach nad ISO 100

- občasné preexponovanie

- žiadne manuálne ovládanie

- nemožnosť použitia zoomu pri natáčaní videa

- nepoužiteľný režim High ISO

- absencia hľadáčika

- nepodporuje USB 2.0 (!)

- labilná plastová krytka batérie a karty a plastový závit na statív

- nevhodne umiestnený blesk

 

         

   

 

         

     

 

 

Ak vás zaujíma aj iný názor na tento fotoaparát, prečítajte si podrobné recenzie na týchto stránkach:

 

http://www.dpreview.com/reviews/panasonictz3/

 

http://www.imaging-resource.com/PRODS/TZ3/TZ3A.HTM

 

http://www.dcresource.com/reviews/panasonic/dmc_tz3-review/index.shtml

 

 

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bear
2007-09-02 19:56:27
K tym nahladom by sa pre posudenie detailov hodili aj originalne obrazky, alebo aspon vyrezy (porovnanie ISO, aberacia, ostrost v strede/na okrajoch).
 
oboy
2007-09-03 08:26:40
Kvoli technickym problemom budu velke snimky k nahladom k dispozicii az dnes.
 
Ľuboš Krahulec
2011-02-19 19:52:57
pri tej druhej fotke čo bolo priblížené na 280 mm bol použitý statív ?
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované