Hore

Olympus OM-D E-M1X II. - na Slovakia Ringu

V recenzii Olympusu OM-D E-M1X som napísal, že nie je kompletná a postupne ju budem dopĺňať, keď sa mi fotoaparát opäť dostane do rúk a budem ho môcť vyskúšať na nejakej akcii. Podarilo sa a tak tu máte voľné pokračovanie, ktoré nebude už tak technické, ale skôr o praktickom fotení motošportu.

Česko-slovenskému zastúpeniu Olympusu sa už po druhýkrát podarilo zorganizovať predvádzaciu akciu ich fototechniky na Slovakia Ringu. Minule bol hviezdou programu OM-D E-M1 Mark II, tentokrát to bola nová vlajková loď. Fotoaparát a objektívy radu PRO si vyskúšali amatérski aj profesionálni fotografi, aj z radov ephoťákov.

Fotoaparát som v takejto situácii vyskúšal prvýkrát, takže som bol na tom len o málo lepšie, ako ostatní. Výhodou bolo, že som pred rokmi na Slovakia Ringu bežne fotil, isté je, že som ale vyšiel z cviku. Rytmus pre panning som chytil až ku koncu.


Ephoťáci Izzino a Marcel Rebro na jednom z fotopointov.

Fotografovali sme jazdy motoklubu, čiže žiadne ozajstné preteky. Otázku bezpečnosti sme však brali vážne a preto každý vyfasoval reflexnú vestu a absolvoval krátke školenie, ako sa správať v areáli dráhy. X-iek bolo dosť, každý dostal svoj fotoaparát. Na fotenie motošportu potrebujete teleobjektív, mali sme k dispozícii M.Zuiko 40-150/2,8 PRO (aj s telekonvertorom) a M.Zuiko 300/4 IS PRO.

Konfigurácia

Olympusu OM-D E-M1X je navrhnutý špeciálne pre akčné fotografovanie športu a zvery. Nebudem ho popisovať, to nájdete v prvej recenzii, spomeniem len veci, ktoré priamo súvisia s fotografovaním motošportu. Fotoaparát má 4 užívateľské expozičné programy, medzi ktorými sa dá rýchlo prepínať otočením voliča programov. Pred fotením som si dva užívateľské programy nastavil pre fotenie krátkymi časmi (zmrazenie pohybu) a na panning, teda fotenie pohybu dlhším časom. Výhodou je, že do užívateľských programov môžete uložiť komplexné nastavenie fotoaparátu, vrátane AF, sériových záberov, ISO, atď. Fotoaparát umožňuje prepínať režim aj pomocou funkčných tlačidiel, čo je ešte rýchlejšie, ako otočením voliča programov. Špecialitou a novinkou je možnosť detekcie nielen tváre, ale aj motoriek, lietadiel a vlakov. Vyskúšal som fotenie s detekciou motoriek, aj klasické fotenie AF-C s vlastným výberom AF bodov. Rýchlosť sériových záberov som zvolil pomalšiu, nechcel som nafotiť pri každom stlačení spúšte tucet záberov, ktoré by som musel potom zdĺhavo triediť. X-ko dokáže fotiť frekvenciou až 18 obr./s., pri sledovaní objektu. Buffer pojme viac ako 200 záberov vo formáte RAW, takže s ním si skutočne netreba robiť starosti. Novinkou u Olympusu je možnosť individuálnej konfigurácie rozloženia AF bodov (až 4 nastavenia), to som však nevyužil, nebolo to nutné. U profesionálneho modelu je samozrejmosťou možnosť aktivovať zaostrovanie zadným tlačidlom. Pri akčnom fotení si naviac môžete nastaviť vysokú frekvenciu hľadáčika (120 FPS), pre plynulejšie prekresľovanie obrazu.


Pred akciou si môžete nakonfigurovať užívateľské expozičné programy, vďaka čomu sa dokážete rýchlo prispôsobiť rôznym situáciám, bez zdĺhavého prenastavovania.

Fotoaparát v praxi


Fotenie motoriek som netradične začal fotením záchranárskej helikoptéry.

Výhodou profesionálneho fotoaparátu je perfektá ergonómia a vysoká rýchlosť. Vďaka tomu sa môžete sústrediť na fotografovanie. Po tejto stránke nie je čo vytknúť. Výkonu má nadbytok. Fotili sme za pomerne pekného počasia, svietilo slnko, ktoré sa občas skrylo za mraky. Svetla ale bolo dosť a tak som pre panning dokonca použil najnižšie ISO 64, aby mi objektív zbytočne neclonil.

Detekcia objektu pri C-AF + Tracking funguje tak, že ak fotoaparát rozozná objekt/objekty, ohraničí ich bielym rámikom. Pri namačknutí spúšte potom umiestni zelený štvorček na helmu a snaží sa ho na nej udržať. Tento spôsob zaostrovanie dobre funguje, ak je okolo objektu dostatok priestoru a máte odstup.


V hľadáčiku to vyzerá približne takto, keď máte zapnutú detekciu objektov v režime motošport.


Presne toto je situácia, kedy sledovanie objektu funguje veľmi dobre.

Ja sa pri fotení motošportu často snažím vyplniť celý formát záberu. Tu sa mi viac osvedčilo klasické AF-C, bez trackingu a sledovania helmy motorkára.


Pri detailnejších záberoch sa mi viac osvedčilo zaostrovanie AF-C bez trackingu.

Fotografovať takúto akciu je príležitosť vyskúšať si rôzne nastavenia, ktorých majú bezzrkadlovky viac ako zrkadlovky. Vyskúšal som mechanickú aj elektronickú uzávierku, aby som videl, aký to má vplyv na prekresľovanie hľadáčika, prípadne aj na fotografiu. Na prekresľovanie hľadáčika nemá prepínanie režimu uzávierky až taký veľký vplyv. Oveľa viac sa prejavilo prepnutie na vysokorýchlostný hľadáčik frekvenciou 120 FPS. Nedávno som napísal článok o rolling shutter efektu vo fotografii. V režime elektronickej uzávierky môže dochádzať pri panningu k deformácii tvaru objektov. Je to spôsobené postupným čítaním dát zo snímača. U E-M1X, v režime elektronickej uzávierky, dochádza k rolling shutter efektu, ten sa prejavuje pri paningovaní na popredí a pozadí, na sledovaný objekt nemá vplyv. V režime mechanickej uzávierky sa efekt neprejavuje.


Rolling shutter efekt v režime elektronickej uzávierky.

Záver

Olympusu OM-D E-M1X je bezzrkadlovka, s ktorou sa smelo môžete pustiť do fotenia motošportu. Na špeciálne DSLR, ako Nikon D5 a Canon EOS 1Dx Mark II, stráca málo a naopak má množstvo vychytávok, ktoré DLSR z princípu nemôžu mať. Ani takto nadupaný stroj vám nezaručí úspešnosť, ak ho neviete ovládať a ak nemáte skúsenosti s fotením akčných žánrov. Samozrejme stále je čo zlepšovať a netrpezlivo čakám na prvú poriadnu aktualizáciu firmvéru, ktorá môže priniesť zrýchlenie AF, zlepšenie sledovania objektov, prípadne úplne nové vychytávky.

Olympusu OM-D E-M1X v skúsených rukách zvláda motošport bez zaváhania. Oproti FF DSLR prináša lepší komfort, fotograf je po celodennom fotení oveľa menej unavený. A to sa cení čoraz viac.


Na konci som našiel rytmus pre panning a úspešnosť rástla.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
majster333
2019-05-01 18:57:07
super panig!
 
Krtko fotografom
2019-05-01 19:09:14
Ja davam klobuk dole pred narocnostou takeho to fotenia. Fotky super.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia