Hore

Ako na úpravu Multishot/High Res

Stabilizácia obrazu pohybom snímača je veľmi užitočná funkcia. Čokoľvek na fotoaparát nasadíte, bude obraz stabilizovaný.

Nejaká šikovná hlavička však prišla na to, že presné riadenie posunu snímača sa dá využiť aj inak. Dá sa využiť na snímanie záberov až s 4x väčším rozlíšením, ako je rozlíšenie snímača. A nie je to žiadna digitálna extrapolácia. Snímač sa postupne posunie do všetkých štyroch strán, urobí to väčšinou 8x (kvôli jasu a rozlíšeniu) a fotoaparát z jednotlivých záberov vyskladá záber s vysokým rozlíšením. Tento proces chvíľu trvá. Preto nie je určený na akčné fotografovanie. Vyžaduje použitie statívu, výnimkou je Olympus OM-D E-M1X, kde sa dá multishot fotiť aj z ruky. Aj tak ale odporúčam použiť statív, je tu väčšie riziko roztrasenia obrazu a nie je možné použiť maximálne rozlíšenie. To, že celý proces chvíľu trvá a zábery sa snímajú postupne, znamená, že ak sa na fotografovanej scéne niečo pohybuje, nebude to zaznamenané správne. Firmy sa viac, či menej úspešne snažia zahladiť artefakty, ktoré týmto spôsobom fotenia môžu vzniknúť.

Funkciu Multishot/High Res má zabudovanú viacero fotoaparátov a postupne bude čoraz rozšírenejšia. Zatiaľ ju nájdete vo vybraných modeloch Olympus, Panasonic, Sony a Pentax. Ako to funguje, môžete vidieť v nasledujúcom videu.

Video - OLYMPUS OM-D E-M5 MARK II - FUNKCE MULTISHOT (CZ)

Tento článok nie je venovaný samotnému procesu fotografovania, ale spracovaniu záberov. Pri fotení si môžete vybrať, či chcete fotografovať do JPG alebo RAW. Predpokladám, že zo svojho fotoaparátu chcete dostať absolútne maximum a preto odporúčam RAW. Nie je to len kvôli expozícii a farbám, ale aj kvôli detailom. Práve im sa budem venovať.

Pri skladaní Multishot/High Res vznikajú jemné artefakty v podobe “zúbkovania” na hranách. To je pozorovateľné pri 100% zväčšení na monitore. Čím je rozlíšenie väčšie, tým je “zúbkovanie” menej viditeľné. Teoreticky s artefaktmi ani nemusíte nič robiť, ak nebudete tlačiť na maximálny formát, čo je vždy nad 1 meter. Okrem artefaktov sú zábery charakteristické aj menšou neostrosťou. Tú by ste mohli dohnať doostrením (sharpening), ale tým by ste zároveň zvýraznili artefakty. Ako z tohto problému vykorčuľovať?

Artefakt v podobe zúbkovania som zvýraznil silným doostrením.

Aby sme dostali perfektne ostré fotografie plné najjemnejších detailov, ale bez artefaktov, budeme musieť obetovať zopár megapixelov. Fotografie zmenšíme, čím potlačíme artefakty a potom doostríme. Je jedno, aký RAW…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
fotorado
2019-04-16 10:46:25
Bolo by dobré pridať k článku tabuľku, so zoznamom zariadení ktoré takéto fotenie podporujú...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia