Hore

Sony CyberShot DSC-HX100V

Fotoaparát CyberShot DSC-HX100V od spoločnosti Sony sa radí medzi najvyššie modely produktového radu CyberShot, ako aj ultrazoomov všeobecne. Je určený najmä pre používateľov, ktorí sa uspokoja s kvalitou a vlastnosťami kompaktného fotoaparátu a zároveň využijú široký rozsah ohnisiek, ktoré ponúka jeho objektív.

Tento rozsah je naozaj zaujímavý, keďže sa pod označením „30x zoom“ skrývajú hodnoty 27-810mm v prepočte na kinofilm. V kombinácii s vstavaným GPS prijímačom a možnosťou natáčať video vo Full HD kvalite so snímkovou frekvenciou 50 snímok za sekundu, tak ide o naozaj zaujímavého spoločníka na dovolenky.

Rozlíšenie CMOS snímača činí 16 megapixelov, ktoré výrobca podľa môjho názoru síce nemusel tlačiť tak vysoko, no asi sa nemôžeme úplne vyhnúť tomuto marketingovému boju. Ďalším zaujímavým parametrom je možnosť sériového snímania rýchlosťou 10 snímok za sekundu aj pri plnom rozlíšení, ktoré môže pomôcť pri výbere rozhodujúceho momentu.  Výklopný 3“ displej zas ponúka rozlíšenie 921,000 pixelov.

Medzi zaujímavé funkcie patrí aj automatické vytváranie panoramatických záberov, softvérové vytváranie 3D fotografií, či nočný režim pre fotenie bez blesku, ktorý skladá viacero fotografií a snaží sa tak čo najviac redukovať šum a zachovať detaily.

Konštrukcia a ergonómia

Celkovo pôsobí telo pevne, povrchová úprava je matná „ofrkaná“, podobne ako pri zrkadlovkách Nikon. Hlboký gumený grip sa drží celkom dobre, rozmiestnenie tlačidiel je tiež v poriadku, až na tlačidlo FINDER/LCD, na ktoré sa pri normálnom držaní fotoaparátu nedá dočiahnuť. Fotoaparát obsahuje aj elektronický hľadáčik s detakciou priblíženia oka, ktorý sa používa bez problémov a zvyknutý zo zrkadlovky som ho často využil automaticky, i keď displej ponúka lepšiu kvalitu.

Objektív nám dovoľuje ovládať zoomovanie dedikovaným prstencom, ktorý som zas ale často nepoužíval, keďže fotoaparát nie je dostatočne veľký na to, aby sa držal úplne „zrkadlovkovo“, a tak by používanie prstenca nebolo pohodlné. Druhým dôvodom je zas to, že pri zoomovaní prstencom je začiatok a koniec zoomovania plynulejší (dlhšia odozva) a tým pádom sa zdá byť aj menej presný a pomalší. Použitie ale môže nájsť pri natáčaní videa, kde rýchlosť otáčania prstenca ovplyvňuje aj rýchlosť zoomovania.

V praxi

Prvé čo som spozoroval bolo, že zatiaľ čo výrobcovia vybavujú mnoho fotoaparátov zameraných na spotrebiteľskú triedu rôznymi vizuálnymi efektmi, je Sony HV100V koncipovaný skôr čisto. Nájdeme tu iba klasické farebné režimy (+ čiernobiely a sépiový) a možnosť znížiť, či zvýšiť kontrast a sýtosť farieb fotografií.

Pokiaľ ide o ovládanie, je tu jednoduché koliesko režimov a prehľadné menu, jediné na čo som potreboval chvíľku skúšania bolo nastavovanie samotných expozičných parametrov, či kompenzácie expozície. Na to je určené zadné koliesko, ktoré je ale treba pre jeho aktiváciu stlačiť. Zatiaľ čo spúšť reaguje rýchlo, je celý systém trošku pomalší. Od spustenia fotoaparátu po možnosť vojsť do menu prejdú asi 3 sekundy, podobne nie je najrýchlejší vstup do prehliadania fotografií. Celkom sa mi ale páčil stabilizátor, ktorý podáva dobrý výkon a pri videu dokáže odfiltrovať veľkú časť trasenia. Makro schopnosti fotoaparátu sú zaujímavé, keďže na najširšom ohnisku sa mi podarilo zaostriť objekt vzdialený asi 5 milimetrov od konca objektívu.

Zvláštnosťou, ktorá ma celkom prekvapila je, že pri nastavení Auto ISO fotoaparát ani pri najhorších svetelných podmienkach nezdvihol citlivosť nad spodnú hranicu ISO 100, čo by mohlo bežnému používateľovi pokaziť dosť záberov, keďže aj vyššie ISO je použiteľné.

GPS zapisovanie polohy fungovalo vo väčšine prípadov spoľahlivo, fotoaparát sa dokonca pomocou elektronického kompasu pokúša určiť smer, ktorým ste boli otočení. Sem-tam sa ale objaví aj prípad, keď vašu fotografiu umiestni o 300 metrov vedľa, to býva ale väčšinou spôsobené slabším signálom.

Automatické vyváranie panorám funguje dobre, fotoaparát dokonca dokáže zaregistrovať objekty, ktoré by sa mohli opakovať (pohybujúci sa ľudia, autá) a zostaviť snímok tak, aby sa v ňom nevyskytovali chyby tohto typu.

Obrazová kvalita

Kvalitu snímok hodnotím pozitívne, i keď nižšie rozlíšenie by možno zlepšilo ostrosť a znížilo zrnitosť obrazu. Ani úplne vysunutý objektív výrazne neznižuje kvalitu, aj keď sa tu mierne prejavuje vinetácia. Podanie farieb je skôr reálnejšie, oproti výrazne pastelovému P7100, ktorý som testoval naposledy. Vyváženie bielej ale nie je nastavené úplne najlepšie, napríklad pri voľbe „oblačno“ sú farby príliš ružovo-žlté a najvernejšie výsledky som aj pri takomto počasí získal s nastavením pre denné svetlo.

Dynamický rozsah je na pomerne dobrej úrovni a aj keď sa nám objavia prepaly, nepôsobia až tak rušivo. Červenú fotoaparát tiež zvláda. Najväčším konkurentom v tejto oblasti je Panasonic Lumix DMC-FZ150, ktorého obraz je ešte kúsok ostrejší a viditeľne lepšie zachytáva detaily, pravdepodobne vďaka nižšiemu rozlíšeniu 12 megapixelov. Skreslenie objektívu nie je ani na najširšom ohnisku výrazné.

ISO

Rozsah citlivosti snímača je ISO 100 – 3200, hranicou použiteľnosti bola pre mňa hodnota ISO 800. Nad ňou už dochádzalo k prílišnej strate detailov a farieb.

Zaostrovanie

Tu sa nemám na čo sťažovať, na danú kategóriu je zaostrovanie celkom rýchle a vďaka pomocnému svetielku dokáže zaostriť do istej vzdialenosti s trochou námahy aj vo veľmi zlých podmienkach.

Video

Full HD (1080p) video pri 50 fps je jednou z predností tohto fotoaparátu. Síce neponúka možnosti manuálneho nastavenia (iba scénické režimy a automatiku), no jeho kvalita je dobrá a stabilizátor dokáže dobre odfiltrovať pohyby ak nepoužívame statív. Nahrávanie je možné spustiť aj mimo video režimu tlačidlom na tele, no vtedy si na začiatok videa musíme počkať asi 4 sekundy. Priamo v režime ale spustenie nahrávania tiež nie je okamžité. Obraz so štvorčekovou charakteristikou v nasledujúcich videách je bohužiaľ spôsobený konvertorom videa, keďže Sony fotoaparáty nahrávajú video do kontajnera AVCHD, ktorý niektoré programy na spracovanie videa nedokážu otvoriť a Sony samotné k tomuto formátu konvertor neposkytuje. Privítal by som, ak by sa takáto utilitka objavila na CD s ovládačmi.

 

Záver

Cena Sony CyberShot DSC-HX100V sa pohybuje okolo 400,- € s DPH. Pre používateľov, ktorí naozaj prahnú po takomto širokom rozsahu ohnisiek a Full HD videu s dobrým stabilizátorom (no bez možnosti nastavenia) môže ísť o dobrý výber. Ak je ale vašou prioritou kvalita obrazu, spolu s možnosťou snímania do formátu RAW a celkovo viac zrkadlovkový feeling, bude lepšie ak siahnete po mirorless fotoaparáte ako napríklad Samsung NX100, ktorého cena so setovým objektívom býva dokonca nižšia.

Plusy

Mínusy

Široký rozsah ohnisiek

Cena

Kvalita obrazu v tejto kategórii

Bez vizuálnych motívov a efektov

GPS prijímač

Auto ISO ostáva vždy na ISO 100

Full HD 50 fps video s dobrým stabilizátorom

Privysoké rozlíšenie

Vonkajšie spracovanie

Dlhšia odozva ovládania

 

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Cako
ocenenie redakciou 2011-12-08 15:36:28
No na ISO 200 to ma riadne hnusnu kvalitu. Pozeram akurat to divadlo pod nadpisom Obrazova kvalita. Ale ta je teda fakt biedna. Ked sa pozriem dole na tie kvadricky travnik... strasne blato...
 
netmouse
2011-12-08 19:57:58
sice neviem preco moj komentar je fuc ... ale aspon ste nahrali nove fotky, lebo to tie prve uploade boli na p.....d
 
marcus_labeo
2011-12-09 10:30:23
Najlepšia na recenzii je posledná veta. Bez výhrad súhlasím, že radšej ako ultrazoom s prdisenzorom za 400 eur kúpiť napr. CSC Samsung NX11 s double kitom 18-55 a 50-200 za cca. 440 eur. Bude mu síce chýbať ohniskový rozsah nad 300 mm (ekv.), ale ruku na srdce: kto reálne využije takéto ohniská, resp. ako často? Na začiatok 99% ľudí odfotí so zoooomom mesiac, nejakú srnku na poli a tým je využitie ohnisiek nad 300 mm vyčerpané.
 
Rachotilko
2011-12-09 15:56:36
Cako, je to horšie ako bol ten tvoj ultrazoom Canon ? Ty si mal myslim SX10, nie ?
 
tomatito
ocenenie redakciou 2011-12-12 03:09:08
kokos ta obrazova kvalita je taka grcanica ze mi az je zle z toho..som si minule kupil 4 megapixlovy panasonic LZ1 z roku pana a foti nadherne v porovnani s tymto srotom...
 
netmouse
2011-12-13 10:44:10
príspevok od: tomatito
kokos ta obrazova kvalita je taka grcanica ze mi az je zle z toho..som si minule kupil 4 megapixlovy panasonic LZ1 z roku pana a foti nadherne v porovnani s tymto srotom...
suhlas na 100% Sony neznasam, nie preto ze kupili Minoltu ale kovli politike predaja >MPixel, >Zoom a
 
netmouse
2011-12-13 10:45:08
5x< kvalita
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia