Hore

Olympus OM-D E-M10 Mark IV

Mark II považujem za výborný amatérsky fotoaparát, ktorý za rozumné peniaze ponúka množstvo funkcií. Mám ho prerobený na infrared.

Mark III zmenil cestu, viac išiel v ústrety amatérom, čo nie je nutne zlé, ale v niečom bol preto horší ako jeho predchodca. Napríklad tichý režim bol k dispozícii len v jedinom špeciálnom motívovom programe. Chápem, že Olympus chcel mať nejaký OM-D pre začiatočníkov, ale trochu tým rad E-M10 pokazil. Z fotoaparátu pre mierne pokročilých urobil fotoaparát pre začiatočníkov. Posunie Mark IV modelový rad dopredu, alebo je to len minimálny upgrade predchodcu?


Špecifikácia

Olympus OM-D E-M10 Mark IV, aj keď je to vstupný model radu OM-D, nie je to typický začiatočnícky prístroj. I keď aj túto funkciu zvláda veľmi dobre. V malom ľahkom tele nájdete bohatú funkčnú výbavu. Fotoaparát sa prekvapujúco dobre drží, vďaka vylepšenej rukoväti. K dobrému ovládaniu prispieva dvojica rollerov a užívateľsky nastaviteľné tlačidlá.


Fotoaparát má prepracovaný grip s lepšou oporou ukazováčika.


Oproti predchodcovi sa na ovládaní nič nezmenilo. Je tu klasický volič programov i dvojica rollerov.


Aj zozadu je všetko na rovnakom mieste ako u predchodcu.

Fotoaparát je konečne osadený 20 Mpx Live MOS snímačom, rovnako ako vyššie modely. Snímač má vylepšený ultrazvukový protiprachový filter. Procesor Truepic VIII je ten istý, ako u predchodcu. Rovnaký je rozsah ISO 200-25600. Nový zaostrovací systém vie sledovať tváre a oči, stále ale využíva detekciu kontrastu a má 121 bodov.  Vylepšené je ale kontinuálne zaostrovanie. 5-osá stabilizácia má účinnosť až 4,5EV.

Uzávierka má rozsah časov 1/4000 - 60 s. Elektronická má najkratší čas až 1/16 000 s. Tichý režim sa chvála bohu vrátil aj do pokročilých programov, u Mark III je len v jedinom AP programe.

Slušné sú možnosti sériového snímania. S mechanickou uzávierkou je to až 8,7 obr./s. a s el. uzávierkou až 15 obr./s. Do buffera sa zmesti 42 súborov vo formáte RAW. V režime mechanickej uzávierky sa buffer dokáže priebežne vyprázdňovať a sekvencia je limitovaná len kartou.

Displej je oproti predchodcovi výklopný aj smerom nadol o 180°, čo umožňuje pohodlne fotiť a nakrúcať selfie. Tomu pomáhajú aj špeciálne ovládacie prvky pre selfie a funkcia pre rýchle retušovanie portrétov e-Portrait.


Novinkou je displej výklopný o 180°.

Displej má 3" a rozlíšenie 1 040 000 bodov a samozrejme dotykové ovládanie. Hľadáčik je rovnaký ako u predchodcu s rozlíšením 2 360 000 bodov.

Fotoaparát je príkladne vybavený expozičnými režimami. Začiatočníci využijú scénické programy (vrátane novej Panorámy), 16 AP (Advanced Photo) programov pre snímanie obťažných žánrov a 16 obrazových filtrov (pribudol filter Polaroid). Obrazové filtre sa teraz ľahšie nastavujú posuvníkom na obrazovke. Pokročilí majú k dispozícii klasickú štvoricu programov P/A/S/M.

Konečne má aj tento model, okrem WiFi, aj Bluetooth. USB je vysokorýchlostné typu 2 a umožňuje nabíjať batériu z USB zdroja.

https://www.olympus.sk/site/cs/c/cameras/om_d_system_cameras/om_d/e_m10_mark_iv/index.html

Olympus OM-D E-M10 Mark IV vs. Mark III

Dizajnovo je medzi fotoaparátmi len malý rozdiel. Ovládacie prvky sú na rovnakých miestach. Zmenil sa grip, opierka palca a polepy zaberajú väčšiu plochu. Tvarovanie gripu pomáha lepšiemu držaniu a pogumovanie sa menej šmýka. Sú takmer na chlp rovnako veľké. Jediný markantnejší rozdiel je v možnosti vyklopenia displeja. Novinka umožňuje displej vyklopiť o 180° do selfie režimu.

Fotoaparát sa ovláda rovnako ako jeho predchodcovia. Jedinou zmenou, ktorú si v praxi všimnete, je detekcia očí. Aj keď má fotoaparát len detekciu kontrastu, funguje detekcia tváre a očí veľmi dobre a amatérom pomôže pri fotení ľudí. Mňa najviac potešil užívateľsky nastaviteľný tichý režim aj v pokročilých programoch. Nielen kvôli tichosti, ale aj najkratšiemu času 1/16000 s.

Veľkou zmenou oproti predchodcovi je nabíjanie batérie cez USB. K prístroju už nie je klasická nabíjačka, ale len USB  a batéria sa tak nabíja len vo fotoaparáte. Ak používate prepojenie s chytrým zariadením, oceníte ľahké párovanie pomocou Bluetooth, ktorý prináša aj synchronizáciu času a GBS dát.


Batéria sa nabíja priamo vo fotoaparáte, aj z powerbanky.


Bluetooth zjednodušuje párovanie, prenášanie fotografií do chytrého zariadenia a umožňuje synchronizáciu metadát.

Vylepšenia:

  • lepšia ergonómia držania
  • nový 20 Mpx snímač
  • sériové zábery 15 obr./s. proti 8,6 obr./s.
  • vylepšená antiprachová ochrana snímača
  • vylepšený AF-C s Face AF a Eye AF
  • displej výklopný vo väčšom rozsahu
  • selfie funkcie
  • tichý režim v pokročilých programoch
  • podpora bleskov s rádiovým ovládaním
  • nový panoramatický režim
  • nový obrazový profil Polaroid
  • špeciálne funkcie v režime AP aj v pokročilých programoch
  • nabíjanie cez USB
  • Bluetooth


Novinka má rovnaký hľadáčik i obrazovku LCD. Nezmenili sa parametre videa. Použitá je rovnaká batéria, výdrž je o málo lepšia.

Fotoaparát v praxi

Keď som si prečítal tlačovú správu predstavujúcu nový fotoaparát, srdiečko mi poskočilo radosťou. Konečne významnejšie inovácie! E-M10-ky som mal vždy rád. Maličké fotoaparáty s príkladnou ergonómiou a bohatou výbavou. Mark II mám prerobenú na infra. Ale ako som písal na začiatku, Mark III išiel smerom, ktorý chápem, ale nesedí mi. To sa ale zmenilo, až na to, že sa Olympus nevrátil k čiastočne kovovému telu, aké mal Mark II.

Najväčšiu radosť mám z 20 Mpx snímača, vylepšeného AF a návratu el. uzávierky do pokročilých režimov. Chýba mi plne otočný displej a užívateľské režimy.

Mám k dispozícii všetky OM-D druhej a tretej generácie, okrem E-M1X. Som zvyknutý na vyššie modely. 10-ka ma ale nijako neobmedzuje a fotím s ňou rád. Ideálny fotoaparát, keď si k nemu zoberiete kompaktný objektív, napr. nejaký prime s f/1,8. Takou kombináciou nepohrdne ani pokročilý fotograf. Ja sa ale zameriam na začiatočníkov a mierne pokročilých a na rozdiely oproti predchodcovi.

Významným ergonomickým vylepšením je možnosť vyklopiť displej do polohy selfie. Vyklápa sa pod fotoaparát, takže túto funkciu nie je možné použiť so statívom alebo gripom. V selfie režime funguje detekcia tváre i očí. Selfie funkcii sa prispôsobia funkcie na displeji, fotoaparát môžete ovládať cez displej a nie krkolomne pomocou mechanických ovládačov.

     

Olympusy sú známe bohatou funkčnou výbavou. Ani tento nie je výnimkou. Začnem scénickými režimami, je ich 21, rozdelené sú do 6 skupín. Na displeji sú reprezentované názornými náhľadmi a aj popiskami (v češtine, ak si ju nastavíte). Tu pribudol panoramatický režim. Doteraz mali Olympusy skladanú panorámu, ktorú ste museli spojiť v počítači, fotoaparát vám len pomáhal s prekrývaním záberov. Teraz je tu swipe panoráma, akú poznáte napr. z mobilov. Stlačíte spúšť a pomaly otáčate fotoaparátom. Bohužiaľ len v jednom smere.

Swipe panoráma má rezervy v spájaní a nemôžete pri nej nastaviť smer snímania.


Menej skúsení fotografi využijú aj AP režim, ktorý sústreďuje pokročilé programy nastavené tak, aby ich vedel ovládať aj začiatočník. Pod AP programom nájdete Live Composite, Live Time, dvojexpozíciu, HDR, tichý režim, opäť panorámu, korekciu keystone efektu, expozičný bracketing a dokonca aj focus bracketing. Týmto funkciám sa nebudem bližšie venovať, predstavil som ich vo viacerých recenziách fotoaparátov Olympus a aj v samostatných článkoch. Čo je dôležité pre pokročilejších fotografov, špeciality sú dostupné aj v pokročilých režimoch, kde je viac možností nastavenia, až na bracketing. Bracketing je len v programe AP.

Olympus nešetril ani umeleckými efektami. Opäť sú sústredené pod jedným programom, ale môžete ich použiť aj v pokročilých režimoch a niektoré aj vo videu. Dokopy je ich 31, niektoré z viacerými variantami, možnosťou pridať rámček, soft efekt alebo vinetáciu. Novinkou je režim Polaroid (instantný film).

Ukážka nového umeleckého efektu Instant camera.


Zaostrovanie

Počet AF bodov (121) sa oproti predchodcovi nezmenil. Nepribudlo ani zaostrovanie pomocou fázovej detekcie z vyšších modelov, ktoré je lepšie pri kontinuálnom zaostrovaní a pri zaostrovaní s DSLR objektívmi Zuiko.Digital. Nový algoritmus ale zaostrovanie predsa len vylepšil. AF-C je rýchlejšie a pribudla detekcia očí. Nie je tak dobrá ako u E-M1 Mark III, ale funguje prekvapujúco dobre. Amatérskym fotografom určite pomôže.

Detekcia tváre funguje lepšie ako u predchodcu.


Aj kontinuálne zaostrovanie je lepšie a využitelnejšie.


Prekvapilo ma, ako suverénne zaostruje fotoaparát v takmer úplnej tme a navyše so setovou palacinkou.

Stabilizácia

Stabilizácia sa oproti predchodcovi máličko zlepšila, na 4,5 EV. Nie je podporovaná duálna stabilizácia. Som zvyknutý na špičkovú stabilizáciu v rade OM-D E-M1, kde udržím aj niekoľko sekúnd. Ale aj tak musím fotoaparát pochváliť. Podarilo sa mi udržať aj 2 sekundy (na 14 mm ohnisku).

2 sekundy z ruky, veľmi dobrý výsledok, keď výrobca deklaruje účinnosť 4,5EV.


Napájanie

Možnosť nabíjať batériu priamo v tele cez USB by malo byť štandardom. Ja som to aj využil, dobíjal som batériu z 10 000 mAh powerbanky. Výrobca uvádza, že podľa CIPA kapacita batérie postačuje na 360 záberov. Mne sa podarilo na jedno nabitie, pri štandardnom používaní, urobiť skoro 600 fotografií a k tomu niekoľko minút videa. Slušné, ale aj tak možnosť dobíjania cez USB oceňujem.

Obrazová kvalita

Olympus používa 20 Mpx snímač vo viacerých modeloch. Nefotia ale všetky úplne rovnako, sú tu malé rozdiely v dynamickom rozsahu a šume. V praxi je to ale nepodstatné. Predpokladám, že v Olympuse OM-D E-M10 Mark IV je snímač z PEN-F, pretože nemá body s fázovou detekciou. Rozdiel oproti predchodcovi je hlavne v rozlíšení. Je super, že teraz všetky OM-D majú rovnaké rozlíšenie. Môžete mať najvyšší model a k tomu ako zálohu malý Mark IV a nemusí vás hnevať, že niektoré fotky majú 20 Mpx a iné 16 Mpx. Fotografie v galérii sú snímané s objektívom M.Zuiko 14-150 II.

Snímač poskytuje slušný dynamický rozsah, so súbormi sa dobre pracuje. Celkovo sú farby prirodzené, ale všimol som si, že teplé farby sú zvýraznené. Čo nie je úplne na škodu, najmä za škaredého počasia.

Miera šumu je na malý snímač veľmi dobrá, samozrejme s plným formátom ani s APS-C od Fuji sa nemôže merať. Do ISO 1600 je šum na nízkej úrovni a nebráni tlači veľkoformátových fotografií. Vďaka charakteru šumu pôsobia fotografie analógovo. Pri ISO 3200 je šum viditeľnejší, ale formát A2 (cca 30x40 cm) vytlačíte bez problémov. Rozumné využitie citlivosti tradične končí pri ISO 6400.

Video

Video je v 4K rozlíšení, čo je dnešný štandard. Pokročilých funkcií a nastavení nájdete menej. Slabší je dátový tok, preto je video vhodné len pre amatérske použitie. Jedine, čo môžete nastaviť, je expozičný režim. Nehľadajte Flat profil ani Log. Začiatočníci ocenia stabilizovaný obraz, mechanickú stabilizáciu je dokonca možné kombinovať s elektronickou. Ocenia aj vylepšené kontinuálne zaostrovanie s detekciou tváre a očí. Vo videu sa hodí výklopný displej, keď sa preklopí do selfie polohy, aktivujú sa funkcie pre ľahšie nakrúcanie selfie videa.

Z Olympusu OM-D E-M10 Mark IV by mohla byť dobrá vlogerská kamera, konkurencia novému Sony ZV-1 a Panasonicu G100, keby mal vstup pre externý mikrofón.

Video som nakrúcal v 4K rozlíšení so setovým pancake objektívom 14-42. Na amatérsku zostavu má video dobrú kvalitu, ale vidno na ňom vyššiu kompresiu. Výborne funguje stabilizácia obrazu a to aj pri chôdzi. Pri Full HD rozlíšení sa využíva celá šírka snímača, pri 4K dochádza k orezu, 


Plusy a mínusy

+ 20 Mpx Live MOS
+ vylepšený protiprachový filter
+ malé rozmery, nízka hmotnosť
+ vzhľadom na veľkosť veľmi dobrá ergonómia ovládania
+ selfie režim displeja
+ tichý režim sa vrátil do pokročilých programov
+ bohatá funkčná výbava
+ nabíjanie cez USB
+ nový efekt Polaroid
+ nový režim Panoráma
+ stabilizácia videa

- na voliči programov chýba užívateľský režim
- len detekcia kontrastu
- displej je len výklopný
- video len pre nenáročných
- USB nie je typu C
- vyberanie karty ide ťažšie
- Panoráma nemá viac nastavení
- bracketingy nie sú v pokročilých programoch
- 4K s orezom

Záver

Olympus OM-D E-M10 Mark IV príjemne prekvapil. Dospel. Olympusu sa podarilo zachovať amatérske funkcie z Mark III a zároveň vrátiť sa k pokročilejšiemu duchu Mark II. K tomu pridali lepší snímač, nabíjanie cez USB, selfie režim, Bluetooth, detekciu očí, rýchlejšie sériové zábery, panorámu atď. Olympus rozumne ponúka vychytávky v programe AP pre začiatočníkov a zároveň v pokročilých režimoch pre skúsenejších fotografov. Koza ostala celá a vlk sa nasýtil.

Slabinou prístroja je video, aj keď v 4K rozlíšení, funkčne je okresané na minimum a chýba aj vstup pre mikrofón. Inak by z fotoaparátu mohla byť šikovná vlogerská kamera. Ak by som vymenoval všetko, čo mi na fotoaparáte chýba, dostal by som E-M5 Mark III. Je jasné, že Olympus musel tieto fotoaparáty odlíšiť. A tak mu vlastne niet čo vyčítať, snáď až na ten chýbajúci vstup pre mikrofón.


Fotoaparát sa predáva v striebornej alebo čiernej farbe.

Som rád, že novinke môžem opäť udeliť ocenenie TOP redakcie, ktoré som predchodcovi neudelil. Máme tu veľmi sympatický malý fotoaparát, primárne určený amatérom, ale nepohrdne ním ani skúsený fotograf, ak hľadá fotoaparát na cesty, alebo ako zálohu k vyššiemu modelu.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Johnnny
2020-08-24 07:39:48
Som si hovoril, ze je to sice drahy, ale taky mily fotacik na cestovanie. Ale mrdnut tam v roku 2020 nabijanie cez klasicke USB, podobne ako v patke.

Oni snad ani nechcu tie fotaky predavat.
 
z80
2020-08-24 09:47:41
Bol by to vynikajúci fotoaparát....ak by bol vydaný v roku 2015.
Ako užívateľ Mark II s upgradom na IV neuvažujem.
V princípe rozumiem, že Olympus v súčasnej finančnej situácii veľmi do vývoja investovať nemôže, ale potom nerozumiem prečo vydal tento foťák. Však na sklade má ešte množstvo Mark II a III modelov.
 
blahoslav J B Art
2020-08-24 10:02:09
príspevok od: z80
Bol by to vynikajúci fotoaparát....ak by bol vydaný v roku 2015.
Ako užívateľ Mark II s upgradom na IV neuvažujem.
V princípe rozumiem, že Olympus v súčasnej finančnej situácii veľmi do vývoja investovať nemôže, ale potom nerozumiem prečo vydal tento foťák. Však na sklade má ešte množstvo Mark II a III modelov.
na EGC uz mark II neponukaju, toto je taky model ako vylepsenie firmweru III, hlavne elektronicka uzavierka ... a dialkove odpalovanie bleskov, ktore fungovalo aj na mojom Mark I

ale aj tak mi bol symfonickejsi Panasonic GX80, kde boli lepsie vyvazene foto a video
 
bonifacko
2020-08-24 13:20:12
Ta jarabina iso 2500 super vystup.
 
kowo
2020-08-24 13:24:07
príspevok od: z80
Bol by to vynikajúci fotoaparát....ak by bol vydaný v roku 2015.
Ako užívateľ Mark II s upgradom na IV neuvažujem.
V princípe rozumiem, že Olympus v súčasnej finančnej situácii veľmi do vývoja investovať nemôže, ale potom nerozumiem prečo vydal tento foťák. Však na sklade má ešte množstvo Mark II a III modelov.
z80 tiez som majitelom M10m2 ale zaujimalo by ma ci tym upgradom myslis iba upgrade firmware alebo nieco viac? tiez my vyhovuje doposiaľ tento set(14-42mm, 25mm, 45mm) samozrejme prial by som si SW upgrade na uroven Mark4 ale to Olympus asi uz nikdy nevyda
 
aesace
2020-08-24 16:29:18
Mna praveze ten vacsi chip nepresvedcil o tom, ze by po II generacii EM olympusov bolo nutne akykolvek upgrade a zase sa mi len potvrdzuje, ze co vedeli fotaky 10 rokov dozadu, vedia tak isto aj dnes.
 
z80
2020-08-25 07:40:59
príspevok od: kowo
z80 tiez som majitelom M10m2 ale zaujimalo by ma ci tym upgradom myslis iba upgrade firmware alebo nieco viac? tiez my vyhovuje doposiaľ tento set(14-42mm, 25mm, 45mm) samozrejme prial by som si SW upgrade na uroven Mark4 ale to Olympus asi uz nikdy nevyda
Myslel som taký upgrade, že si potenciálne kúpim mark IV.
 
z80
2020-08-25 07:45:44
príspevok od: blahoslav J B Art
na EGC uz mark II neponukaju, toto je taky model ako vylepsenie firmweru III, hlavne elektronicka uzavierka ... a dialkove odpalovanie bleskov, ktore fungovalo aj na mojom Mark I

ale aj tak mi bol symfonickejsi Panasonic GX80, kde boli lepsie vyvazene foto a video
Na olympusobchod.sk Mark II stále majú:
https://www.olympusobchod.sk/katalog/om-d/om-d-e-m10-mark-ii-952407
 
Epimetheus
2020-08-27 18:46:53
Dobry den, usetril som aspon 200 Eur ked som si kupil mk 3(2 mesiace dozadu) a ako tak pozeram zmena prakticky ziadna a 4 mpx faaaakt neriesim 😁😁😁 vyklopitelnejsi display tiez nie, vylepsena detekcia oka pri fotografovani portretov, cisty blud... Ak odhliadneme od toho, pre koho je tento fotak urceny jedina velka chyba, ktoru ma je detekcia kontrastu...
 
fatality
2020-08-27 19:52:12
príspevok od: Epimetheus
Dobry den, usetril som aspon 200 Eur ked som si kupil mk 3(2 mesiace dozadu) a ako tak pozeram zmena prakticky ziadna a 4 mpx faaaakt neriesim 😁😁😁 vyklopitelnejsi display tiez nie, vylepsena detekcia oka pri fotografovani portretov, cisty blud... Ak odhliadneme od toho, pre koho je tento fotak urceny jedina velka chyba, ktoru ma je detekcia kontrastu...
Ty sa mas.. ..
 
Epimetheus
2020-08-27 19:59:59
príspevok od: fatality
Ty sa mas.. ..
No ako zaciatocnik vidim zmysel skor v 200 eurach ako vo vyssie spominanom 😁😁😁 za 200 eur si radsej kupim 4 baterky...
 
fatality
2020-08-27 20:06:02
príspevok od: Epimetheus
No ako zaciatocnik vidim zmysel skor v 200 eurach ako vo vyssie spominanom 😁😁😁 za 200 eur si radsej kupim 4 baterky...
ved vpoho,ja len ze si sa nam prisiel pochvalit pod recenziu na mark IV.. ..
 
z80
2020-08-27 22:43:15
príspevok od: Epimetheus
No ako zaciatocnik vidim zmysel skor v 200 eurach ako vo vyssie spominanom 😁😁😁 za 200 eur si radsej kupim 4 baterky...
Mal si kúpiť Mark II. Ušetril by si ešte viac. Oproti III je II dokonca v niečom aj lepšia (čiastočne kovová konštrukcia, elektronická závierka vo všetkých programoch, ...).
 
Epimetheus
2020-08-27 23:30:33
príspevok od: fatality
ved vpoho,ja len ze si sa nam prisiel pochvalit pod recenziu na mark IV.. ..
No jasne lebo v tazkych casoch treba setrit...
 
Epimetheus
2020-08-27 23:33:53
príspevok od: z80
Mal si kúpiť Mark II. Ušetril by si ešte viac. Oproti III je II dokonca v niečom aj lepšia (čiastočne kovová konštrukcia, elektronická závierka vo všetkých programoch, ...).
Elektronicku uzavierku na svoje zatisia nevyuzijem a skoro nic ine nefotim a fotim len na manual. tak zbytocne a na houby mi je kovove telo ked voci nicomu nie je utesnene a fotak mam stale pripevneny na stative 😁
 
Epimetheus
2020-08-27 23:42:03
príspevok od: z80
Mal si kúpiť Mark II. Ušetril by si ešte viac. Oproti III je II dokonca v niečom aj lepšia (čiastočne kovová konštrukcia, elektronická závierka vo všetkých programoch, ...).
Ale ako som pisal aj vyssie mas pravdu mohol som usetrit este viac, v tychto tazkych casoch. Ak si dobre spominam mk 3 malo novsi procesor a viac ostriacich bodov, myslim, ze toto ma presvedcilo na mk 3
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia