Hore
Autor: Carolina Segre

Najlepšie ročné obdobie celého roka?

Hmla a chladné rána. Žlté, červené a zlaté tóny sa tiahnu vo farebnej škále prírody. To je jeseň.

Nechajte sa inšpirovať dvoma fotografmi, ktorí skutočne vedia, ako zachytiť jeseň v tých najkrajších farbách, bez ohľadu na počasie alebo vietor. Carolina Segre, portrétna a svadobná fotografka žijúca v Kodani, a Andrei Reinol, známy fotograf prírody a krajín z Estónska, zdieľajú svoje tipy.

Tipy Caroliny Segre

Každé ročné obdobie má svoju vlastnú krásu a jeseň nie je výnimkou. V Dánsku nikdy neviete, aké počasie v tomto ročnom období očakávať. Zvyčajne to bývajú rôzne pochmúrne oblohy, posledné zlaté západy slnka v roku, dážď a veľa vetra. Rada využívam dramatické počasie, ktoré jeseň prináša. Tu sú moje tri najlepšie tipy, ako na jeseň fotografovať.

1) Zamračené, pochmúrna obloha? Fotografujte okolo poludnia! Zatiaľ čo by som normálne odporúčala fotografovať popoludní / podvečer pri jasnej oblohe, v dňoch, kedy je zamračené, sa fotografuje najlepšie okolo poludnia. Fotografovanie v zatiahnutých dňoch je úžasné, ale musíte vedieť, ako to urobiť, aby ste z toho dostali to najlepšie. Zatiahnutá obloha funguje ako masívny difúzor, takže svetlo je pekné a mäkké, ale ak s týmto svetlom neviete pracovať, môže vám v tvári fotografovaného subjektu vytvoriť veľmi ťažké neatraktívne tiene. Fotografovanie na začiatku dňa, kedy je slnko vysoko, je ideálne počas veľmi zatiahnutých dní, pretože sa svetlo rozdeľuje rovnomernejšie. Za zatiahnutých dní postavte fotografovaný objekt na slnko (aj keď nie je cez oblaky vidieť). Výsledkom budú krásne a rovnomerné tóny pleti.2) Svieti slnko? Perfektné! Na jeseň, kedy je jasná obloha, sa objavujú tie najkrajšie západy slnka. Jesenné západy slnka mi pripadajú trochu viac oranžové a zelené ako v lete. Je to celkom zvláštne. Jednu až dve hodiny pred západom slnka získate najkrajšie zlaté svetlo známe tiež ako "Golden Hour" alebo "Magic Hour". Rada fotografujem svoje objekty so slnkom za nimi. Ak máte to šťastie, že zachytíte západ slnka v čase, kedy listy začali meniť farby... skvelé, to je recept na magickú fotku.

3) Fúka vietor? Alebo prší? Ideálne počasie na to ísť von fotiť! Prijmite drsné počasie a vyskúšajte dramatické fotenie. Milujem fotenie za veterných alebo daždivých dní. Pridáva to k fotografiám filmovú atmosféru, vďaka čomu vaše fotografie ožijú. Navyše všetky tieto efekty získate "zadarmo". Nechajte svoje vlasy viať vo vetre a vyrazte niekam, kde je príroda naozaj krásna, alebo v chladnom mestskom prostredí pripravte scénu pre skvelý filmový príbeh.
Vybavenie:

  • Tamron SP 35mm f/1.8 - Svetelný mierne širokouhlý objektív pre plnoformátové zrkadlovky. Utesnený proti prachu a vode.
  • Tamron SP 90mm f/2.8 Macro - Makroobjektív, vhodný aj pre portrétnu fotografiu. Utesnený proti prachu a vode.
  • Batoh Lowepro ProTactic 450.


Vylepšite svoje krajinné fotografie pomocou filtrov!

Estónsky fotograf krajiniek Andrei Reinol miluje byť vonku. Potom, čo často prechádzal prírodou, si uvedomil, že fotografia je tým správnym spôsobom, ako tieto krásne okamihy "zvečniť".

Filtre sa stali prirodzenou súčasťou Andreiových fotografií. Snímky sa prehlbujú a farby sú reálne znázornené.

Najlepšie snímky krajín pochádzajú z mimoriadnych svetelných a poveternostných podmienok, ktoré sa často vyskytujú počas jesene. Skúste experimentovať s dlhými expozíciami pomocou filtrov Nisi, aby ste získali viac pozoruhodných záberov. Najväčšou výhodou použitia dlhých expozícií je, že výsledok získate priamo vo fotoaparáte.

Vybavenie:

  • NiSi Starter kit V6 - Štartovacia sada pre fotografovanie krajiniek alebo morských scenérií. Obsahuje všetko, čo potrebujete, aby ste mohli začať.
  • NiSi CPL Pro Nano Huc - Pomáha redukovať odlesky vyfiltrovaním svetla, ktoré bolo polarizované v dôsledku odrazu od nekovového povrchu.
  • Batoh Lowepro ProTrekker 350.
  • Statív Sirui SR-3004 + K-30II kit - Set hliníkového statívu a guľovej hlavy, ktorý je určený pre všetkých fotografov, ktorí potrebujú maximálnu stabilitu a všestrannosť.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
kamikzi
2019-11-29 06:10:59
škoda že už jeseň (teda aspoň tá so žltými listami na stromoch) skončila
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia