Hore

Autor: NASA

Nenechajte si ujsť päť planét zoradených na oblohe v júni a júli

Ako často môžeme vidieť voľným okom päť planét našej slnečnej sústavy zoradených na oblohe v rovnakom čase? A čo viac, vidieť ich zoradené v poradí podľa ich vzdialenosti od slnka? Máte pravdu - je to dosť zriedkavé. Ale táto jedinečná príležitosť je teraz pred nami!

Od 23.06. a počas niekoľkých nasledujúcich týždňov bude možné vidieť na nočnej oblohe zoradené planéty Mars, Jupiter, Saturn, Venušu a Merkúr spolu s Mesiacom. Ak sa zaujímate o astrofotografiu, nenechajte si ujsť túto príležitosť na nasnímanie úžasných záberov. Prečítajte si tiež niekoľko tipov a informácií , ktoré vám snáď pomôžu pri tejto misii.:)

Počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov sa Saturn, Mars, Jupiter a Venuša budú objavovať čoraz viac rozmiestnené po rannej oblohe, oznamuje NASA. Ráno 23. júna sa k párty pridá aj polmesiac a ak budete pozorovať oblohu počas východu slnka, uvidíte aj Merkúr. Aj keď budú rozostupy planéty čoraz väčšie, zostava zostane pre väčšinu pozorovateľov viditeľná až do septembra.
Kedy

Najlepší čas na prezeranie a fotografovanie tejto nebeskej párty je veľmi skoro ráno. Začnite s pozorovaním 60 až 90 minút pred východom slnka, aby ste videli Mars, Jupiter a Saturn. Ak chcete vidieť Venušu a Merkúr, musíte pozorovať hneď pri východe slnka. „Mesiac sa objavil v blízkosti Jupitera 21. júna; Mars 22. júna, Venuša sa objaví 26. júna a Merkúr 27. júna,“ poznamenáva Sky and Telescope, takže toto sú niektoré dátumy, ktoré treba mať na pamäti.

Tipy na plánovanie

Naplánujte si správny ča: ak chcete čo najlepšie naplánovať fotenie, môžete začať s touto kalkulačkou východu slnka , aby ste zistili najlepšie časy. Mobilné aplikácie ako Nightshift a Stellarium vám tiež povedia, kedy slnko vychádza a zapadá.Zdroje: The Secrets of the Universe, diyphotography.net


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované