Hore

Autor: Tanya Habjouqa

Nikon ambasádorka Tanya Habjouqa: Snažím sa ukázať pestrosť ľudí

Pokračujeme v predstavovaní Nikon ambasádorov. Tanya Habjouqa sa narodila v Jordánsku, v krajine bohatej na históriu, sužovanej konfliktami, naplnenej ťažkými osudmi. Určite aj to sa podpísalo pod jej životným poslaním.

Dokumentuje ľudské životy a osudy. Jej fotografie sú obrazom dôsledkov geopolitických konfliktov na ľudské životy v oblasti, kde na seba prelínajú rôzne náboženské, politické, ekonomické aj kultúrne prúdy. Jej dokumenty sú výpoveďou o rodových otázkach, identite, ľudských právach v sociálno-politickom kontexte Stredného východu.

“Príbehy o Strednom Východe, mieste, kde pracujem najčastejšie, sa často rozprávajú v metaforách. Jedeným z aspektov pohľadu na ľudí ako „iných” je nevnímanie ich rozmanitosti a pestrosti. A táto pestrosť je to, čo sa snažím zdôrazniť: ľudskosť, komplexnosť a protiklady skutočných ľudí. Je veľmi potrebná sofistikovanejšia a citlivejšia diskusia. Ak dokážete ľudí ukázať v ucelenom pohľade, publikum, čitatelia a diváci sa s nimi dokážu oveľa viac stotožniť. A o to mi ide.”

Západný breh Jordánu, Betlehem, 2017.

Pri svojej práci skúma a pri tom spája žurnalistické, akademické, konceptuálne a dokumentárne postupy. Vznikajú série fotografií , ktoré vypovedajú o realite sveta, v ktorom žije. Pracuje pre rôzne organizácie aktívne v oblasti ľudských práv ako Amnesty International. Jej projekty boli viackrát ocenené. Jeden z nich „Occupied Pleasures” získal cenu v súťaži World Press Photo a bol vydaný knižne. Časopis TIME a Smithsonian označili túto knihu za jednu z najlepších fotografických kníh roku 2015.

Je mentorkou programu „Arab Photography Documentary Program“, zakladajúcou členkou Rawiya – prvého ženského fotografického kolektívu na Strednom východe, fotografkou NOOR Images, lektorkou medzinárodných workshopov a európskou Nikon ambasádorkou.


Okupovaný západný breh Jordánu, 2017. Ruiny na vrchole hory v čase prvej modlitby krátko pred východom slnka.


Okupovaný západný breh Jordánu, 2017. Po poslednej modlitbe z knihy si muži a mladí rôznych vekových kategórií urobia prestávku na vrchole hory a oddychujú, pričom sa kochajú pohľadom na hory po východe slnka. Tu stoja v blízkosti uzavretej oblasti, v ktorej podľa nich otec Isaaca podstúpil skúšku obetovania.

Occupied Pleasures

Ocenený projekt Occupied Pleasures zobrazuje z rôznych strán schopnosť ľudí nájsť potešenie aj v čase, keď čelia okupácii Západného brehu Jordánu, Jeruzalema a Gazy. Byť okupovaný Izraelom a pritom sa radostne a so zábavou venovať jednoduchým pôžitkom.

Viac ako 4 milióny Palestínčanov žije na Západnom brehu Jordánu, v Gaze  vo východnom Jeruzaleme. Napätá politická situácia zasahuje do najvšednejších momentov ich života. Pohyb obyvateľov je obmedzený a s neustálou hrozbou násilia. Situácia vytvára tie najsilnejšie túžby aj po najmenšom potešení a zmysel pre humor v absurditách, ktoré viac ako 50-ročná okupácia so sebou priniesla.


Un/Holy Land

Un/Holy Land je interaktívny dokument, ktorý svojich divákov vnorí do mnoho mnohotvárneho sveta posvätnej a zároveň profánnej krajiny Izraela a Palestíny. Projekt objavuje presahy a hľadá aké existujú hranice medzi judaizmom, kresťanstvom a islamom, sekulárnym a náboženským svetom, politikou a náboženstvom.


Okupované palestínske územia, 2016. Un/Holy Land.

Tomorrow There Will Be Apricots

Tomorrow There Will Be Apricots zachytáva päť rokov života sýrskych žien v Jordánsku. Ako fotožurnalistka bola Tanya často poverená prienik sýrskej krízy do Jordánska. Popri tom vzniklo množstvo materiálu, ktorý si zaslúžil dostať priestor a hlbšie poznanie. Bremeno násilia, ktoré si tieto ženy nesú so sebou majú ukryté v skromných veciach, ktoré im pripomínajú tých, ktorých stratili vo vojne. Zachytáva každodennú nádej, v opätovné stretnutie s otcami, manželmi, bratmi a zápas s vedomím, že ich možno už nikdy neuvidia.


Jordánsko, 2017. Tomorrow There Will Be Apricots.
Nikon ambasádorku Tanyu Hobjauga môžete sledovať:

web: tanyahabjouqa.com
Instagram: @habjouga

Zdroj: nikonblog.sk


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
marianr
2022-05-17 11:53:39
Prečo by som mal sledovať TOTO?

U mňa vyhráva cenu za najzdeformovanejšiu architektúru.
 
patrac00
2022-05-17 12:36:39
Keby to sem dal niekto anonymne, asi veľa bodov nezíska
 
Paladin25
2022-05-17 13:00:48
príspevok od: marianr
Prečo by som mal sledovať TOTO?

U mňa vyhráva cenu za najzdeformovanejšiu architektúru.
Nemusíš sa zaujímať o svet ... nikto ťa nenúti...
 
Paladin25
2022-05-17 13:01:15
príspevok od: patrac00
Keby to sem dal niekto anonymne, asi veľa bodov nezíska
Nie to nezíska to však neznižuje hodnotu tých fotografii
 
gytheio
2022-05-17 14:27:31
príspevok od: marianr
Prečo by som mal sledovať TOTO?

U mňa vyhráva cenu za najzdeformovanejšiu architektúru.
Nevidis tam nahodou muslima?
 
blahoslav J B Art
2022-05-17 21:29:25
Ako povedal Mohamed: Moslim, teda som.
 
Porubo
2022-05-25 13:00:43
Ja som este kedysi velmi rad pozeraval znamu moslimsku relaciu v televizii:
Okna Vesmiru do Koran
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované