Hore

Autor: SpaceX

SpaceX zachytilo úžasný orbitálny východ slnka

SpaceX zverejnila nádherný orbitálny východ slnka, ktorý bol nasnímaný pri rozmiestňovaní satelitov Starlink.

Spoločnosť SpaceX zdieľala video na X (predtým Twitter), na ktorom je náhodne zachytený orbitálny východ slnka, ktorý sa objavil z druhej strany Zeme, práve keď raketa Falcon 9 rozmiestnila satelity Starlink na nízkej obežnej dráhe Zeme.

Digital Trends poznamenáva , že orbitálny východ slnka je možné vidieť iba z vesmíru a stane sa tak, keď Slnko vykukne nad zemský horizont. Astronauti na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice môžu vidieť 16 orbitálnych východov Slnka za 24 hodín, keď lietajú okolo Zeme rýchlosťou 28 000 kilometrov za hodinu.

Veľkolepé video bolo natočené v pondelok 6. mája a raketa Falcon 9, ktorá odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska, rozmiestňovala na nízku obežnú dráhu Zeme 23 satelitov Starlink, ktoré sa pripojili k takmer 6000 satelitom, ktoré už lietajú okolo planéty.


SpaceX plánuje mať v budúcnosti vo vesmíre 42 000 satelitov Starlink, čo je dôvodom na obavy niektorých astronómov, ktorí obviňujú spoločnosť, že zasahuje do ich pozorovaní hlbokého vesmíru.

Astronómovia spozorovali zvýšený počet snímok zaznamenaných Hubbleom, ktoré sú poškodené prechádzajúcimi satelitmi, ako je napríklad Starlink spoločnosti SpaceX.

Satelity kvôli svojmu povrchu spôsobujú problémy astronómom pri pozorovaní nočnej oblohy. Jav, ktorý prekáža komunite vedcov z celého sveta, sa ukázal aj nad Slovenskom. Reflektívny povrch satelitov totiž intenzívne odráža slnečné svetlo. Túto situáciu už rieši aj SpaceX. Spoločnosť totiž po odhalení problému začala experimentovať a jeden z naposledy vynesených satelitov má upravený povrch, aby menej intenzívne odrážal svetlo.

NASA je nútená odstraňovať satelitné svetelné pruhy pri spracovaní fotografií, ktoré môžu blokovať pohľad na vzdialené galaxie, ktoré sa vedci snažia študovať. Vesmírna agentúra však tvrdí, že zatiaľ to nie je veľký problém.

„V priebehu času bude pravdepodobne narastať množstvo zistených satelitných stôp, väčšina týchto pruhov sa však dá ľahko odstrániť pomocou štandardných techník redukcie údajov a väčšina dotknutých obrázkov je stále použiteľná,“ hovorí hovorkyňa pre The New York Times . "Satelitné pruhy v súčasnosti nepredstavujú významnú hrozbu pre efektívnosť vedy a analýzu údajov Hubbleovho teleskopu."

Niektorí fotografi využívajú zvýšenú aktivitu vo vesmíre: Steven Madow zachytil fotografiu rakety Falcon Heavy SpaceX prechádzajúcej popred Mesiac – takže okraje satelitu Zeme vyzerajú, akoby sa vlnili.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované