Hore

Fotoklub HELIOS Komárno

Fotoklub má 50 ročnú tradíciu a na Slovensku patrí medzi "veteránov". Od jeho vzniku až po súčasnosť v ňom pôsobí stále viac nadšených fotografov. Výsledkom ich tvorivosti sú práce na vysokej umeleckej úrovni, ktoré obstoja na domácich ako aj zahraničných výstavách, súťažiach a pod.

Koncom päťdesiatich rokov vznikli na Slovensku podmienky vhodné pre rozvíjanie ľudovej tvorivosti a pri závodných kluboch sa začali zakladať záujmové krúžky. Pri Závodnom klube Slovenských lodeníc bol z iniciatívy niekoľkých záujemcov o fotografickú tvorbu 5. februára 1959 v Komárne založený Fotokrúžok.

V priebehu rokov sa názov kolektívu menil. Od roku 2007 nesie svoj súčasný názov Helios fotoklub DMS v Komárne. 

Prvou verejnou prezentáciou tvorby členov fotokrúžku bola v roku 1959 1. členská výstava v budove Litovel a od tej doby sa členské výstavy usporadúvali pravidelne. Autorské i kolektívne výstavy usporadúva od roku 2005 v novozaloženej Fotogalérii v priestoroch Podunajského múzea v budove Zichyho paláca. Fotoklub sa kolektívne zúčastnil v mapovom okruhu Tábor, na I. Podblanickom mapovom okruhu Vlašim, Tatranského mapového okruhu v rokoch 1979-1987 bol organizátorom 61 výstav 18. ročníka mapového okruhu Nekázanka v Minigalérii DMS. Od roku 1996 sa kolektívne zúčastňuje súťaže Petzvalov mapový okruh fotoklubov na Slovensku, v ktorej v rokoch 2006, 2007, 2008 získali 2. miesto. 

Fotoklub bol iniciátorom a organizátorom celoslovenskej fotografickej súťaže a výstavy Slovensko moje (1997-2004). Od roku 2005 sú členovia fotoklubu organizátormi a realizátormi fotofestivalu pod názvom Podunajská fotografická jeseň. Dobré meno fotoklubu pozdvihuje i fakt, že niektorí členovia získali za svoje práce prvotné umiestnenia v súťažiach, rôzne uznania a tituly umeleckých fotografov: Štefan Plekner - Zlatý odznak ZSF a Zlatú plaketu Osvetového ústavu (1983), Dosi Dosev MZSF, Ladislav Eliáš titul AZSF (1983), MZSF (1994), Ján Lutring MZSF (2003), Teodor Nagy a Alojz Zemaník obdržali titul MZSF (2003), Jozef Druga MZSF (2008), Ladislav Szabó a Tibor Varga získali medzinárodný titul AFIAP (2008) udelený Medzinárodným zväzom umeleckých fotografov v Paríži, Ladislav Szabó obdržal titul E-MAFOSZ (2009) od Zväzu maďarských umeleckých fotografov a fotografických tvorivých skupín MAFOSZ v Budapešti.

Adresa:

Sídlo Fotoklubu:
Mestské kultúrne stredisko Komárno
Hradná ul.
Komárno

Galéria Fotoklubu:

Podunajské múzeum Komárno
Zichyho palác
Námestie gen. Klapku 9
Komárno

www.heliosfotoklub.sk 

Galéria fotografií

Arpád Asztalos Tibor Bartalos Tibor Bartalos

Roman Biričkai Roman Biričkai Jozef Druga

Jozef Druga Ladislav Eliáš Ladislav Eliáš

Ladislav Eliáš Imrich Forró Imrich Forró

František Holop František Holop Viktor Krüger

Viktor Krüger Ján Lutring Ján Lutring

František Mach František Mach Peter Mézes

Peter Mézes Teodor Nagy Teodor Nagy

Mikuláš Németh Mikuláš Németh Peter Prezmeczky

Peter Prezmeczky Pavol Sedliak Pavol Sedliak

Juraj Svitek Juraj Svitek Andrea Švecová

Andrea Švecová Tibor Takács Tibor Takács

Tomáš Thor Tomáš Thor Krisztián Tóth

Krisztián Tóth Jozef Turányi Tamás Varga

Tamás Varga Tibor Varga Tibor Varga

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
kepy
2010-09-09 20:47:07
Tento fotoklub patrí medzi popredné a to nie len na Slovensku. 50 ročná systematická činnosť svedčí o všetkom. Vyrástli tu vynikajúci autori a súdržnosť členov fotoklubu desiatky rokov bola príkladná. Škoda, že mnohí zo zdravého jadra nás už navždy opustili.Verím, že štafetu dôstojne prevezmú mladí.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia