Hore

Letný foto tábor 2011

Deň 1.- nedeľa + deň 2.- pondelok

Ahojte kamaráti fotografi,

 

Zdraví Vás ATELIÉR FANTÁZIE. Po roku sa Vám opäť ozývame z nášho LETNÉHO FOTO TÁBORA. Naše sídlo sme tento rok rozložili v Modre Harmónii. Toto milé a rodinnou atmosférou dýchajúce zariadenie sa síce volá Reštaurácia na lúke, kde nám okrem stravy poskytli aj veľmi príjemné a útulné ubytovanie a úplné zázemie na všetko, čo fotograf potrebuje.

Vybudovali sme tu profesionálny (povedzme radšej skoro profesionálny) foto ateliér, "grafické štúdio", ako aj tmavú komoru a prednáškovú sálu. Naši vedúci nám naordinovali program na celý týždeň a náš prerod z homo sapiens na homo fotograficus sa začal.

V nedeľu to bolo iba také zoznamovanie sa, oťukávanie sa, zisťovali sme kto je kto a čo si vlastne môžeme dovoliť. Naši vedúci - musíme uznať  - boli na nás dobre pripravení (asi už majú skúsenosti s takými ako sme my...) zvládli všetky naše snahy "otestovať ich" a zistili sme, že sú vlastne na našej strane... Večierka sa nám síce trochu pretiahla ale raňajky          v pondelok sme stihli všetci včas a deň plný fotografie sa začal.

Zistili sme čo všetko na tom našom fotoaparáte vlastne máme. Teraz už vieme na čo sú všetky tie tlačidlá, páčky                a okienka. Už vieme čo je to objektív, na čo slúži... Dokonca, že ich je veľa druhov a vôbec nie je jednoduché sa v tom všetkom zorientovať. Ale zvládli sme! Už vieme čo je ISO, clona, expozičný čas. Dokonca je tam aj nejaký trojuholník - tuším expozičný..... A keď to všetko zabudneme tak tam nastavíme "AUTO" a fotí to vlastne samo. Ale to vraj robia iba amatéri a to my predsa nie sme - no nie?. Tak si to radšej budeme pamätať.

Hurá, ideme fotiť! ... a zistili sme, že si to naozaj musíme pamätať, lebo vedúci povedal: tak a teraz si nastavíme ISO. Veru nie všetci vedeli, ktoré tlačidlo treba stlačiť a ktoré koliesko otočiť aby sme nastavili to čo bolo treba... Ale ako aj stará múdrosť vraví: Opakovanie je matkou múdrosti....

Máme tu pondelok večer a máme za sebou deň plný portrétov a makro fotografie. Deň plný prekvapení a zážitkov. Večer sme si dokonca vyskúšali ako sa maľuje na tvár a ako svietia farby pod UV lampou. Zážitkov bolo viac ako dosť. Myslím, že dnes aj večierka bude na čas.  Príjemne unavení očakávame ďalší deň.

 

MAVA

 

 

 

 

 

 

 

Deň 3.- utorok

Ahojte Kamaráti

 

ATELIÉR FANTÁZIE je opäť „on line“ a zdraví vás zo svojho Foto Tábora. 26 mladých adeptov na titul Homo Fotografikus sa od skorého rána pustilo do práce. Po dobrých raňajkách sme postavili náš mini „makro foto ateliér“. Každý dostal za úlohu priniesť si svoju „makro modelku“. Jeden priniesol kvetinku, iný zmotaný špagát, tretí zas našiel starú kartu z počítača. Až teraz začala tá správna fotografická alchýmia. Jeden svietil bleskami, iný baterkou, a podaktorí všetkým čo sa našlo. Výsledky boli viac ako zaujímavé a prekvapili nás. Z obyčajných vecí sa zrazu stali zaujímavé čarovné objekty, ktoré dokázali vytvoriť svoj vlastný život.

Druhá skupina si svoj ateliér postavila priamo pod holým nebom. Zrazu sa z lúky stal pravý fotografický ateliér plný akčnosti a fantázie. Ani sme to všetko nestihli zvečniť.

Teraz už vieme ako si prispôsobiť a zmäkčiť svetlo pri fotení portrétov v exteriéri a tiež sme sa naučili spraviť si vlastný makro ateliér.

Ale deň bol plný zábavy pri súťažiach ktoré pre nás pripravili naši skvelí vedúci.

Po namáhavom dni sme si pozreli večer film plný detailov makra a síce unavení ale spokojní sme šli spať.

 

MAVA

 

 

 

 

 

 

 

 

Deň 4.- streda

Ahoj, ahoj, ahoj,

 

Ideme na výlet! Vstať bolo treba síce skôr, ale  prekonali sme sa. Po raňajkách sme s chuťou vyrazili na cestu k civilizácii. Autobus nás doviezol priamo na hrad Červený Kameň. Prvé prekvapenie nás čakalo hneď za bránou parku – biele pávie peru. Vedeli sme, že o zážitky nebude núdza.

Hradom nás sprevádzala veľmi milá sprievodkyňa a dozvedeli sme sa veľa zaujímavého o živote na hrade. Prehliadka hradu bola o to zaujímavejšia, že sme mohli fotiť aj v hrade. Zaujímavé svetlo, zaujímavé objekty, časový stres, aj to musí vedieť zvládnuť dobrý fotograf.

Aké bolo naše prekvapenie, keď sa na hradnej bašte objavil sokoliar a jeho otázka znela: Vy ste fotografický tábor? A nemáte náhodou niečo spoločné s e-photo? A potom už bolo všetko jasné... E-phoťáci držia pokope a vedia si pomáhať. Úplne spontánne sa rozvinula  veľká debata o fotografovaní a fotografii. Nápady padali z oboch strán.... Samozrejme nezostalo iba pri slovách, ale dostali zabrať aj uzávierky našich fotoaparátov. Mať príležitosť odfotiť detail lietajúceho dravca sa nenaskytne hneď tak každý deň....  Ešte raz ďakujeme!

Aj pávie pero nám ukázalo svoju moc a skupinka pávov nám pózovala ako skúsené profesionálne modelky. Prišli sme si na svoje úplne všetci.

Večer na chate sa niesol v znamení klasiky. Tma, červené svetlo, misky, roztoky, svetlo, zväčšovák, objavujúci sa obraz... To všetko boli veci, ktoré mnohí z nás doteraz nikdy nevideli. Nechýbala samozrejme ani hudba, hry, zábava. Únava z výletu sa zmenila na plný kôš krásnych zážitkov a príjemný večer. Vydarený deň.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deň 5.- štvrtok + deň 6.- piatok

Čas neúprosne letí a náš tábor sa začal približovať do finále. Vyhlásené súťaže začínajú tlačiť na termíny. Skontrolovali sme svoje zábery, začali vyberať fotografie, konzultovali sme s našimi lektormi. Boli sme zvedaví, ako sa nám to vlastne podarilo nafotiť. Niektorí mali dostatok fotografií v jednej téme ale v druhej menej. Iní sa rozhodli byť k sebe tvrdší a chceli výsledok ešte vylepšiť a tak si tému nafotili ešte raz. Boli aj takí, čo si povedali, že už sú spokojní so svojimi fotografiami a venovali sa športu a hrám.

Zistili sme, že urobiť zaujímavé zábery sa dá vlastne úplne všade. Aj poobedňajší pobyt v bazéne bol fotografický. Naši vedúci povyťahovali doteraz ukrývané fotoaparáty, s ktorými sme mohli fotiť aj pod vodou. Okuliare, šnorchel, nádych a šup hlavu pod hladinu. Zrazu sa nám otvoril úplne nový svet fotografie.

Večer bol opäť v znamení prekvapení. Namiesto večere – opekačka. Super. Každý si vyskúšal svoju trpezlivosť a kuchárske schopnosti. Špekáčky, slaninka, čestvý chlebík, dobrá nálada. No a aký by to bol tábor, keby sme aj večernú atmosféru nevyužili na fotografovanie. Fire show nám síce pokazil silný vietor, ale svietiace gule urobili tiež svoje. Kreslenie svetlom bola ďalšia naša fotografická disciplína, ktorú sa naši mladí fotografi naučili zvládať. Kvapky dažďa nás donútili presťahovať sa do ateliéru. Tu v stiesnených podmienkach - ako reportéri na tlačovke – sme nafotili horiace prskavky, svietiace predmety a všeličo iné. Fantázia pracovala, čas letel neuveriteľne rýchlo.

Piatok bol finálnym dňom. Doobedňajší pobyt v bazéne nám dodal energiu na veľké táborové finále. Nastal čas vyhodnotenia. Odborná porota dlho zjednocovala svoje názory, vyberala tie najlepšie zábery aby sa na táborových diplomoch objavili tie správne mená. Slávnostné odovzdávanie cien, poďakovanie a ocenenia vystriedala zábava do neskorých hodín....

Zajtra sa všetci rozídeme aby sme sa mohli opäť stretnúť na ďalšom turnuse tábora v auguste alebo na foto výletoch či foto campoch. Už sa na seba tešíme.

 

MAVA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
belga77
2011-07-16 14:15:28
bol super uz sa tesim na dalsi rok a musiiiiiim prist
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk 2011-07-16 17:52:33
Deti boli super, je radosť vidieť ľudí, ktorí majú záujem niečo nové sa naučiť a vyskúšať A pri tom strávia týždeň prázdnin spoznávaním nových ľudí.
 
drz70
2011-07-17 12:22:40
Bolo uuuuuuplne super okrem mojich geniálnych spolubývajúcich.... Ale inak supa... Rád by som išiel aj na ďalší turnus ale aj na budúci rok.....
 
Chris
2011-07-17 19:18:52
Presne tak....a ty Samo si nabudúce snami na izbe ak to vyjde
 
MAVA
2012-06-13 23:01:52
príspevok od: belga77
bol super uz sa tesim na dalsi rok a musiiiiiim prist
Ozvi sa - termín 2012 sa blíži a miest ubúda....
 
MAVA
2012-06-13 23:03:08
príspevok od: drz70
Bolo uuuuuuplne super okrem mojich geniálnych spolubývajúcich.... Ale inak supa... Rád by som išiel aj na ďalší turnus ale aj na budúci rok.....
Tak poď - začíname 1.7. 2012
 
belga77
2012-07-19 15:02:17
príspevok od: MAVA
Ozvi sa - termín 2012 sa blíži a miest ubúda....
Uz som sa ozvala ze? Teda mama vravi ze somuz prihlasena ale neni to zaplatene dufam ze pocitas so mnou?
A aky bol 1.tabor??? Sranda co???

Pozdravujemz Darwinskeho letiska. O 1:15 (u vas v BA bude len 18:45) letime do Brisbane a potom do Cairns.
1.8 letime domov a vecer o 21:10 pristavame na letisku Wien-Schwechat.
5.8 idem na tabor ktory mi konci 12. a hned potom idem na fototabor nejdem ani domov.
Neviem sa dockat!!!!

Vidime sa cauko (kengury a koaly sme uz videli aj nafotili
Čauko

Gabika
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované