Hore

Rozhovor Matej Kováč

Nick na ephoto: matt83

Keď som prvý krát zaregistroval fotografiu od užívateľa matt83, bola to fotografia Bratislavy. Keďže väčšina zákutí tohto mesta jenotorickyznáma, myslel som si, že už ma nemôže prekvapiť Bratislava žiadnou  zaujímavou fotografiou. Mýlil som sa... Matej dokáže nachádzaťv oku  lahodné kompozície takže aj veľmi známe miesta, objekty dostanú  celkom iný - neopozeraný ráz. Používaním prídavných filtrov fotografie  získavajú efektné farebné podanie. Nemenej zaujímavý fakt na tvorbe  dnes oceneného člena, je vytváranie panorám. Neraz jeho panoráma  zastávala miesto fotografie dňa. Musím povedať že právom.

Matej, pár všeobecných slov na úvodné predstavenie...

Narodil som sa vo februári 1983, od narodenia som sluchovo postihnutý. Od malička žijem v Bratislave. K výtvarnému prejavu som mal vzťah od detstva. Absolvoval som vysokú školu odbor dizajn na Fakulte architektúry STU v Bratislave a získal som akademický titul Mgr. art. V rokoch 2008-2010 som viedol fotokrúžok pri Asociácii nepočujúcich a pracoval som  v neziskovej organizácii MYSLÍM. Teraz pracujem ako živnostník, venujem sa oblasti dizajnu výrobkov, grafického dizajnu a  fotografii. Vo svojom voľnom čase veľmi rád chodím do prírody a fotografujem.

Aké boli tvoje začiatky s fotografiou?

K fotografii som sa dostal v roku 2002, keď mi rodičia kúpili prvý digitálny 2- megapixlový kompaktný fotoaparát Olympus C-120 s malým 1,6" LCD. Keď sa mi do rúk dostal prvý digitálny fotoaparát, fotografoval som spočiatku len jednoduché veci s vlastným pohľadom na svet. Potom som začal fotiť a experimentoval s týmto fotoaparátom makro...

Zistil som, že aj jednoduché veci majú svoje čaro a svoju krásu, ktorú som sa snažil vo svojich fotografiách zachytiť. O tri roky neskôr som si kúpil polozrkadlovku Fujifilm S9500. Začal som postupne fotiť krajinky, Dunaj a Bratislavu.

Od roku 2006 som prešiel na štyri digitálne zrkadlovky Canon EOS 400D a Canon EOS 50D. Odteraz používam dve digitálne zrkadlovky Canon EOS 7D a Canon EOS 60D. Postupne som s fotografiou rôzne experimentoval a začal som si tvoriť svoj vlastný štýl. Najmä motívy z prírody, krajiny, portréty, architektúry a panorámy sú pre mňa veľkou inšpiráciou.

Vo svojej galérii máš niekoľko fotografií Bratislavy. Tak ti učarovalo toto mesto?

Keďže som sa narodil v Bratislave je to pre mňa rodné mesto a mám k nemu z logických dôvodov najbližší vzťah. Asi preto Bratislavu vidím cez ružové okuliare. Vnímam ju ako krásnu ženu, ktorú ešte viac skrášli, keď sa namaľuje a ktorá niekedy aj na fotografii vyzerá lepšie....

Často fotím Bratislavu a okolie, je tu veľa pekného na fotenie, ale ako náhle idem von z mesta takisto si nájdem námety na fotenie hocikde inde. Mám rád aj prírodu na Dunaji, dunajské luhy kde blízko bývam, občas tam chodím fotiť ráno a poobede, keď je vonku zaujímavé počasie .  Často chodím do Rakúska, kde som pofotil veľa miest v Alpách. Takisto aj na Slovensku mám nafotografovanú krajinu a pohoria od Karpát až po Tatry. Dokonca som bol aj v Kanade, USA, Škótsku, Taliansku, Chorvátsku, Grécku, na Malte,  Rakúsku, Česku  a Poľsku...

Dá sa povedať že tvojou charakteristickou črtou v tvorbe sú panorámy. Prečo práve panorámy? Skončia niektoré aj na papieri?

Prvý krát som začal fotiť panorámu v roku 2004 keď som mal požičaný digitálny kompakt od môjho bratranca a jednoducho vo fotáku automaticky spájal a zhotovil panorámu. Vtedy som ešte nemal statív ani filtre a fotil som jednoduché panorámy. Postupne ma to veľmi bavilo a veľmi rád fotím panorámy, lebo ňou zachytím obrovskú časť krajiny a architektúry, čo sa mi páči.

Aj z grafických dôvodov sa mi páči pretiahnutá forma panoramatickej fotografie. Áno niektoré panorámy sa aj vytlačia na papier alebo na fotoplátne je o ne záujem. Mesto Bratislava vybralo tri fotografie panorámy Bratislavy na veľtrh v Cannes.

Tak to je veľká pocta pre fotografa. Miesto pre fotenie panorámy si dopredu vyhliadneš?

Ani nie, tam kde sa ponúka pekný výhľad je to aj pokušenie zachytiť to panoramaticky.

Akú najväčšiu panorámu si nafotil a poskladal? Ako dlho zvyčajne trvá takáto skladačka?

Najväčšiu panorámu, čo som poskladal bola panoráma Bratislavy v zime.

Niektoré panorámy mi dajú poriadne zabrať strávim pri nich dlhé hodiny (hlavne večer až do noci – vtedy je najlepšia doba na úpravy fotografie a spájanie panorámy, pretože sa lepšie pozerá na displeji, aby som dobre videl kde sú fotografické vady – spoje a fľaky treba odstrániť alebo dobre manuálne spájať).

Predpokladám, že používaš špeciálny softvér pre skladanie panorám. S ktorým máš najlepšie skúsenosti?

Na skladanie používam rôzne dva - tri kvalitné softvéri, z ktorých poskladám panorámu. Nedá sa povedať, ktorý softvér je najlepší. Je to od prípadu k prípadu. Vždy spájam manuálne, nepoužívam automatické spájanie, lebo by panoráma bola nepresne spojená na horizonte aj môže byť vidieť spoje na oblohe bez viditeľných prechodov. Väčšina užívateľov z portálu sa ma pýtali čí používam špeciálny statív a panoramatickú hlavu pretože je to pre mňa zbytočné a drahé, pravdou je, že používam obyčajný statív s bežnou hlavou. Hlavné je, že mám šikovné ruky a oči.

Pomohlo mi vyrovnať panorámu na horizont, keď mám vo fotáku nastavenú mriežku a elektronickú vodováhu. Zložitejšie sa mi skladá panoráma cez fisheye ´´rybím okom´´, pretože rybie oko je zaoblené. Treba vedieť nastaviť správny horizont na rovinu, aby bola panoráma presne vyrovnaná. Toto je problém, s ktorým má asi každý fotograf skúsenosti.

Páči sa mi ako pod každú fotografiu v galérii píšeš použitú techniku. Zdá sa, že máš vždy po ruke zásobu rôznych filtrov. Skús skompletizovať tvoj fotopark.

Svoj fotopark neustále obnovujem a sledujem novinky, takže si neustále dokupujem nové filtre a fotovýbavu. S prechodovými živicovými filtrami Hitech som mierne nespokojný, pretože ich mám veľa poškrabaných aj keď používam puzdro na filtre. Mám aj niektoré nepodarené panorámy kde je vidieť spoje a fľaky - to spôsobili poškriabané aj flakaté filtre. Preto vždy každý pol rok kupujem nové plastové sklá. Preto si musím našetriť na prechod nové kvalitné sklá LEE.

Vyskladaná panoráma je ešte farebne upravovaná v grafickom softvéri do finálnej podoby?

Vzhľadom na môj široký arzenál filtrov, už nemusím až tak radikálne dofarbovať finálnu fotografiu.

Stačí mi keď mám vo fotáku nastavené užívateľské funkcie napr. zvýšený kontrast, farebný tón, saturácie, ostrosť a maximálnu automatickú optimalizáciu úrovne osvetlenia. Po spájaní panorámy občas upravujem a keď uvidím nejaké chyby tak  vyretušujem drobné veci. Niekedy upravujem cez Adobe Photoshop a na Zoneri sa hrám s krivkami a nastavujem kontrast.

Ak by sa začiatočník vybral prvý krát nafotiť panorámu čo by si  nemal zabudnúť doma?

Začiatočník by mal sledovať uvedené techniku v galérii a skúšať, ako mu to pôjde. Ale ani ja ešte nie som dokonalý profesionál, stále sa učím.

Vo februári tohto roku si registrovaný na našom portáli tretím rokom. Rýchly pohľad do fotoštatistiky a uvidíme číslo 225 pridaných fotografií. To je úctyhodný počet. Zdá sa že fotografia ťa naozaj dostala a venuješ jej veľký kus svojho voľného času.

90% voľného čašu venujem fotografovaniu. Každý víkend nafotím približne 500 až 1000 fotiek. Potom celý večer do dlhej noci spracovávam. Takže, foťák nosím na každý výlet cielene so sebou. Fotografia je aj môj spôsob vnímania sveta a toto ponúkam druhým ľuďom.  Hovorí veľa aj o mne. Digitál umožňuje urobiť veľmi veľa záberov, ale potom nasleduje výber, prípadne úprava. Ale súčasne fotografovanie aj stojí veľa času. Spomínam si, že keď som chcel odfotografovať kalváriu v B. Štiavnici za východu slnka, musel som vstať a ísť do terénu niekoľko dní po sebe, kým som zachytil stav ktorý som považoval za uspokojivý. To len na margo toho, keď sa niekto spýta, čo je na tej fotke za sto euro. Skutočné fotografovanie nie je len klikanie spúšťou, ale aj dlhé a trpezlivé čakanie na okamih. A ten niekedy príde aj neočakávane. V tom je fotografovanie zaujímavé a krásne.

Ďakujem za rozhovor.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jan.zitniak
2012-03-05 08:21:43
Krásne fotografie a veľmi pekný rozhovor! Vďaka
 
walde
ocenenie redakciou 2012-03-05 08:31:37
Gratulujem Matej. Ocenenie putuje tým najšikovnejším očiam a rukám, aké som tu videl
 
j.a.r.o.
2012-03-05 08:51:43
Pekná práca. Páčia sa mi hlavne fotky prírody! Drž sa!
 
transporti686
2012-03-05 08:57:19
V jeho štýle sa mi páči veľmi jedna vec, že značnú kreativitu fotografie tvorí už v teréne - to sa mi naozaj veľmi páči a veľmi to oceňujem. Vždy mal pekné fotky, na mňa občas trochu dosť farbičky, ale je to jeho štýl. Všetko dobré do budúcnosti prajem.
 
dorwin
2012-03-05 08:58:44
dobrý rozvohor. Ja krajinky moc nefotím, ale fotografie máš naozaj pekné. všetko dobré!
 
vetinari
2012-03-05 09:04:41
velmi prijemny rozhovor a velmi super fota. vela stastia a dobreho svetla.
 
kulkovsky
2012-03-05 09:21:51
parádny rozhovor gratulujem a prajem nech ti to aj nadalej tak dobre cvaká a nech svetlo poslúcha tak ako budeš potrebovať
 
michal_b
2012-03-05 09:22:49
Obdivujem tvoje fotky a sú pre mňa aj inšpiráciou. Bohužiaľ ja nemám toľko času venovať sa fotografii, čo ma síce trápi ,ale nepomôžem si. Držím palce a teším sa na tvoje ďalšie krásne panorámy.
 
Pospo
2012-03-05 10:05:47
No konecne!!! Gratulujem Mato a idem si to teda aj precitat
 
izzino
2012-03-05 10:24:29
gratulujem
 
calimero
2012-03-05 10:37:32
Len malá poznámočka, Lee filtre nie sú sklenené, ale živicové rovnako ako Hitech, odolnosť voči škrabancom je rovnaká. Treba používať kvalitné púzdra, napr Cokin P306 alebo Z306.
 
rbr69
2012-03-05 10:40:11
dobry uspesny progres v tejto oblasti, blahozelam ...
 
andrejgrznar
2012-03-05 10:41:54
gratulacia krasne fotky a pekny rozhovor.
 
pawlus333
2012-03-05 10:54:29
Máš nádherné fotky...... Držím palce
 
AnnaM
2012-03-05 11:03:12
Gratulujem
 
Tomyno
2012-03-05 11:10:23
...matej gratulujem, tvoje foto ma vždy oslovia len tak ďalej ...
 
majso
2012-03-05 11:15:35
5*
 
Marián Kuric
2012-03-05 11:30:54
Gratulujem, krasne fotky, velka vytrvalost a sikovnost
 
milanF
 
titi33
2012-03-05 11:47:35
super fotky, ale asi ovela krajsi pocit, stat na tom mieste
 
photoab.wz.cz
ocenenie redakciou 2012-03-05 13:31:43
príspevok od: calimero
Len malá poznámočka, Lee filtre nie sú sklenené, ale živicové rovnako ako Hitech, odolnosť voči škrabancom je rovnaká. Treba používať kvalitné púzdra, napr Cokin P306 alebo Z306.
hmm, doteraz som si aj ja myslel ze Lee vyraba sklenene prechodaky - a faktu su iba zivicove. Sklenene ma iba ciste NDcka.

HiTech ale vyraba aj ND Grad zo skla - dokonca aj v HD verzii(?): http://www.formatt.co.uk/glass-filters/graduated-n-d/glass-filters.aspx
 
markato1
2012-03-05 14:57:22
pekny rozhovor a vyborne fotografie..zasluzene ocenenie..gratulujem
 
klempic
2012-03-05 15:11:00
velmi sikovny chalanisko. prebehol som si aj historiu portfolia a je vidiet pekna evolucia.
Gratulujem!!!
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 15:20:47
príspevok od: jan.zitniak
Krásne fotografie a veľmi pekný rozhovor! Vďaka
diky
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 15:25:40
príspevok od: walde
Gratulujem Matej. Ocenenie putuje tým najšikovnejším očiam a rukám, aké som tu videl
Dakujem pekne Walde
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 15:25:56
príspevok od: j.a.r.o.
Pekná práca. Páčia sa mi hlavne fotky prírody! Drž sa!
Dakujem
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 15:27:02
príspevok od: transporti686
V jeho štýle sa mi páči veľmi jedna vec, že značnú kreativitu fotografie tvorí už v teréne - to sa mi naozaj veľmi páči a veľmi to oceňujem. Vždy mal pekné fotky, na mňa občas trochu dosť farbičky, ale je to jeho štýl. Všetko dobré do budúcnosti prajem.
Dakujem pekne
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 15:27:31
príspevok od: dorwin
dobrý rozvohor. Ja krajinky moc nefotím, ale fotografie máš naozaj pekné. všetko dobré!
diky
 
zolec
ocenenie redakciou 2012-03-05 15:28:04
..gratulujem
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 15:28:32
príspevok od: vetinari
velmi prijemny rozhovor a velmi super fota. vela stastia a dobreho svetla.
dakujem
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 15:29:14
príspevok od: kulkovsky
parádny rozhovor gratulujem a prajem nech ti to aj nadalej tak dobre cvaká a nech svetlo poslúcha tak ako budeš potrebovať
dikes
 
Jerry C.
2012-03-05 15:40:00
máš za sebou pekný kus poctivej práce ,gratulujem a prajem veľa chuti a dobrého svetla do ďalšej !
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 15:41:37
príspevok od: michal_b
Obdivujem tvoje fotky a sú pre mňa aj inšpiráciou. Bohužiaľ ja nemám toľko času venovať sa fotografii, čo ma síce trápi ,ale nepomôžem si. Držím palce a teším sa na tvoje ďalšie krásne panorámy.
dakujem.hadam raz budete mat cas aj na fotenie
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 15:44:03
príspevok od: Pospo
No konecne!!! Gratulujem Mato a idem si to teda aj precitat
diiky kamo
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 15:44:35
príspevok od: izzino
gratulujem
diky
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 15:52:14
príspevok od: calimero
Len malá poznámočka, Lee filtre nie sú sklenené, ale živicové rovnako ako Hitech, odolnosť voči škrabancom je rovnaká. Treba používať kvalitné púzdra, napr Cokin P306 alebo Z306.
Vdaka za info a tip. Ale LEE ND filtre su sklenene, iba farebne maju zivicove. Kamos ho ma asi rok a pol nema ani skrabance.
 
skokanix
2012-03-05 15:53:28
Matej držím palec do ďalšej práce,vela trpezlivosti a dobré svetlo
 
Dawid1213
2012-03-05 15:55:17
Super rozhovor, Gratulujem Matej a taktiež držím palce
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 15:56:46
príspevok od: photoab.wz.cz
hmm, doteraz som si aj ja myslel ze Lee vyraba sklenene prechodaky - a faktu su iba zivicove. Sklenene ma iba ciste NDcka.

HiTech ale vyraba aj ND Grad zo skla - dokonca aj v HD verzii(?): http://www.formatt.co.uk/glass-filters/graduated-n-d/glass-filters.aspx
Pravda ze LEE ND prechodaky su sklenene.
Diky za tip, nevedel som ze predavaju sklenene HiTechy ale fakt su drahe skapem
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 15:58:16
príspevok od: rbr69
dobry uspesny progres v tejto oblasti, blahozelam ...
diky
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 15:58:32
príspevok od: andrejgrznar
gratulacia krasne fotky a pekny rozhovor.
dakujem
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 15:58:52
príspevok od: pawlus333
Máš nádherné fotky...... Držím palce
dikes
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 15:59:02
príspevok od: AnnaM
Gratulujem
diky
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 16:02:07
príspevok od: zolec
..gratulujem
diky
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 16:02:45
príspevok od: Jerry C.
máš za sebou pekný kus poctivej práce ,gratulujem a prajem veľa chuti a dobrého svetla do ďalšej !
dakujem pekne
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 16:03:43
príspevok od: Tomyno
...matej gratulujem, tvoje foto ma vždy oslovia len tak ďalej ...
dakujem pekne Tomyno
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 16:04:00
príspevok od: majso
5*
diky
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 16:04:16
príspevok od: Marián Kuric
Gratulujem, krasne fotky, velka vytrvalost a sikovnost
Dakujem
 
LK1961
2012-03-05 16:04:23
Gratulujem,z poctivej práce sú pekné fotky.
Len tak ďalej,držím ti palce.
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 16:04:37
príspevok od: milanF
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 16:05:12
príspevok od: titi33
super fotky, ale asi ovela krajsi pocit, stat na tom mieste
diky pekne
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 16:05:34
príspevok od: markato1
pekny rozhovor a vyborne fotografie..zasluzene ocenenie..gratulujem
diky
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 16:05:48
príspevok od: klempic
velmi sikovny chalanisko. prebehol som si aj historiu portfolia a je vidiet pekna evolucia.
Gratulujem!!!
dakujem pekne
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 16:06:09
príspevok od: skokanix
Matej držím palec do ďalšej práce,vela trpezlivosti a dobré svetlo
dakujem pekne
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 16:06:23
príspevok od: Dawid1213
Super rozhovor, Gratulujem Matej a taktiež držím palce
diky pekne
 
Lucynuska85
2012-03-05 16:09:39
Super clanok aj fotky, som na teba hrda
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 16:11:19
príspevok od: Lucynuska85
Super clanok aj fotky, som na teba hrda
Dakujeem mojka
 
Lucynuska85
2012-03-05 16:11:27
:* :* :*
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 16:12:56
príspevok od: LK1961
Gratulujem,z poctivej práce sú pekné fotky.
Len tak ďalej,držím ti palce.
Diky pekne
 
ADmikoSK
2012-03-05 16:20:19
Super,gratulujem bracho
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 16:21:05
príspevok od: ADmikoSK
Super,gratulujem bracho
dikes brasko
 
slawmi
2012-03-05 16:51:33
super rozhovor, rad som sa dozvedel viac... do buduca prajem dobre svetlo a vela krasnych panoram a mimochodom lee filtre su skvele no aj tie sa daju lahko poskriabat, myslim ze nic nieje na veky, treba sa viac starat o to... len to niekedy kasleme kedze svetlo mame len na chvilku...
 
photoab.wz.cz
ocenenie redakciou 2012-03-05 17:00:31
príspevok od: Matt83
Pravda ze LEE ND prechodaky su sklenene.
Diky za tip, nevedel som ze predavaju sklenene HiTechy ale fakt su drahe skapem
ND - sklo, ND grad - zivica.
Cize prechodaky nie su sklenene, ci?
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 17:06:21
príspevok od: photoab.wz.cz
ND - sklo, ND grad - zivica.
Cize prechodaky nie su sklenene, ci?
http://www.fotovideoshop.sk/shop/cid/251/category/lee-filtre-nd.xhtml tieto filtre urcite je sklo, kamos ho ma citil som ze je to sklo.
 
photoab.wz.cz
ocenenie redakciou 2012-03-05 17:08:55
príspevok od: Matt83
http://www.fotovideoshop.sk/shop/cid/251/category/lee-filtre-nd.xhtml tieto filtre urcite je sklo, kamos ho ma citil som ze je to sklo.
zo stranky LEE:

Our skilled UK team gradually builds up the ND and gradation by dipping optically correct resin in and out of baths of dye and continuously monitoring the results.

Resin = zivica

Tie ciste ND nazyvaju na tej istej stranke GLASS.
 
janot
2012-03-05 17:41:17
Zaslúžené ocenenie.Gratulujem!Držím palce.
 
calimero
2012-03-05 18:19:41
Vsetky prechodaky Lee vratane ND su zivicove. Sklenene su iba cele sede. Inak fakt pekne fotky.
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 18:43:04
príspevok od: photoab.wz.cz
zo stranky LEE:

Our skilled UK team gradually builds up the ND and gradation by dipping optically correct resin in and out of baths of dye and continuously monitoring the results.

Resin = zivica

Tie ciste ND nazyvaju na tej istej stranke GLASS.
http://www.fotovideoshop.sk/shop/action/productdetail/oc/4353/product/lee-12-nd-100mm-resin-filter.xhtml toto je zivicovy http://www.fotovideoshop.sk/shop/action/productdetail/oc/2949/product/lee-09-neutral-density-grad-hard.xhtml a toto je sklo ?
 
Midzi
2012-03-05 18:58:25
Zaujalo ma to prve makro co si tam dal. To je robene spominanym kompaktom?

Nadherne fotky a poucny rozhovor
 
calimero
2012-03-05 19:09:58
príspevok od: Matt83
http://www.fotovideoshop.sk/shop/action/productdetail/oc/4353/product/lee-12-nd-100mm-resin-filter.xhtml toto je zivicovy http://www.fotovideoshop.sk/shop/action/productdetail/oc/2949/product/lee-09-neutral-density-grad-hard.xhtml a toto je sklo ?
Nie, obidva sú živicové. Lee robí celé šedé filtre buď živicové alebo sklenené. Ten v tvojom odkaze je živicový. Prechodové sú všetky živicové.
 
Dodo PO
2012-03-05 19:12:10
Gratulujem Matej.
 
hall
2012-03-05 19:41:28
gratulujem.
 
Jozef Sádecký
ocenenie redakciou 2012-03-05 19:48:25
Gratulujem Matej zaslúžene ocenenie len tak ďalej prajem dobre svetlo
 
JaroD.
2012-03-05 19:51:50
príspevok od: Matt83
http://www.fotovideoshop.sk/shop/action/productdetail/oc/4353/product/lee-12-nd-100mm-resin-filter.xhtml toto je zivicovy http://www.fotovideoshop.sk/shop/action/productdetail/oc/2949/product/lee-09-neutral-density-grad-hard.xhtml a toto je sklo ?
fotovideoshop zavádza, rozhodujúce je to, čo píše samotný výrobca firma Lee o svojich prechodových ND filtroch a ten píše jasnou rečou http://www.leefilters.com/index.php/camera/ndgrads čítaj text v modrom resin=živica.
Ináč gratulujem k oceneniu a prajem aj naďalej dobré svetlo.
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 20:04:18
príspevok od: JaroD.
fotovideoshop zavádza, rozhodujúce je to, čo píše samotný výrobca firma Lee o svojich prechodových ND filtroch a ten píše jasnou rečou http://www.leefilters.com/index.php/camera/ndgrads čítaj text v modrom resin=živica.
Ináč gratulujem k oceneniu a prajem aj naďalej dobré svetlo.
diky myslel som ze je to sklo. skoda
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 20:05:10
príspevok od: Jozef Sádecký
Gratulujem Matej zaslúžene ocenenie len tak ďalej prajem dobre svetlo
diky pekne
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 20:05:25
príspevok od: Dodo PO
Gratulujem Matej.
diiky
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 20:05:36
príspevok od: hall
gratulujem.
dik
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 20:07:12
príspevok od: Midzi
Zaujalo ma to prve makro co si tam dal. To je robene spominanym kompaktom?

Nadherne fotky a poucny rozhovor
diky ano som fotil prve makro cez digitalny kompakt olympus
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 20:07:52
príspevok od: janot
Zaslúžené ocenenie.Gratulujem!Držím palce.
dakujem
 
JaroD.
2012-03-05 20:13:54
príspevok od: Matt83
diky myslel som ze je to sklo. skoda
Nemáš za čím škodovať, je to stále nedostižná super kvalita, každému tomuto filtru je venovaná hodina práce vo výrobnom procese, čo hovorí samo za seba.
 
photolubos
2012-03-05 20:18:55
Chlape, k tebe by sme mohli chodit do skoly !!!
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2012-03-05 20:27:00
Tvoje foto su vždy plne inšpiracie ! Gratulujem !
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 20:40:23
príspevok od: photolubos
Chlape, k tebe by sme mohli chodit do skoly !!!
diky pekne za vtip
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 20:40:34
príspevok od: DEVOTEE
Tvoje foto su vždy plne inšpiracie ! Gratulujem !
diikes
 
pekelnikivan
2012-03-05 20:47:43
gratulujem a držím palce na ďalších pekných snímkach.
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 20:56:24
príspevok od: slawmi
super rozhovor, rad som sa dozvedel viac... do buduca prajem dobre svetlo a vela krasnych panoram a mimochodom lee filtre su skvele no aj tie sa daju lahko poskriabat, myslim ze nic nieje na veky, treba sa viac starat o to... len to niekedy kasleme kedze svetlo mame len na chvilku...
dakujeem pekne dik za tip
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 20:56:35
príspevok od: pekelnikivan
gratulujem a držím palce na ďalších pekných snímkach.
diky
 
kozakm
2012-03-05 21:14:37
Mně se líbí, jak tu Matej každému poděkoval
 
photolubos
2012-03-05 21:32:42
príspevok od: Matt83
diky pekne za vtip
To nieje vtip, ja sa tomu venujem len od leta tak ja urcite a urcite aj vela dalsich , si fakt dobry !
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2012-03-05 21:39:16
príspevok od: slawmi
super rozhovor, rad som sa dozvedel viac... do buduca prajem dobre svetlo a vela krasnych panoram a mimochodom lee filtre su skvele no aj tie sa daju lahko poskriabat, myslim ze nic nieje na veky, treba sa viac starat o to... len to niekedy kasleme kedze svetlo mame len na chvilku...
hej to poznam, obcas zabudam aj na krytky ci na prednu alebo zadnu čast, blato ako uložny priestor pre batoh mi nerobi prob obcas to da technike riadne zabrat...
 
Peter Svoboda
ocenenie redakciou 2012-03-05 21:39:44
Gratulujem Matej k zaslúženému oceneniu! a vďaka za fajn čítanie
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 21:51:57
príspevok od: kozakm
Mně se líbí, jak tu Matej každému poděkoval
dekuji
 
bacil2
2012-03-05 22:12:47
super!
pripájam sa k širokej komunite gratulantov ...a nech sa Ti darí
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 22:19:14
príspevok od: Peter Svoboda
Gratulujem Matej k zaslúženému oceneniu! a vďaka za fajn čítanie
dakujeem
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-05 22:19:36
príspevok od: bacil2
super!
pripájam sa k širokej komunite gratulantov ...a nech sa Ti darí
dakujeem
 
slawmi
2012-03-05 23:40:02
príspevok od: DEVOTEE
hej to poznam, obcas zabudam aj na krytky ci na prednu alebo zadnu čast, blato ako uložny priestor pre batoh mi nerobi prob obcas to da technike riadne zabrat...
pozname , kazdy fototrip... som rad ze sa rozumieme
 
noik
ocenenie redakciou 2012-03-06 00:31:37
Palec hore, chlapisko!
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-06 01:01:55
príspevok od: noik
Palec hore, chlapisko!
dikes
 
Tukiee
2012-03-06 06:41:53
tvorbu sledujem už dlhší čas, a len ticho smrkám! .. len tak ďalej!
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-06 10:44:18
príspevok od: Tukiee
tvorbu sledujem už dlhší čas, a len ticho smrkám! .. len tak ďalej!
vdaka
 
margon
2012-03-06 12:51:55
pripájam sa ku gratulantom, máš fajn fotky ...:
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-06 14:58:17
príspevok od: margon
pripájam sa ku gratulantom, máš fajn fotky ...:
diky
 
Bdurex
2012-03-06 17:06:38
Veľmi sa mi páčia Tvoje fotky. Panorama je krásna vec. Chcel by som sa ňou zaoberať aj ja v budúcnosti.
 
transporti686
2012-03-06 17:20:42
príspevok od: Matt83
diky myslel som ze je to sklo. skoda
sklo to ževraj nie je, ale kvalita tých filtrov je niekde inde ako živica od Hitech, ono aj napr. plast môže byť plast a plast, či ten rozdiel zodpovedá aj toľkej cene, to už neviem, ale lee boli vždy neutrálnejšie atď.........
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-06 17:37:50
príspevok od: Bdurex
Veľmi sa mi páčia Tvoje fotky. Panorama je krásna vec. Chcel by som sa ňou zaoberať aj ja v budúcnosti.
diky vela stastia
 
tomis.ales
2012-03-06 22:22:28
Este som necital. Fotky su ale krasne.
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-07 00:15:57
príspevok od: tomis.ales
Este som necital. Fotky su ale krasne.
vdaka
 
kmotrík
2012-03-07 07:46:30
gratulujem Maťo ...
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-07 09:52:37
príspevok od: kmotrík
gratulujem Maťo ...
diky
 
jozefmicic
2012-03-07 12:34:17
Gratulujem, skvele odvedená práca pri každej z tých fotiek.
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-07 17:17:37
príspevok od: jozefmicic
Gratulujem, skvele odvedená práca pri každej z tých fotiek.
vdaka
 
arnie175
2012-03-07 18:57:46
kvoli tebe mato som pochopil dolezitost prechodovych filtrov pri krajinkach pocas zapadu slnka ktory milujem.....bez nich by som nedosiahol najkrajsie panoramy co mam. dakujem mato...
 
Jozi Mačutek
2012-03-09 21:26:48
Velmi pekne fotky ta Bratislava v zime je skvela ale ja som vždy za foto prirody pačia sa mi velmi te fotky zo zarossenymi jazarami .
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-11 01:06:18
príspevok od: arnie175
kvoli tebe mato som pochopil dolezitost prechodovych filtrov pri krajinkach pocas zapadu slnka ktory milujem.....bez nich by som nedosiahol najkrajsie panoramy co mam. dakujem mato...
vdaka pekne
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-11 01:06:45
príspevok od: Jozi Mačutek
Velmi pekne fotky ta Bratislava v zime je skvela ale ja som vždy za foto prirody pačia sa mi velmi te fotky zo zarossenymi jazarami .
dakujem
 
werdza
2012-03-12 21:34:01
gratulujem, krasne fotky
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-03-13 15:50:02
príspevok od: werdza
gratulujem, krasne fotky
diiky
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2012-07-17 20:41:32
Aj ja sa pripájam ku gratulantom...
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-07-30 12:45:29
príspevok od: Stratený Stano
Aj ja sa pripájam ku gratulantom...
Diiky
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia