Hore

Vyberáme kompakt - objektív (2020)

Článok o kompaktoch a objektívoch sme publikovali v roku 2009, keď bola digitalizácia v plnom prúde. Dnes už kompakty a ultrazoomy nie sú tak žiadané. Niektoré parametre, ako napr. rozlíšenie, nás už nezaujímajú. Parametre objektívu ale áno.

Obľúbenosť kompaktov je dnes výrazne iná, ako v minulosti, keď tvorili najpredávanejší segment fotoaparátov. Obyčajné kompakty ustúpili mobilom a dnes sa predávajú prevažne drahé pokročilé kompakty a outdoorové kompakty. Stále sú na trhu aj bežné kompakty, pre tých ktorým telefón z nejakých dôvodov nevyhovuje. Dnes už netreba riešiť rozlíšenie snímačov. Hlavnými parametrami, o ktoré by sa mal potencionálny užívateľ zaujímať, sú veľkosť snímača a parametre objektívu. A práve na parametre objektívu sa bližšie pozrieme. Zistíte, že parametre objektívu do určitej miery ovplyvňuje veľkosť snímača (platí to aj u zrkadloviek a bezzrkadloviek). Preto sa pozrieme stručne na snímače používané v kompaktoch.

Snímače používané v kompaktných fotoaparátoch

Veľkosť snímača neurčuje len obrazový potenciál, ale aj limituje parametre objektívov. Čím menší snímač, tým väčší rozsah objektív môže mať, pri zachovaní kompaktných rozmerov. Malý snímač ale znamená horší obrazový potenciál.

Základné modely kompaktov a ultrazoomov sú osadené väčšinou snímačom 1/2,3". Práve na ňom sa dajú postaviť prístroje s veľkým, až extrémnym, rozsahom objektívu. Obrazová kvalita, napriek technológii CMOS a BSI-CMOS, neuspokojí náročnejšieho užívateľa, pretože podobne kvalitne fotia aj mobily, niekedy aj lepšie.

Lepší obrazový potenciál poskytuje 1" snímač. Používajú ho prémiové kompakty a ultrazoomy určené už náročnejším fotografom, ktorí chcú fotografovať aktívne a kreatívne. 1" kompakt často slúži ako obrazový zápisník majiteľom zrkadloviek a bezzrkadloviek. Do tejto kategórie môžeme zaradiť aj jediný kompakt s 4/3 snímačom od firmy Panasonic, predstavíme si ho neskôr. Ako sa nám snímač zväčšuje, rozsah objektívov sa zmenšuje.

APS-C snímač, ktorý poznáme najmä zo zrkadloviek a bezzrkadloviek, nájdete aj v niektorých pokročilých kompaktoch. Obrazová kvalita je plne porovnateľná s DSLR a CSC. Ak má byť kompakt s APS-C snímačom kompaktný, musí mať objektív typu prime s pevnou ohniskovou dĺžkou a priemernou svetelnosťou (na prime objektív). Stráca sa tu univerzálnosť transfokátorov (zoom objektívy).

Vrchol ponuky kompaktov tvoria modely s plnoformátovým snímačom. Opäť len s objektívom typu prime. Transfokátor by ich zväčšil tak, že sa lepšie oplatí kúpiť bezzrkadlovku.

Veľkosť snímača neurčuje len obrazový potenciál, ale aj limituje parametre objektívov. Čím menší snímač, tým väčší rozsah objektív môže mať, pri zachovaní kompaktných rozmerov.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
vlados
2020-10-22 11:16:56
pod fotkou Fuji x100V mate chybicku co sa svetelnosti týka
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované