Hore

Detaily širokouhlo

Pri fotení detailov sa najčastejšie používajú objektívy stredných a dlhších ohniskových dĺžok. Je to pochopiteľné, s užším uhlom záberu sa dá detail zachytiť ľahšie. Naviac sa tu ľahšie kontroluje pozadie.

Použiť širokouhlý objektív na fotenie detailov je náročnejšie hlavne kompozične. Dôverne to poznajú majitelia telefónov, ktoré dokážu snímať pekne zblízka, ale pozadie je často rušivé. Preto sa s ním musíte naučiť pracovať.

Za širokouhlé považujeme objektívy od rybieho oka až po ekvivalent 35 mm. Čím je objektív širokouhlejší, tým ľahšie sa dá dosiahnuť veľká hĺbka ostrosti.

Dobrých širokouhlých záberov detailov nie je veľa a tak je tu priestor odlíšiť sa od bežnej produkcie. Pri snahe o širokouhlý detail často narazíte na technické obmedzenie, v podobe minimálnej zaostrovacej vzdialenosti a mierky zväčšenia. Nie každý širokouhlý objektív dokáže snímať detaily. Plusom je, ak je objektív schopný účinne rozostriť pozadie, čo je podmienené dobrou svetelnosťou a dostatočne veľkým snímačom.

Z technického hľadiska je snímanie detailov širokouhlým objektívom pomerne ľahké. Zaostríte na hlavný objekt a clonu nastavíte podľa požadovanej hĺbky ostrosti. V prípade potreby použite statív.

V čom sa líši širokouhlé snímanie detailov od snímania dlhšími objektívmi je kompozícia. Aby objekt vyplnil dostatočne veľkú plochu obrazu, musíte prísť blízko. Tým zvýrazníte perspektívu. Objekt môže byť oproti skutočnosti výrazne deformovaný. To však k tomuto štýlu patrí.

Širokouhlý objektív si na fotenie detailov nevyberáte preto, aby ste detailom vyplnili celú plochu záberu. Na to sú vhodnejšie objektívy s dlhšou ohniskovou vzdialenosťou. Keď už je tu prítomné zvýraznenie perspektívy, tak ho využite. Nechajte na fotkách priestor pre pozadie. Môže byť rozostrené i ostré, záleží len na vašom zámere. Rozostrené pozadie pridá fotke na tajomnosti a nechá vyniknúť hlavný objekt. Čím je pozadie ostrejšie, tým viac je zrejmý vzťah medzi hlavným objektom a prostredím.

Plochu záberu môžete rozdeliť napr. na poloviny, či tretiny. Potom sa rozhodnite, ktorú časť bude zaberať hlavný objekt a ktorú pozadie.

Hlavný objekt je umiestnený v ľavej polovici záberu, pričom cez neho prechádza pomyselná linka tretinovej kompozície.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
close
2018-09-19 10:38:14
Celkom dobrá inšpirácia
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia