Hore

Krajina a príroda pre začiatočníkov I. - vybavenie

Výrazne prepracovaný sprievodca fotografovaním krajiny a prírody. V prvej časti sa budeme venovať výberu techniky.

Technické vybavenie

Fotografovanie krajiny je na technické vybavenie menej náročný žáner a uplatnia sa v ňom nielen digitálne zrkadlovky, ale aj lepšie kompakty, ultrazoomy, či relatívne nová kategória bezzrkadloviek. I mierne pokročilý fotograf môže byť však náročný na kvalitu fotografií. V takom prípade je technická výbava drahšia. Kým sa dostanete na FineArt úroveň vystačíte si s cenovo dostupnou výbavou.

Kompakty a ultrazoomy

Ak budete používať prístroj s nevýmenným objektívom, zvoľte model s väčším rozsahom objektívu. Dá vám viac možností komponovať a pracovať s perspektívou. Krajina obsahuje veľa drobných detailov a ak chcete z fotografií robiť zväčšeniny, príde vhod snímač s vysokým rozlíšením. Z výberu vylúčim obyčajné kompakty a ultrazoomy, ktoré rýchlo miznú z trhu, nahradené kvalitnými fotomobilmi.

V kompaktoch a ultrazoomoch pre kvalitnú krajinársku fotografiu hľadajte 1” snímač. Iba fotoaparáty s týmto snímačom sa výstupom blížia zrkadlovkám a CSC fotoaparátom. Základ ponuky tvoria pokročilé kompaktné fotoaparáty. S tých dostupných spomeniem dnes už legendárny Sony RX100 a jeho najväčšieho konkurenta Canon G9 X. Obidva fotoaparáty sa zmestia do vrecka. Takýto typ fotoaparátu bude vyhovovať cyklistom a tým, ktorý radi lezú po horách. Ak si priplatíte, môžete mať podobný fotoaparát s EVF hľadáčikom.

Canon Powershot G9 X je kompakt s 1” snímačom a 3-násobným zoomom. Je to fotoaparát do vrecka, niekomu však môže chýbať EVF hľadáčik.

Podobné parametre má aj Sony Cybershot RX100 V. Naviac má 4K video a výsuvný elektronický hľadáčik. Cena je však výrazne vyššia.

V krajine využijete veľký rozsah objektívu, ten majú fotoaparáty typu ultrazoom. Podobajú sa na zrkadlovky a niekedy sú aj tak veľké. Cena 1” ultrazoomov nie je ľudová a preto zvážte všetky pre a proti, prečo im dať prednosť pred zrkadlovkou alebo CSC fotoaparátom.

Ultrazoom Panasonic Lumix FZ2000 má 1” snímač, rozsah…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované