Hore

41 miest, ktore by ste mali vidieť než zomriete

Pozrite si 41 najúžasnejších miest na svete, ale keďže "krása je subjektívna a vždy v oku diváka", môžete mať aj svoj vlastný osobný zoznam miest, ktoré by ste chceli vidieť, než zomriete. Ak ho ešte nemáte možno vás inšpiruje tento výber.:)

Žijeme vo vyspelom svete plnom technológií, ktoré nám majú spríjemňovať a uľahčovať život. Nakoniec však zistíme, že sme z toho všetkého unavení, keďže na náš organizmus negatívne vplývajú sprievodné znaky našej doby, ktoré su daňou za pokrok - hluk, stres, davy ľudí a iné faktory. Naša psychika z času na čas potrebuje relax, ticho, pokoj, svieži vzduch - to všetko nám vie poskytnúť príroda.

Človek zmenil zemský povrch, ale našťastie nie všetko je stratené. Voda, krásne hory, modré jazerá, nádherne oceány a rozprávkové ostrovy – naša planéta má ešte mnoho dychvyrážajúcich miest a inšpirujúcich scenérií, ktoré čakajú na vaše objavenie.

Avšak život je krátky, a finančné prostriedky často obmedzené, takže výber sa niekedy tomu musí prispôsobiť. Prinášame vám niekoľko tipov, pozrite si a inšpirujte sa  zábermi najúchvatnejších miest, ktoré sa oplatí vidieť a zachytiť svojím fotoaparátom.

Ak máte svoj vlastný tip na podobné miesto/miesta pridajte fotografiu/ do komentára.

1. Antelope Canyon, USA

James Marvin Phelps , Rob Inh00d


Antelope Canyon je najnavštevovanejší a asi aj najfotografovanejší kaňon amerického juhozápadu. Nachádza sa na území Navajov v blízkosti Page, Arizona. V Antelope Canyon sa nachádzajú dve samostatné časti,  jednotlivo označované ako horný Antelope Canyon alebo Crack; a dolný Antelope Canyon alebo Corkscrew. Navajský názov horného Antelope Canyon je Tsé bighánílíní, čo znamená "miesto, kde voda preteká skalami." Dolný Antelope Canyon sa nazýva Hazdistazí, alebo "špirála/vývrtka".

Antelope Canyon vznikol eróziou pieskovca, predovšetkým z dôvodu náhlych záplav. Dažďová voda, najmä počas obdobia monzúnov, sa zberá v rozsiahlej nádrži nad kaňonom a veľkou rýchlosťou vteká do úzkych chodieb. Časom steny chodieb erodujú, vytvárajú sa hlbšie koridory a vyhladzujú sa tvrdé hrany. Spolu so svetlom, ktoré preniká otvormi sa pred očami diváka otvára fascinujúci a nádherný svet skalných chodieb.

2. Phi Phi Islands (súostrovie Phi Phi), Thajsko

 

Jo@net, Goianobe, CX15


Phi Phi ostrovy sa nachádzajú v Thajsku, medzi veľkým ostrovom Phuket a západným pobrežím pevniny Andamanského mora. Klasické pláže, ohromujúce skalné útvary a výrazne tyrkysová voda, ktorá sa hemží pestrými morskými živočíchmi – dokonalý raj.

3. Santorini, Grécko


MarcelGermain, Maggie & David

Santorini je ostrov v Egejskom mori a je snáď najzaujímavejšou časťou Grécka, ktorá azda najvernejšie vypovedá o Grécku a jeho kultúre. Len názov ostrova stačí na vyvolanie predstavy šedých a červených pláží, oslňujúco bielych domov, terás s panoramatickým výhľadom na more a očarujúcich západov sĺnka. Tým všetkým sa, spolu so zvyškami stratenej civilizácie, objavenej v sopečnom popole, vyznačuje Santorini - ostrov, ktorý môžeme  pokojne označiť ako magický, neopísateľný a udivujúci. 

4. Maldive  (Maledivy)

iujazaquabumps


Maledivy - súostrovie nachádzajúce sa  v Indickom oceáne. Krajina sa skladá z 1.190 korálových ostrovov, ktoré tvoria okolo 26 prírodných atolov zaberajúcich plochu viac ako 90.000 štvorcových kilometrov. 

Maledivy návštevníkom ponúkajú pohľad na hlboké modré more, tyrkysové útesy, biele piesočné pláže a palmy. Je to miesto, kde jeho obyvatelia žijú v podstate idylický život. Ideálna destinácia pre fotografovanie, posedávanie na pláži sledujúc západ slnka s koktailom v ruke. 

Na internete sme pre vas našli aj fotografie nočných pláži, kde v určitom obdobi svetielkuje plankton. Fotograficky úlovok, ktorý stojí zato. hala065

Tieto lesknúce bodky svetla zachytil na pláži na Maledivách taiwanských fotograf William Ho. Sú spôsobené mikroskopickými organizmami - bioluminescenciou fytoplanktónu  (Lingulodinium polyedrum).

Tento planktón je súčasťou červeného prílivu, ktorý vzniká v čase populačnej explózie fytoplanktónu a spôsobuje oranžovo-červené sfarbenie vody. Niektoré organizmy, ktoré tvoria červené prílivy sú pre morskú faunu a flóru ako aj pre človeka toxické.  

V noci, však má červená voda úplne iný odtieň. Tieto organizmy reagujú  na zmeny kyslosti vody takže surfisti, zanechávajú stopy farebne žiariacej vody a  trblietavé odtlačky. Lode prechádzajúce bioluminescentným červeným prílivom zase tvoria pôsobivé svetelné chodníky.

5. Machu Picchu, Peru


Tati@, szeke, magnusvk

Machu Picchu známe aj ako Stratené mesto Inkov je mesto, ktoré vytvorili Inkovia, vo výške 2 430 m n. m. na horskom hrebeni nad údolím Urubamba v Peru asi 70 km severne od Cusca, uprostred tropického horského lesa, v neobyčajne krásnom prostredí. Mesto objavil 24. júla 1911 havajský rodák Hiram Bingham spolu so svojím sprievodcom Melchorom Arteagaom v husto porastených peruánskych Andách.

Stratené mesto nazval kečuánskym jazykom – Machu Picchu (Starý vrch). Netušil, že jeho objav raz UNESCO vyhlási za súčasť svetového kultúrneho dedičstva.

Pôvodný názov Machu Picchu sa už zrejme nikto nedozvie. Mesto Inkovia postavili ďaleko od kráľovských ciest „ríše Slnka“ okolo rokov 1460 – 1470. Vtedy prekvitajúca civilizácia Inkov bola najsilnejším štátom predkolumbovských čias. Rozprestierala sa od dnešnej severnej Argentíny a Čile cez Bolíviu a Peru až po Ekvádor.

Machu Picchu nemalo administratívnu, vojenskú ani obchodnú dôležitosť. Prečo mesto Inkovia postavili, nikto nevie. Historici sa dohadujú, že chceli byť bližšie k svojmu božstvu – Slnku, pričom v meste žili najkrajšie ženy, ktoré sa s ním zosobášili. Dokazuje to aj 136 kostier, prevažne žien, ktoré na mieste našli americkí archeológovia. Možno išlo o „ajillas“, ako sa hovorilo mladým dievčatám, špeciálne vybraným pre slnečné rituály. Predpokladá sa išlo o kráľovské a kultové sídlo, ktoré  vybudovali pravdepodobne počas vlády Pachacutiho.

6. Veľký čínsky múr


Francisco Diez, topgold

Veľký čínsky múr (orig. Čchang-čcheng - dlhý múr) je  jedným z najväčších divov sveta a v roku 1987 bol vyhlásený UNESCO za súčasť svetového kultúrneho dedičstva.  Ako obrovský drak sa tiahne  stúpajúc a klesajúc cez púšte, lúky, hory a náhorné plošiny. V dnešnej podobe bol vybudovaný za dynastie Ming v období od konca 15. storočia do začiatku 17. storočia. Jeho účelom bolo chrániť Čínu pred mongolskými vpádmi.

Múr sa tiahne v dĺžke 8 850 km na niektorých úsekoch prebieha v niekoľkých líniách a vytvára odbočky (započítané do celkovej dĺžky), na iných miestach je naopak prerušený. Niektoré z častí sú už v troskách, alebo zmizli. Avšak, je stále jednou z najzaujímavejších atrakcií  sveta vďaka svojej architektonickej vznešenosti a historickému významu. 

7. Island

shchukin, Stuck in Customs

Oheň a ľad vytvárajú fascinujúci obraz tohto ostrova extrémov. Nachádzajú sa tu niektoré z najväčších ľadovcov Európy, ale aj najhorúcejšie vulkanické pramene kontinentu. V každom ročnom období má Island svoje jedinečné čaro. Vždy tu máte príležitosť nájsť niečo nové,  alebo sa len nechať očariť sviežimi farbami prírody.

8. Bora Borakenyai, jsmoral, Pierre Lesage

Ostrov Bora Bora sa vynoril z vody pred 3 miliónmi rokov. Rovnako, ako všetky ostatné polynézskej ostrovy aj tento sopečný ostrov sa pomaly potápa do oceánu. Ostrov má nezabudnuteľnú tyrkysovú lagúnu – kde môžete z lode alebo pri potápaní pozorovať pestrú paletu vodných živočíchov ako sú manty, žraloky a rôzne iné tropické ryby.   Korálový útes zahŕňa reťazec ostrovčekov a nádherné pláže s bielym pieskom v okolí hlavného ostrova. 

9. The Wave, Arizona, USAAlaskan Dude, DIVA007

The Wave (Vlna) je pieskovcový skalný útvar, ktorý sa nachádza v Spojených štátoch amerických v blízkosti Arizonskych hraníc s Utahom. Takmer pred 200 miliónmi rokov, bola táto oblasť piesočnou púšťou, v ktorej veľké pieskové duny migrovali krajinou tlačené sezónnymi vetrami. Čo dnes vidíme sú  niektoré pôvodné duny tvarované do dramatických krajinných útvarov, upravených eróziou. Nádherné pásy rôznych farieb s názvom Liesegang Bands, sú tvorené nerastami (napr. železo a mangán). Tenké žilky kalcitu prelínajúce pieskovec, pridávajú krajine ďalší rozmer.

Ideálny čas na fotografovanie Wave je niekoľko hodín okolo poludnia, keď nie sú tiene (hoci skoro ráno a neskoro popoludní môžu tiene prispieť k dramatickej atmosfére fotografie). Po daždi, sa vytvárajú bazény, ktoré môžu obsahovať stovky žubrienok a ďalšiu faunu. Tieto bazény vydržia aj niekoľko dní.

Trochu ďalej od Wave je to, čo mnohí nazývajú "stredná vlna", ktorá má slabšie farby, ale stále zaujíma väčšinu návštevníkov a fotografov. 

10. Petra, Jordánsko


ralwic, rwoan

Petra - jeden z divov sveta, je bezpochyby  najcennejším pokladom Jordánska a najväčšou turistickou atrakciou. Je to obrovské, jedinečné mesto vytesané do strmej skaly Nabataeans. Mesto leží na mieste, kadiaľ viedla cesta do južnej Ázie, takže v minulosti prosperovalo a ovládalo obchod s korením.

Petra sa nachádza za vstupnou bránou nazývanou siq. Mesto vzniklo na dokonale krytom mieste, kde sa stretávajú tri údolia. Bolo založené pravdepodobne medzi 3. st. pred Kr. a 1. st. po Kr. V tom čase údolie obsadili Nabatejovci. Petra sa vtedy stala hlavným mestom ich kráľovstva. Neskôr ovládli Petru Rimania. 

Všetky stavby (chrámy, hrobky, amfiteáter) boli vytesané do pieskovca. Mesto dosiahlo najväčší rozkvet a význam okolo roku 62 pred Kr., kedy tu žilo asi okolo 30 000 ľudí.

Petru opustili poslední ľudia po druhom ničivom zemetrasení v 6. st. po Kr. Údolie upadalo postupne do zabudnutia. Stalo sa tajomstvom miestnych beduínov, ktorí existenciu skalného mesta starostlivo skrývali pred svetom.

Scenéria bola využitá v mnohých filmových dielach, okrem iných Indiana Jones a posledná krížová výprava či Múmia sa vracia. Dňa 7. 7. 2007 bola Petra vyhlásená za nový div sveta.

11. Jaskyňa kryštálov, Naica Mine, Mexiko


ourfunnyplanet, nicole_denise

Jaskyňa kryštálov (Cueva de los Cristales) je jaskyňa približne 300 metrov pod povrchom. Komora obsahuje obrie seleničite kryštály, z ktorých niektoré patria k najväčším prírodným kryštálom aké sa kedy našli.


12. Moraine Lake, KanadaA tea but no e, T.P Photographie

Moraine Lake (jazero Moraine) sa nachádza  v Národnom parku Banff, 14 kilometrov od Alberty v Kanade. Keď je v jazere najviac vody, vyznačuje sa špecifickým odtieňom modrej, ktorý vzniká odrazom svetla od dna z kamenného prachu. 

 13. Grand Canyon, USA

 

carbonboy, paigeh

Strmými stenami Grand Canyon preteká rieka Colorado v štáte Arizona. Je to mocná a inšpirujúca krajina. Grand Canyon svojou obrovskou veľkosťou ohromí každého návštevníka. 

14. Berry Head Arch, Canada

 

Rexton

Berry Head Arch (oblúk Berry Head) je úchvatný útvar nad hladinou mora, ktorý sa nachádza na východnom pobreží Kanady.  K oblúku sa dostanete turistickým chodníkom z prístavu Kirwan. Odtiaľ je to asi 8 kilometrová túra k oblúku. Trasa nie je náročná, ale je potrebná opatrnosť  pri okraji vysokých útesov. 

15. Monument Valley, USA

 

Wolfgang Staudt

Monument Valley (navajsky: Tsé Biiʼ Ndzisgaii -  údolie skál) je oblasť Koloradskeho údolia, ktorá sa vyznačuje zhlukom obrovských pieskovcových skál, z ktorých najväčšie dosahujú výšku až 300 m nad úrovňou údolia.

Izolované, červené stolové hory obklopené piesočnou púšťou boli filmované a fotografované už veľakrát. Tvorili kulisy  pre filmy aj reklamy. Táto oblasť sa vám preto môže zdať známou, aj keď by to bola vaša prvá návšteva. Nie je to údolie v pravom slova zmysle, ale skôr široká a plochá, pustá krajina, prerušovaná rozpadajúcími sa útvarmi, ktoré sa dvíhajú stovky metrov do vzduchu. Sú to posledné zvyšky pieskovcovej vrstvy, ktorá kedysi pokrývala celú oblasť.

16. Plitvice, Chorvátsko

 

korom, mpancha

Úžasný Národný park Plitvické jazerá leží v regióne Lika v Chorvátsku. Park je obklopený pohorím Plješevica Mala Kapela a Medveđak. 16 modrozelených Plitvických jazier, ktoré sú oddelené prírodnými priehradami z travertínu, sa nachádzajú na náhornej Plitvickej plošine. Jazerá sú známe svojím zafarbením, od azurovozelenej, cez modrú až po sivú. Farby sa neustále menia v závislosti od uhla dopadajúceho slnečného svetla a množstva minerálnych látok alebo organizmov vo vode.

17. Preikestolen, Nórsko

Ken Douglas

Preikestolen alebo Prekestolen, je masívny útes nad Lysefjordene, oproti Kjerag plošine, vo Forsand, Ryfylke, Nórsko. Vrchol útesu, o rozlohe približne 25 x 25 metrov, ktorý patrí k presláveným turistickým atrakciám v Nórsku, je až nezvyčajne plochý.

18. Pamukkale, Turecko

Le Grand Portage, pic fix, RICCIO, sterol.andro

Pamukkale  ( "bavlnený hrad" v turečtine), je prírodný útvar v provincii Denizli v juhozápadnom Turecku nachádzajúci sa v blízkosti starého antického mesta Hierapolis. Miesto je známe už od antických čias svojími horúcimi prameňmi, impozantnými bielymi terasami a travertínovými bazénmi, ktoré vznikli z minerálov odparených vôd tunajších horúcich prameňov. 

19. Socotra Island (ostrov Socotra), Jemen

 

over-logging.com, Soqotra (Yemen)

Socotra patrí do súostrovia štyroch väčších ostrovov a je považovaná za klenot biodiverzity. Dlhá geologická izolácia súostrovia Socotra a súčasne teplé a suché podnebie vytvorili jedinečnú a veľkolepú flóru. 

Od 8. júla 2008 je súostrovie Sokotra lokalitou svetového prírodného dedičstva UNESCO, ako biotop s jedinečnou živočíšnou aj rastlinnou biodiverzitou. Z 825 rastlinných druhov sa 37 % nevyskytuje nikde inde na svete, podobne 90 % druhov plazov a 95 % druhov suchozemských slimákov. Na ostrovoch žije 192 vtáčích druhov, z toho 44 tam hniezdi. V pobrežných vodách sa vyskytuje 253 druhov útesotvorných koralov, 730 druhov rýb a 300 druhov kôrovcov.

20. Carerra Lake (jazero Carerra), Južná Amerika

 

Feffef

Najhlbšie spoločné jazero Argentíny a Čile v Južnej Amerike je známe svojími pstruhmi a lososmi. Vody jazera Carrera sú krásne, trblietavé v kombinácií farieb smaragd, tyrkys, akvamarín a azur. Mramorové výstupky sa tiahnu popri pláži v dĺžke asi 300 metrov. Vody jazera postupne pôsobili na mramor a  vytvorili tak túto nádhernú prírodnú scenériu. Rôzne farebné tóny mramoru závisia od jeho zloženia.

pokračovanie nabudúce :)


Máte svoje tipy na nezabudnuteľné nové miesta?  Napište nám o tom vo svojich komentároch. Ak ste už také miesto navštívili, podeľte sa svojími zážitkami a pochváľte sa s fotografiami - pridajte fotoreport do sekcie Photopointy.Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Lukáš Fendek
2014-02-05 08:06:16
ja by som tam este pridal chermobyl a pripiat
 
palo2811
2014-02-05 08:17:14
Aj keď svokra bola vedúcou v banke
 
kovacmj
2014-02-05 10:02:49
Všade tam už som bol len v Tatrách nie.
 
PeCh
2014-02-05 12:33:00
No zatiaľ úspešnosť len 3/20 . Ale ďalších pár miest na môj zoznam miest, z ktorých uvidím len zopár. Ale ak sa nájde sponzor, tak pokojne navštívim aj všetky a potom nahodím fotky .

BTW pre Ko Phi Phi ste sa veľmi nestrafili fotkami. Máte tam fotky z "Ostrova Jamesa Bonda" (Ko Tapu/Kao Ping Kan), ktorý je od Phuketu iným smerom ako Ko Phi Phi. To však nemení nič na tom, že sa to oplatí vidieť. Len je to masovka = všade plno turistov.
 
Kuban
2014-02-05 13:00:13
preikostelen je moj sen c.3 ale je to v europe tak to ma cas ked budem starsi mozno aj dochodca
inac pekny clanok len by to chcelo zoradit trocha a nie skakat z jedneho kontinentu na druhy
 
blahoslav J B Art
2014-02-05 13:17:41
kedze tieto miesta uz navstivilo straaasne vela fotografov ovela lepsich ako som ja, tak ma vobec nelaka ist tam fotit, staci si pozriet ich obrazky na nete
 
Kuban
2014-02-05 13:26:47
príspevok od: blahoslav J B Art
kedze tieto miesta uz navstivilo straaasne vela fotografov ovela lepsich ako som ja, tak ma vobec nelaka ist tam fotit, staci si pozriet ich obrazky na nete
ako spravny fotograf by si mal vediet ze vzdy su na fotenie ine podmienky, vzdy sa moze objavit nieco co nikto pred tym nezachytil a prave tvoja fotografia bude ta vynimocna aj ked pred tebou sfotilo toto miesto dalsich 1000 fotografov Navyse mna osobne laka odfotit operu v sydney osobne, nemam z cudzich fotiek (nech su akokolvek brutalne) ten pocit stastia aky by som mal z vlastnej fotografie a z pocitu ze som sa na nu dival osobne .... Ale myslim ze chapem co mas na mysli, napriklad mna vobec nelakaju dovolenkove destinacie ako chorvatsko, bulharsko a pod. prave preto ze tam bol uz kazdy, radsej nejdem nikam mozno sa to da porovnat s tvojimi pocitmy
 
PeCh
2014-02-05 14:40:36
príspevok od: blahoslav J B Art
kedze tieto miesta uz navstivilo straaasne vela fotografov ovela lepsich ako som ja, tak ma vobec nelaka ist tam fotit, staci si pozriet ich obrazky na nete
Toto je veľmi zvláštny dôvod. Väčšina týchto miest sa oplatí navštíviť aj bez fotoaparátu. Sú úchvatné a fotka ti nedá toľko ako osobná návšteva.

Bol som napríklad v Yosemitoch a po pravde ma mierne sklamali, ale napriek tomu by som ich odporúčal navštíviť. Sklamali ma totiž iba preto, že tam bolo dosť ľudí a išlo vyslovene o autoturistiku a časť parku bola uzavretá pre zimnú uzáveru. Keby mal človek viacej času pochodiť to, tak by to bolo o niečom inom. Naproti tomu také menej známe Pinacles (v CA nie v AU) mi učarili, pretože sme tam boli skoro sami (za pol dňa sme stretli asi len 2 turistov) a nebolo to také okukané, aj keď tam bolo oveľa menej fotogenických miest.
 
Jozi Mačutek
2014-02-05 15:03:32
ja neviem , možno su považované za najkrajšie miesta na svete ale mne úplne stačí zájsť par km do Belanských Tatier a tam mám takú neporušenú a krásnu prírodu so skvelými pohľadmi že viac mi netreba
 
milanF
2014-02-05 15:27:29
Dúfam, že to platí aj tak, že kým to neuvidím nezomriem
 
adamac
2014-02-05 15:47:33
príspevok od: Jozi Mačutek
ja neviem , možno su považované za najkrajšie miesta na svete ale mne úplne stačí zájsť par km do Belanských Tatier a tam mám takú neporušenú a krásnu prírodu so skvelými pohľadmi že viac mi netreba
lenže prevažná časť Belianskych Tatier s krásnymi výhľadmi je len pre vyvolených..
 
kuchar
2014-02-05 16:32:56
Maledivy su fajn gycovka, ale aj tam je to individualne od konkretneho ostrova.Tiez plati tie najkrajsie su len pre vyvolenych.A co sa tyka Phi Phi tak to je nocna mora kazdeho "cestovneho romantika",hlava na hlave a clovek si nema pomaly ani kde stativ postavit. To sa 100 krat viac oplati vidiet suostrovie San Blas v Paname napriklad.
 
Jozi Mačutek
2014-02-05 16:40:05
príspevok od: adamac
lenže prevažná časť Belianskych Tatier s krásnymi výhľadmi je len pre vyvolených..
to je pravda odporúčam krásny bujačí vrch s peckovým výhľadom , odkiaľ sa ide z Tatranskej Kotliny , síce je tam len vydupaný starý chodník ale tam sa ochranári vyskitujú najmenej
 
CHEeSE
2014-02-05 20:40:57
Pre mňa je asi najväčší sen Britská Kolumbia (Kanada). Či už kvôli biku, fotkám alebo neskutočnej prírode, ktorú nenájdete nikde inde. A také v blízkej dobe snáď splniteľné destinácie sú Škótsko, Írsko a Nórsko.
 
vd
2014-02-05 20:42:24
kludne by stacil madagaskar....j vela peknych miest na zemi..a pomaly sa stracaju...
 
Sivo
2014-02-06 13:59:19
Chýba mi tam Lunik IX
 
Atrick
2014-02-07 09:27:07
príspevok od: Sivo
Chýba mi tam Lunik IX
A Spišský Štvrtok....
 
Martin Piňák
2014-02-23 12:15:25
na trojku sa chystám teraz v lete...tak 1/41 ...už len 40
 
total empty
2014-02-23 13:27:53
Je to pekné ale "nane love,nane laska"
Pre väčšinu by som radšej odporúčil toto.
http://www.martinus.sk/?uItem=44057&gclid=CM-avbef4rwCFQPmwgodTHUABg
 
total empty
2014-02-23 13:29:01
príspevok od: milanF
Dúfam, že to platí aj tak, že kým to neuvidím nezomriem
Hej, budeš vzatý na nebesia ako Mojžíš, Ježiš.......
 
JanoP
2014-02-23 16:08:28
Dračie zuby- Čína,
ale aj:
Letanovce, Jarovnice,
Děčínské stěny,
Prachovské skály,
etc...
 
seifi
2014-02-23 17:15:40
dobrý zoznam prírodných atrakcii; napadlo ma, či nie je zoznam miest vhodných na reportáže pre amatérov, kde sa dajú zachytiť ľudia pri zaujímavej činnosti - napr. lov tuniakov v Portugalsku, tržnice v Jeruzaleme, chodenie po žeravom uhlí na Balkáne, ... apod. . Viem, že najlepšou odpoveďou je
http://www.worldpressphoto.org/awards/2014/contemporary-issues/john-stanmeyer?gallery=1125526
ale to je predsa len iná cenová skupina
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované