Hore

Ako si vybrať externý disk

Módna vlna zálohovania na cloud sa pomaly prelieva aj k nám, ale externé disky stále zostávajú na svojom mieste ako maják v rozbúrenom mori. Nie všade sa totiž môžete pripojiť na internet, o dostatočne rýchlom ani nehovoriac. Ako si vybrať ten správny „ruksak na dáta“, to vám poradíme nižšie.

Na veľkosti záleží

Dvoma základnými parametrami sú jednak fyzická veľkosť a jednak dostupné miesto pre vaše súbory. Veľké objemy dát boli predtým vyhradené pre masívne 3,5" disky s vlastným napájaním, ale dnes aj na malé flash disky, ktoré vopcháte do vrecka alebo zavesíte na kľúčenku, môžete nahrať rádovo terabajty súborov. Otázkou je, či naozaj potrebujete také veľké úložisko.

Fyzickú veľkosť zariadenia vyberajte podľa toho, ako často plánujete s diskom cestovať. Ak ho budete brať na služobné cesty, dovolenky, alebo ho plánujete voziť medzi pracoviskom a domovom, oplatí sa priplatiť si za malú, ale objemnú flashku. Väčšie disky môžu vážiť aj niekoľko kíl a sú na nosenie ťažké. Nehľadiac na to, že sú náchylnejšie na poškodenie.

Menšie 2,5" disky sa zmestia do tašky na notebook alebo do príručnej batožiny, pri troche úsilia aj do vrecka. Oproti flashkám sú však náchylnejšie na poškodenie, najmä ak ide o HDD verzie.

Na domáce použitie bohato stačia 3,5" disky, na ktoré sa síce zmestia až desiatky TB, ale vyžadujú si svoje vlastné napájanie. Tie najdrahšie a najobjemnejšie nájdu uplatnenie napr. pri real-time zálohovaní a vytváraní zložitejších dátových štruktúr.

Prenosová rýchlosť

Možno si spočiatku poviete, že vám čakanie neprekáža. Ľutovať začnete vo chvíli, keď vám pri pomalom disku naskočí odhadovaný čas prenosu dát rádovo v hodinách. Pritom si stačí trochu priplatiť a môžete mať doma skutočný rýchlik.

Úplným základom je rozdelenie na pomalšie HDD a rýchlejšie SSD disky, ktoré majú vďaka absencii mechanických častí zároveň výhodu v nižšej poruchovosti, čo je extrémne dôležité najmä pri prenášaní. Veľmi záleží aj na type prepojenia.

Rozhranie USB 2.0 sa pomaly stáva históriou. Ak nechcete, aby váš disk o niekoľko rokov pripomínal relikviu typu cédečiek alebo diskiet, investujte minimálne do USB 3.0, ktoré ponúka prenosovú rýchlosť až 5 Gb/s. V podobných číslach sa pohybujú aj staršie Firewire alebo eSATA. USB 3.1 dokáže prenos zrýchliť až na 140 Gb/s a absolútnym šampiónom je Thunderbolt 3, schopný vyslať až 40 Gb/s.

U mechanických HDD ovplyvňuje prenos ešte aj rýchlosť otáčok. Lacnejšie 5200 rpm (rotations-per-minute, teda otáčok za minútu) je samozrejme pomalšie než drahší 7200 rpm variant.

Bezpečnosť a odolnosť

Disky určené na cesty bývajú opatrené gumovými „nárazníkmi“ proti pádom. Tie síce náraz utlmia, ale poškodeniu celkom nezabránia. Pri nárazoch všetkého druhu trpia oveľa viac disky HDD, ktorých mechanické platničky sú náchylnejšie na poškodenie než bezpečnejšie SSD. Ich jadrom je totiž sústava od seba nezávislých flash pamätí na elektronickej báze bez mechanických súčastí.

Hrozbou pre vaše dáta však nie je iba tvrdá zem. Ak mienite na disku prenášať citlivé dáta, pouvažujte o modeli so softwarovým, alebo ešte lepšie s hardwarovým šifrovaním. To je oproti softwarovému bezpečnejšie, pretože šifrovací systém je od zvyšku disku fyzicky oddelený. Okrem toho menej zaťažuje váš počítač, pretože šifrovanie vykonáva priamo disk, a nie operačný systém počítača.

Nevýhodou hardwarového šifrovania je vyššia cena. Premyslite si, na koľko si ceníte bezpečnosť vašich dát.

Doplnky, bez ktorých sa (ne)zaobídete

K niektorým diskom ani nepotrebujete kábel, stačí vám wi-fi pripojenie a k dátam sa dostanete okamžite. Prenosová rýchlosť je potom samozrejme priamo úmerná vášmu pripojeniu. Iné majú zasa bonusy v podobe predĺženej záruky alebo rôzneho softwaru v cene.

Nezabúdajte ani na to, že prepojovacie rozhranie vášho disku musí byť kompatibilné so zariadením, kde s ním budete pracovať. Disk s Thunderboltom 3 vám nebude na nič, ak ho váš počítač nepodporuje. Samozrejme, na každý kábel existuje redukcia, ale tým si celú situáciu len zbytočne skomplikujete a prenos spomalíte.

Pri výbere externého disku sa pohybujete v troch osiach:

1. cena

2. flexibilita

3. veľkosť úložiska

Či už hľadáte malé flashky do vrecka alebo masívnu domácu zálohu dát, rozhodne si máte z čoho vyberať. Vždy si najprv rozmyslite, na čo presne budete disk využívať. Až potom sa vyberte nakupovať.

www.megapixel.cz/externi-disky

Ďalšie informácie na Megapixeli

  • Externé disky
  • Prečo je dobré používať externý disk My Passport Wireless SSD 1
  • Tipy, ako si vybrať ideálne úložisko na zálohovanie
  • USB disky a záznamové médiá
  • Notebooky
  • Diabol je skrytý v pixeloch: 
  • Ako si vybrať notebook na strihanie videí

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia