Hore
Autor: Zdroj: Nikon / Max Leitner, použitá technika: Nikon D850, AF-S NIKKOR 14–24 mm f/2,8G ED

Hra línií a perspektívy: fotografie, ktoré popierajú zemskú príťažlivosť

Všetci poznáme optické klamy – ako deti sme ich považovali za kúzla a čary, radi sa nimi ale bavíme aj ako dospelí. Napríklad nemecký fotograf Max Leitner sa na hranie s perspektívou, teda uhlom pohľadu, zameral v sérii širokouhlých fotografií kombinujúcich architektúru Varšavy a mestský bežecký šport free running. Získal tak úžasné fotografie, ktoré vyzerajú ako z planéty bez gravitácie.

Varšava je známa svojou rozmanitou architektúrou odrážajúcou dlhú a pestrú históriu mesta. Sériu fotografií nazvanú Misleading lines (Klamlivé línie) nafotil Max pre značku Nikon, aby vytvoril obraz modernej metropoly – od interiérov ikonického Múzea histórie poľských židov a Katyňského múzea až po exteriéry stavieb, mostov a zrekonštruovaného metra tohto životom bujnejúceho mesta.


Zdroj: Nikon / Max Leitner, použitá technika: Nikon D850, AF-S NIKKOR 16–35 mm f/4G ED VR


Do fotografií zakomponoval tiež profesionálneho mestského free runnera Benniho Gramsa, čo mu umožnilo hranie sa s perspektívou a vytvorenie najrôznejších optických ilúzií. Max na fotografiách strategicky umiesťuje Benniho do najkrajších varšavských architektonických štruktúr a pohráva sa s líniami budov, aby spoločne vzbudili u pozorovateľov záujem o dianie v obrazovom poli.
Zdroj: Nikon / Max Leitner, použitá technika: Nikon D850, AF-S NIKKOR 24 mm f/1,4G ED


„Obklopujú nás zaujímavé línie a ja som bol vždy poháňaný potenciálom fotografie toto prostredie detailne skúmať a interpretovať. Využitím línií súčasnej architektúry ako vodidla, niekedy klamlivého, mi pozorovateľ umožňuje pretransformovať bežné veci do nových vizuálnych predstáv. Abstrakciou a manipuláciou s týmito líniami prostredníctvom kompozície môžete spochybniť vnímanie priestoru pozorovateľom. Vydali sme sa do Varšavy, aby sme zistili, ako ďaleko môžeme posunúť tieto limity, a súčasne vystihli pôsobivú súčasnú architektúru mesta,“ dodáva fotograf.

Max nafotil sériu fotografií s využitím novej vlajkovej lode digitálnych jednookých zrkadloviek Nikon formátu FX, prístroja D850. Krátke ohniskové vzdialenosti a veľká hĺbka ostrosti širokouhlých objektívov Nikkor umožnili Maxovi fotografovať varšavské malé interiéry a masívne budovy za súčasného ostrého zobrazenia v rámci celého obrazového poľa. Tieto objektívy sú ideálne na fotografovanie architektúry - výrazne zdôrazňujú perspektívu a vodiacu líniu na získanie pôsobivých snímok budov.


Zdroj: Nikon / Max Leitner, použitá technika: Nikon D850, AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G

Max pri fotografovaní projektu Klamlivé línie použil nasledujúce objektívy NIKKOR:

  • AF-S NIKKOR 16–35 mm f/4G ED VR – Tento extrémne širokouhlý objektív je vybavený systémom redukcie vibrácií pre získanie stabilného obrazu na obrazovom snímači aj v hľadáčiku. Optická konštrukcia poskytuje vynikajúce rozlíšenie a kontrast v rôznych snímacích podmienkach
  • AF-S NIKKOR 14–24 mm f/2,8G ED – Extrémne širokouhlý objektív s vysokou svetelnosťou pre profesionálnych fotografov s antireflexnými vrstvami Nano Crystal Coat pre redukciu reflexov a závoja. Objektív poskytuje ostrý obraz až do krajov obrazového poľa, ktorý je kvalitnejší než u ekvivalentných objektívov s pevnou ohniskovou vzdialenosťou
  • AF-S NIKKOR 24 mm f/1,4G EDTento profesionálny širokouhlý objektív s extrémne vysokou svetelnosťou poskytuje perfektne ostré snímky aj pri nízkej hladine osvetlenia. Vysoká svetelnosť objektívu rovnako ponúka jasný obraz v hľadáčiku a ultrazvukový zaostrovací motor zaručuje rýchle a tiché automatické zaostrovanie
  • AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G – Profesionálny širokouhlý objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou a vysokou svetelnosťou f/1,4. Objektív je vybavený asferickým optickým členom pre vyššie rozlíšenie a kontrast obrazu. Ide o robustný a spoľahlivý objektív, ktorého optická výkonnosť je ideálna pre fotografov hľadajúcich perfektný profesionálny objektív

Max Leitner

Max Leitner sa narodil v Stuttgarte v Nemecku a svoju lásku k fotografii rozvíjal od ranného veku. V minulom desaťročí precestoval USA, Áziu a Európu. V priebehu svojho bakalárskeho štúdia v odbore Fine Arts na škole School of the Art Institute of Chicago žil v Chicagu, kde sa zameriaval predovšetkým na trendy v skúmaní mestských oblastí, architektúry a dobrodružnom životnom štýle. Od návratu v máji 2016 sústreďuje Max svoju pozornosť na vlastné projekty a klientov v Európe, Ázii a na Strednom východe. Neustále vyhľadáva nevšedné miesta a ich vizuálnu reprezentáciu ako súčasť svojho cieľa fotografovať bežne neprístupné priestory a miesta a predstavovať ich skryté architektonické vlastnosti.

www.maxleitner.com

www.instagram.com/maxleitner

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
seifi
2017-11-30 15:14:19
tými vymenovanými objektívmi s extrémnymi vlastnosťami to zabili ...
 
Marcel Rebro
2017-11-30 17:11:35
príspevok od: seifi
tými vymenovanými objektívmi s extrémnymi vlastnosťami to zabili ...
Hneď pod nadpisom čítam "PR článok". Takže OK.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia