Hore

Nikon D800 a D800E

Amsterdam, Holandsko, 7. februára 2012 Spoločnosť Nikon dnes predstavuje novú prelomovú profesionálnu jednookú zrkadlovku formátu FX s rozlíšením 36,3 megapixlov – fotoaparát Nikon D800.


Majstrovský fotoaparát Nikon D800 je odpoveďou na budúce požiadavky fotografovania a filmovania už dnes. Je doslova nabitý novými technológiami, zaručujúcimi pri fotografovaní nebývalú úroveň hĺbky obrazu a detailov spolu s flexibilitou, potrebnou pri natáčaní videa vo vysielacej kvalite.

Fotoaparát Nikon D800 otvára úplne novú kategóriu s obrazovým potenciálom konkurujúcim stredoformátovým fotoaparátom, pričom si však zachováva všetku obratnosť jednookej zrkadlovky a profesionáli, požadujúci dôraz na detail, získavajú slobodu na tvorbu monumentálnych fotografií.

Uvedenie fotoaparátu D800 na trh prináša po prvý raz v histórii odboru aj špeciálnu verziu – model Nikon D800E. Fotoaparát D800E s upraveným optickým filtrom je jedinečnou alternatívou pre všetkých, ktorým ide o dokonalosť v rozlíšení.


Dirk Jasper, Manager Professional Products, Nikon Europe povedal: „Fotoaparát Nikon D800 je dokonalá jednooká zrkadlovka s plnoformátovým snímačom, ktorej uvedenie závažne ovplyvní budúcnosť fotografie a videozáznamu. Veľkolepé rozlíšenie 36,3 megapixlov rozlíši detaily ako nikdy predtým a komplexné možnosti záznamu videa očaria filmárov všetkých zameraní.“ Dodáva: „Sme skutočne nadšení z toho, čo fotoaparát D800 znamená pre každého, kto sa vážne zaoberá rozprávaním príbehov cez fotografie, videosekvencie alebo oboje.“

Hlavné parametre

  36,3-megapixlový snímač CMOS formátu FX (fullframe) s vysokým odstupom signálu od šumu, širokým dynamickým rozsahom a 12-kanálovým dátovým výstupom.

  ISO 100 – 6 400: rozšíriteľná až na ekvivalent hodnoty ISO 25 600 a minimálne až na ekvivalent hodnoty ISO 50.

  Sériové snímanie rýchlosťou 4 snímky za sekundu v režimoch FX/5 : 4. 5 snímok za sekundu v režime 1,2x/v režime orezania na formát DX.

  Funkcia D-Movie s viacerými režimami pracuje v dvoch voliteľných formátoch – zaznamenáva videosekvencie vo formáte FX a DX s rozlíšením Full HD (1 080p) pri frekvencii 30p, 25p a 24p. Maximálny čas zaznamenávania videa je približne 29 minút a 59 sekúnd. Ponúka nekomprimovaný výstup HDMI do externých zariadení a zvuk na úrovni hi-fi.

  51-bodový systém automatického zaostrovania Multi-CAM3500FX: individuálne voliteľný alebo konfigurovateľný pre činnosť 9-bodového, 21-bodového a 51-bodového pokrytia. Citlivosť s hodnotou až –2 EV (ISO 100, 20 °C).

  Systém spracovania obrazu EXPEED 3 so 14-bitovou A/D konverziou a 16-bitovým spracovaním obrazu na dosiahnutie vynikajúceho stupňovania odtieňov.

  8-centimetrový (3,2-palcový) monitor LCD s 921 000 bodmi, automatickou reguláciou jasu, antireflexnou vrstvou a širokou reprodukciou farieb.

  Meranie expozície 3D Color Matrix III: 91 000-pixlový snímač AE AF s nepretržitou detekciou tvárí.

  100-percentné pokrytie hľadáčika a tri režimy orezania: 5 : 4, 1,2x a formát DX s maskami na ohraničenie aktuálneho výrezu.

  Režim Tichá expozícia: dokonale sa hodí na diskrétne fotografovanie, pretože v tomto režime je redukovaný hluk návratu zrkadla po expozícii.

  Mimoriadne presná a odolná uzávierka: štandardne umožňuje vykonať 200 000 cyklov, pričom najkratší čas uzávierky je 1/8 000 s a synchronizácia blesku maximálne 1/250 s.

  Pamäťové médiá: sloty na karty CF a SD.

  Vstavaný blesk i-TTL: smerné číslo (GN) cca 12, vyžarovací uhol pre ohniskové vzdialenosti od 24 mm.

  Odolné telo zo zliatiny horčíka: odolné voči vlhkosti a prachu.

  Podpora bezdrôtovej siete LAN a ethernetového pripojenia pomocou voliteľného bezdrôtového vysielača WT-4.

Veľký obraz

Snímač CMOS formátu FX s prelomovým rozlíšením 36,3 megapixlov je založený na technológii umožňujúcej zachytiť obraz s nebývalým rozsahom detailov a tónov.

12-kanálové načítavanie so 14-bitovým A/D prevodom a vysoký odstup signálu od šumu: fotografie majú pozoruhodnú kvalitu s nízkou úrovňou šumu a širokým dynamickým rozsahom.

Veľký rozsah citlivosti ISO: D800 ponúka rozsah od ISO 100 do 6 400 s možnosťou rozšírenia nahor do (ekvivalent) ISO 25 600 a nadol do (ekvivalent) ISO 50, takže nastavuje novú latku pre jednooké zrkadlovky s tak vysokým rozlíšením. Inteligentný systém redukcie šumu použitý vo fotoaparáte potláča šum bez narušenia jemných detailov. Fotoaparát je flexibilný za každých svetelných podmienok: snímky sú jasné a čisté aj s vyšším nastavením ISO.

Špičkový výkon

Fotoaparát D800 so systémom spracovania obrazu novej generácie EXPEED 3 ľahko spracováva úlohy s obrovským množstvom údajov bez kompromisov na rýchlosti a kvalite, na čo je každý profesionál zvyknutý.

16-bitové spracovanie obrazu: najmodernejší obrazový procesor ponúka sýtejšie farby a odtiene než kedykoľvek predtým, s jemnými prechodmi bohatými na detaily a odtieňmi v celom rozsahu až po čisto bielu, dokonca i pri snímaní vo formáte JPEG.

Video vo vysielacej kvalite

Profesionálom, ktorí pri práci potrebujú aj video, ponúka fotoaparát D800 flexibilitu potrebnú pre širokú škálu filmových aplikácií. Ide o veľkoformátové videosekvencie v najlepšom slova zmysle, s kompletnou ponukou rýchlostí snímania.

Rýchlosti snímania: videosekvencie v rozlíšení Full HD (1 080p) možno zaznamenať so snímkovými frekvenciami 30p, 25p a 24p a v rozlíšení HD s 60p, 50p a 25p. Videosekvencie môžu mať až 29:59 minút.

Multiformát Full HD videosekvencie D-Movie: ako bylo predstavené u fotoaparátu D4, nahrávanie Full HD videa je prvýkrát možné v oboch formátoch, FX aj DX, čo používateľovi ponúka výnimočnú slobodu výrazu.

Hi-Fi audio: fotoaparát D800 ako odpoveď na podnety zákazníkov nastavuje novú úroveň zvukového záznamu pre jednooké zrkadlovky. Vaše videosekvencie tak budú mať zvuk rovnako dobrý ako obraz. Okrem vstupu pre externý stereofónny mikrofón je k dispozícii aj výstup pre externé slúchadlá, vďaka ktorému môžete jemne doladiť zvuk izolovaný od okolia, a to pred natáčaním videosekvencie a rovnako aj v priebehu natáčania. Je tu aj možnosť nastavenia linkového vstupu pre záznamníky systému PCM linear.

Nekomprimovaný výstup HDMI: fotoaparát D800 ponúka možnosť výstupu nekomprimovaného živého náhľadu videa do externých rekordérov a monitorov, ak potrebujú najčistejší možný videovýstup pre profesionálne úpravy a strih videa. Ako u fotoaparátu Nikon D4 sa údaje posielajú na výstup v určenom formáte a s určenou snímkovou frekvenciou a bez prelínacích informácií, ktoré sa môžu zároveň zobrazovať na monitore TFT fotoaparátu.

Pohodlné prispôsobiteľné ovládacie prvky: boly implementované pre prácu so živým náhľadom. Nastavenie clony zjednodušuje motorové nastavenie clony s tlačidlami na prednej strane fotoaparátu s priradenými hodnotami použité namiesto otočného povelového voliča. Indexovanie uľahčuje označenie dôležitých záberov na časovej osi priraďovaním značiek pri snímaní videosekvencií. Uľahčuje to vyhľadávanie vo videosekvenciách pri strihu.

Pokročilé rozpoznávanie scény s RGB snímačom s rozlíšením 91 tisíc bodov

Pokročilý systém detekcie motívu spoločnosti Nikon teraz využíva novo navrhnutý snímač RGB s rozlíšením 91 000 pixelov, ktorý starostlivo analyzuje každý záber s vynikajúcou presnosťou. Rozpoznáva ľudské tváre s udivujúcou presnosťou dokonca aj s použitím optického hľadáčiku a nebývalo presne rozpoznáva aj farby a jas snímaného záberu.

Takáto úroveň analýzy záberu sa využíva aj na podporu presnejšieho automatického zaostrovania. Automatické meranie expozície a zábleskovej expozície i-TTL rozširuje okruh kompozičných situácií a svetelných podmienok. Podstatne sa zdokonalilo napríklad aj sledovanie 3D objektov pri fotografovaní menších objektov.

Zmenila sa konštrukcia modulu snímača a algoritmy automatického zaostrovania tak, aby sa implementáciou oceňovaného AF systému Nikon Multi-CAM 3500FX (s individuálne nastaviteľnými možnosťami pokrytia 9, 21 alebo 51 bodov) významne zlepšili citlivosti detekcie svetla pri slabom osvetlení až na -2 EV (ISO 100, 20 °C / 68 °F). Celková výkonnosť je podobná poslednej vlajkovej lodi spoločnosti Nikon, fotoaparátu D4: prevádzka AF je dokonca možná s kombinovanou hodnotou clony f8 (napr. objektív 600 mm f/4 AF-S kombinovaný s 2x telekonvertorom TC-20EIII) s využitím 11 AF senzorov a 15 AF senzorov medzi f/5,6 a f/8.

K dispozícii je zjednodušené automatické zaostrovanie a volič režimov činnosti automatického zaostrovania polí bez oddialenia oka od hľadáčika.

Pohotový a intuitívny

Fotoaparát Nikon D800 reaguje tak rýchlo ako vy. Má bezpečné a pohodlne umiestnené tlačidlá a ovládacie prvky, ktoré sa rýchlo stanú predĺžením vašej ruky.

Rýchla odozva:

 • spustenie približne 0,12 sekundy
 • oneskorenie uzávierky je minimalizované na pribl. 0,042 sekúnd (ekvivalent D4), s možnosťou súvislého snímania rýchlosťou pribl. 4 sn./s vo formáte FX a režimoch výrezu, a až pribl. 6 sn./s v režime DX s voliteľným multifunkčným Battery Packom MB-D12.


Presný displej LCD s uhlopriečkou 8 cm (3,2“) s rozlíšením pribl. 921 tis. bodov, širokým pozorovacím uhlom a automatickou reguláciou jasu monitora: poskytuje pri prezeraní jasný a ostrý obraz s oveľa širším farebným rozsahom. Jas displeja LCD sa automaticky nastavuje v závislosti od osvetlenia prostredia a pri prehrávaní je možné fotografie zväčšiť až 46x, čo môže byť veľká výhoda pri kontrole bodového zaostrenia.


Optický hľadáčik so skleneným hranolom a prakticky 100% pokrytím snímky má zväčšenie 0,7x (objektív 50 mm f/1,4 zaostrený na nekonečno, -1,0 m-1).


Dvojosový elektronický virtuálny horizont umožňuje presnú kontrolu vyrovnania záberu podľa displeja LCD alebo hľadáčika. Možno kontrolovať polohu fotoaparátu vzhľadom k horizontálnej rovine a jej sklon (predná alebo zadná rotácia).


Zdokonalená ergonómia: tlačidlá a voliče sú strategicky rozmiestnené kvôli uľahčeniu ovládania. Zdokonalené tlačidlo spúšte umožňuje nechávať ukazovák pohodlne na spúšti aj dlhší čas, kým oddelené tlačidlo videozáznamu umožňuje okamžité spustenie záznamu. Bezpečné uchopenie vďaka konštrukcii z vysoko kvalitných gumových materiálov.


Volič snímacích režimov: viditeľnosť a ovládateľnosť režimov zlepšuje štvortlačidlové ovládanie a volič režimov spúšte na hornej strane fotoaparátu spolu s oddelenými tlačidlami nastavenia citlivosti ISO, vyváženia bielej farby a kvality snímky. Tlačidlo pre expozičný bracketing bolo umiestnené na strategické miesto na pomoc pre funkcie typu HDR.


Ovládanie obrazu (Picture Controls) je priamo prístupné cez nové oddelené tlačidlo bez nutnosti použitia ponuky. Funkcia Picture Control umožňuje prispôsobiť vzhľad fotografií a videosekvencií jemným vyvážením parametrov, napríklad ostrosti, sýtosti farieb a farebného odtieňa.


Odolnosť

Aj napriek nízkej hmotnosti a kompaktným rozmerom je fotoaparát D800 rovnako odolný ako profesionálne jednooké digitálne zrkadlovky Nikon. Je kompletne utesnený proti poveternostným vplyvom a prachu, aby ste mohli pracovať aj v náročných podmienkach.


Vysoko presná a odolná uzávierka: uzávierka preukázala svoju odolnosť a presnosť pri skúškach na viac ako 200 000 cykloch. Expozičné časy sa môžu chváliť rozsahom od 1/8 000 s do 30 s. Fotoaparát má inteligentnú autodiagnostiku uzávierky a pohon je po prvý raz navrhnutý tak, aby sa znížila spotreba energie pri snímaní videosekvencií, keď je uzávierka dlhšie otvorená.


Efektívna regulácia napájania: nové riešenie obvodov fotoaparátu D800 teraz umožní urobiť približne 850 snímok (pri snímaní statických snímok) alebo približne 60 minút videosekvencií so živým náhľadom. To všetko na jedno nabitie lítium-iónového akumulátora EN-EL15.


Kvalita remeselného spracovania: fotoaparát D800 je spoľahlivý rovnako na cestách ako v štúdiu, môže sa pochváliť prachotesným telom z horčíkovej zliatiny s hmotnosťou zníženou približne o 10 % oproti modelu D700.


Pamäťové médiá: duálny slot na vysokorýchlostné karty CF (UDMA 7) a SD (SDXC a UHS-1).


Vysokorýchlostný prenos dát cez USB 3.0.

Nikon D800E – dokonalá alternatíva

Model Nikon D800E je špeciálnou edíciou fotoaparátu D800 pre tých, ktorí hľadajú dokonalé rozlíšenie. Má optický filter bez vlastností anti-aliasingu, aby umožnil zhotovenie najostrejších možných snímok. Ideálny prístroj pre fotografov, ktorí dokážu pracovať so svetlom, vzdialenosťou a fotografovaným objektom do takej miery, že dokážu zmierniť zvýšené riziko vzniku moiré a farebného posunu. Všetky funkcie a výbava tohto modelu, okrem optického filtra, sa zhodujú s modelom D800.

Nástroje na rozšírenie kreativity

Fotoaparát D800 má množstvo praktických nástrojov pre príliš zaneprázdnených fotografov, ktorí nechcú tráviť čas komplikovanými úpravami zhotovených snímok.


Časozberné snímanie: fotoaparát D800 dopĺňa populárna funkcia časozberného snímania, kedy sa snímky zhotovené v určenom časovom intervale ukladajú vo fotoaparáte ako videosekvencia. Vytvorený záznam možno prehrávať 24 až 36 000-krát rýchlejšie, než bola rýchlosť snímania.


Funkcia HDR (High Dynamic Range) zhotoví jedným stlačením spúšte jeden podexponovaný a jeden preexponovaný snímok. Tento rozsah môžete rozšíriť až na 3 EV pre požadovaný výsledok plného farebného nasýtenia a tonálneho prechodu, zatiaľ čo prirodzený vzhľad snímky je možné upraviť nastavením jemnosti prelínania, kde sa čiastkové zábery stretávajú.


Jemnejšia regulácia farebnej teploty umožňuje presné nastavenie vyváženia bielej farby. Farebný odtieň displeja v živom náhľade a vyváženie bielej farby výslednej fotografie je možné nastaviť tak, aby si zodpovedali. Farebnú teplotu možno manuálne nastaviť v krokoch po 10 Kelvinoch alebo v jednotkách mired.


Automatická regulácia času uzávierky pre automatické nastavenie citlivosti ISO: nová možnosť automatického nastavenia minimálneho času uzávierky. Funkcia automaticky reguluje rovnováhu medzi časom uzávierky a citlivosťou ISO podľa ohniskovej vzdialenosti použitého objektívu.


Možnosť štyroch zobrazovacích režimov v hľadáčiku: pri fotoaparáte tejto triedy si môžete po prvý raz vybrať jeden z ponúkaných režimov výrezu snímky, vždy aj s vizuálnym maskovaním v hľadáčiku – 5:4 (30,0 x 24,0 mm), 1,2x (30,0 x 19,9 mm) a formát DX (23,4 x 15,6 mm).


Úpravy vo fotoaparáte: zhotovené snímky a videosekvencie možno v prípade potreby upravovať vo fotoaparáte alebo počas práce. Ponuka Retušovania obsahuje množstvo užitočných funkcií, ako spracovanie súborov NEF (RAW), zmenu formátu, korekciu skreslenia, rybie oko, efekt zmenšeniny, korekciu efektu červených očí, filtre a prelínanie snímok, a tiež možnosť nastaviť počiatočný a koncový bod videosekvencií pre ich efektívnejšie ukladanie.

Príslušenstvo

Do voliteľného multifunkčného Battery Packu MB-D12 je možné umiestniť niekoľko typov batérií (pozrite špecifikácie). Telo Battery Packu je kompletne vyrobené z horčíkovej zliatiny ako fotoaparát D800 a je tiež utesnené proti vplyvom počasia. Umožní aj súvislé snímanie rýchlosťou až 6 sn./s

vo formáte DX. Battery Pack MB-D12 má samostatné tlačidlo spúšte a povelové voliče pre fotografovanie na výšku.


Blesk Nikon SB-910 (voliteľný) – neprekonateľný osvetľovací výkon: blesk Nikon SB-910 ponúka všestranné meranie i-TTL na reguláciu záblesku z fotoaparátu alebo bezdrôtovo, zjemnené ovládanie a vysoké smerné číslo 34/112 (ISO 100, m/ft, STD, formát FX, ohnisková vzdialenosť 35 mm). Ponuka a ovládacie prvky boli zdokonalené pre jednoduchšiu ovládateľnosť. Obsahuje farebné filtre pevného typu na žiarovkové aj žiarivkové svetlo na okamžitú úpravu vyváženia bielej fotoaparátu D800.


Softvér Capture NX 2 (voliteľný) – rýchle výkonné a kreatívne spracovanie obrazu: najnovší softvér Capture NX 2 je rýchlejší ako v minulosti a kompatibilný so 64-bitovými operačnými systémami, aby zodpovedal obrazovej výkonnosti fotoaparátu D800 s 36,3 efektívnymi megapixelmi


Diaľkové ovládanie Camera Control Pro 2 (voliteľné) – všestranné diaľkové ovládanie fotoaparátu: okrem ovládania nastavení expozičného režimu, času uzávierky a clony ponúka softvér teraz mnoho zdokonalení, ktoré mimoriadne uľahčujú ovládanie fotoaparátu D800 v režime živého náhľadu. Medzi nové kreatívne ovládacie prvky patrí diaľkové spustenie a ukončenie videozáznamu alebo prepínanie medzi živým náhľadom statických snímok a videosekvencií.


ViewNX 2 (súčasť balenia) – prechádzanie, úpravy, zdieľanie a ďalšie možnosti: dodávaný všestranný softvér je vybavený ľahko použiteľným rozhraním a množstvom funkcií na úpravu snímok a videosekvencií, je možné vykonávať napríklad základné úpravy súborov RAW a videosekvencií D-Movie. Je prepojený so službou Picturetown spoločnosti Nikon na ukladanie a zdieľanie fotografií.
PDF prospekt (ang.).

Tento produkt si môžete zakúpiť aj v ephotoshop.sk a podporiť tak svoj obľúbený portál ePhoto.sk. Neprehliadnite akciové ponuky!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bear
2012-02-07 08:19:38
A mozu sa robit vsetky recenzie Nikon objektivov nanovo.
 
haplo602
2012-02-07 08:25:40
príspevok od: bear
A mozu sa robit vsetky recenzie Nikon objektivov nanovo.
tak nejak ... ostane ich asi 5 pouzitelnych ...
 
Marcel Rebro
2012-02-07 08:27:05
príspevok od: bear
A mozu sa robit vsetky recenzie Nikon objektivov nanovo.
Ken sa rozhodil ze najsamfasa sklicko pre D800 je 28-300VR
 
Robert Simeg
2012-02-07 08:40:07
hm, s niecim podobnym pride aj canon zrejme
 
ferio
2012-02-07 08:43:21
No pekne, ale nejako som zostal v rozpakoch
 
Shooter
2012-02-07 08:43:30
príspevok od: bear
A mozu sa robit vsetky recenzie Nikon objektivov nanovo.
Možno, že to rátam zle a takáto analógie je nesprávna, ale vyšlo mi toto:
Pri Nikone D7000 (16MPx) je hustota pixelov 42 909/mm štvorcový
Nikon D800 (36MPx) hustota 41 667px/mm štvorcový
V podstate "identické" rozlíšenie, takže s objektívmi to hádam až také tragické nebude.
 
boco
2012-02-07 08:44:03
príspevok od: Robert Simeg
hm, s niecim podobnym pride aj canon zrejme
Asi čakajú s 5D mark III na toto. A buchnú tam aspoň 40 MPX
 
IO-NR
2012-02-07 08:46:22
Ak robili recenzie na tele D7000, tak tu to nebude v strede o moc ine... fotak je z marketingoveho hladiska spraveny dobre... je to jasny upgrade pre majitelov APSC (ktory v DX nepridu o rychlost) a studiovych fotografov.... zaroven neohrozuje Nikon D4 s jeho rychlostou a extremnym ISO
 
Crazy41
2012-02-07 09:10:22
a je to tu,pri tomto rozliseni vyuzijem konecne aj naplno vsetky tie filmove objektivy ktore vlastnim
 
pe3k
2012-02-07 09:11:20
5D mark III budem mat 22 MPX nikon to uz podla mna prehnal............. 1 RAW-ko bude mat 40MB to je uz dost.... podla mna canon vsadil na to co bolo na 5D zle cize bude 22MPX nove ostrenie 61AF a rychlejsie seriove snimanie....... nikon teraz spravil to co canon pri vidani 5D mark II nabalil tam vela MPX a teraz fakt velaaaa
 
Duny
2012-02-07 09:22:24
príspevok od: haplo602
tak nejak ... ostane ich asi 5 pouzitelnych ...
mozme ich povyhadzovat, naco nam budu nepouzitelne.....dufam, ze si toto myslel len zo srandy
 
tadzesi
2012-02-07 09:24:29
D800 uz bude fakt aj o objektivoch. Nakrmit 36 megapixel obrazom budu moct uz iba fakt tie top skla. Osobne neviem ci toto je medziskok od APSC k FX. Investiciia 2800e do tela + do objektivov. To uz mozem svoju D300 fakt strelit za babku menej majetnejsiemu fotonadsencovi...
 
Duny
2012-02-07 09:26:44
Ja si nemyslim, ze Nikon nieco prehnal, len proste urobil fotak pre inu skupinu fotografov, americkych krajinarov, ktory teraz prejdu z 5DmkII, ktore hufne nakupili po jej vydani a atelieristov
 
psykora2
2012-02-07 09:36:21
sikovny fotak, som zvedavy na fotky z neho, na cenu a dostupnost, cakam nan uz par mesiacov a este par asi budem sporit
 
haplo602
2012-02-07 09:37:37
príspevok od: Duny
mozme ich povyhadzovat, naco nam budu nepouzitelne.....dufam, ze si toto myslel len zo srandy
zrataj si kolko FX objektivov je dostatocne vykonnych na taketo rozlisenie aj v okrajoch obrazu ? tu nejde o to, ako porovnaval Shooter hustotu pixelov, ale o to, ze plocha cipu je vacsia a teda zasahuje do opticky slabsich casti obrazu.

24-70, 70-200, 24, 14-24, nova 50 a 85 ... a tym rozumne objektivy koncia. exoticke tele samozrejme, ale tie davaju vacsi zmysel na APS-C kvoli crop faktoru.
 
bobo222
2012-02-07 09:39:01
Hlavne bude treba dokúpiť pekných pár pamäťových kariet, kam tie raw-y vlezú...
 
haplo602
2012-02-07 09:40:56
príspevok od: Shooter
Možno, že to rátam zle a takáto analógie je nesprávna, ale vyšlo mi toto:
Pri Nikone D7000 (16MPx) je hustota pixelov 42 909/mm štvorcový
Nikon D800 (36MPx) hustota 41 667px/mm štvorcový
V podstate "identické" rozlíšenie, takže s objektívmi to hádam až také tragické nebude.
zabudol si ze APS-C nevyuziva cele obrazove pole a teda ignoruje prave najslabsie casti FX obrazu - okraje a rohy. takze tvoj vypocet je irelevantny. pri DX crope skoncis s 15.3 MP a to sa fakt viac oplati kupit D7000...
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-02-07 09:42:15
príspevok od: haplo602
tak nejak ... ostane ich asi 5 pouzitelnych ...
ale kdeže XY, ich bude použiteľných a XY excelentných ak nerátame zázraky typu 28-300 a ideálne od tretích výrobcov...
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-02-07 09:44:27
príspevok od: psykora2
sikovny fotak, som zvedavy na fotky z neho, na cenu a dostupnost, cakam nan uz par mesiacov a este par asi budem sporit
http://mansurovs.com/nikon-d800e-image-samples
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-02-07 09:44:42
príspevok od: haplo602
zabudol si ze APS-C nevyuziva cele obrazove pole a teda ignoruje prave najslabsie casti FX obrazu - okraje a rohy. takze tvoj vypocet je irelevantny. pri DX crope skoncis s 15.3 MP a to sa fakt viac oplati kupit D7000...
Opat radim radsej pockat na skutocne testy nez teoretizovat.
 
jake
2012-02-07 09:46:27
vyzera to velmi dobre, pesne ucelovo spravene pre detail
 
Duny
2012-02-07 09:48:54
príspevok od: haplo602
zrataj si kolko FX objektivov je dostatocne vykonnych na taketo rozlisenie aj v okrajoch obrazu ? tu nejde o to, ako porovnaval Shooter hustotu pixelov, ale o to, ze plocha cipu je vacsia a teda zasahuje do opticky slabsich casti obrazu.

24-70, 70-200, 24, 14-24, nova 50 a 85 ... a tym rozumne objektivy koncia. exoticke tele samozrejme, ale tie davaju vacsi zmysel na APS-C kvoli crop faktoru.
ved dobre ja to viem, nerozculuj sa ale bolo to napisane ako keby vsetci uz mali D800 a stare skla by mali povyhadzovat
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-02-07 09:57:42
Chvalabohu, ja som pripraveny. Na tento fotak som cakal takmer rok, pocas ktoreho som vymenil takmer vsetky objektivy za nove. Stacilo by mi aj mensie rozlisenie (18-24 MPx). Nikon ale asi mysli do budnucna, predsa len v tejto triede sa neinovuje kazdy rok.
Uvidime, mozno maju nieco v zalohe. Mozno sa dockame nastupcu D300 uz v full formatovom prevedeni (16 -18 MPx) a D7000 tak bude TOP APS-C.
 
noik
ocenenie redakciou 2012-02-07 10:05:19
príspevok od: Karol Srnec
Chvalabohu, ja som pripraveny. Na tento fotak som cakal takmer rok, pocas ktoreho som vymenil takmer vsetky objektivy za nove. Stacilo by mi aj mensie rozlisenie (18-24 MPx). Nikon ale asi mysli do budnucna, predsa len v tejto triede sa neinovuje kazdy rok.
Uvidime, mozno maju nieco v zalohe. Mozno sa dockame nastupcu D300 uz v full formatovom prevedeni (16 -18 MPx) a D7000 tak bude TOP APS-C.
Kiez by si toho nastupcu D300 s tym rozlisenim vyprorokoval...nieco take by mi bodlo a aj uplne postacovalo na to, co fotim....
 
netmouse
2012-02-07 10:06:12
príspevok od: Karol Srnec
Chvalabohu, ja som pripraveny. Na tento fotak som cakal takmer rok, pocas ktoreho som vymenil takmer vsetky objektivy za nove. Stacilo by mi aj mensie rozlisenie (18-24 MPx). Nikon ale asi mysli do budnucna, predsa len v tejto triede sa neinovuje kazdy rok.
Uvidime, mozno maju nieco v zalohe. Mozno sa dockame nastupcu D300 uz v full formatovom prevedeni (16 -18 MPx) a D7000 tak bude TOP APS-C.
tak to by ma potesilo ... mne je naozaj takyto "nepotrebny"
 
scoty
2012-02-07 10:07:30
clovek aby zhanal aj novy velky hard disk, k novemu fotaku , osobne si myslim , ze s tymi pixelami to prehnali... a na taku masinku sa mi zda 4snimky /sec. malo v fx, sice nie je predurcena na sport...aj ked...
 
lacikam
2012-02-07 10:08:02
Som jediný, koho vyslovene zhnusilo to umiestnenie voliča režimov takmer na bok hľadáčika?
Nerozumiem tomu "ťahu", D700 má dokonalú stavbu, keby radšej pridali podsvietené tlačidlá na zadnú stranu. Alebo som to prehliadol? Vcelku zvláštny počin (jak v MPix, tak v edícii "E", stavbe, dual slotu s rozdielnymi kartami) - zaujímalo by ma, čiemu hlasu pri evolučných návrhoch Nikon naslúcha.
 
lacikam
2012-02-07 10:09:49
Samozrejme MB-D12, aby sme zarobili viac (pretože iné gripy budú buď príliš veľké alebo malé). Asi videli na YOUTUBE tú amatérsku úpravu gripu (zbrúsením) na D5100
 
lacikam
2012-02-07 10:12:19
Koľko D3x predali na celom svete? keby radšej črievka z nej predali v preznačenom tele D3x. Ku D4 by to bola pecka - ak už ateliérový foťák, či čo má byť tá D800vka.
 
IceDive1
2012-02-07 10:12:34
príspevok od: haplo602
zabudol si ze APS-C nevyuziva cele obrazove pole a teda ignoruje prave najslabsie casti FX obrazu - okraje a rohy. takze tvoj vypocet je irelevantny. pri DX crope skoncis s 15.3 MP a to sa fakt viac oplati kupit D7000...
Jednu D7000 mam na predaj keby si chcel.
Svojich fanusikov si tento fotak urcite najde. Ja ostavam pri D700.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-02-07 10:13:50
príspevok od: lacikam
Samozrejme MB-D12, aby sme zarobili viac (pretože iné gripy budú buď príliš veľké alebo malé). Asi videli na YOUTUBE tú amatérsku úpravu gripu (zbrúsením) na D5100
Nove gripy za posledne roky su vynutene najma zmenou akumulatorov. Nove smernice vyzaduju akumulatory bez kontaktov, ktorych by sa dalo dotknut. Preto vsetky nove modely maju nove akumulatory a tym padom aj gripy.
 
Pospo
2012-02-07 10:16:02
príspevok od: psykora2
sikovny fotak, som zvedavy na fotky z neho, na cenu a dostupnost, cakam nan uz par mesiacov a este par asi budem sporit
B&H a Amazon pre-order za 2999,00 $. Predpokladam podobnu cenu v oirach.
 
bobo222
2012-02-07 10:17:24
Tak som videl kdesi info, že jeden raw môže byť okolo 80 mega. Tak to bude chcieť nie len kopu kariet, ale aj nové úložné priestory v PC. Plus možno aj nejaké zrýchlenie mašiny, kto nemá posledné modely.
P.S. Som zvedavý, či vyhodia aj nejakú D800x(s) ako rýchlobežku s nižším rozlíšením pre šporťákov. Bolo by to logické.
 
IceDive1
2012-02-07 10:18:56
Ja som zvedavy ako sa zaprasi po D700vkach teraz.
Kludne by ju mohli predavat za rovnaku cenu aj nadalej.
 
Marek Janicko
2012-02-07 10:19:22
Myslim si, ze Nikon zbural cely mytus o nevhodnosti starsich skiel na vacsi pocet MPx. Keby zrazu vidal fotak na ktory by bol obmedzeny pocet objektivov tak by to predsa nerobil.

Ja som potom extra nepatral, kedze ma to moc nezaujimalo, no rad sa necham poucit a dajte tu odkaz na nejaku serioznu studiu plnych cisel, ako MPx vplyva na potrebu kvalitnejsich objektivov. Ale upozornujem, serioznu laboratornu, nie nejaku v domacich podmienkach.

Inac k tej potrebe vacsieho HDD kvoli 36,3 Mpx. Uz dnes mi lezu z D700 35MB RAWka oproti 5MB JPG a nejak sa s tym nezaoberam. Skor rozmyslam smerom, ze v lete si kupim BlueRay pre zalohu fotiek, ktore boli z platenych zakazok a je vystarane. Pre tych paru strachoputov, v obchode sa predavaju uz HDD s 4TB flekom.

A za dalsie Nikon pripravil novu hracku pre buducu generaciu televizorov. Dnes sa uz v obchode predavaju TV s rozlisenim 4k a o 1-2 roky sa zacinaju predavat 8k. A 8k dokaze nakrmit iba D800 momentalne s rozlisenim pre JPG.
 
haplo602
2012-02-07 10:19:48
príspevok od: IceDive1
Jednu D7000 mam na predaj keby si chcel.
Svojich fanusikov si tento fotak urcite najde. Ja ostavam pri D700.
no ... moj rozpocet na tento rok zahrna nejake Fomei studiove blesky, 150mm objektiv a hranol ... mozno nejaka kazeta do toho vojde ...
 
haplo602
2012-02-07 10:21:47
príspevok od: Karol Srnec
Nove gripy za posledne roky su vynutene najma zmenou akumulatorov. Nove smernice vyzaduju akumulatory bez kontaktov, ktorych by sa dalo dotknut. Preto vsetky nove modely maju nove akumulatory a tym padom aj gripy.
a pri tom Nikon porebuje zmenit len jednu malinku cast gripu na nove konektory a ta je este navyse odoberatelna z gripu ...
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-02-07 10:28:22
príspevok od: lacikam
Samozrejme MB-D12, aby sme zarobili viac (pretože iné gripy budú buď príliš veľké alebo malé). Asi videli na YOUTUBE tú amatérsku úpravu gripu (zbrúsením) na D5100
nejde o zárobok , ved ten grip čo je k D700 je malý, vzadu z neho D700 trčí a je vidno že je robený k D300 pôvodne.. radšej ku každému foťáku nový grip a poriadne nech to sedí, podla mna je to lepšie...
 
sunajn
2012-02-07 10:36:49
Keď budem veľký, tak si ho kúpim...
 
sunajn
2012-02-07 10:40:45
príspevok od: Marcel Rebro
Ken sa rozhodil ze najsamfasa sklicko pre D800 je 28-300VR
NIE! Najsamlepšejšie preňho sú 50 bez VR / 16-85 s VR a 70-300 tiež bez VR!
 
bear
2012-02-07 10:45:44
Som zvedavy, kedy fotak s tymto senzorom predstavi Sony
 
BlackWolf
2012-02-07 10:48:03
no ja skapem cim nas este prekvapia tento rok ani nie po dvoch mesiacoch od D4 tu mame toto ? fasa sranda aj tak nechapem preco uz takto nabity fotak nespravili do tej "peknej" battery grip verzie ako su nikon D3 a D4
 
IceDive1
2012-02-07 10:58:38
príspevok od: BlackWolf
no ja skapem cim nas este prekvapia tento rok ani nie po dvoch mesiacoch od D4 tu mame toto ? fasa sranda aj tak nechapem preco uz takto nabity fotak nespravili do tej "peknej" battery grip verzie ako su nikon D3 a D4
Mozno aj takej sa dockas. Ja osobne mam tehlicky radsej v trezore ak na krku.
 
atlantel
2012-02-07 11:02:01
príspevok od: Shooter
Možno, že to rátam zle a takáto analógie je nesprávna, ale vyšlo mi toto:
Pri Nikone D7000 (16MPx) je hustota pixelov 42 909/mm štvorcový
Nikon D800 (36MPx) hustota 41 667px/mm štvorcový
V podstate "identické" rozlíšenie, takže s objektívmi to hádam až také tragické nebude.
D800 ma v APS-C crope 15.3 megapixelov, t.j. o nieco nizsia pixelova hustota ako D7000
 
Tono
2012-02-07 11:04:49
príspevok od: Karol Srnec
Chvalabohu, ja som pripraveny. Na tento fotak som cakal takmer rok, pocas ktoreho som vymenil takmer vsetky objektivy za nove. Stacilo by mi aj mensie rozlisenie (18-24 MPx). Nikon ale asi mysli do budnucna, predsa len v tejto triede sa neinovuje kazdy rok.
Uvidime, mozno maju nieco v zalohe. Mozno sa dockame nastupcu D300 uz v full formatovom prevedeni (16 -18 MPx) a D7000 tak bude TOP APS-C.
presne toto ma dnes rano napadlo . Pockame do marca a uvidime ktorou cestou .
 
bobo222
2012-02-07 11:07:40
príspevok od: bear
Som zvedavy, kedy fotak s tymto senzorom predstavi Sony
Myslím, že už kdesi avizovali 36 megovú A-99...
 
flash007
2012-02-07 11:14:04
K tomuto fotaku si dokupte SSD disky , lebo spracovanie a uprava rraviek bude sranda
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-02-07 11:18:20
príspevok od: IceDive1
Mozno aj takej sa dockas. Ja osobne mam tehlicky radsej v trezore ak na krku.
nápodobne ja mám tiež rád možnosť asadiť grip alebo ho dať dole podľa toho ako sa mi to hodí, noa cena samozrejme D4x bude kurna inde...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-02-07 11:20:54
Desiatky ponosov, ktore ale vlastne vobec neriesia parametre fotaku ale maju jedno spolocne:
"Kde mam zobraz na tento super fotak, poriadne objektivy, novy vykonny pocitac, karty, disky, poriadny monitor?" " A com mam fotit, aby som tu kvalitu skutocne vyuzil?"
 
Ferdo
2012-02-07 11:21:27
príspevok od: Marek Janicko
Myslim si, ze Nikon zbural cely mytus o nevhodnosti starsich skiel na vacsi pocet MPx. Keby zrazu vidal fotak na ktory by bol obmedzeny pocet objektivov tak by to predsa nerobil.

Ja som potom extra nepatral, kedze ma to moc nezaujimalo, no rad sa necham poucit a dajte tu odkaz na nejaku serioznu studiu plnych cisel, ako MPx vplyva na potrebu kvalitnejsich objektivov. Ale upozornujem, serioznu laboratornu, nie nejaku v domacich podmienkach.

Inac k tej potrebe vacsieho HDD kvoli 36,3 Mpx. Uz dnes mi lezu z D700 35MB RAWka oproti 5MB JPG a nejak sa s tym nezaoberam. Skor rozmyslam smerom, ze v lete si kupim BlueRay pre zalohu fotiek, ktore boli z platenych zakazok a je vystarane. Pre tych paru strachoputov, v obchode sa predavaju uz HDD s 4TB flekom.

A za dalsie Nikon pripravil novu hracku pre buducu generaciu televizorov. Dnes sa uz v obchode predavaju TV s rozlisenim 4k a o 1-2 roky sa zacinaju predavat 8k. A 8k dokaze nakrmit iba D800 momentalne s rozlisenim pre JPG.
35MB RAW z D700? ako to mas nastavene? mne z neho idu priblizne 12MB RAW subory. Je tam moznost bezstratovej kompresie a verim tomu ze rozdiel medzi nekomprimovanym a komprimovanym RAW nezistis.
 
Tono
2012-02-07 11:28:22
príspevok od: Karol Srnec
Desiatky ponosov, ktore ale vlastne vobec neriesia parametre fotaku ale maju jedno spolocne:
"Kde mam zobraz na tento super fotak, poriadne objektivy, novy vykonny pocitac, karty, disky, poriadny monitor?" " A com mam fotit, aby som tu kvalitu skutocne vyuzil?"
jo . na krajinku a atelier ako vysity . To sme cakali nie ? Lepsie detaily , prechody , ... . A kto chce ma tu este D700 .
 
planco
2012-02-07 11:35:27
osobne verim nikonu a podla mna po chybe ktoru spravilis D3/D700 vedia preco takto rozlisili D4/D800 bohuzial fotak je urceny pre tych, ktory maju na tie skla, ktore zvladnu senzor nakrmit
 
Misiak1215
2012-02-07 11:57:13
Borci, keď budete vyhadzovať tie filmové sklá a D300-vky tak sa ozvite, mne by sa možno zišli
 
Pospo
2012-02-07 11:57:18
príspevok od: Tono
jo . na krajinku a atelier ako vysity . To sme cakali nie ? Lepsie detaily , prechody , ... . A kto chce ma tu este D700 .
Presne tak, som zvedavy ako to pohne s cenami D700.
 
ventura
2012-02-07 12:04:19
Bude narocne nepodlahnut tuto jar NAS (Nikon Acquisition Syndrome) Tesim sa na prve realne recenzie.
 
Ultra TXF
2012-02-07 12:09:26
príspevok od: Ferdo
35MB RAW z D700? ako to mas nastavene? mne z neho idu priblizne 12MB RAW subory. Je tam moznost bezstratovej kompresie a verim tomu ze rozdiel medzi nekomprimovanym a komprimovanym RAW nezistis.
........... file size - 36.3MP .NEF files will take up approximately 76.5MB on a memory card...............
 
WildSammy
2012-02-07 12:28:01
Na tejto stranke mate hodnotenia vacsiny starsich objektivov Nikon s ciselnym indexom, ktore su ako vhodne na ake rozlisenie snimaca. Je to len textova forma, ale dost to pomoze http://www.naturfotograf.com/index2.html

Treba sa narolovat nizsie a tam su jednotlive katergorie objektivov a rozkliknut si, co Vas zaujima. Pozerat hodnotenia napr. pre d3x, ak je objektiv na d3x dobry, je dost mozne, ze podobne dobry bude aj na D800

Bohuzial len pre tych, co vedia ANG.
 
atlantel
2012-02-07 12:30:24
36 mpix ukazky su vynikajuce D800 + 14-24 http://chsvimg.nikon.com/lineup/dslr/d800/img/sample01/img_01_l.jpg
 
atlantel
2012-02-07 12:31:51
ISO 640 D800+70-200 VRII http://chsvimg.nikon.com/lineup/dslr/d800/img/sample01/img_02_l.jpg
 
atlantel
2012-02-07 12:40:33
http://chsvimg.nikon.com/lineup/dslr/d800/img/sample01/img_06_l.jpg
 
Juraj Lacko
2012-02-07 12:45:28
tak tato novinka inak rozvyrila debatu
tymi 36mpx uz dyfcha na krk stredoformatovym fotakom a ak daju rozumnu cenu na to telo pod 5tisic, tak si ten pristroj najde urcite vela uzivatelov.
Ja som Canonista ale musim uznat ze taky pekny a elegantny fotak som este od nikonu nevidel. Klobuk dolu. Prave rozmyslam nad zmenou znacky
 
Miro Bartánus
2012-02-07 12:51:22
príspevok od: IceDive1
Ja som zvedavy ako sa zaprasi po D700vkach teraz.
Kludne by ju mohli predavat za rovnaku cenu aj nadalej.
D700vky už nie sú vo veľkoskladoch a v Japonsku sa už nevyrábajú...
 
IceDive1
2012-02-07 13:10:05
príspevok od: Miro Bartánus
D700vky už nie sú vo veľkoskladoch a v Japonsku sa už nevyrábajú...
Skoda, mohli ju nechat v ponuke ako lacny FF po ktorom kazdy tak tuzil. Podobne ako D90.
 
WildSammy
2012-02-07 13:13:55
príspevok od: WildSammy
Na tejto stranke mate hodnotenia vacsiny starsich objektivov Nikon s ciselnym indexom, ktore su ako vhodne na ake rozlisenie snimaca. Je to len textova forma, ale dost to pomoze http://www.naturfotograf.com/index2.html

Treba sa narolovat nizsie a tam su jednotlive katergorie objektivov a rozkliknut si, co Vas zaujima. Pozerat hodnotenia napr. pre d3x, ak je objektiv na d3x dobry, je dost mozne, ze podobne dobry bude aj na D800

Bohuzial len pre tych, co vedia ANG.
Ospravedlnujem sa, este raz ten link: http://www.naturfotograf.com/lens_surv.html
 
Pospo
2012-02-07 13:22:19
príspevok od: Miro Bartánus
D700vky už nie sú vo veľkoskladoch a v Japonsku sa už nevyrábajú...
Ako vies? Toto ma zaujima. Lebo napr. D90 su stale v obchodoch pricom su v Nikone vyradene. Este sa vyrabali? D700 uz nie?
 
WildSammy
2012-02-07 13:27:31
príspevok od: Pospo
Ako vies? Toto ma zaujima. Lebo napr. D90 su stale v obchodoch pricom su v Nikone vyradene. Este sa vyrabali? D700 uz nie?
D700vky boli nedostupne, resp. uzkoprofilovy tovar, aj ked sa vyrabali.. bolo ich vyrobenych podstatne menej ako D90tok, takze asi preto..
 
Petr
2012-02-07 13:31:10
príspevok od: netmouse
tak to by ma potesilo ... mne je naozaj takyto "nepotrebny"
Myslim, ze velmi pravdepodobny scenar. Nikon vyrazne odlisil amatersku a profesionalnu radu ( D800 a D3/4) Naozaj si neviem predstavit parametre nastupcu D300, ktore by sa nekanibalizovali s D7000. Fullframe pre amaterov by fantasticky vyplnil medzeru (a zaroven generoval trzby za nove objektivy)
 
afkaa.i
2012-02-07 14:05:29
a zase je to mensie
 
PiXeL_
2012-02-07 14:07:55
treba si pockat na cenu aj ked ja nie som nikonak ale kamos mi pisal ze " ale asi stejne pujdu do D4 kvuli rychlosti (snimani i ostreni) a hlavne citlivosti a cena D4 by mela byt za 135.000 Kc"
 
furik
2012-02-07 14:08:13
uznavam, cakal som narast MPIX, ale nedaval som realne sancu informaciam, ktore predchadali ofic.vydaniu...
...no pekne!
s tym battery gripom som to tiez ocakaval, ale dufal, ze bude postacovat battery grip mb-d10. nuz tak teraz ho uz mozem s kludom predat aj s bateriou...
ale mam uprimne radost a hlavne ocakavania na realne vysledky, lebo u mna sa konecne Nikon trafil do cierneho. Ano, som cielova skupina!
 
Miro Bartánus
2012-02-07 14:12:02
príspevok od: Pospo
Ako vies? Toto ma zaujima. Lebo napr. D90 su stale v obchodoch pricom su v Nikone vyradene. Este sa vyrabali? D700 uz nie?
Ani D700 ani D300s: http://www.nikon-image.com/products/discontinue/camera/
 
Miro Bartánus
2012-02-07 14:20:13
príspevok od: WildSammy
D700vky boli nedostupne, resp. uzkoprofilovy tovar, aj ked sa vyrabali.. bolo ich vyrobenych podstatne menej ako D90tok, takze asi preto..
Nikon funguje nejakým vcelku zaujímavým spôsobom: tak, že minimalizuje výrobu drahých vecí na sklad (objektívy a väčšie DSLR). Tým pádom nemajú straty z výpredajov "minuloročných" modelov. Možno zvláštna ale asi rozumná japonská taktika. Písal o tom niekedy Tom Hogan ak sa nemýlim...
 
Pospo
2012-02-07 14:35:36
príspevok od: Miro Bartánus
Nikon funguje nejakým vcelku zaujímavým spôsobom: tak, že minimalizuje výrobu drahých vecí na sklad (objektívy a väčšie DSLR). Tým pádom nemajú straty z výpredajov "minuloročných" modelov. Možno zvláštna ale asi rozumná japonská taktika. Písal o tom niekedy Tom Hogan ak sa nemýlim...
Otazka ci je vhodny cas na paniku (tvrdenie ze D700 nieje naskladoch je pre mna dostatocny dovod), lebo napr D3 (nie S) este v obchodoch sem-tam dostupne su. A ta je out minimalne dva roky ak sa nemylim.
 
DropDead
2012-02-07 14:38:49
už len dúfať, že nám štastným sa ujde neaká bazárová D700
 
WildSammy
2012-02-07 14:40:30
príspevok od: Pospo
Otazka ci je vhodny cas na paniku (tvrdenie ze D700 nieje naskladoch je pre mna dostatocny dovod), lebo napr D3 (nie S) este v obchodoch sem-tam dostupne su. A ta je out minimalne dva roky ak sa nemylim.
ak chces novu d700 tak si ju kup cim skor, lebo podla mna ju potom uz tak lahko nezozenies ja si moju d700 nechavam pre mna viac vyhovuje ako d800
 
Crazy41
2012-02-07 14:41:59
príspevok od: WildSammy
Na tejto stranke mate hodnotenia vacsiny starsich objektivov Nikon s ciselnym indexom, ktore su ako vhodne na ake rozlisenie snimaca. Je to len textova forma, ale dost to pomoze http://www.naturfotograf.com/index2.html

Treba sa narolovat nizsie a tam su jednotlive katergorie objektivov a rozkliknut si, co Vas zaujima. Pozerat hodnotenia napr. pre d3x, ak je objektiv na d3x dobry, je dost mozne, ze podobne dobry bude aj na D800

Bohuzial len pre tych, co vedia ANG.
zas pojdu hore manualne AIS objektivy, to ma moc netesi
 
balazovic.lubos
2012-02-07 14:52:45
príspevok od: sunajn
Keď budem veľký, tak si ho kúpim...
a čože si už prišiel na to, kde na to vziať ? . 10.1. sme sa tešili, koľko noviniek, aké pecky ( pri Fujifilm X-Pro1 ) a aj hľa, ďalšia pecka a nápor na pudilár .
 
milos
2012-02-07 15:40:32
príspevok od: PiXeL_
treba si pockat na cenu aj ked ja nie som nikonak ale kamos mi pisal ze " ale asi stejne pujdu do D4 kvuli rychlosti (snimani i ostreni) a hlavne citlivosti a cena D4 by mela byt za 135.000 Kc"
Price (USA)

$2,999.95

($3,299.95, D800E).
 
milos
2012-02-07 15:58:30
príspevok od: milos
Price (USA)

$2,999.95

($3,299.95, D800E).
Pre úplnosť:

po prepočte dnešným kurzom

D800 = 2 999,95 USD = 2 287,77 EUR

D800E = 3 299,95 USD = 2 516,55 EUR
 
haplo602
2012-02-07 16:05:24
príspevok od: Karol Srnec
Desiatky ponosov, ktore ale vlastne vobec neriesia parametre fotaku ale maju jedno spolocne:
"Kde mam zobraz na tento super fotak, poriadne objektivy, novy vykonny pocitac, karty, disky, poriadny monitor?" " A com mam fotit, aby som tu kvalitu skutocne vyuzil?"
to bude asi tym, ze okrem rozlisenia, LCD a FPS je to 100% rovnake ako D700ka ... cize nepodstatne.

vsetky ponosy su spojene s rozlisenim snimaca ...
 
Flodur
2012-02-07 16:18:24
D800 cca 2800€
D800E cca 3300€
 
atlantel
2012-02-07 16:21:28
ukazka rozdielu v ostrosti medzi verziami 800 a 800E
http://www.ephotozine.com/articles/nikon-d800-d800e-digital-slr-hands-on-preview-18420/images/highres-nikond800d800esample2_1328546891.jpg
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-02-07 16:21:52
príspevok od: haplo602
to bude asi tym, ze okrem rozlisenia, LCD a FPS je to 100% rovnake ako D700ka ... cize nepodstatne.

vsetky ponosy su spojene s rozlisenim snimaca ...
Mal by si si precitat, co pises. Absolutne bez argumentov. D800 je kompletne prepracovany fotak, ktory ma s predchodcom spolocnu ergonomiu a zakladnu funkcionalitu. Inak nemaju spolocny takmer ani sroubik. Video, displej, upravene ovladanie, zavierka, hladacik, meranie, snimac, procesor, konektory, grip a urcite sa najde mnoho dalsieho. Rozlisenie 36 MPx fotak predurcuje na krajinu, architekturu, makro, produktovu fotografiu, atelier. To nie je chyba, to je zameranie. Vsetci by sme boli spokojni, keby Nikon zaroven priniesol aj rovnaku zrkadlovku zameranu na rychlost a vykon pri nizkom osveteleni. V tejto kategorii sa univerzalny fotak urobit neda. Preto niekomu sadol a niekomu nie. Aj keby bol tento aparat na 100% prebrany z D700 a zmenil sa len snimac, znamenalo by to vyrazne rozsirenie pouzitia do inych odborov fotografie.
 
atlantel
2012-02-07 16:25:50
zda sa ze ten filter ma vplyv aj na kontrast samotny nez len na ostrost...
 
dramatiq
2012-02-07 16:29:32
príspevok od: Ultra TXF
........... file size - 36.3MP .NEF files will take up approximately 76.5MB on a memory card...............
uff tak neviem ci je toto ten naj krok od nikonu urcite to zavari stredoformatom ale zda sa mi ze skor mali spravit dva modely s roznym Mpix mozno okolo 25 a teda tychto 36.. mam 5dmk2 a fotky spracuvam v phs5 a na i7 s 8gb ram je to pri lokalnych upravach hroza.. neviem ako je to s MACmi ale pochybujem ze je to velky rozdiel .. takze snad bude na trhu dostatocne dlho na to aby k nemu vyrobili seberovny PC.. dnes je totiz fotka dost aj o PP a HW na 36mpix podla mna pre bezneho fotografa este nedozrel
 
afkaa.i
2012-02-07 16:49:22
pozeram, ze kupa D3s s 43tis nafotenymi zabermi za 2700e bola dobra
 
Flodur
2012-02-07 16:53:12
príspevok od: dramatiq
uff tak neviem ci je toto ten naj krok od nikonu urcite to zavari stredoformatom ale zda sa mi ze skor mali spravit dva modely s roznym Mpix mozno okolo 25 a teda tychto 36.. mam 5dmk2 a fotky spracuvam v phs5 a na i7 s 8gb ram je to pri lokalnych upravach hroza.. neviem ako je to s MACmi ale pochybujem ze je to velky rozdiel .. takze snad bude na trhu dostatocne dlho na to aby k nemu vyrobili seberovny PC.. dnes je totiz fotka dost aj o PP a HW na 36mpix podla mna pre bezneho fotografa este nedozrel
cca 90MB fotka (Pentax D645), i7-2600K, 8GB RAM, W7PRO, PS5, lokálne úpravy = úplne v poho. Problém je asi niekde inde.
 
Pospo
2012-02-07 16:55:52
príspevok od: dramatiq
uff tak neviem ci je toto ten naj krok od nikonu urcite to zavari stredoformatom ale zda sa mi ze skor mali spravit dva modely s roznym Mpix mozno okolo 25 a teda tychto 36.. mam 5dmk2 a fotky spracuvam v phs5 a na i7 s 8gb ram je to pri lokalnych upravach hroza.. neviem ako je to s MACmi ale pochybujem ze je to velky rozdiel .. takze snad bude na trhu dostatocne dlho na to aby k nemu vyrobili seberovny PC.. dnes je totiz fotka dost aj o PP a HW na 36mpix podla mna pre bezneho fotografa este nedozrel
Na druhu stranu ti nic nebrani fotit na 16Mpix (imho riesenie pre svadobneho/event fotografa).
 
arnie175
2012-02-07 17:07:52
kurna a to som nechcel kupovat nove telo tento rok a namiesto 16 daju 36, ale ked ma clovek okruhle narodeniny treba riadny darcek
 
dramatiq
2012-02-07 17:16:31
príspevok od: Flodur
cca 90MB fotka (Pentax D645), i7-2600K, 8GB RAM, W7PRO, PS5, lokálne úpravy = úplne v poho. Problém je asi niekde inde.
nehovorim ze je to nemozne, urcite to je omnoho lepsie ako na core2duo, ale UPLNE v pohode to nie je, aku mas grafiku (resp zalezi na nej pri ACR vobec)? napr ak mas viac vrstiev uprav na sebe + grad + vinetacia tak spravit orez uz zacina byt trosku kostrbate..
 
dramatiq
2012-02-07 17:18:07
príspevok od: Pospo
Na druhu stranu ti nic nebrani fotit na 16Mpix (imho riesenie pre svadobneho/event fotografa).
ano to by slo.. len nie vsetky softy su 100% kompatibil s tymito sRAWmi.. nemam s nimi dobru skusenost ale stale lepsie ako JPG samozrejme..
 
irisos
2012-02-07 17:30:22
príspevok od: Pospo
B&H a Amazon pre-order za 2999,00 $. Predpokladam podobnu cenu v oirach.
v nemecku 2899€ www.fotokoch.de
 
markato1
2012-02-07 17:34:32
kde su tie velke vyhlasenia nikonu ze canon sa zenie za MPX..alebo nase zelania ze vojna megapixelov skoncila?..Neverim ze ten co si toto kupi a nebude mat spickovy pocitac drahsi ako fotoaparat sam,nebude nadavat pri spracovani fotiek..ja len dufam ze canon sa nepusti opet touto cestou..
 
justbe
2012-02-07 17:58:19
ludia a cena € ?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-02-07 18:11:15
príspevok od: justbe
ludia a cena € ?
A co si tak pockat cca tyzden na oficialny cennik? Predbezne ceny sa asi dozviem zajtra na tlacovke.
 
justbe
2012-02-07 18:13:27
príspevok od: Karol Srnec
A co si tak pockat cca tyzden na oficialny cennik? Predbezne ceny sa asi dozviem zajtra na tlacovke.
uff dobre teda počkama zacnem (setrit) tlačit € do ponozky
 
maraou
2012-02-07 18:21:03
príspevok od: markato1
kde su tie velke vyhlasenia nikonu ze canon sa zenie za MPX..alebo nase zelania ze vojna megapixelov skoncila?..Neverim ze ten co si toto kupi a nebude mat spickovy pocitac drahsi ako fotoaparat sam,nebude nadavat pri spracovani fotiek..ja len dufam ze canon sa nepusti opet touto cestou..
D800 poskytuje rozliseni 15Mpx v DX rezimu, Nikon D7000 ( 1 rok stary DX 16Mpx) poskytuje obraz na temer na urovni 3 roky stareho D700 (FX 12Mpx).

Pochybuji teda, ze tento strojek bude v kvalite vystupu jakkoli zaostavat za vynikajicim D700.

[Spekulace]
Pokud D800E verze bez AA filtru, umozni ukladat 12Mpx RAW (36/3kanaly R,G,B) takovym zpusobem, ze z kazde bunky R,G,B, vlozi do pixelu skutecnou hodnotu a ne interpolovanou. Pak se o kvalitu fotek pri Hi-ISO uz vubec nebojim. Nehlede na to, ze takovy RAW se bude dat velice dobre zpetne interpolovat na vysoke rozliseni (viz. princip vysokeho rozliseni u FOVEON X3). A to by byla vskutku zajimava technologie. Hmm...
 
mAGIo
2012-02-07 18:21:27
príspevok od: justbe
ludia a cena € ?
$2,995 USD
€2899 Euro
¥268,200 Yen
http://d800.org/d800-comparison/
 
maTTo_corp
2012-02-07 18:25:03
http://vimeo.com/36305675

natočené s D800
 
hombreee
2012-02-07 18:35:35
príspevok od: Karol Srnec
Chvalabohu, ja som pripraveny. Na tento fotak som cakal takmer rok, pocas ktoreho som vymenil takmer vsetky objektivy za nove. Stacilo by mi aj mensie rozlisenie (18-24 MPx). Nikon ale asi mysli do budnucna, predsa len v tejto triede sa neinovuje kazdy rok.
Uvidime, mozno maju nieco v zalohe. Mozno sa dockame nastupcu D300 uz v full formatovom prevedeni (16 -18 MPx) a D7000 tak bude TOP APS-C.
To by bolo super a podla mna sikovny tah proti konkurencii. Nieco ako D7000/D300 ale s FF snimacom a cenou pod 2000EUR.
 
justbe
2012-02-07 18:36:49
príspevok od: mAGIo
$2,995 USD
€2899 Euro
¥268,200 Yen
http://d800.org/d800-comparison/
dakujem
 
Miro Bartánus
2012-02-07 18:53:12
príspevok od: maraou
D800 poskytuje rozliseni 15Mpx v DX rezimu, Nikon D7000 ( 1 rok stary DX 16Mpx) poskytuje obraz na temer na urovni 3 roky stareho D700 (FX 12Mpx).

Pochybuji teda, ze tento strojek bude v kvalite vystupu jakkoli zaostavat za vynikajicim D700.

[Spekulace]
Pokud D800E verze bez AA filtru, umozni ukladat 12Mpx RAW (36/3kanaly R,G,B) takovym zpusobem, ze z kazde bunky R,G,B, vlozi do pixelu skutecnou hodnotu a ne interpolovanou. Pak se o kvalitu fotek pri Hi-ISO uz vubec nebojim. Nehlede na to, ze takovy RAW se bude dat velice dobre zpetne interpolovat na vysoke rozliseni (viz. princip vysokeho rozliseni u FOVEON X3). A to by byla vskutku zajimava technologie. Hmm...
Toto mi dosť vŕta v hlave!

V podstate ide o demosaicing algoritmus pre Bayerov filter. Ale ten nerobí kamera (ak nám nejde o JPG) ale raw konvertor (u mňa Lightroom). Lightroom ale používa Camera Raw (spolu s Photoshopom). Takže otázka je, či existuje iný raw konvertor (CR to nevie) ktorý je schopný nejako "lepšie" interpretovať bayer filter a downsamplovať PRIAMO pri demosaic procese. Mne by stačilo aj 36/4, t.j. 9MPix.

Samozrejme, keď to štandardne skonvertuješ do 36Mpix TIF tak potom to už vieš zmenšiť do 9MPix, ale horeuvedený postup by mohol byť podstatne úspešnejší...
 
majo_v
2012-02-07 19:30:32
príspevok od: dramatiq
uff tak neviem ci je toto ten naj krok od nikonu urcite to zavari stredoformatom ale zda sa mi ze skor mali spravit dva modely s roznym Mpix mozno okolo 25 a teda tychto 36.. mam 5dmk2 a fotky spracuvam v phs5 a na i7 s 8gb ram je to pri lokalnych upravach hroza.. neviem ako je to s MACmi ale pochybujem ze je to velky rozdiel .. takze snad bude na trhu dostatocne dlho na to aby k nemu vyrobili seberovny PC.. dnes je totiz fotka dost aj o PP a HW na 36mpix podla mna pre bezneho fotografa este nedozrel
Ja by som to tak dramaticky nevidel, fotím síce s d90, ale panorámy, takže výsledné rozlíšenie je cca 35-45 Mpix, väčšinou fotím každú fotku na 2 expozície, skladám dve panorámy do kopy a to všetko v 16 bitovom tiff-ku. Na spracovanie používam tento stroj: http://www.vargicfoto.ic.cz/hardware/pc/pc.htm ako vidíš nie je to ani i7 a funguje to bez problémov a bez akéhokoľvek čakania.. možno to robí ten rýchly systémový disk a podpora gpu.
Ja skôr rozmýšľam nad panorámou 9x 36 Mpix s polovičným prekrytím snímkov to máme 150 Mpix a na to už asi treba lepší stroj.... No buď budem musieť dúfať že príde nikon d400 alebo presedlať na canon 5d mkII s jedným pevným sklom a basta
 
jake
2012-02-07 19:33:36
príspevok od: Karol Srnec
Mal by si si precitat, co pises. Absolutne bez argumentov. D800 je kompletne prepracovany fotak, ktory ma s predchodcom spolocnu ergonomiu a zakladnu funkcionalitu. Inak nemaju spolocny takmer ani sroubik. Video, displej, upravene ovladanie, zavierka, hladacik, meranie, snimac, procesor, konektory, grip a urcite sa najde mnoho dalsieho. Rozlisenie 36 MPx fotak predurcuje na krajinu, architekturu, makro, produktovu fotografiu, atelier. To nie je chyba, to je zameranie. Vsetci by sme boli spokojni, keby Nikon zaroven priniesol aj rovnaku zrkadlovku zameranu na rychlost a vykon pri nizkom osveteleni. V tejto kategorii sa univerzalny fotak urobit neda. Preto niekomu sadol a niekomu nie. Aj keby bol tento aparat na 100% prebrany z D700 a zmenil sa len snimac, znamenalo by to vyrazne rozsirenie pouzitia do inych odborov fotografie.
Absolutny suhlas, treba ratat so zameranim a na co je to potrebne
 
fotograficek
2012-02-07 19:35:10
Moc sa mi to nepáči tých 36mpx. Ked si spomeniem ako sa tu nikonisti rozkrikovali že canon sa ženie sa megapixelmi no...neviem neviem....
 
polal
2012-02-07 19:55:17
Už sa teším na zajtra ako si ju obzriem. Za chvíľu budú nejaké recenzie, ale vyzerá to nádejne.
 
tomis.ales
2012-02-07 21:07:28
No a ja som sa dusoval ze 36 mega to mat nebude A ma, a nemusi. Mne by stacilo snimac z D4 v tele D700, nestalo by to majland. Ale mozno to bude D400 (???). Dufam.
 
tomis.ales
2012-02-07 21:12:28
A som velmi rad ze sa vratili k velkemu a plochemu kruhovemu volicu z D300ky. Ten na D700 je krpaty a strasne zle sa ovlada, za tri roky som sa s nim este nenaucil spolahlivo pracovat. Hruza.
 
haplo602
2012-02-07 21:21:31
príspevok od: Karol Srnec
Mal by si si precitat, co pises. Absolutne bez argumentov. D800 je kompletne prepracovany fotak, ktory ma s predchodcom spolocnu ergonomiu a zakladnu funkcionalitu. Inak nemaju spolocny takmer ani sroubik. Video, displej, upravene ovladanie, zavierka, hladacik, meranie, snimac, procesor, konektory, grip a urcite sa najde mnoho dalsieho. Rozlisenie 36 MPx fotak predurcuje na krajinu, architekturu, makro, produktovu fotografiu, atelier. To nie je chyba, to je zameranie. Vsetci by sme boli spokojni, keby Nikon zaroven priniesol aj rovnaku zrkadlovku zameranu na rychlost a vykon pri nizkom osveteleni. V tejto kategorii sa univerzalny fotak urobit neda. Preto niekomu sadol a niekomu nie. Aj keby bol tento aparat na 100% prebrany z D700 a zmenil sa len snimac, znamenalo by to vyrazne rozsirenie pouzitia do inych odborov fotografie.
jasne .... a co okrem mechanickych casti nieje spojene s novym snimacom ?

meranie expozicie ? na D700 bolo zle/pomale ?? AF senzor je uplne ten isty. uzavierka ? x-sync 1/250 ako na D700. 1/8000 ako na D700. co sa realne zmenilo ?

video ? suvisi s novym chipom. procesor ? suvisi s novym chipom (viac dat potrebuje viac vykonu) a mozem pokracovat. konektory ? myslis tie suvisiace s videom ?

bavime sa stale o fotoaparate alebo o videokamere ? lebo tie dve funkcie vobec nesuvisia. na 1080p video nepotrebujes 36MP chip a usetris este aj an procesore atd ...

pozri sa na ten fotak realne. co okrem 36MPx chipu by ta presvedcilo ze si mas kupit D800 a nie D700 ????? mna nic.
 
Tomáš Muška
2012-02-07 21:37:15
haplo:

keď si uvedomíš, čo chceš fotiť, tak zistíš na čo ti je dobrá D700 a na čo D800/E... a nie tu polemizovať o blbostiach
 
Marek Janicko
2012-02-07 21:43:05
príspevok od: haplo602
jasne .... a co okrem mechanickych casti nieje spojene s novym snimacom ?

meranie expozicie ? na D700 bolo zle/pomale ?? AF senzor je uplne ten isty. uzavierka ? x-sync 1/250 ako na D700. 1/8000 ako na D700. co sa realne zmenilo ?

video ? suvisi s novym chipom. procesor ? suvisi s novym chipom (viac dat potrebuje viac vykonu) a mozem pokracovat. konektory ? myslis tie suvisiace s videom ?

bavime sa stale o fotoaparate alebo o videokamere ? lebo tie dve funkcie vobec nesuvisia. na 1080p video nepotrebujes 36MP chip a usetris este aj an procesore atd ...

pozri sa na ten fotak realne. co okrem 36MPx chipu by ta presvedcilo ze si mas kupit D800 a nie D700 ????? mna nic.
Trosku ti do toho skocim.

Pokial bude opat podavat lepsie vysledky v sere tak je to dovod pre to aby si clovek zaobstaral D800 a nie D700. Napriklad ja osobne patrim k tym fotografom, ktory blesky pouzivaju minimalne. No nastastie rozhodovanie o kupe D800 prenecham az na obdobie ked zakupim 70-20 VR2 a 85 1.2. Dovtedy uz dalsi fotak nekupim (aspon dufam).
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-02-07 21:45:56
príspevok od: haplo602
jasne .... a co okrem mechanickych casti nieje spojene s novym snimacom ?

meranie expozicie ? na D700 bolo zle/pomale ?? AF senzor je uplne ten isty. uzavierka ? x-sync 1/250 ako na D700. 1/8000 ako na D700. co sa realne zmenilo ?

video ? suvisi s novym chipom. procesor ? suvisi s novym chipom (viac dat potrebuje viac vykonu) a mozem pokracovat. konektory ? myslis tie suvisiace s videom ?

bavime sa stale o fotoaparate alebo o videokamere ? lebo tie dve funkcie vobec nesuvisia. na 1080p video nepotrebujes 36MP chip a usetris este aj an procesore atd ...

pozri sa na ten fotak realne. co okrem 36MPx chipu by ta presvedcilo ze si mas kupit D800 a nie D700 ????? mna nic.
Mas pravdu v hlavnom argumente. Kvalita obrazu bliziaca sa stredoformatu je hlavnym benefitom. V ostatnom si ale meloes stale svoje a stale bez priechodnych argumentov. Kazde z tvojich tvrdeni sa da technicky vyvratit ale ja by som to v tvojom pripade povazoval za plytvanie mojim casom.
 
markato1
2012-02-07 22:08:17
príspevok od: Marek Janicko
Trosku ti do toho skocim.

Pokial bude opat podavat lepsie vysledky v sere tak je to dovod pre to aby si clovek zaobstaral D800 a nie D700. Napriklad ja osobne patrim k tym fotografom, ktory blesky pouzivaju minimalne. No nastastie rozhodovanie o kupe D800 prenecham az na obdobie ked zakupim 70-20 VR2 a 85 1.2. Dovtedy uz dalsi fotak nekupim (aspon dufam).
ake lepsie vysledky?...citlivost je ta ista co bola predtym...obrazova kvalita..ved uvidime,ale myslim si ze lepsia nebude napriek tymto horucim reciam teraz okolo..vecsie rozlisenie snimaca je fajn,ale nie hned trojnasobok..povodneho..18 MPx ktore dava moj fotak je pre pc uz riadna zataz a to nemam nejaku staru a slabu sunku..praca s 10 MPx v starsom tele je popri 18MPx uplny relax..a tiez si myslim ze okrem rozlisenia nepriniesol tento fotak nic..,ale to nieje vytka..len konstatovanie..donekonecna sa neda upgradovat...ba..este mozu podsvietit tlacitka..co sice je stare na telefonoch 20 rokov,ale do fotakov to dorazilo az tento rok..(co sa mi na D4 paci)
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-02-07 22:10:40
príspevok od: haplo602
jasne .... a co okrem mechanickych casti nieje spojene s novym snimacom ?

meranie expozicie ? na D700 bolo zle/pomale ?? AF senzor je uplne ten isty. uzavierka ? x-sync 1/250 ako na D700. 1/8000 ako na D700. co sa realne zmenilo ?

video ? suvisi s novym chipom. procesor ? suvisi s novym chipom (viac dat potrebuje viac vykonu) a mozem pokracovat. konektory ? myslis tie suvisiace s videom ?

bavime sa stale o fotoaparate alebo o videokamere ? lebo tie dve funkcie vobec nesuvisia. na 1080p video nepotrebujes 36MP chip a usetris este aj an procesore atd ...

pozri sa na ten fotak realne. co okrem 36MPx chipu by ta presvedcilo ze si mas kupit D800 a nie D700 ????? mna nic.
Ale vsak to je chore co pises senzor je srdce aparatu, preto musi mat more veci inak urobenych, mne sa okrem cipu paci aj hladacik a poloha a tvar spuste co bude lepsie ako na d700. Tiez citlivejsi af, D800 je ako pre mna usita tak ako je a uz na nu setrim. Tebe proste vyhovuje nieco ine, vybrat si je z coho len keby sme mali tvorivosti dostatok, technicky mame zlate casy podla mna v sucasnosti
 
Marek Janicko
2012-02-07 22:51:59
príspevok od: markato1
ake lepsie vysledky?...citlivost je ta ista co bola predtym...obrazova kvalita..ved uvidime,ale myslim si ze lepsia nebude napriek tymto horucim reciam teraz okolo..vecsie rozlisenie snimaca je fajn,ale nie hned trojnasobok..povodneho..18 MPx ktore dava moj fotak je pre pc uz riadna zataz a to nemam nejaku staru a slabu sunku..praca s 10 MPx v starsom tele je popri 18MPx uplny relax..a tiez si myslim ze okrem rozlisenia nepriniesol tento fotak nic..,ale to nieje vytka..len konstatovanie..donekonecna sa neda upgradovat...ba..este mozu podsvietit tlacitka..co sice je stare na telefonoch 20 rokov,ale do fotakov to dorazilo az tento rok..(co sa mi na D4 paci)
Neviem co robis ty s fotkami, no 35MB RAW spracovavam v pohode a nemam ziadnu abnormalnu masinu AMD QuadCore s 3,4GHz a 12GB RAM. No patrim k tym fotografom, ktory fotky komplexne nedotahuju v Photoshope na nepoznanie od originalu.

Na zvysok sa mi nechce odpovedat.
 
lukas318
2012-02-07 23:05:02
Odpoved od canonu bude pouzitie 120 mpx cipu ktory bol davnejsie predstaveny na photokine pravdepodobne v 1Ds Mark IV, alebo 5D III.
 
balazovic.lubos
2012-02-07 23:22:19
No ujo Ken napísal toto :

The new $3,000 Nikon D800 (introduced February 2012) replaces the older $8,000 D3X, the $6,000 D4 and the $5,200 D3s. While not as tough or fast as those other pro cameras, the D800 has the highest resolution of any Nikon digital camera ever, and weighs less than any other full-frame Nikon DSLR, so in one sweep, the D800 just replaced just about everything in Nikon's catalog for the serious shooter.
Consider the pro cameras below only if you're a full-time professional and/or shooting sports and action, as the only thing you're getting for paying double the price of the D800 is more speed and more durability — not image quality.

Pod tým boli už len D3s a D3X ( D4 tam ešte nemá uvedenú ) !
 
keko
2012-02-07 23:43:11
kUpim lacno malopouzivanu D700
 
Pospo
2012-02-07 23:48:52
príspevok od: dramatiq
ano to by slo.. len nie vsetky softy su 100% kompatibil s tymito sRAWmi.. nemam s nimi dobru skusenost ale stale lepsie ako JPG samozrejme..
Ja pouzivam Lightroom a pri importe konvertujem do DNG. Bezstratova kompresia ktora pri 12 bit spravi z 10MB nefu cca 7-8MB DNG, pri 14-bit z 20MB cca 10MB.
 
Deuce
2012-02-08 00:40:04
príspevok od: majo_v
Ja by som to tak dramaticky nevidel, fotím síce s d90, ale panorámy, takže výsledné rozlíšenie je cca 35-45 Mpix, väčšinou fotím každú fotku na 2 expozície, skladám dve panorámy do kopy a to všetko v 16 bitovom tiff-ku. Na spracovanie používam tento stroj: http://www.vargicfoto.ic.cz/hardware/pc/pc.htm ako vidíš nie je to ani i7 a funguje to bez problémov a bez akéhokoľvek čakania.. možno to robí ten rýchly systémový disk a podpora gpu.
Ja skôr rozmýšľam nad panorámou 9x 36 Mpix s polovičným prekrytím snímkov to máme 150 Mpix a na to už asi treba lepší stroj.... No buď budem musieť dúfať že príde nikon d400 alebo presedlať na canon 5d mkII s jedným pevným sklom a basta
Presne to iste. Fotím virtuálky s D90. Niekedy spájam aj z NEF a nemám problém. Akurát pri tvorbe HDR (27 snímkov) mi spájal soft panorámu cca 50min. Vyriešil som to zhruba pred mesiacom novým systémovým diskom (Corsair Force Series™ GT 120GB SATA 3) a teraz mi panorámu spoji za cca 8min. A to ešte môžem robiť aj iné veci - multitasking funguje bez problému. PC je Intel i5 2500K otvorená na 5,4GHZ, 4 GB RAM 1600 Corsair Dominator, VGA Asus ENGTX560 Ti DCII TOP/2DI/1GD5, doska Asus P8Z68 DELUXE a disk pre data WD Caviar Black 1TB SATA 3.
 
Deuce
2012-02-08 00:49:41
príspevok od: dramatiq
nehovorim ze je to nemozne, urcite to je omnoho lepsie ako na core2duo, ale UPLNE v pohode to nie je, aku mas grafiku (resp zalezi na nej pri ACR vobec)? napr ak mas viac vrstiev uprav na sebe + grad + vinetacia tak spravit orez uz zacina byt trosku kostrbate..
Pod lampou je najväčšia tma. Čo tak skúsiť nový (už aj 64 bit) Nikon Capture NX 2.3 ??? Niekde som videl test-porovnanie NC NX 2.3.0 vs ACR a výsledok bol prekvapivý v prospech NC NX 2.3.0
A ešte ohľadom 36MPx, tu je malý testík ... http://www.luminescentphoto.com/blog/2011/12/20/nikon-capture-nx-2-3-performance-review/
 
blondak
2012-02-08 03:35:55
príspevok od: Karol Srnec
Chvalabohu, ja som pripraveny. Na tento fotak som cakal takmer rok, pocas ktoreho som vymenil takmer vsetky objektivy za nove. Stacilo by mi aj mensie rozlisenie (18-24 MPx). Nikon ale asi mysli do budnucna, predsa len v tejto triede sa neinovuje kazdy rok.
Uvidime, mozno maju nieco v zalohe. Mozno sa dockame nastupcu D300 uz v full formatovom prevedeni (16 -18 MPx) a D7000 tak bude TOP APS-C.
Karol, tušíte v ephote niečo o nástupcovi D300s?? Mňa D800 neláka, chcem D3 (možno) vylepšiť na D3s, ale čakám jak na spasenie na "druhé" poriadne telo, D7000 neostrí ani bohovi!! Ľutujem, že som sa zbavil starej dobrej "Tristofky"... Žiadne info neviem vypátrať a páni z Nikonu nevedia a nepovedia Dík
 
tomis.ales
2012-02-08 08:59:19
príspevok od: haplo602
jasne .... a co okrem mechanickych casti nieje spojene s novym snimacom ?

meranie expozicie ? na D700 bolo zle/pomale ?? AF senzor je uplne ten isty. uzavierka ? x-sync 1/250 ako na D700. 1/8000 ako na D700. co sa realne zmenilo ?

video ? suvisi s novym chipom. procesor ? suvisi s novym chipom (viac dat potrebuje viac vykonu) a mozem pokracovat. konektory ? myslis tie suvisiace s videom ?

bavime sa stale o fotoaparate alebo o videokamere ? lebo tie dve funkcie vobec nesuvisia. na 1080p video nepotrebujes 36MP chip a usetris este aj an procesore atd ...

pozri sa na ten fotak realne. co okrem 36MPx chipu by ta presvedcilo ze si mas kupit D800 a nie D700 ????? mna nic.
Tato otazka sice nebola na mna ale co uz.
Co by mna presvedcilo okrem 36mega cipu:
- slot na dve karty, mam nocnu moru z toho ze sa mi pokazi karta na nejakom dolezitom foteni
- 100% hladacik, konecnee
- vacsi kruhovy volic
- mensi a lahsi
- + urcite este nejake veci o ktorych zatial neviem
Ale neviem ci to pre mna stoji za 3 litre. Video ma nezaujima, skor som bol hotovy mat verziu bez AA filtra.

12 mega na D700 je malo a 36 sa mi zda zase moc, ale ak sa da ulozit aj mensi raw ako 36mega, tato poznamka neplati
 
Pospo
2012-02-08 09:50:32
príspevok od: tomis.ales
Tato otazka sice nebola na mna ale co uz.
Co by mna presvedcilo okrem 36mega cipu:
- slot na dve karty, mam nocnu moru z toho ze sa mi pokazi karta na nejakom dolezitom foteni
- 100% hladacik, konecnee
- vacsi kruhovy volic
- mensi a lahsi
- + urcite este nejake veci o ktorych zatial neviem
Ale neviem ci to pre mna stoji za 3 litre. Video ma nezaujima, skor som bol hotovy mat verziu bez AA filtra.

12 mega na D700 je malo a 36 sa mi zda zase moc, ale ak sa da ulozit aj mensi raw ako 36mega, tato poznamka neplati
Mozes si vybrat 7360 x 4912, 6144 x 4912, 6144 x 4080, 5520 x 3680, 4800 x 3200, 4608 x 3680, 4608 x 3056, 3680 x 2456, 3600 x 2400, 3072 x 2456, 3072 x 2040, 2400 x 1600 ... myslim ze volic image quality (imho doteraz nazbytocnejsie tlacitko na Nikonoch), konecne dava zmysel.
 
tadzesi
2012-02-08 10:07:20
príspevok od: Deuce
Pod lampou je najväčšia tma. Čo tak skúsiť nový (už aj 64 bit) Nikon Capture NX 2.3 ??? Niekde som videl test-porovnanie NC NX 2.3.0 vs ACR a výsledok bol prekvapivý v prospech NC NX 2.3.0
A ešte ohľadom 36MPx, tu je malý testík ... http://www.luminescentphoto.com/blog/2011/12/20/nikon-capture-nx-2-3-performance-review/
Ten NX? Mas vyskusany? Zanevrel som na neho pred skoro 2ma rokmi. LR o poznanie rychlejsie fungoval. NX pocitovo lepsie priostroval a celkovo stavnatejsie spracuvaval RAW. Pomalost bola neunosna. Asi mu dam jednu sancu.
 
duroslav
2012-02-08 10:29:44
príspevok od: Pospo
Mozes si vybrat 7360 x 4912, 6144 x 4912, 6144 x 4080, 5520 x 3680, 4800 x 3200, 4608 x 3680, 4608 x 3056, 3680 x 2456, 3600 x 2400, 3072 x 2456, 3072 x 2040, 2400 x 1600 ... myslim ze volic image quality (imho doteraz nazbytocnejsie tlacitko na Nikonoch), konecne dava zmysel.
Mám taký dojem že nastavenie rozlíšenia sa týka iba JPEG-ov. Raw sa ukladá v plnom rozlíšení.
 
Miro Bartánus
2012-02-08 10:45:26
príspevok od: duroslav
Mám taký dojem že nastavenie rozlíšenia sa týka iba JPEG-ov. Raw sa ukladá v plnom rozlíšení.
NEF ide aj pre 1.2 a 1.5 crop, 25MPix a 15MPix cca
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-02-08 11:05:10
príspevok od: Deuce
Pod lampou je najväčšia tma. Čo tak skúsiť nový (už aj 64 bit) Nikon Capture NX 2.3 ??? Niekde som videl test-porovnanie NC NX 2.3.0 vs ACR a výsledok bol prekvapivý v prospech NC NX 2.3.0
A ešte ohľadom 36MPx, tu je malý testík ... http://www.luminescentphoto.com/blog/2011/12/20/nikon-capture-nx-2-3-performance-review/
presne, technicky je Capture NX alebo Capture ONE jednodzančne jednotka aj podla mna na RAW z nikonu, ergonomiou a rychlostou je LR na tom ale lepšie, výstup má možno o 5% horší čiže to ovládanie a pomalosť NX mi za to nestojí. Ak potrebujem upravit 50-100 fotiek jednoznačne LR. ak 5 čo najkvalitnejšie e tak NX.
 
Flodur
2012-02-08 11:15:10
príspevok od: Deuce
Presne to iste. Fotím virtuálky s D90. Niekedy spájam aj z NEF a nemám problém. Akurát pri tvorbe HDR (27 snímkov) mi spájal soft panorámu cca 50min. Vyriešil som to zhruba pred mesiacom novým systémovým diskom (Corsair Force Series™ GT 120GB SATA 3) a teraz mi panorámu spoji za cca 8min. A to ešte môžem robiť aj iné veci - multitasking funguje bez problému. PC je Intel i5 2500K otvorená na 5,4GHZ, 4 GB RAM 1600 Corsair Dominator, VGA Asus ENGTX560 Ti DCII TOP/2DI/1GD5, doska Asus P8Z68 DELUXE a disk pre data WD Caviar Black 1TB SATA 3.
Mal si radšej kúpiť viac RAM, systém ti svapuje pri tak malej ramke, na klasické HDD je to pomalé, na SSD to ide rýchlo a preto sa ti zvýšila rýchlosť. Chudák SSD som zvedavý koľko ti vydrží pri toľkých zápisoch. A čím chladíš ten procák?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-02-08 11:29:38
D800 bude stat 2699€. Predaj sa ma zacat v marci.
 
dramatiq
2012-02-08 11:30:50
príspevok od: maraou
D800 poskytuje rozliseni 15Mpx v DX rezimu, Nikon D7000 ( 1 rok stary DX 16Mpx) poskytuje obraz na temer na urovni 3 roky stareho D700 (FX 12Mpx).

Pochybuji teda, ze tento strojek bude v kvalite vystupu jakkoli zaostavat za vynikajicim D700.

[Spekulace]
Pokud D800E verze bez AA filtru, umozni ukladat 12Mpx RAW (36/3kanaly R,G,B) takovym zpusobem, ze z kazde bunky R,G,B, vlozi do pixelu skutecnou hodnotu a ne interpolovanou. Pak se o kvalitu fotek pri Hi-ISO uz vubec nebojim. Nehlede na to, ze takovy RAW se bude dat velice dobre zpetne interpolovat na vysoke rozliseni (viz. princip vysokeho rozliseni u FOVEON X3). A to by byla vskutku zajimava technologie. Hmm...
reagujem na cast "Spekulace", ktora ma zaujala.

Aj ja som si to myslel ze to bude nejako podobne ako popisujes ale realita je trosku inde a toto neplati (aspon zatial) "RAW se bude dat velice dobre zpetne interpolovat na vysoke rozliseni"

Na 5D2 sa ocakavalo ze sRAW bude urcite aspon na urovni 12MP predchodcu > ale nestalo sa tak (na DPrev je to vidiet pri priamom porovnani) a musim povedat ze tento rezim pouzijem vacsinou iba nudzovo. > http://www.dpreview.com/reviews/canoneos5Dmarkii/page37.asp

Realne je tento vystup na urovni 7Mpix, co ale nastastie neznamena ze je nepouzitelny. Dalsia vec -pri dlhsom skumani si clovek moze vsimnut rozne chyby aliasingu na fotkach (co mi vadi este viac ako rozlisenie).. cize pre mna je tento rezim na canone mierne nedotiahnuty..
 
Deuce
2012-02-08 11:51:52
príspevok od: Flodur
Mal si radšej kúpiť viac RAM, systém ti svapuje pri tak malej ramke, na klasické HDD je to pomalé, na SSD to ide rýchlo a preto sa ti zvýšila rýchlosť. Chudák SSD som zvedavý koľko ti vydrží pri toľkých zápisoch. A čím chladíš ten procák?
Skúšal som pridať ďalších 8GB RAM a nepomohlo. Na SSD mám 3 roky záruku. Ak vydrží tri roky, potom OK a jeho hodnota bude nula-prd. Ak sa pokazí, výmena za iný kus, ak bude na trhu. Ak nie, za vrátené peniaze kúpim druhý. Ohľadne výdrže SSD: každým rokom sa technológia zlepšuje a to čo platilo pred dvoma rokmi, už na šťastie neplatí. CPU chladím Corsair CPU Cooling™ Hydro Series H60, 120mm vent. Tých ušetrených 40-45 minút mi stojí za 180,- € pri tvorbe virtuálnych prehliadok.
 
sunajn
2012-02-08 11:58:01
príspevok od: IceDive1
Mozno aj takej sa dockas. Ja osobne mam tehlicky radsej v trezore ak na krku.
...sa máš... ja nemám ani trezor!
 
sunajn
2012-02-08 12:00:03
príspevok od: balazovic.lubos
a čože si už prišiel na to, kde na to vziať ? . 10.1. sme sa tešili, koľko noviniek, aké pecky ( pri Fujifilm X-Pro1 ) a aj hľa, ďalšia pecka a nápor na pudilár .
No neprišiel, ale keď budem veľký, tak na to prídem
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-02-08 13:02:00
príspevok od: dramatiq
reagujem na cast "Spekulace", ktora ma zaujala.

Aj ja som si to myslel ze to bude nejako podobne ako popisujes ale realita je trosku inde a toto neplati (aspon zatial) "RAW se bude dat velice dobre zpetne interpolovat na vysoke rozliseni"

Na 5D2 sa ocakavalo ze sRAW bude urcite aspon na urovni 12MP predchodcu > ale nestalo sa tak (na DPrev je to vidiet pri priamom porovnani) a musim povedat ze tento rezim pouzijem vacsinou iba nudzovo. > http://www.dpreview.com/reviews/canoneos5Dmarkii/page37.asp

Realne je tento vystup na urovni 7Mpix, co ale nastastie neznamena ze je nepouzitelny. Dalsia vec -pri dlhsom skumani si clovek moze vsimnut rozne chyby aliasingu na fotkach (co mi vadi este viac ako rozlisenie).. cize pre mna je tento rezim na canone mierne nedotiahnuty..
ano sRAW je uplne bez detailov na 5D II fakt tak na nudzu alebo produkty do eshopu. este..
 
simonross
2012-02-08 13:24:10
toto video stoji za pozretie:

http://www.digital-photography-school.com/view-a-short-film-shot-on-the-new-nikon-d800-dslr?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+DigitalPhotographySchool+%28Digital+Photography+School%29
 
slavmiro
2012-02-08 20:21:05
Dnes na prezentacii I AM NIKON v ProLaika-e bolo dobre.

D4 a 2x D800 boli k dispozicii, bohuzial bez moznosti fotenia na vlastne karty koli zatial neoficialnemu firmware v nich. Boli aj AF-S 85/1.4, AF-S 85/1.4 atd. Pan Matunak rozpraval dobre a dlho, k otazke EV rozsahu si budeme musiet pockat na DxO Labs. Slubil vsak ze momentalne 13.7EV by malo byt posunute niekam k 15EV, nuz nechajme sa prekvapit.

Zla sprava, odlahcena rychla FF zrkadlovka a-la D700s nebude, tak isto o nastupcovi D300s nic
noveho. Bol som tam s 2mi kamosmi a to sme tvorili 20% publika..

P.S. Julo, nabuduce to tam ozvucte/odhlucnite nejako lepsie.
 
tomatito
ocenenie redakciou 2012-02-08 20:41:17
príspevok od: Robert Simeg
hm, s niecim podobnym pride aj canon zrejme
no to dufam ze nie...
 
tadzesi
2012-02-08 22:00:17
príspevok od: tomis.ales
Tato otazka sice nebola na mna ale co uz.
Co by mna presvedcilo okrem 36mega cipu:
- slot na dve karty, mam nocnu moru z toho ze sa mi pokazi karta na nejakom dolezitom foteni
- 100% hladacik, konecnee
- vacsi kruhovy volic
- mensi a lahsi
- + urcite este nejake veci o ktorych zatial neviem
Ale neviem ci to pre mna stoji za 3 litre. Video ma nezaujima, skor som bol hotovy mat verziu bez AA filtra.

12 mega na D700 je malo a 36 sa mi zda zase moc, ale ak sa da ulozit aj mensi raw ako 36mega, tato poznamka neplati
Preco je 12 mega malo? Koli kropovaniu, alebo koli tlaci? Ak koli tlaci, tak 12 mega postaci na A1 format. Tlacis vela formatov A1 a potrebujes este vatsi rozmer?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-02-08 22:44:28
príspevok od: tadzesi
Preco je 12 mega malo? Koli kropovaniu, alebo koli tlaci? Ak koli tlaci, tak 12 mega postaci na A1 format. Tlacis vela formatov A1 a potrebujes este vatsi rozmer?
Tu nejde o nejake DPI. 12 MPX nestaci na zosnimanie drobnych detailov, akymi su pory pokozky, tenke vetvicky v krajine a pod. Dava to aj vacsi priestor pre retus, aj ked to potom napr. aj zmensis.
 
Tono
2012-02-08 22:46:38
príspevok od: slavmiro
Dnes na prezentacii I AM NIKON v ProLaika-e bolo dobre.

D4 a 2x D800 boli k dispozicii, bohuzial bez moznosti fotenia na vlastne karty koli zatial neoficialnemu firmware v nich. Boli aj AF-S 85/1.4, AF-S 85/1.4 atd. Pan Matunak rozpraval dobre a dlho, k otazke EV rozsahu si budeme musiet pockat na DxO Labs. Slubil vsak ze momentalne 13.7EV by malo byt posunute niekam k 15EV, nuz nechajme sa prekvapit.

Zla sprava, odlahcena rychla FF zrkadlovka a-la D700s nebude, tak isto o nastupcovi D300s nic
noveho. Bol som tam s 2mi kamosmi a to sme tvorili 20% publika..

P.S. Julo, nabuduce to tam ozvucte/odhlucnite nejako lepsie.
nemohol som prist , byvam dost daleko , ale dik za "report" . tiez ma zaujima D800 a "nastupca" D300/D700 , co pride ? tot tazke rozhodovanie momentalne .
 
tadzesi
2012-02-09 06:52:52
príspevok od: Karol Srnec
Tu nejde o nejake DPI. 12 MPX nestaci na zosnimanie drobnych detailov, akymi su pory pokozky, tenke vetvicky v krajine a pod. Dava to aj vacsi priestor pre retus, aj ked to potom napr. aj zmensis.
Ano, suhlas. Po ohlaseni D4 som uvazoval kde by ma D4 posunula. Pozeral som sa po jazdenom stredofotmate koli megapixelom a hlavne koli detailom. Investicie znacne. Zabudol som. D800 je rozumne, a oproti stredoformatu lacne riesenie. ked uz clovek ma zopar top Nikon skiel. Sport nefotim.

Ina kapusta su data. Ak pojdes nafotit svadbu, tak s D800 nafotis dolezite veci a s D700 ostatnu reportaz. Asi nehrozi aby niekto nacvakal celu svadbu S D800, 700-1000+ fotiek do RAW, potom to spracuvaval a foto vo full velkosti daval na 4x DL DVD svadobcanom. Sice, co zakaznik chces a hlavne ak to zaplati, tak preco nie, ze.

 
psykora2
2012-02-09 10:07:16
príspevok od: tadzesi
Ano, suhlas. Po ohlaseni D4 som uvazoval kde by ma D4 posunula. Pozeral som sa po jazdenom stredofotmate koli megapixelom a hlavne koli detailom. Investicie znacne. Zabudol som. D800 je rozumne, a oproti stredoformatu lacne riesenie. ked uz clovek ma zopar top Nikon skiel. Sport nefotim.

Ina kapusta su data. Ak pojdes nafotit svadbu, tak s D800 nafotis dolezite veci a s D700 ostatnu reportaz. Asi nehrozi aby niekto nacvakal celu svadbu S D800, 700-1000+ fotiek do RAW, potom to spracuvaval a foto vo full velkosti daval na 4x DL DVD svadobcanom. Sice, co zakaznik chces a hlavne ak to zaplati, tak preco nie, ze.

uvazujem rovnako,ked som pred vyse rokom pri uceni sa retuse portretu pracoval podla videa s fotkou z Hassebladu s rozlisenim 37MPx tak som si uvedomil preco je potrebne velke rozlisenie, navyse mam doma profi fotoploter do formatu A1 a 36MPx je vlastne format pre tlac zhruba A2, tym nechcem povedat ze vystup z 12 MPx nie je mozne vytlacit vo vynikajucej kvalite, ale pri krajinarskej a atelierovej fotografii je vzdy vyhodou neinterpolovane rozlisenie aj vzhladom na pohodlnu a menej destrukcnu retus ako pisal Karol, vyhodu D800 vidim napr. aj v tom ze fotky s crop faktorom 1.5 maju rozlisenie az 15Mpx, cize je mozne vyuzit aj svetelne portretne alebo tele skla s DX formatu, dalsiu velku vyhodu vidim v podpore AF az do clony F8 ako ma D4 a samozrejme v 16-bitovom spracovani obrazu, co sa tyka toho ze tu kazdy narieka nad PC a HDD tak ja napr. dost casto interpolujem a spracovavam fotografie az do formatu A1 na dnes uz da sa povedat starej sunke a da sa to, navyse ked budu RAW fotky zaberat na disku okolo 80MB dobre si rozmyslim ktoru si ponecham a ktoru hned vysypem do kosa , este prikladam link na fotos z d800 pri vysokom ISO http://mansurovs.com/nikon-d800-high-iso-image-samples
 
Matej Michalik
ocenenie redakciou 2012-02-09 10:39:36
Sakra, to bude iny stroj, tesim sa na prve recenzie..
 
rica
2012-02-09 12:05:15
príspevok od: Karol Srnec
Tu nejde o nejake DPI. 12 MPX nestaci na zosnimanie drobnych detailov, akymi su pory pokozky, tenke vetvicky v krajine a pod. Dava to aj vacsi priestor pre retus, aj ked to potom napr. aj zmensis.
Póry pokožky nepotrebujem... tenké vetvičky aj hej , ale riešim teraz aparát na fotenie / digitalizáciu muzeálnych a galerijných predmetov, príp rukopisov a pod. bude postačovať D700 s 17-35/2,8 + 50/1,4 + 105micro alebo trvať na D800? Ak sa bude niečo z toho tlačiť, tak do A3. Poradíte niekto?
Dúfam, že sa tento príspevok neobjaví 2x, nejak mi zblbol komp.
 
Marek Janicko
2012-02-09 12:18:09
príspevok od: rica
Póry pokožky nepotrebujem... tenké vetvičky aj hej , ale riešim teraz aparát na fotenie / digitalizáciu muzeálnych a galerijných predmetov, príp rukopisov a pod. bude postačovať D700 s 17-35/2,8 + 50/1,4 + 105micro alebo trvať na D800? Ak sa bude niečo z toho tlačiť, tak do A3. Poradíte niekto?
Dúfam, že sa tento príspevok neobjaví 2x, nejak mi zblbol komp.
Ak by som sa zaoberal takou dolezitou pracou, ktora ostane naveky, ako dedicstvo pre dalsiu generaciu bral by som to najvykonejsie v tejto dobe a samozrejme co rozpocet dovoli.

Co sa tyka objektivov uprednostnil by som pevny s najmensou deformaciou a aberaciou obrazu. Svetelenost je az druhorada pokial pises, ze fotenie bude prebiehat na serioznej urovni a mal by si zaroven venovat pozornost kvalitnemu umelemu osvetlleniu.
 
rica
2012-02-09 12:25:54
príspevok od: Marek Janicko
Ak by som sa zaoberal takou dolezitou pracou, ktora ostane naveky, ako dedicstvo pre dalsiu generaciu bral by som to najvykonejsie v tejto dobe a samozrejme co rozpocet dovoli.

Co sa tyka objektivov uprednostnil by som pevny s najmensou deformaciou a aberaciou obrazu. Svetelenost je az druhorada pokial pises, ze fotenie bude prebiehat na serioznej urovni a mal by si zaroven venovat pozornost kvalitnemu umelemu osvetlleniu.
No kdesi som sa dočítal, že tá 17-35 je na na úrovni pevných skiel - iste že by som najradšej bral pevné, ale to ma asi pošlú do pr... - aj keď to ma asi pošlú tak či tak
Takže D800?

 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-02-09 13:00:18
príspevok od: rica
Póry pokožky nepotrebujem... tenké vetvičky aj hej , ale riešim teraz aparát na fotenie / digitalizáciu muzeálnych a galerijných predmetov, príp rukopisov a pod. bude postačovať D700 s 17-35/2,8 + 50/1,4 + 105micro alebo trvať na D800? Ak sa bude niečo z toho tlačiť, tak do A3. Poradíte niekto?
Dúfam, že sa tento príspevok neobjaví 2x, nejak mi zblbol komp.
Je to speciale urcenie. V takomto pripade sa postupuje tak, ze to vyskusas. Odkial si to zapozicat, to uz sa ma nepytaj 17-35 je vyborny objektiv ale skor na film. Na digital patri 14-24/2,8.
 
rica
2012-02-09 13:06:58
príspevok od: Karol Srnec
Je to speciale urcenie. V takomto pripade sa postupuje tak, ze to vyskusas. Odkial si to zapozicat, to uz sa ma nepytaj 17-35 je vyborny objektiv ale skor na film. Na digital patri 14-24/2,8.
14-24 bol na zozname prvý, ale v tom prípade by som musel dať kúpiť aj 35ku... Asi budem chcieť veľa, ale ktorú kombináciu by ste uprednostnili : d700 + 14-24 + 35 alebo d800 + 17-35 ?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-02-09 13:14:27
príspevok od: rica
14-24 bol na zozname prvý, ale v tom prípade by som musel dať kúpiť aj 35ku... Asi budem chcieť veľa, ale ktorú kombináciu by ste uprednostnili : d700 + 14-24 + 35 alebo d800 + 17-35 ?
Zalezi od pouzitia. Stocne neviem, co je pre teba lepsie. Fotis specialny odbor a v nom musis byt odbornikom ty a radit mne, keby som to chcel robit.
 
rica
2012-02-09 13:26:34
príspevok od: Karol Srnec
Zalezi od pouzitia. Stocne neviem, co je pre teba lepsie. Fotis specialny odbor a v nom musis byt odbornikom ty a radit mne, keby som to chcel robit.
Veci sa majú tak, že zatiaľ robím len digit rukopisov - tam je klasika skener, veľké formáty foto. Tu viem, čo mám požadovať, myslím, že tu by d700 + menované objektívy v poho stíhali a tu by som Vám vedel aj radiť.. Ale 3D objekty ako nábytok, knihy, staré perá a kalamáre a pod - to nemám páru.
Na foto ste odborník Vy, preto sa pýtam - nielen Vás samozrejme. Každú radu k veci privítam.
 
Pospo
2012-02-09 13:32:29
príspevok od: psykora2
uvazujem rovnako,ked som pred vyse rokom pri uceni sa retuse portretu pracoval podla videa s fotkou z Hassebladu s rozlisenim 37MPx tak som si uvedomil preco je potrebne velke rozlisenie, navyse mam doma profi fotoploter do formatu A1 a 36MPx je vlastne format pre tlac zhruba A2, tym nechcem povedat ze vystup z 12 MPx nie je mozne vytlacit vo vynikajucej kvalite, ale pri krajinarskej a atelierovej fotografii je vzdy vyhodou neinterpolovane rozlisenie aj vzhladom na pohodlnu a menej destrukcnu retus ako pisal Karol, vyhodu D800 vidim napr. aj v tom ze fotky s crop faktorom 1.5 maju rozlisenie az 15Mpx, cize je mozne vyuzit aj svetelne portretne alebo tele skla s DX formatu, dalsiu velku vyhodu vidim v podpore AF az do clony F8 ako ma D4 a samozrejme v 16-bitovom spracovani obrazu, co sa tyka toho ze tu kazdy narieka nad PC a HDD tak ja napr. dost casto interpolujem a spracovavam fotografie az do formatu A1 na dnes uz da sa povedat starej sunke a da sa to, navyse ked budu RAW fotky zaberat na disku okolo 80MB dobre si rozmyslim ktoru si ponecham a ktoru hned vysypem do kosa , este prikladam link na fotos z d800 pri vysokom ISO http://mansurovs.com/nikon-d800-high-iso-image-samples
Celkom pekna debata sa tam zvrhla ohladom high ISO performance.
 
psykora2
2012-02-09 14:09:25
príspevok od: Pospo
Celkom pekna debata sa tam zvrhla ohladom high ISO performance.
ano, pre mna osobne je ten sum na ISO 6400 uplne v pohode a ked som to prehnal cez noise ninju tak to bolo super, nieco podobne co vidavam na vystupoch z 5dmk2 s normalnym ISO, cize menej detailov(mam dojem ze canon odsumuje este pred ulozenim do rawu alebo pouziva nejaky filter na to), ostre hrany, osobne si ale myslim ze vyssie iso budem vyuzivat minimalne(v podstate len na reportaze v slabom osvetleni), davam totiz prednost stativu vsade kde to je mozne
 
psykora2
2012-02-09 14:19:51
príspevok od: rica
14-24 bol na zozname prvý, ale v tom prípade by som musel dať kúpiť aj 35ku... Asi budem chcieť veľa, ale ktorú kombináciu by ste uprednostnili : d700 + 14-24 + 35 alebo d800 + 17-35 ?
ja osobne by som bral d800+16-35/4VR, je tam sice vyssie skreslenie ale to sa da lahko ostranit v LR, pre mna ma vacsi vyznam VR a moznost pouzitia filtrov
 
oksyd
2012-02-09 15:08:08
príspevok od: rica
Veci sa majú tak, že zatiaľ robím len digit rukopisov - tam je klasika skener, veľké formáty foto. Tu viem, čo mám požadovať, myslím, že tu by d700 + menované objektívy v poho stíhali a tu by som Vám vedel aj radiť.. Ale 3D objekty ako nábytok, knihy, staré perá a kalamáre a pod - to nemám páru.
Na foto ste odborník Vy, preto sa pýtam - nielen Vás samozrejme. Každú radu k veci privítam.
TS objektiv?
 
Budy
2012-02-09 23:25:05
príspevok od: psykora2
uvazujem rovnako,ked som pred vyse rokom pri uceni sa retuse portretu pracoval podla videa s fotkou z Hassebladu s rozlisenim 37MPx tak som si uvedomil preco je potrebne velke rozlisenie, navyse mam doma profi fotoploter do formatu A1 a 36MPx je vlastne format pre tlac zhruba A2, tym nechcem povedat ze vystup z 12 MPx nie je mozne vytlacit vo vynikajucej kvalite, ale pri krajinarskej a atelierovej fotografii je vzdy vyhodou neinterpolovane rozlisenie aj vzhladom na pohodlnu a menej destrukcnu retus ako pisal Karol, vyhodu D800 vidim napr. aj v tom ze fotky s crop faktorom 1.5 maju rozlisenie az 15Mpx, cize je mozne vyuzit aj svetelne portretne alebo tele skla s DX formatu, dalsiu velku vyhodu vidim v podpore AF az do clony F8 ako ma D4 a samozrejme v 16-bitovom spracovani obrazu, co sa tyka toho ze tu kazdy narieka nad PC a HDD tak ja napr. dost casto interpolujem a spracovavam fotografie az do formatu A1 na dnes uz da sa povedat starej sunke a da sa to, navyse ked budu RAW fotky zaberat na disku okolo 80MB dobre si rozmyslim ktoru si ponecham a ktoru hned vysypem do kosa , este prikladam link na fotos z d800 pri vysokom ISO http://mansurovs.com/nikon-d800-high-iso-image-samples
Tak takto dako, to veru i bude..a este jeden link :
http://cmphotography.com/blog.cfm
 
blondak
2012-02-10 06:22:23
Nevie niekto poradiť čo je s nástupcom D300s, kedy by to mohli predstaviť?? Vraj už nejaké info bolo keď ohlasovali príchod D800...a v Nikon call centre v Dubline (keďže sa chlapcom zo slov. a českého Nikonu normálne nedovoláš...) mi chlapík povedal, že D300s a D700 sa už prestali vyrábať ta nevím
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-02-10 07:12:30
príspevok od: blondak
Nevie niekto poradiť čo je s nástupcom D300s, kedy by to mohli predstaviť?? Vraj už nejaké info bolo keď ohlasovali príchod D800...a v Nikon call centre v Dubline (keďže sa chlapcom zo slov. a českého Nikonu normálne nedovoláš...) mi chlapík povedal, že D300s a D700 sa už prestali vyrábať ta nevím
Na tlacovke sme sa pytali, ci su tieto modely uz zrusene, V Nikone CZ/SK ale nemaju o tom ziadnu spravu.
 
Photograph33
2012-02-10 09:17:57
príspevok od: Karol Srnec
D800 bude stat 2699€. Predaj sa ma zacat v marci.
takze uz len pockat do marca........plus k tomu pripocitame objektiv 24-70mm 2.8.....plus nahradna bateria........cize okolo 4200-4400 eu spolu........len dufam ze Japonci zas nebudu mat nejake problemy...../napr nikon D7000 nie je na sk ani v madarsku na skladoch uz dobre 2 mesiace/
 
Pospo
2012-02-10 09:34:29
príspevok od: Photograph33
takze uz len pockat do marca........plus k tomu pripocitame objektiv 24-70mm 2.8.....plus nahradna bateria........cize okolo 4200-4400 eu spolu........len dufam ze Japonci zas nebudu mat nejake problemy...../napr nikon D7000 nie je na sk ani v madarsku na skladoch uz dobre 2 mesiace/
Entry levely zrkadloviek sa vyrabaju v Thajsku, kde im to vytopilo. FF je made in Japan, takze dostupne by mali byt. Jedine ze by iny iny problem (viz. delay D4 koli zlemu firmwaru).
 
JOK3R
2012-02-10 11:41:07
príspevok od: Karol Srnec
Na tlacovke sme sa pytali, ci su tieto modely uz zrusene, V Nikone CZ/SK ale nemaju o tom ziadnu spravu.
Ja dúfam že nástupca D300s ešte príde, ale fakt neviem čím okrem lepšieho AF a mierne lepšou ergonómiou po D7000 ešte dokáže prekvapiť. Zrušiť radu 300 predsa nikon nemôže, nemal by v DX triede žiadny profi prístroj. Veľa profíkov fotografov používa DX, hlavne športoví kvôli cropu.
 
Marek Janicko
2012-02-10 12:19:15
príspevok od: JOK3R
Ja dúfam že nástupca D300s ešte príde, ale fakt neviem čím okrem lepšieho AF a mierne lepšou ergonómiou po D7000 ešte dokáže prekvapiť. Zrušiť radu 300 predsa nikon nemôže, nemal by v DX triede žiadny profi prístroj. Veľa profíkov fotografov používa DX, hlavne športoví kvôli cropu.
Neboj bude. D7000 v takej podobe, ako je dnes patri do amaterskej rady,takze Dx00 radu musia doplnit. Nastupca D300s by mal prist na jesen, skor nie.
 
blondak
2012-02-10 13:05:40
príspevok od: Karol Srnec
Na tlacovke sme sa pytali, ci su tieto modely uz zrusene, V Nikone CZ/SK ale nemaju o tom ziadnu spravu.
Oni mi, čo sa týka info, pripadajú úplne mimo...
 
blondak
2012-02-10 13:09:27
príspevok od: Marek Janicko
Neboj bude. D7000 v takej podobe, ako je dnes patri do amaterskej rady,takze Dx00 radu musia doplnit. Nastupca D300s by mal prist na jesen, skor nie.
Ja si bohužiaľ tiež myslím, že o mesiac po D800 to nebude, už 2 mesiace o tom žiadna info, ale počul som, že na tlačovke v Írsku pri predstavení D4 bola "D400" spomínaná spolu s D800...a čítal som aj to, že možno by s "D400" chcel Nikon ešte stihnúť Olympiádu v Londýne...tak ja fakt neviem
 
Marek Janicko
2012-02-10 13:30:03
príspevok od: blondak
Ja si bohužiaľ tiež myslím, že o mesiac po D800 to nebude, už 2 mesiace o tom žiadna info, ale počul som, že na tlačovke v Írsku pri predstavení D4 bola "D400" spomínaná spolu s D800...a čítal som aj to, že možno by s "D400" chcel Nikon ešte stihnúť Olympiádu v Londýne...tak ja fakt neviem
Bohuzial to je marketing a plan, kedy co vypustia na trh je uz davno stanoveny, tak aby produkoval co najvacsie zisky.
 
Photograph33
2012-02-10 13:30:20
chlapci moji....nemyslite....kupujte a fotit....... .....tiez na D800 som cakal do augusta minuleho roku.....a z nicoho nic sa objavila hned po D4ke........
 
blondak
2012-02-10 13:41:36
príspevok od: Photograph33
chlapci moji....nemyslite....kupujte a fotit....... .....tiez na D800 som cakal do augusta minuleho roku.....a z nicoho nic sa objavila hned po D4ke........
pre mňa veľmi D800 nie je, mám D3 od nova, ešte ju čaká veľa roboty, chcem len vymeniť druhé telo - D7000, nie som spokojný hlavne s ostrením...kdeže je moja stará dobrá D300-ka... preto čakám na "D400", alebo ako to pomenujú, ak dôjde
 
Photograph33
2012-02-10 14:15:42
príspevok od: blondak
pre mňa veľmi D800 nie je, mám D3 od nova, ešte ju čaká veľa roboty, chcem len vymeniť druhé telo - D7000, nie som spokojný hlavne s ostrením...kdeže je moja stará dobrá D300-ka... preto čakám na "D400", alebo ako to pomenujú, ak dôjde
tak D3ka je skutocne vynikajuci stroj........ten to musi sluzit este naozaj velmi dlho.......preco nespokojnost s D7000?..ja osobne som ju chcel kupovat....vsade ju chvalia........:-O
 
Robco
2012-02-10 15:43:42
Vie niekto aku rychlu CF kartu treba na natacanie videa u D800?? Staci 30MB/s? 60MB/s?
 
blondak
2012-02-10 15:46:54
hm, neostrí a neostrí samo že mám už iné nároky, ak používam aj D3, to je stroj z inej planéty, ale ten af systém na D7000 je podla mňa slabý...že je pomalší by som pochopil, a pri af-c nie tak presný, ale robí mi nepresne asi so všetkým objektívmi, ktoré som tam mal nasadené, a čo je najhoršie, robí mi backfokus asi od vzdialenosti 5 metrov...tie isté objektívy sú na D3 bezy chyby...a nenastavíš to, lebo ak to posuniem, robí zasa na 2-3 metre frontfokus...takže výmena...
 
zajo79
2012-02-10 16:09:04
príspevok od: blondak
hm, neostrí a neostrí samo že mám už iné nároky, ak používam aj D3, to je stroj z inej planéty, ale ten af systém na D7000 je podla mňa slabý...že je pomalší by som pochopil, a pri af-c nie tak presný, ale robí mi nepresne asi so všetkým objektívmi, ktoré som tam mal nasadené, a čo je najhoršie, robí mi backfokus asi od vzdialenosti 5 metrov...tie isté objektívy sú na D3 bezy chyby...a nenastavíš to, lebo ak to posuniem, robí zasa na 2-3 metre frontfokus...takže výmena...
co takto poslat ju do servisu?
 
Photograph33
2012-02-10 16:16:13
príspevok od: blondak
hm, neostrí a neostrí samo že mám už iné nároky, ak používam aj D3, to je stroj z inej planéty, ale ten af systém na D7000 je podla mňa slabý...že je pomalší by som pochopil, a pri af-c nie tak presný, ale robí mi nepresne asi so všetkým objektívmi, ktoré som tam mal nasadené, a čo je najhoršie, robí mi backfokus asi od vzdialenosti 5 metrov...tie isté objektívy sú na D3 bezy chyby...a nenastavíš to, lebo ak to posuniem, robí zasa na 2-3 metre frontfokus...takže výmena...
tak toto je naozaj neprijemne, na D7000 som cital vsade chvalu, preto som ju chcel ako zalozne telo, mam D90 ku....ale som uplne preskocil zivotnost uzavierky, cize kazdu chvilku moze povedat ze KONIEC..... ......zatial je moj favorit na kupu nova D800ka ale mozno sa niekde objavi na predaj aj pouzita D3S za dobru cenu......
 
Marek Janicko
2012-02-10 16:47:51
príspevok od: blondak
hm, neostrí a neostrí samo že mám už iné nároky, ak používam aj D3, to je stroj z inej planéty, ale ten af systém na D7000 je podla mňa slabý...že je pomalší by som pochopil, a pri af-c nie tak presný, ale robí mi nepresne asi so všetkým objektívmi, ktoré som tam mal nasadené, a čo je najhoršie, robí mi backfokus asi od vzdialenosti 5 metrov...tie isté objektívy sú na D3 bezy chyby...a nenastavíš to, lebo ak to posuniem, robí zasa na 2-3 metre frontfokus...takže výmena...
AF sa uplne inac sprava pri profi a pri amaterskej triede. Vsimol som si to,ked som porovnal D700 a D90. Uz len hlbka ostrosti je uplne ina pri tych strojoch. Skusane s Nikorom 24-70.

Ved zase Nikon by ma riadne nahneval, keby ze mi staci si kupit na serioznu pracu D5100 a podaval by rovnake vysledky ako D3.
 
blondak
2012-02-10 17:26:26
príspevok od: Marek Janicko
AF sa uplne inac sprava pri profi a pri amaterskej triede. Vsimol som si to,ked som porovnal D700 a D90. Uz len hlbka ostrosti je uplne ina pri tych strojoch. Skusane s Nikorom 24-70.

Ved zase Nikon by ma riadne nahneval, keby ze mi staci si kupit na serioznu pracu D5100 a podaval by rovnake vysledky ako D3.
 
blondak
2012-02-10 17:27:01
príspevok od: Photograph33
tak toto je naozaj neprijemne, na D7000 som cital vsade chvalu, preto som ju chcel ako zalozne telo, mam D90 ku....ale som uplne preskocil zivotnost uzavierky, cize kazdu chvilku moze povedat ze KONIEC..... ......zatial je moj favorit na kupu nova D800ka ale mozno sa niekde objavi na predaj aj pouzita D3S za dobru cenu......
 
blondak
2012-02-10 17:29:30
príspevok od: Marek Janicko
AF sa uplne inac sprava pri profi a pri amaterskej triede. Vsimol som si to,ked som porovnal D700 a D90. Uz len hlbka ostrosti je uplne ina pri tych strojoch. Skusane s Nikorom 24-70.

Ved zase Nikon by ma riadne nahneval, keby ze mi staci si kupit na serioznu pracu D5100 a podaval by rovnake vysledky ako D3.
nájdem vďačného kupcu, ono to nie je zlý foťák, ale asi od nemho nemôžem čakať že bude ako D3...keďže fotím na plnú dieru s 35/1,4, 58/1,4, 135/2,0 tak je potrebná ozaj sakramentská presnosť...ved uvidím keby ste mali info o novej "D400" posuňte dalej
 
blondak
2012-02-10 17:30:07
teda 85/1,4, samozrejme
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2012-02-10 19:48:21
príspevok od: Duny
Ja si nemyslim, ze Nikon nieco prehnal, len proste urobil fotak pre inu skupinu fotografov, americkych krajinarov, ktory teraz prejdu z 5DmkII, ktore hufne nakupili po jej vydani a atelieristov
dobrée
 
rica
2012-02-15 11:43:25
príspevok od: Karol Srnec
Zalezi od pouzitia. Stocne neviem, co je pre teba lepsie. Fotis specialny odbor a v nom musis byt odbornikom ty a radit mne, keby som to chcel robit.
Takže - včera som tento problém preberal tu v MT osobne s M. Jurákom. D700 vylúčil, do hry prichádzala D3x, ktorú tiež odpísal. Dôvody: cena, a podľa jeho slov D800 má na ISO 1600 menší šum ako D3x... Čiže D800!!! Čo sa týka objektívov povedal presne to, čo Vy. 17-35 je super, ale na digit jednoznačne 14-24/2,8. Potom 35/1,4 a namiesto 50tky mi odporučil 60/2,8 macro. Neviem, čo mi na to povedia nadriadenci, ale hádam sa mi to podarí pretlačiť.
Ináč ta D800 ma ergonómiu fantastickú... Ale aj D3x je pecka
 
netmouse
2012-02-15 13:31:25
príspevok od: Robco
Vie niekto aku rychlu CF kartu treba na natacanie videa u D800?? Staci 30MB/s? 60MB/s?
Ja mam na full HD kamere sandisk SD 32GB Ultra II 15MB/s, na ktoru sa zmesti 4 hodiny zaznamu co je 2,2MB/s ....

video nenataca na 32Mpix ale na 1920x1080

preto otazka by mama zniet, aku rychlu kartu potrebujem na uspokojenie fotoaprata na rozlisenie 32MPix / 5fps ... odhadujem 150-250MB/s
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-02-15 13:45:24
príspevok od: rica
Takže - včera som tento problém preberal tu v MT osobne s M. Jurákom. D700 vylúčil, do hry prichádzala D3x, ktorú tiež odpísal. Dôvody: cena, a podľa jeho slov D800 má na ISO 1600 menší šum ako D3x... Čiže D800!!! Čo sa týka objektívov povedal presne to, čo Vy. 17-35 je super, ale na digit jednoznačne 14-24/2,8. Potom 35/1,4 a namiesto 50tky mi odporučil 60/2,8 macro. Neviem, čo mi na to povedia nadriadenci, ale hádam sa mi to podarí pretlačiť.
Ináč ta D800 ma ergonómiu fantastickú... Ale aj D3x je pecka
no my D700 na eshope už ani nemáme a nie je vobec jasné či sa dá ešte objednať vôbec distribútorovi, D800 je bábika, 60macro je ostrý a pekne spravený objektív - na makro, architekturu, krajinu, reprodukcie a občas aj portrét a pod. (ale vyslovene na portrety a reportáž je lepší 50F1,4G / 1,8G alebo 85ky)
 
Photograph33
2012-02-15 16:04:48
príspevok od: Jozef Peniak
no my D700 na eshope už ani nemáme a nie je vobec jasné či sa dá ešte objednať vôbec distribútorovi, D800 je bábika, 60macro je ostrý a pekne spravený objektív - na makro, architekturu, krajinu, reprodukcie a občas aj portrét a pod. (ale vyslovene na portrety a reportáž je lepší 50F1,4G / 1,8G alebo 85ky)
ja osobne asi beriem D800ku s objektivom 24-70 2.8...myslim ze na styl fashion bude stacit
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-02-15 16:50:09
príspevok od: Photograph33
ja osobne asi beriem D800ku s objektivom 24-70 2.8...myslim ze na styl fashion bude stacit
jo ale este to treba doplniť bud 70-200 alebo 100 vkou macro kvoli dlhsiemu ohnisku
 
Photograph33
2012-02-16 18:41:23
príspevok od: Jozef Peniak
jo ale este to treba doplniť bud 70-200 alebo 100 vkou macro kvoli dlhsiemu ohnisku
mas pravdu.......pocitam aj 70-200 VRII.....2.8.......skusal som ju na svojom Nikone.....objektiv nepotrebuje komentar...... rychlost ostrenia , kvalita zaberov, dokonalost.......
 
blondak
2012-02-16 21:27:07
príspevok od: Photograph33
mas pravdu.......pocitam aj 70-200 VRII.....2.8.......skusal som ju na svojom Nikone.....objektiv nepotrebuje komentar...... rychlost ostrenia , kvalita zaberov, dokonalost.......
Ahoj Vlado, nestíhal som ti dvíhať, mám busy vidím, že pribudla diskuse, tak sa pridájam...ja osobne som mal aj 80-200 AF-D, a obidve 70-200, vlastné, požičané aj 80-200 AF-S...asi sa budete čudovať,ale celkovo mi najviac vyhovnovala 80-200/2,8 AF-D, nie velké, dobrá cena a skvelá kresba, rýchlosť iba o nepoznanie menšia ako VR II...tá sa mi osvedčila pri športe, a viac v hale, lepšie zvláda prostisvetlo a kontrast, ale pri svadobnej fotke a záberoch na "celky" som bol sklamaný s presnosťou ostrenia, bokehom a vôbec prestal som ju brávať a začal som fotiť už iba s 85/1,4 a 135/2, D-éčka...takže nie je dokonalosť ako dokonalosť ta naj nam to švici
 
Photograph33
2012-02-16 23:35:49
príspevok od: blondak
Ahoj Vlado, nestíhal som ti dvíhať, mám busy vidím, že pribudla diskuse, tak sa pridájam...ja osobne som mal aj 80-200 AF-D, a obidve 70-200, vlastné, požičané aj 80-200 AF-S...asi sa budete čudovať,ale celkovo mi najviac vyhovnovala 80-200/2,8 AF-D, nie velké, dobrá cena a skvelá kresba, rýchlosť iba o nepoznanie menšia ako VR II...tá sa mi osvedčila pri športe, a viac v hale, lepšie zvláda prostisvetlo a kontrast, ale pri svadobnej fotke a záberoch na "celky" som bol sklamaný s presnosťou ostrenia, bokehom a vôbec prestal som ju brávať a začal som fotiť už iba s 85/1,4 a 135/2, D-éčka...takže nie je dokonalosť ako dokonalosť ta naj nam to švici
mas pravdu 80-200 sa da kupit v bazaroch sa velmi dobru cenu.......osobne som ju neskusal......mna osobne presvedcila VRII........uz aj tu som videl v bazare za 1450 eu, tolko som ochotny investovat..... , fotil som s nou, a tu co som mal na fotaku ostrila naozaj presne, skusal som fotit steblo travy na 200mm...a foto bola skvela...... bokeh vyborny.......osobne som zvedavy na ostrenie D800ky......no nechajme sa prekvapit v Marci......
 
blondak
2012-02-17 01:02:24
príspevok od: Photograph33
mas pravdu 80-200 sa da kupit v bazaroch sa velmi dobru cenu.......osobne som ju neskusal......mna osobne presvedcila VRII........uz aj tu som videl v bazare za 1450 eu, tolko som ochotny investovat..... , fotil som s nou, a tu co som mal na fotaku ostrila naozaj presne, skusal som fotit steblo travy na 200mm...a foto bola skvela...... bokeh vyborny.......osobne som zvedavy na ostrenie D800ky......no nechajme sa prekvapit v Marci......
Steblo trávy?? a mal si meter nad ním a meter pod ním?? Prosto nebolo to to čo som očakával, a nie je chyba v mojej D3, ani D300s, iba ak vo fotografovi Len ten fotograf to odfotil OK s 85/1,4 , či 135/2,0, alebo aj ptredtým s 80-200, tak ti nevím, Karle a je pritom iné fotiť na f1,8-2,0, ako na 2,8 ja fotím to čo sa hýbe, steblám sa vyhýbam, takže VR ma ani tak netrápi, predal som aj 16-35/4 VR, hoci to nebolo zlé, ale chcel som FishEye, taže tak Osobne by som nové objektívy kupoval hlavne kvôli Nano-vrstvám a lepšiemu ostreniu...a D800 vraj ostrí lepšie ako D3s pozri http://cmphotography.com/blog.cfm , pozri 4 podobné fotky (ženích +nevesta) v strede stránky fotené 3D tracking ale aj tak ju zatál nehcem
 
diewithme
2012-02-17 10:09:54
príspevok od: blondak
Ahoj Vlado, nestíhal som ti dvíhať, mám busy vidím, že pribudla diskuse, tak sa pridájam...ja osobne som mal aj 80-200 AF-D, a obidve 70-200, vlastné, požičané aj 80-200 AF-S...asi sa budete čudovať,ale celkovo mi najviac vyhovnovala 80-200/2,8 AF-D, nie velké, dobrá cena a skvelá kresba, rýchlosť iba o nepoznanie menšia ako VR II...tá sa mi osvedčila pri športe, a viac v hale, lepšie zvláda prostisvetlo a kontrast, ale pri svadobnej fotke a záberoch na "celky" som bol sklamaný s presnosťou ostrenia, bokehom a vôbec prestal som ju brávať a začal som fotiť už iba s 85/1,4 a 135/2, D-éčka...takže nie je dokonalosť ako dokonalosť ta naj nam to švici
Moja skusenost s tymto objektivom (70-200 vr2) je takato :

1. kus : silna decentracia-prava strana zretelne meksia ako lava, ktora mala neuveritelnu ostrost.Kontrast a farby ake som nikdy nevidel, minimalne o triedu lepsie ako mal MÔJ Nikon 105 2.8g macro.. Ostrenie absolutne dokonale ako aj stabilizacia (nebol problem udrzat casy 1/15 pravidelne)

2.kus podanie obrazu neporovnatelne s prvym zato rovnomerne po celej ploc
he. Autofocus katastrofa raz back inokedy front focus. Zo 100 foto 70 zle zaostrenych.

3. kus obazova kvalita aj ked nie dychberuca ako prvy, stale vyborna, autofocus presny, stabilizacia zla. Pod 1/100 nebola takmer ziadna fotka ostra..

rezumè : super navrhnuty objektiv, schopny ponuknut absolutne top vysledky (ak natrafite na dobru kopiu) avsak s mizernou vystupnou kontrolou a tym padom velkou kosovou variabilitou. Toto mi potvrdili aj niektory predajcovia na slovensku!!
 
tomis.ales
2012-02-17 10:45:58
príspevok od: diewithme
Moja skusenost s tymto objektivom (70-200 vr2) je takato :

1. kus : silna decentracia-prava strana zretelne meksia ako lava, ktora mala neuveritelnu ostrost.Kontrast a farby ake som nikdy nevidel, minimalne o triedu lepsie ako mal MÔJ Nikon 105 2.8g macro.. Ostrenie absolutne dokonale ako aj stabilizacia (nebol problem udrzat casy 1/15 pravidelne)

2.kus podanie obrazu neporovnatelne s prvym zato rovnomerne po celej ploc
he. Autofocus katastrofa raz back inokedy front focus. Zo 100 foto 70 zle zaostrenych.

3. kus obazova kvalita aj ked nie dychberuca ako prvy, stale vyborna, autofocus presny, stabilizacia zla. Pod 1/100 nebola takmer ziadna fotka ostra..

rezumè : super navrhnuty objektiv, schopny ponuknut absolutne top vysledky (ak natrafite na dobru kopiu) avsak s mizernou vystupnou kontrolou a tym padom velkou kosovou variabilitou. Toto mi potvrdili aj niektory predajcovia na slovensku!!
neprotirecis si tak trochu dost???
bod 2: autofokus katastrofa raz back inokedy front focus
bod 3: autofokus presny
Nefotil som z VRII, mam iba jednicku a nikdy nemala BF ani FF, tak neviem. Dvojka by podla logiky mala byt lepsia alebo minimalne taka ista. Nic take som doteraz o dvaojke ani nepocul.
 
diewithme
2012-02-17 11:02:55
príspevok od: tomis.ales
neprotirecis si tak trochu dost???
bod 2: autofokus katastrofa raz back inokedy front focus
bod 3: autofokus presny
Nefotil som z VRII, mam iba jednicku a nikdy nemala BF ani FF, tak neviem. Dvojka by podla logiky mala byt lepsia alebo minimalne taka ista. Nic take som doteraz o dvaojke ani nepocul.
)
Nepisal som 3 body o jednom objektive ale o troch roznych kusoch... Trochu si sa v tom stratil..
moju skusenosti mi potvrdili aj niektori predajcovia fototechniky, takze aspon nieco na tom bude..
 
tomis.ales
2012-02-17 11:53:08
príspevok od: diewithme
)
Nepisal som 3 body o jednom objektive ale o troch roznych kusoch... Trochu si sa v tom stratil..
moju skusenosti mi potvrdili aj niektori predajcovia fototechniky, takze aspon nieco na tom bude..
OK uz teda chapem preco je na zaciatku slovo KUS sorry
 
blondak
2012-02-17 12:31:00
Tak ešte doplním: obrazová kvalita (ostrosť, kontrast, protisvetlo, podanie farieb) bola skvelá, ale hádam iba kontrast v protisvetle lepší ako 80-200/2,8...samozrejme, oproti VR I bola obrazová kvalita úplne inde, VR I nebolo zlé, ale v tomto jak blato z Canonu. VR-ko na dvojke pracovalo výborne, ale pri skúšaní som zistil, že som aj 200mm schopný udržať na 1/15-1/20, teda na FX, určite je pohodlnejšie a lepšie tam VR mať, ale nie pre mňa, ked fotím hlavne pohybujúce sa veci, hlavne časmi kratšími ako 1/100. Rýchlosť ostrenia a presnosť tiež lepšia (šport a režim kontinuálny 3D), ale problém hlavne pri záberoch "celku", konkrétne pri portréroch na väčšiu dialku, kde som dal ešte čosi "okolo" fotených ludí, cca 3-6 metrov na výšku, net boha rýchlo a presne zaostriť na otvorenej diere, aj na super krátkych časoch. A to som nemal na D3 s ničím taký výrazný problém. A to som pri tom ešte nevidel lepšie zábery z halových športov (f2,8 , vysoké iso, časy 1/250-1/500) ako s týmto objektívom. Perlička na záver, pri použití TC 1,7 II značne neostré (nepoužiteľné) pri 200mm a zaostrení na nekonečno. Všetky tieto skúsenosti sú s mojimi objektívmi a z praxe, fotím min.1-2 väčšie akcie týždenne + takže to nie je o tom, že som počul, alebo vyskúšal pár záberov. VR II som mal rok a posledné 3-4 mesiace už ani nefotil, dal som ju lacno Prosto ja nemám čas byť testovacím králikom, čo mi nevyhovuje, ide preč ta tak
 
diewithme
2012-02-17 12:46:49
príspevok od: tomis.ales
OK uz teda chapem preco je na zaciatku slovo KUS sorry
V pohode ... este k tomu co pise kolega blondak , takisto nemienim vo vlastnom case a za svoje peniaze skusat veci co by mali byt pri tejto triede samozrejmé.. som bol celym tym tak znechuteny ze v zufalstve som sa pokusil dostat spät k prvemu kusku co som mal ale uz bol odoslany do japonska do servisu.. takze som ostal bez tele... ak vsak kupim D800, urcite to sklo budem chciet tak uz sa tesim co sa mi dostane do ruk zase..q.
 
marian
2012-02-17 14:24:05
Kto ma zaujem sa dozvediet o tomto fotoaparate nieco viac nasiel som na stranke Scott Celby popis k tomuto fotoaparatu aj s fotkami. Celkom fajne o nom popisal nakolko mal moznost ho testovat.
 
blondak
2012-02-17 19:29:29
príspevok od: marian
Kto ma zaujem sa dozvediet o tomto fotoaparate nieco viac nasiel som na stranke Scott Celby popis k tomuto fotoaparatu aj s fotkami. Celkom fajne o nom popisal nakolko mal moznost ho testovat.
Kukneme, ale priezvisko je s "K" nemyslím "Skott"
 
Crazy41
2012-02-18 15:11:40
sa pochvalim, bol som dat predvcerom ruku na novu D800e, supa aparat, lahucky,super sa drzi o moc lepsie ako D700 a aj ovladanie mi pride troska rozumnejsie, bohuzial nam nedovolili zobrat si fotky na kartu ale aj z toho co som videl aspon na dispeji tak je obrazova kvalita perfektna,a ako to zvlada vysoke iso je tiez neuveritelne pri tomto rozliseni,D3x sa moze nekam strcit,mali na tom aj novu 85/1.8G a tez to vyzera na dobre sklo, trochu to aberuje na plnej diere ale tak to sa da cakat
 
diewithme
2012-02-18 17:57:58
príspevok od: Crazy41
sa pochvalim, bol som dat predvcerom ruku na novu D800e, supa aparat, lahucky,super sa drzi o moc lepsie ako D700 a aj ovladanie mi pride troska rozumnejsie, bohuzial nam nedovolili zobrat si fotky na kartu ale aj z toho co som videl aspon na dispeji tak je obrazova kvalita perfektna,a ako to zvlada vysoke iso je tiez neuveritelne pri tomto rozliseni,D3x sa moze nekam strcit,mali na tom aj novu 85/1.8G a tez to vyzera na dobre sklo, trochu to aberuje na plnej diere ale tak to sa da cakat
Super, dakujeme za postrehy!
 
robon
2012-02-19 11:40:56
príspevok od: Karol Srnec
Opat radim radsej pockat na skutocne testy nez teoretizovat.
kedy dudú prvé testy?
 
robon
2012-02-19 11:50:59
tu D800 s 85mm f1,8 som mal na chvíľu rukách a úprimne povedané je vydarený kus.
 
Photograph33
2012-02-19 13:16:43
príspevok od: blondak
Tak ešte doplním: obrazová kvalita (ostrosť, kontrast, protisvetlo, podanie farieb) bola skvelá, ale hádam iba kontrast v protisvetle lepší ako 80-200/2,8...samozrejme, oproti VR I bola obrazová kvalita úplne inde, VR I nebolo zlé, ale v tomto jak blato z Canonu. VR-ko na dvojke pracovalo výborne, ale pri skúšaní som zistil, že som aj 200mm schopný udržať na 1/15-1/20, teda na FX, určite je pohodlnejšie a lepšie tam VR mať, ale nie pre mňa, ked fotím hlavne pohybujúce sa veci, hlavne časmi kratšími ako 1/100. Rýchlosť ostrenia a presnosť tiež lepšia (šport a režim kontinuálny 3D), ale problém hlavne pri záberoch "celku", konkrétne pri portréroch na väčšiu dialku, kde som dal ešte čosi "okolo" fotených ludí, cca 3-6 metrov na výšku, net boha rýchlo a presne zaostriť na otvorenej diere, aj na super krátkych časoch. A to som nemal na D3 s ničím taký výrazný problém. A to som pri tom ešte nevidel lepšie zábery z halových športov (f2,8 , vysoké iso, časy 1/250-1/500) ako s týmto objektívom. Perlička na záver, pri použití TC 1,7 II značne neostré (nepoužiteľné) pri 200mm a zaostrení na nekonečno. Všetky tieto skúsenosti sú s mojimi objektívmi a z praxe, fotím min.1-2 väčšie akcie týždenne + takže to nie je o tom, že som počul, alebo vyskúšal pár záberov. VR II som mal rok a posledné 3-4 mesiace už ani nefotil, dal som ju lacno Prosto ja nemám čas byť testovacím králikom, čo mi nevyhovuje, ide preč ta tak
naozaj vynikajuci potreh.......70-200ka je moj favorit k D800ke.......kedze fotim vzdy len jednu modelku casu na zaostrenie je naozaj dost podla mna ze tie peniaze to je top objektiv......samozrejme testovat nemam chut ani ja..... ......ale najskor bude musiet stacit 24-70ka......akcie nefotim a ani svadby, to ma absolutne nebavi.....
 
tomis.ales
2012-02-19 13:58:57
Uz sa tesim, ked mi D800E bude pravidelne visievat ma krku.
 
Kaiman81
2012-02-19 16:07:11
príspevok od: bear
A mozu sa robit vsetky recenzie Nikon objektivov nanovo.
Si ma predbehol,vyzerá to že sa asi majitelia D700 nepotešia že majú nástupcu...
 
Kaiman81
2012-02-19 16:09:08
príspevok od: Shooter
Možno, že to rátam zle a takáto analógie je nesprávna, ale vyšlo mi toto:
Pri Nikone D7000 (16MPx) je hustota pixelov 42 909/mm štvorcový
Nikon D800 (36MPx) hustota 41 667px/mm štvorcový
V podstate "identické" rozlíšenie, takže s objektívmi to hádam až také tragické nebude.
zabudol si ale na to že sklo je najostrejšie v strede,k okrajom ostrosť klesá.,no a crop D7000 využíva práve tú najostrejšiu čast objektívu...
 
Marek Janicko
2012-02-19 19:34:45
príspevok od: Kaiman81
Si ma predbehol,vyzerá to že sa asi majitelia D700 nepotešia že majú nástupcu...
Preco by sa nemali tesit? Ja som majitel D700 a tesim sa, ze vysla D800 tak skoro po kupe D700. Buduci rok si chcem kupit druhy full frame a do vtedy sa uz budu predavat pouzite D800vky za prijatelnejsie sumy.
A to, ze zrazu vysiel fotak, ktory ma 36 Mpx neznamena automaticky, ze fotak s 12Mpx nedokaze fotit. Staci sa len pozriet na to co dnes dokazu pordukovat zo svojich fotakov spickovy fotografovia.
 
Kaiman81
2012-02-19 19:44:53
príspevok od: Marek Janicko
Preco by sa nemali tesit? Ja som majitel D700 a tesim sa, ze vysla D800 tak skoro po kupe D700. Buduci rok si chcem kupit druhy full frame a do vtedy sa uz budu predavat pouzite D800vky za prijatelnejsie sumy.
A to, ze zrazu vysiel fotak, ktory ma 36 Mpx neznamena automaticky, ze fotak s 12Mpx nedokaze fotit. Staci sa len pozriet na to co dnes dokazu pordukovat zo svojich fotakov spickovy fotografovia.
To je tak ak to niekto nepotrebuje ale proste chce
 
Pospo
2012-02-19 19:44:54
príspevok od: Kaiman81
Si ma predbehol,vyzerá to že sa asi majitelia D700 nepotešia že majú nástupcu...
Mno nie vsetci, mna osobne vydanie D800 motivovalo ku kupe D700. Medzi D7000 a D800 vznika obrovska fuga a som zvedavy ako ju Nikon zaplata.
 
transporti686
2012-02-19 20:14:43
tá D800 bude pixelový svätý grál
 
matokmet
ocenenie redakciou 2012-02-19 21:48:47
no pekne vyzera to d800ka, cakal som na nu tiez skoro rok, kedze potrebujem este jedno telo no to rozlisenie ma zaskocilo, hlavne pre to ze som vzdy d700ku povazoval za reportaznejsi stroj Urcite je to fajn pre krajinkarov a reklamu, no to uz by chcelo vymenit PC za nejake delo, kupit dalsie HDD pri kvante ktore fotim a k tomu este asi aj nove CFky.... Ked si spocitam ze je cca o 800e drahsi ako d700ka ta investicia je o dost vyssia ako som cakal.
Cim skorej radsej utekam kupit dalsiu d700ku a na takyto stroj budem musiet este nejaky cas vyzriet...
 
blondak
2012-02-19 22:10:48
príspevok od: Photograph33
naozaj vynikajuci potreh.......70-200ka je moj favorit k D800ke.......kedze fotim vzdy len jednu modelku casu na zaostrenie je naozaj dost podla mna ze tie peniaze to je top objektiv......samozrejme testovat nemam chut ani ja..... ......ale najskor bude musiet stacit 24-70ka......akcie nefotim a ani svadby, to ma absolutne nebavi.....
záleží ako tie svadby berieš a robíš ja som sedemnásty rok čo sa s prestávkami fotením, živím naplno zistil že ma to baví zo všetkého najviac, lebo je to zmes fotiek reportážnych, krajiny, architektúry, interiéru, makra a portrétu, prosto závisí to od prístupu (ja tiež nemám chuť robiť 2000ks cvakaníc za 170€...)...ked som bol žurnalista som sa hrdo bil do pŕs "že svadby a pohreby len cez moju mŕtvolu" a to som nevedel o čom točím...apropo, skús fotkou živiť na plný úväzok (aspoň na východe) a potom hodíme reč aké zákazky sú vlastne najkreatívnejšie a zároveň nežiješ len zo slanej vody
 
blondak
2012-02-19 22:12:52
príspevok od: Crazy41
sa pochvalim, bol som dat predvcerom ruku na novu D800e, supa aparat, lahucky,super sa drzi o moc lepsie ako D700 a aj ovladanie mi pride troska rozumnejsie, bohuzial nam nedovolili zobrat si fotky na kartu ale aj z toho co som videl aspon na dispeji tak je obrazova kvalita perfektna,a ako to zvlada vysoke iso je tiez neuveritelne pri tomto rozliseni,D3x sa moze nekam strcit,mali na tom aj novu 85/1.8G a tez to vyzera na dobre sklo, trochu to aberuje na plnej diere ale tak to sa da cakat
ľahučký aparát nehcem a iso nemá určite lepšie ako D3s a D4, zatial nezájem neviem čo majú lidi s tými pixelmi...
 
blondak
2012-02-19 22:15:09
príspevok od: Kaiman81
Si ma predbehol,vyzerá to že sa asi majitelia D700 nepotešia že majú nástupcu...
D800 nemá s D700 veľa spoločnej minulosti...v podstate konečne to Nikon rozdelil...(D800-D4) ...kúpil som D3 za hrozné prachy a malo to byť to isté ako D700 za 40% peňazí??
 
blondak
2012-02-19 22:16:22
príspevok od: Pospo
Mno nie vsetci, mna osobne vydanie D800 motivovalo ku kupe D700. Medzi D7000 a D800 vznika obrovska fuga a som zvedavy ako ju Nikon zaplata.
hádam s nejakým dobrým DX ako druhé telo hcem
 
Crazy41
2012-02-19 23:07:26
príspevok od: blondak
ľahučký aparát nehcem a iso nemá určite lepšie ako D3s a D4, zatial nezájem neviem čo majú lidi s tými pixelmi...
skus nekedy chytit do ruky hasselblad, mozna pochopis,reportaz ani koncert s tym nenafotis to je jasne ale na ine aplikacie nizke iso staci, ved donedavna bol najcitlivejsi material iso 400 film, a ked uz sa pushovalo na 1600 uz muselo byt moc zle
 
blondak
2012-02-20 00:06:31
príspevok od: Crazy41
skus nekedy chytit do ruky hasselblad, mozna pochopis,reportaz ani koncert s tym nenafotis to je jasne ale na ine aplikacie nizke iso staci, ved donedavna bol najcitlivejsi material iso 400 film, a ked uz sa pushovalo na 1600 uz muselo byt moc zle
a načo mám chytiť ten hasselblad?? kvôli váhe, či vidieť tú silu pixelov?? lebo na hasselblad som fotil asi tak v 1993, na 6x9, ked som prvýkrát robil fotku na plný uväzok, nebol môj, ale Roba Berenhauta z KE, ja som mal vtedy Pentaxy...to vtedy ešte väčšina z ephota chodila do materskej škôlky... lahký aparát nechcem lebo ja bežne fotím bez VR aj dlhé časy (na 200mm trebárs 1/15-1/20) a to udržíš lahšie ked niečo cítiš v ruke...nechcem plastové hračky...asi v roku 1995 som fotil na 3200 iso, Konica film, 24 obr. za 300 Sk, asi ako dnes 50 evry ale zrno jak D3s na 50 tisíc, haha pohoda, ide presne o to, že toto nie je reportážny stroj (D800), dá sa s tým aj komplet svadba, ale pri niektorých veciach sa s tým budeš trápiť ved uvidím, možno ho zoberiem ked Nikon už s níčím lepším najbližší rok nepríde
 
Crazy41
2012-02-20 01:48:21
príspevok od: blondak
a načo mám chytiť ten hasselblad?? kvôli váhe, či vidieť tú silu pixelov?? lebo na hasselblad som fotil asi tak v 1993, na 6x9, ked som prvýkrát robil fotku na plný uväzok, nebol môj, ale Roba Berenhauta z KE, ja som mal vtedy Pentaxy...to vtedy ešte väčšina z ephota chodila do materskej škôlky... lahký aparát nechcem lebo ja bežne fotím bez VR aj dlhé časy (na 200mm trebárs 1/15-1/20) a to udržíš lahšie ked niečo cítiš v ruke...nechcem plastové hračky...asi v roku 1995 som fotil na 3200 iso, Konica film, 24 obr. za 300 Sk, asi ako dnes 50 evry ale zrno jak D3s na 50 tisíc, haha pohoda, ide presne o to, že toto nie je reportážny stroj (D800), dá sa s tým aj komplet svadba, ale pri niektorých veciach sa s tým budeš trápiť ved uvidím, možno ho zoberiem ked Nikon už s níčím lepším najbližší rok nepríde
tak hasselblady boli vzdy 6x6 pokia sa nemylim
 
blondak
2012-02-20 14:59:16
príspevok od: Crazy41
tak hasselblady boli vzdy 6x6 pokia sa nemylim
veď hovorím, že už som "starší" ja som nikdy nepotreboval vlastniť tento stredný, alebo veľký formát, pre mňa je fotka o iných veciach ako len o technickej dokonalosti, pixeloch a iných vymyslenostiach
Apropo, KEDY DOJDE D400, VIE NIEKTO??
 
Crazy41
2012-02-20 15:52:48
príspevok od: blondak
veď hovorím, že už som "starší" ja som nikdy nepotreboval vlastniť tento stredný, alebo veľký formát, pre mňa je fotka o iných veciach ako len o technickej dokonalosti, pixeloch a iných vymyslenostiach
Apropo, KEDY DOJDE D400, VIE NIEKTO??
tak jako svata pravda ze to neni o technickej dokonalosti,ale na druhu stranu 6x6 film ma uplne inu tonalitu ako 35mm a o D400 sa toho zatal moc nevie
 
Kaiman81
2012-02-20 16:17:00
príspevok od: Crazy41
skus nekedy chytit do ruky hasselblad, mozna pochopis,reportaz ani koncert s tym nenafotis to je jasne ale na ine aplikacie nizke iso staci, ved donedavna bol najcitlivejsi material iso 400 film, a ked uz sa pushovalo na 1600 uz muselo byt moc zle
Nezabúdaj na jednu vec,pri 6x6 nieje ISO 400 to isté co ISO 400 pri 35mm
 
Crazy41
2012-02-20 16:31:54
príspevok od: Kaiman81
Nezabúdaj na jednu vec,pri 6x6 nieje ISO 400 to isté co ISO 400 pri 35mm
jako ze by to nebol 400 film? definitivne bude mat mensie zrno na papieri lebo ho na porovnatelnu velkost s kinofilmom netreba tolko zvacsit ale inac nevidim v tom rozdiel
 
blondak
2012-02-21 02:18:18
príspevok od: Kaiman81
Nezabúdaj na jednu vec,pri 6x6 nieje ISO 400 to isté co ISO 400 pri 35mm
no ale iba ak zväčšuješ fotku na takú istú konečnú velkosť...400 je stále 400, len je rozdiel či to zväčšuješ z 36x24mm alebo 600x450 (že "obdĺžnik " z formátu 6x6) no podme radšej fotiť, počítanie nám možno asi až tak nejde
 
transporti686
2012-02-21 07:54:00
príspevok od: Kaiman81
Nezabúdaj na jednu vec,pri 6x6 nieje ISO 400 to isté co ISO 400 pri 35mm
stále je to 400vka, akurát, že z väčšieho formátu menej zväčšuješ, ak chceš napr. 25x38 z 35mm formátu a chceš 25x38 zo 6x4,5 formátu tak je jasné, ktorá fotka bude kvalitnejšia, ak si odmyslíme kvalitu objektívu atď.....vo všeobecnosti aj pri nižšej kvalite stredoformátového objektívu oproti kinofilmovému je kvalita výsledného printu lepšia so stredného formátu ako z 35mm, lebo rozdiely v rozlíšení objektívov nie sú násobne, ale veľkosť políčka je násobná, určité odlišnosti toho istého filmu vo verzii 35mm a 120mm možno sú, ale v citlivosti to veľmi nebude, feeling napr. velvie 50 stredoformát vs velvie 50 35mm je samozrejme iný, keď človek chytí do ruky diák 6x4,5 alebo 6x6 a 3,6x2,4 ale je to aj psychologický efekt-vidíš veľké políčko
 
marian
2012-02-21 08:51:03
príspevok od: blondak
Kukneme, ale priezvisko je s "K" nemyslím "Skott"
Jezis sory, takto skomolit priezvisko mojho oblubeneho fotografa. Preklep, no co uz
 
blondak
2012-02-22 00:59:43
že Ježiš?? ty znaš co, tykaj mi
 
blondak
2012-02-22 01:00:02
príspevok od: marian
Jezis sory, takto skomolit priezvisko mojho oblubeneho fotografa. Preklep, no co uz
že Ježiš?? ty znaš co, tykaj mi
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2012-02-23 19:53:36
Nepáči sa mi dizajn tela novej zrkadlovky. Oble tvary jednoducho nikonu nepristanú. Tu sa mi po vizuálnej stránke páči Nikon D300S a NIKON D3!
 
blondak
2012-02-24 13:48:40
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Nepáči sa mi dizajn tela novej zrkadlovky. Oble tvary jednoducho nikonu nepristanú. Tu sa mi po vizuálnej stránke páči Nikon D300S a NIKON D3!
 
polal
2012-02-24 14:05:11
Výborný foťáčik na scanovanie filmov v "krabicovom" skeneri
 
transporti686
2012-02-24 18:08:26
príspevok od: polal
Výborný foťáčik na scanovanie filmov v "krabicovom" skeneri
až také jednoduché to nie je, ale dalo by sa to využiť pokiaľ by bol k tomu kvalitny objektív, plus kvaltiný zdroj svetla atď takže sa dostávame zas od krabičky ku krabici, ale je pravda, že toto sa dá použiť aj ako foťák, ale skener za 2700EUR, tak to neviem neviem......
 
kombasanpracka
2012-03-07 10:04:41
príspevok od: bear
A mozu sa robit vsetky recenzie Nikon objektivov nanovo.
prečo myslíš ? Hustota pixelov je ako na D7000 (ešte o kúštik nižšia) a žiadne mizerné obrázky z neho nelezú, takže s tými objektívmi to bude nejspíš v pohode.
 
bear
2012-03-07 10:24:09
príspevok od: kombasanpracka
prečo myslíš ? Hustota pixelov je ako na D7000 (ešte o kúštik nižšia) a žiadne mizerné obrázky z neho nelezú, takže s tými objektívmi to bude nejspíš v pohode.
Ale D7000 ma senzor polovicnej velkosti (takze vyuziva len stred obrazu, co je zvycajne oblast, kde maju objektivy najlepsiu kresbu).
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-03-07 10:27:25
príspevok od: bear
Ale D7000 ma senzor polovicnej velkosti (takze vyuziva len stred obrazu, co je zvycajne oblast, kde maju objektivy najlepsiu kresbu).
Plati pri dostatocnej rozlisovacej schopnosti objektivu, aby bol schopny nakrmit snimac s velkou hustotou pixelov.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-03-07 10:28:40
príspevok od: milos
Pre úplnosť:

po prepočte dnešným kurzom

D800 = 2 999,95 USD = 2 287,77 EUR

D800E = 3 299,95 USD = 2 516,55 EUR
Kurzom to mozes prepocitavat jedine, ak si to do USA pojdes kupit. V EU musis zohladnit inu DPH a aj nakupne podmienky.
 
wlad
2012-03-07 10:37:42
príspevok od: bear
Ale D7000 ma senzor polovicnej velkosti (takze vyuziva len stred obrazu, co je zvycajne oblast, kde maju objektivy najlepsiu kresbu).
OMFG, aky stred obrazu ??
To DX objektivy sa na D7000cku nedaju dat a vsetci pouzivaju len FX skla, aby platilo to co tvrdis ???
 
bear
2012-03-07 11:11:46
príspevok od: wlad
OMFG, aky stred obrazu ??
To DX objektivy sa na D7000cku nedaju dat a vsetci pouzivaju len FX skla, aby platilo to co tvrdis ???
Tu sa pise o D800/D800E, tam sa sice DX objektivy pouzit daju, ked ich uz mas, ale asi si ich nikto pre D800 kupovat nebude.
 
wlad
2012-03-07 11:16:27
príspevok od: bear
Tu sa pise o D800/D800E, tam sa sice DX objektivy pouzit daju, ked ich uz mas, ale asi si ich nikto pre D800 kupovat nebude.
asi si zabudol na co si reagoval:

[i]príspevok od: kombasanpracka
prečo myslíš ? Hustota pixelov je ako na D7000 (ešte o kúštik nižšia) a žiadne mizerné obrázky z neho nelezú, takže s tými objektívmi to bude nejspíš v pohode.[/i]

[b][i]
Ale D7000 ma senzor polovicnej velkosti (takze vyuziva len stred obrazu, co je zvycajne oblast, kde maju objektivy najlepsiu kresbu).[/i][/b]
 
bear
2012-03-07 11:36:19
príspevok od: wlad
asi si zabudol na co si reagoval:

[i]príspevok od: kombasanpracka
prečo myslíš ? Hustota pixelov je ako na D7000 (ešte o kúštik nižšia) a žiadne mizerné obrázky z neho nelezú, takže s tými objektívmi to bude nejspíš v pohode.[/i]

[b][i]
Ale D7000 ma senzor polovicnej velkosti (takze vyuziva len stred obrazu, co je zvycajne oblast, kde maju objektivy najlepsiu kresbu).[/i][/b]
Ano, hustota pixelov je sice cca rovnaka, ale senzor v D800(E) potrebuje obraz vykreslit na 2.2x vacsiu plochu ako je tomu pri D7000. Je dobre zname, ze v rohoch obrazu zvycajne objektivy kreslia horsie, cim dalej su tie rohy od stredu obrazu, tym horsia byva kresba, vacsie chromaticke chyby a vinetacia. Pri rovnakej velkosti pixelov budu tieto chyby (pri pixel peepingu) vacsie ako na fullframe.

Samozrejme D800 bude mat lepsi obraz ako D7000, ale D800 bude mat aj nevyhody:
- vacsia vinetacia (okrem klasickeho rozdielu FX vs DX bude asi silnejsia ako pri FX s vacsimi bodmi)
- pri foteni do DX crop modu bude horsi kontrast/odolnost na protisvetlo v porovnani s DX fotoaparatom (od vacsieho FX senzoru sa odrazi spat do objektivu viac dopadnuteho svetla).
 
wlad
2012-03-07 11:50:56
príspevok od: bear
Ano, hustota pixelov je sice cca rovnaka, ale senzor v D800(E) potrebuje obraz vykreslit na 2.2x vacsiu plochu ako je tomu pri D7000. Je dobre zname, ze v rohoch obrazu zvycajne objektivy kreslia horsie, cim dalej su tie rohy od stredu obrazu, tym horsia byva kresba, vacsie chromaticke chyby a vinetacia. Pri rovnakej velkosti pixelov budu tieto chyby (pri pixel peepingu) vacsie ako na fullframe.

Samozrejme D800 bude mat lepsi obraz ako D7000, ale D800 bude mat aj nevyhody:
- vacsia vinetacia (okrem klasickeho rozdielu FX vs DX bude asi silnejsia ako pri FX s vacsimi bodmi)
- pri foteni do DX crop modu bude horsi kontrast/odolnost na protisvetlo v porovnani s DX fotoaparatom (od vacsieho FX senzoru sa odrazi spat do objektivu viac dopadnuteho svetla).
o tom hovorim - porovnavas FX objektiv na DX a FX senzore.

Ak chces aby porovnanie malo zmysel, tak porovnavaj DX objektiv na DX senzore s FX objektivom na FX senzore. Pretoze diskusia bola o hustote pixlov a o tom, ako ich (ne)dokazu objektivy zasobovat. Ak teda D7000 s hustotou X funguje bezproblemov na DX objektivoch, rovnako bez problemov bude fungovat D800 s rovnakou hustotou X na FX objektivoch. Kedze na DX objektivoch nevyuziva D7000cka "len stred obrazu", podobne ako FX senzor pri FX sklach.
 
DropDead
2012-03-07 12:15:22
Nikon vie, čo robí rovnaké pochybnosti boli aj s Nikon 1..no a aké má výborné výsledky, ja by som sa tak neobával o tie sklá...neurobia fotoaparát, na ktorom by sa nemohli používať všetky použiteľné sklá zachovávajúce kvalitu, ktorú Nikon vždy poskytol...aj keď možno budú pri niektorých objektívoch problémy...to si myslím ja
 
bear
2012-03-07 12:29:07
Ved uvidime, podla mna to robia aj preto aby ludia kupovali nove objektivy, lebo tie co maju uz na nove senzory nestacia. Preco sa vymienaju stare 70-200/2.8 VR za novsie VRII, lebo tie stare aj ked boli na FX, na FX nepodavali optimalny vykon. Rozlisenie objektivu co stacilo na 12MP, uz na 36 MP stacit nemusi.

Canon tiez po uvedeni 5D mark II zacal modernizovat starsie objektivy, lebo jednoducho nemali dostatocnu rozlisovaciu schopnost. Nove objektivy maju ostrost vynikajucu, ale za starsie objektivy schytal zo zaciatku vela kritiky, na co ponuka take vysoke rozlisenie, ked to objektivy nedokazu vykreslit (niektore popularne sirokouhle a zakladne zoomy mali naozaj problemy).

Nikon na to isiel opatrnejsie. Telo s vysokym rozlisenim spristupnil len par ludom (D3x) co si ho kupia len na specificke aplikacie (studio/krajinka), kde sa zaclonenim dosiahne vyborna kresba na vacsine objektivov. Telo s vysokym rozlisenim za rozumnu cenu predstavil az ked ma obnovenu komplet radu FX objektivov.
 
DropDead
2012-03-07 14:00:11
príspevok od: bear
Ved uvidime, podla mna to robia aj preto aby ludia kupovali nove objektivy, lebo tie co maju uz na nove senzory nestacia. Preco sa vymienaju stare 70-200/2.8 VR za novsie VRII, lebo tie stare aj ked boli na FX, na FX nepodavali optimalny vykon. Rozlisenie objektivu co stacilo na 12MP, uz na 36 MP stacit nemusi.

Canon tiez po uvedeni 5D mark II zacal modernizovat starsie objektivy, lebo jednoducho nemali dostatocnu rozlisovaciu schopnost. Nove objektivy maju ostrost vynikajucu, ale za starsie objektivy schytal zo zaciatku vela kritiky, na co ponuka take vysoke rozlisenie, ked to objektivy nedokazu vykreslit (niektore popularne sirokouhle a zakladne zoomy mali naozaj problemy).

Nikon na to isiel opatrnejsie. Telo s vysokym rozlisenim spristupnil len par ludom (D3x) co si ho kupia len na specificke aplikacie (studio/krajinka), kde sa zaclonenim dosiahne vyborna kresba na vacsine objektivov. Telo s vysokym rozlisenim za rozumnu cenu predstavil az ked ma obnovenu komplet radu FX objektivov.
a to s tým "vnucovaním" kupovania novších a hlavne tých 900+€ objektívov je pravda a súhlasím s tým, ja si aj tak myslím, že mnoho D700viek zostane v obehu.

človek až začina mať strach ako bude napredovať tento vývoj, napríklad čo sa o cca 2 roky stane s "nástupcom" D7000...už aj s reklamami v TV začali, no čo už...
 
wlad
2012-03-07 14:06:53
príspevok od: DropDead
a to s tým "vnucovaním" kupovania novších a hlavne tých 900+€ objektívov je pravda a súhlasím s tým, ja si aj tak myslím, že mnoho D700viek zostane v obehu.

človek až začina mať strach ako bude napredovať tento vývoj, napríklad čo sa o cca 2 roky stane s "nástupcom" D7000...už aj s reklamami v TV začali, no čo už...
co by sa malo stat...

http://nikonrumors.com/2011/10/18/rumor-nikkor-16-85mm-f3-5-5-6g-dx-lens-to-be-refreshed.aspx/

vyrobia sa lepsie objektivy, lepsie senzory, lepsie objektivy, lepsie senzory, lepsie objektivy, lepsie senzory.. a tak to aj ma byt. Kto nechce, nemusi upgrejdovat.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-03-07 14:29:24
príspevok od: DropDead
a to s tým "vnucovaním" kupovania novších a hlavne tých 900+€ objektívov je pravda a súhlasím s tým, ja si aj tak myslím, že mnoho D700viek zostane v obehu.

človek až začina mať strach ako bude napredovať tento vývoj, napríklad čo sa o cca 2 roky stane s "nástupcom" D7000...už aj s reklamami v TV začali, no čo už...
Keby nas vyrobcovia pocuvali, tak dnes fotis s 6Mpx zrkadlovkou. Pocul som zakaznikov, ktori si kupili prve 3Mpx zrkadlovky, ze keby vyrobili 6Mpx, tak uz by nikdy nepotrebovali vacsie rozlisenie. A keby sme v tej dobe pocuvali profesionalnych fotografov, tak dodnes fotime len na film.
Neboj sa, drahe technologie sa postupne dostanu do nizsich modelov a tym myslim aj objektivy.
 
DropDead
2012-03-08 16:33:29
príspevok od: wlad
co by sa malo stat...

http://nikonrumors.com/2011/10/18/rumor-nikkor-16-85mm-f3-5-5-6g-dx-lens-to-be-refreshed.aspx/

vyrobia sa lepsie objektivy, lepsie senzory, lepsie objektivy, lepsie senzory, lepsie objektivy, lepsie senzory.. a tak to aj ma byt. Kto nechce, nemusi upgrejdovat.
taktiež veľmi dobrá myšlienka
 
DropDead
2012-03-08 16:35:04
príspevok od: Karol Srnec
Keby nas vyrobcovia pocuvali, tak dnes fotis s 6Mpx zrkadlovkou. Pocul som zakaznikov, ktori si kupili prve 3Mpx zrkadlovky, ze keby vyrobili 6Mpx, tak uz by nikdy nepotrebovali vacsie rozlisenie. A keby sme v tej dobe pocuvali profesionalnych fotografov, tak dodnes fotime len na film.
Neboj sa, drahe technologie sa postupne dostanu do nizsich modelov a tym myslim aj objektivy.
pravda...
 
piggee
2012-03-08 17:03:32
Tak som si bol ohmatat Nikon D800. Moje prve dojmy su asi take, ze ten fotak este stale neni dokonceny, firmware plny bugov. Evidentne sa v Nikone dozvedeli, ze Canon ide vypustat 5D mark III, tak to rychlo vypustili predcasne. Co ma zaujalo urcite je blokovanie hladacika pri foteni zo stativu, cropovaci ramcek a rozpoznavanie tvare uz v hladaciku. Co je urcite negativum, bolo cele video jak je, prilis vysoky sum na ISO 6400, kde uz je otazne, ci pri takom ISO je to este pouzitelne. Trochu ma mrzelo, ze som si nemohol dat do tej D800 vlastnu kartu a porovnat fotky na compe, ale na to je z Nikonu este embargo.
 
Marcel Rebro
2012-03-08 17:44:03
príspevok od: piggee
Tak som si bol ohmatat Nikon D800. Moje prve dojmy su asi take, ze ten fotak este stale neni dokonceny, firmware plny bugov. Evidentne sa v Nikone dozvedeli, ze Canon ide vypustat 5D mark III, tak to rychlo vypustili predcasne. Co ma zaujalo urcite je blokovanie hladacika pri foteni zo stativu, cropovaci ramcek a rozpoznavanie tvare uz v hladaciku. Co je urcite negativum, bolo cele video jak je, prilis vysoky sum na ISO 6400, kde uz je otazne, ci pri takom ISO je to este pouzitelne. Trochu ma mrzelo, ze som si nemohol dat do tej D800 vlastnu kartu a porovnat fotky na compe, ale na to je z Nikonu este embargo.
... hladacikoblokovatko maju aj D700 a D3, takze nic nove pod slnkom
... toho suma na ISO6400 si identifikoval z kukania na tu malu telku co ma fotak vstavanu?
 
piggee
2012-03-08 18:38:51
príspevok od: Marcel Rebro
... hladacikoblokovatko maju aj D700 a D3, takze nic nove pod slnkom
... toho suma na ISO6400 si identifikoval z kukania na tu malu telku co ma fotak vstavanu?
Vies, ono ked si to nazoomujes na 1:1 tak to bolo naozaj moc. Hlavne ked to porovnam s 5D mark III, ktoru som mal moznost odskusat dnes (z ktorej som si odniesol aj fotky).
No nic to nemeni na tom, ze ten fotak stale neni ani z daleka dokonceny a ci je koniec marca realny pri tolkych nedokoncenych veciach je naozaj otazne.
 
puntos
2012-03-09 01:41:39
príspevok od: pe3k
5D mark III budem mat 22 MPX nikon to uz podla mna prehnal............. 1 RAW-ko bude mat 40MB to je uz dost.... podla mna canon vsadil na to co bolo na 5D zle cize bude 22MPX nove ostrenie 61AF a rychlejsie seriove snimanie....... nikon teraz spravil to co canon pri vidani 5D mark II nabalil tam vela MPX a teraz fakt velaaaa
nooo, nikon nič neprehnal, ale sony možno...
 
pyrula
2012-03-09 07:54:24
príspevok od: piggee
Tak som si bol ohmatat Nikon D800. Moje prve dojmy su asi take, ze ten fotak este stale neni dokonceny, firmware plny bugov. Evidentne sa v Nikone dozvedeli, ze Canon ide vypustat 5D mark III, tak to rychlo vypustili predcasne. Co ma zaujalo urcite je blokovanie hladacika pri foteni zo stativu, cropovaci ramcek a rozpoznavanie tvare uz v hladaciku. Co je urcite negativum, bolo cele video jak je, prilis vysoky sum na ISO 6400, kde uz je otazne, ci pri takom ISO je to este pouzitelne. Trochu ma mrzelo, ze som si nemohol dat do tej D800 vlastnu kartu a porovnat fotky na compe, ale na to je z Nikonu este embargo.
hmm, drzal som v rukach aj D4 a aj D800 (na ktoru mam aj predobjednavku), nepride mi nedorobena. Videl som co dokaze s 85/1.8 a aj 50/1.4. Ja som spokojny... pridavam aj ukazky z isa http://www.fotosidan.se/forum/showpost.php?p=1792662&postcount=1457(jedna sa o 100% crop, referencny snimok je prvy). Canond 5D III som sice nedrzal a pojde len o subjektivny nazor ale myslim si ze vysledky high isa budu velmi, velmi podobne. Canon bude asi lepsi na 25600, ale to ja nepotrebujem Tesim sa kedy mi skonci sluzobka a dorazi fotak Pekne svetlo vsetkym...
 
piggee
2012-03-09 08:56:20
príspevok od: pyrula
hmm, drzal som v rukach aj D4 a aj D800 (na ktoru mam aj predobjednavku), nepride mi nedorobena. Videl som co dokaze s 85/1.8 a aj 50/1.4. Ja som spokojny... pridavam aj ukazky z isa http://www.fotosidan.se/forum/showpost.php?p=1792662&postcount=1457(jedna sa o 100% crop, referencny snimok je prvy). Canond 5D III som sice nedrzal a pojde len o subjektivny nazor ale myslim si ze vysledky high isa budu velmi, velmi podobne. Canon bude asi lepsi na 25600, ale to ja nepotrebujem Tesim sa kedy mi skonci sluzobka a dorazi fotak Pekne svetlo vsetkym...
Fungovalo na tej D800 napr. video? Lebo, co som ja mal moznost drzat v ruke, tak video bolo jedno z tych veci, co im este neslo..
A dostal som info, ze predavat sa zacne az 23. marca
 
Krtko fotografom
2012-03-09 09:12:30
Ale kde sa ma zacat predavat od toho 23.marca? Lebo co som pozeral, tak niekolko internetovych obchodov, tu na Slovensku, ju uz predava dobre 2 tyzdne, v cenach od 2374 – 2744 €.
 
pyrula
2012-03-09 09:25:48
príspevok od: piggee
Fungovalo na tej D800 napr. video? Lebo, co som ja mal moznost drzat v ruke, tak video bolo jedno z tych veci, co im este neslo..
A dostal som info, ze predavat sa zacne az 23. marca
video som neskusal (nie je to pre mna priorita, je to fajn bonus), spravil som si len par cvakov a bol som spokojny, bolo tam dost vela ludi. samozrejme vlastnu kartu som pouzit nemohol. Upozornujem, ze sa jednalo len o predprodukcny softver, ofiko softver uz maju pripraveny, ved to video (aspon co sa softveru tyka) nebude moc ine ako na D4 ( a videa z D4 som uz nejake zazrel, samozrejme aj z D800, ale pravdepodobne sa jednalo o fake-y)... este jedna poznamka, preco az 23. marca? oficialne ked ju predstavili, tak nam povedali ze 22.3 sa zacne predavat. Ja mam objednavku u prolaika-y.
 
piggee
2012-03-09 11:07:09
príspevok od: pyrula
video som neskusal (nie je to pre mna priorita, je to fajn bonus), spravil som si len par cvakov a bol som spokojny, bolo tam dost vela ludi. samozrejme vlastnu kartu som pouzit nemohol. Upozornujem, ze sa jednalo len o predprodukcny softver, ofiko softver uz maju pripraveny, ved to video (aspon co sa softveru tyka) nebude moc ine ako na D4 ( a videa z D4 som uz nejake zazrel, samozrejme aj z D800, ale pravdepodobne sa jednalo o fake-y)... este jedna poznamka, preco az 23. marca? oficialne ked ju predstavili, tak nam povedali ze 22.3 sa zacne predavat. Ja mam objednavku u prolaika-y.
hehe, to mas rozdiel jeden den
Si bol pozriet ten kus v prolaike pred 2 dnami? Ak ano, tak sme obaja pozerali ten isty kus...
 
piggee
2012-03-09 11:08:03
príspevok od: Krtko fotografom
Ale kde sa ma zacat predavat od toho 23.marca? Lebo co som pozeral, tak niekolko internetovych obchodov, tu na Slovensku, ju uz predava dobre 2 tyzdne, v cenach od 2374 – 2744 €.
a kde ju maju aj realne fyzicky dobre 2 tyzdne? nikde final kus nenajdes este
 
pyrula
2012-03-09 11:13:54
príspevok od: piggee
hehe, to mas rozdiel jeden den
Si bol pozriet ten kus v prolaike pred 2 dnami? Ak ano, tak sme obaja pozerali ten isty kus...
ee, som na sluzobke v USA, pozeral som ju tu... ale predpokladam, ze tie predprodukcne kusy su rovnake. Tak ci tak, pockajme si na 23.3
 
Rastislav
2012-03-20 08:39:29
http://www.dpreview.com/news/2012/03/20/Nikon-D800-studio-test-samples
 
bear
2012-03-20 08:45:02
http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/nikon_d800_or_d800e.shtml
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-03-20 09:07:01
príspevok od: bear
http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/nikon_d800_or_d800e.shtml
pekne to spísali - so všetkým sa dá len súhlasiť.
s pár poznámkami - zabudli z objektívov na 50F1,4 G a 85 F1,8 G a všetky PC-E Nikkory - nepoznám ostrejšie sklá, som zvedavý ako to bude kresliť pri vyshiftovaní na krajné polohy, aj na tu 105 VR som zvedavý nad F8 čo to bude robiť.

No a s tým VR zapnutým vždy to tiež nemám veľmi rád to je cesta do pekiel typu posunutý 1-2-3 pixely - je to núdzovka, ktorá je jediné riešenie možno pri fotení nejakej zveri a športu alebo čoho. U mňa pri fotení portrétov a pod. je potom jedna fotka ostrá, druhá super ostrá, tretia takmer ostrá, štvrtá fláklá úplne.
Ak chcem per pixel ostrosť na každej fotke jedine statív alebo dostatočne krátky čas (a to aj za cenu ISO 400) namiesto ISO 100, hlavne pri moderných foťákoch...
 
bear
2012-03-20 09:14:26
príspevok od: Jozef Peniak
pekne to spísali - so všetkým sa dá len súhlasiť.
s pár poznámkami - zabudli z objektívov na 50F1,4 G a 85 F1,8 G a všetky PC-E Nikkory - nepoznám ostrejšie sklá, som zvedavý ako to bude kresliť pri vyshiftovaní na krajné polohy, aj na tu 105 VR som zvedavý nad F8 čo to bude robiť.

No a s tým VR zapnutým vždy to tiež nemám veľmi rád to je cesta do pekiel typu posunutý 1-2-3 pixely - je to núdzovka, ktorá je jediné riešenie možno pri fotení nejakej zveri a športu alebo čoho. U mňa pri fotení portrétov a pod. je potom jedna fotka ostrá, druhá super ostrá, tretia takmer ostrá, štvrtá fláklá úplne.
Ak chcem per pixel ostrosť na každej fotke jedine statív alebo dostatočne krátky čas (a to aj za cenu ISO 400) namiesto ISO 100, hlavne pri moderných foťákoch...
Mozno 50/1.4 a 85/1.8 nemaju ostrost dost dobru na 36MP FF, ked ich nedali do zoznamu. Niektore PC-E objektivy maju na D800 problem - nie je mozne ich pouzit vo vsetkych uhloch a naklopeniach. To ako sa bude taky velky senzor s malymi pixelmi spravat pri tilt-shift objektivoch je otazka. Svetelne luce dopadaju na senzor pod velkymi uhlami, podobne, ako pri extremne svetelnych objektivoch a to malym pixelom s mikrososovkami nemusi robit dobre.

Stabilizator tiez radsej vypinam, zapinam ho len pri foteni z ruky, ked uz v hladaciku vidim, ze to neudrzim a potom idem sekvencne a vyberiem zo serie najostrejsiu fotku.
 
Pospo
2012-03-20 09:26:32
Par praktickych postrehov z placu (len ze to nebolo studiove testovanie) od Dana Vojtecha (Peterov partak s Lightgardenu), ktory par dni foti na D800E.

Po prvním focení s Nikonem D800E z něj mám velmi pozitivní pocit. Šum lepší než na D3 i přes 3 x větší počet obrazových bodů. Vylepšený dynamický rozsah a neuvěřitelné podání detailů. Jen je potřeba velmi přesně zaostřovat (Nikkor 24-70/2.8). Rawy maji 40-45 MB (oproti avizovanym 75MB). Obrazovy vystup z D800E je jednoznacne lepsi nez D3x. Na jedny fotce jsem zaznamenal moire. Neni moc vyrazne. Softwarove jsem ho neodstranoval. Nemam zatim NX2, ve kterem to pujde likvidovat asi nejlepe. Vetsi problem bude moire delat spise u videa.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-03-20 10:07:47
príspevok od: bear
Mozno 50/1.4 a 85/1.8 nemaju ostrost dost dobru na 36MP FF, ked ich nedali do zoznamu. Niektore PC-E objektivy maju na D800 problem - nie je mozne ich pouzit vo vsetkych uhloch a naklopeniach. To ako sa bude taky velky senzor s malymi pixelmi spravat pri tilt-shift objektivoch je otazka. Svetelne luce dopadaju na senzor pod velkymi uhlami, podobne, ako pri extremne svetelnych objektivoch a to malym pixelom s mikrososovkami nemusi robit dobre.

Stabilizator tiez radsej vypinam, zapinam ho len pri foteni z ruky, ked uz v hladaciku vidim, ze to neudrzim a potom idem sekvencne a vyberiem zo serie najostrejsiu fotku.
jednoducho na tie sklá zabudli

naklopenia sa málokedy používajú extrémne, úplne na doraz to nebolo dobre ani na D3s/D700 ale pri normálnom rozumnom používaní produkty + architektúra je to brutusne ostré.
 
pyrula
2012-03-23 16:06:20
wow http://www.dxomark.com/index.php/News/DxOMark-news/The-Nikon-D800-is-the-new-king-of-DxOMark-with-a-score-of-95
 
wlad
2012-03-23 16:19:20
príspevok od: pyrula
wow http://www.dxomark.com/index.php/News/DxOMark-news/The-Nikon-D800-is-the-new-king-of-DxOMark-with-a-score-of-95
tolko k tomu "neee, to ma miliardu pixelov, to bude zasumene, ja chcem 16 megapixlovy fotak, to je ako ta nokia..."
 
dj_miki
2012-04-03 23:57:55
kde viaznu tie D800??? Nikon je prispatý?
 
Tono
2012-04-04 14:10:13
kto este necital :
http://www.digineff.cz/art/fo-ky/nikon-d-800-prvn-setk-n.html

osobne ma zaujalo :
"Z rozlišením 36 mega na políčku 24x36 nemám zkušenosti. Obecně jsem usuzoval, že vysoké rozlišení čipu bude mít maximální nároky na kvalitu objektivu. Proto jsem při prvním setkání volil různé objektivy a čekal, zdali budou nějaké zásadní rozdíly v kresbě – přičemž 24-70/2.8 pokládám za naprostou špičku. Rozdíly jsem žádné nezaznamenal, posuďte sami, fotky si stáhněte a prozkoumejte"
 
tadzesi
2012-04-04 14:15:40
príspevok od: dj_miki
kde viaznu tie D800??? Nikon je prispatý?
Prve D800 sa uz na SK dorazili pred tyzdnom. Ak cakas a nedostal si, tak asi budes musiet pockat na dalsiu varku
 
David_KE
2012-04-04 18:13:34
príspevok od: tadzesi
Prve D800 sa uz na SK dorazili pred tyzdnom. Ak cakas a nedostal si, tak asi budes musiet pockat na dalsiu varku
A kedy bude ta dalsia varka? :-P
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-04-04 18:19:08
príspevok od: David_KE
A kedy bude ta dalsia varka? :-P
pozri sa mne povedali, že si počkám minimálne mesiac..
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-04-04 18:19:49
príspevok od: David_KE
A kedy bude ta dalsia varka? :-P
a kity s objektívom 24-120 VR F4 budú ktovie kedy...
 
diewithme
2012-04-04 19:12:41
príspevok od: Jozef Peniak
a kity s objektívom 24-120 VR F4 budú ktovie kedy...
a kity s 24-70 ? (prípadne 24-70 II )
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-04-04 21:22:06
príspevok od: diewithme
a kity s 24-70 ? (prípadne 24-70 II )
iez nevedno zatialt
 
dj_miki
2012-04-04 23:04:30
príspevok od: tadzesi
Prve D800 sa uz na SK dorazili pred tyzdnom. Ak cakas a nedostal si, tak asi budes musiet pockat na dalsiu varku
zaujimalo by ma z akych shopov?
 
tadzesi
2012-04-05 07:48:28
príspevok od: David_KE
A kedy bude ta dalsia varka? :-P
Ak si z KE, tak si skoc do Optimi a opytaj sa Ale maju aj mail, telefon ak by ti to nebolo po ceste. Pod svieckou je najvatsia tma.
 
tadzesi
2012-04-05 07:50:05
príspevok od: dj_miki
zaujimalo by ma z akych shopov?
Optima KE, FaF s.r.o, sorry za reklamu ...
 
dj_miki
2012-04-05 09:34:42
No to teda, ja uz mam predobjednane, tak len čakám rok
 
atlantel
2012-04-05 14:58:37
príspevok od: tadzesi
Optima KE, FaF s.r.o, sorry za reklamu ...
Bol som v Optime v pondelok a chlapik mi povedal ze D800 mali len jeden jediny kus a odvtedy ani ťuk a ani nema tusenia kedy by nieco mohlo dorazit. O D800E sa nepokusal ani fantazirovat .... Zvlastne ze 5D Mark III tam lezi vo vitrine ....
 
tadzesi
2012-04-05 19:36:34
príspevok od: atlantel
Bol som v Optime v pondelok a chlapik mi povedal ze D800 mali len jeden jediny kus a odvtedy ani ťuk a ani nema tusenia kedy by nieco mohlo dorazit. O D800E sa nepokusal ani fantazirovat .... Zvlastne ze 5D Mark III tam lezi vo vitrine ....
Tak to ano. Canon to dajako zvladol, ale s cenou za 5D mark III to na moj vkus prehnal aj ked som Nikon pozitivny. A len tak medzi nami dievcatami. Ako si narval Nikkor 14-24 na Canon?
 
markato1
2012-04-05 20:50:29
príspevok od: atlantel
Bol som v Optime v pondelok a chlapik mi povedal ze D800 mali len jeden jediny kus a odvtedy ani ťuk a ani nema tusenia kedy by nieco mohlo dorazit. O D800E sa nepokusal ani fantazirovat .... Zvlastne ze 5D Mark III tam lezi vo vitrine ....
5Dmk III bol, podla toho co som cital pripraveny uz zaciatkom roka,canon mal dostatok casu na na pripravu zasielok na trh a aj nacasovanie je dobre,najme pre bliziacu sa olympiadu..
 
bear
2012-04-05 22:18:08
príspevok od: markato1
5Dmk III bol, podla toho co som cital pripraveny uz zaciatkom roka,canon mal dostatok casu na na pripravu zasielok na trh a aj nacasovanie je dobre,najme pre bliziacu sa olympiadu..
5DIII je urceny pre masovy trh, je to fotak, ktori si kupi vela canonistov, lebo na digitalnu obdobu EOS 3 sa cakalo asi 13 rokov. Na olympiadu asi smeruju vsetky 1D X, lebo okrem velkych tlacovych agentur sa k nim zatial asi nikto nedostal. Zopar Nikon D4 sa dostalo na trh, ale asi ich bolo este menej, ako D800.
 
atlantel
2012-04-06 12:30:11
príspevok od: markato1
5Dmk III bol, podla toho co som cital pripraveny uz zaciatkom roka,canon mal dostatok casu na na pripravu zasielok na trh a aj nacasovanie je dobre,najme pre bliziacu sa olympiadu..
Tak on to NIKON urobil salamunsky. Vedel ze Canon uvolni Mark III tak potreboval urychlene vypustit lakave info o D800 aby nalomil a zabrzdil este nerozhodnutych potencialnych zakaznikov cakajucich na Mark III a to aj za cenu, ze na realne zasobovanie trhu nebude vcas pripraveny a dostatocne predzasobeny ako Canon. Navyse mu dal poriadne stimulovanu cenu - co sa teraz snazi vysvetlit internou chybou pri nacenovani oboch tiel a zrejme sa dockame aj 200 libroveho narastu, kedze zistil, ze 5D Mark III sa zdaleka nepredava ako teple rozky.
 
Krtko fotografom
2012-04-06 16:17:35
Tu su celkom pekne testy (fotky) z D800. Je tam aj komplet exif, ale je aj na fotkach (stiahol som si niekolko fotiek). Su tam aj NEF-y, ak by niekto chcel.
Fotky su fotene s AF Nikkor 50mm f/1.8D, a Sigma Macro 70mm F2.8 EX DG.

http://www.imaging-resource.com/PRODS/nikon-d800/nikon-d800A7.HTM
 
Jozi Mačutek
2012-04-15 08:42:33
príspevok od: hombreee
To by bolo super a podla mna sikovny tah proti konkurencii. Nieco ako D7000/D300 ale s FF snimacom a cenou pod 2000EUR.
Ten full frame na d400 by sa mi pačil to by bol lacnejši full frame
 
DropDead
2012-04-15 10:16:19
príspevok od: Jozi Mačutek
Ten full frame na d400 by sa mi pačil to by bol lacnejši full frame
nie je odpoveď na túto prosbu D700 ?
 
Jozi Mačutek
2012-04-15 12:02:51
príspevok od: DropDead
nie je odpoveď na túto prosbu D700 ?
d700 je prvada že neni drahy jak to je možne že som na nu zabudol prave na d700 ja hlava derava
 
dj_miki
2012-04-22 19:23:05
Neviete niekto co sa deje? Nikon mlci pred celym svetom?
 
DropDead
2012-04-22 22:24:26
príspevok od: dj_miki
Neviete niekto co sa deje? Nikon mlci pred celym svetom?
a čo sa má diať ?
 
dj_miki
2012-04-23 12:31:52
No kde viaznu D800ky
 
David_KE
2012-04-24 19:58:59
príspevok od: dj_miki
No kde viaznu D800ky
ja sa tiez neviem dockat, predajca spominal ze by mali byt naskladnene 30.4 tak uvidime
 
dj_miki
2012-05-04 09:27:08
príspevok od: David_KE
ja sa tiez neviem dockat, predajca spominal ze by mali byt naskladnene 30.4 tak uvidime
mas? lebo ja stale nic. A v zahranici nieco prislo.
 
David_KE
2012-05-04 20:46:22
príspevok od: dj_miki
mas? lebo ja stale nic. A v zahranici nieco prislo.
nemam a uz ma to dost vytaca .. hlavne to ze som uz stihil predat svoj terajsi fotak .. takze nemam nic len nervy z neustaleho cakania
 
mario b
2012-05-04 21:06:57
príspevok od: David_KE
nemam a uz ma to dost vytaca .. hlavne to ze som uz stihil predat svoj terajsi fotak .. takze nemam nic len nervy z neustaleho cakania
To si mozes podat ruku s Conan7, ten ma nekonecny pribeh s C 5D MK III
 
bear
2012-05-04 21:08:57
Mozno zastavili dodavky, kym vyriesia problem:
http://www.pdnonline.com/gear/Nikon-Investigating--5632.shtml

Canon tiez na chvilu pozastavil dodavky 5D mark III, ked niektory ludia reportovali problemy, ze sa vypocet expozicie s nasadenou krytkou mierne ovplyvni svetlom prenikajucim cez vrchny panel. Aktualne dodavane 5D to uz maju odstranene pridanim kusku ciernej pasky. Podobny problem s presvitanim ma, alebo mal aj Nikkor 24-70/2.8.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-06-08 16:10:16
príspevok od: bear
Mozno zastavili dodavky, kym vyriesia problem:
http://www.pdnonline.com/gear/Nikon-Investigating--5632.shtml

Canon tiez na chvilu pozastavil dodavky 5D mark III, ked niektory ludia reportovali problemy, ze sa vypocet expozicie s nasadenou krytkou mierne ovplyvni svetlom prenikajucim cez vrchny panel. Aktualne dodavane 5D to uz maju odstranene pridanim kusku ciernej pasky. Podobny problem s presvitanim ma, alebo mal aj Nikkor 24-70/2.8.
je to strašné, hlavne pri fotení tej krytky
 
Rastislav
2012-12-04 18:51:08
Nikon D800E vs. Pentax 645D:
http://www.pentaxforums.com/reviews/nikon-d800e-vs-pentax-645d/introduction.html
 
dodo_bb
2012-12-04 21:48:36
príspevok od: rica
No kdesi som sa dočítal, že tá 17-35 je na na úrovni pevných skiel - iste že by som najradšej bral pevné, ale to ma asi pošlú do pr... - aj keď to ma asi pošlú tak či tak
Takže D800?

Marek má pravdu. Zaoberám sa už pár rokov profesionálne fotogrametriou a toto má byť práve fotogrametrická aplikácia. Pokiaľ viem, má sa digitalizovať cca 180 000 rôznych predmetov. Je to tak rozsiahla, dôležitá a finančne náročná práca, že riešiť tisic € v technike je úplne irelevantné. Jednoznačne čo najväčšie rozlíšenie, 12 megapixlov je málo. Pokiaľ sa týka objektívov, zoomy sa na to vôbec nehodia. Pre podobné účely sa používajú výhradne pevné kvalitné sklá, skôr dlhšie, kvôli čo najmenšiemu skresleniu. Takže najlepšia kombinácia D800E + 105/2,8 Macro alebo možno 50/1,4, podľa veľkosti veci. U veľkých vecí by sa dalo použiť aj napr. 24/2,8. Tiltshift vôbec. Cloniť na najlepšiu kresbu. Je pravdou, že takéto fotografie dnes nevieme spracovať, ale v budúcnosti sa výkony počítača asi zrýchlia. A zmenšiť rozlíšenie nie je problém, zvýšiť sa nedá. Pre ukážku náročnosti fotogrametrie na hardware - spracovávame teraz podrobný digitálny model hradu, ktorý máme nafotografovaný na cca 280 fotografiách (14 megapixlov). Náš počítač (4 jadro, 24 GB RAM, slušná grafika) to riešil cca 4 dni bez pauzy !!! Ako výstup v počítačovom prostredí je vygenerovaný model, definovaný mračnom bodov v počte cca 370 miliónov, ich vzájomná vzdialenosť je okolo 15 - 20 milimetrov a absolútna presnosť v súradniciach a výške v skutočnom rozmere je cca 2 centimetre. Podobnou technológiou by sme vedeli urobiť model vázy, noža alebo nejakého črepu s presnosťou na cca 0,1 mm...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované