Hore

Olympus E-P1

Dnes o 07:00 padlo embargo na dlho očakávaný fotoaparát, ktorý spoločnosť Olympus avizovala  na Photokine v septembri 2008.

 

Už vtedy nás zaujal retro dizajn makety, ktorú slávnostne odhalili predstavitelia Olympusu. Dnes sme sa stali svedkami odhalenia skutočného fotoaparátu, ktorý dizajnom predčil moje očakávania.

 

 

Prvý micro 4/3 model Olympusu okúzľuje svojim malým rozmerom, retro štýlom a jednoduchým ovládaním. A to všetko pri zachovaní výhod digitálnej zrkadlovky 4/3 formátu.

  

 

Vďaka odstráneniu zrkadla bolo možné zmenšiť rozmery tela prístroja na šírku i na výšku. Jeho proporcie sú teraz naozaj podobné klasickým priehľadovým fotoaparátom, aké poznáme z minulého storočia. Nie je to však nevýhoda tohto aparátu, skôr naopak. Presne takýto dizajn sa totiž osvedčuje pri street fotografii, kde malý, nenápadne vyzerajúci fotoaparát je často jediným možným prostriedkom na vyhotovenie fotografie.

 

Špeciálne pre tento fotoaparát Olympus navrhol pevný objektív M. Olympus Zuiko Digital 17 f2,8 (po prepočte krásnych reportážnych 34mm), ktorý tvorí spolu s fotoaparátom perfektné kombo. Tento kit sa zmestí do väčšieho chlapského vrecka alebo menšej dámskej kabelky.

  

 

Nesmejte sa, Olympus myslel aj pri tomto strohom modeli na krajšiu polovicu ľudstva. Pre dámy pripravil špeciálnu verziu v bielom prevedení s béžovým gripom. 

 

Zatiaľ budú vo výrobe dve farebné variácie - strohá strieborná s čiernym gripom a biela s béžovým gripom. Taktiež objektívy budú v dvoch farbách - čiernej a striebornej.

  

 

Externý hľadáčik

Olympus do nového fotoaparátu neimplementoval hľadáčik. Na rámovanie a komponovanie scény tak musíte použiť displej.  Je to daň, ktorú platíme za strohý, klasický dizajn a rozmery. Pri použití s pevnými ohniskami však máte ešte jednu možnosť - použiť externý hľadáčik.

 

Externý hľadáčik bude  možné si k novému Olympusu E-P1 dokúpiť. Jednoducho ho nasadíte do sánok pre externý blesk a rámujete pomocou priehľadového okna.

 

 

Objektívy

Druhý objektív navrhnutý pre Olympus Micro 4/3 je M. ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm 1:3.5-5.6 (28-84mm*). Aj tento objektív je veľmi kompaktný a dizajnovo zladený s fotoaparátom.

 

 

Okrem toho, že Olympus v budúcnosti plánuje výrobu ďalších objektívov pre Micro 4/3 systém môžete na tomto aparáte pomocou redukcie využiť celú plejádu 4/3 objektívov pomocou adaptéru MMF-1. Raritou je aj adaptér MF-2. Pomocou neho môžete na novom prístroji používať staré objektívy OM rady. Samozrejme bez automatického ostrenia a automatických režimov.

 

Senzor

Údaje Live MOS snímača s rozlíšením 12,3 Mpx spracováva nový procesor TruePic V. Tento spracováva obraz - farby, detaily aj rýchlosť snímania fotoaparátu. Nový procesor umožňuje zachytiť obrázky vo frekvencii 3/s a to nielen pri snímaní do komprimovaného formátu JPG ale aj pri snímaní do bezstratového RAW formátu. Vo fotoaparáte možno nastaviť citlivosť v rozsahu 100-6400 ISO.

 

 

Displej

Fotoaparát disponuje 3-palcovým displejom s antireflexnou úpravou, ktorý by mal byť dobre čitateľný aj za jasného počasie v exteriéri.

 

Zvuk

E-P1 nahráva veľmi kvalitný zvuk podobným spôsobom, ako v najlepších digitálnych záznamníkoch hlasu Olympus (lineárny PCM záznam). Samozrejmosťou je stereo zvuk.

 

Stabilizátor obrazu

V digitálnych fotoaparátoch Olympus so vstavaným stabilizátorom, sú pohyby fotoaparátu detekované niekoľkými gyro senzormi. Stabilizačný systém (SWD) sa potom postará o pohyb senzora v protismere k otrasom fotoaparátu. Vaše výtvory by mali byť ostré aj za menej priaznivých svetelných podmienok. Účinnosť stabilizátora sa udáva v predĺžení času až o +4 expozičné stupne.

 

RAW

RAW formát je u nového Olympusu samozrejmosťou a pre tých, čo chcú mať sami kontrolu nad obrazom je to vítaná skutočnosť.

 

Kontinuálne snímanie a pohotovosť

U väčšiny kompaktných fotoaparátov je kľúčová rýchlosť reakcií a snímania. Hlavne vtedy, ak majú byť používané pokročilými fotografmi alebo profesionálmi či poloprofesionálmi. To, že je Olympus E-P1 rozmerovo menší neznamená, že je menej výkonný. Jeho procesor zvláda ukladať snímky vo frekvencii 3obr./s a nezáleží na tom, či ich fotíte do JPG alebo RAW formátu. V nekomprimovanom formáte RAW ich zvládne fotoaparát uložiť 14, kým si potrebuje oddýchnuť a uvoľniť operačnú pamäť.

 

Video

E-P1 dokáže nahrávať video v HD rozlíšení 1280 x 720 pixelov. Maximálna dĺžka klipu je 7 min. Možno si poviete, že to nie je veľa, no nekonečné trvanie klipu nemá dobrý vplyv na kreativitu kameramana ani na atraktívnosť videa. Väčšina záberov v dobrom klipe netrvá dlhšie ako niekoľko sekúnd. Aj pri videu môžete využívať niektoré kreatívne filtre podobne, ako pri klasickom fotografovaní.

 

i-Auto režim a ďalšie režimy snímania

Tento "inteligentný - Auto" režim využíva automatický detekčný systém na rozpoznanie 6 najčastejšie fotografovaných scén/žánrov. Vďaka tomu je potom expozícia prispôsobená práve pre konkrétnu scénu a fotoaparát zvolí správnu clonu a čas pre zhotovenie záberu. Okrem tohto režimu aparát disponuje aj ďalšími, či už polomanuálnymi, manuálnymi alebo motívovými programami na fotografovanie. Fotoaparát podporuje aj kreatívne režimy, či umelecké filtre ako ich poznáme zo systému 4/3 zrkadloviek Olympus. Tieto umožňujú vytvorenie špeciálnych umeleckých efektov priamo vo fotoaparáte. Olympus E-P1 ponúka nasledujúce umelecké filtre:

 

Pop art: Zdôrazňuje farby, ktoré sú sýtejšie a živšie. Fotografie tak pôsobia veselšie a navodzujú tak dojem pop-art umenia.

 

Zmäkčenie: Vytvára zmäkčenie, ktoré dáva snímkam éterickú, mimozemskú atmosféru. Dáva snímkam nádych nebeského nasvietenia, bez toho aby zahaľoval taký detail, ako sú napr. vlasy alebo okvetné lístky.

 

Bledé & svetlé farby: Popredie je zahalené do plochého, jemného svetla (podobné filmovým záberom do minulosti), ktoré vytvára pocit déjà vu.

 

Svetlý tón: Vytvára snímky s jemným nádychom podobným snímkam foteným pod umelým svetlom. Ako tmavé, tak svetlé oblasti sú podané veľmi mäkko.

 

Zrnitý film: Tento efekt navodzuje dojem klasického zrnitého monochromatického filmu. Dramatická atmosféra dáva vyniknúť snímanému objektu.

 

Camera obscura: Obmedzuje jas v okrajových oblastiach snímky a zámerne silno vinetuje, ako tomu bolo u fotoaparátov typu kamera obskura. Spolu s jedinečným farebným tónom tak vytvára štýl starých fotoaparátov.

 

Supersonic Wave Filter

Prach, ktorý sa dostane do fotoaparátu (napríklad počas výmeny objektívu) môže afektovať snímky. So špeciálnym antiprachovým filtrom Supersonic Wave Filter je prach eliminovaný. Číra membrána umiestnená medzi závierkou fotoaparátu a senzorom zaručuje, že sa prach nemôže usadiť priamo na senzore. Namiesto toho sa čiastočky prachu usadia na tomto filtri a pri jeho aktivácii sú otrasené pomocou ultrazvukových vibrácií na adhéznu pásku.

 

Nový a starý

 

Pen

Rad fotoaparátov Pen bol prvýkrát predstavený v roku 1959. Išlo o fotoaparáty na polovičný kinofilmový formát. Vďaka revolučnému dizajnu a cene sa tieto fotoaparáty stali masovo rozšírenými prístrojmi po celom svete. Prvotnou myšlienkou za celým projektom bolo vytvoriť čistý a elegantný dizajn pre jednoducho ovládateľný fotoaparát. Fotoaparáty mali byť rovnako jednoduché na ovládanie a ľahké na nosenie, ako bolo pre všetkých jednoduché používanie písacieho pera. Dizajn fotoaparátov Pen bol vytvorený legendárnym dizajnérom spoločnosti Olympus, pánom Yoshihisa Maitanim, jedným z najznámejších dizajnérov v histórii fotografie.

 

V roku 1963 bol predstavený model Pen F, ako prvá zrkadlovka na svete s polovičným kinofilmovým formátom. V dobe keď bol predstavený, bolo už k dispozícii 16 výmenných objektívov pre tento systém. Celkom bolo predaných viac ako 17 miliónov fotoaparátov radu Pen. Stali sa tak jednými z najpredávanejších a najúspešnejších fotoaparátov všetkých čias. V dnešnej dobe sú klasické Pen fotoaparáty veľmi cenené ako zberateľské kúsky, často predávané v bazároch a aukciách za veľmi vysoké ceny.

 

 

Olympus Pen E-P1 - hlavné prvky:

 

Malý & štýlový dizajn

 • Extrémne malý a ľahký mikro 4/3 systém
   
 • Štýlový dizajn v kovovom vzhľade
   
 • Dve farby

 

Kvalita digitálnej zrkadlovky

 • Live MOS snímač s 12,3 megapixelmi
   
 • Obrazový procesor TruePic V
   
 • Zabudovaný stabilizátor obrazu s výkonom 4 EV
   
 • Adaptér pre všetky objektívy ZUIKO DIGITAL & OM

 

Jednoduché ovládanie

 • Novo vyvinuté menu pre jednoduchšie ovládanie v živom náhľade
   
 • Automatické rozpoznanie bežných scenérií vďaka režimu i-Auto
   
 • Jasná pleť vďaka režimu e-Portrét
   
 • Dva ovládače pre pohodlné nastavenie
   
 • Technológia detekcie tvárí a technológia korekcie tieňov
   
 • 20 fotografických režimov (5 expozičných režimov, režim i-Auto, 14 scénických režimov)

 

Kreativita & HD video sekvencia

 • Nahrávanie video sekvencií vo vysokom rozlíšení so stereo zvukom, možnosť nastavenia hĺbky ostrosti a využitie umeleckých filtrov
   
 • Umelecké filtre, nastaviteľné pomery strán snímania
   
 • Funkcia viacnásobnej expozície
   
 • Umelecké filtre je možné aplikovať na skôr zhotovené RAW snímky priamo vo fotoaparáte alebo pomocou Olympus softwaru
   
 • Zvýšená kreativita vďaka špeciálnym objektívom, napr. rybie okl, pomocou adaptéra pre 4/3 objektívy

 

Ďalšie funkcie Olympus Pen:

 • HDMI TV rozhranie
   
 • Lineárny PCM záznam zvuku
   
 • Vstavaná vodováha
   
 • Hi-Speed USB 2.0 rozhranie
   
 • Tri zábery za sekundu v režime sekvenčného snímania (maximálne 14 v režime RAW)
   
 • ISO 100-6400 pre väčší rozsah citlivosti
   
 • Univerzálna funkcia bracketingu - pre expozíciu a vyváženie bielej
   
 • Spoľahlivý filter pre redukciu prachu - Supersonic Wave Filter
   
 • Založené na štandarde Mikro 4/3
   
 • Široký dynamický rozsah aj v preexponovaných zónach
   
 • Simultánne ukladanie dát vo formátoch RAW a JPEG
   
 • Pamäťové karty SD (kompatibilné s SDHC)
   
 • Vysokorýchlostné ukladanie dát a bezstratová RAW kompresia pre rýchle spracovávanie dát
   
 • Veľká 7,6cm /3.0" antislnečná LCD obrazovka
   
 • Aretácia automatickej expozície / automatického zaostrovania, AE/AF lock pre individuálne nastavenie
   
 • Nastavenie Auto gradácie pre zabránenie preexpozície a podexpozície v snímkach
   
 • Možnosť diaľkového ovládania pomocou káblovej spúšte RM-UC1

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
javelin
2009-06-16 07:19:14
Škoda optického hladáčika....:(((
Mala to byť samozrejmosť...............
Ked už retro tak aj s man.optickým ostrením na spôsob prehladoviek....
Toto by bol jediný dôvod prečo by som ho chcel....
Inak nemá zmysel ...pardon má ...IMAGE.........
 
bear
2009-06-16 07:21:32
Pekny, este tak k nemu mat vodotesne puzdro s externym bleskom a chcem ho:-)
 
kralik_j
2009-06-16 07:43:37
noo, musim uznat dizajner od olympusu sa vyhral. krasne vzhlad, ako ´imidzovka´ je to pekny kusok
 
IO-NR
2009-06-16 07:53:07
Skoda absencia vstavaneho hladacika, ale to je asi jedina nevyhoda,.... hadam bude oproti pomalobeznej a tazko ovladatelnej Sigme lepsi....
S 17/2,8 vyzera prekrasne, ak nebude prilis presvihnuta cena (ideal by bol okolo 500€), tak aj ma sancu....
 
branislavbuzek
ocenenie redakciou 2009-06-16 07:59:50
zaujímavý hybrid. Myslím, že trh si ten hľadáčik vynúti veľmi rýchlo. Potom to bude pecka.
 
wayne
2009-06-16 08:19:42
wau, pekna krabicka, taketo nieco je ako pre mna :) male, lahke, s vymennou optikouo... inak.. s objektivom 14-140 pre µ4/3 co priniesol panasonic na jar, to bude vyzerat no.. zaujimavo :D
 
Marcel Rebro
2009-06-16 08:22:55
bez hladacika je to dost okriplene ... ak si raz clovek zvikne na hladacik, z ´vystretych ruk´ je to dost nepohodlne. ale pekna masinka. verzia 2 bude mat hladacik a bude na svete streetacka ´zrkadlovka´ ... Leica M8.2 sa moze tesit ;-)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-06-16 08:53:52
Chcem vidiet toho kuzelnika, ktory by urobil priehladovy hladacik (nebodaj s dialkomerom a vyrovnavanim paralaxy) pre ten objektiv 14-140 a este by spolupracoval s tymi adaptermi a nich nasadenymi objektivami.

Inak velky fesak.
 
Marcel Rebro
2009-06-16 09:08:37
zvykne ... idem vratit maturitne vysvedcenie ;-)
 
2009-06-16 09:19:18
príspevok od: Marcel Rebro
bez hladacika je to dost okriplene ... ak si raz clovek zvikne na hladacik, z ´vystretych ruk´ je to dost nepohodlne. ale pekna masinka. verzia 2 bude mat hladacik a bude na svete streetacka ´zrkadlovka´ ... Leica M8.2 sa moze tesit ;-)
z vystretých rúk - to by nevadilo, ale ten pocit pozerať cez hľadáčik nikým a ničím nerušený, to sa nedá nahradiť, ale hračička je to pekná:-)
 
Marcel Rebro
2009-06-16 09:23:45
príspevok od:
z vystretých rúk - to by nevadilo, ale ten pocit pozerať cez hľadáčik nikým a ničím nerušený, to sa nedá nahradiť, ale hračička je to pekná:-)
ale vadilo ... dochodcom sa vystrete ruky trasu ;-)))
 
E-Peter
2009-06-16 11:41:32
mna by potesila nejaka ,,retro´ zrkadlovka...
 
javelin
2009-06-16 12:08:42
príspevok od: Marcel Rebro
zvykne ... idem vratit maturitne vysvedcenie ;-)
A čo numerické riešenie diferenciálnej rovnice vyššieho rádu...?
Ja by som ešte s vracaním počkal.....
 
javelin
2009-06-16 12:11:07
Samozrejme že s dialkomerom...a tri pevné sklá do setu....:))
 
javelin
2009-06-16 12:15:46
Maš možnosť.....Leica R9....:))))....obťahovačka so všetkým čo k tomu patrí ,plus digi zadná stena....
 
Miro Bartánus
2009-06-16 12:32:40
Kedy také niečo spraví Nikon s F-mount? S tým pancake je to tuti fruti na street, čo myslíte? Až na cenu, body with 17mm pancake + viewfinder=849€ :(
 
E-Peter
2009-06-16 12:56:02
príspevok od: javelin
Maš možnosť.....Leica R9....:))))....obťahovačka so všetkým čo k tomu patrí ,plus digi zadná stena....
a cena? ci ked predam jedno zdrave pluco, jednu oblicku a doplatim 100 000 budem mat dost? :D
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-06-16 13:21:37
príspevok od: javelin
Samozrejme že s dialkomerom...a tri pevné sklá do setu....:))
Niečo na spôsob Contax G2!
 
Marcel Rebro
2009-06-16 13:27:30
príspevok od: Miro Bartánus
Kedy také niečo spraví Nikon s F-mount? S tým pancake je to tuti fruti na street, čo myslíte? Až na cenu, body with 17mm pancake + viewfinder=849€ :(
odkial mas tu cenu?
 
Miro Bartánus
2009-06-16 14:46:45
príspevok od: Marcel Rebro
odkial mas tu cenu?
dpreview.com / E-P1 Hands-on preview / 4. Specifications
http://www.dpreview.com/previews/olympusep1/page4.asp
 
Lama
2009-06-16 15:53:09
aka je konstrukcia tej 17/2.8 symetricka/asymetricka? To som nikde nenasiel. Inak pekny fotak, viem si ho predstavit na moje fotenie, samozrejme s hladacikom.
 
marcel.m
2009-06-16 16:18:58
príspevok od: Lama
aka je konstrukcia tej 17/2.8 symetricka/asymetricka? To som nikde nenasiel. Inak pekny fotak, viem si ho predstavit na moje fotenie, samozrejme s hladacikom.
Nechal by si sa takto zneuctit? Ved by si nemal co natahovat, cim ostrit a potom pri cervenom svetle ako mag vyvolavat. :-)
Skoda ze to ma kratke ohnisko objektivu. Praca DOF bude u vyssich clon len snom.
Nuz crop 2 nepusti. Este maju co zlepsovat.
 
IO-NR
2009-06-17 08:18:50
:) Nj,...17/2,8 bude nutne pouzivat iba na F2,8 ....ale aspon nebude treba prilis dvihat ISO,...
 
Alx
2009-06-17 09:00:44
príspevok od: javelin
Škoda optického hladáčika....:(((
Mala to byť samozrejmosť...............
Ked už retro tak aj s man.optickým ostrením na spôsob prehladoviek....
Toto by bol jediný dôvod prečo by som ho chcel....
Inak nemá zmysel ...pardon má ...IMAGE.........
ked sa pozries lepsie, tak opticky hladacik to ma, aj ked ´externy´ ... a manual ostrenie? zeby si prepol objektiv na manual? a hned sa mozes citit ako velky klasik ;)
 
wayne
2009-06-17 09:10:04
príspevok od: IO-NR
:) Nj,...17/2,8 bude nutne pouzivat iba na F2,8 ....ale aspon nebude treba prilis dvihat ISO,...
zaujimavy nazor, mozes ho prosim podlozit konkretnymi faktami?
 
wayne
2009-06-17 09:10:53
jasne, ty cakas na NX system od samsungu, ze? =)
 
Lama
2009-06-17 09:23:38
Dobre hovoris, ale toto by bol taky moj zapisnik co by som mal stale pri sebe. Na vaznu pracu by som vytiahol contaxika :). Na dpreview.com som si pozrel fotecky a neviem neviem. Chcelo by to otestovat, lebo kontrastne sceny boli dost zle. Ale ja mam rad Olympus. Mal som isteho casu om4Ti(asi najlepsia SLR co som drzal v ruke) s dvoma objektivmi, a ten oly mi sposoboval skutocne potesenie z fotenia.
 
javelin
2009-06-17 12:30:11
príspevok od: Alx
ked sa pozries lepsie, tak opticky hladacik to ma, aj ked ´externy´ ... a manual ostrenie? zeby si prepol objektiv na manual? a hned sa mozes citit ako velky klasik ;)
Nepochopili sme sa ....mal som na mysli ostrenie porovnávaním , zaužívané pri prehladovkách...
 
javelin
2009-06-17 12:31:53
Na rozdiel od ALX , si pochopil :))))
 
paldixy
2009-06-17 12:38:01
To je niečo!!!
 
Ondra
2009-06-18 08:47:03
Ten design je supr, cena už teda moc ne...a je to Olympus:(
 
Lama
2009-06-18 09:17:31
príspevok od: Ondra
Ten design je supr, cena už teda moc ne...a je to Olympus:(
a co je zle na Olympuse?
 
julo kotus
2009-06-18 09:33:27
Jasné, budú, ale len včera večer som sa vrátil takže chvíľku strpenia.:)
 
wayne
2009-06-18 09:48:19
príspevok od: Lama
a co je zle na Olympuse?
na Olympuse nic, ale Ondra je cech a canonak :) vsimol som si ze najma ceski internetovi diskuteri su castokrat tvrdi a nekompromisni pesimisti (cest vynimkam), no a canon :) nemam nic proti canonakom ani canonu len nechapem tu prilisnu zapalenost, ako keby fandili futbalovemu klubu a nie fotkam a fotografii :)
 
Ondra
2009-06-18 12:30:44
príspevok od: wayne
na Olympuse nic, ale Ondra je cech a canonak :) vsimol som si ze najma ceski internetovi diskuteri su castokrat tvrdi a nekompromisni pesimisti (cest vynimkam), no a canon :) nemam nic proti canonakom ani canonu len nechapem tu prilisnu zapalenost, ako keby fandili futbalovemu klubu a nie fotkam a fotografii :)
Pánové, nevím, co tady zase blázníte..:-) prostě nemám dobré zážitky s focením na Olympusech...výsledky neopovídaly ceně a celkové propagaci této značky. To jest vše.
 
zelovoc
2009-06-18 21:11:41
krasne, som zvedavy na recenziu
 
Slavo Jancisin
2009-06-18 22:10:28
ako foťák do vrecka zaujímavé
 
Alx
2009-06-19 12:04:28
príspevok od: javelin
Nepochopili sme sa ....mal som na mysli ostrenie porovnávaním , zaužívané pri prehladovkách...
beriem spat ;) uz nebudem pit a reagovat zaroven =)
 
martxe
2009-06-21 09:39:04
Super páči sa mi ..malí praktický vždy v poruke..to by sa mi hodilo ..už len rozhodujúca cena.
 
kalki
2009-06-30 12:00:00
Konečne klasika, ktorá nahradzuje drahé ´Leiky´ i keď kvalita je niekde inde. Čas ukaže čo dokaže.
 
Strhak
2009-07-01 00:43:42
Práve som pozeral cenu tak s objektívom Zuiko Digital ED14-42mm / 3,5-5,6 799,- €
http://www.foto-sauter.de/store/sommerkatalog_09/default.htm na strane 24/25 ho máte
 
2009-07-02 08:15:53
Prices (with 17mm pancake, viewfinder & 14-42mm kit) EU: €949 noooooooooo tak asi neeeeeeeee a Prices
(Body only)EU: €749 tez neeeee 8(
 
quaq
2009-07-03 10:45:55
no cena brutalna aj ked je nadherny iste nebudem ani uvazovat okupe tohoto krasavca
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-07-03 13:28:35
Mna ta cena vobec nezaraza. Kvalitny pevny objektiv na fotoaparat lubovolnej znacky stoji bezne 400EUR a viac.Telo potom vychadza na cca 500EUR, to je cena bakelitovej zrkadlovky, ktora sa spracovanim neda s E-P1 porovnat.
 
viking81
2009-08-25 07:59:49
mal by som vyhradu voci ´hlavny prvkom´ a konkretne extremne malemu a lahkemu 4/3 systemu....az tak maly nie je a toboz nie lahky :) spracovanie je prvotriedne ako pise karol...sklamalo ma vsak trohu horsie ovladanie...absencia hladacika a blesku...aspon nejakeho a tiez vystup z toho sa mi az tak nepozdaval....fotil som v zlych svetelnych podmienakch a vyssie iso bolo celkom slusne citit...ale ked nema niekto co robit s peniazmi tak ako velmi slusne fotiaci retro kompakt je to vyborne :)
 
Ultra TXF
2009-08-25 09:08:49
Krásna,drahá a zbytočná hračka.Za tie prachy mám zrkadlovku,ktorú nedokáže nahradiť,ako foťák do vrecka to tiež nie je,také vrecká nemám :)
Nepochopiteľná je pre mňa absencia hľadáčika , aby to bolo použiteľné na streetfoto.A vyrážať ďalšie prechy na jeho dokúpenie...ďakujem pekne.
Moc sa toho nepredá,podľa mňa v poslednej dobe jedno z najväčších šliapnutí vedľa .
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia