Hore

Plzeň 2015: Top 10 kultúrnych inšpirácií

Plzeň ponúkne počas celého roka vyše 50 veľkých kultúrnych podujatí vo verejnom priestore a vyše 600 ďalších akcií. Vybrať si môžete z množstva predstavení nového cirkusu, divadla, tanca, koncertov, výstav, inštalácií vo verejnom priestore či dokonca vzdelávacích projektov. Tu je malá ochutnávka...

20. - 21. februára – Festival svetla

Osem miest Plzne ožije svetelnými inštaláciami, videomappingom a interaktívnymi aplikáciami. Program festivalu sa pripravuje v spolupráci s pražským festivalom svetla Signal, ktorý The Guardian zaradil medzi desať najlepších európskych festivalov svetla.

8. marca - 30. apríla – Homo urbanus Europeanus

Na fotografickej výstave francúzskeho fotografa Jeana-Marc Carracciho uvidíte 35 kolekcií, ktoré predstavujú 35 Európskych hlavných miest kultúry. Zábery sú vyfotené identickým striedmym štýlom, ktorý ukazuje a zdôrazňuje rovnakosť oproti rôznorodosti.

1. apríla - 31. októbra – Zen Plzeň

Projekt „Mesto ako výstava“ chce upozorniť na zanedbané miesta v centre Plzne a upútať na ne formou umeleckých intervencií. Od apríla do konca októbra bude postupne oživovaných 7 miest v Plzni. Každý mesiac sa pod šikovnými rukami premení jedna časť centra. Do tvorenia sa zapoja nielen špičkoví profesionálni umelci, ale i študenti dizajnu.

1. mája - 6. mája – Slávnosti slobody

Začiatkom mája sa v Plzni konajú jubilejné oslavy 70. výročia oslobodenia americkou armádou a konca  II. svetovej vojny. Celé mesto sa ponorí do atmosféry roku 1945, ponúkne prezentáciu dobových military kempov a kultúrneho programu v štýle žánrov populárnych na konci vojny. Návštevníci sa môžu tešiť na pestrý kultúrny program, tematické výstavy a na stretnutie s vojnovými veteránmi. O slávnostné otvorenie veľkolepých Slávností slobody sa postará koncert legendárnej americkej kapely Lynyrd Skynyrd, ktorá zahrá v Česku po prvýkrát.

12. - 14. júna – Historický víkend

Námestie Republiky ožije historickými kostýmami, šermiarmi, ale i strašidlami. Otvorí sa historické trhovisko, centrom mesta bude znieť dobová hudba, zatiaľ čo šermiari budú bojovať. Pre deti bude pripravená Rozprávková cesta a po sobotňajšom večeri plnom strašidiel sa Plzňou prejdú podivuhodné bytosti. Každý si tam jednoducho nájde to svoje...

Plzeň, Kašna na náměstí republiky. FOTO: Ladislav Renner.


Plzeň, Náměstí republiky. FOTO: Ladislav Renner.

13. - 16. júna – Víkend otvorených záhrad

Na jeden víkend sa otvoria bežne neprístupné, zaujímavé alebo málo známe záhrady. Okrem prehliadky a prechádzky po týchto krásnych zelených miestach čaká na návštevníkov zaujímavý program v podobe komentovaných prehliadok a kultúrnych akcií.

29. júna - 30. augusta – 9 týždňov baroka

Festival barokovej kultúry prinesie počas 9 týždňov na 9 miestach barok vo všetkých možných podobách – v hudbe, výtvarnom umení i sprístupnení pamiatok v tomto umeleckom slohu. Nebude chýbať ani dobový ohňostroj či pochúťky českej kuchyne a pivo z miestnych pivovarov.

Plzeň, Zámek Nebílovy. FOTO: Milan Vachal.


10. -  23. augusta – multižánrový festival Živá ulica

Ide o takzvaný “father friendly” festival, ktorý ponúka kvalitnú hudbu, divadlo, výstavy, pričom nechýba ani množstvo sprievodného a detského programu.

19. septembra – „Plzeňské ohýnky“

Pod týmto názvom sa skrýva medzinárodná súťaž štylizovaných ohňostrojov, ktorá sa koná už po desiaty raz. Okrem pestrofarebných ohňostrojov sa môžete tešiť aj na bohatý sprievodný program, pričom nebude chýbať ani prehliadka historických vozidiel US Army či hudobný program.

28. - 29. októbra – Koncert Deep Purple

Súčasťou oficiálneho programu Plzne 2015 bude aj koncert slávnej hardrockovej kapely Deep Purple. Na svojom konte majú hity ako „Black Night“, “Hush“, „Child In Time“ či „Smoke On The Water“. Predaj ich platní presiahol sto miliónov kusov. V Plzni sa táto skupina predstaví po prvýkrát. Vstupenky na koncert sú už v predaji.

Viac tipov nájdete tu: www.plzen2015.cz a www.kudyznudy.cz

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Jerry C.
2015-02-13 21:06:17
Krásne mesto !
Pri mojej zatiaľ jedinej návšteve som stihol akurát prehliadku starého pivovaru ...
určite to nabudúce napravím
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované