Hore

Program Adobe Photoshop oslávil dvadsiate narodeniny

Softvér Adobe® Photoshop®, ktorý zmenil definíciu kreativity v digitálnej ére, oslávil dvadsiate výročie. Fanúšikovia Photoshopu na celom svete oslávili dopad, aký mal ich obľúbený softvér na všetky oblasti fotografie, umenia, dizajnu, publikovania a obchodu.

 

V Spojených štátoch Národná asociácia profesionálnych užívateľov Photoshopu (NAPP) usporiadala v divadle Palace of the Fine Arts v San Franciscu špeciálnu oslavu 20. výročia Photoshopu pre viac ako tisíc návštevníkov. Tejto akcie sa zúčastnil hlavný viceprezident pre kreatívne riešenia v Adobe John Loiacono, viceprezident pre manažment produktu Photoshop Kevin Connor, spolutvorca Photoshopu Thomas Knoll a známy creative director Adobe a evangelista Photoshopu Russell Brown. Záznam zo živého vysielania.

Oslavy ďalej pokračovali v Japonsku, juhovýchodnej Ázii a po celej Európe. Na počesť tohto výročia pobočka Adobe v Nemecku zorganizovala špeciálny 20hodinový online maratón, v ktorom vystúpilo viac než 15 miestnych expertov na Photoshop, ktorí pre fanúšikov programu naživo predvádzali svoje obľúbené tipy a triky. V Indii a v Francúzsku prebiehali digitálne kreatívne súťaže, ktoré predviedli prácu užívateľov programu Photoshop. Televízia Adobe TV vysielala v deň výročia špeciálny program na webe , kde sa prvýkrát po 18 rokoch znovu stretol pôvodný „tím Photoshopu",  diskutoval o svojej práci pri vývoji tohto softvéru a predviedol Photoshop 1.0 na renovovanom počítači Macintosh.

 

Komunita okolo programu Photoshop tiež online zverejňuje svoje obľúbené historky na stránke programu na Facebooku s viac ako 400 000 fanúšikmi , ktorá predstavuje centrum pre posúdenie celosvetového významu tohto produktu. Nová záložka „Celebrate" (Oslavujte) ponúklo užívateľom logo 20. výročia, ktoré si už mnohí vo Photoshope prispôsobili a použili ako náhradu svojho obrázku v profile užívateľa. S tímom programu Photoshop sa môžete spojiť na stránkach facebook alebo twitter. K českým a slovenským fanúšikom Photoshopu sa môžete pridať na Jak by svět vypadal bez Photoshopu.

 

„Celých 20 rokov hral Photoshop mnoho rôznych rolí - dal kreatívnym ľuďom možnosť vytvárať úžasné obrazy, ktoré mali vplyv na každú súčasť našej vizuálnej kultúry, a spochybnil naše videnie svojou schopnosťou transformovať fotografie," povedal Shantanu Narayen, prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Adobe. „Bez preháňania môžeme povedať, že Photoshop vďaka miliónom tvorivých zákazníkov zmenil spôsob vnímania sveta okolo nás."

 

Vplyv Photoshopu je všade - na billboardoch, obálkach časopisov, v úspešných filmoch, a dokonca i na šálke, z ktorej každé ráno pijete kávu. To všetko pravdepodobne prišlo do styku s týmto softvérom. Viac ako 90 % kreatívnych profesionálov má na svojom počítači Photoshop a tento program dnes využívajú profesionálni fotografi, grafici alebo zadávatelia reklamy, rovnako ako architekti, technici a dokonca aj doktori. Či už je to oživenie filmových vizuálnych efektov v kasovom trháku Avatar, pomoc pri záchrane životov v spolupráci s oddeleniami súdneho lekárstva a Centrom pre zneužívané deti, alebo vytváranie obrazov, u ktorých je ťažké prostým okom poznať, či sú reálne alebo umelé, Photoshop naďalej získava nové využitie a nových priaznivcov.

 

 

 

Ako to začalo

 

V roku 1987 vyvinul Thomas Knoll program zobrazujúci obrazové body, nazvaný Display. Bol to jednoduchý program pre prezentovanie obrazov v šedej stupnici na čiernobielej obrazovke. Ale v spolupráci s bratom Johnom Knollom začali pridávať ďalšie funkcie, ktoré umožnili spracovávať súbory digitálnych obrazov. Program nakoniec upútal pozornosť vplyvných ľudí oboru a v roku 1988 sa spoločnosť Adobe rozhodla licencovať tento softvér, pomenovala ho Photoshop a v roku 1990 vydala jej prvú verziu.

 

„Pred dvadsiatimi rokmi spoločnosť Adobe predpovedala, že sa bude mesačne predávať 500 kópií programu Photoshop," povedal Thomas Knoll, spolutvorca programu Photoshop. „Snáď môžeme prehlásiť, že sme tieto odhady zďaleka prekonali! Je úžasné si predstaviť, že dnes tento softvér používajú milióny ľudí. Vedeli sme, že máme v svojich rukách prevratnú technológiu, ale nikdy sme neočakávali, ako výrazne to poznamená všetky obrazy, ktoré okolo seba vidíme. Možnosť umiestniť niekoho vierohodne do obrazu bol len začiatok kúzelníckych trikov Photoshopu."

 

V priebehu svojej histórie sa Photoshop podstatne rozvinul, z pôvodného jednoduchého zobrazovacieho programu na široko populárnu aplikáciu, ktorá má na celom svete cez 10 milión užívateľov. S každou ďalšou verziou priniesla spoločnosť Adobe ďalšie technologické inovácie, ktoré popierajú pojem „nemožné". Vrstvy, zavedené vo verzii Photoshop 3.0, dávajú návrhárom možnosť vytvárať zložité kompozície ľahšie, ako v minulosti. Nástroj retušovací štetec, ďalšia prevratná funkcia zavedená vo verzii Photoshop 7.0, umožnila užívateľom magicky retušovať obrazy a odstrániť kazy alebo nedostatky predlohy so zachovaním osvetlenia a textúry. Názvy nástrojov programu Photoshop, ako je orezanie, guma, rozostrenie a stmavenie alebo zosvetlenie sa stali súčasťou vyjadrovania kretívnych pracovníkov na celom svete.

 

Tím Photoshopu ťaží zo svojho rozvinutého programu beta testovania s aktívnymi užívateľmi, ktorí už roky posielajú svoje požiadavky a pomáhajú formovať vývoj nových funkcií. Spoločnosť Adobe udržuje silné puto so svojimi zákazníkmi cez blogy, prieskumy užívateľov, podporu zákazníkov, fóra a reakcie od „evangelistov" Adobe, ktorí cestujú po svete a venujú sa užívateľom programu Photoshop.

 

 

Rodina produktov Adobe Photoshop

 

Spoločnosť Adobe ponúka pod značkou Photoshop celý rad štandardných a na webe hostovaných riešení pre všetky úrovne užívateľov. Každý produkt v rodine Photoshopu dáva užívateľom z celého spektra digitálnych skúseností možnosť spravovať, upravovať, vytvárať a predvádzať obrazy.

 

Srdcom rodiny produktov Photoshop sú programy Photoshop CS4 a Photoshop CS4 Extended, poskytujúce neporovnateľný výkon a voľnosť úprav. Program Photoshop Lightroom® sa zameriava na potreby pracovných postupov pokročilých amatérov a profesionálnych fotografov, ktorým pomáha spravovať, vyhľadávať, vylepšovať a pôsobivými spôsobmi predvádzať ich obrazy. Softvér Photoshop Elements poskytuje jednoducho dostupné nástroje a voľby zdieľania pre tých, pre koho je fotografovanie koníčkom. Občasní fotografi môžu jednoducho a rýchlo zdieľať a upravovať fotografie pomocou jednoduchých gest na svojich telefónoch iPhone alebo Android. Webová služba Photoshop.com doplňuje rad produktov Photoshop a ponúka online zdieľanie fotografií, ich úpravy a možnosti hostovania pre každého.

 

 

Užitočné odkazy

  

Oslavy 20. výročia Photoshopu americkej Národnej asociácie profesionálnych užívateľov Photoshopu (NAPP)

Vysielanie pri 20. výročí Photoshopu na webe Adobe TV

Stránka Photoshopu na Facebooku

Photoshop na Twitteri

Stránka produktu Photoshop CS4

Jak by svět vypadal bez Photoshopu

 

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Bubak
2010-04-09 17:39:59
WTD to vystihuje scela presne: http://www.cafepress.com/wtdugly :-D :)
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia