Hore

DiCAPAc WP-S10

V čase, keď som sa rozhodoval kúpiť vhodné cenovo dostupné podvodné puzdro pre digitálnu zrkadlovku, nebolo v slovenských obchodoch veľa možností na výber. Taktiež som márne pátral po uspokojivej recenzii užívateľov mäkkých podvodných puzdier. Nakoniec som sa rozhodol pre mäkké silikónové puzdro juhokórejskej značky  DiCAPAc WP-S10. Dnes by som vám rád sprostredkoval skúsenosti, klady a zápory z praktického používania.


Mäkké silikónové podvodné puzdroDiCAPAc WP-S10 určené pre digitálne zrkadlovky.

Je viacero dôvodov, pre ktoré je obal určený (šnorchlovanie a potápanie, ochrana pred dažďom, pieskom, snehom, splavovanie riek, apod.). Ja som si toto puzdro zaobstaral na podvodné fotografie a z tohto pohľadu ho budem aj rozoberať.

Čo sa doň zmestí

Podvodné puzdro DiCAPAc WP-S10 je určené pre rozmerovo väčšie digitálne zrkadlovky s objektívmi s veľkosťou ohniskovej vzdialenosti od 50 mm do 150 mm. Puzdro nie je značkovo špecifické. Ja osobne tam vkladám Canon 40D s battery gripom, avšak dajú sa doň vložiť i všetky značky digitálnych zrkadloviek. Pre rozmerovo menšie modely je však vhodnejšie zaobstarať si menšie puzdro z tejto rady alebo použiť battery grip. Canon 40D bez battery gripu v puzdre „hrká“, čo zhoršuje celkové už aj tak dosť ťažké ovládanie. Navyše, ak sa nedopatrením do puzdra dostane voda, prvé čo sa namočí, je grip. To bol prípad, keď som v Čunove fotografoval sladkovodné medúzky a cez dieru v prstovom ovládaní mi do puzdra natieklo cca 1,5 cm vody. Zbadal som to až keď grip „zerroroval“ fotoaparát. Grip som vysušil a telu sa nič nestalo.




Sladkovodné medúzky, pri ktorých mi battery grip zachránil telo fotoaparátu po tom, čo do puzdra natiekla voda.

V puzdre som používal objektívy Canon EF 50mm f/1.8 II, Canon EF 17-40mm f/4 L UMS a Canon EF 100mm f/2.8 macro USM. Najlepšie sa mi pracuje s objektívom 17-40. „Päťdesiatka“ bola na prácu v puzdre dosť malá a strácala sa v ochrannom rukáve puzdra. „Stovečka“ zas už bola dosť natesno, aj keď výrobca udáva veľkosť objektívu až do 150 mm ohniskovej vzdialenosti. No neviem si predstaviť, ako sa to tam vopchá.

Technické prevedenie

Hlavná časť puzdra je z odolnej silikónovej gumy, ktorá je z prednej aj zadnej strany priehľadná, takže sa dá vidieť priamo na display a tiež je možne použiť interný blesk (neodporúčam, zlý výsledok na fotografii). Rukáv na objektív je z jemnejšieho materiálu. Je to pre to, aby sa dal prispôsobiť veľkosti objektívu, je totiž zoomovací. Celé puzdro sa dá zavesiť na krk pomocou odnímateľného pásu.




Predný pohľad na rukáv puzdra.


Klasický odnímateľný pás je praktickou pomôckou.

Predný otvor na objektív sa uzatvára šrobovateľným polykarbonátovým vrchnákom s UV ochranou. Výrobca sa pýši kvalitným priezračne čistým materiálom, no hneď na prvý pohľad je jasné, že výsledok nebude taký ako v reklame. Pod vodou, kde čistota prostredia nie je ako na vzduchu, to až taký markantný význam nezohráva. Vrchnák je tesnený silikónovým tesniacim krúžkom po celom obvode.


Polykarbonátový vrchnák, ktorý chráni sklo objektívu a cez ktorý vidíme celú tú krásu pod hladinou.


Plastový závit so silikónovým tesnením.

Inštalácia fotoaparátu

Ak sa použije telo s kombináciou s menším objektívom (50 mm), dá sa celá zostava vložiť cez vrchný otvor. Pri väčších „sklách“ treba vkladať osobitne telo (z vrchu) a osobitne objektív (z prednej časti) - vo vnútri sa spolu zacvaknú. Potom je potrebné dobre zašróbovať vrchnák vpredu na objektíve. Správne nastaviť veľkosť rukávu, vytlačiť podľa možností čo najviac vzduchu z puzdra a zazipsovať vrch. Vrchný otvor je riešený na spôsob zip sáčkov, ktoré sa po uzavretí zbalia do rolky a zalepia dvoma vrstvami suchých zipsov.

Bezpečnosť

Aj keď na prvý pohľad puzdro pôsobí nedôveryhodne, po dodržaní všetkých bezpečnostných zásad nehrozí vysoké riziko natekania vody. Dôležité je vždy poriadne zatiahnuť predný vrchnák, podľa možnosti čo najviac a dôkladne zazipsovať vrchný otvor. Potom pre istou treba otestovať, či je všetko v poriadku. Počas fotografovania je potrebné priebežne kontrolovať tesnenie puzdra, vyhnete sa tak nepríjemnostiam, aké postrehli mňa. Výrobca neodporúča ponárať sa s ním do viac ako 5 metrovej hĺbky. Dôležité je, najmä pri fotografovaní v mori, po použití puzdro riadne opláchnuť pod tečúcou vodou. Odstránia sa tak zrnká soli a piesku, ktoré môžu narušiť tesnenie. Ešte jedna rada. Ak sa vám náhodou fotoaparát zamočil od slanej vody, je dobré ho čim skôr opláchnuť čistou vodou. Slaná voda vie narobiť veľa šarapaty. Dokonca úplne zničiť foťák.

Silným negatívom, ktoré ovplyvňujú bezpečnosť podvodného fotografovania s týmto puzdrom je odolnosť niektorých častí. Pri častejšom používaní sa začne trhať zipsovací systém vrchného otvoru. Mám už druhé puzdro a tento neduh sa objavil aj na ňom. A druhou citlivou časťou sú prstové otvory na ovládanie fotoaparátu. Aby bolo možné cez ne čo najlepšie ovládať fotoaparát, výrobca zvolil jemnejší materiál, ktorý sa dá veľmi ľahko ostrejšími nechtami prederaviť. Toto bola príčina natekania pri fotografovaní v Čunove.


Načatý zips na vrchnom otvore puzdra. Častá chyba z dôvodu opotrebovania.


Vstupný otvor na ovládanie fotoaparátu. Prevedené z veľmi jemného materiálu, ktorý je náchylný na prederavenie.


Prstové ovládanie vnútri puzdra.

Práca „podvodníka“

A dostávame sa snáď k najžiadanejšej časti recenzie a tou je samotná práca pod vodnou hladinou. Nebudem nič zahmlievať. Práca s týmto puzdrom je dosť náročná. Najmä čo sa týka ovládania. Z 80 % je nemožné ovládať všetky potrebné „knoflíky“ na aparáte. Za jasného dňa je nečitateľný displej, puzdro totiž vytvára zrkadlový odraz. Ďalšou prekážkou je, že celé puzdro aj foťák sú plné vzduchu. Ponoriť sa s ním a chvíľu vydržať pod hladinou je zázrak. Ak sa však fotí v plytkej vode, tento problém sa dá prekonať. Ja som sa tým popasoval tak, že som vložil do puzdra 1 kg potápačské závažie. To už bolo o moc lepšie. Ale zišli by sa aj dve. No tie by sa tam zas nevopchali. Dajú sa kúpiť aj originál závažia, ktoré sa prišrobujú na statívovú objímku. Treba ešte podotknúť, tak ako som spomínal aj vyššie, že obrazová kvalita  nie je 100 %, čo nemusí byť až tak badať pod hladinou. Ak sa však puzdro použije ako ochrana na vzduchu, to už začína byť problém. Navyše sa mi často stalo pri 17-40-tke aj pri „päťdesiatke“, že mi objektív zachytil aj tmavé okraje puzdra, čo nebolo vôbec žiaduce.

Klady a zápory na záver

Napriek všetkým nedostatkom, ktoré som tu spomenul (zlé ovládanie, nie moc kvalitný obrazový výstup, problém s ponorením, nekvalita materiálu), puzdro DiCAPAc WP-S10 by som určite odporučil. Za tú cenu (okolo 70 EUR) je to nekonkurenčný výrobok a som rád, že ho mám a aj ho často využívam. Je len potrebné sa vybaviť okrem šnorchlovacej výbavy aj trpezlivosťou a stálou ostražitosťou. No dá sa naň dobre zvyknúť a docieliť uspokojivé výsledky.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
vajasko
2012-10-10 09:34:42
Ja som si pred rokom kupil Aquapac SLR a zvazoval som aj Dicapac, no viac menej cena rozhodla. Pravdou je, ze recenziu k podvodnym SLR puzdram clovek zozenie na Slovensku tazko. Osobne si myslim, ze dicapac je ovela pohodlnejsi ako Aquapac. Neviem porovnat mechanizmy uzaverov, ale tu mi pride mechanicky system Aquapacku lepsi. Rovnaky problem s viditelnostou na display, problem pri odrazani svetla od puzdra do objektivu a sranda je aj pouzitie blesku pod vodou. To co vsak je najhorsie na Aquapac puzdre je manevrovatelnost. Odporucam pouzit pevne objektivy, lebo pri zoome sa clovek vytrapi. Pri kratkych objektivoch, cely fotak v puzdre hrka, navyse je vzdy potrebne mat objektiv uplne pri kryte, lebo inak tie fotky nestoja za vela. Problem je potom, ze sa zaskrka krytka, ak pouzivate zoom objektivy. Este je idealne pri zatvarani puzdra vypustit co najviac vzduchu. Lepsie sa potapa a lepsie sa ovlada fotak.
 
kovacmj
2012-10-10 09:38:54
Tabuľka kompatibility.
http://site.accessorygeeks.com/images/dicapac/dicapac-compat-camera.jpg
 
marcus_labeo
2012-10-10 10:05:04
Chválim recenziu, takéto doplnky človek bežne nenájde na slovenských weboch recenzované.
Sám som pred letnou dovolenkou zvažoval Dicapac, ale na kompakt (na zrkadlovku som nemal odvahu o tom ani len uvažovať), nakoniec som to nestihol objednať kvôli last minute zájazdu.
Inak alternatívou stále sú kinofilmové podvodné foťáky, ktoré sú za cenu nižšiu alebo porovnateľnú ako samotné puzdro na digitál. Sú to síce lacné mydlové krabičky, kde sa nedá nič nastaviť, ale tým, že majú kryty a utesnenia na mieru, výsledky sú minimálne porovnateľné, ako digitál s plastom/polykarbonátom pred objektívom (plus sú "full-frame" ).
 
lacoslav
2012-10-10 21:34:21
Článok ujde. Ale....
...takáto rada...
...zašróbovať...
...knoflíky...
ooooo slovenčina naša!!!
:/
 
kozakm
2012-10-11 21:23:06
Moje recenze:
http://www.martinkozak.com/?p=9475
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované