Hore

Samsung Galaxy Tab GT-1000

Už dlhšie som sa pozeral po novom telefóne s väčším displejom pre GPS, digitálnom fotorámčeku s batériou pre prenosnú prezentáciu fotiek, cestovným translátorom, ľahkým notebookom s otočnou a dotykovou obrazovkou a 3G modulom pre prácu v teréne. Hračiek, čo som chcel, bolo pomerne dosť a ak by som si ich aj všetky kúpil, bolo by to drahé a ako sa poznám, nechcelo by sa mi ich nosiť so sebou. Začal som teda rozmýšľať o lepšom telefóne, ale aj tie najlepšie mali displej príliš malý na prezentáciu fotiek. Ako ďalšiu možnosť som začal zvažovať tablet. Najlacnejšie kúsky začínajú pod hranicou 100 EUR, ale ich parametre ma veľmi nepresvedčili a kvalita displeja s pasívnym TN panelom a jednoduchou dotykovou obrazovkou by oproti lepšiemu mobilu nebola veľká výhra. Do užšieho výberu sa dostal Apple iPad, Samsung Galaxy Tab a Dell Streak. Všetky boli približne v rovnakej cenovej kategórii. Dell som vyradil kvôli malému displeju. Päť palcov je len o málo viac ako mobil a iPad bol až príliš veľký a mal som obavy pre uzavretý operačný systém (OS X mi nevyhovoval a nechcel som riskovať, že iOS nepôjde prispôsobiť mojim požiadavkám).

Hardware

7” super AMOLED displej s rozlíšením 1024x600 s lesklým povrchom. Pri všetkých pozorovacích uhloch sú farby rovnaké (svetlo emitujú jednotlivé body).

 • Procesor 1.0 GHz Samsung Hummingbird Cortex A8 with PowerVR SGX540 (ARMv7)
 • RAM 512 MB
 • Storage 16GB (2GB rezervované pre systém, 14GB k dispozícii) + microSDHC slot

Komunikácia:

 • GSM&EDGE - 850 / 900 / 1800 / 1.900 MHz
 • 3G - 900 / 1.900 / 2.100 MHz
 • HSDPA 7,2 Mb/s, HSUPA 5,76 Mb/s
 • WiFi 802.11 a/b/g/n
 • Bluetooth 3
 • USB 2.0
   

Senzory: kompas, GPS, akcelerometer, gyro, svetelnosť,  multidotyková obrazovka.

Porty: 3.5mm jack pre slúchadlá/handsfree.

Systém: Android 2,2 (Froyo).

Batéria: 4000 mAh.

Fotoaparát:

 • 3 Mpx, F/2.6, video 720 x 480 30 fps
 • 1.3MP fotoaparát na autoportrét/videokonferencie
   

Hmotnosť: 380 g

Rozmery: 190 x 120 x 11,98 mm

Ergonómia

Celé zariadenie má len 3 tlačidlá (power, volume +, volume -) a veľkú dotykovú plochu. Do rúk padne dobre, ale pôsobí neisto a zraniteľne. Istote úchopu výrazne dopomohlo silikónové puzdro, ktoré som si k nemu dokúpil. Puzdro je čínsky výrobok, takže nesedí veľmi dobre, ale dobre plní ochrannú úlohu a funguje aj ako protišmykový povrch. Rozmery prístroja sú prijateľné pre držanie v jednej ruke a ovládanie druhou rukou, alebo obojručné držanie a ovládanie palcami, ktoré bez problémov pokryjú celú dotykovú plochu.

V praxi

V praxi sa mi veľmi osvedčil a mať pri sebe internet pre vyhľadanie informácii ušetrí veľa času.  Ako fotograf si do tabletu tiež nahrávam fotografie z posledného obdobia, aby som sa mohol pochváliť zaujímavými foto-úlovkami. Batéria vydrží aj pri intenzívnom používaní celý deň a pri striedmejšom používaní ho nemusíte nabíjať aj 3-4 dni (ale pozor na aplikácie bežiace na pozadí, ktoré môžu požierať energiu).

Jediné vážnejšie výhrady mám k neštandardnému konektoru a nabíjaniu, kvôli ktorému so sebou musím nosiť dodaný USB káblik a nabíjačku. Štandardný mini USB by poslúžil rovnako a ak je treba, nájde sa takmer v každej domácnosti, alebo kancelárii. Nabíjanie je realizované cez rovnaký USB kábel, ale pre veľký odber sa neaktivuje pri pripojení k PC, ale len k dodanej nabíjačke, ktorá je schopná dodať do USB portu prúd 2A. Napriek tomu však trvá nabíjanie pomerne dlho.

Príslušenstvo

V balení nájdete len slúchadlá, USB káblik a zdroj. Ja som si ešte dokúpil silikónový ochranný obal, USB nabíjačku do auta a držiak do auta pre použitie ako GPS. Kúpil som si aj ochranné fólie, ale ako to u čínskych predajcov občas chodí, prišiel rozmer, ktorý zakryje displej, ale len obrazovku, nie celú prednú sklenenú plochu (podobne, ako keď si na 3“ displej na fotoaparáte kúpite 3“ ochrannú fóliu, ale v skutočnosti potrebujete 3.5“ a tú si mierne pristrihnúť).

Čínsky silikónový obal trocha odstáva, ale funkciu plní. Bankovku som pridal pre porovnanie veľkosti.

Funkcie

Jedná sa o multifunkčné zariadenie, takže pravdepodobne nájdete viacero využití a množstvo voľne dostupných, ale aj platených aplikácii tieto funkcie značne obohacuje. Tu je zoznam funkcií, ktoré používam ja:

Foto-rámik – Galériu, ktorá bola súčasťou systému, som nahradil programom Image Viewer. Je rýchlejší a dokáže prehliadať obrázky v plnom rozlíšení. Vďaka obrazovke s výbornými pozorovacími uhlami nie je problém ukazovať fotografie menšej skupinke ľudí. Veľkosť fotografie s pomerom strán 3:2 sa zobrazí vo veľkosti 13.5x9 cm.

Foto asistent – zistí čas východu a západu slnka, DoF kalkulačka, fázy mesiaca, farebný kruh, tabuľka teploty farieb, vodováha a mnoho ďalších pomôcok v aplikácii Photo Tools a ďalších si iste z času na čas nájde svoje použitie.

Internet mail – integrovaný email klient podporuje IMAP, POP3, SMTP, aj s podporou SSL.  Jeho ovládanie je prispôsobené dotykovému ovládaniu. Ak nemáte vlastný mail server, gmail a MS Outlook Exchange je podporovaný špeciálnou aplikáciu.

Web browser – Integrovaný android prehliadač funguje pomerne spoľahlivo vrátane podpory flash. Nainštalovať si môžete aj prehliadač Opera, ktorý je o niečo rýchlejší, ale nezobrazí flash stránky. Pri zadávaní URL nových stránok používam radšej vstavaný prehliadač, pre príliš agresívne automatické dopĺňania URL, ktoré v Opere neviem vypnúť.

GPS navigácia – môžete využiť google maps aplikáciu, ale v zahraničí by sa mohla navigácia príliš predražiť na dátových prenosoch. Výborne funguje navigácia Sygic Aura, jediné, čo jej môžem vytknúť, je ovládanie, ktoré nepoužíva štandardy z ostatných aplikácii pre Android systém. Veľký, dobre čitateľný displej vám budú závidieť aj šoféri kamiónov.

Kompas

Turistický sprievodca – GPS spolu s internetovým pripojením poskytuje dostatok informácií pre cestovanie, ktoré je podporené množstvom aplikácií pre cestovateľov (napríklad vyhľadávanie reštaurácií, hotelov, podľa ceny, kategórie a recenzií).

Translátor - pred odchodom do cudziny si nainštalujete prekladač (niektoré sú aj s rozpoznávaním a syntézou reči), alebo slovník (pozor, niektoré neobsahujú vlastný slovník a používajú online google translate).

Telefón - vyzerá to komicky držať si pri uchu takúto veľkú placku, ale funguje to a v zahraničí je často lacnejšie si kúpiť lokálnu predplatenú SIM kartu pre pripojenie na internet a príležitostné telefonovanie, ako platiť drahé roamingové poplatky.

Geotagging – stiahnete si aplikáciu (ja používam offline logger) a máte GPS logger, log následne spárujete s vašimi fotografiami a máte fotografie aj s GPS súradnicami. Interný fotoaparát v telefóne má možnosť ukladať GPS súradnice ku každej fotografii.

Mobilný terminál a hackerské nástroje. Ak potrebujete občas niečo vyriešiť na diaľku, môžete využiť SSH, VNC, alebo RDP pripojenie na vzdialený počítač. Nie je to taký komfort, ako s klávesnicou a myšou, ale jednoduchšie problémy (reštartovať službu/server) nie je problém zvládnuť. K dispozícii je aj množstvo nástrojov pre analýzu okolitých WiFi sietí.

Čítačka kníh/PDF – určite máte kopec PDF dokumentov, ktoré by ste si radi prečítali, ale neviete sa k tomu dostať. Nahrajte si ich na tablet a keď budete najbližšie cestovať, čakať na obed, alebo inak proti svojej vôli zabíjať čas, môžete ho využiť aj užitočnejšie.

MP3/video player s podporou všetkých bežných audio a video formátov (s výnimkou tých, ktoré produkujú digitálne fotoaparáty).

Jednoduchý fotoaparát má autofocus a svetelnosť objektívu F/2.6 s 3MP senzorom neznámej veľkosti. Podporuje manuálne nastavenie ISO (do 400), kompenzácie expozície, pár scénických režimov, smile shot, sekvenčné snímanie, autoportrét a veľmi jednoduchý mód pre tvorbu panorámy. Priamo do EXIF fotografie je možné uložiť GPS súradnice. Blesk je biela LED dióda.

Organizátor/notes - veľký displej a pomerne rýchle písanie na veľkej dotykovej klávesnici nerobí problémy ani pri tomto použití.

Fotoaparát

Zabudovaný fotoaparát nestojí za to, aby sa o ňom písalo na foto serveri. Používam ho len ako čítačku čiarových a QR kódov. Spravil som zopár záberov, názor si spravte sami. Zaujímavá je asi len funkcia pomerne jednoduchej panorámy, ale jej výstupné rozlíšenie bude obmedzovať jej použitie len na podobné zariadenia (už na veľký monitor je nedostatočné).

Záver

Aj keď Galaxy Tab nebol lacný, množstvo funkcií rôznych zariadení, ktoré dokáže zastúpiť, ma príjemne prekvapilo a neľutujem to. Mnohé z funkcií technicky zvládne aj telefón (Samsung Galaxy S je Tabov menší brat s rovnakým procesorom a systémom), ale ergonómia na väčšej obrazovke je neporovnateľná. Rozmermi sa určite do fotobrašne zmestí a nájde si miesto aj vo väčšom vrecku na bunde.

Klady:

 • veľká flexibilita funkcií
 • kvalitný displej
 • pohodlné rozmery
 • je možné vypnúť mobilné dáta v roamingu
 • dobrá integrácia s google službami a špecializovaný youtube player
 • veľa dostupných aplikácií na Android markete

Zápory:

 • neštandardný konektor (nutnosť používať dodaný kábel a nabíjačku)
 • nemá USB host
 • nemá rádio/TV tuner
 • menší dosah WiFi
 • veľmi jednoduchý fotoaparát
 • cena

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jan.zitniak
2011-01-31 11:53:31
Brati si chcel kúpiť tento tablet, no odradila ho pomalá odozva systému, tak to nechal tak.
 
bear
2011-01-31 12:07:48
príspevok od: jan.zitniak
Brati si chcel kúpiť tento tablet, no odradila ho pomalá odozva systému, tak to nechal tak.
Niektore reakcie ma mozno o zlomok sekundy pomalsie, ale pri beznych cinnostiach to nezdrzuje.
 
JOK3R
2011-01-31 13:03:27
Tiež som sa rozhodoval približne medzi týmito zariadeniami a zvíťazil iPad. Som s ním nadmieru spokojný, okamžité reakcie, neskutočné množstvo kvalitných aplikácií, intuitívne ovládanie (je jedno či ho má v ruke priateľka, mama, babka, vie s ním pracovať každý), kvalitný ISP display a mnoho mnoho ďalšieho.

Pri mojom rozhodovaní dosť zavážilo že ipad prenášam len minimálne a používam ho väčšinou iba v rámci bytu, takže som nepotreboval takú mobilitu a skôr by som uvítal keby bol o niečo väčší display (10\" zväčšiť na 12\"). \"Fotoaparát\" , gsm modul a usb mi absolútne nechýba, dokúpil som iba čítačku SD kariet ktorá mi dokáže načítavať priamo RAWka do galérie.

Verím že aj tento samsung je šikovná mašinka, len dosť drahá...
 
smindo
2011-01-31 14:55:10
Ano je to super masinka a dufam, ze s nim budes spokojny. Aj u mna vyhral uz davno iPad. Tiez som zvazoval ci cakat ci kupit. Mam ho od prveho dna co vysiel. Hlavna prednost je vysoka vydrz baterie a rychlost systemu. iOs uz nie je taky uzavrety ako bol. Ak treba nie je problem ho jailbreknut a je to. Kazdy si sam vyberie to co vyhovuje jeho poziadavkam. Aj toto bude urcite dobra volba a k tomu ma este telefon.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2011-01-31 15:32:14
Hodilo by sa porovnanie s iPadom, aj keď Bear ho asi nemá (predpokladám).
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-01-31 20:39:30
iPad je špica - pre displej, systém a podstatne lepšie materiálové prevedenie.
 
bear
2011-01-31 21:04:12
príspevok od: Martin Brojo
Hodilo by sa porovnanie s iPadom, aj keď Bear ho asi nemá (predpokladám).
Ano, nemam ho a ak sa bude robit recenzia, urcite ju bude robit Karol, ktory je Apple positive
Zvazoval som ho, ale pre rozmery som ho diskvalifikoval (chcel som nieco, co by som mohol nosit so sebou na mobilny internet, citanie PDF a ukazku fotiek). AMOLED vs IPS je minimalny rozdiel, v rozliseni tiez nie je velky rozdiel (1024x600 vs 1024x768). Absencia podpory flash pri iPad tiez moze sposobit problem, pri niektorych $%^# strankach, ktore su flash only a potrebujes z nich v terene ziskat nejaku informaciu (adresu, kontakt).
 
lubinka
2011-01-31 22:58:24
Ano,nepodporovanie flashu je u ipadu velmi otravne.Ale inak...je to velmi prijemna vecicka.Odkedy ho mam,laptop pouzivam minimalne.Co sa tyka velkosti,ja ho nosim casto so sebou a nemam pocit,ze by bol nejak neprijemne obrovsky...
 
Ondatree
2011-02-07 19:00:08
Ja to u mna vidim na ten dell streak...ale bude to aj nahrada za mobil do vacku...
 
sunajn
2011-02-15 01:36:14
Ja dumem nad Samsungom. Odkedy som majiteľom zhnitého červivého jabka ajfonu štyrky nechcem okrem štrúdlu z jabka nič!
 
sunajn
2011-02-15 01:37:17
príspevok od: bear
Niektore reakcie ma mozno o zlomok sekundy pomalsie, ale pri beznych cinnostiach to nezdrzuje.
Keby niečo... http://www.gelaskins.com/store/skins/tablets_and_ereaders/Galaxy_Tab
 
sunajn
2011-02-15 01:40:35
príspevok od: bear
Niektore reakcie ma mozno o zlomok sekundy pomalsie, ale pri beznych cinnostiach to nezdrzuje.
Toto som tu dal pred chvíľou a niekde sa to stratilo. Tak ešte raz!
http://www.gelaskins.com/store/skins/tablets_and_ereaders/Galaxy_Tab
 
wowwdesign
2012-01-11 15:39:40
mam ho rok a zrazu mi baterka sa uplne zblaznila - pise 70-80% a zrazu blik a nula, vypne sa. zapnem a ma 30-40% ale vydrzi tak pat minut. Uz som pocital na fotach sicko mozne aj poskusal a stale... takze dalsi vyrobk so zivotnostou rok... parada
 
bear
2012-01-11 16:12:35
príspevok od: wowwdesign
mam ho rok a zrazu mi baterka sa uplne zblaznila - pise 70-80% a zrazu blik a nula, vypne sa. zapnem a ma 30-40% ale vydrzi tak pat minut. Uz som pocital na fotach sicko mozne aj poskusal a stale... takze dalsi vyrobk so zivotnostou rok... parada
Skus servis. Ja mam moj zatial 15 mesiacov a mne baterka funguje. Ak je to mozne snazim sa ju nabit doplna a nevybijat ju pod 30% (to LiIon bateriam nerobi dobre).
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované