Hore

Aputure Amaran 198 LED (nové fotografie)

Spolu s čoraz väčšou obľúbenosťou snímania videa pomocou DSLR a CSC fotoaparátov vyvstáva potreba pomocného prisvetlenia scény za horších svetelných podmienok. Na trhu sa preto objavuje čoraz viac pomocných svetiel. Prim hrá moderná LED technológia. K dispozícii je široký výber značkových aj “noname” zariadení z rôznym výkonom.

My sme vyskúšali LED svetlo známej značky Aputure. Model Amaran AL 198 patrí k najvykonnejším svetlám tohto typu. Na rozdiel od kedysi používaných bodových reflektorov je charakteristika svetla z LED panelu plochšia.

Samotné svetlo je veľké ako telo poloprofesionálnej zrkadlovky. 198 LED diod je rovnomerne rozmiestnených po celej ploche. V strede plochy sú umiestnené výkonnejšie diódy, aby hlavný tok svetla smeroval doprostred snímanej scény. Výkon je regulovaný otočným potenciometrom. Svetlo je vyrobené z plastu, ktorý pôsobí robustne. Rovnako aj dvierka batériového priestoru.
Rozloženie LED-iek dobre vidieť pri zapnutom svetle.

Napájanie

Fotografi budú najčastejšie používať asi 6 batérii AA. Svetlo je možne ale napájať aj video akumulátorom značiek Sony a Panasonic, ktoré sú vo videokomunite akýmsi nepísaným štandardom. K dispozícii je aj kontrolka stavu batérií, ktorá sa rozsvieti po stlačení príslušného tlačidla.


Pohľad zozadu na dvierka batériového priestoru, na ktoré sa upevňuje akumulátor.


Po otvorení dvierok sa objaví priestor pre 6 batéri typu AA.

Uchytenie

Zo všetkych štyroch bočných strán sú sánky veľkosti klasického Hot Shot konektora. K svetlu dodávaný držiak sa zasunie do jedného z úchytov. Druhý koniec sa zasunie do pätice na fotoaparáte. Držiak má dva kĺby, vďaka ktorým sa dá svetlo naklápať. Škoda, že sa nedá otáčať aspoň niekoľko stupňov do strán. Držiak je vyrobený z plastu, ktorý nevyzerá obzvlášť pevný.


Držiak je vyrobený z plastu a nepôsobí odolným dojmom.

K svetlu je dodávaná aj malá spojka, pomocou ktorej sa dá pripojiť ďaľší rovnaký panel. Teoreticky tak môžete napojiť k sebe aj viac než odporúčaných štyroch panelov. Otázne je ale, či to držiak unesie. V každom prípade tak máte možnosť zvýšiť osvetľovací výkon.


Táto spojka umožňuje pripojiť ďaľšie LED panely.

K svetllu je dodávaný stojanček, aký poznáme zo systémových bleskov. Ten umožňuje pripojiť svetlo na statív, pretože má zo spodu kovový štandardný závit. Nie ste tak odkázaný len na umiestnenie svetla priamo na fotoaparáte alebo videokamere.


Stojanček, aký poznáme zo systémových bleskov. Sánky pre blesky Sony/Minolta ale nevyužijete. Použiť môžete aj stojanček k vášmu blesku.

Modifikátory

LED-ky sú kryté čírym plastom. V balení nájdete ďalšie dva modifikátory. Prvým je difúzny nástavec pre zmäkčenie svetla. Tým druhým je oranžový korekčný filter. Obidva sú dostatočne robustné a mali by niečo vydržať. Ich montáž je jednoduchá. Nacvaknú sa na štyri kolíčky. Nie je ale možné ich navzájom kombinovať. Šikovnejší si môžu z farebných fólii vystrihnúť ďaľšie korekčné a farebné filtre, ktoré umiestnia pod difúzor.


LED-diódy su prekryté čírym plastom.


Difúzor.


Korekčný filter je zároveň aj zmäkčujúcim difúzorom.

Použitie

Obsluha LED svetla je veľmi jednoduchá a jednoduchšie je už len otočenie kohútikom na umývadle. My sme použili 6 alkalických batérii typu AA (výdrž zatiaľ nemáme otestovanú). Ich vloženie do batériového priestoru prebehlo bez akýchkoľvek komplikácii. Do spodného úchytu sme upevnili držiak, ktorý treba primerane dotiahnuť. Potom sa už len treba rozhodnúť, či svetlo upevníte svetlo na fotoaparát (kameru), alebo na statív. Výhradne druhú možnosť budú musieť použiť majitelia zrkadloviek Sony/Konica MInolta, pretože k svetlu nie je dodávaný kompatibilný držiak.

Po upevnení stačí pootočiť ovládacím kolieskom a zvoliť výkon svetla. Podľa potreby sa použije niektorý z modifikátorov.


Svetelný objektív nemal problém nasnímať scénu aj pri horšom osvetlení, bez použitia blesku.


S citlivým prísvetlením sa  zlepší nasvietenie portrétovanej osoby bez toho, aby sa potlačila svetelná atmosféra.


V exteriéri je svetlo použiteľné pri nižsej hladine osvetlenia (súmrak, noc). LED-ky len ťažko svojím výkonom konkurujú svetlu slnka. Teto záber je snímaný počas západu slnka, pričom pre snímanie bolo zvolené miesto v tieni.


Takmer čierna stena a jedno svetlo Aputure umiestnené na statíve sú jedinými pomôckami použitými pri snímaní tejto fotografie.


Na rozdiel od blesku, pri trvalom svetle vidíte nasvietenie nielen po odsnímaní fotografie. Preto sa hodí na experimentovanie a učenie.Použitie v protisvetle. Foto: Jozef Peniak.


Svetlo sme krátko odskúšali aj pri snímaní videa v jednom z tmavých kútov našej redakcie.

Technické parametre

  • 198 LED diód so životnosťou až 50 000 hodín
  • napájanie: 5,5 - 9V, šesť batérii typu AA, alebo akumulátorom typu NP-F550, NP-F970, NP-FM55H, NP-FH60 (nie je v cene)
  • odber: <2A
  • výkon: do 18W
  • prirodzené odvetrávanie
  • farebná teplota: 5600K/3200K s oranžovým filtrom
  • rozmery: 151x56x100mm
  • hmotnosť: 325g bez batérií

Záver

Každého, komu sme svetlo predviedli, udivil vysoký výkon. V žiadnom prípade sa nejedná o slabé svetielko, aké poznáme z niektorých videokamier. Naopak svojim výkonom sa hodí aj na seriózne svietenie, napr. v spravodajstve, snímaní svadieb, osláv a pod. Jeho veľkou výhodou je, že nie je závislé na elektrickej sieti.

Funkčnosť Amaranu 198 LED je výborná, ale výhradu mám k držiaku. Keď sa poškodí mám už vyhliadnutý držiak od Manfrotto, ktoré tiež ponúka podobné svetla, ale vo vyššej cenovej relácii. Ocenil by som, keby výrobca k svetlu dodával aj puzdro.

LED svetlo využijú nielen priaznivci videa, ale aj fotografi. Najmä pri dovetľovaní portrétov alebo snímaní makrozáberov. Na rozdiel od blesku máte k dispozícii trvalý zdroj osvetlenia, ktorý je jednoducho posúditeľný z hľadiska kvality osvetlenia. Pozor si treba dať na farbu svetla pri nastavení na najnižší výkon, tiahne mierne do zelena.

V ponuke Aputure sú aj dve modifikované verzie tohto svetla. Verzia 198A má pridanú funkciu zmeny vyžarovacieho uhlu aktivovaním/deaktivovaním vybraných LED diód. U modelu 198C je možné meniť farebnú teplotu svetla bez použitia korekčného filtra, opäť využitím aktivácie/deaktivácie vybraných LED-iek.

Trvalé svetlo má význam nielen pri snímaní videa, ale aj vo fotografii. Čoraz viac fotografov používa LED svetla ako náhradu fill in blesku. Kedže máme Amarana v redakcii len krátko, neodhalili sme ešte jeho úplný potenciál. Keď sa s ním naučíme pracovať, poukážeme na jeho prednosti a nedostatky, podelíme sa o ne s vami v našej fotoškole.

P.S.

Takmer mesiac po tom, čo sme uverejnili túto recenziu, sme sa zúčastnili predvádzania nových kompaktných fotoaparátov Sony. Mal som v úmyle na nej vyskúšať externý mikrofón k Sony NEX. AK by bolo málo svetla, použil by som Amaran na prisvietenie. Napokon som ho použil úplne inak. Mali sme možnosť nové kompakty otestovať. Izzino vyfasoval travelzoom Sony HX20V. Kedže sa podujatie konalo večer, svetelné podmienky neboli pre kompakt priamo ideálne. Pri fotografovani sme preto využili LED svetlo. Pripájam niekoľko fotografii.
Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bear
2012-02-29 09:17:57
So stalym svetlom si zatial do interieru vystacim s 5500K ziarivkami cez dazdnik, ale ako mobilne svetlo pre video, alebo prenosne stale svetlo je to prakticke riesenie.
 
Alesh
2012-02-29 10:03:04
Pěkný kousek příslušenství
 
IO-NR
2012-02-29 10:12:56
Peknééé.... aj ten "stredný" model so 160 diódami vyzerá fajn.... to už by som mohol použiť aj pri fotení s AF-C za veľkej tmy... napr. pri tancovačkách
 
Marek Janicko
2012-02-29 10:41:53
Je mozne doplnit i 2x zaber zo zatisia pre ucel testovania farebnej stalosti: 1)zaber pomocou Aputure a 2)za pomoci blesku.

Mohol by to byt zaujimavy doplnok k foteniu. Som len na pochybach z dovodu nespojiteho svetla.
Ak ano, dakujem za ochotu vopred.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-02-29 11:21:54
príspevok od: Marek Janicko
Je mozne doplnit i 2x zaber zo zatisia pre ucel testovania farebnej stalosti: 1)zaber pomocou Aputure a 2)za pomoci blesku.

Mohol by to byt zaujimavy doplnok k foteniu. Som len na pochybach z dovodu nespojiteho svetla.
Ak ano, dakujem za ochotu vopred.
Tomu sa chceme venovat vo fotoskole. Svetlo mame kratko na seriozne preskumanie. Kupil som si ho pre seba, na zaklade nejakych clankov a teraz idem zistovat, co dokaze.
 
Marek Janicko
2012-02-29 12:31:37
príspevok od: Karol Srnec
Tomu sa chceme venovat vo fotoskole. Svetlo mame kratko na seriozne preskumanie. Kupil som si ho pre seba, na zaklade nejakych clankov a teraz idem zistovat, co dokaze.
Good job
 
psykora2
2012-02-29 13:21:03
celkom zaujimava vec na siroke pouzitie, objednal som tak som zvedavy ci sa oplati
 
Daniel.U
2012-02-29 15:53:01
mna by viac lakala ta verzia co dokaze plynulo regulovat teplotu. Mozno by bolo lepsie ako blesk na dosvetlovanie napriklad na svadobnej zabave, plese, stuzkovej, kde su svetelne a laserove efekty a tazko sa davkuje blesk a hlavne ta teplota. Tak isto aj pri portrete na stative sa s tym musi dobre robit, u blesku mi stale chyba pilot a velky zablesk zas nema prakticnost tohoto
 
Blackman
2012-02-29 16:08:57
Svokor to pouziva pri toceni svadieb/stuzkovych atd. uz vyse roka. Prisvieti to elegantne. Objednaval som to z ebay-u za par korun.
 
igorg
2012-02-29 20:05:13
Ako sa dá rozlíšiť verzia 198A od 198C, diky.
 
Blackman
2012-02-29 20:46:36
príspevok od: igorg
Ako sa dá rozlíšiť verzia 198A od 198C, diky.
http://www.aputure.com/blog/2011/12/09/amaran-al-198a-98c-led-video-lights/
 
wlad
2012-02-29 21:25:37
heh, tak za tu cenu ($70) to bude asi podobne kvalitny vyrobok ako tie baterky s 20timi ledkami, z ktorych po roku polovica nesvieti.
Asi tam bude nejaky dovod preco kvalitne svetla stoja $400+

 
warmaniac
2012-03-01 08:29:30
http://www.ebay.com/itm/Pro-Aputure-Amaran-198-LED-Video-Light-SLR-Camera-canon-Hotshoe-Spindles-/110830651055?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19ce0586af

kks ani si nechcem predstaviť akú máte na tom vysokohorskú prirážku neviem čo je také drahé na tých ledkách aby to stálo 100 eur.
 
Blackman
2012-03-01 08:48:40
príspevok od: warmaniac
http://www.ebay.com/itm/Pro-Aputure-Amaran-198-LED-Video-Light-SLR-Camera-canon-Hotshoe-Spindles-/110830651055?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19ce0586af

kks ani si nechcem predstaviť akú máte na tom vysokohorskú prirážku neviem čo je také drahé na tých ledkách aby to stálo 100 eur.
Nemozes to porovnavat. Pokial to chces predavat na SVK, musis dodrziavat lokalne podmienky(manual v slovencine, 2 rocna zaruka atd.) a po odratani rezie im tam zostane 20 - 25% rabat. Je to na kazdom jednotlivcovi ci v priprade poruchy sa mu chce to posielat na vlastne naklady do ciny a dohadovat sa so zltymi alebo si to kupi tu za trochu viac prachov a ma to bez problemov. Ja som ich objednaval asi 8ks pred 1,5 - 2 rokmi a ziaden problem.
 
warmaniac
2012-03-01 08:53:21
príspevok od: Blackman
Nemozes to porovnavat. Pokial to chces predavat na SVK, musis dodrziavat lokalne podmienky(manual v slovencine, 2 rocna zaruka atd.) a po odratani rezie im tam zostane 20 - 25% rabat. Je to na kazdom jednotlivcovi ci v priprade poruchy sa mu chce to posielat na vlastne naklady do ciny a dohadovat sa so zltymi alebo si to kupi tu za trochu viac prachov a ma to bez problemov. Ja som ich objednaval asi 8ks pred 1,5 - 2 rokmi a ziaden problem.
ešte mi povedz čo sa ti tam pokazí na tých led, čo by si trocha zručnejší nevedel opraviť, a silne pochybujem že vyreklamuješ keď ti po pol roku prestane svietiť jedna-dve LED-ky
 
Blackman
2012-03-01 09:49:54
príspevok od: warmaniac
ešte mi povedz čo sa ti tam pokazí na tých led, čo by si trocha zručnejší nevedel opraviť, a silne pochybujem že vyreklamuješ keď ti po pol roku prestane svietiť jedna-dve LED-ky
Mne to nemusis vysvetlovat, ja ta plne chapem. Tiez by som za to nedal 100E. Len argumentujem ze ked chces predavat cinsky tovar na Slovensku so slovenskymi obchodnymi podmienkami, tak mas nutne reziu navyse. Drobnosti na ktorych sa nema velmi co pokazit objednavam vacsinou z ebayu, ale fotak by som si tam asi nekupoval
 
warmaniac
2012-03-01 18:58:17
príspevok od: Blackman
Mne to nemusis vysvetlovat, ja ta plne chapem. Tiez by som za to nedal 100E. Len argumentujem ze ked chces predavat cinsky tovar na Slovensku so slovenskymi obchodnymi podmienkami, tak mas nutne reziu navyse. Drobnosti na ktorych sa nema velmi co pokazit objednavam vacsinou z ebayu, ale fotak by som si tam asi nekupoval
to máš pravdu, keby mám kupovat príslušenstvo ako filtre (niektoré) držiaky , objímky , difuzery ale napr aj tie čínske blesky yongnuo sa tam veľmi oplatia, tak si to v živote nemôžem dovoliť na naše pomery, to by ma to fakt muselo živiť aby som si to kúpil na kamennej predajni/eshope slovenskom
 
Sanfu
2012-03-11 13:40:17
Mňa by zaujímalo, kde na Slovensku sa dajú zohnať takéto LEDky s veľkosťou cca 30x30cm, ktoré používajú profesionáli vo filmoch atď...Napríklad litepanels.com.
 
LuXa
2012-03-11 22:07:01
na tej ich stranke sa nevyznam neako...da sa to na seba nadpojiť? tam pisu ze do 9 svetiel...treba na to niečo dokupiť alebo sa to len neako vsunie jedno svetlo vedla druheho. Vyzera to celkom šik za tie prachy
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-03-11 23:01:42
príspevok od: LuXa
na tej ich stranke sa nevyznam neako...da sa to na seba nadpojiť? tam pisu ze do 9 svetiel...treba na to niečo dokupiť alebo sa to len neako vsunie jedno svetlo vedla druheho. Vyzera to celkom šik za tie prachy
u kazdemu svetlu mas jednu spojku. Je odfotena v clanku. Osobne si ale neviem predstavit akoby to drzalo pri tak malom drziaku na fotaku alebo na stative. Uz teraz je dost zatazeny.
 
LuXa
2012-03-14 00:34:26
príspevok od: Karol Srnec
u kazdemu svetlu mas jednu spojku. Je odfotena v clanku. Osobne si ale neviem predstavit akoby to drzalo pri tak malom drziaku na fotaku alebo na stative. Uz teraz je dost zatazeny.
nepresne som sa vyjadril...spojku som si všimol ale zaujimalo či to udrži aspon 3-4 take svetla...na jednom stative asi ťažko...neda sa ktomu dokupiť niečo čo by to efektivne nahradilo? ešte jedna otazka. Kupiť či nekupiť?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-03-14 06:56:13
príspevok od: LuXa
nepresne som sa vyjadril...spojku som si všimol ale zaujimalo či to udrži aspon 3-4 take svetla...na jednom stative asi ťažko...neda sa ktomu dokupiť niečo čo by to efektivne nahradilo? ešte jedna otazka. Kupiť či nekupiť?
Rozhodnut sa musis sam. Na video je to super, na foto, to este testujeme. Urcite to nenahradza profesionalne led panele, ktore su ale cenovo niekde inde. Na eBay si mozes nieco podobne kupit uz okolo 35€. To je myslim suma, ktora ta nezrujnuje. Niektore veci musis vyskusat sam, nepomoze ti ziadna recenzia ani odporucanie.
 
atreylv
2012-03-26 08:47:11
Poraďte čo je lepšie: typ A (nastavovanie uhlov), typ B (regulovateľná teplota)? Použitie na foto aj video. Neviem sa rozhodnúť. Ďakujem
 
mirror
2012-03-26 23:37:13
Všetko závisí od toho, na aký typ fotografie to potrebuješ. Ja mám obidva modely svetiel, aj A (Angle) aj C (Color). A obidva používam v kombinácii. Color sa hodí, keď potrebuješ mať trošku "teplejšiu" scénu, napr. pri fotení drahých kovov, šperkov, príp. food-photo. Môžem si tak regulovať svetelnú teplotu od 3200 K do 5600 K. Príde na to, aký typ zákazky fotíš. Pripájam na ukážku nejaké food-photo, ktoré s tým bežne robím. Čo s týka ceny, ja ich mám priamo z Hongkongu. Ale uisťujem ťa, že po zaplatení poštovného (kuriéra), balného, dane + cla (lebo tomu sa nevyhneš, keď tovar prichádza z územia mimo EU) v tom veľký cenový rozdiel nie je. Mňa vyšli okolo 80 Eur.
 
martina7
2012-04-20 17:35:05
Mohla by som sa opytat ci tu prekreslenu fotku robi fotoaparat Sony HX20V alebo sa daco podobne da urobit niakym grafickym programom?
Dakujem za odpoved
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-04-20 18:32:00
príspevok od: martina7
Mohla by som sa opytat ci tu prekreslenu fotku robi fotoaparat Sony HX20V alebo sa daco podobne da urobit niakym grafickym programom?
Dakujem za odpoved
Vo vnutri fotaku nie je nic ine, len jednoduchy graficky program. Na inetnete je tona tutorialov, ako v PS napodobnit rozne maliarske techniky. Staci zadat do googla artistic effects photoshop a pod.

http://www.photoshoproadmap.com/Photoshop-blog/2009/04/06/15-artistic-watercolor-effects-photoshop-tutorials/
 
atreylv
2012-04-25 17:31:32
Prosím Vás, prišlo mi toto svetlo a sklamanie...na zrkadlovku ide na Hot Shoe..ALE na kameru Sony HRD HC9 je tá pätica menšia! existuje nejaká redukcia alebo..? Ďakujem za odpoveď.
 
Arkadius
2013-12-09 14:48:47
Veľmi rád čítam vaše články a mám menšiu prosbu k skúsenejším fotografom.. Hľadám osvetlenie na fotenie poštových holubov , ako aj foto stan ktorý chcem vyrobiť z lexanu mliečnej farby. Osvetlenie chcem použiť led, ktoré som našiel no neviem či sa predáva aj u nás na Slovensku po prepočte vychádza 37 € . Alebo mi poradíte inú lacnejšiu možnosť. Chcem to fotiť s objektivom Nikon Nikkor - Macro objektív - 105 mm - f/2.8 G ED-IF AF-S VR na D7100.
Odkaz na osvetlenie led http://www.bhphotovideo.com/c/product/857243-REG/genaray_led_5300_120_lamp_dimmable_led.html
Finálna fotka po úprave vo photoshope má vyzerať asi takto.
Ďakujem vám za váš čas a odpovede.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-12-09 15:00:11
príspevok od: Arkadius
Veľmi rád čítam vaše články a mám menšiu prosbu k skúsenejším fotografom.. Hľadám osvetlenie na fotenie poštových holubov , ako aj foto stan ktorý chcem vyrobiť z lexanu mliečnej farby. Osvetlenie chcem použiť led, ktoré som našiel no neviem či sa predáva aj u nás na Slovensku po prepočte vychádza 37 € . Alebo mi poradíte inú lacnejšiu možnosť. Chcem to fotiť s objektivom Nikon Nikkor - Macro objektív - 105 mm - f/2.8 G ED-IF AF-S VR na D7100.
Odkaz na osvetlenie led http://www.bhphotovideo.com/c/product/857243-REG/genaray_led_5300_120_lamp_dimmable_led.html
Finálna fotka po úprave vo photoshope má vyzerať asi takto.
Ďakujem vám za váš čas a odpovede.
Problémom všetkých takýchto LED svetiel je v porovnaní s bleskami, stále malý výkon. Použiteľné sú len skoro po tme. Za denného svetla nie sú schopné kontrovať slnečnému svetlu. S pribúdajúcou vzdialenosťou rýchlo klesá množstvo svetla. Osobne si nemyslím, že je toto to pravé riešenie. SKôr by som to videl na nejaký fotostan s bleskami zvonku, doplnenými o pilotné osvetlenie, aby neboli záblesky tak rušivé.
 
Arkadius
2013-12-09 16:50:28
Ďakujem vám veľmi ste mi pomohli vybrať sa správnym smerom. Preto mi padne ešte jedná otázka. Výber foto-stanu či je to dobrá alternatíva prikladám odkaz
http://www.elementrix.sk/www-elementrix-sk/eshop/4-1-Produktova-fotografia-sady/0/5/195-S3-6860-Svetelny-difuzny-stan-Fotostan-Profesionalna-studiova-sada
 
JohnNewton
2013-12-09 20:36:36
príspevok od: wlad
heh, tak za tu cenu ($70) to bude asi podobne kvalitny vyrobok ako tie baterky s 20timi ledkami, z ktorych po roku polovica nesvieti.
Asi tam bude nejaky dovod preco kvalitne svetla stoja $400+

To ako vážne ? Priemyselný led reflektor s krytím IP 65 a výkonom 100 W stoji cca 200 €.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované