Hore

Nabíjateľné batérie - test

Po úspechu môjho prvého článku, testu o nabíjacích batériách, som sa rozhodol napísať pokračovanie. Vlastne to ani nie je pokračovanie, ako skôr úplne nový test. Dôvodov na to, že sa jedná o nový test je viac, no to až neskôr. Nebudem sa opakovať a znova písať o všeobecných charakteristikách, zložení a podobne, v prípade nejasností si prečítajte môj prvý článok Batérie alebo Sanyo Eneloop - mýtus či legenda?

Dovolím si povedať, že podobný test ako je tento by ste na internete hľadali dosť ťažko. Asi to bude aj tým, že nie každý si chce drať blesky nadarmo (veď ani ja už tretie pokračovanie určite robiť nebudem :-)). Ale hlavnou výhodou môjho testu je jeho objektivita, keďže jeho zámerom bolo zistiť, ktoré batérie sú pre použitie do bleskov najlepšie. Ďalším plusom je zastúpenie, v podstate všetkých veľkých výrobcov nabíjateľných batérií na svete.


Podrobnejšie predstavenie testovaných batérií

1. Sanyo Eneloop XX HR-3UWXB-4BP - top v aktuálnej ponuke firmy Eneloop na trhu (Teda aspoň zatiaľ, nakoľko SANYO predalo svoju divíziu Eneloop firme Panasonic. Takže názov je Panasonic - Eneloop. O tom však neskôr).

HR-3UWXA - 1. generácia

HR-3UWXB - 2. generácia

2. Sanyo Eneloop Biela HR-3UTGB-4BP - tretia generácia populárny bielych Eneloopov.

Mimochodom pri nákupe Eneloop batérii na rôznych internetových obchodoch si treba dať veľký pozor na rozdiely v typovom označení. V druhej časti označenia posledný znak znamená generáciu. Teda ak je v názve HR-3UTG jedná sa o prvú generáciu, HR-3UTGA je to generácia druhá. Ak HR-3UTGB tak sa jedná o generáciu tretiu. Rozdiel v generáciách je hlavne v životnosti respektíve v počte nabíjacích cyklov, či schopnosti batérii držať kapacitu. V prípade uvedených Eneloop (alebo u nás známych ako biele Eneloopky) je rozdiel v generáciách 1000, 1500 vs. 1800 cyklov alebo držanie kapacity po jednom roku 80%, 85% vs. 90% všetko v prospech druhej generácie.


3. Sanyo Eneloop Tropical HR-3UTGB-8BP - tieto batérie by mali byť len krajšie oblečenými bielymi Eneloopkami, nasvedčuje tomu aj typové označenie. No aj pri opakovaných testoch som dosiahol rozdielne výsledky. Tento paradox si neviem vysvetliť. Tropical je populárny u náročných užívateľov používajúcich väčšie množstvo batérií. Balené sú v blistroch po 8 ks (preto posledná časť kódu 8BP). Kameramani a fotoprofíci ich zvyknú kupovať po ôsmich baleniach. Získajú tak osem farebne odlišných sád batérií čo uľahčuje ich odlíšenie (aspoň také informácie mám z price-mag.net- u).


4. Sanyo Sanyo Superlattice Alloy EVO 2700NiMh - na obale mali nápis "FOTO-VIDEO víťaz testu 12.2012". Ich výsledky neboli zlé, no v danom teste zjavne neporovnávali tieto batérie aj s Eneloopmi. Inak si ich výsledok taktiež neviem vysvetliť.


5. Panasonic HHR-3MVE (P-6/4BC1900) - iný typ ako v mojom prvom článku, výsledky sú uspokojivé a konzistentnejšie ako v prvom teste. Vyhodnotenie pomeru výkon/cena nechám na vás.


6. GP ReCyko+ GP210AAHCB-2UEC4 - tu sa musím pozastaviť. Na stránkach nemenovaného predajcu batérií (hlavne GP) sa odvolávajú na fakt, že v nezávislom teste šestnástich nabíjacích batérií získala prvé miesto práve táto batéria. V žiadnom prípade nechcem spochybňovať objektivitu ich testu, v tom mojom veľmi slávne nedopadli, dokonca ani po opakovanom teste po refresh operácii v nabíjačke Technoline BC-1000. V teste v blesku Canon 580EXII skončili predposledné....

7. GP GP270AAHC-2PL4 - vyhodnotenie pomeru výkon/cena nechám na vás.


8. Varta 5716 2600mAh - nechcem haniť žiadnu značku, favoritov si vytváram na základe reálnych výsledkov. No výsledky všetkých troch zástupcov tejto značky ma prekvapili. Viac v tabuľke pod článkom.

9. Varta 56756 2400mAh

10. Varta 56706 2100mAh - tu vypichnem len prekvapivý výsledok v kapacitnom teste, dokonca aj po opakovanom teste mi nabíjačka Technoline BC-1000 poslušne hlásila prekvapivo nízku hodnotu 1782mAh. Toto je ďalší výsledok, ktorý si neviem vysvetliť.


11. Energizer 2300mAh - s touto značkou som už mal skúsenosti v minulosti, tak som sa na ich test pozeral trochu cynicky. Výsledok v podstate prekvapil, celkovo sa umiestnili niekde uprostred.


Test merania kapacity

Najprv  sa musím vrátiť naspäť do úvodu k článku. Hlavnými dôvodmi prečo som nemohol pokračovať v pôvodnom teste je veľa zmien v metódach testu oproti tomu v prvom článku.

  • Canon 580EXII, ktorý som použil v prvom teste pár mesiacov po teste ,,umrel,,. Pri testoch s novým 580EXII som dosiahol úplne iné hodnoty. Viem si to vysvetliť iba tým, že pred svojím ,,odchodom,, už nebol dostatočne rýchly. To vôbec nespochybňuje výsledok môjho prvého testu. Podmienky mali totiž všetky testované batérie rovnaké. No s novým bleskom som nemohol stavať na starej tabuľke.
  • Moju vernú Baterku Fenix LT1 V2.0, ktorú som v prvom článku použil na vybíjanie už nemám. Nejaká dobrá duša mi ju pri fotografovaní odniesla zo služby. Dúfam, že tomu dlhoprstému dobrákovi slúži rovnako dobre ako mne :-(. Na test som potreboval žrúta batérií a nápad s vybíjaním v baterke sa mi páčil. Tak som si k batériám vyžiadal aj baterku SOLIGHT WL16 s 10W LED Cree, originálne vyrobenú pre 3 ks C článkov. S adaptérmi som bol schopný testovať AA batérie. Musím povedať, že ako každému chlap(C)ovi, táto hračka mi urobila radosť. Inak povedané mal som také malé Vianoce už začiatkom decembra. Kade som chodil, tade som svietil a blikal :-).
  • Do testu sa dostal aj sľubovaný Nikon, za čo pekne ďakujem Jurajovi za ochotu ničiť si svoju SB-800vku.
  • Test vybíjania pomocou odporu 4,4 Ω - tam som zmenil použité komponenty s nádejou na rýchlejšie vybíjanie.

Test som obohatil ešte o meranie kapacity. Postupne tak, ako je to v tabuľke.

1. Test merania kapacity - neviem do akej miery ho bude široká verejnosť považovať za smerodajný. No keď som sa už stal šťastným majiteľom nabíjacej stanice Technoline BC-1000 (darček pod stromček), rozhodol som sa využiť jej funkcie. Na meranie kapacity som použil funkciu Charge-Test. Počas tohto módu nabíjačka batérie úplne vybije a následne nabije. Na konci displej hlási nameranú kapacitu batérií.

2. Testy v Bleskoch Canon 580EXII, 480EXII a Nikon SB-800 - tento test prebiehal rovnako ako v prvom článku. Pre osvieženie pamäti národa :-)) zopakujem. Test pozostáva z merania času potrebného na 10, 20 a 50 zábleskov na plný výkon blesku. Tento test by mal ukázať, ako sa batérie správajú pri veľkom zaťažení v relatívne krátkom čase. Čím kratší čas som nameral, tým lepší výsledok. Tento test poukázal na zaujímavý faktor, ktorý som si v predchádzajúcom článku/teste nevšimol. Vychádza mi to tak, že rozdiel medzi slabšou a silnejšou resp. kvalitnejšou batériou je podstatne menší, ak je použitý blesk menej výkonný. Viem, že to je logické, len som si to predtým nevšimol. A tiež by tento fakt mohol pomôcť majiteľom nižších modelov bleskov pri výbere batérií.

3. Vybíjací test s použitím spomínanej Baterky SOLIGHT WL16, s LED Cree 10W.  Test na rovnakej báze ako v prvom článku. Teda malo to tak byť. S baterkou Fenix to bolo jednoduchšie, pri poklese napätia pod istú hranicu sa baterka automaticky prepla do podstatne slabšieho režimu. Tento test som po pár chybách vedel zmerať aj so stopkami vizuálne. No Solight bol iný oriešok, nakoľko pri ustupujúcom napätí postupne klesala aj intenzita svetla. Po pár večeroch skúšania ma s pomocou inšpirácie menom Juraj napadlo použiť moju staršiu HDD kameru JVC. Podobne som meral aj čas potrebný na nabitie batérií vo svojom článku o nabíjačkách.

Takže som zapol nahrávanie súbežne s baterkou. Tú som uložil tak, aby svietila na stenu. Po cca dvoch hodinách začala baterka jemne blikať. Metóda merania času bola 100% a jednoduchá. Sedel som za PC a z prehrávača som opísal presný čas, kedy začala baterka blikať. Ten som prepísal do tabuľky.


4. Vybíjací test pri odpore 4,4 Ω - opisovanie údajov z displeja multimetra. Čerstvo nabité batérie rovno z nabíjačky do pripravených držiakov na 2 ks AA batérií v sérii zapojené na odpor 4,4 Ω. Meranie na začiatku, po 5/15/30/60 minútach + výsledok vo forme vybitia na konci a strata napätia počas testu

Všetky výsledky jednotlivých testov nájdete v tabuľke:

Na záver by som rád uviedol pár faktov

  • Všetky testované batérie boli nové a testované za rovnakých podmienok. Medzi jednotlivými testami prešli zdĺhavým oživením v nabíjačke Technoline BC-1000. Do jednotlivých testov išli rovno z nabíjačky.
  • Údaje v tabuľke sú neupravované a nezmanipulované. Nie som platený žiadnym z výrobcov batérií ani inak motivovaný ku prikrášľovaniu výsledkov. Test som robil výhradne pre dobrý pocit, vlastné informácie z prvej ruky sú pre mňa "k nezaplacení".
  • Žiadny ďalší test batérií už nechystám nakoľko mám rád svoje blesky. A aby som bol úprimný, nečakal som, že to bude trvať tak dlho, veď batérie do testu mi prišli začiatkom decembra. Ak som nemal nič iné na práci, iritoval som svoju manželku blikaním, blýskaním, meraním atď., atď. Je to trpezlivá žena :-). Tak dúfam, že som svoj čas nestrácal zbytočne, a že vás môj článok potešil, alebo vám pomôže pri výbere.
  • Prekvapil ma fakt, že si v teste viedli tak dobre batérie vyrobené v Japane. Rád by som vedel, čím to je...veď ide o chémiu alebo sa mýlim?
  • Som zvedavý, čo prinesie firme Panasonic kúpa ENELOOP divízie bateriek. V dohľadnej dobe by sa totiž mali na našom trhu objaviť nové generácie Eneloop batérií pod značkou PANASONIC - ENELOOP. Dúfam, že to bude prínosom pre Panasonic a nie zabitie tak dobrej a medzi širokou verejnosťou uznávanej značky. Tiež dúfam, že ostanú Made in Japan a budú si držať podobne dobrú kvalitu, cenu atď.. Každopádne to bol zo strany Panasonicu šikovný ťah. Time will tell...

*Update: Počas mojej práce na dokončení článku sa nové Panasonic dostali na náš trh. Zostali MADE IN JAPAN, tiež sa vyrábajú v tej istej fabrike. Časom ich potestujem a výsledky doplním :-).

http://price-mag.net/index.php/Baterie/Panasonic/Nabijacie/View-all-products.html
Ak som v článku niečo nepopísal zrozumiteľne, alebo som niečo vynechal, dajte vedieť. Chyby rád opravím. Ak by ste chceli opäť viac informácií kontaktujte ma, rád pomôžem ak budem vedieť.

Ďakujem, že ste sa dočítali až sem. Tiež vďaka Jurajovi za pomoc a internetovému obchodu www.price-mag.net za poskytnutie vecí do testu. A prepáčte ak môj nekonečný článok znamenal, že ste prišli o večer s okom v hľadáčiku. Veľa svetla vám všetkým.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Wlady
2014-04-22 08:43:29
Tomas, dakujeme ti za dalsi super test!
 
duves
2014-04-22 08:58:42
Super!
 
fomist
2014-04-22 09:04:48
používam Sanyo Eneloop XX, už vyše 2 rokov (3 sady) a su OK, len po dlhšom použití (300 1/2 zábleskoch s Canon 580EX) sa mi vybijú dve zo 4. Preto nosim skušačku, aby som vedel ktore vymeniť . Môžu sa v blesku nerovnomerne vybíjať ?
 
Kuban
2014-04-22 09:16:31
skvely test, musim fakt podakovat za clanok. Taketo podrobne testy nerobia mozno ani stranky na to zamerane a ak ano tak su tie stranky spoplatnovane. O vytazovi som nepochyboval. Japan je Japan Zaujimal by ma test baterii Panasonic Lithium ( litiove baterie panasonic ) su podla mojich informacii v europe nezohnatelne a su urcene len pre japonsky trh. (este ked som robil v elektre tak mi to diler osobne povedal) Dal som si ich pozhanat priamo z japonska ( dnes zozeniete vsetko ak chcete ) na ebay-i som ich nenasiel. Schvalne by ma zaujimal tento test, ci su tie baterie ozaj take skvele ze si ich nechavaju japonci len pre seba
 
romanovo
2014-04-22 09:19:46
Dakujem
 
marcus_labeo
2014-04-22 10:18:40
Veľká pochvala za test, hlavne za trpezlivosť pri meraniach. Great job.
Sám mám v blesku Eneloopy prvej generácie a tuším som ich ešte nevybil, nabíjal som ich len z opatrnosti pred náročnejším použitím. A nakoľko moja Li-onka vo foťáku má pomerne malú kapacitu (cca. 450 fotiek), ak chcem mať istotu dlhého fotenia bez vybitia, môžem dať práve Eneloopy (pričom k ich vybitiu vo foťáku som sa tiež ešte nedostal, to by som musel zrejme na niekoľkodňový trip).
 
Bofo
2014-04-22 10:24:48
Dlhý život fajnšmekrom / špecialistom ...

To fomist: 4ks batérií v blesku je zapojených do série. Je predpoklad, že keď kúpiš naraz v jednom balení 4ks, tak by mali byť +/- ok. Avšak stáva sa (aj v lepších rodinách), že nie sú všetky (hlavne kapacitne) rovnaké. Ak máš možnosť použiť nabíjačku s meraním kapacity, tak si spáruj približne rovnaké a budú stabilnejšie.
 
commik
2014-04-22 10:26:12
Super takychto porovnavacich a testovacich clankov by mohlo byt viac.
Vdaka
 
maraou
2014-04-22 10:33:06
príspevok od: Kuban
skvely test, musim fakt podakovat za clanok. Taketo podrobne testy nerobia mozno ani stranky na to zamerane a ak ano tak su tie stranky spoplatnovane. O vytazovi som nepochyboval. Japan je Japan Zaujimal by ma test baterii Panasonic Lithium ( litiove baterie panasonic ) su podla mojich informacii v europe nezohnatelne a su urcene len pre japonsky trh. (este ked som robil v elektre tak mi to diler osobne povedal) Dal som si ich pozhanat priamo z japonska ( dnes zozeniete vsetko ak chcete ) na ebay-i som ich nenasiel. Schvalne by ma zaujimal tento test, ci su tie baterie ozaj take skvele ze si ich nechavaju japonci len pre seba
Ale to se jedna o baterie, ne o akumulatory (takze nejsou nabijeci). Nebo se mylim?
 
Kuban
2014-04-22 10:42:26
príspevok od: maraou
Ale to se jedna o baterie, ne o akumulatory (takze nejsou nabijeci). Nebo se mylim?
ano, niesu nabijacie. litiove baterie sa od alkalickych lisia v tom, ze vydrzia dlhsie, su kvalitnejsie (nevytecu) a mozu sa pouzivat az v -40 C.
 
S3030150
2014-04-22 11:13:00
príspevok od: fomist
používam Sanyo Eneloop XX, už vyše 2 rokov (3 sady) a su OK, len po dlhšom použití (300 1/2 zábleskoch s Canon 580EX) sa mi vybijú dve zo 4. Preto nosim skušačku, aby som vedel ktore vymeniť . Môžu sa v blesku nerovnomerne vybíjať ?
samozrejme, ze sa mozu nerovnomerne vybijat. takto dopadnu akumulatory, ktore bud nie su z jednej vyrobenej sady, alebo neboli vzdy pouzivane ako stvorica - jednoducho povedane, nemaju rovnake chemicke vlastnosti
 
S3030150
2014-04-22 11:20:04
dobry clanok, mam jednu offtopic otazku: ako to vyzera, ked sa na test pozera "trochu cynicky" ? videl som v tomto kontexte pouzite slovo "skepticky", ale "cynicky" zatial nie.

a jeden k teme: dufam, ze som to neprehliadol, ale chyba mi tu porovnanie jednotlivych clankov zo stvorice. ake hodnoty boli namerane na jednotlivych clankoch po teste, kde boli pouzite stvorice clankov v serii ? pod hodnotami myslim zostatkovu kapacitu v mAh a napatie na kazdom clanku. O kvalite akumulatorov totiz hovori aj to, ci maju rovnake vlastnosti. Je super, ked ma akumulator tvrdu charakteristiku, ale co mam z toho, ked jeden z kupenej stvorice ma vyssi vnutorny odpor ako ostatne ? ved sa to prejavi na vlastnostiach celeho packu.
 
S3030150
2014-04-22 11:27:15
príspevok od: Bofo
Dlhý život fajnšmekrom / špecialistom ...

To fomist: 4ks batérií v blesku je zapojených do série. Je predpoklad, že keď kúpiš naraz v jednom balení 4ks, tak by mali byť +/- ok. Avšak stáva sa (aj v lepších rodinách), že nie sú všetky (hlavne kapacitne) rovnaké. Ak máš možnosť použiť nabíjačku s meraním kapacity, tak si spáruj približne rovnaké a budú stabilnejšie.
modelarsku nabijacku, ktora ti na rozdiel od polointeligentnych displejovych haraburd aspon zmeria kapacitu, kupis za $15. inak akumulatory by sa mali nabijat samostatne (nie v serii), nezabranis tomu, ze z vyroby mozu byt rozdielne, ale zmensi sa pravdepodobnost, ze sa voci sebe budu lisit pocas pouzivania.
 
Daniel Urban
2014-04-22 11:44:24
Skvelý test vďaka
 
fomist
2014-04-22 11:59:58
príspevok od: S3030150
samozrejme, ze sa mozu nerovnomerne vybijat. takto dopadnu akumulatory, ktore bud nie su z jednej vyrobenej sady, alebo neboli vzdy pouzivane ako stvorica - jednoducho povedane, nemaju rovnake chemicke vlastnosti
diky, podarilo sa mi nájsť výrobné šarže (pod lupou)
 
S3030150
2014-04-22 12:14:09
príspevok od: fomist
diky, podarilo sa mi nájsť výrobné šarže (pod lupou)
a nabijas ich vsetky samostatne, alebo do serie ? eneloop ma jednu (mozno viac typov) nabijacku, kde sa kazdy clanom nabija samostatne
 
fomist
2014-04-22 12:34:16
príspevok od: S3030150
a nabijas ich vsetky samostatne, alebo do serie ? eneloop ma jednu (mozno viac typov) nabijacku, kde sa kazdy clanom nabija samostatne
nabijam v univerzalnej automatickej nabijačke SOLID MW9798GS po 4ks (dá sa aj po 2) . Občas v nej spustim test aj s vybíjaním a nabíjaním , to trvá asi 8h
 
phototomas
2014-04-22 12:54:48
príspevok od: S3030150
samozrejme, ze sa mozu nerovnomerne vybijat. takto dopadnu akumulatory, ktore bud nie su z jednej vyrobenej sady, alebo neboli vzdy pouzivane ako stvorica - jednoducho povedane, nemaju rovnake chemicke vlastnosti
Neviem či sa to dá aplikovať aj na batérie v bleskoch ale komponenty zapojené v sérii vačšinou trpia viac na začiatku a na konci série ako tie v reťazci. Takže čisto teoreticky by mohly skôr odísť 1 a 4tá batéria. Ale ako píšeš, prehodenie sérii môže byť zdrojom problému. Ak používam rovnaké batérie vo viacerých sériách tak ich mám označené.
 
phototomas
2014-04-22 13:07:18
príspevok od: S3030150
dobry clanok, mam jednu offtopic otazku: ako to vyzera, ked sa na test pozera "trochu cynicky" ? videl som v tomto kontexte pouzite slovo "skepticky", ale "cynicky" zatial nie.

a jeden k teme: dufam, ze som to neprehliadol, ale chyba mi tu porovnanie jednotlivych clankov zo stvorice. ake hodnoty boli namerane na jednotlivych clankoch po teste, kde boli pouzite stvorice clankov v serii ? pod hodnotami myslim zostatkovu kapacitu v mAh a napatie na kazdom clanku. O kvalite akumulatorov totiz hovori aj to, ci maju rovnake vlastnosti. Je super, ked ma akumulator tvrdu charakteristiku, ale co mam z toho, ked jeden z kupenej stvorice ma vyssi vnutorny odpor ako ostatne ? ved sa to prejavi na vlastnostiach celeho packu.
Ahoj, tak teraz neviem či mám byť skeptik alebo cynik Pohoda

viem, kam mieriš, takýto test som nerobil , nakoľko z časového hladiska by to trvalo pridlho a už aj tak to bolo dobrých ,,pár týždňov´´.
Kapacitný test som robil iba z jednej batérie zo sady, všetky v rovnakých podmienkach. Vybíjací test bol z dvoch v sérii zapojených batérií. Každopádne máš good point.

Za seba môžem povedať že pri Eneloopoch som nikdy nemal problém s tým že by jedna výrazne odchádzala skôr ako druhá.No musím uznať, že batérie som pravidelne vybíjal ,,do tla,, a nabíjal. Tiež im dávam dosť zabrať a moc si v sezóne v ruksaku nepoležia
 
Lubo54
2014-04-22 15:47:47
Pripájam sa k ďakujúcim. Ahoj
 
kozakm
2014-04-22 16:31:39
Také chválím a přidávám se ke spokojeným majitelům Sanyo Eneloop, snad je Panasonic nezabije.
 
huhu3d
2014-04-23 09:45:17
Rovnako spokojny uzivatel Eneloop a dakujem za test a ochotu nicit bleky . Vsetko dobre.
 
vlasto13
2014-04-23 10:02:31
Má niekto skúsenosti s čiernymi Eneloop-ami po nejakej dobe používania? V sade sa predávajú s rýchlonabíjačkou, či nejak vidíte znižovanie kapacity alebo celkovo výkonu baterok po dlhšom používaní (po 500 nabití)
 
phototomas
2014-04-23 10:09:48
príspevok od: vlasto13
Má niekto skúsenosti s čiernymi Eneloop-ami po nejakej dobe používania? V sade sa predávajú s rýchlonabíjačkou, či nejak vidíte znižovanie kapacity alebo celkovo výkonu baterok po dlhšom používaní (po 500 nabití)
XX sa dá kúpiť aj s pomalou aj s rýchlou nabíjačkou v sade. To len pre info
moje XX majú za sebou jednu sezónu, 500 nabití to nebude určite ale zabrať dostali aj počas prvého testovania....
Pokiaľ máš pocit že idú dole kapacitou, bolo by dobré ich refreshovať v lepšej nabíjačke alebo opakovaným vybitím a nabitím. Moje sú zaťial 99%né, skúšal som ich počas testu porovnať s novými a bolo to skoro rovnaké
 
phototomas
2014-04-23 10:10:15
príspevok od: Wlady
Tomas, dakujeme ti za dalsi super test!
ďakujém
 
phototomas
2014-04-23 10:14:02
príspevok od: Kuban
skvely test, musim fakt podakovat za clanok. Taketo podrobne testy nerobia mozno ani stranky na to zamerane a ak ano tak su tie stranky spoplatnovane. O vytazovi som nepochyboval. Japan je Japan Zaujimal by ma test baterii Panasonic Lithium ( litiove baterie panasonic ) su podla mojich informacii v europe nezohnatelne a su urcene len pre japonsky trh. (este ked som robil v elektre tak mi to diler osobne povedal) Dal som si ich pozhanat priamo z japonska ( dnes zozeniete vsetko ak chcete ) na ebay-i som ich nenasiel. Schvalne by ma zaujimal tento test, ci su tie baterie ozaj take skvele ze si ich nechavaju japonci len pre seba
v prvom teste z minulého roku som mal aj Lithiové JCB, osobne som nevidel výhodu na použitie v blesku, keď pozrieš test, uvidíš .Využitie skôr do nejakých GPS modulov či ako záloha do zimy. Panasonic Lithium som ešte v rukách nemal ale skúsim preveriť a ak čosi zistím tak dám vedieť.

Dik za zastavenie a pochvalu
 
phototomas
2014-04-23 10:17:01
príspevok od: kozakm
Také chválím a přidávám se ke spokojeným majitelům Sanyo Eneloop, snad je Panasonic nezabije.
sám som zvedavý
Aj keď som sa zaprisahával že už viac ničiť blesky nebudem, časom ich rád vyskúšam a podelím sa o zistenia
 
vlasto13
2014-04-23 10:17:29
príspevok od: phototomas
XX sa dá kúpiť aj s pomalou aj s rýchlou nabíjačkou v sade. To len pre info
moje XX majú za sebou jednu sezónu, 500 nabití to nebude určite ale zabrať dostali aj počas prvého testovania....
Pokiaľ máš pocit že idú dole kapacitou, bolo by dobré ich refreshovať v lepšej nabíjačke alebo opakovaným vybitím a nabitím. Moje sú zaťial 99%né, skúšal som ich počas testu porovnať s novými a bolo to skoro rovnaké
Ďakujem za rýchlosť.
Ja len premýšľam nad ich kúpou momentálne používam nejaké GP ReCyko ale už dochádzajú po 3 rokoch používania. A ešte aj idem kupovať ďalší blesk, asi SB 700, tak zisťujem situáciu
 
phototomas
2014-04-23 10:25:35
príspevok od: vlasto13
Ďakujem za rýchlosť.
Ja len premýšľam nad ich kúpou momentálne používam nejaké GP ReCyko ale už dochádzajú po 3 rokoch používania. A ešte aj idem kupovať ďalší blesk, asi SB 700, tak zisťujem situáciu
nuž v článku o nabíjačkách sa dočítaš viac o možnostiach:
www.ephoto.sk/komunita/clanky-uzivatelov/1411/nabijacky-nimh-baterii-charakteristika-porovnanie-test/

čo sa batérii týka, biele či čierne, je to o tebe. Sám si máš možnosť vybrať. Eneloop je konzistentný a výkonný oba moje testy to len potvrdili

Držím palce pri výbere
 
Majo77
2014-04-23 10:49:36
vďaka za článok a oceňujem Tvoj čas strávený pri tom teste
 
Seto
2014-04-23 20:14:55
tomas, mam staru este nejaku seriu s oznacenim XX HR-3UWX ? to je este nejaka nulta generacia?
 
phototomas
2014-04-29 22:43:06
príspevok od: Seto
tomas, mam staru este nejaku seriu s oznacenim XX HR-3UWX ? to je este nejaka nulta generacia?
Ahoj Seto, tá tvoja je prvá generácia. Jediný rozdiel medzi tvojou a XX HR-3UWXA je vo vzhlade. Takže buď v pohode nemáš nultú a sorry za neskorú reakciu ale bol som busy
 
fomist
2014-05-13 23:05:59
vraj som prvým, kto si kúpil Panasonic Eneloop PRO, dám vedieť ako obstáli po sobotňajšej svadbe
 
Point
2014-10-30 10:49:56
Ja som rovnako kúpil dve sady ( 8ks AA ) Panasonic eneloop Pro aj keď som si nebol istý či kupujem to isté o čom sa písalo už dávno, keďže všade boli spomínané baterie Sanyo Eneloop. Mám to pre pre 430exII tak som zvedavý..
 
phototomas
2014-10-30 18:48:33
príspevok od: Point
Ja som rovnako kúpil dve sady ( 8ks AA ) Panasonic eneloop Pro aj keď som si nebol istý či kupujem to isté o čom sa písalo už dávno, keďže všade boli spomínané baterie Sanyo Eneloop. Mám to pre pre 430exII tak som zvedavý..
podľa všetkého prešli batérie len minimálnymi zmenami, aspoň zatiaľ. 430EXII vydrží na XXEneloopoch na statíve trieskať celú noc
Určite nebudeš lutovať. Ak bude kedy tak v zime dorobím test aj s pridaním Panasonic eneloopov
 
JohnNewton
2014-10-31 15:06:41
príspevok od: phototomas
podľa všetkého prešli batérie len minimálnymi zmenami, aspoň zatiaľ. 430EXII vydrží na XXEneloopoch na statíve trieskať celú noc
Určite nebudeš lutovať. Ak bude kedy tak v zime dorobím test aj s pridaním Panasonic eneloopov
Za mlada som aj ja celú noc vydržal .......
 
ikim
2016-12-21 20:02:10
V tabulke je uvedený stav baterie pri plnom nabití cca 2,75V neni to hluposť? Teda ak sa jedná iba o jednu, ak o dve tak by to šlo. Bežná baterka 1,5V má v skutočnosti cca 1,7V
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované