Hore

Pláštenka Kata E-702

Mnoho skúsených fotografov vie, že výborné fotografie sa dajú robiť aj za mizerného počasia. Vtedy často platí, že „čím horšie, tým lepšie" - teda čím je počasie horšie, tým lepšie sa dá zachytiť  a zvýrazniť daná atmosféra. Podobné je to v prípade fotografovania v nadmieru prašnom prostredí, kde prenikajúce svetlo dokáže vykúzliť atraktívne „divadlo". Sú to situácie, ktoré dokážu byť veľmi fotogenické, zároveň však máme obavy, čo spraví vplyv týchto nepriaznivých podmienok s našou fototechnikou. Jedno z najjednoduchších riešení na prekonanie tejto bariéry je použitie pláštenky na fotoaparát. Na trhu sú rôzne produkty, my sme vyskúšali pomerne dostupný model Kata E-702.


Treba uznať, že po rozbalení pôsobí tento výrobok tak trochu zvláštne. Je to však daň za to, že ide o univerzálny produkt pre všetky druhy zrkadloviek od amatérskych až po profesionálne modely s integrovaným batériovým gripom.

Prevažná časť pláštenky je z priesvitného, pomerne hrubého, ale celkom mäkkého poddajného materiálu. Vďaka tomu je celý fotoaparát, vrátane monitora a ovládacích prvkov dobre viditeľný. Predná časť obklopujúca objektív má otvor s prispôsobiteľnou veľkosťou. Pomocou sťahovacej manžety s pružnými šnúrami sa dá pevne uchytiť okolo slnečnej clony objektívu a zaistiť integrovanou pevnou páskou, opatreným suchým zipsom. Pláštenka svojimi rozmermi postačuje aj pre pre telezoomy 70-200/2,8. Suchým zipsom opatrený predný diel má hĺbku 9 cm, takže použitie objektívov, ktoré sú kratšie, je problematické, najmä keď sú bez slnečnej clony.

    

Napríklad v prípade pevného skla Nikkor 50/1,8 (s dĺžkou cca 5 cm) sa predný otvor pláštenky dá pomocou manžety stiahnuť na potrebnú veľkosť, ale pokiaľ by sme predný diel pomocou suchého zipsu obtočili okolo objektívu, mohol by zasiahnuť do zorného uhla.

Po dvoch stranách sú „rukávy", ktoré sú rovnako opatrené sťahovacími manžetami, takže celú pláštenku je možné pomerne dobre prispôsobiť a uzavrieť podľa individuálnych potrieb. Fotoaparát sa vkladá zdola, kde sa nachádza otvor so zipsom s dvomi bežcami oproti sebe, čo umožňuje uchytenie „oblečeného" fotoaparátu na statív.


Nikon D700 + AF-S Nikkor 70-200/2,8 VR II.

Manipulácia s ovládacími prvkami aparátu, ako aj fotografovanie je celkom pohodlné a jednoduché. Ochrana proti prachu aj proti kvapkajúcej vode je pri správnom použití dostatočne spoľahlivá. Jediná možnosť preniknutia vody a najmä prachu je cez nedostatočne utiahnuté rukávy, ale ich nastavenie je na užívateľovi. Najvhodnejšie je strčiť pravú ruku do pláštenky a ľavou utiahnuť šnúrky manžety „na doraz". Veľkosť otvoru ľavého rukáva je najlepšie vopred nastaviť kompromisne tak, aby sa dala ruka pohodlne vsúvať a vyberať, ale aby pritom zostalo čo najmenej voľného priestoru okolo nej na prenikanie nežiaducich elementov. Vzhľadom na to, že "strih" pláštenky je pomerne veľkorysý, nie je problém ani držanie fotoaparátu na výšku prostredníctvom batériového gripu.

Pláštenku môžeme využívať aj „jednoručne" - pravú ruku máme v nej, druhý rukáv zostane nevyužitý, úplne stiahnutý. Ľavá ruka môže zostať voľná, pretože objektív môžeme držať a obsluhovať aj z vonku.

    

Cez priehľadný materiál sa dá na fotoaparát celkom dobre vidieť, pravda až do chvíle, kým nám to sťažia husté kvapky, alebo hrubá vrstva prachu. Stačí však povrch mierne zotrieť a môžeme zase aspoň na istý čas pokračovať. Platí to aj pre prezeranie fotografií na monitore fotoaparátu. Posudzovanie ostrosti nafotených záberov cez pláštenku však treba brať v každom prípade s rezervou.

    

Jedinou slabinou tohto univerzálneho riešenia je, že sa aj do hľadáčika pozeráme cez priesvitnú vrstvu pláštenky, takže nevidíme tak brilantne, ako sme zvyknutí. Komponovaniu to nebráni, ale manuálne zaostrovanie je pomerne ťažké. Ak sa však môžete spoľahnúť na autofokus, tak ani tento fakt neznamená výrazné obmedzenie. 

Výmena objektívu na fotoaparáte v pláštenke je síce možná, ale veľmi komplikovaná. Pokiaľ na nás prší, alebo nás obklopujú kúdoly prachu, tak je takáto operácia aj tak priveľmi riskantná. Je podstatne lepšie a pohodlnejšie dostať sa aspoň na chvíľu „mimo nebezpečenstvo", vybrať fotoaparát z pláštenky a potom objektív vymeniť.

Kata ponúka aj rozširujúci doplnky pre väčšie teleobjektívy (Kata E-704 obsahuje dva rukávy na objektívy až do 650 mm) a tiež menšiu pláštenku vhodnú najmä pre kompakty (Kata E-690).

Kata E-704 Kata E-690

Na záver môžem skonštatovať, že pláštenka Kata E-702 je svojou univerzálnosťou, cenou a vlastnosťami užitočným pomocníkom do nepohody. Človek s ním stratí zábrany fotografovať aj za nevľúdnych podmienok. Pokiaľ má niekto drahú techniku na úrovni profi triedy, v ktorej sú fotoaparáty a objektívy utesnené proti vode a prachu, aj tak by som túto ochranu v prípade dažďa, alebo prašného prostredia odporúčal. Je to väčšia istota a technika zostane navyše pekne čistá, takže po návrate domov sa môžeme vrhnúť na spracovanie ulovených záberov namiesto otravného čistenia. Prevencia je vždy lepšia, ako riešenie následkov.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
sunajn
2010-04-07 10:48:58
Pozerám, že si treba na ne kus zvyknúť, lebo mi prídu také nemotorné. :)
 
bigfoot
2010-04-07 18:30:59
treba si kupit pentax K-10,20,7 k tomu WR skla a nemusis sa zaoberat plastenkami ...

inac pride mi to ozaj dost nemotorne :(
 
PeCh
2010-04-07 20:00:35
Mať nejaký ´pršiplášť´ pre foťák je vždy dobré. V krajnom prípade aspoň kus igelitu: http://mini-max.sk/product.php?id=833. Nie je to síce také kvalitné riešenie ako toto, ale vždy lepšie ako nič.
 
Dominik Bugár
redakcia ephoto.sk 2010-04-08 08:41:55
Určite je to lepšie, ako nič. Zásadný rozdiel bude zrejme v odolnosti materiálu a hlavne v tom, či sa aparát obsluhuje z vonku, alebo z vnútra (kvôli komfortu a presnoti obsluhy).
 
Dominik Bugár
redakcia ephoto.sk 2010-04-08 08:44:55
Ja mam osobne utesnene telo aj objektivy. Po niekoľkých foteniach v drsnejších podmienkach (motokros, autokros) som si ale povedal, že si pláštenku zadovážim. Jednak sa ´cítim´ lepšie, keď si techniku takto chránim. A podruhé - čistiť techniku od prachu a kúskov blata je veľmi otravná robota.
 
anton julény
2010-04-08 09:36:43
príspevok od: Dominik Bugár
Ja mam osobne utesnene telo aj objektivy. Po niekoľkých foteniach v drsnejších podmienkach (motokros, autokros) som si ale povedal, že si pláštenku zadovážim. Jednak sa ´cítim´ lepšie, keď si techniku takto chránim. A podruhé - čistiť techniku od prachu a kúskov blata je veľmi otravná robota.
na doplnenie : používam pláštenku spolu s handstrapom (http://www.camdapter.com) ako rukavicu..
 
uomo
2011-06-03 15:00:30
príspevok od: anton julény
na doplnenie : používam pláštenku spolu s handstrapom (http://www.camdapter.com) ako rukavicu..
ten adapter by sa mi zisiel...ale, nieje nieco lacnejsie a nieco na SK?
http://www.interstore.sk/e-shop/index.php?page=shop/flypage&product_id=496688/
 
uomo
2011-06-03 15:08:55
http://www.pricemania.sk/katalog/ostatne-prislusenstvo/remienok-na-ruku-hand-strap-2391385/galeria/?img=1
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované