Hore

Autor: Karol Srnec

Huawei P60 Pro

Elegantný a dobre vybavený smartfón s EMUI 13.1, postavenom na Androide, disponuje kvalitnou fotovýbavou. 

Huawei P60 Pro je najvyšší model radu P, okrem nej má Huawei aj ďalší rad Mate, v ktorom nájdete ako najvyšší model Mate 50 Pro, z ktorého novinka preberá niektoré prvky. P60 Pro je elegantný smartfón so zaujímavými parametrami a výbornou výbavou pre foto a video. Keďže sme na fotoportáli, sústredil som sa pri testovaní na foto a video schopnosti. Využíval som natívne aplikácie Fotoaparát a Galéria.
Telefón má certifikát odolnosti IP68. Nezľakne sa prachu ani vody.

Špecifikácia

 • Displej: 6,67” LTPO OLED s rozlíšením 2700 × 1220 px, variabilná frekvencia 1-120 Hz, ochranné sklo Kunlun Glass, podpora P3 gamutu, 1 miliarda farieb
 • Procesor: Snapdragon 8+ Gen 1 4G,
 • Grafický procesor: Adreno
 • AI procesor: 7th Gen Qualcomm AI Engine
 • Pamäť: 8GB RAM, 256GB ROM, podpora NM card
 • Odolnosť: IP68
 • Batéria: 4815 mAh
 • Bezdrôtové nabíjanie: 50 W
 • Bezdrôtová konektivita: WiFi 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth
 • USB: Type-C 3.1 GEN1
 • NFC: áno
 • Reproduktory: stereo
 • Rozmery: 161x74,5x8,3 mm
 • Hmotnosť: 200 gramov
 • Príslušenstvo: 88W nabíjačka, USV-C kábel, priesvitné puzdro
 • Operačný systém: EMUI 13.1


Dodávaná nabíjačka má výkon 88W a má USB-A aj USB-C port, nedajú sa však používať súčasne.

Dizajn

Huwei P60 Pro sa vyznačuje ľúbivým dizajnom so zaoblenými hranami, čo ešte viac podporuje dojem zo štíhlosti. Rám je z lesklého kovu. Zaoblené sú aj okraje displeja. Ja som mal na testovanie verziu v prevedení biela perleť (Rococo Pearl). Zadná strana skutočne vyzerá ako vyrobená z perlete, páčiť sa bude najmä ženám. Plusom je, že na nej nie sú viditeľné odtlačky. Žiadne dva kusy nemajú rovnaký vzor, čo mobilu dodáva na exkluzivite.

Najluxusnejšie pôsobí v prevedení Rococo Pearl.

Modul zadných fotoaparátov je združený do vystupujúceho obdĺžnika so zaoblenými rohmi. Dominuje mu hlavný fotoaparát, ktorý dopĺňa dvojica ďalších fotoaparátov a LED blesk. Predný selfie fotoaparát je v displeji, v malom kruhovom výreze.


Mobil sa ponúka v štyroch farebných prevedeniach: Green, Rococo Pearl, Violet a Black.

Fotoaparáty

Huawei P60 Pro má prepracované rozloženie fotoaparátov, v porovnaní s jeho predchodcom, s názvom XMAGE. 


Fotoaparáty sú sústredené na vystupujúcom ostrovčeku.

Hlavný fotoaparát

Hlavný fotoaparát RYYB má rozlíšenie 48 Mpx a skutočnú clonu s rozsahom f/1,4-f/4. Má integrovanú stabilizáciu obrazu. Uhlom záberu zodpovedá plnoformátovému objektívu 25 mm. Disponuje optickou stabilizáciou obrazu, laserovým zaostrovaním a PDAF. Premenlivá clona je u fotoaparátov v mobiloch veľkou zriedkavosťou a prednosťou tohto modelu. Ako sa zväčšuje veľkosť snímačov, zvyšuje sa schopnosť snímať s menšou hĺbkou ostrosti, zároveň pri niektorých námetoch je to nežiadúce. Priclonením vieme hĺbku ostrosti ovládať,

Štandardne majú fotografie 12 Mpx, využíva sa tu technológia quadpixel.

Ultraširokouhlý fotoaparát

Ultraširokouhlý fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx, svetelnosť F2,2, je bez bez OIS. Uhlom záberu zodpovedá plnoformátovému objektívu 13 mm.

Teleobjektív

Teleobjektív má tiež rozlíšenie 48 Mpx a OIS, tiež ale štandardne využíva quadpixel technológiu. Poskytuje 3,5x väčšie optické priblíženie a 10x hybridné. Objektív má periskopickú konštrukciu, ale nejedná sa o transfokátor. Zaostrovanie je typu PDAF. Uhlom záberu zodpovedá plnoformátovému objektívu 90 mm. So svetelnosťou F2,1 je to jedinečný objektív.

Predný selfie fotoaparát

Predný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx a svetelnosť F2,4. Ekvivalentnú ohniskovú dĺžku výrobca neudáva.

Spracovanie obrazu

Novinka využíva textúrovací engine HUAWEI XD Fusion Pro, ktorý v spolupráci s algoritmom učenia umelej inteligencie má presne reprodukovať detaily objektov - či už ide o lesklé sklo alebo jemné detaily pokožky.

K dispozícii sú tri obrazové režimy:

 • Originál: Zaznamenáva farby a textúry tak, ako sa zobrazujú pred očami. To, čo vidíš, je to, čo je na fotografii.
 • Živé: Vytvára výrazné kontrasty medzi svetlými a tmavými oblasťami pre nezabudnuteľné prvé dojmy.
 • Svetlý: Zobrazuje obrázky v ich plnej kráse s vyváženým svetlom a jasnými kontrastmi.

Aplikácia fotoaparát

Natívna aplikácia Fotoaparát je dostatočne vybavená, aby ste nutne nemuseli inštalovať inú. Poskytuje automatiku i manuálne nastavenie, množstvo špeciálnych režimov. Samozrejme nechýbajú alternatívne možnosti stlačenia spúšte, napríklad tlačidlom hlasitosti, aj na slúchadlách, alebo aj hlasom. Nechýba samospúšť. Zapnúť si môžete zobrazenie vodováhy a pomocnej kompozičnej mriežky.

Aplikácia Fotoaparát v režime PRO. Zapnutá vodováha a pomocná mriežka. Autor: Karol Srnec

Režimy

Clona - režim, v ktorom môžete ovládať virtuálnu alebo fyzickú clonu a tým meniť hĺbku ostrosti. Virtuálna je simulovaná a má väčší rozsah. Tento režim využijete pri simulácii bokehu, tak obľúbeného medzi fotografmi i nefotografmi.


Režim virtuálnej clony. Autor: Karol Srnec


Efekt bokehu môžete nastaviť v aplikácii Galéria. Autor: Karol Srnec

Noc - režim využívajúci komputatívnu fotografiu. Prístroj by mal byť na statíve. Je tu možnosť nastaviť manuálne ISO a expozičný čas, ale funkcia je určená najmä nefotografom, ktorý si expozíciu nevedia nastaviť manuálne. Funkcia Noc zaznamená nočné fotografie s minimálnym šumom aj pri vysokých citlivostiach. 

Portrét - portrétny režim, v ktorom môžete použiť funkciu skrášlenia a vyberať z niekoľkých simulácií bokehu. Po virtuálnej clone je to druhý režim, ktorý pomáha prekonávať vizuálny rozdiel vo fotografiách zaznamenanými telefónom a veľkým fotoaparátom. 

Fotografie - základný režim umožňujúci fotografovať do formátu JPG. Podporuje aj pohyblivé zábery, čo sú krátke videosekvencie. Vybrať si môžete zo štyroch ohniskový dĺžok: wide, 1x, 3,5x a 10x. Prstami môžete zoomovať až na 100x priblíženie. Na pomoc si môžete zobrať funkciu Master AI, ktorá detekuje fotografovaný motív/situáciu a prispôsobí tomu nastavenie.

V tomto režime môžete prepnúť na skener kódu, identifikátor objektov, asistent nakupovania a živého prekladateľa textu. Identifikácia objektov funguje veľmi dobre. Odfotografoval som svoju myš a asistent mi ponúkol, kde si ju môžem kúpiť. Tlmočník pozná len svetové jazyky, slovenčina medzi nimi nie je.

Video - Jednoduchý režim snímania videa. Môžete po krokoch (wide, 1x, 3,5x a 10x), alebo plynule, meniť uhol záberu. K dispozícii je funkcia skrášlenia.

PRO - režim umožňujúci fotografovať do formátu RAW, JPG a JPG-L s rozlíšením 48 Mpx (len hlavný objektív). Manuálne môžete nastaviť meranie expozície, ISO, clonu (len u hlavného objektívu), čas, korekciu expozície, spôsob zaostrovania a vyváženie bielej. Môžete prepínať medzi trojicou zadných objektívov. V režime JPG aj plynule zoomovať až do 100x priblíženia. Tento režim využijú skúsenejší užívatelia, ktorí chcú mať fotografický proces pod kontolou.


Fotografia vo formáte JPG-L má rozlíšenie 48 Mpx, obsahuje oveľa viac detailov. Škoda toho preostrenia. Autor: Karol Srnec

Viac -  v režime Viac sa ukrýva niekoľko špeciálnych režimov: spomalené video, panoráma, monochromatický režim, AR objektív, špeciálne efekty, časozberné snímanie, nálepky, dokumenty, super makro, dvojité zobrazenie, vysoké rozlíšenie, tvorca príbehu, momentka a multi-cam. Nebudem sa o nich podrobnejšie rozpisovať. Spomeniem len špeciálne efekty, využívajúce komputatívnu fotografiu. Majitelia Olympusov ich dobre poznajú. Umožňujú fotografovať rozmazanú vodu, stopy svetiel, startrails a kreslenie svetlom.


Ponuka špeciálnych režimov.


Supermakro. Autor: Karol Srnec


Panoráma. Autor: Karol Srnec


Ja som si obľúbil špeciálne efekty, najmä rozmazanie vody. Autor: Karol Srnec


Špeciálny efekt hodvábna voda. Autor: Karol Srnec


Monochromatický efekt. Autor: Karol Srnec

Ako vidno s natívnou aplikáciou Fotoaparát sa vyhrá nefotograf, začiatočník i skúsený fotograf. 

Fotoaparáty v praxi

Ako mobil sa P60 Pro správal bezproblémovo. EMUI 13.1. je intuitívny operačný systém, užívatelia iOS a Androidu s ním nebudú mať žiadne problémy.

Huawei P60 Pro som testoval niečo vyše týždňa, pričom som s ním urobil viac ako 2000 fotografií. Snažil som sa vyskúšať všetky zaujímavé funkcie aplikácie Fotoaparát, za dobrých i zlých svetelných podmienok. Trojica hlavných objektívov má veľký rozsah, ekvivalent 8,26x zoomu. 


Autor: Karol Srnec

Pre fotografa je pri mobile najužitočnejší rozsah ohniskových dĺžok fotoaparátov. Ten najviac vplýva na kreatívne možnosti práce s uhlom záberu, perspektívou a kompozíciou.

Ultraširokouhlý fotoaparát

Najširokouhlejší fotoaparát je osadený ekvivalentom 13 mm objektíu, čo je skutočne veľmi širokouhlý objektív. Využijete ho pri záberoch architektúry (interiér aj exteriér) a krajiny.


Ultraširokouhlý objektív je ideálny pre celkové zábery krajiny a arachitektúry. Autor: Karol Srnec

Do záberu sa vám zmestí všetko. Autor: Karol Srnec

Autor: Karol Srnec

Ultraširokouhlý objektív uplatníte v stiesnených interiéroch. V skleníku s takmer 100% vlhkosťou som ocenil utesnenie podľa štandardu IP68. Autor: Karol Srnec

Hlavný (širokouhlý) fotoaparát

Hlavný objektív 25 mm je tiež širokouhlý, aj ten využijete pri fotografovaní architektúry a krajiny, ale aj pri skupinových fotografiách, v prírode atď.


Hlavný fotoaparát má najuniverzálnejšie využitie. Autor: Karol Srnec

Hlavný fotoaparát je širokouhlý. Autor: Karol Srnec

Portrétny fotoaparát

Najdlhší objektív je najvhodnejší na fotografovanie detailov krajiny, architektúry a prírody, portréty, detaily rastlín atď. Pri ňom najviac využijete simuláciu bokehu pri fotografovaní portrétov a detailov.


Krátky teleobjektív, ekvivalent 90 mm. Autor: Karol Srnec


Teleobjektív s hybridným priblížením 10x, ekvivalent 270 mm. Tu už vidno, že je záber dopočítavaný.
Autor: Karol Srnec

Vďaka teleobjektívu som mohol urobiť pekný detail podhradia. Autor: Karol Srnec

Teleobjektív využijete pri fotografovaní detailov architektúry s peknou perspektívou. Autor: Karol Srnec

Keď spojíte teleobjektív s režimom Portrét, niekedy ani nerozoznáte, že portrét nebol nasnímaný Fotoaparátom, ale mobilom.


Zaujímavý je 10x objektív pri fotografovaní nočných detailov s Mesiacom v zábere. Ja som nemal možnosť zachytiť aj nejakú architektúru, ale i tak fotoaparát veľmi dobre zachytil detaily povrchu Mesiaca. Autor: Karol Srnec

Vychytávky

Supermakro

Funkcia supermakro otvára dvere do fascinujúceho sveta malých detailov. I táto funkcia využíva komputatívnu fotografiu, pre dosiahnutie vzhľadu, aký majú makrozábery z veľkých fotoaparátov. 


Štandardný režim. Prirodzene rozostrené pozadie pri fotografovaní detailu s 90 mm objektívom. Autor: Karol Srnec

V režime Supermakro pracuje prístroj s pozadím tak, aby fotografovaný objekt pekne vynikol. Autor: Karol Srnec

Krásny detail kvetu. Autor: Karol Srnec

Toto je maximálne zväčšenie. Funkcia Supermakro skutočne umožňuje fotografovať akoby ste mali makroobjektív na systémovom fotoaparáte. Autor: Karol Srnec

Krásny detail mojích obľúbených hodiniek. Autor: Karol Srnec

Bokeh

Huawei P60 Pro má dva režimy, kde môžete využiť simuláciu rozostrenia, Clona a Portrét.


90 mm objektív v štandardnom režime, pozadie je rozostrené len málo. Autor: Karol Srnec


U nasledujúcich záberov som využil režim virtuálnej clony, ktorý funguje veľmi dobre. Simulácia bokehu je vydarená a pôsobí prirodzene, hoci občas vidno nejaké artefakty, ktoré naznačujú, že je bokeh simulovaný.

Simulácia bokehu si pekne poradila s prechodom z ostrosti do neostrosti. Svetlá v pozadí sú rozostrené, ako z drahého portrétneho objektívu. Autor: Karol Srnec

Nočný režim

Fotografovanie nočných záberov býva problematické. Kedysi ho mobily vôbec nezvládali. Huawei P60 Pro má ale špeciálny režim pre fotografovanie nočných záberov. Funguje s využitím komputatívnej fotografie a vznik/exponovanie fotografie, môžete sledovať naživo. Snímanie môžete kedykoľvek ukončiť, ale podľa mojej skúsenosti a sa môžete spoľahnúť na automatiku prístroja. 

Výhodou komputatívnej fotografie je, že skladá fotografie z viacerých záberov a dokáže tak eliminovať neduhy malých snímačov. V tomto prípade je to šum.

Nočný záber teleobjektívom, ekvivalent 90 mm. Autor: Karol Srnec

Fotografianasnímaná v Nočnom režime, hlavný objektív, ekvivalent 25 mm. Autor: Karol Srnec


Skúsenejší užívatelia môžu môžu nočné zábery fotografovať aj manuálne, sami si zvolia citlivosť a expozičný čas.

Mne sa obzvlášť páčia nočné zábery snímane pomocou funkcie Špeciálne efekty - Hodvábna voda. Autor: Karol Srnec

Obrazová kvalita

Ostrosť 13 mm objektívu je prekvapujúco dobrá aj v rohoch obrazu. Tu sa môj iPhone 12 Pro Max, s jeho rozmazanými rohmi, vôbec nechytá.

Hlavný 25 mm objektív je tiež ostrý, hlavne po priclonení na f/4. Možnosť pracovať s fyzickou clonou posúva možnosti hlavného fotoaparátu.

Aj 90 mm teleobjektív je pekne ostrý, mäkšia je kresba pri fotografovaní detailov. Vidno to na záberoch vo formáte RAW, ktorým treba pri vyvolávaní pomôcť. Bežný užívateľ fotografujúci do formátu JPG ale bude spokojný. Spracovanie obrazu mäkšiu kresbu kompenzuje.


Hlavný objektív, ekvivalent 25 mm, f/4. Výborná ostrosť aj v rohoch obrazu. Autor: Karol Srnec


10x priblíženie je k dispozícii len pri formáte JPG, pretože je dopočítavané, čo na fotografiách vidno, obzvlášť na nočných. Stále je ale použiteľné, ak fotografie nebudete tlačiť. Prístroj ponúka až 100-násobné priblíženie. Tu záberom chýbajú jemné detaily a majú skôr informatívny charakter.Kombinácia 10x hybridného priblíženia a ISO 400. Kvalita je nižšia. Náročnejší budú využívať len optický rozsah. Menej náročný budú vďačný za to, že si môžu priblížiť aj vzdialené objekty. Autor: Karol SrnecDetail Slovnaftu, digitálne priblíženie 50x. Autor: Karol Srnec


Otestoval som formáty JPG a RAW. Samozrejme z RAW dokážete dostať maximum, ale nevyužijete špeciálne režimy, ktoré uľahčujú snímanie ťažších žánrov a ani nevyužijete vydarené simulácie bokehu a skrášľovanie portrétov. Pri RAW nevyužijete ani režim Supermakro. 

Výstup JPG je dostatočne kvalitný na to, aby väčšina majiteľov tohto smartfónu plne využívala predosti komputatívnej fotografie a obrazový profilov.

Záver

Huawei P60 Pro je krásny elegantný smartfón, hardvérovo veľmi dobre vybavený. V balení nájdete výkonnú USB nabíjačku, čo dnes už nie je samozrejmosťou. Poteší aj priesvitné puzdro, mobilu poskytne ochranu od prvého okamihu.

Telefón beží s nadstavbou EMUI 13.1 postavenej na Androide. Bol som prekvapený, ako sa EMUI 13.1 podobá na iOS. Čo beriem ako veľké plus.

Výbava fotoaparátov uspokojí aj náročnejších. Optická kvalita použitých objektívov je veľmi dobrá.  Dobrý dojem kazí agresívnejšie spracovanie JPG. Budúci majitelia by sa mali poobzerať po alternatívnej aplikácii fotoaparátu. Natívna aplikácia Fotoaparát má však aj svoje kladné stránky, umožňuje fotografovať do RAW (DNG) a poskytuje množstvo špeciálnych režimov, ktoré vám umožnia fotografovať aj experimentálne žánre.

Videu sa budem venovať v pokračovaní, kde si ukážeme aj niekoľko tipov a trikov na využitie Huawei P60 Pro v praxi.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
slavik74
2023-05-19 20:52:08
Pekne to foti, supermakro brutalne. Netreba ale zabudnut, ze s nim fotil fotograf, bezny clovek sa k takym vysledkom nedopracuje.
Ja asi ostanem verny Sony a pojdem do Xperie V. Nemam rad zaoblene hrany displeja a babrat sa s google alternativami sa mi tiez nechce.
 
gytheio
2023-05-20 07:12:04
Tie fotografie nie su o moc kvalitnejsie ako fotografie z mojho Xiaomi a zda sa mi takto na dialku, ze Samsung s20 ULTRA fotil kvalitnejsie. Vela tych fotografii su co sa tyka technickej kvality dost zle, nedavno som skusal Samsung s23 ULTRA a iPhone 14 max, iPhone fotil o nieco lepsie ako Samsung, nechce sa mi verit, ze tento Huawei foti lepsie ako iPhone, tie fotografie nie su bohvieco.
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2023-05-21 09:31:50
Mne to príde, ako by niektoré smartfóny prestali mať dušu. Narážam na dizajn. Z tohto pohľadu u mňa vedie Apple, ktorý si u všetkých svojich posledných modelov zachováva svoj ikonický dizajn. Z tohto dôvodu by som asi inú značku ani nevolil. Tie široké kovové rámiky sú proste nádhera. To, ako po dizajnérskej stránke doriešil Apple umiestnenie zadných objektívov na rade 14 Pro a Pro Max je výborné. Proste ten zaoblený dizajn Huawei P60 Pro pôsobí ako z 90 rokov. V 90 rokoch minulého storočia sa auta začali zaobľovať a až súčasná generácia sa vracia ku hranatým tvarom, ktoré môjmu oku omnoho viac lahodia a nepôsobia tak lacno a hračkársky.
 
jan.zitniak
2023-05-21 22:14:01
Za mňa skvelé fotky a aj recenzia!
 
quapor
2023-05-22 16:02:16
Bez google sluzieb tomu v europe pšenka nepokvete
 
blahoslav J B Art
2023-05-22 20:31:42
fotky z toho idu paradne, ale oproti Huawei Mate 50 Pro v oranzovej farbe je to dizajnova sedivka... ale bez Google Play je s nimi este navyse aj ostara
 
JohnNewton
2023-05-24 20:22:22
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Mne to príde, ako by niektoré smartfóny prestali mať dušu. Narážam na dizajn. Z tohto pohľadu u mňa vedie Apple, ktorý si u všetkých svojich posledných modelov zachováva svoj ikonický dizajn. Z tohto dôvodu by som asi inú značku ani nevolil. Tie široké kovové rámiky sú proste nádhera. To, ako po dizajnérskej stránke doriešil Apple umiestnenie zadných objektívov na rade 14 Pro a Pro Max je výborné. Proste ten zaoblený dizajn Huawei P60 Pro pôsobí ako z 90 rokov. V 90 rokoch minulého storočia sa auta začali zaobľovať a až súčasná generácia sa vracia ku hranatým tvarom, ktoré môjmu oku omnoho viac lahodia a nepôsobia tak lacno a hračkársky.
Jo, duša je dôležitá, odporúčam Michelin protek max😆
 
JohnNewton
2023-05-24 20:54:45
DNG to ukazuje v plnej "nádhere"
 
MagickVamp
2023-05-25 09:39:43
Ten mobil foti skvelo, skoda ze s Huawei je to ako to je. Celkovo vyrobky Huawei su v pomere cena/vykon takmer bezkonkurencne. Telefon od nich nemam, ale mam od nich hodinky. Kvalita zhotovenia ako vlajkove garminy ci apple. Nadupane senzormi a funkciami. Vydrzia bez nabijania 8 dni s amoledom no pecka, nie 2 dni ako ma 3 krat drahsi apple. Ale...Huawei...tak uz len cakam kedy sa Garminu uraci dat do fenixov alebo epixov primanie hovorov...
 
fatality
2023-05-25 13:22:04
ten smartphone foti spickovo, takisto ako vlajkove lode od samsung, apple, xiaomi, vivo, honor, oppo..
samozrejme v rozmedzi mobilov..30% optika, snimac a 70% vypocty a "ai"..
preto dng vyzera ako vyzera..
surovy raw z fotakov ale tiez nevyzera bohvieako..a to maju podstatne lepsiu optiku a snimace..
 
JohnNewton
2023-05-25 19:20:00
príspevok od: MagickVamp
Ten mobil foti skvelo, skoda ze s Huawei je to ako to je. Celkovo vyrobky Huawei su v pomere cena/vykon takmer bezkonkurencne. Telefon od nich nemam, ale mam od nich hodinky. Kvalita zhotovenia ako vlajkove garminy ci apple. Nadupane senzormi a funkciami. Vydrzia bez nabijania 8 dni s amoledom no pecka, nie 2 dni ako ma 3 krat drahsi apple. Ale...Huawei...tak uz len cakam kedy sa Garminu uraci dat do fenixov alebo epixov primanie hovorov...
Z mňa hodinky tiež dobré , ale mobil bez goglu je k ničomu.....
 
JohnNewton
2023-05-25 19:21:39
príspevok od: fatality
ten smartphone foti spickovo, takisto ako vlajkove lode od samsung, apple, xiaomi, vivo, honor, oppo..
samozrejme v rozmedzi mobilov..30% optika, snimac a 70% vypocty a "ai"..
preto dng vyzera ako vyzera..
surovy raw z fotakov ale tiez nevyzera bohvieako..a to maju podstatne lepsiu optiku a snimace..
No, chcel som niečo utrúsiť o x transe , ale nechcem Ťa zase rozpáliť
 
fatality
2023-05-25 20:35:19
príspevok od: JohnNewton
No, chcel som niečo utrúsiť o x transe , ale nechcem Ťa zase rozpáliť
kludne trus, ak uz neudrzis
 
Paladin25
2023-05-25 20:48:14
príspevok od: JohnNewton
Z mňa hodinky tiež dobré , ale mobil bez goglu je k ničomu.....
To sa z neho nedá ani telefonovať???
 
MagickVamp
2023-05-26 07:15:51
príspevok od: Paladin25
To sa z neho nedá ani telefonovať???
Ludia dnes uz od mobilu ocakavaju daleko viac. A ak nieco nesplna, pre vacsinu to znamena, ze sa poobhliadne inde. Telefonovat sa inak stale da aj z mojho 12 rocneho zalozneho tlacitkoveho samsungu.
 
Paladin25
2023-05-26 07:20:15
príspevok od: MagickVamp
Ludia dnes uz od mobilu ocakavaju daleko viac. A ak nieco nesplna, pre vacsinu to znamena, ze sa poobhliadne inde. Telefonovat sa inak stale da aj z mojho 12 rocneho zalozneho tlacitkoveho samsungu.
No ale ja o tvojom 12ročnom samsungu netvrdím ZE JE K NICOMU.

To že nemá Google services je pre niektorých užávateľov nepríjemné a môže ten telefón pre nich diskvalifkovať. Avšak nájdu sa aj taký pre ktorých to problém nie je.

Inak by Huawei asi už zrušil mobilnú divíziu ... keby mu to nikto nekupoval....

 
MagickVamp
2023-05-26 07:29:36
príspevok od: JohnNewton
Z mňa hodinky tiež dobré , ale mobil bez goglu je k ničomu.....
Ano. Inak na hodinkach mi tiez vadi jedna vec ktora s tym suvisi. Ked sportujem, alebo sa motam po lese a chcem si to pozriet na satelitnej mape, tak miesto toho mi v ich apke ukazuje len hadika na zelenej ploche...ziadna satelitna mapa....vraj od GT3 vyssie uz nie su k dispozicii. Ale mimo toho maju silne nadstandardne kvalitne zhotovenie /titan, safir, potapanie do 30 metrov/, plus tolko funkcii ako hodinky od applu a vydrz ako amoledove garminaky, a to cele za 300 Eur...
 
gytheio
2023-05-26 07:48:34
Cinska vlada je chorobne posadnuta tym mat najkvalitnejsie najlepsie a najziadanejsie vyrobky vo svete a preto existuju v Cine strategicke podniky ktore su masivne dotovane cinskou vladou a patria medzi nich aj Huawei a Xiaomi. Keby neboli dotovane uz by neexistovali tie ich mobilne divizie. Xiaomi je totalny nekvalitny prepadak a Huawei ako smartphone je tiez prepadak, kludne to tu zopakujem s iPhonom spravim kvalitnejsie fotografie ako s Huawei. Takych clankov, ze vsetci vyrobcovia smartphonov zavidia Xiaomi alebo Huawei ake uzasne fotografie dokaze spravit tu bolo velmi vela a vidim, ze ti slabsi jedinci sa na to chytia. Spravit kvalitnu fotografiu moze spravit iba kvalitny fotograf hoci aj s 10 rocnym fotoaparatom a fotograf blbec nespravi kvalitnu fotografiu ani s najdrahsim fotoaparatom.
Keby hocikomu ruska firma dala kazde 3 roky noveho moskvica zadarmo tak by ten hocikto rozpraval, ze je to najlepsie a najkvalitnejsie auto vo svete.
Pavlinu Fialkovu dotuje Huawei a ta ich tiez spomenie vo svojich komentaroch.. Karol je to iste, napisat, ze Huawei foti lepsie ako iPhone je rovnaka stupidita ako ked tu vypisoval, ze Canon je srot. Preco potom nefoti s Huawei ale s iPhonom?
60% komponentov v Huawei pochadza z Ameriky, cinske na tom telefone je mozno iba ten bakelitovy kryt. Keby cinska vlada nedotovala ten telefon bol by drahsi ako iPhone a kto by kupil nepouzitelny telefon ktory je drahsi ako iPhone? A vobec najpredavanejsi aj v samotnej Cine je iPhone.
 
gytheio
2023-05-26 07:58:16
príspevok od: MagickVamp
Ano. Inak na hodinkach mi tiez vadi jedna vec ktora s tym suvisi. Ked sportujem, alebo sa motam po lese a chcem si to pozriet na satelitnej mape, tak miesto toho mi v ich apke ukazuje len hadika na zelenej ploche...ziadna satelitna mapa....vraj od GT3 vyssie uz nie su k dispozicii. Ale mimo toho maju silne nadstandardne kvalitne zhotovenie /titan, safir, potapanie do 30 metrov/, plus tolko funkcii ako hodinky od applu a vydrz ako amoledove garminaky, a to cele za 300 Eur...
Keby si robil hlbkove potapanie zobral by si si na to hodinky od Huawei alebo original pristroj ktory je na to urceny? Pracujes v kamenolome ked potrebujes titanove hodinky?
Marketingovy oblb.
 
Paladin25
2023-05-26 08:09:14
príspevok od: MagickVamp
Ano. Inak na hodinkach mi tiez vadi jedna vec ktora s tym suvisi. Ked sportujem, alebo sa motam po lese a chcem si to pozriet na satelitnej mape, tak miesto toho mi v ich apke ukazuje len hadika na zelenej ploche...ziadna satelitna mapa....vraj od GT3 vyssie uz nie su k dispozicii. Ale mimo toho maju silne nadstandardne kvalitne zhotovenie /titan, safir, potapanie do 30 metrov/, plus tolko funkcii ako hodinky od applu a vydrz ako amoledove garminaky, a to cele za 300 Eur...
Tá konštručná kvalita je veľmi dobrá. Mám GT 2 pro a aj po 2 rokoch intenzívneho používanie a nejedného "kontaktu" s okolím keď som rukou o niečo zavadil sú ako nové.
 
MagickVamp
2023-05-26 08:15:35
príspevok od: gytheio
Keby si robil hlbkove potapanie zobral by si si na to hodinky od Huawei alebo original pristroj ktory je na to urceny? Pracujes v kamenolome ked potrebujes titanove hodinky?
Marketingovy oblb.
Keby som este robil profesionalne nejaky sport, tak mam Garmin na to urceny. Tu skor ide o to, ze v bazene, alebo na dovolenke sa bez obav mozem ponorit aspon par metrov kolko zvladnem. Vacsina Garminov sa utopi uz v bazene. Keby som pracoval v kamenolome, tak si urcite nekupim titanove hodinky so safirovym sklom. Takze nie, v kamenolome nepracujem. Tu ide o to, co ponukaju v cene 300 Eur a aj ked som za hodinky ochotny dat 1000 eur, tak zatial Garmin neponuka telefonovanie vo vlajkovych modeloch titan/safir. A vobec ma nezaujima co je pre koho dvolezite ak mi ides mudrovat. Mne sa to telefonovanie cez mobil X krat osvecilo a bez toho by som uz hodinky nechcel.
 
gytheio
2023-05-26 08:24:56
Keby Huawei do ceny toho telefonu zaratal tie miliony spionov ktorych mali aj maju po celom svete aby kradli napady a patenty, by ten telefon stal desiatky tisic eur. To co vyrobia v Amerike lavou zadnou v Cine ich to stoji vela usilia ukradnut ten napad, neviem ci existuje nejaky cinsky vyrobok ktory vymysleli samotni Cinania bez toho aby to neukradli.
Nedavno som cital clanok v ktorom sa spominalo preco si Cina jednoducho nezoberie Taiwan a ani tam nemohla byt jednoduchsia odpoved, Cina sa az teraz dostala na uroven Ruska co sa tyka vyspelosti zbrani a boji sa toho, ze stretom s Amerikou by utrpela znicujucu hanbu a vlastne by to bolo koniec komunistou v Cine.
 
gytheio
2023-05-26 08:27:02
príspevok od: MagickVamp
Keby som este robil profesionalne nejaky sport, tak mam Garmin na to urceny. Tu skor ide o to, ze v bazene, alebo na dovolenke sa bez obav mozem ponorit aspon par metrov kolko zvladnem. Vacsina Garminov sa utopi uz v bazene. Keby som pracoval v kamenolome, tak si urcite nekupim titanove hodinky so safirovym sklom. Takze nie, v kamenolome nepracujem. Tu ide o to, co ponukaju v cene 300 Eur a aj ked som za hodinky ochotny dat 1000 eur, tak zatial Garmin neponuka telefonovanie vo vlajkovych modeloch titan/safir. A vobec ma nezaujima co je pre koho dvolezite ak mi ides mudrovat. Mne sa to telefonovanie cez mobil X krat osvecilo a bez toho by som uz hodinky nechcel.
Vobec ti tu nemudrujem co je pre koho dolezite, chcel som tym povedat, ze je to marketingovy oblb.
 
gytheio
2023-05-26 08:28:30
príspevok od: gytheio
Keby Huawei do ceny toho telefonu zaratal tie miliony spionov ktorych mali aj maju po celom svete aby kradli napady a patenty, by ten telefon stal desiatky tisic eur. To co vyrobia v Amerike lavou zadnou v Cine ich to stoji vela usilia ukradnut ten napad, neviem ci existuje nejaky cinsky vyrobok ktory vymysleli samotni Cinania bez toho aby to neukradli.
Nedavno som cital clanok v ktorom sa spominalo preco si Cina jednoducho nezoberie Taiwan a ani tam nemohla byt jednoduchsia odpoved, Cina sa az teraz dostala na uroven Ruska co sa tyka vyspelosti zbrani a boji sa toho, ze stretom s Amerikou by utrpela znicujucu hanbu a vlastne by to bolo koniec komunistou v Cine.
komunistov
 
gytheio
2023-05-26 12:05:34
Len na doplnenie dokaz, ze Cina je rovnaky hnoj ako Rusko. Cina odlesnila v ruskej tajge a na Sibiri vacsiu plochu za poslednych 5 rokov ako Brazilia v celej svojej historii dazdoveho pralesa. O tom sa verejne nehovori lebo kazdy sa Ciny boji
https://www.theepochtimes.com/chinas-timber-demand-is-destroying-forests-in-russia-and-zambia_2683609.html

Viem, že vysoke percento vyrobkov ktore vidime v obchodoch je vyrobe v Cine no moj posledny cinsky vyrobok co som si kupil v mojom zivote bol Xiaomi pred rokom.
 
MagickVamp
2023-05-26 12:34:39
príspevok od: gytheio
Keby Huawei do ceny toho telefonu zaratal tie miliony spionov ktorych mali aj maju po celom svete aby kradli napady a patenty, by ten telefon stal desiatky tisic eur. To co vyrobia v Amerike lavou zadnou v Cine ich to stoji vela usilia ukradnut ten napad, neviem ci existuje nejaky cinsky vyrobok ktory vymysleli samotni Cinania bez toho aby to neukradli.
Nedavno som cital clanok v ktorom sa spominalo preco si Cina jednoducho nezoberie Taiwan a ani tam nemohla byt jednoduchsia odpoved, Cina sa az teraz dostala na uroven Ruska co sa tyka vyspelosti zbrani a boji sa toho, ze stretom s Amerikou by utrpela znicujucu hanbu a vlastne by to bolo koniec komunistou v Cine.
Ono by to uz celkovo chcelo koniec komunistov na svete. Svet stale nebude idealnym miestom, ale bude zas o kusok lepsi.
 
gytheio
2023-05-26 12:42:32
príspevok od: MagickVamp
Ono by to uz celkovo chcelo koniec komunistov na svete. Svet stale nebude idealnym miestom, ale bude zas o kusok lepsi.
Za vsetkym hnojom ktory sa odohral po druhej svetovej vojne hladaj komunistu, studena vojna - Rusi, 100 milion povrazdenych ludi v Cine - Rusi, Korea Vietnam Kambodza Syria Cecensko Afganistan Ukraina... - Rusko, teraz ma svet sancu odpratat ten hnoj a váha...
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2023-05-29 13:57:03
Toto je trochu mimo tému, ale aký je rozdiel medzi Androidom a iOS? Je to veľký rozdiel alebo nič zásadné. Môj staručký smartfón už potrebuje vymeniť a chcem prejsť na iPhone. Na mojom starom smartfóne s Androidom sa mi často stáva, že pri jeho zapnutí mi začne sťahovať aktualizácie a občas to dlho trvá, kým je pripravený na používanie. Zároveň mnohé aplikácie po nainštalovaní na ňom nefungujú, alebo zo začiatku fungujú a po určitej dobe už nie. Potrebujem proste poradiť. Android mi totiž príde ako Windows a preto nový notebook bude určite od Apple. Čo som zisťoval, že na hranie hier je lepší Windows, ale ja hry nehrávam.
 
Paladin25
2023-05-29 15:50:01
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Toto je trochu mimo tému, ale aký je rozdiel medzi Androidom a iOS? Je to veľký rozdiel alebo nič zásadné. Môj staručký smartfón už potrebuje vymeniť a chcem prejsť na iPhone. Na mojom starom smartfóne s Androidom sa mi často stáva, že pri jeho zapnutí mi začne sťahovať aktualizácie a občas to dlho trvá, kým je pripravený na používanie. Zároveň mnohé aplikácie po nainštalovaní na ňom nefungujú, alebo zo začiatku fungujú a po určitej dobe už nie. Potrebujem proste poradiť. Android mi totiž príde ako Windows a preto nový notebook bude určite od Apple. Čo som zisťoval, že na hranie hier je lepší Windows, ale ja hry nehrávam.
Rozdieli samozrejme sú. Ale ak si aspoň trochu technicky zdatný tak po dvoch - troch mesiacoch si už na Android moc nespomenieš.

Sám používam oba systémy bez nejakých väčších problémov a úskalí.
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2023-05-29 16:19:02
príspevok od: Paladin25
Rozdieli samozrejme sú. Ale ak si aspoň trochu technicky zdatný tak po dvoch - troch mesiacoch si už na Android moc nespomenieš.

Sám používam oba systémy bez nejakých väčších problémov a úskalí.
Ďakujem za informáciu. Sestra mi hovorila, že kým si človek zvykne, že to trvá. Nerád by som totiž kúpil niečo a potom nadával, že čo som to kúpil. Preto som rád, keď mi niekto poradí, kto ho aktuálne používa. Na Androide ma štve, že čím dlhšie smartfón používam, tým mu všetko akosi dlhšie trvá (mrznutie a podobne). Aktuálny smartfón s Androidom už používam 5 rokov.
 
gytheio
2023-05-29 17:01:46
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Ďakujem za informáciu. Sestra mi hovorila, že kým si človek zvykne, že to trvá. Nerád by som totiž kúpil niečo a potom nadával, že čo som to kúpil. Preto som rád, keď mi niekto poradí, kto ho aktuálne používa. Na Androide ma štve, že čím dlhšie smartfón používam, tým mu všetko akosi dlhšie trvá (mrznutie a podobne). Aktuálny smartfón s Androidom už používam 5 rokov.
Presne Android je ako Windows, zalezi aj na tom aku znacku telefonu mas lebo ja som mal iPhone 11 potom S20 Ultra a teraz Xiaomi12, Xiaomi bez debaty katastrofa, prveho pol roka ho bolo kazdy den restartovat mrzol nedal sa aktualizovat a ked sa ho podarilo aktualizovat vymazal polovicu appiek, mam prehravac muziky mam tam asi 300 skladieb a nevedno preco prehrava iba 100 dookola. Z mojho pohladu najlepsie pracoval iPhone, pre mna dost dolezita vec krokovac, iOS krokovac bol uzasny, ukazoval kolko vyskovych metrov som vystupal kolko je to poschodi v akej nadmorskej vyske sa nachadzam ukazal presnu trasu kadial som isiel... Smasung ukazuje iba kroky kilometre a kolko kcal som spalil a to je vsetko, neviem mozhno je aj na Android nejaky dobry krokovac...
Pozor na iPone funguju iba appky ktore maju zmluvu s iPhonom, Bluetooth nefunguje napriklad zo zariadeniami Yamaha a podobne. Android funguje so vsetkym a tam je asi problem Androidu, dokaze sa sparovat hoci aj s virusom, tam je iOS dokonalejsi v tom, ze sa nesparuje s hocicim a tym padom je aj chraneny.
Ked mi skonci Xiaomi urcite beriem iPhone aj koly kamere.
 
Paladin25
2023-05-29 19:16:21
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Ďakujem za informáciu. Sestra mi hovorila, že kým si človek zvykne, že to trvá. Nerád by som totiž kúpil niečo a potom nadával, že čo som to kúpil. Preto som rád, keď mi niekto poradí, kto ho aktuálne používa. Na Androide ma štve, že čím dlhšie smartfón používam, tým mu všetko akosi dlhšie trvá (mrznutie a podobne). Aktuálny smartfón s Androidom už používam 5 rokov.
Je to samozrejme vec zvyku a občas narazíš na appku ktorá je len na Androide a občas na takú čo je len na iOS.

V zásade ale sú si ale oba systémy veľmi podobné.
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2023-05-29 20:12:01
príspevok od: gytheio
Presne Android je ako Windows, zalezi aj na tom aku znacku telefonu mas lebo ja som mal iPhone 11 potom S20 Ultra a teraz Xiaomi12, Xiaomi bez debaty katastrofa, prveho pol roka ho bolo kazdy den restartovat mrzol nedal sa aktualizovat a ked sa ho podarilo aktualizovat vymazal polovicu appiek, mam prehravac muziky mam tam asi 300 skladieb a nevedno preco prehrava iba 100 dookola. Z mojho pohladu najlepsie pracoval iPhone, pre mna dost dolezita vec krokovac, iOS krokovac bol uzasny, ukazoval kolko vyskovych metrov som vystupal kolko je to poschodi v akej nadmorskej vyske sa nachadzam ukazal presnu trasu kadial som isiel... Smasung ukazuje iba kroky kilometre a kolko kcal som spalil a to je vsetko, neviem mozhno je aj na Android nejaky dobry krokovac...
Pozor na iPone funguju iba appky ktore maju zmluvu s iPhonom, Bluetooth nefunguje napriklad zo zariadeniami Yamaha a podobne. Android funguje so vsetkym a tam je asi problem Androidu, dokaze sa sparovat hoci aj s virusom, tam je iOS dokonalejsi v tom, ze sa nesparuje s hocicim a tym padom je aj chraneny.
Ked mi skonci Xiaomi urcite beriem iPhone aj koly kamere.
Asi nejak tak to vnímam. Pred 5 rokmi som neriešil optiku a video v smartfóne, ale dnes je už situácia iná. Chcem nielen niečo stabilné, ale aj výkonné. Optika a video je už priorita. iPhone majú podľa recenzií optiku v produktoch Pro veľmi kvalitnú a na to sa asi zameriam. Povodne som uvažoval nad Iphonom 14 Pro, no dnes za tie peniaze už radšej počkám na iPhone 15 Pro a to hlavne kvôli USB-C konektoru a na Vianoce si urobím radosť v podobe nového smartfónu pod vianočným stromčekom.
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2023-05-29 20:12:38
príspevok od: gytheio
Presne Android je ako Windows, zalezi aj na tom aku znacku telefonu mas lebo ja som mal iPhone 11 potom S20 Ultra a teraz Xiaomi12, Xiaomi bez debaty katastrofa, prveho pol roka ho bolo kazdy den restartovat mrzol nedal sa aktualizovat a ked sa ho podarilo aktualizovat vymazal polovicu appiek, mam prehravac muziky mam tam asi 300 skladieb a nevedno preco prehrava iba 100 dookola. Z mojho pohladu najlepsie pracoval iPhone, pre mna dost dolezita vec krokovac, iOS krokovac bol uzasny, ukazoval kolko vyskovych metrov som vystupal kolko je to poschodi v akej nadmorskej vyske sa nachadzam ukazal presnu trasu kadial som isiel... Smasung ukazuje iba kroky kilometre a kolko kcal som spalil a to je vsetko, neviem mozhno je aj na Android nejaky dobry krokovac...
Pozor na iPone funguju iba appky ktore maju zmluvu s iPhonom, Bluetooth nefunguje napriklad zo zariadeniami Yamaha a podobne. Android funguje so vsetkym a tam je asi problem Androidu, dokaze sa sparovat hoci aj s virusom, tam je iOS dokonalejsi v tom, ze sa nesparuje s hocicim a tym padom je aj chraneny.
Ked mi skonci Xiaomi urcite beriem iPhone aj koly kamere.
Asi nejak tak to vnímam. Pred 5 rokmi som neriešil optiku a video v smartfóne, ale dnes je už situácia iná. Chcem nielen niečo stabilné, ale aj výkonné. Optika a video je už priorita. iPhone majú podľa recenzií optiku v produktoch Pro veľmi kvalitnú a na to sa asi zameriam. Povodne som uvažoval nad Iphonom 14 Pro, no dnes za tie peniaze už radšej počkám na iPhone 15 Pro a to hlavne kvôli USB-C konektoru a na Vianoce si urobím radosť v podobe nového smartfónu pod vianočným stromčekom.
 
gytheio
2023-05-29 20:59:52
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Asi nejak tak to vnímam. Pred 5 rokmi som neriešil optiku a video v smartfóne, ale dnes je už situácia iná. Chcem nielen niečo stabilné, ale aj výkonné. Optika a video je už priorita. iPhone majú podľa recenzií optiku v produktoch Pro veľmi kvalitnú a na to sa asi zameriam. Povodne som uvažoval nad Iphonom 14 Pro, no dnes za tie peniaze už radšej počkám na iPhone 15 Pro a to hlavne kvôli USB-C konektoru a na Vianoce si urobím radosť v podobe nového smartfónu pod vianočným stromčekom.
Pardon napisal som, ze iPhone sa neda sparovat s Yamahou, pomylil som sa, neda sa sparovat s JVC. Ked som mal ten iPhone kupil som si recaiver JVC + velke repro boxy, rad pocuvam kvalitnu muziku no a nijak som cez bluetooth nemohol sparovat iPhone s JVC, bol som z toho na nervy tak som zasiel do apple storu v Kolyne a tam mi povedali, ze iPhone sa da sparovat iba s vybranymi znackami kvoly bezpecnosti. Potom som si zobral Samsung a aj ked ten mozno sparovat aj s metlou banoval som. iPhone zapnes a ide co u androida neplati vzdy. iPhone ma kvalitnejsie appky, kameru a celkovo je to najlepsi pristroj.
 
jozef84
2023-05-31 09:50:29
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Asi nejak tak to vnímam. Pred 5 rokmi som neriešil optiku a video v smartfóne, ale dnes je už situácia iná. Chcem nielen niečo stabilné, ale aj výkonné. Optika a video je už priorita. iPhone majú podľa recenzií optiku v produktoch Pro veľmi kvalitnú a na to sa asi zameriam. Povodne som uvažoval nad Iphonom 14 Pro, no dnes za tie peniaze už radšej počkám na iPhone 15 Pro a to hlavne kvôli USB-C konektoru a na Vianoce si urobím radosť v podobe nového smartfónu pod vianočným stromčekom.
Myslím, že USB-C u iPhone 15 nebude open source. Budeš musieť mať asi originál nabíjačku(ako je to s káblom neviem). Dohľadaj si to na Google. Spárovanie mobilu s WiFi vežou, s počítačom a i. u androidu žiaden problém. Stačí dokúpiť lacný adaptér. Android treba po čase zresetovať do továrenských nastavení a je ako nový. Je to to isté ako u Windows. Oba systémy po čase sú ako kysnuté cesto - naberajú na objeme.
 
blahoslav J B Art
2023-05-31 21:44:03
co sa mobilov tyka, ja sledujem na YT napr. kanal @techarenaCZ, tam tento problem s Android telefonmi rozoberali ...
zaver je asi nasledovny ... treba porovnavat mobil s Androidom a iOS v porovnatelnej (aj cenovej) kategorii
radsej ako novy mobil strednej triedy treba kupit vlajkovy model predchadzajucej generacie ...
napriklad ja mam vlajku Huawei Mate 20 Pro z jesene 2018 a ide bez zavahania aj teraz, ale uz nema podporu najnovsich verzii Androidu , aj vzhladom na to ze je to Huawei (moj ma este Google Play)
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2023-06-01 10:46:26
príspevok od: jozef84
Myslím, že USB-C u iPhone 15 nebude open source. Budeš musieť mať asi originál nabíjačku(ako je to s káblom neviem). Dohľadaj si to na Google. Spárovanie mobilu s WiFi vežou, s počítačom a i. u androidu žiaden problém. Stačí dokúpiť lacný adaptér. Android treba po čase zresetovať do továrenských nastavení a je ako nový. Je to to isté ako u Windows. Oba systémy po čase sú ako kysnuté cesto - naberajú na objeme.
Aj u Androidu aj u Windowsu som dával do továrenského nastavenie prístroje za rok aj 5 krát, pretože začali postupne mrznúť alebo sa spomaľovať. Hlavne u Photoshopu je to tragédia, po asi 3 mesačnom aktívnom používaní dokáže zaplniť viac ako polovicu SSD disku. Je to už dosť otravné. Nemienim zakaždým dávať do továrenského nastavenia prístroj a potom znova tam nahadzovať všetky programy. Je to naozaj otravné. Možno je to problém v nastaveniach, že zbytočne ukladá dáta namiesto toho, aby ich automaticky mazal. A tie nekonečné aktualizácie u oboch systémov sú tragédia. Ako by nestačilo raz za rok, ale počas roka je to mnohokrát. Možno je to tým, že na rozdiel od iOS to nie je uzatvorený systém a tak neustále sa potrebuje prispôsobovať daným požiadavkám a podobne. Už sa mi pár krát stalo, že som potreboval ihneď používať notebook alebo smartfón a ono si zmyslelo, že ide inštalovať aktualizácie. Windowsu to niekedy trvá aj viac ako 5 minút. Horšie je, že u Windowsu sa aktualizácie nedajú vypnúť len oddialiť. Snáď Apple s týmito vecami nie je tak otravní.
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2023-06-01 11:13:48
príspevok od: blahoslav J B Art
co sa mobilov tyka, ja sledujem na YT napr. kanal @techarenaCZ, tam tento problem s Android telefonmi rozoberali ...
zaver je asi nasledovny ... treba porovnavat mobil s Androidom a iOS v porovnatelnej (aj cenovej) kategorii
radsej ako novy mobil strednej triedy treba kupit vlajkovy model predchadzajucej generacie ...
napriklad ja mam vlajku Huawei Mate 20 Pro z jesene 2018 a ide bez zavahania aj teraz, ale uz nema podporu najnovsich verzii Androidu , aj vzhladom na to ze je to Huawei (moj ma este Google Play)
Ja už som sa rozhodol a určite nedám Androidu druhú šancu. Budem kupovať vlajkovú lod iPhone 15 Pro, ktorá by mala prísť niekedy koncom leta. Ceny u iPhone sú približné rovnaké, či už sa jedná o predošlí model alebo súčasný model. Radšej uprednostním menší výkon, ale stabilný ako vysoký, ktorý sa po čase zhoršuje.
 
Paladin25
2023-06-01 11:18:21
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Aj u Androidu aj u Windowsu som dával do továrenského nastavenie prístroje za rok aj 5 krát, pretože začali postupne mrznúť alebo sa spomaľovať. Hlavne u Photoshopu je to tragédia, po asi 3 mesačnom aktívnom používaní dokáže zaplniť viac ako polovicu SSD disku. Je to už dosť otravné. Nemienim zakaždým dávať do továrenského nastavenia prístroj a potom znova tam nahadzovať všetky programy. Je to naozaj otravné. Možno je to problém v nastaveniach, že zbytočne ukladá dáta namiesto toho, aby ich automaticky mazal. A tie nekonečné aktualizácie u oboch systémov sú tragédia. Ako by nestačilo raz za rok, ale počas roka je to mnohokrát. Možno je to tým, že na rozdiel od iOS to nie je uzatvorený systém a tak neustále sa potrebuje prispôsobovať daným požiadavkám a podobne. Už sa mi pár krát stalo, že som potreboval ihneď používať notebook alebo smartfón a ono si zmyslelo, že ide inštalovať aktualizácie. Windowsu to niekedy trvá aj viac ako 5 minút. Horšie je, že u Windowsu sa aktualizácie nedajú vypnúť len oddialiť. Snáď Apple s týmito vecami nie je tak otravní.
Určite windows nepreinštalovávam 5 x za rok ... a dokonca ani Android... mal som 3 roky MATE 20 pro a keby nezačne blbnúť display mám ho dodnes bez jediného obnovenia nastavený.

 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2023-06-01 12:00:35
príspevok od: Paladin25
Určite windows nepreinštalovávam 5 x za rok ... a dokonca ani Android... mal som 3 roky MATE 20 pro a keby nezačne blbnúť display mám ho dodnes bez jediného obnovenia nastavený.

Keď sa mi asi požívaním Photoshopu zaplní SSD disk a samotný program sa začne sam spomaľovať, tak inú možnosť nemám. Príde mi, ako by všetky upravené fotografie alebo procesy sa automaticky ukladali na SSD disk. Určite toto nabaľovanie spôsobujú aj ostatné programy. Možno by sa to dalo nejak doriešiť v nastaveniach, ale nie som technický typ.
 
martinmlm
2023-06-01 13:13:30
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Keď sa mi asi požívaním Photoshopu zaplní SSD disk a samotný program sa začne sam spomaľovať, tak inú možnosť nemám. Príde mi, ako by všetky upravené fotografie alebo procesy sa automaticky ukladali na SSD disk. Určite toto nabaľovanie spôsobujú aj ostatné programy. Možno by sa to dalo nejak doriešiť v nastaveniach, ale nie som technický typ.
čo by sa stalo, keby si namiesto dávania do výr. nastavenia používal program na čistenie? Ja mám napr. "Advanced SystemCare" Nemusíš sa toho báť, je to jednoduchšie ako photoshop
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2023-06-01 14:03:44
príspevok od: martinmlm
čo by sa stalo, keby si namiesto dávania do výr. nastavenia používal program na čistenie? Ja mám napr. "Advanced SystemCare" Nemusíš sa toho báť, je to jednoduchšie ako photoshop
Ďakujem za radu, vyskúšam.
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2023-06-01 16:14:09
príspevok od: martinmlm
čo by sa stalo, keby si namiesto dávania do výr. nastavenia používal program na čistenie? Ja mám napr. "Advanced SystemCare" Nemusíš sa toho báť, je to jednoduchšie ako photoshop
Chcem sa ešte opýtať, či je tá cena za balík na neobmedzené používanie? Našiel som za cenu nejakých 17 eur.
 
martinmlm
2023-06-01 20:17:41
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Chcem sa ešte opýtať, či je tá cena za balík na neobmedzené používanie? Našiel som za cenu nejakých 17 eur.
pýtal som sa kamaráta , čo robí s počítačmi, a bolo mi odpovedané, že mi stačí bezplatná verzia./windovs na notebooku/... Počas používania niekedy dajú bonus na pro verziu napr. na 1mesiac a potom si môžeš porovnať, či sa ti oplatí za to platiť
 
blahoslav J B Art
2023-06-01 22:46:27
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Ja už som sa rozhodol a určite nedám Androidu druhú šancu. Budem kupovať vlajkovú lod iPhone 15 Pro, ktorá by mala prísť niekedy koncom leta. Ceny u iPhone sú približné rovnaké, či už sa jedná o predošlí model alebo súčasný model. Radšej uprednostním menší výkon, ale stabilný ako vysoký, ktorý sa po čase zhoršuje.
a aky model mas ten Android mobil, co ti robi problemy?
 
MagickVamp
2023-06-06 22:29:57
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Aj u Androidu aj u Windowsu som dával do továrenského nastavenie prístroje za rok aj 5 krát, pretože začali postupne mrznúť alebo sa spomaľovať. Hlavne u Photoshopu je to tragédia, po asi 3 mesačnom aktívnom používaní dokáže zaplniť viac ako polovicu SSD disku. Je to už dosť otravné. Nemienim zakaždým dávať do továrenského nastavenia prístroj a potom znova tam nahadzovať všetky programy. Je to naozaj otravné. Možno je to problém v nastaveniach, že zbytočne ukladá dáta namiesto toho, aby ich automaticky mazal. A tie nekonečné aktualizácie u oboch systémov sú tragédia. Ako by nestačilo raz za rok, ale počas roka je to mnohokrát. Možno je to tým, že na rozdiel od iOS to nie je uzatvorený systém a tak neustále sa potrebuje prispôsobovať daným požiadavkám a podobne. Už sa mi pár krát stalo, že som potreboval ihneď používať notebook alebo smartfón a ono si zmyslelo, že ide inštalovať aktualizácie. Windowsu to niekedy trvá aj viac ako 5 minút. Horšie je, že u Windowsu sa aktualizácie nedajú vypnúť len oddialiť. Snáď Apple s týmito vecami nie je tak otravní.
No...ako ti pisal Blahoslav, treba zrovnavat zrovnatelne. Ludia casto kupia nejaky android za par stoviek...serie sa im to a tak potom ochotne kupia iphone nadobne drahsi a zrazu zazrak.... Ja mam stale vlajkovy model samsungu a telefon mi este nezamrzol, nesekal ani nic podobne. Navyse starsi telefon davam priatelke a ona svoj mame...a su spokojne....

Kamoska si kupila podla rovnakeho vzoru iphone a uz jej asi 5 krat zamrzol. Tak som sa bavil par tyzdnou dozadu s druhou kamoskou, co je aple pozitivna a na moje prekvapenie vravi, heej to aj mne mrzne. A pokracovala, 2019 som si kupila imac za 1500 eur na upravu foto....priserne to sekalo... Teraz mi priatel kupil pc za 1500 aj s monitorom, mam tam win a to je delo...
 
MagickVamp
2023-06-07 06:38:05
A s PC je to podobne, nevyberat najlacnejsie komponenty, mozno si trosku precitat nejake recenzie pri produkte. Nove pc som kupoval cca 4 roky dozadu a preinstalovanie nepotrebovalo. Je ale pravda, ze ja na nom len pracujem. Ak sa niekto hra a vkuse nieco instaluje a maze, tak presne ako pise Martin...staci advanced system care. Takze ano pri win treba daco vediet, na druhej strane zvladne to hravo aj priemerny ziacik zakladnej skoly. Pri jablcku netreba vediet o komponentoch a registroch nic...len si zaplatit dva krat tolko aby to slapalo jak ma. Za mna su to vyhodene peniaze.
 
Paladin25
2023-06-07 07:09:33
príspevok od: MagickVamp
A s PC je to podobne, nevyberat najlacnejsie komponenty, mozno si trosku precitat nejake recenzie pri produkte. Nove pc som kupoval cca 4 roky dozadu a preinstalovanie nepotrebovalo. Je ale pravda, ze ja na nom len pracujem. Ak sa niekto hra a vkuse nieco instaluje a maze, tak presne ako pise Martin...staci advanced system care. Takze ano pri win treba daco vediet, na druhej strane zvladne to hravo aj priemerny ziacik zakladnej skoly. Pri jablcku netreba vediet o komponentoch a registroch nic...len si zaplatit dva krat tolko aby to slapalo jak ma. Za mna su to vyhodene peniaze.
Dnes už to porovnanie nie je také jednoducho. Platilo to kým Apple používal rovnaké Intel procesroy ako sa dávali do WIN.

Dnes keď si robí vlastné procáky je to podľa mňa trochu iné. Tie procesory zvlášť na optimalizované aplikácie (čo je väčšina foto aplikácii) sú jednoducho skvelé.
 
MagickVamp
2023-06-07 07:39:16
príspevok od: Paladin25
Dnes už to porovnanie nie je také jednoducho. Platilo to kým Apple používal rovnaké Intel procesroy ako sa dávali do WIN.

Dnes keď si robí vlastné procáky je to podľa mňa trochu iné. Tie procesory zvlášť na optimalizované aplikácie (čo je väčšina foto aplikácii) sú jednoducho skvelé.
Moze byt, hovoris predpokladam o M1 a M2, tie procaky su dobre, ale je to hardware, ktoremu zas konkuruje iny hardware. Dnes uz ale hrozne vela veci robi grafika a tu si apple sam stale nerobi. A ked mas rozumne postaveny PC aj v nizsej cene ako apple, tak je to tiez jednoducho skvele a ked v rovnakej, je to delo.
 
MagickVamp
2023-06-07 08:08:16
príspevok od: Paladin25
Dnes už to porovnanie nie je také jednoducho. Platilo to kým Apple používal rovnaké Intel procesroy ako sa dávali do WIN.

Dnes keď si robí vlastné procáky je to podľa mňa trochu iné. Tie procesory zvlášť na optimalizované aplikácie (čo je väčšina foto aplikácii) sú jednoducho skvelé.
Pardon, tak si robi aj grafiku. V tomto salenom stroji ju ma https://www.alza.sk/imac-24-m1-sk-strieborny-d7513663.htm

Apple M1 8-jadrová GPU, v tej cene v pohode by som sa zmestil aj do grafiky 4070titanu ci lepsej....

Skus si tie dve grafiky porovnat...
 
MagickVamp
2023-06-07 08:15:57
Nech sa paci... ani len na 3070Ti nestiha...a dostava akoze brutalne na prdel...

https://www.youtube.com/watch?v=tiXyKDQ9Idk
 
gytheio
2023-06-07 08:50:43
príspevok od: MagickVamp
No...ako ti pisal Blahoslav, treba zrovnavat zrovnatelne. Ludia casto kupia nejaky android za par stoviek...serie sa im to a tak potom ochotne kupia iphone nadobne drahsi a zrazu zazrak.... Ja mam stale vlajkovy model samsungu a telefon mi este nezamrzol, nesekal ani nic podobne. Navyse starsi telefon davam priatelke a ona svoj mame...a su spokojne....

Kamoska si kupila podla rovnakeho vzoru iphone a uz jej asi 5 krat zamrzol. Tak som sa bavil par tyzdnou dozadu s druhou kamoskou, co je aple pozitivna a na moje prekvapenie vravi, heej to aj mne mrzne. A pokracovala, 2019 som si kupila imac za 1500 eur na upravu foto....priserne to sekalo... Teraz mi priatel kupil pc za 1500 aj s monitorom, mam tam win a to je delo...
V 2014 so si v Nemecku kupil za 1700 eur pc win a po roku som ho predal za 400 a to som bol rad, ze som sa ho zbavil. Potom som za 1000 kupil Hp, to bol jediny pocitac s ktorym som bo ako tak spokojny ale po 3 rokoch z nicoho nic zhasol. Dalej som kupil za 1200 a ten zhasol po 2 rokoch... Okrem toho Hp bolo uplne pravidelne zamrzanie restartovanie, nikdy som nehral na pc ziadnu hru ani nic podobne.
Pred dvoma mesiacmi som si kupil toto čudo:
https://www.saturn.de/de/product/_acer-predator-orion-3000-po3-640-mit-durchsichtigen-seitenfenster-gaming-pc-mit-intelr-coretm-i7-prozessor-16-gb-ram-512-gb-ssd-geforce-rtx-3060-12-gb-2805983.html?storeId=&utm_source=google&utm_medium=cpc&gclid=CjwKCAjwsvujBhAXEiwA_UXnAMaIK_xSchUdVGoeqdp95ly0k3JQT_YoFS6TWK-deAPUMH4tiaP11BoCzJAQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
tento ma v DNA mrznutie ziadne delo, hned po kupe som ho zaniesol do servisu nech mi ho spojazdnia.. zaplatil som 200 eur chytali sa za hlavu, ze take cudo este nevideli.. neda sa z neho odinstalovat Norton, zvuk je pomalsi od obrazu o 3 sekundy.. inac povedali, ze podla parametrov je to spickovy pocitac.
Prosim ta napis mi ake delo si to ta tvoja kamaratka kupila.
 
gytheio
2023-06-07 09:08:29
Je pravda, ze ja sa v pc moc nevyznam a zacinam si uvedomovat, ze keby som si v tom 2014 kupil imac fungoval by do teraz a usetril by som kopec penazi nervov..
Mam iPhone od roku 2008 ktory je nonstop zapnuty lebo ho pouzivam ako budik, ma originalnu baterku, dobijam ho raz za 2 tyzdne, nikdy nesekal nezamrzol..
 
Paladin25
2023-06-07 09:34:07
príspevok od: MagickVamp
Pardon, tak si robi aj grafiku. V tomto salenom stroji ju ma https://www.alza.sk/imac-24-m1-sk-strieborny-d7513663.htm

Apple M1 8-jadrová GPU, v tej cene v pohode by som sa zmestil aj do grafiky 4070titanu ci lepsej....

Skus si tie dve grafiky porovnat...
Miešaš trochu hrušky s jablkami.

Ano hovoril som o M1 a M2, tie majú všetky svoju vlastnú grafiku. Dokonca je tam viacero typov, tie sa líšia výkonom a samozrejme aj cenou.

Obrovská výhoda týchto procerov je pre mňa spotreba a optimalizovaný výkon v tom WIN nemôže aktuálne konkurovať.

Apple ponúka notebook s dostatočným výkonom dokonca bez vetrákov. To sú veci ktoré by som privítal aj pri WIN.

Okaz čo si dal je dosť tendenčný Apple stroje začínaj na úplne iných sumách.

Napríklad už takýto prcek strčí konkurentov vo WIN v LR do vrecka:

https://www.alza.sk/mac-mini-m2-2023-d7624661.htm

Je to komplikovaná téma a oba systémy majú svoje pre aj proti. Niekedy som bol natom názorovo rovnako ako ty. Ze Apple je len predražený systém.

Avšak nástup vlastných procesorov trochu upravil moju optiku.
 
MagickVamp
2023-06-07 09:44:58
príspevok od: Paladin25
Miešaš trochu hrušky s jablkami.

Ano hovoril som o M1 a M2, tie majú všetky svoju vlastnú grafiku. Dokonca je tam viacero typov, tie sa líšia výkonom a samozrejme aj cenou.

Obrovská výhoda týchto procerov je pre mňa spotreba a optimalizovaný výkon v tom WIN nemôže aktuálne konkurovať.

Apple ponúka notebook s dostatočným výkonom dokonca bez vetrákov. To sú veci ktoré by som privítal aj pri WIN.

Okaz čo si dal je dosť tendenčný Apple stroje začínaj na úplne iných sumách.

Napríklad už takýto prcek strčí konkurentov vo WIN v LR do vrecka:

https://www.alza.sk/mac-mini-m2-2023-d7624661.htm

Je to komplikovaná téma a oba systémy majú svoje pre aj proti. Niekedy som bol natom názorovo rovnako ako ty. Ze Apple je len predražený systém.

Avšak nástup vlastných procesorov trochu upravil moju optiku.
Povies mi aky mac strci do vrecka PC vyskladane za 2000 Eur?
 
Azimut
2023-06-07 09:58:50
Len malá otázočka: A prečo sa takéto vychytávky s umelou inteligenciou hlavne to rozostrenie nemontujú do kompaktov ?
 
Paladin25
2023-06-07 10:14:33
príspevok od: MagickVamp
Povies mi aky mac strci do vrecka PC vyskladane za 2000 Eur?
Ako som písal je to komplikovaná téma. Ty porovnávaš grafické karty (jablká) , ale Apple má v procesoroch neuronové jadrá na AI výpočty čo INTEL ani AMD zataiľ nemá a tam to doháňa grafická karta (pri win).

Dal som ti sem Apple za 700 eur vieš vyskladať za 700 eur PC s rovnakým výkonom v LR napríklad?
A keď pridám podmienku že chcem aby to bolo malé a prenostné a nehučalo?

"Povies mi aky mac strci do vrecka PC vyskladane za 2000 Eur?"
Nepoviem nepoznám paramatre tebou vyskladaného PC. A aplikovať pojem strčiť do vrecka je veľmi náročné. Záleži od toho v čom.

Tá problematika je prílíš komplikovaná nato aby sa dalo jednoducho odpovedať že toto je lepšie toto je horšie. Je to ako otázka ktorá značka je lepšia? Nikon, Canon, Sony?

 
Paladin25
2023-06-07 10:17:40
príspevok od: Azimut
Len malá otázočka: A prečo sa takéto vychytávky s umelou inteligenciou hlavne to rozostrenie nemontujú do kompaktov ?
Neviem ja mám pocit že kompakty sa už moc /nové/ nevydávajú nedostávajú do predaja.

A ak hej tak väčšinou je to zo starých dielov na AI potrebuješ nové technologie a väčšina radšej kupi ten mobil čo využije aj na iné veci ako fotenie.

 
MagickVamp
2023-06-07 10:29:13
príspevok od: Paladin25
Ako som písal je to komplikovaná téma. Ty porovnávaš grafické karty (jablká) , ale Apple má v procesoroch neuronové jadrá na AI výpočty čo INTEL ani AMD zataiľ nemá a tam to doháňa grafická karta (pri win).

Dal som ti sem Apple za 700 eur vieš vyskladať za 700 eur PC s rovnakým výkonom v LR napríklad?
A keď pridám podmienku že chcem aby to bolo malé a prenostné a nehučalo?

"Povies mi aky mac strci do vrecka PC vyskladane za 2000 Eur?"
Nepoviem nepoznám paramatre tebou vyskladaného PC. A aplikovať pojem strčiť do vrecka je veľmi náročné. Záleži od toho v čom.

Tá problematika je prílíš komplikovaná nato aby sa dalo jednoducho odpovedať že toto je lepšie toto je horšie. Je to ako otázka ktorá značka je lepšia? Nikon, Canon, Sony?

Lenze graficke a renderovacie programi potrebuju vykonnu grafiku. Na plynuly pohyb vo win mi staci akykolvek procak preca....teraz som v praci a mam tu win a nejaky storocny lacny procak....a bez najmensieho trhnutia... Doma sa v grafickych programoch hybem uplne plynule a to ked som ten pc skladal, mal cenu asi 1200 eur. A co sa tyka renderovania, je to o grafike aku tam dam...a som zas pri grafike, lebo ta je pri tom dvolezita. Ci o com sa bavime? Office?

Zaujimaju ma stolne pc, vhodne na pracu s grafikou, teraz ako hladame pc ktore bude menej sekat? V tom co si poslal je dokopy nic... Takze to pojde na prt... mam najist teda stolny PC, ktory pojde menej na prt? Som pisal ze kamoska si kupila imac za 1500 eur a sekalo jej to tak ze bola zufala...
 
Paladin25
2023-06-07 10:42:37
príspevok od: MagickVamp
Lenze graficke a renderovacie programi potrebuju vykonnu grafiku. Na plynuly pohyb vo win mi staci akykolvek procak preca....teraz som v praci a mam tu win a nejaky storocny lacny procak....a bez najmensieho trhnutia... Doma sa v grafickych programoch hybem uplne plynule a to ked som ten pc skladal, mal cenu asi 1200 eur. A co sa tyka renderovania, je to o grafike aku tam dam...a som zas pri grafike, lebo ta je pri tom dvolezita. Ci o com sa bavime? Office?

Zaujimaju ma stolne pc, vhodne na pracu s grafikou, teraz ako hladame pc ktore bude menej sekat? V tom co si poslal je dokopy nic... Takze to pojde na prt... mam najist teda stolny PC, ktory pojde menej na prt? Som pisal ze kamoska si kupila imac za 1500 eur a sekalo jej to tak ze bola zufala...
No a to je presne to čo píšem.

Ten iMAC s tým M2 procesorm má ad 1 grafiku a ad 2 pôjde vo fotoprogramoch (čo tu asi riešime, nebavíme sa o office) ako blesk.

Takže nie v tom čo som poslal ja nie je dokopy NIC ako sa to tu snažiš prezentovať.

Príklady typu kamoška si kupila imac za 1500 eur a sekolo a je to z toho zúfala sú bez dalších detailov vety typu Kamarát si kupil CANON a fotky má otrasné

Má komoška v tom imac M1 alebo M2 procesor? Čo jej sekalo ? Systém alebo kontrétny program? Išiel program cez umuláciu aleob natívne? To sú len niektoré z otázok ktoré by to niekam posunuli.

Ty tu stále riešiš len grafiku, niežeby nebola dôležitá ale porovnávame 2 rozdielne architkúri a prístup nie je uplne rovnaký + ďalšia dôležitá veci čo ti do toho vstupuje j optimalizácia kde žiaľ vyhráva Apple.

 
Paladin25
2023-06-07 10:50:37
Už som našiel v tvojom príspevku že kamoška to kupila v 2019 ten Imac a že jej sekal ale to je to čo ti píšem celý čas.

Kým Apple nenasadil vlastné procesori M1,M2 tak som sa nato pozeral rovnakou optikou ako ty. A win bol jasná voľba.

Po nástupe týchto procerov je ale aj Apple zaujímavé. Nikde som nepísal že WIN strká do vrecka a podobne. To mi vkladáš do úst ty.

Ja len tvrdím že pri primárnom využití na fotoprogrami to má zmysel.
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2023-06-07 10:53:11
príspevok od: MagickVamp
Ono by to uz celkovo chcelo koniec komunistov na svete. Svet stale nebude idealnym miestom, ale bude zas o kusok lepsi.
To je problém totalitných režimov. Mať ich za partnerov je veľmi riskantné. Demokracia nie je ideálna, ale zatiaľ sme nič lepšie nevymysleli. Premýšľal som ale nad tým, že prečo je Čína komunistická a možno to je preto, že tak obrovskú krajinu nie je možne bez totality udržať pokope. Ale vo vojnovom čase je to veľký problém, keďže Čína učíte nebude spojencom Západu. Oslabené Rusko je pre Čínu azda ta najlepšia správa, avšak v prípade celosvetového konfliktu to bude možno práve Čína, ktorá bude predstavovať najväčšiu hrozbu pre udržanie mieru. Západ bol príliš otvorený Číne a aby toho raz neľutoval. Možno aj preto mi príde filozofia Apple tak sympatická.
 
MagickVamp
2023-06-07 11:03:17
príspevok od: Paladin25
Ako som písal je to komplikovaná téma. Ty porovnávaš grafické karty (jablká) , ale Apple má v procesoroch neuronové jadrá na AI výpočty čo INTEL ani AMD zataiľ nemá a tam to doháňa grafická karta (pri win).

Dal som ti sem Apple za 700 eur vieš vyskladať za 700 eur PC s rovnakým výkonom v LR napríklad?
A keď pridám podmienku že chcem aby to bolo malé a prenostné a nehučalo?

"Povies mi aky mac strci do vrecka PC vyskladane za 2000 Eur?"
Nepoviem nepoznám paramatre tebou vyskladaného PC. A aplikovať pojem strčiť do vrecka je veľmi náročné. Záleži od toho v čom.

Tá problematika je prílíš komplikovaná nato aby sa dalo jednoducho odpovedať že toto je lepšie toto je horšie. Je to ako otázka ktorá značka je lepšia? Nikon, Canon, Sony?

Ok, v tom co si poslal je Apple M2 10-Core GPU...co je dost mizerna grafika, pozrel som si benchmark a s tymto by som proste pracovat nechcel. Je tam grafika trosku slabsia od RTX 2050 mobile....

Takze nech sa paci https://www.alza.sk/intel-nuc-11-enthusiast-nuc11phki7c-d6735655.htm

V tychto mini pc ale nie som doma... Lebo to nie su PC na pracu..to su pc z nudze cnost...nemam nastudovane testy ani nic. Ale ked pozeram uz normalne PC v cenach od 1500 vyssie...a cim vyssie pozeram, tym vacsi rozdiel je v tom co ponukne klasicky PC za ovela nizsiu cenu, ako mac.
 
MagickVamp
2023-06-07 11:05:30
príspevok od: Azimut
Len malá otázočka: A prečo sa takéto vychytávky s umelou inteligenciou hlavne to rozostrenie nemontujú do kompaktov ?
zaspali dobu a uz sa to asi neoplati teraz... Skor uz je na mieste otazka, preco sa AI uz nedava do bezzrkadiel a kto s tym pride prvy. Xiaomi avizuje 4/3 cip, ako ma OM... OM ked nezacne bojovat zbranami ake pouzivaju telefony, teda AI, tak pojde uz uplne do muky a nepomoze mu ani to krasne kvalitne portfolio objektivov.
 
MagickVamp
2023-06-07 11:11:20
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
To je problém totalitných režimov. Mať ich za partnerov je veľmi riskantné. Demokracia nie je ideálna, ale zatiaľ sme nič lepšie nevymysleli. Premýšľal som ale nad tým, že prečo je Čína komunistická a možno to je preto, že tak obrovskú krajinu nie je možne bez totality udržať pokope. Ale vo vojnovom čase je to veľký problém, keďže Čína učíte nebude spojencom Západu. Oslabené Rusko je pre Čínu azda ta najlepšia správa, avšak v prípade celosvetového konfliktu to bude možno práve Čína, ktorá bude predstavovať najväčšiu hrozbu pre udržanie mieru. Západ bol príliš otvorený Číne a aby toho raz neľutoval. Možno aj preto mi príde filozofia Apple tak sympatická.
presne napisane a suhlasim....

A k applu...apple tovarne, teda takmer vsetko co apple robi sa vzdy vyrabalo v cine. Japonsko, Juzna Korea a Tchai wan su naopak spojenci zapadu.
 
Paladin25
2023-06-07 11:33:42
príspevok od: MagickVamp
Ok, v tom co si poslal je Apple M2 10-Core GPU...co je dost mizerna grafika, pozrel som si benchmark a s tymto by som proste pracovat nechcel. Je tam grafika trosku slabsia od RTX 2050 mobile....

Takze nech sa paci https://www.alza.sk/intel-nuc-11-enthusiast-nuc11phki7c-d6735655.htm

V tychto mini pc ale nie som doma... Lebo to nie su PC na pracu..to su pc z nudze cnost...nemam nastudovane testy ani nic. Ale ked pozeram uz normalne PC v cenach od 1500 vyssie...a cim vyssie pozeram, tym vacsi rozdiel je v tom co ponukne klasicky PC za ovela nizsiu cenu, ako mac.
Nemá to veľký význam vôbec sa nechápeme.

Ja tu rozprávam o optimalizácii a architektúre.

A ty mi pošleš počítač síce v rovnakej cene ale bez disku a RAM a dokonca aj WIN.

Ťažko sa nato reaguje skutočne.

Dobre nechceš sa baviť o malých PC. Ok tak poďme na veľké.

Čo teda postavíš proti MAC Studio M2 MAX

https://www.alza.sk/mac-studio-m2-max-d7781574.htm

Aby to bolo ako ty vravíš výrazne lacnejšie a rovnako výkonné?
 
gytheio
2023-06-07 12:13:47
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
To je problém totalitných režimov. Mať ich za partnerov je veľmi riskantné. Demokracia nie je ideálna, ale zatiaľ sme nič lepšie nevymysleli. Premýšľal som ale nad tým, že prečo je Čína komunistická a možno to je preto, že tak obrovskú krajinu nie je možne bez totality udržať pokope. Ale vo vojnovom čase je to veľký problém, keďže Čína učíte nebude spojencom Západu. Oslabené Rusko je pre Čínu azda ta najlepšia správa, avšak v prípade celosvetového konfliktu to bude možno práve Čína, ktorá bude predstavovať najväčšiu hrozbu pre udržanie mieru. Západ bol príliš otvorený Číne a aby toho raz neľutoval. Možno aj preto mi príde filozofia Apple tak sympatická.
Cina je komunisticka preto lebo Stalin sa snazil podmanit si cely svet a premenit Cinu na komunisticku prenho znamenalo obrovsku vyhru lebo ziskal doleziteho spojenca a tento tandem funguje dodnes, keby Cina nebola komunisticka tak Rusko by sa uz davno rozpadlo. Oslabene Rusko je pre cinu velmi zla sprava, Rusko doteraz fungovalo iba preto lebo sa vzdy v OSN mohlo spolahnut na Cinu, ked Rusko prehra vojnu tak komplet padne, pravdepodobne sa rozpadne a skonci aj v OSN a Cina nebude mat partnera pre svoje plany napr. zabrat Taiwan a pod. Ked padne Rusko padne aj Cina, oni su tak prepojeny jeden na druheho, ze bez seba to co je teraz v Cine neprezije.
 
gytheio
2023-06-07 12:20:27
príspevok od: MagickVamp
Povies mi aky mac strci do vrecka PC vyskladane za 2000 Eur?
Sila a kvalita systemu je v tom, ze si kupim pocitac v obchode a funguje, v tomto ma jednoznacne navrch Apple. Win. je ako kanalizacna stoka, zoberie vsetko a preto sa casto zapcha, prestane fungovat. Apple da do toho systemu presne to co potrebuje, windows skladuju vo svete tisice firiem a kazda da to svoje, nemaju za sebou ziadny vyskum skladaju to iba aby to predali.
Pocul si uz o niekom kto skladal Apple aby mu fungoval?
 
gytheio
2023-06-07 12:36:33
príspevok od: MagickVamp
presne napisane a suhlasim....

A k applu...apple tovarne, teda takmer vsetko co apple robi sa vzdy vyrabalo v cine. Japonsko, Juzna Korea a Tchai wan su naopak spojenci zapadu.
Naozaj? Cina je vo vyrobe cipov 5 rokov za Taiwanom, povedz ako moze skoro vsetko pre Apple vyrabat Cina ked nevie vyrobit to co vie vyrobit Taiwan? Ani zdaleka skoro vsetko pre Apple nevyraba Cina, tie najdolezitejsie veci si Americania vyrabaju sami.
 
MagickVamp
2023-06-07 13:28:02
príspevok od: gytheio
Naozaj? Cina je vo vyrobe cipov 5 rokov za Taiwanom, povedz ako moze skoro vsetko pre Apple vyrabat Cina ked nevie vyrobit to co vie vyrobit Taiwan? Ani zdaleka skoro vsetko pre Apple nevyraba Cina, tie najdolezitejsie veci si Americania vyrabaju sami.
Fabriky mal apple v cine, myslim ze stale ma. Nesledujem to uz.
 
MagickVamp
2023-06-07 13:28:25
príspevok od: gytheio
Sila a kvalita systemu je v tom, ze si kupim pocitac v obchode a funguje, v tomto ma jednoznacne navrch Apple. Win. je ako kanalizacna stoka, zoberie vsetko a preto sa casto zapcha, prestane fungovat. Apple da do toho systemu presne to co potrebuje, windows skladuju vo svete tisice firiem a kazda da to svoje, nemaju za sebou ziadny vyskum skladaju to iba aby to predali.
Pocul si uz o niekom kto skladal Apple aby mu fungoval?
Kecy
 
MagickVamp
2023-06-07 13:28:57
príspevok od: gytheio
Sila a kvalita systemu je v tom, ze si kupim pocitac v obchode a funguje, v tomto ma jednoznacne navrch Apple. Win. je ako kanalizacna stoka, zoberie vsetko a preto sa casto zapcha, prestane fungovat. Apple da do toho systemu presne to co potrebuje, windows skladuju vo svete tisice firiem a kazda da to svoje, nemaju za sebou ziadny vyskum skladaju to iba aby to predali.
Pocul si uz o niekom kto skladal Apple aby mu fungoval?
Mozem ta inak poprosit, nereagovat na mna?
 
gytheio
2023-06-07 13:34:38
príspevok od: MagickVamp
Fabriky mal apple v cine, myslim ze stale ma. Nesledujem to uz.
Predsa to neznamena, ze sa tam vyraba vsetko, pokial viem maju fabriky aj v Japonsku aj v Amerike.
 
MagickVamp
2023-06-07 13:35:53
príspevok od: Paladin25
Nemá to veľký význam vôbec sa nechápeme.

Ja tu rozprávam o optimalizácii a architektúre.

A ty mi pošleš počítač síce v rovnakej cene ale bez disku a RAM a dokonca aj WIN.

Ťažko sa nato reaguje skutočne.

Dobre nechceš sa baviť o malých PC. Ok tak poďme na veľké.

Čo teda postavíš proti MAC Studio M2 MAX

https://www.alza.sk/mac-studio-m2-max-d7781574.htm

Aby to bolo ako ty vravíš výrazne lacnejšie a rovnako výkonné?
Sory, pracujem a len nepozeral som to. Tie mini ma fakt nezaujimaju.

Poslal som zostavu, ktora je lepsie ako zostava co si poslal, je vykonnejsia a ma vacsi disk. To co pisem, podporuju nizsie pridane linky. Kde som nasledne riesil drahsie alternativy a pre istotu overoval ich medzi sebou na https://gpu.userbenchmark.com/ a https://cpu.userbenchmark.com/

https://www.youtube.com/watch?v=u4Pxh2khHbg

https://laptopmedia.com/comparisons/preliminary-apple-m2-max-vs-nvidia-geforce-rtx-3080-ti-laptop-having-around-half-of-the-power-of-a-3080-ti-feels-pretty-good/

https://www.notebookcheck.net/M2-Max-38-Core-GPU-vs-NVIDIA-GeForce-RTX-3090-vs-M2-10-Core-GPU_11574_10485_11368.247598.0.html
 
gytheio
2023-06-07 13:36:06
príspevok od: MagickVamp
Mozem ta inak poprosit, nereagovat na mna?
ok budem to respektovat, len sa kontroluj ake blbosti dokazes napisat
 
MagickVamp
2023-06-07 13:36:52
príspevok od: gytheio
ok budem to respektovat, len sa kontroluj ake blbosti dokazes napisat
Dakujem
 
MagickVamp
2023-06-07 13:38:17
príspevok od: Paladin25
Nemá to veľký význam vôbec sa nechápeme.

Ja tu rozprávam o optimalizácii a architektúre.

A ty mi pošleš počítač síce v rovnakej cene ale bez disku a RAM a dokonca aj WIN.

Ťažko sa nato reaguje skutočne.

Dobre nechceš sa baviť o malých PC. Ok tak poďme na veľké.

Čo teda postavíš proti MAC Studio M2 MAX

https://www.alza.sk/mac-studio-m2-max-d7781574.htm

Aby to bolo ako ty vravíš výrazne lacnejšie a rovnako výkonné?
Tato zostava
 
Paladin25
2023-06-07 13:58:37
príspevok od: MagickVamp
Sory, pracujem a len nepozeral som to. Tie mini ma fakt nezaujimaju.

Poslal som zostavu, ktora je lepsie ako zostava co si poslal, je vykonnejsia a ma vacsi disk. To co pisem, podporuju nizsie pridane linky. Kde som nasledne riesil drahsie alternativy a pre istotu overoval ich medzi sebou na https://gpu.userbenchmark.com/ a https://cpu.userbenchmark.com/

https://www.youtube.com/watch?v=u4Pxh2khHbg

https://laptopmedia.com/comparisons/preliminary-apple-m2-max-vs-nvidia-geforce-rtx-3080-ti-laptop-having-around-half-of-the-power-of-a-3080-ti-feels-pretty-good/

https://www.notebookcheck.net/M2-Max-38-Core-GPU-vs-NVIDIA-GeForce-RTX-3090-vs-M2-10-Core-GPU_11574_10485_11368.247598.0.html
Jasné v pohode.

Len ja netvrdím že majú tie Apple grafiky väčší hrubý výkon.
Ale že vďaka inej architektúre a princípom nemôžež porovnať 1:1 hrubé parametre medzi Apple a WIN.
 
Paladin25
2023-06-07 14:41:19
príspevok od: MagickVamp
Tato zostava
Áno tvoja zostava mi príde porovnateľná len neviem či je to aj signifikantné lacnejšie (keď apple je predražený), ešte si tam zabudol dať WIN licenciu čo by na Alze spravilo plus 100 eur samozrejme dá sa to riešiť aj inak + poskladanie ak je to niekto kto si nato netrúfne. Cenovo mi to príde dosť podobné, na margo toho že Apple je predražené.

Na Pugebench som našiel ich porovnanie v PS tam to bolo +100 bodov pre WIN zostavu. Žiaľ pre LR som nenašiel benchmark. V adobe premiere pro boli skoro na rovnako, a to procesor bol Macbook pro a nie studio kedže to v benchmarku nie je. After Effect malo mierne navrch Apple,

Tie rozdieli mi ale prídu marginálne a ideálne by to bolo testovať v praxi.

Každopádne mne pri vychádza tak ako od začiatku píšem že je to cenovo aj výkonovo porovnateľné.
V tomto konkrétnom prípade áno WIN zostava víde lacnejšie ale má zasa vyššiu spotrebu, takže nižší vstupný náklad sa ti časom dorovna. A ten rozdiel v spotrebe je niekoľko násobný.

Naozaj to porovnanie je v súčastnosti veľmi ťažké a aj v tom odkaze na testy čo si mi poslal môžeš sám vidieť že je málo benchmarkov kde idú oba systémy.

Zopakujem kým Apple používal Intel procesory súhlasím že WIN mal lepší pomer cena / výkon.
S nástupom vlastných procesorov sú tie rozdieli z môjho pohľadu menšie.

 
MagickVamp
2023-06-07 15:46:50
príspevok od: Paladin25
Áno tvoja zostava mi príde porovnateľná len neviem či je to aj signifikantné lacnejšie (keď apple je predražený), ešte si tam zabudol dať WIN licenciu čo by na Alze spravilo plus 100 eur samozrejme dá sa to riešiť aj inak + poskladanie ak je to niekto kto si nato netrúfne. Cenovo mi to príde dosť podobné, na margo toho že Apple je predražené.

Na Pugebench som našiel ich porovnanie v PS tam to bolo +100 bodov pre WIN zostavu. Žiaľ pre LR som nenašiel benchmark. V adobe premiere pro boli skoro na rovnako, a to procesor bol Macbook pro a nie studio kedže to v benchmarku nie je. After Effect malo mierne navrch Apple,

Tie rozdieli mi ale prídu marginálne a ideálne by to bolo testovať v praxi.

Každopádne mne pri vychádza tak ako od začiatku píšem že je to cenovo aj výkonovo porovnateľné.
V tomto konkrétnom prípade áno WIN zostava víde lacnejšie ale má zasa vyššiu spotrebu, takže nižší vstupný náklad sa ti časom dorovna. A ten rozdiel v spotrebe je niekoľko násobný.

Naozaj to porovnanie je v súčastnosti veľmi ťažké a aj v tom odkaze na testy čo si mi poslal môžeš sám vidieť že je málo benchmarkov kde idú oba systémy.

Zopakujem kým Apple používal Intel procesory súhlasím že WIN mal lepší pomer cena / výkon.
S nástupom vlastných procesorov sú tie rozdieli z môjho pohľadu menšie.

No pockaj...tato zostava je predimenzovana co som poslal, ano pri beznom pouzivani +- ale akonahle pride na renderovanie a celkovo pracu s grafikou, tak moja zostava je v niektorych pripadoch az nasobne vykonnejsia. Ja som to predimenzoval prave preto, ze maju rozdielnu architekturu a chovaju sa rozdielne, tak som vybral taku zostavu aby mala jednoznacne navrch. Ved si pozri ten youtube co som poslal. Ano zrovnani je malo, prave preto ak to nemas doma, tak sa daju robit len analogicky, alebo tak ako to robi ten typek na videu. Co sa tyka ceny win, tak ten bezne kupis za 50 eur, nikdy som za win nedaval viac ako 50 eur. A co sa tyka skladania, hocikde v meste mi to v tej cene poskladaju a to si este povedzme rovno ze realne by ma ta zostava stala o par stoviek menej, kedze alza je predrazena.

A este k PC win a updatom...win sa mi updatol z 2010 na 2011 zadarmo. A hrozne super je, ze si mozem jednoducho updatovat HW, co mi celkovo zmeni vykon celeho PC a nemusim kupovat novy. Napriklad teraz som vymenil grafiku a tam kde som v topaze a inych srandach co mam nainstalovane k uprave fotiek cakal nejaky cas, tak teraz cakam polovicny cas...upgrade za par stoviek po par rokoch, bez potreby kupovat novy PC. Ak teraz kupis apple co si mi poslal...tak o dva roky ja zas len vymenim grafiku a budem este ovela dalej a ty mozes kupovat zas novy mac.
 
MagickVamp
2023-06-07 15:50:47
príspevok od: Paladin25
Áno tvoja zostava mi príde porovnateľná len neviem či je to aj signifikantné lacnejšie (keď apple je predražený), ešte si tam zabudol dať WIN licenciu čo by na Alze spravilo plus 100 eur samozrejme dá sa to riešiť aj inak + poskladanie ak je to niekto kto si nato netrúfne. Cenovo mi to príde dosť podobné, na margo toho že Apple je predražené.

Na Pugebench som našiel ich porovnanie v PS tam to bolo +100 bodov pre WIN zostavu. Žiaľ pre LR som nenašiel benchmark. V adobe premiere pro boli skoro na rovnako, a to procesor bol Macbook pro a nie studio kedže to v benchmarku nie je. After Effect malo mierne navrch Apple,

Tie rozdieli mi ale prídu marginálne a ideálne by to bolo testovať v praxi.

Každopádne mne pri vychádza tak ako od začiatku píšem že je to cenovo aj výkonovo porovnateľné.
V tomto konkrétnom prípade áno WIN zostava víde lacnejšie ale má zasa vyššiu spotrebu, takže nižší vstupný náklad sa ti časom dorovna. A ten rozdiel v spotrebe je niekoľko násobný.

Naozaj to porovnanie je v súčastnosti veľmi ťažké a aj v tom odkaze na testy čo si mi poslal môžeš sám vidieť že je málo benchmarkov kde idú oba systémy.

Zopakujem kým Apple používal Intel procesory súhlasím že WIN mal lepší pomer cena / výkon.
S nástupom vlastných procesorov sú tie rozdieli z môjho pohľadu menšie.

Co sa tyka energii, tak to je zanedbatelna polozka podla mna, lebo to co ja dam na energie, ty das na rozny plateny softwer a este viac. Ale neviem aku konkretnu ma spotrebu tvoja zostava a to co som poslal v realnom nasadeni. Tak to neviem ani porovnat. Len viem ze energie moc neriesim, to je par eur do mesiaca.
 
Paladin25
2023-06-07 17:06:05
príspevok od: MagickVamp
Co sa tyka energii, tak to je zanedbatelna polozka podla mna, lebo to co ja dam na energie, ty das na rozny plateny softwer a este viac. Ale neviem aku konkretnu ma spotrebu tvoja zostava a to co som poslal v realnom nasadeni. Tak to neviem ani porovnat. Len viem ze energie moc neriesim, to je par eur do mesiaca.
Ano energie sa nezdajú ako veľká položka. Ale ak je rozdiel 5-6 x viac. Tak to niečo spraviť môže.

To s tým softvérom je sporné. Akože je software čo je na win zadarmo a na apple platený?
 
Paladin25
2023-06-07 17:23:09
príspevok od: MagickVamp
No pockaj...tato zostava je predimenzovana co som poslal, ano pri beznom pouzivani +- ale akonahle pride na renderovanie a celkovo pracu s grafikou, tak moja zostava je v niektorych pripadoch az nasobne vykonnejsia. Ja som to predimenzoval prave preto, ze maju rozdielnu architekturu a chovaju sa rozdielne, tak som vybral taku zostavu aby mala jednoznacne navrch. Ved si pozri ten youtube co som poslal. Ano zrovnani je malo, prave preto ak to nemas doma, tak sa daju robit len analogicky, alebo tak ako to robi ten typek na videu. Co sa tyka ceny win, tak ten bezne kupis za 50 eur, nikdy som za win nedaval viac ako 50 eur. A co sa tyka skladania, hocikde v meste mi to v tej cene poskladaju a to si este povedzme rovno ze realne by ma ta zostava stala o par stoviek menej, kedze alza je predrazena.

A este k PC win a updatom...win sa mi updatol z 2010 na 2011 zadarmo. A hrozne super je, ze si mozem jednoducho updatovat HW, co mi celkovo zmeni vykon celeho PC a nemusim kupovat novy. Napriklad teraz som vymenil grafiku a tam kde som v topaze a inych srandach co mam nainstalovane k uprave fotiek cakal nejaky cas, tak teraz cakam polovicny cas...upgrade za par stoviek po par rokoch, bez potreby kupovat novy PC. Ak teraz kupis apple co si mi poslal...tak o dva roky ja zas len vymenim grafiku a budem este ovela dalej a ty mozes kupovat zas novy mac.
Podávaš to strašne tendenčne neviem či to robíš naschváľ alebo si tak zaslepený.

Napr. "A este k PC win a updatom...win sa mi updatol z 2010 na 2011 zadarmo."
to akože pri Apple sa za nový systém platí? Či v čom spočíva táto výhoda?

Alebo "realne by ma ta zostava stala o par stoviek menej, kedze alza je predrazena." ale to Apple čo sme linkovali tiež z Alzy je inde drahšie? Reálne sa aj to asi bude dať kúpiť lacnejšie keďže Alza je predražená

Tie zostavy podľa testov (zdroj som uviedol) sú výkonovo dosť podobne.
Veľmi ma zaujíma v čom je násobne výkonnejšia? (bavíme sa o foto a grafických aplikáciach nie o hrách a podobne)

Možnosť upgradu je nepochybne výhodná. V tom nerozporujem. Ale prekvapivo to robí menej užívateľov ako by si si myslel. a vymeniť napríklad procesor po 3-5 rokoch už nie je také jednoduché ako to prezentuješ. Musíš meniť aj dosku častokrát.
 
MagickVamp
2023-06-07 18:13:56
príspevok od: Paladin25
Podávaš to strašne tendenčne neviem či to robíš naschváľ alebo si tak zaslepený.

Napr. "A este k PC win a updatom...win sa mi updatol z 2010 na 2011 zadarmo."
to akože pri Apple sa za nový systém platí? Či v čom spočíva táto výhoda?

Alebo "realne by ma ta zostava stala o par stoviek menej, kedze alza je predrazena." ale to Apple čo sme linkovali tiež z Alzy je inde drahšie? Reálne sa aj to asi bude dať kúpiť lacnejšie keďže Alza je predražená

Tie zostavy podľa testov (zdroj som uviedol) sú výkonovo dosť podobne.
Veľmi ma zaujíma v čom je násobne výkonnejšia? (bavíme sa o foto a grafických aplikáciach nie o hrách a podobne)

Možnosť upgradu je nepochybne výhodná. V tom nerozporujem. Ale prekvapivo to robí menej užívateľov ako by si si myslel. a vymeniť napríklad procesor po 3-5 rokoch už nie je také jednoduché ako to prezentuješ. Musíš meniť aj dosku častokrát.
Dobre, tak poporiadku. Ano win ze sa updatol zadarmo, asi velka veda vo svete aplu nie je, lebo vy asi nemate verzie do macu a ze pre tento mac je len verzia ios 15 a za ios 16 musis platit...neviem...v kazdom pripade win stoji par eur.

Software som myslel, ze ked mas napriklad android, mam x veci zadarmo, na win je spusta veci cracknuta, kdezto na aple sa to zhana ovela tazsie, zvlast ak chces nieco atypické. Je rozdiel dat za rok na softwarove blbosticky 1000 eur alebo dat 0 Eur. Ale toto je tenka ciara, lebo to nie je legalne. Ale takmer vseci co maju win, tak funguju, okrem firiem samozrejme.

Neviem ci tvoju zostavu vies najist niekde inde lacnejsie, schvalne som si dal tu zostavu do heureky a nasiel som ju len na alze a na stranke megapixel, tak neviem ci vies tuto zostavu ty najist lacnejsie na nejakej slovenskej stranke, ktora je overena na heureke.

Nasobne vykonnejsia v roznych veciach, pri fotografiach vsade kde mozes dat prioritu grafiku, fotoshop ma rozne nastroje ktore preferuju grafiku a ine ktore len procesor, ale ak sa bavime o AI, skoro vsade mozes uz nastavit prioritu grafiku. Ak chces robit videa, ak sa chces hrat..to je jedno co..vsade kde je grafika je vykonnejsi a kde je procak, je to plus minus jedno, benchmarky ale vychadzaju viac v prospech procesoru aky som dal ja. Pozrel si to video, ved tam spusta benchmarky, oni maju velku vypovednu hodnotu, ci ich chces popierat? A ideme sa bavit o tom ze ked robim vo fotoshope bezne veci tak je to na nerozoznanie? No to snad aj na starom stolnom pc za 1000 eur neuvidis rozdiel, na to netreba ani masinu ako som posielal.

Moznost upgradu, vela uzivatelov mozno nerobi, mozno aj prave preto, ze pre vacsinu to nie je potrebne, ale ver ze gameri, grafici upgrade robia, ak uvidia nieco vyhodne. Neviem co je na tom zlozite. Ano spomenul si procak, to je nieco co neupgradujem ani ja, lebo piplacka a narast vykonu mizerni. Ale preco nevymenit stary disk za SSD disk? Za 4 roky su uplne ine ceny a zrazu 1TB SSDisk je banalne lacna zalezitost. A cely system ozije. Alebo grafika...behom 4 rokov je tu miesto RTX 2070 RTX4070...a 100 percentny narast vykonu...ale je draha...tak si povies ze aha 3070 sla dole a kupis ju za smiesnych 450 eur a mas +50percent k vykonu a staru 2070 este predas za 200 eur....realne ta to stalo 250 eur... ak nepotrebujes nerobis, ak citis potrebu nic ta nelimituje...250 eur ma stoji takyto upgrade...teba?

 
MagickVamp
2023-06-07 18:25:46
príspevok od: Paladin25
Ano energie sa nezdajú ako veľká položka. Ale ak je rozdiel 5-6 x viac. Tak to niečo spraviť môže.

To s tým softvérom je sporné. Akože je software čo je na win zadarmo a na apple platený?
https://www.techbox.sk/kolko-elektriny-zerie-notebook-smart-tv-herny-pc-ci-router

5-6 krat viac...mhm...budme realisti...neverim ze dam za rok vobec o 30 eur viac ak by som na pc bol 10 hodin vkuse...a to je malokto, ak nie je profi gambler, alebo ze nepracuje z domu...ak chodim do prace, doma som na pc tak 3 hod v priemere...takze dam viac tak o 10 eur rocne... A clovek co je skutocne na pc 10 hodin, lebo maka, tak si nemyslim ze 30 eur za rok bude polozka, ze si povie, kupim si drahy aple aby som usetril 30 eur za energiu rocne....
 
Paladin25
2023-06-07 18:30:25
príspevok od: MagickVamp
Dobre, tak poporiadku. Ano win ze sa updatol zadarmo, asi velka veda vo svete aplu nie je, lebo vy asi nemate verzie do macu a ze pre tento mac je len verzia ios 15 a za ios 16 musis platit...neviem...v kazdom pripade win stoji par eur.

Software som myslel, ze ked mas napriklad android, mam x veci zadarmo, na win je spusta veci cracknuta, kdezto na aple sa to zhana ovela tazsie, zvlast ak chces nieco atypické. Je rozdiel dat za rok na softwarove blbosticky 1000 eur alebo dat 0 Eur. Ale toto je tenka ciara, lebo to nie je legalne. Ale takmer vseci co maju win, tak funguju, okrem firiem samozrejme.

Neviem ci tvoju zostavu vies najist niekde inde lacnejsie, schvalne som si dal tu zostavu do heureky a nasiel som ju len na alze a na stranke megapixel, tak neviem ci vies tuto zostavu ty najist lacnejsie na nejakej slovenskej stranke, ktora je overena na heureke.

Nasobne vykonnejsia v roznych veciach, pri fotografiach vsade kde mozes dat prioritu grafiku, fotoshop ma rozne nastroje ktore preferuju grafiku a ine ktore len procesor, ale ak sa bavime o AI, skoro vsade mozes uz nastavit prioritu grafiku. Ak chces robit videa, ak sa chces hrat..to je jedno co..vsade kde je grafika je vykonnejsi a kde je procak, je to plus minus jedno, benchmarky ale vychadzaju viac v prospech procesoru aky som dal ja. Pozrel si to video, ved tam spusta benchmarky, oni maju velku vypovednu hodnotu, ci ich chces popierat? A ideme sa bavit o tom ze ked robim vo fotoshope bezne veci tak je to na nerozoznanie? No to snad aj na starom stolnom pc za 1000 eur neuvidis rozdiel, na to netreba ani masinu ako som posielal.

Moznost upgradu, vela uzivatelov mozno nerobi, mozno aj prave preto, ze pre vacsinu to nie je potrebne, ale ver ze gameri, grafici upgrade robia, ak uvidia nieco vyhodne. Neviem co je na tom zlozite. Ano spomenul si procak, to je nieco co neupgradujem ani ja, lebo piplacka a narast vykonu mizerni. Ale preco nevymenit stary disk za SSD disk? Za 4 roky su uplne ine ceny a zrazu 1TB SSDisk je banalne lacna zalezitost. A cely system ozije. Alebo grafika...behom 4 rokov je tu miesto RTX 2070 RTX4070...a 100 percentny narast vykonu...ale je draha...tak si povies ze aha 3070 sla dole a kupis ju za smiesnych 450 eur a mas +50percent k vykonu a staru 2070 este predas za 200 eur....realne ta to stalo 250 eur... ak nepotrebujes nerobis, ak citis potrebu nic ta nelimituje...250 eur ma stoji takyto upgrade...teba?

Ale veď ja nemám Apple ani tento M2 max.

Mám WIN.

Len som nesúhlasil s niekotrými tvojimi výrokmi. (Sám si sa viac X opravil).

Ale točíme sa stále na tom istom. Ty stále o grafike ale exisutuje aj niečo ako neural engine a podobné veci to je ten rozdiel čo sa ti snažím vysvetliť že pri Apple nemusí ísť všetko cez grafiku ako je to pri WIN. A tuto vidím problém že ty to stále porovnávaš 1:1.
To je ako keby JA poviem že oba systémy pustíme na TDP 45W a v tom prípade tvoja zostava sa ani nerozbehne .

Oba systémy sú komplexom súčastiek a softvéru. To že nejaký benchmark ukáže že apple je menej výkonný je v poriadku. Istú dobu jeden známy benchmark ukazoval že Huawei je najvýkonnejší lebo si zakomponoval nástroje, ktoré pri pustený toho benchmarku umelo navyšovali výkon + pokročilé algoritmy ktoré mu pomáhali.

V reálnom svete ale niektoré veci fungujú inak. A jediné prečo som reagoval bolo preto že ty si to hrotil a zo začiatku písal naozaj nezmysli (že apple má grafiku až pri drahých stojoch a podobne).

Každopádne nech si každý používa čo chce a čo mu vyhovuje... a čo mu peňaženka dovolí....
 
Paladin25
2023-06-07 18:42:43
príspevok od: MagickVamp
Dobre, tak poporiadku. Ano win ze sa updatol zadarmo, asi velka veda vo svete aplu nie je, lebo vy asi nemate verzie do macu a ze pre tento mac je len verzia ios 15 a za ios 16 musis platit...neviem...v kazdom pripade win stoji par eur.

Software som myslel, ze ked mas napriklad android, mam x veci zadarmo, na win je spusta veci cracknuta, kdezto na aple sa to zhana ovela tazsie, zvlast ak chces nieco atypické. Je rozdiel dat za rok na softwarove blbosticky 1000 eur alebo dat 0 Eur. Ale toto je tenka ciara, lebo to nie je legalne. Ale takmer vseci co maju win, tak funguju, okrem firiem samozrejme.

Neviem ci tvoju zostavu vies najist niekde inde lacnejsie, schvalne som si dal tu zostavu do heureky a nasiel som ju len na alze a na stranke megapixel, tak neviem ci vies tuto zostavu ty najist lacnejsie na nejakej slovenskej stranke, ktora je overena na heureke.

Nasobne vykonnejsia v roznych veciach, pri fotografiach vsade kde mozes dat prioritu grafiku, fotoshop ma rozne nastroje ktore preferuju grafiku a ine ktore len procesor, ale ak sa bavime o AI, skoro vsade mozes uz nastavit prioritu grafiku. Ak chces robit videa, ak sa chces hrat..to je jedno co..vsade kde je grafika je vykonnejsi a kde je procak, je to plus minus jedno, benchmarky ale vychadzaju viac v prospech procesoru aky som dal ja. Pozrel si to video, ved tam spusta benchmarky, oni maju velku vypovednu hodnotu, ci ich chces popierat? A ideme sa bavit o tom ze ked robim vo fotoshope bezne veci tak je to na nerozoznanie? No to snad aj na starom stolnom pc za 1000 eur neuvidis rozdiel, na to netreba ani masinu ako som posielal.

Moznost upgradu, vela uzivatelov mozno nerobi, mozno aj prave preto, ze pre vacsinu to nie je potrebne, ale ver ze gameri, grafici upgrade robia, ak uvidia nieco vyhodne. Neviem co je na tom zlozite. Ano spomenul si procak, to je nieco co neupgradujem ani ja, lebo piplacka a narast vykonu mizerni. Ale preco nevymenit stary disk za SSD disk? Za 4 roky su uplne ine ceny a zrazu 1TB SSDisk je banalne lacna zalezitost. A cely system ozije. Alebo grafika...behom 4 rokov je tu miesto RTX 2070 RTX4070...a 100 percentny narast vykonu...ale je draha...tak si povies ze aha 3070 sla dole a kupis ju za smiesnych 450 eur a mas +50percent k vykonu a staru 2070 este predas za 200 eur....realne ta to stalo 250 eur... ak nepotrebujes nerobis, ak citis potrebu nic ta nelimituje...250 eur ma stoji takyto upgrade...teba?

Ešte k tomu software.

Vieš nejako podložiť že update je pri Apple platený?

Čo sa týka ilegálneho software to by sem asi neťahal. Asi to nie je úplne téma... ale kto chce piráti rovnako pri win aj na macOS (ios je na telefonoch a tabletoch). A kto nechce funguje legálne. Predaje sú aj na win nie je pravda že všetci pirátia. Takže nie ani všetci čo majú win nekradnú software. Tak isto ako nie všetci používajú torenty na pozeranie filmov inak by všetky stream služby už dávno zavreteli. To že ti si to vieš stiahnuť ilegálne alebo vymeniť grafiku sám je všetko super. Tiež to dokážem ale prekvapivo si myslím že sme v menšine. Je to ale na inú tému.
 
Paladin25
2023-06-07 18:54:30
príspevok od: MagickVamp
https://www.techbox.sk/kolko-elektriny-zerie-notebook-smart-tv-herny-pc-ci-router

5-6 krat viac...mhm...budme realisti...neverim ze dam za rok vobec o 30 eur viac ak by som na pc bol 10 hodin vkuse...a to je malokto, ak nie je profi gambler, alebo ze nepracuje z domu...ak chodim do prace, doma som na pc tak 3 hod v priemere...takze dam viac tak o 10 eur rocne... A clovek co je skutocne na pc 10 hodin, lebo maka, tak si nemyslim ze 30 eur za rok bude polozka, ze si povie, kupim si drahy aple aby som usetril 30 eur za energiu rocne....
Ten článok je veľmi orientačný.

Ja si myslím (ale je to len môj názor) že konkrétne pri týchto 2 zostávach to môže byť 50 - 100 eur ročne. Tá grafika čo si použil má svôj nemalí odber. Sama väčší ako uvádzaných 100W v článku. Samorejme záleží ako PC užívaš, ak si napríklad svadboný fotograf tak 3h denne to určite nebude. Ak budeš neustále rendrovať a využívať grafiku rozdiel v spotrebe tam bude.

V tomto je však nesmierna výhoda v notebookoch kde ak nie si pri nabíjačke ten apple aj pri intenzívnej foto práci vydrží dlhšie.

 
MagickVamp
2023-06-07 19:16:22
príspevok od: Paladin25
Ale veď ja nemám Apple ani tento M2 max.

Mám WIN.

Len som nesúhlasil s niekotrými tvojimi výrokmi. (Sám si sa viac X opravil).

Ale točíme sa stále na tom istom. Ty stále o grafike ale exisutuje aj niečo ako neural engine a podobné veci to je ten rozdiel čo sa ti snažím vysvetliť že pri Apple nemusí ísť všetko cez grafiku ako je to pri WIN. A tuto vidím problém že ty to stále porovnávaš 1:1.
To je ako keby JA poviem že oba systémy pustíme na TDP 45W a v tom prípade tvoja zostava sa ani nerozbehne .

Oba systémy sú komplexom súčastiek a softvéru. To že nejaký benchmark ukáže že apple je menej výkonný je v poriadku. Istú dobu jeden známy benchmark ukazoval že Huawei je najvýkonnejší lebo si zakomponoval nástroje, ktoré pri pustený toho benchmarku umelo navyšovali výkon + pokročilé algoritmy ktoré mu pomáhali.

V reálnom svete ale niektoré veci fungujú inak. A jediné prečo som reagoval bolo preto že ty si to hrotil a zo začiatku písal naozaj nezmysli (že apple má grafiku až pri drahých stojoch a podobne).

Každopádne nech si každý používa čo chce a čo mu vyhovuje... a čo mu peňaženka dovolí....
Dobre, este raz...ja chapem co vravis, ale tie krasne pokrocile algoritmi mozes vyuzit akurat pri beznej nijak extra narocnej praci, kde rozdiel nezbadas ani na mojom pc. Ked sme pri tom, ani ja nemam zostavu co som poslal. Mam procesor 5600x za 150 eur? A pocuj nic mi neseka, vsetko ide eno nuno... Chlieb sa zacne lamat ked ide o narocne ulohy a pri tych najnarocnejsich tazi z toho ten, kto ma vykonnejsi HW, nvidia nespi na vavrinoch a ani win nespi. Apple nie je zazrak, ktory pomocou algoritmou vysachuje ovela vykonnejsi HW. A preto to stale otacam ku grafike, lebo nech je procak ako chce vykonny, tak pri tych najnarocnejsich ulohach, ktore mozu trvat od par desiatok sekund do par hodin, prave ta grafika uraduje a rozhoduje, kto bude moct pracovat rychlejsie a kto pomalsie. A to ze nieco nemusi ist cez grafiku, ci nejde, je minus, velke minus a nie plus. Veci idu cez grafiku preto, lebo je nasobne vykonnejsia ako procak. Lebo procak...no otvorime si adresar s fotkami, otvorime si fotoshop, LR, acdsee, paint...no rozdiel minimalny, nepodstatny, nech mas aj taky pc ako mam ja....ale otvoris dxo, topaz, retouch4me a podobne veci a zrazu jeden caka 30 sekund a dalsi minutu ci dve minuty... a o tom nerozhoduje procak, o tom rozhoduje grafika, zapnes to cez procak a je to uplne na hovno... a kiez by aspon ten M2 bol tak vykonny ze ostatne procaky by dupal do zeme, ale ani to nie je pravda, ak ho porovnas s procakmi kolo 500 eur tak nikde nevybocuje, nic extra nie je..je to taky priemerny procak aj napriek tym instrukciam algoritmom nic extra v benchmarkoch neukazuje.
 
fatality
2023-06-07 19:22:04
vyhody/nevyhody jedneho alebo druheho nie su iba o brut vykone jednotlivych komponentov..
kedysi, ked oba systemy fungovali na rovnakej Intel platforme, cena za jednotku vykonu bola pri Apple zhruba dvojnasobna..
kvalita hw bola pri kvalitnych pc zostavach trebars od dell, lenovo, atd +- rovnaka..
ale..vyhodou apple bol kvalitnejsi, stabilnejsi a vyladenejsi macOs, zalozeny na unixovom jadre, a cely vyladeny, uzavrety ekosystem..
dnes, s prichodom M procesorov je rozdiel v cene za vykon mensi..stale je apple
drahsi, ale ponuka vacsiu stabilitu vyladenych komponentov a vyladeneho systemu..
preto ho pouziva vacsina profesionalov a ludi, ktori namiesto riesenia koliznych situacii
komponentov roznych vyrobcov a menej vyladeneho systemu, svoj drahocenny cas
radsej minaju na pracu, aj ked koli tomu musia siahnut hlbsie do penazenky..
 
MagickVamp
2023-06-07 19:22:21
príspevok od: Paladin25
Ešte k tomu software.

Vieš nejako podložiť že update je pri Apple platený?

Čo sa týka ilegálneho software to by sem asi neťahal. Asi to nie je úplne téma... ale kto chce piráti rovnako pri win aj na macOS (ios je na telefonoch a tabletoch). A kto nechce funguje legálne. Predaje sú aj na win nie je pravda že všetci pirátia. Takže nie ani všetci čo majú win nekradnú software. Tak isto ako nie všetci používajú torenty na pozeranie filmov inak by všetky stream služby už dávno zavreteli. To že ti si to vieš stiahnuť ilegálne alebo vymeniť grafiku sám je všetko super. Tiež to dokážem ale prekvapivo si myslím že sme v menšine. Je to ale na inú tému.
Neviem, ja prave pisem v prvej vete, ze asi nie je plateny.

Co sa tyka ilegality, kazdy podla vysky platu...od istej vysky platu si kupis viac veci zadarmo, lebo ti to nestoji zato to babranie a hladanie...cim si bohatsi, tym viac softu si kupis a menej crakujes. Na druhej strane aj samotny microsoft sa raz vyjadril, ze nebude riesit beznych ludi co maju cracknute verzie...asi nemaju peniaze...naucia sa s tym ale pracovat a to je dvolezite, raz budu mat peniaze a zaplatia si to. Ako student som mal cracknute vsetko, teraz ako pracujuci clovek si win poctivo kupujem. Co sa tyka softow, niektore si uz kupujem a s rastucim platom, si kupujem viac takych co sa mi zapacili, ked som peniaze nemal. Pri win je taketo fungovanie ale ovela dostupnejsie a dost tolerovane. Pri apple zlozitejsie
 
Paladin25
2023-06-07 19:31:19
príspevok od: fatality
vyhody/nevyhody jedneho alebo druheho nie su iba o brut vykone jednotlivych komponentov..
kedysi, ked oba systemy fungovali na rovnakej Intel platforme, cena za jednotku vykonu bola pri Apple zhruba dvojnasobna..
kvalita hw bola pri kvalitnych pc zostavach trebars od dell, lenovo, atd +- rovnaka..
ale..vyhodou apple bol kvalitnejsi, stabilnejsi a vyladenejsi macOs, zalozeny na unixovom jadre, a cely vyladeny, uzavrety ekosystem..
dnes, s prichodom M procesorov je rozdiel v cene za vykon mensi..stale je apple
drahsi, ale ponuka vacsiu stabilitu vyladenych komponentov a vyladeneho systemu..
preto ho pouziva vacsina profesionalov a ludi, ktori namiesto riesenia koliznych situacii
komponentov roznych vyrobcov a menej vyladeneho systemu, svoj drahocenny cas
radsej minaju na pracu, aj ked koli tomu musia siahnut hlbsie do penazenky..
Ďakujem som rád že aspoň niekto to vníma podobne.
 
MagickVamp
2023-06-07 19:31:57
príspevok od: Paladin25
Ten článok je veľmi orientačný.

Ja si myslím (ale je to len môj názor) že konkrétne pri týchto 2 zostávach to môže byť 50 - 100 eur ročne. Tá grafika čo si použil má svôj nemalí odber. Sama väčší ako uvádzaných 100W v článku. Samorejme záleží ako PC užívaš, ak si napríklad svadboný fotograf tak 3h denne to určite nebude. Ak budeš neustále rendrovať a využívať grafiku rozdiel v spotrebe tam bude.

V tomto je však nesmierna výhoda v notebookoch kde ak nie si pri nabíjačke ten apple aj pri intenzívnej foto práci vydrží dlhšie.

No nemusi to tak byt ako pises, ze bude taky rozdiel. To ze ma zdroj vykon 1000W a na grafike udavaju potrebny vykon zdroja aspon 450W, to neznamena ze len grafika ti zerie teraz 450W za hodinu...to je len okamzity vykon pri zapnuti PC, ktory by mal PC mat....priemerna spotreba moze byt kludne 100Wh

Ja si nemyslim ze rozdiel bude viac ako 30 Eur za rok

Co sa tyka notebookov, to vobec nie je moja parketa. Ale uz som cital na pc forach ze aj apple notebooky zotreli, ze ta spotreba tiez nie je taky zazrak ako z toho robia. No nezaujimalo ma to vobec, tak som sa v tom nesprtal a ani nemienim.

Vies cely problem aplu, a to co mi na tom vadi je, ze sa strasne mistifikuje, vadi mi ze s clovekom co ma hocico ine ako aple, tak sa da normalne bavit, cez parametre, cez testy, uzna kde su nedostatky....clovek co ma aple neuzna nic...miluju jeho chyby, miluju nedostatky. Tak ako aplewatchky...uz od dvoch apple pozitivnych ludi som pocul ze je to SKVELE ze si musia tie hodinky dobijat kazdy den a ze by nechceli aby sa dobijali raz za 7-8 dni ako tie moje, ci nejake garminy. Ak ocistis aple od zavadzajucich marketingovych kecov a uplne pomentenych fandov..tak zrazu zistis ze mas pred sobou normalny HW, funkcny v tejto dobe, ktory je kus drahsi...thats all
 
Paladin25
2023-06-07 19:56:06
príspevok od: MagickVamp
Dobre, este raz...ja chapem co vravis, ale tie krasne pokrocile algoritmi mozes vyuzit akurat pri beznej nijak extra narocnej praci, kde rozdiel nezbadas ani na mojom pc. Ked sme pri tom, ani ja nemam zostavu co som poslal. Mam procesor 5600x za 150 eur? A pocuj nic mi neseka, vsetko ide eno nuno... Chlieb sa zacne lamat ked ide o narocne ulohy a pri tych najnarocnejsich tazi z toho ten, kto ma vykonnejsi HW, nvidia nespi na vavrinoch a ani win nespi. Apple nie je zazrak, ktory pomocou algoritmou vysachuje ovela vykonnejsi HW. A preto to stale otacam ku grafike, lebo nech je procak ako chce vykonny, tak pri tych najnarocnejsich ulohach, ktore mozu trvat od par desiatok sekund do par hodin, prave ta grafika uraduje a rozhoduje, kto bude moct pracovat rychlejsie a kto pomalsie. A to ze nieco nemusi ist cez grafiku, ci nejde, je minus, velke minus a nie plus. Veci idu cez grafiku preto, lebo je nasobne vykonnejsia ako procak. Lebo procak...no otvorime si adresar s fotkami, otvorime si fotoshop, LR, acdsee, paint...no rozdiel minimalny, nepodstatny, nech mas aj taky pc ako mam ja....ale otvoris dxo, topaz, retouch4me a podobne veci a zrazu jeden caka 30 sekund a dalsi minutu ci dve minuty... a o tom nerozhoduje procak, o tom rozhoduje grafika, zapnes to cez procak a je to uplne na hovno... a kiez by aspon ten M2 bol tak vykonny ze ostatne procaky by dupal do zeme, ale ani to nie je pravda, ak ho porovnas s procakmi kolo 500 eur tak nikde nevybocuje, nic extra nie je..je to taky priemerny procak aj napriek tym instrukciam algoritmom nic extra v benchmarkoch neukazuje.
Veľmi ťažko sa s tebou o tom debatuje. Mám pocit že tvoje vedomosti v oblasti Apple zamrzrli v dobe keď Apple používal Intel.

Ty stále ideš v tom že aj pri Apple to funguje ako WIN. Proces + Grafika. Ideme na ťažké výpočty tak potrebujem super - duper grafiku.

Už som ti tu napísal pojem Neural Engine je to hardverový komponent pre stojové učenie a AI. A aby si ho dobehol vo windows musíš mať výkonnu grafiku, ktoré funguje podobne ale kedže oba systémy fungujú absolútne inak pri benchmarkoch musíš postupovať veľmi veľmi opatrne.

Druhá vec čo Apple pomáha je optimalizácia. Čiže áno hrubý výkon môžeš o pár percent lepší ale vďaka optimalizácii môže behať daná aplikácia na apple rýchlejšie. Toto ti benchmark neukáže kedže ide o konkrétne aplikácie. Ja som narážal práve na fotoaplikácie, ktoré sú aspoň tie najznámejšie výborne optimalizované.

A to sú práve aplikácie DXO, TOPAZ, atd. čo si vymenoval.

Ono krásne rozdieli v tom čo robía tieto veci sú keď porovnáš priamo INTEL a M1,M2 čokoľvek na apple strojoch. Tam je ten rozdiel vo výkone priepastný.

Samozrejme doba pokročila a win sa tiež posúva ako píšeš... stále môže byť cena per eur vo výkone výhodnejšia, ale ja ti tu od začiatku len tvrdím že rozdiel sa zmenšil a na apple by so už nepoužil pojem "predražený" + má apple svoje výhody.

Najlepšie to zhrnul fatality o pár prispevkov vyššie.
 
Paladin25
2023-06-07 19:59:39
príspevok od: MagickVamp
Neviem, ja prave pisem v prvej vete, ze asi nie je plateny.

Co sa tyka ilegality, kazdy podla vysky platu...od istej vysky platu si kupis viac veci zadarmo, lebo ti to nestoji zato to babranie a hladanie...cim si bohatsi, tym viac softu si kupis a menej crakujes. Na druhej strane aj samotny microsoft sa raz vyjadril, ze nebude riesit beznych ludi co maju cracknute verzie...asi nemaju peniaze...naucia sa s tym ale pracovat a to je dvolezite, raz budu mat peniaze a zaplatia si to. Ako student som mal cracknute vsetko, teraz ako pracujuci clovek si win poctivo kupujem. Co sa tyka softow, niektore si uz kupujem a s rastucim platom, si kupujem viac takych co sa mi zapacili, ked som peniaze nemal. Pri win je taketo fungovanie ale ovela dostupnejsie a dost tolerovane. Pri apple zlozitejsie
No napísal si to dosť nezrozumiteľne ... najpv si to uvádzal ako výhodu pre win že je neplatený upgrade... potom niečo o platený pri apple z ios verzie 15 na 16 a potom si napísal že neveš ... tak som bol v pomykove. (by the way ios je pre telefony a tablety na macu beží macOS a ten býval platený niekedy a už dekádu nie je, čo neznamená že v budúcnosti opäť nebude, ale aktuálne nie je)

Čo sa týka ilegality z veľkej časti s tebou súhlasím.
 
fatality
2023-06-07 20:03:18
príspevok od: Paladin25
Ďakujem som rád že aspoň niekto to vníma podobne.
myslim, ze scasti suhlasim s vami obomi ..
nechce sa mi v tom ale vrtat dopodrobna a viest tu linkove vojny
len jeden postreh na zaver, mam kamaratov, aj grafikov aj hudobnikov + sam sa
venujem djingu a sledujem mnohych djov a hudobnych producentov a..
vsetci pracuju na apploch alebo presli na apple..a so vsetkymi s ktorymi som sa bavil, mi povedali, ze to je koli stabilite a spolahlivosti, ze nemusia riesit tolko problemov hw vs hw vs sofwvare..
tym nechcem povedat, ze s pc+win sa neda pracovat, ale ze kolizia nejakej random msi dosky s random asus grafikou a ostatnymi komponentami, kazdy inej znacky je (pochopitelne) pravdepodobnejsia..a profik si taketo riziko nemoze dovolit a nadsenec, co si vazi svoj cas a ma keshe, voli apple casto krat tiez..
 
Paladin25
2023-06-07 20:14:37
príspevok od: MagickVamp
No nemusi to tak byt ako pises, ze bude taky rozdiel. To ze ma zdroj vykon 1000W a na grafike udavaju potrebny vykon zdroja aspon 450W, to neznamena ze len grafika ti zerie teraz 450W za hodinu...to je len okamzity vykon pri zapnuti PC, ktory by mal PC mat....priemerna spotreba moze byt kludne 100Wh

Ja si nemyslim ze rozdiel bude viac ako 30 Eur za rok

Co sa tyka notebookov, to vobec nie je moja parketa. Ale uz som cital na pc forach ze aj apple notebooky zotreli, ze ta spotreba tiez nie je taky zazrak ako z toho robia. No nezaujimalo ma to vobec, tak som sa v tom nesprtal a ani nemienim.

Vies cely problem aplu, a to co mi na tom vadi je, ze sa strasne mistifikuje, vadi mi ze s clovekom co ma hocico ine ako aple, tak sa da normalne bavit, cez parametre, cez testy, uzna kde su nedostatky....clovek co ma aple neuzna nic...miluju jeho chyby, miluju nedostatky. Tak ako aplewatchky...uz od dvoch apple pozitivnych ludi som pocul ze je to SKVELE ze si musia tie hodinky dobijat kazdy den a ze by nechceli aby sa dobijali raz za 7-8 dni ako tie moje, ci nejake garminy. Ak ocistis aple od zavadzajucich marketingovych kecov a uplne pomentenych fandov..tak zrazu zistis ze mas pred sobou normalny HW, funkcny v tejto dobe, ktory je kus drahsi...thats all
Jasné tú spotrebu neriešme viem ako to funguje ale explicitné merania nemám. Môže to byť 10 eur , 30 eur , 50 eur , 150 eur ročne navyše záleži od používania atd....

Rozumiem tvojmu problému s Applom, bol som natom roky rovnako. Apple ma začal zaujímať až s príchodom vlastných procerov, kde nato išli v niekorých veciach inach.

Sám ale nie som ani apple positive ani nevlastním apple výrobky (okrem služobného telefonu ale tam je môj týždenný pracovný čas v ráde minút takže ani tu by som nerobil súdy).

Poznám však kopec fotografov čo apple majú, čítal som kopec diskusii kde sa tieto veci rozoberali a vychádzam z týchto informácii.

Ty mi v tejto debate prídeš zaslepený nenávisťou k apple. Je to apple musí to byť zlé a predražené pôsobíš presne ako tých čo odsudzuješ vo svojom príspevku akurát z opačnej strany barikády.

Ak by si sa ponoril do témy zistil by si že to nie je také čiernobiele a jednoduché ako píšeš.
 
Paladin25
2023-06-07 20:19:47
príspevok od: fatality
myslim, ze scasti suhlasim s vami obomi ..
nechce sa mi v tom ale vrtat dopodrobna a viest tu linkove vojny
len jeden postreh na zaver, mam kamaratov, aj grafikov aj hudobnikov + sam sa
venujem djingu a sledujem mnohych djov a hudobnych producentov a..
vsetci pracuju na apploch alebo presli na apple..a so vsetkymi s ktorymi som sa bavil, mi povedali, ze to je koli stabilite a spolahlivosti, ze nemusia riesit tolko problemov hw vs hw vs sofwvare..
tym nechcem povedat, ze s pc+win sa neda pracovat, ale ze kolizia nejakej random msi dosky s random asus grafikou a ostatnymi komponentami, kazdy inej znacky je (pochopitelne) pravdepodobnejsia..a profik si taketo riziko nemoze dovolit a nadsenec, co si vazi svoj cas a ma keshe, voli apple casto krat tiez..
Jj ja nevravím že so mnou explicitne súhlasíš, len že to vnímame podobne.

Ja ani netvrdím že apple je lacnejší alebo niečo podobné. Len že nato čo ponúka ho aktuálne určite nepovažujem za predražený.

Keďže okrem hrubého výkonu dotoho vstupujú presne tie veci ako píšeš. HW, SW, kompatibiilta, odladenosť a stabilita, spoľahlivosť.
 
MagickVamp
2023-06-07 22:28:52
príspevok od: Paladin25
Veľmi ťažko sa s tebou o tom debatuje. Mám pocit že tvoje vedomosti v oblasti Apple zamrzrli v dobe keď Apple používal Intel.

Ty stále ideš v tom že aj pri Apple to funguje ako WIN. Proces + Grafika. Ideme na ťažké výpočty tak potrebujem super - duper grafiku.

Už som ti tu napísal pojem Neural Engine je to hardverový komponent pre stojové učenie a AI. A aby si ho dobehol vo windows musíš mať výkonnu grafiku, ktoré funguje podobne ale kedže oba systémy fungujú absolútne inak pri benchmarkoch musíš postupovať veľmi veľmi opatrne.

Druhá vec čo Apple pomáha je optimalizácia. Čiže áno hrubý výkon môžeš o pár percent lepší ale vďaka optimalizácii môže behať daná aplikácia na apple rýchlejšie. Toto ti benchmark neukáže kedže ide o konkrétne aplikácie. Ja som narážal práve na fotoaplikácie, ktoré sú aspoň tie najznámejšie výborne optimalizované.

A to sú práve aplikácie DXO, TOPAZ, atd. čo si vymenoval.

Ono krásne rozdieli v tom čo robía tieto veci sú keď porovnáš priamo INTEL a M1,M2 čokoľvek na apple strojoch. Tam je ten rozdiel vo výkone priepastný.

Samozrejme doba pokročila a win sa tiež posúva ako píšeš... stále môže byť cena per eur vo výkone výhodnejšia, ale ja ti tu od začiatku len tvrdím že rozdiel sa zmenšil a na apple by so už nepoužil pojem "predražený" + má apple svoje výhody.

Najlepšie to zhrnul fatality o pár prispevkov vyššie.
Oki...tak inak....

1.- Hw aplu bez jeho operacneho systemu nerozchodim ze? Hw ktore je v pc tiez nerozchodis bez operacneho systemu. Sedi?

2.- ak ich rozchodis, jeden aj druhy vyuziva algoritmy a vymozenosti daneho systemu v kombinacii s hw. Sedi?

3.- benchmarky su benchmarky, lebo navodzuju rozne stavy, s ktorymi pc realne sa musi vysporiadat. Sedi? Daju pc nieco renderovat napriklad. Mac rozpozna ze toto je benchmark a v skutocnosti nechces renderovat a vypne svoje algoritmy? Ci preco je slabsi?

4.- preco je slabsi pri hrach? Pozna ze toto je hra a neunuva sa dat viac fps?

5.- ak sa bavime o realnych programoch ako dxo ci topaz zas bude v pomalsi napriek svojim algoritmom...ja si tiez mozem nastavit nech mi to pocita procak? Budem potom pomalsi ako mac? Mozno....ovela? A mozno rychlejsi. Ale nastavim grafiku a mac ma svoje algorytmi a nebude stihat aj ked to ma neuronovo vymakane.

A k stabilite....vyskladat stabilne win zostavu nie je problem pre niekoho kto sa aspon kus vyzna v technike. Ja zas viem o ludoch co od ios odisli.
 
Paladin25
2023-06-08 06:06:14
príspevok od: MagickVamp
Oki...tak inak....

1.- Hw aplu bez jeho operacneho systemu nerozchodim ze? Hw ktore je v pc tiez nerozchodis bez operacneho systemu. Sedi?

2.- ak ich rozchodis, jeden aj druhy vyuziva algoritmy a vymozenosti daneho systemu v kombinacii s hw. Sedi?

3.- benchmarky su benchmarky, lebo navodzuju rozne stavy, s ktorymi pc realne sa musi vysporiadat. Sedi? Daju pc nieco renderovat napriklad. Mac rozpozna ze toto je benchmark a v skutocnosti nechces renderovat a vypne svoje algoritmy? Ci preco je slabsi?

4.- preco je slabsi pri hrach? Pozna ze toto je hra a neunuva sa dat viac fps?

5.- ak sa bavime o realnych programoch ako dxo ci topaz zas bude v pomalsi napriek svojim algoritmom...ja si tiez mozem nastavit nech mi to pocita procak? Budem potom pomalsi ako mac? Mozno....ovela? A mozno rychlejsi. Ale nastavim grafiku a mac ma svoje algorytmi a nebude stihat aj ked to ma neuronovo vymakane.

A k stabilite....vyskladat stabilne win zostavu nie je problem pre niekoho kto sa aspon kus vyzna v technike. Ja zas viem o ludoch co od ios odisli.
1. ANO
2. ANO
3. Ako si aj postol Apple vo väčšine bernchmarkov nešlo. V tých čo islo neboli rozdieli markantné. Benchmark preferujem pri porovnaní súčiastok (napr. procesorov) na rovnakom systéme. Naprieč systémami je to ehm indikačné.
4. Nie je optimalizovaný na hry, hrubý výkon nemá tak silný. Nikdy som netvrdil že Apple systém je vhodný na hry v tomto má jednoznačne navrch WIN.
5. Toto by sme potrebovali porovnať. Toto je to o čom sa celý čas točíme. Nejde o to aby si si nastavil len procák na WIN. Samozrejme aj procák aj grafiku a porovnal to s časom u Apple. Ty tvrdíš že rozdiel bude oveľa. Ja si myslím že nie.
6. Ano pre teba to problém nie je, ale ver tomu že pre 80% ľudí okolo teba to už také jednoduché nebude. K stabilite súhlasím s fatality Apple systém je stabilnejší. To ale neznamená že WIN je nestabilný.

 
MagickVamp
2023-06-08 09:00:57
príspevok od: Paladin25
1. ANO
2. ANO
3. Ako si aj postol Apple vo väčšine bernchmarkov nešlo. V tých čo islo neboli rozdieli markantné. Benchmark preferujem pri porovnaní súčiastok (napr. procesorov) na rovnakom systéme. Naprieč systémami je to ehm indikačné.
4. Nie je optimalizovaný na hry, hrubý výkon nemá tak silný. Nikdy som netvrdil že Apple systém je vhodný na hry v tomto má jednoznačne navrch WIN.
5. Toto by sme potrebovali porovnať. Toto je to o čom sa celý čas točíme. Nejde o to aby si si nastavil len procák na WIN. Samozrejme aj procák aj grafiku a porovnal to s časom u Apple. Ty tvrdíš že rozdiel bude oveľa. Ja si myslím že nie.
6. Ano pre teba to problém nie je, ale ver tomu že pre 80% ľudí okolo teba to už také jednoduché nebude. K stabilite súhlasím s fatality Apple systém je stabilnejší. To ale neznamená že WIN je nestabilný.

Ok tak podme k 3ke.

Cinebench R23 - Asi nejlepší současný test/benchmark procesorů, který je navíc realistickým a praktickým testem. Uzasny M2 procesor s uzasnymi instrukciami dosiahol uzasne skore 14 750 bodov a i9 12900K so zlymi instrukciami dosiahol 25 987 bodov, ten intelacky CPU stoji len 430Eur... (ja som do zostavy dal procak este o 200 vyssi..zbytocne)

Rise of tombrider - ok nebavme sa o hrach, samozrejme to nie je pre imac a nestiha pusa...a potom dalsi zatazovy test, ktory ale simuluje hry, takze samozrejme ze imac dajak zaostava.

blender classroom - a tu je to zaujimave, ide o renderovanie, ale vie to pretestovat cez CPU a potom aj cez grafiku. Takze ak vynechame grafiku, tak imac so svojimi skvelymi instrukciami nam porenderoval za 342 sekund a a ten lacny intel procak za 308 sekund... Ale ktory pako by pouzival na to procak ze? Takze to prepneme na GPU...a hla skvely M2 max to zvladne za 49 sekund, takze mi nerozpravaj ze nie je to o grafike, ak potrebujes vykon, je to takmer vzdy o grafike! Akurat ze PC zostava to zvladla za 10 sekund...hmmm

A potom zapol este nejaky normalny renderovaci program a dal to tam renderovat, bolo to 19 sekund vs 12 sekund v prospech win PC...

Podme k bodu 4.
jasnem, hry nie, hruby vykon nie, render nie...podme si na tom chatovat....

Podme k bodu 5.
Rozdieli budu samozrejme podobne v prospech win pc ako si videl aj v realnom teste a cim viac dany soft sa oprel do grafiky, tym vacsi rozdiel v neprospech imac bude...nie zazrak sa konat nebude, proste oba systemi maju svoje instrukcie,tie z apla su opradene bajkami samozrejme a vysledok?

Podme k bodu 6.
Ano, je to tak. Zial, ludia dnes nemaju vzdelanie v tomto smere, respektive nie su ochotni sadnut a pokukat testy, fora atd...Tak si kupia za drahsie peniaze nieco so slabsim vykonom, lebo to riesi ich neochotu v tomto smere. Dalej, v mojom okoli ma X ludi iphone, lebo je to image, samozrejme chcu byt znackovy a mat vsetko potom aple. A k tej stabilite, pozri aple fora jak tam niektori nadavaju na stabilitu aplu. Sam som sa bavil aj ked isty spevak potreboval robit s hudbov a mrzlo mu to..a nadaval, ktory pako mu ten aple poradil, ze on sa dal ukecat. Problem komunity aple je ze, kym pre mna je aj telefon len telefon, pre nich to je dieta, a aj ked X ma problem, vyjadri to casto prave len anonymne na fore. V zivote nebudem od svojho brata pocut ze aple ma nejaky problem. Ked som mu povedal o kamoskach ze im mrzne iphone, tak ze klamu, neveri im. Ked jemu sekal predomnou, povedal zo smiechom, ze ma asi update zo samsungu omylom. Takze stabilita aplu, to je nieco co je tiez opradene mytmi a legendami. Navyse ked daju do toho tazke prachy, casto odhovarani inymi ludmi, no nepriznaju to racej ani. Na druhej strane, ked si kupia daco za 5000 eur, ono to zle nebude....bude to len predrazene....

A este posledna vec...hruby vykon, ako to ty nazyvas a vravis ze ten aple nema taky, tak co je ten jemny vykon? Fakt o com sa bavime? Mne nic neseka na procaku za 150 eur...az kym nepride na hruby vykon...vtedy sa objavuju hodinky a musim cakat... Kupit zostavu ako si napisal a utesovat sa tym, ze ked netreba hruby vykon je skvela...no pecka..to si fakt kup daco do 1000 eur... Ta zostava co si dal je robena na hruby vykon, uvedomujes si to? A ty povies, ze ona nie je na hruby vykon...pecka stroj za 2500 a nie je na hruby vykon...vravim, tak si na tom chatujme a prezerajme foto v LR...
 
Paladin25
2023-06-08 20:05:34
príspevok od: MagickVamp
Ok tak podme k 3ke.

Cinebench R23 - Asi nejlepší současný test/benchmark procesorů, který je navíc realistickým a praktickým testem. Uzasny M2 procesor s uzasnymi instrukciami dosiahol uzasne skore 14 750 bodov a i9 12900K so zlymi instrukciami dosiahol 25 987 bodov, ten intelacky CPU stoji len 430Eur... (ja som do zostavy dal procak este o 200 vyssi..zbytocne)

Rise of tombrider - ok nebavme sa o hrach, samozrejme to nie je pre imac a nestiha pusa...a potom dalsi zatazovy test, ktory ale simuluje hry, takze samozrejme ze imac dajak zaostava.

blender classroom - a tu je to zaujimave, ide o renderovanie, ale vie to pretestovat cez CPU a potom aj cez grafiku. Takze ak vynechame grafiku, tak imac so svojimi skvelymi instrukciami nam porenderoval za 342 sekund a a ten lacny intel procak za 308 sekund... Ale ktory pako by pouzival na to procak ze? Takze to prepneme na GPU...a hla skvely M2 max to zvladne za 49 sekund, takze mi nerozpravaj ze nie je to o grafike, ak potrebujes vykon, je to takmer vzdy o grafike! Akurat ze PC zostava to zvladla za 10 sekund...hmmm

A potom zapol este nejaky normalny renderovaci program a dal to tam renderovat, bolo to 19 sekund vs 12 sekund v prospech win PC...

Podme k bodu 4.
jasnem, hry nie, hruby vykon nie, render nie...podme si na tom chatovat....

Podme k bodu 5.
Rozdieli budu samozrejme podobne v prospech win pc ako si videl aj v realnom teste a cim viac dany soft sa oprel do grafiky, tym vacsi rozdiel v neprospech imac bude...nie zazrak sa konat nebude, proste oba systemi maju svoje instrukcie,tie z apla su opradene bajkami samozrejme a vysledok?

Podme k bodu 6.
Ano, je to tak. Zial, ludia dnes nemaju vzdelanie v tomto smere, respektive nie su ochotni sadnut a pokukat testy, fora atd...Tak si kupia za drahsie peniaze nieco so slabsim vykonom, lebo to riesi ich neochotu v tomto smere. Dalej, v mojom okoli ma X ludi iphone, lebo je to image, samozrejme chcu byt znackovy a mat vsetko potom aple. A k tej stabilite, pozri aple fora jak tam niektori nadavaju na stabilitu aplu. Sam som sa bavil aj ked isty spevak potreboval robit s hudbov a mrzlo mu to..a nadaval, ktory pako mu ten aple poradil, ze on sa dal ukecat. Problem komunity aple je ze, kym pre mna je aj telefon len telefon, pre nich to je dieta, a aj ked X ma problem, vyjadri to casto prave len anonymne na fore. V zivote nebudem od svojho brata pocut ze aple ma nejaky problem. Ked som mu povedal o kamoskach ze im mrzne iphone, tak ze klamu, neveri im. Ked jemu sekal predomnou, povedal zo smiechom, ze ma asi update zo samsungu omylom. Takze stabilita aplu, to je nieco co je tiez opradene mytmi a legendami. Navyse ked daju do toho tazke prachy, casto odhovarani inymi ludmi, no nepriznaju to racej ani. Na druhej strane, ked si kupia daco za 5000 eur, ono to zle nebude....bude to len predrazene....

A este posledna vec...hruby vykon, ako to ty nazyvas a vravis ze ten aple nema taky, tak co je ten jemny vykon? Fakt o com sa bavime? Mne nic neseka na procaku za 150 eur...az kym nepride na hruby vykon...vtedy sa objavuju hodinky a musim cakat... Kupit zostavu ako si napisal a utesovat sa tym, ze ked netreba hruby vykon je skvela...no pecka..to si fakt kup daco do 1000 eur... Ta zostava co si dal je robena na hruby vykon, uvedomujes si to? A ty povies, ze ona nie je na hruby vykon...pecka stroj za 2500 a nie je na hruby vykon...vravim, tak si na tom chatujme a prezerajme foto v LR...
Je mi ľúto tých všetkých profesionálov čo sa do toho nerozumujú (hoc ty nevieš o tom že v M1 je grafika, hoc ty nevieš ani ako sa volá operačný systém na Apple)

Všetci tí ľudia nemajú vzdelanie v tomto smere máš ho len TY a máš jednoznačnú pravdu. Sorry ale tak pôsobí tvoj príspevoch. Že len ty poznáš absolútnu pravdu.

Naozaj žiaľ pôsobíš ako apple fanatik (ktorých nemám rád) len z druhej strany tábora.

To čo sa ti snažím celý čas povedať a čo tvrdahlavo nechceš prijať je že áno WIN môže mať väčší hrubý výkon (benchmarky atd ti ukážu obrovský náskok tej nvidia 4800 oproti napríklad M2 max) ale keď prejdeme do reálneho života tak nastupujú aj veci ako napr. optimalizácia, ktorá môže mať väčši vplyv ako by si si myslel.

Tu som našiel porovnanie pre AI lightroom denoise.

https://www.lightroomqueen.com/community/threads/my-recent-gpu-experience-gigabyte-nvidia-rtx-4070-ti-12gb.47572/page-2#post-1315545

Ako si môžeš pozriť tak to vyzerá že je M2 max na úrovni RTX 4070 TI. Reálny test v reálnej aplikácii ktorú ktorá sa týka fotofóra.

A teraz príde zaujímavý moment ktorý otrasie tvojim svetom v tej hre čo si spomýnal nemá M2 max výkon a úrovni RTX 4070 TI. Ako je to preboha možné?

Týmto nechcem povedať že by si mal predať WIN a kupiť APPLE. Len to čo nechceš akceptovať a to je to že aj Apple má čo ponúknuť.


 
MagickVamp
2023-06-09 00:09:33
príspevok od: Paladin25
Je mi ľúto tých všetkých profesionálov čo sa do toho nerozumujú (hoc ty nevieš o tom že v M1 je grafika, hoc ty nevieš ani ako sa volá operačný systém na Apple)

Všetci tí ľudia nemajú vzdelanie v tomto smere máš ho len TY a máš jednoznačnú pravdu. Sorry ale tak pôsobí tvoj príspevoch. Že len ty poznáš absolútnu pravdu.

Naozaj žiaľ pôsobíš ako apple fanatik (ktorých nemám rád) len z druhej strany tábora.

To čo sa ti snažím celý čas povedať a čo tvrdahlavo nechceš prijať je že áno WIN môže mať väčší hrubý výkon (benchmarky atd ti ukážu obrovský náskok tej nvidia 4800 oproti napríklad M2 max) ale keď prejdeme do reálneho života tak nastupujú aj veci ako napr. optimalizácia, ktorá môže mať väčši vplyv ako by si si myslel.

Tu som našiel porovnanie pre AI lightroom denoise.

https://www.lightroomqueen.com/community/threads/my-recent-gpu-experience-gigabyte-nvidia-rtx-4070-ti-12gb.47572/page-2#post-1315545

Ako si môžeš pozriť tak to vyzerá že je M2 max na úrovni RTX 4070 TI. Reálny test v reálnej aplikácii ktorú ktorá sa týka fotofóra.

A teraz príde zaujímavý moment ktorý otrasie tvojim svetom v tej hre čo si spomýnal nemá M2 max výkon a úrovni RTX 4070 TI. Ako je to preboha možné?

Týmto nechcem povedať že by si mal predať WIN a kupiť APPLE. Len to čo nechceš akceptovať a to je to že aj Apple má čo ponúknuť.


Sory na to prve co pises je odveci, lebo ako sa vola operacny system som vzdy vedel, ak si si vsimol tak obcas napisem aj ze win nespi, myslim tym zas samozrejme microsoft. Moje pisanie je obcas velmi hekticke ked som v praci, lebo nemam moc casu a beriem to tak ze sa chapeme. A ze v m1 a m2 je gpu som nevedel, ale ked si zacal rozvyjat debatu na obhajobu aplu tak som si to pozrel, pozrel par testov. Napisal si nech dam zostavu co bude lacnejsia a rovnako vykonna, dal som zostavu co je lacnejsia a razantne vykonnejsia.

Test co si poslal je nejaky LR test, kde sa neprejavil rozdiel medzi 4070 a 4070ti, ergo nie je to len o gpu tento test, kedze 4070ti je v kombinacii s procakom par generacii starom. Ale budiz keby som robil zostavu s doskou a procakom tak starym a touto grafikou, dostaneme sa na razantne nizsiu cenu pc s win, pri rovnakom vykone, co si chcel vlastne.

To s tou hrou, posli mi prosim printscreen, lebo ja vidim nieco ine a rad ti ho zajtra poslem.

A ci vseci ti ludia nemaju vzdelanie a vseci ti co robia na win nemaju vzdelanie? To nie je o vzdelani, skor o tom ze dakto si nezostavi masinu za 3000, ale za 6000 lebo ma prachy, je zvyknuty na aplle, neveri win, lebo mal napicu zostavu? X ludi poznam co maju shitne zostavy, sitne telefony a do aplu zrazu buchnu neporovnatelne vacsie prachy a povedia ze to je lepsie...njn...kup si samsung a34 a iphone 14 a kto by sa divil ze to bude lepsie? To iste plati o pc zostavach.

Ja nevravim ze aplle nema co ponuknut. Len ze je nezmyselne drahy.
 
MagickVamp
2023-06-09 00:13:10
* vo vacsine pripadov nezmyselne drahy, aby si ma nechytal za slova. A tuto debatu som inak ja nezacal, a ani ty...a nakoniec sa tu natahujeme len my dvaja.
 
Paladin25
2023-06-09 07:17:48
príspevok od: MagickVamp
* vo vacsine pripadov nezmyselne drahy, aby si ma nechytal za slova. A tuto debatu som inak ja nezacal, a ani ty...a nakoniec sa tu natahujeme len my dvaja.
Ale v pohode debatujeme neberiem to v zlom.

Ako napísal Fatality v niečom máš pravdu ty, v niečom ja

Tým testom som chcel ukázať ako to funguje v praxi. Lebo si neustále hovoril že grafika, grafika, grafika. Len som chcel ukázať že áno grafika v M2 max je papierovo slabšia a v hrách nemá výkon ako tá Nvidia 4070 TI. Ale vďaka optimalizácii grafických programov dokáže držať krok. A to je to čo teba ako užívateľa zaujíma.

Aký je "zážitok" z používania daného programu.

Takže ak nájdeš ďaľšie reálne porovnania v programoch ako sú LR, PS, TOPAZ a podobne, to je pre mňa relevantné.

Ja súhlasím že apple je drahší ale je to celý ekosystém, ktorý má svoje pre a proti.

Ja som sa zapojil lebo mi nedali tvoje až arogantné a nenávistné výroky.

Napr. Pri jablcku netreba vediet o komponentoch a registroch nic...len si zaplatit dva krat tolko aby to slapalo jak ma. Za mna su to vyhodene peniaze.

Potom keď sme to porovnávali tak pri desktope si sa dostal na úsporu cca 20 - možno 30 %.

Pri miniPC a laptopoch si to uťal hneď.

Ja súhlasím že Apple je drahšie ale nie je to len hardware ale aj systém a prepojenie s ostatnými vecami, ktoré skrátka fungujú. Pri WIN nie vždy všetko funguje na prvú. To že ty alebo aj ja vieme tieto problémy vo win riešiť a sem tam si pomôcť warezovým softvérom (i keď ten funguje aj na apple) je pre nás dobré ale určite tak nefunguje väčšina užívateľov a ani väčšina fotografov.

Pôvodný príspevok bol rozdiel medzi Android a IOS. Kde s tebou súhlasím že ak si kupiš porovnateľne drahý telefon máš porovnateľný užívateľský zážitok.

Prepojenie Android a WIN avšak nie je také pohodlné a bezproblémove ako to je v ekosystéme Apple.
 
MagickVamp
2023-06-09 07:46:22
príspevok od: Paladin25
Ale v pohode debatujeme neberiem to v zlom.

Ako napísal Fatality v niečom máš pravdu ty, v niečom ja

Tým testom som chcel ukázať ako to funguje v praxi. Lebo si neustále hovoril že grafika, grafika, grafika. Len som chcel ukázať že áno grafika v M2 max je papierovo slabšia a v hrách nemá výkon ako tá Nvidia 4070 TI. Ale vďaka optimalizácii grafických programov dokáže držať krok. A to je to čo teba ako užívateľa zaujíma.

Aký je "zážitok" z používania daného programu.

Takže ak nájdeš ďaľšie reálne porovnania v programoch ako sú LR, PS, TOPAZ a podobne, to je pre mňa relevantné.

Ja súhlasím že apple je drahší ale je to celý ekosystém, ktorý má svoje pre a proti.

Ja som sa zapojil lebo mi nedali tvoje až arogantné a nenávistné výroky.

Napr. Pri jablcku netreba vediet o komponentoch a registroch nic...len si zaplatit dva krat tolko aby to slapalo jak ma. Za mna su to vyhodene peniaze.

Potom keď sme to porovnávali tak pri desktope si sa dostal na úsporu cca 20 - možno 30 %.

Pri miniPC a laptopoch si to uťal hneď.

Ja súhlasím že Apple je drahšie ale nie je to len hardware ale aj systém a prepojenie s ostatnými vecami, ktoré skrátka fungujú. Pri WIN nie vždy všetko funguje na prvú. To že ty alebo aj ja vieme tieto problémy vo win riešiť a sem tam si pomôcť warezovým softvérom (i keď ten funguje aj na apple) je pre nás dobré ale určite tak nefunguje väčšina užívateľov a ani väčšina fotografov.

Pôvodný príspevok bol rozdiel medzi Android a IOS. Kde s tebou súhlasím že ak si kupiš porovnateľne drahý telefon máš porovnateľný užívateľský zážitok.

Prepojenie Android a WIN avšak nie je také pohodlné a bezproblémove ako to je v ekosystéme Apple.
Oki, nejdem uz rozoberat ostatne veci, lebo ja s tym v principe suhlasim. Ale este k tomuto:

"Tým testom som chcel ukázať ako to funguje v praxi. Lebo si neustále hovoril že grafika, grafika, grafika. Len som chcel ukázať že áno grafika v M2 max je papierovo slabšia a v hrách nemá výkon ako tá Nvidia 4070 TI. Ale vďaka optimalizácii grafických programov dokáže držať krok. A to je to čo teba ako užívateľa zaujíma."

Ten test co si poslal, dokazal ale v principe to co som vravel ja. : Ak si ho vsimnes, je tam kombinacia 5900X + RTX 4700 ..a ma podobny vysledok v realnom testo ako ten M2max...takze netreba ani titanum... vies co to znamena? Ze je pravda co som pisal ja, v cene zostavy za PC 2230 eur ako som uviedol mas predimenzovane lepsi stroj. V cene za pc ako staci podla tvojho realneho testu mas vykonovo porovnatelny stroj s tym macom v cene 2519 eur..ale cena za pc ak tie komponenty pomenim na take co staci je o 500 eur nizsia.

Cize vidis, dakujem za link, spolu sme nasli tu vykonovo porovnatelnu zostavu. (ja som nasiel len predimenzovanu, aby to bola tutovka). A potom vdaka info co sme nasli je to 1757eur vs 2519 eur v prospech win PC. Je to viac ako 40 percentny rozdiel v cene, podla toho realneho testu ako ty vravis. Vidis zbytocne sa dotahovat, staci najist nieco konkretnejsie a spolu sa dopracujeme k vysledku.

Ale ty sam pises ze ze apple je drahsi. Je 40 percent vela za ten isty vykon v realnom svete? Pre mna ano, ale chapem ze niekomu to zato aby bol sucastou toho aplle "eko"systemu stoji. Chapem ze sila aplle nie je v tom, ze pouzivas jednu vec od nich, ale v tom jak to cele spolu funguje. Toto viem, nepoznam vacsieho fandu na aplle ako je moj brat, davno vydiskutovane. Ale ak sa zamerias na konkretnu vec, vzhladom na to co ponuka je vzdy strasne predrazena.
 
gytheio
2023-06-09 08:05:07
príspevok od: MagickVamp
* vo vacsine pripadov nezmyselne drahy, aby si ma nechytal za slova. A tuto debatu som inak ja nezacal, a ani ty...a nakoniec sa tu natahujeme len my dvaja.
pouzivas pocitac iba na FB, preco by sa s tebou mal bavit niekto iny ked nevies o com je rec
 
Paladin25
2023-06-09 08:24:36
príspevok od: MagickVamp
Oki, nejdem uz rozoberat ostatne veci, lebo ja s tym v principe suhlasim. Ale este k tomuto:

"Tým testom som chcel ukázať ako to funguje v praxi. Lebo si neustále hovoril že grafika, grafika, grafika. Len som chcel ukázať že áno grafika v M2 max je papierovo slabšia a v hrách nemá výkon ako tá Nvidia 4070 TI. Ale vďaka optimalizácii grafických programov dokáže držať krok. A to je to čo teba ako užívateľa zaujíma."

Ten test co si poslal, dokazal ale v principe to co som vravel ja. : Ak si ho vsimnes, je tam kombinacia 5900X + RTX 4700 ..a ma podobny vysledok v realnom testo ako ten M2max...takze netreba ani titanum... vies co to znamena? Ze je pravda co som pisal ja, v cene zostavy za PC 2230 eur ako som uviedol mas predimenzovane lepsi stroj. V cene za pc ako staci podla tvojho realneho testu mas vykonovo porovnatelny stroj s tym macom v cene 2519 eur..ale cena za pc ak tie komponenty pomenim na take co staci je o 500 eur nizsia.

Cize vidis, dakujem za link, spolu sme nasli tu vykonovo porovnatelnu zostavu. (ja som nasiel len predimenzovanu, aby to bola tutovka). A potom vdaka info co sme nasli je to 1757eur vs 2519 eur v prospech win PC. Je to viac ako 40 percentny rozdiel v cene, podla toho realneho testu ako ty vravis. Vidis zbytocne sa dotahovat, staci najist nieco konkretnejsie a spolu sa dopracujeme k vysledku.

Ale ty sam pises ze ze apple je drahsi. Je 40 percent vela za ten isty vykon v realnom svete? Pre mna ano, ale chapem ze niekomu to zato aby bol sucastou toho aplle "eko"systemu stoji. Chapem ze sila aplle nie je v tom, ze pouzivas jednu vec od nich, ale v tom jak to cele spolu funguje. Toto viem, nepoznam vacsieho fandu na aplle ako je moj brat, davno vydiskutovane. Ale ak sa zamerias na konkretnu vec, vzhladom na to co ponuka je vzdy strasne predrazena.
Nie je to úplne tak ako píšeš ale nemá zmysel to už dalej riešiť.

Ten test hovoril hlavne o využítí grafickej karty je mi jasné že tam vždy musí byť aj procesor ale zrovna táto operácia (AI lightroom odšum) ako si tu viac X písal a ako je vidieť aj v tom teste záleži od Grafiky.

Je otázne či by iný procesor zníčil čas operácie. Myslím si že skôr nie. Lebo aj v tom teste vidíš že aj pri staršom procesore použítom s 4700 je čas podobný.

Takže nie na základe tohto testu nemôžeme uvažovať že 5900x je na úrovni M2 max. Nevravím že nie je, len že tento test to nedokazuje.

Ako som ale písal ja súhlasím že Apple môže byť drahší o tých cca 30 % oproti tomu ak si PC skladáš sám, ak si softvér neberieš úplne oficiálne atd. Ale takto dosiahneš úsporu aj proti už montovaným PC WIN zostavám.

Ale určite ten cenový nárast nie je 2x toľko ako si písal v pôvodnom príspevku.
 
MagickVamp
2023-06-09 08:54:09
príspevok od: Paladin25
Nie je to úplne tak ako píšeš ale nemá zmysel to už dalej riešiť.

Ten test hovoril hlavne o využítí grafickej karty je mi jasné že tam vždy musí byť aj procesor ale zrovna táto operácia (AI lightroom odšum) ako si tu viac X písal a ako je vidieť aj v tom teste záleži od Grafiky.

Je otázne či by iný procesor zníčil čas operácie. Myslím si že skôr nie. Lebo aj v tom teste vidíš že aj pri staršom procesore použítom s 4700 je čas podobný.

Takže nie na základe tohto testu nemôžeme uvažovať že 5900x je na úrovni M2 max. Nevravím že nie je, len že tento test to nedokazuje.

Ako som ale písal ja súhlasím že Apple môže byť drahší o tých cca 30 % oproti tomu ak si PC skladáš sám, ak si softvér neberieš úplne oficiálne atd. Ale takto dosiahneš úsporu aj proti už montovaným PC WIN zostavám.

Ale určite ten cenový nárast nie je 2x toľko ako si písal v pôvodnom príspevku.
Tie noznice sa roztahuju cim o drahsiu zostavu ide. Mmntalne sme si ukazali ze pri zostave za 2500 ide o 40%....oki...aby bola istota aj v inych veciach, tak 30%, nech je po tvojom. ak sa budeme bavit o zostava za 6000, tak podla mna to bude cca o 100% takze dva krat tolko... ideme nato, dalsie kolo? 😁 brat ma aplle vsetko, je to milovnik apllu, prechadzame si to spolu kazdy rok, prejdem aj stebou. 😉
 
Paladin25
2023-06-09 09:04:39
príspevok od: MagickVamp
Tie noznice sa roztahuju cim o drahsiu zostavu ide. Mmntalne sme si ukazali ze pri zostave za 2500 ide o 40%....oki...aby bola istota aj v inych veciach, tak 30%, nech je po tvojom. ak sa budeme bavit o zostava za 6000, tak podla mna to bude cca o 100% takze dva krat tolko... ideme nato, dalsie kolo? 😁 brat ma aplle vsetko, je to milovnik apllu, prechadzame si to spolu kazdy rok, prejdem aj stebou. 😉
Nemám s tým problém len by som privítal presne tento typ testov a porovnaní. Fotoaplikácie a práca s nimi nech sme v téme

Prečítaj si napríklad toto:

https://www.fredmiranda.com/forum/topic/1796142

PC 2 x drahšie ako Apple bolo pomalšie a to hovoríme 6k vs 12K zostavách.

V niektorých operáciách (export) bolo Apple 2 x tak rýchle.
 
Paladin25
2023-06-09 09:06:57
A fascinujúce je že Apple tieto procesory navrhoval primárne do notebookov. To pri WIN nemáš tam ten výkon v laptopoch ide dole.
 
MagickVamp
2023-06-09 09:45:16
príspevok od: Paladin25
Nemám s tým problém len by som privítal presne tento typ testov a porovnaní. Fotoaplikácie a práca s nimi nech sme v téme

Prečítaj si napríklad toto:

https://www.fredmiranda.com/forum/topic/1796142

PC 2 x drahšie ako Apple bolo pomalšie a to hovoríme 6k vs 12K zostavách.

V niektorých operáciách (export) bolo Apple 2 x tak rýchle.
Oki, tak uz sme pri m2 ultra. To su uz najdrahsie zostavy. V mojej zostave cele co by som spravil je, ze by som tam dal rtx 4090. A myslim zeby som bol zas dalej.

https://m.youtube.com/watch?v=vEkjupEC6gw

Velmi dobre video, odporucam mrknut na neho. V kazdom pripade m2 ultra musim zas preluskat.
 
Paladin25
2023-06-09 10:00:55
príspevok od: MagickVamp
Oki, tak uz sme pri m2 ultra. To su uz najdrahsie zostavy. V mojej zostave cele co by som spravil je, ze by som tam dal rtx 4090. A myslim zeby som bol zas dalej.

https://m.youtube.com/watch?v=vEkjupEC6gw

Velmi dobre video, odporucam mrknut na neho. V kazdom pripade m2 ultra musim zas preluskat.
Nie nie sme pri M2 ultra.

Nečítaš s porozumením.

Keď pozrieť ten 3tí test TOPAZ DENOISE

Export z LR

Tak M2 max má čas 1:10s a 64 vláknové AMD s 4080tkou má čas 1:23s

A toto je presne to čo ti ja tvrdím a čo tvrdohlavo odmietaš. Sú to dva rozdielne systémy ty si ich stále porovnávaš 1:1, Ghz : Ghz a tak ... ale tá problematika je komplikovanejšia a tie veci nefungujú rovnako.

+ ty to volám "Apple magic" ja tomu hovorím optimalizácia, ktorá ti napríklad pri tom Topaze ukazuje že M2 max v tejto operácii je rýchlejšia ako Nvidia 4800. Čím nehovorím že grafika je výkonnejšia ale celý systém lepšie optimalizovaný. A zostava za 2500 eur o ktorej sme sa rozprávali porazila v tejto konkrétnej činnosti win zostavu za 12 000 eur. Napriek tomu ja netvrdím že Windows je predražený. Lebo viem že tá WIN zostava zasa dominuje v inej činnosti.

Je to veľmi komplexné.

 
Paladin25
2023-06-09 10:06:53
príspevok od: MagickVamp
Oki, tak uz sme pri m2 ultra. To su uz najdrahsie zostavy. V mojej zostave cele co by som spravil je, ze by som tam dal rtx 4090. A myslim zeby som bol zas dalej.

https://m.youtube.com/watch?v=vEkjupEC6gw

Velmi dobre video, odporucam mrknut na neho. V kazdom pripade m2 ultra musim zas preluskat.
Ešte k videu áno krásne video a dávam ti 100% za pravdu ak si raz kupim PC na púšťanie benchmarkov jednoznačne siahnem po WIN

Myslel som že túto debatu už máme za sebou. Ak nedokážeš pochopiť že syntetický benchmark pri porovnaný 2 rozdielnych systémov je veľmi nepresný a skreluje ukončíme debatu prosím.

Lebo áno v benchmarku je 3090 o 400 % výkonnejšia. Potom si pustíš TOPAZ odšum aaaa ? Môžeš sa z toho benchmarku tešiť ešte minúty potom ako Apple skončilo svoju prácu a hovoriť si jéééj mám to vykonejšie... síce to operáciu robí dlhšie ... ale mám ho väčšieho (prepáč to už bolo s nadsázkou, nie myslené osobne na teba)
 
MagickVamp
2023-06-09 10:13:43
príspevok od: gytheio
pouzivas pocitac iba na FB, preco by sa s tebou mal bavit niekto iny ked nevies o com je rec
Pocuj, pytal som ta aby si na mna nereagoval. Povedal si ze to budes respektovat. Demencia? Keby na ephoto bola funkcia blok uz davno si bloknuty, jediny tvoj prispevok mi este nikdy nic nedal. Je to dookola to iste, s kazdym sa hadas, nakoniec si za vola a potom to ani nepochopis a tvaris sa ze si vyhral. Vzdy sa divym vsetkym ze na teba reaguju a teraz to robim sam, aj ked sa fakt snazim nereagovat. Mas prilis nizke IQ kamarat, aby si tu mohol viest nejaku zmysluplnu debatu. Ser nato. Kde je ta funkcia blok? V tomto ma fascinuje ephoto, poziadat o priatelstvo tam je ale blok nikde.
 
Paladin25
2023-06-09 10:14:18
Inak hneď ďalšie video čo mi vyskočilo po tom tvojom bolo toto:

https://www.youtube.com/watch?v=PWre3BLfX2Q

Odporúčam, hádam ti to pomôže.
 
MagickVamp
2023-06-09 10:32:55
príspevok od: Paladin25
Nie nie sme pri M2 ultra.

Nečítaš s porozumením.

Keď pozrieť ten 3tí test TOPAZ DENOISE

Export z LR

Tak M2 max má čas 1:10s a 64 vláknové AMD s 4080tkou má čas 1:23s

A toto je presne to čo ti ja tvrdím a čo tvrdohlavo odmietaš. Sú to dva rozdielne systémy ty si ich stále porovnávaš 1:1, Ghz : Ghz a tak ... ale tá problematika je komplikovanejšia a tie veci nefungujú rovnako.

+ ty to volám "Apple magic" ja tomu hovorím optimalizácia, ktorá ti napríklad pri tom Topaze ukazuje že M2 max v tejto operácii je rýchlejšia ako Nvidia 4800. Čím nehovorím že grafika je výkonnejšia ale celý systém lepšie optimalizovaný. A zostava za 2500 eur o ktorej sme sa rozprávali porazila v tejto konkrétnej činnosti win zostavu za 12 000 eur. Napriek tomu ja netvrdím že Windows je predražený. Lebo viem že tá WIN zostava zasa dominuje v inej činnosti.

Je to veľmi komplexné.

Pockaj pozeral som si to co je v prilohe, zrak mi padol hned na ultru, Teraz citam znova co pises, takze M2max studio ma 13 minut 54 sekund oproti 4080, ktora ma 13 minut. 4080 je drahsia o 500 eur od 4070ti a vykonnejsie asi o 20 percent. M2 Max studio pozeram ze stoji cca od 2000 eur a je to horuca novinka, na alze ani nemaju zatial. Toto uznavam ze na upravu fotiek uz stoji za zvazenie, cena prekvapivo dobra. Ok, na tuto novinku zatial nemam odpoved. Neviem ako univerzalne bude dobry ten stroj, ale na nase zameranie aspon z tohoto testu vychadza velmi dobre.
 
Paladin25
2023-06-09 11:07:07
príspevok od: MagickVamp
Pockaj pozeral som si to co je v prilohe, zrak mi padol hned na ultru, Teraz citam znova co pises, takze M2max studio ma 13 minut 54 sekund oproti 4080, ktora ma 13 minut. 4080 je drahsia o 500 eur od 4070ti a vykonnejsie asi o 20 percent. M2 Max studio pozeram ze stoji cca od 2000 eur a je to horuca novinka, na alze ani nemaju zatial. Toto uznavam ze na upravu fotiek uz stoji za zvazenie, cena prekvapivo dobra. Ok, na tuto novinku zatial nemam odpoved. Neviem ako univerzalne bude dobry ten stroj, ale na nase zameranie aspon z tohoto testu vychadza velmi dobre.
Áno je tam viac strojov a rôznych konfigurácii. A 3 testy pozri si všetky.

V TOPAZ AI denoise dokonca M2 max studio poráža tú 4080 o pár sekúnd.

Celkom zaujímavé porovnanie, podľa mňa dosť podčiarkuje vplyv optimalizácie.

Ale samozrejme je to ako píšeš záleží od toho načo bude stroj používaný.
 
Paladin25
2023-06-09 11:16:53
príspevok od: JohnNewton
Z mňa hodinky tiež dobré , ale mobil bez goglu je k ničomu.....
https://www.techbyte.sk/2023/06/huawei-p60-pro-ako-nainstaloval-google-aplikacie-gbox/

Samozrejme native je komfortnejší.
 
gytheio
2023-06-09 11:53:24
príspevok od: MagickVamp
Pocuj, pytal som ta aby si na mna nereagoval. Povedal si ze to budes respektovat. Demencia? Keby na ephoto bola funkcia blok uz davno si bloknuty, jediny tvoj prispevok mi este nikdy nic nedal. Je to dookola to iste, s kazdym sa hadas, nakoniec si za vola a potom to ani nepochopis a tvaris sa ze si vyhral. Vzdy sa divym vsetkym ze na teba reaguju a teraz to robim sam, aj ked sa fakt snazim nereagovat. Mas prilis nizke IQ kamarat, aby si tu mohol viest nejaku zmysluplnu debatu. Ser nato. Kde je ta funkcia blok? V tomto ma fascinuje ephoto, poziadat o priatelstvo tam je ale blok nikde.
Hned z rana nervy? Co si to dovolujes? Nemas tu ani jednu fotografiu nevies fotit upravovat fotografie ktovie ci vies zapnut Photoshop.. koho ty chces blokovat? Niekoho kto napise, ze pre Apple vsetko vyraba Cina by mali vzdy delit dvanastimi.
A k tomu, ze ti ziadny moj koment nic nedal, vela veci ktore som tu napisal opakujes ako papagaj.
 
MagickVamp
2023-06-09 12:41:29
príspevok od: gytheio
Hned z rana nervy? Co si to dovolujes? Nemas tu ani jednu fotografiu nevies fotit upravovat fotografie ktovie ci vies zapnut Photoshop.. koho ty chces blokovat? Niekoho kto napise, ze pre Apple vsetko vyraba Cina by mali vzdy delit dvanastimi.
A k tomu, ze ti ziadny moj koment nic nedal, vela veci ktore som tu napisal opakujes ako papagaj.
ano mojko, este si porozpravaj, som na to velmi zvedavy, ako vseci na tomto fore :-*
 
gytheio
2023-06-09 13:15:51
príspevok od: MagickVamp
ano mojko, este si porozpravaj, som na to velmi zvedavy, ako vseci na tomto fore :-*
dalsi vsetci, to napise kazde tupelo ked nevie kam dalej
 
gytheio
2023-06-09 13:31:38
príspevok od: MagickVamp
ano mojko, este si porozpravaj, som na to velmi zvedavy, ako vseci na tomto fore :-*
Videl si najnovsie Apple hodinky? To je labutia piesen za 1000 eur, take nieco dokaze cinsky zlodej vyrobit za 5 rokov ked ukradne ten napad. To gro to najhlavnejsie nevyrabaju v Cine, Apple si dava velky pozor co da vyrobit v Cine. Preto su take drahe lebo platia za vyvoj a vyskum, Huawei neplati za nic, jednoducho to ukradne.
Ty vsetko pises sposobom "pre Apple vsetko vyraba Cina" a basta.. rovnako pises aj o pc, vyznas sa iba v testoch grafoch... Pracovat s nim nevies.
 
MagickVamp
2023-06-09 14:06:07
príspevok od: gytheio
dalsi vsetci, to napise kazde tupelo ked nevie kam dalej
Pocuj dement, co nechapes na slovach, ze sa stebou nechcem bavit? Treba ti to nakreslit?
 
gytheio
2023-06-09 14:11:01
príspevok od: MagickVamp
Pocuj dement, co nechapes na slovach, ze sa stebou nechcem bavit? Treba ti to nakreslit?
no skus nejaky graf sudruh vsetci
 
blahoslav J B Art
2023-06-09 14:54:47
tento koment pisem na 17'' laptope DELL Inspiron 7720, kupil som ho v marci 2013 na Ebay ako pouzity
bol s Win 8, potom apgrejt na 8.1 a teraz je Win 10
pred 3 rokmi bol doplneny 500 GB SSD disk na ktorom je system, povodny 1TB je na data
pred 2 mesiacmi som nan vylial caj, po vyliati vody, rozobrati a vysuseni som ho asi mesiac nechal tak, ked som ho zlozil, funguje ako predtym, bez problemov, system som nikdy nepreinstalovaval
postacuje mi na upravy fotiek z mojho Leica fotaku, pri rendrovani fullHD videa si treba pockat

 
fatality
2023-06-10 13:33:01
príspevok od: blahoslav J B Art
tento koment pisem na 17'' laptope DELL Inspiron 7720, kupil som ho v marci 2013 na Ebay ako pouzity
bol s Win 8, potom apgrejt na 8.1 a teraz je Win 10
pred 3 rokmi bol doplneny 500 GB SSD disk na ktorom je system, povodny 1TB je na data
pred 2 mesiacmi som nan vylial caj, po vyliati vody, rozobrati a vysuseni som ho asi mesiac nechal tak, ked som ho zlozil, funguje ako predtym, bez problemov, system som nikdy nepreinstalovaval
postacuje mi na upravy fotiek z mojho Leica fotaku, pri rendrovani fullHD videa si treba pockat

ja tento koment pisem na tablete Lenovo, na ranajky som mal briosku s maslom, dzemom a cajom a na sebe mam kratasy, tricko a bermudy..
 
blahoslav J B Art
2023-06-12 02:19:48
príspevok od: fatality
ja tento koment pisem na tablete Lenovo, na ranajky som mal briosku s maslom, dzemom a cajom a na sebe mam kratasy, tricko a bermudy..
ja nenosim na sebe kratasy s bermudami, lebo by sa mi zaparili gule
 
MagickVamp
2023-06-12 07:45:11
príspevok od: Paladin25
Inak hneď ďalšie video čo mi vyskočilo po tom tvojom bolo toto:

https://www.youtube.com/watch?v=PWre3BLfX2Q

Odporúčam, hádam ti to pomôže.
Tebe mozno toto https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=vEkjupEC6gw
 
MagickVamp
2023-06-12 07:51:05
príspevok od: Paladin25
Áno je tam viac strojov a rôznych konfigurácii. A 3 testy pozri si všetky.

V TOPAZ AI denoise dokonca M2 max studio poráža tú 4080 o pár sekúnd.

Celkom zaujímavé porovnanie, podľa mňa dosť podčiarkuje vplyv optimalizácie.

Ale samozrejme je to ako píšeš záleží od toho načo bude stroj používaný.
Ano, znovu, beriem ze konkretne na pracu s fotkou je ten M2 max studio super. Ak by som mal ist do applu, prvy stroj o ktorom by som uvazoval.

Ale na strane PC je stale vacsie univerzalnost. Na strane applu zas ich "ekosystem".

No o 4 roky budu inak vykonne grafiky v inych cenach. A ja spravim upgrade, za smiesnu sumu, oproti cene noveho mac M3 max studio.
 
Paladin25
2023-06-12 09:04:34
príspevok od: MagickVamp
Ano, znovu, beriem ze konkretne na pracu s fotkou je ten M2 max studio super. Ak by som mal ist do applu, prvy stroj o ktorom by som uvazoval.

Ale na strane PC je stale vacsie univerzalnost. Na strane applu zas ich "ekosystem".

No o 4 roky budu inak vykonne grafiky v inych cenach. A ja spravim upgrade, za smiesnu sumu, oproti cene noveho mac M3 max studio.
Je to tak ako píšeš. Myslím že sme našli zhodu v našich názoroch.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia