Hore

Samsung Galaxy S6 - nielen dobrý telefón

Ďalší klinec do rakvičky kompaktných fotoaparátov. Špičkový výkon nielen v aplikáciách, ale aj pri fotografovaní a videu.

Apple iPhone a Samsung Galaxy S sú telefóny, ktoré formujú trh. Ostatní výrobcovia sa im snažia priblížiť. Mnohí majú v ponuke aj niečo porovnateľné alebo dokonca lepšie. Nemajú však tak silné meno. 6-ta verzia radu Galaxy S sa vyrába v dvoch prevedeniach, klasickom a Edge so zahnutým displejom po stranách.

Dizajn

Samsung Galaxy S6 je pekný mobil, no dnes už neohúri. Nemožno mu uprieť eleganciu, kvalitné materiály, ale v dizajne neprináša nič prevratné. Jeho príbuzný Edge pôsobí futuristickejšie a páči sa mi viac. Vráťme sa však ku klasickej šestke. Je v znamení skla a kovu. Vrchná i spodná časť je zo skla zasadeného do kovového rámu. Hrany sú mierne zaoblené, nie ako u modelového radu Alpha. Sklo a absencia ostrých hrán spôsobujú, že je prístroj klzký a musíte si dávať pozor, aby vám nevykĺzol z ruky. Zadný fotoaparát vytŕča zo zadného krytu, ale pri nosení to neprekáža. Výstup na slúchadla a micro USB kontakt sú na spodnej časti. Na pravej hrane je tlačidlo on/off, na ľavej ovládanie hlasitosti. Vpredu dole je hardvérové tlačidlo Home a po jeho stranách dvojica dotykových tlačidiel.


Dizajn je elegantný, ale opozeraný.


Samdung Galaxy S6 Edge, drahší braček s rovnakými parametrami, ale skoseným displejom na hranách.

Špecifikácia

 • Super AMOLED kapacitná dotyková obrazovka, 16 miliónov farieb, 5,1” s rozlíšením 1440 x 2560 pixelov
 • Gorilla Glass 4 predný i zadný panel
 • Android OS, v5.0.2 (Lollipop)
 • čipset Exynos 7420
 • procesor Quad-core 1,5 GHz Cortex-A53 alebo Quad-core 2,1 GHz Cortex-A57
 • grafický procesor Mali-T760MP8
 • pamäť: 32/64/128 GB, 3 GB RAM
 • hlavný fotoaparát: 16 MP, 2988 x 5312 pixelov, optický stabilizátor obrazu, autofocus, LED blesk
 • predný fotoaparát: 5 MP, 1440p @ 30fps, dual videohovor, Auto HDR
 • video 2160p @ 30fps, 1080p @ 60fps, 720p @ 120fps, HDR, dual-video rec.,
 • Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / AC, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot
 • Bluethoot v4.1, A2DP, LE, apt-X
 • GPS:  A-GPS, GLONASS, Beidou
 • NFC
 • IR-port
 • monitor tepu srdca
 • microUSB v2.0, USB Host
 • Li-Ion 2550 mAh batéria
 • rozmery 143,4 x 70,5 x 6,8 mm
 • hmotnosť 138 g
   

http://www.samsung.com/sk/consumer/mobile-devices/smartphones/galaxy-s/SM-G920FZKAORX 

Fotoaparát

Selfie, selfie, selfie. Pre niektorých je predný fotoaparát oveľa dôležitejší ako ten hlavný a radi by fotoaparáty prehodili. Najlepšie ak by obidva fotoaparáty boli rovnako kvalitné. Asi sa toho v budúcnosti dočkáme, S6 však zostáva pri klasickej koncepcii. Zadný fotoaparát je hlavný a predný doplnkový pre videohovory a selfíčka. Zadný zvláda rozlíšenie 16Mpx a 4K video, predný len 5Mpx a HD ready video. Hlavný fotoaparát disponuje optickou stabilizáciou obrazu, LED bleskom a automatickým zaostrovaním, má rovnaké rozlíšenie ako u Galaxy Note 4, oproti Galaxy S5 si polepšil v svetelnosti z f/2,2 na f/1,9.

Pribudla funkcia Auto-HDR, ktorá vylepšuje dynamický rozsah. Autofokusu v ťažších svetelných podmienkach pomáha pomocné svetlo. K dispozícii je dokonca manuálne zaostrovanie posuvníkom na displeji. Nechýba Face a Smile detection. Ohnisková dĺžka je pevná, zoom je digitálny. Snímač je typu CMOS BSI, citlivosť je nastaviteľná v rozsahu ISO 40 - 800.

Samsung Galaxy S6 v praxi

Veľkosť telefónu je akurátna, neženie sa smerom k phabletom, veď na to má Samsung model Note. 5,1” Quad HD (2560x1440) displej typu AMOLED je vynikajúci. Hustota bodov je 557ppi, čo je oveľa viac, než je ľudské oko schopné rozlíšiť. Ostrý obraz, vynikajúce pozorovacie uhly, vysoký kontrast, živé farby. Myslím, že Samsung ubral z prehnanej saturácie typickej pre jeho AMOLED displeje. Už vám farby nebudú vypaľovať sietnicu, sú prirodzenejšie.  Aj na slnku je obraz veľmi dobre pozorovateľný. Komponovať cez tak skvelý displej je pôžitok.

Bezkáblové dobíjanie som si chcel vyskúšať už dávno. Je veľmi pohodlné, len tak položiť telefón na dobíjaciu podložku. Neviem, aký to bude mať vplyv na životnosť batérie, keď budete častejšie telefón opakovane brať a pokladať naspäť a tým prerušovať nabíjanie.

Vzhľadom na to, že sa jedná o aktuálny TOP model, nemusel som riešiť niečo také ako nedostatok výkonu. Potešila 32GB pamäť, ako základ. Pri fotení mi vadili hardvérové dotykové tlačidlá pod displejom. Až príliš často som o ne zavadil a opustil režim fotografovania. Prístroj sa pomerne silno prehrieva už po pár minútach fotenia alebo aj bežnej práci s aplikáciami.

Zadný fotoaparát

K funkcii fotoaparátu vedie niekoľko ciest. Tou najjednoduchšou je dvakrát stlačiť tlačidlo Home. Spúšť sa dá ovládať niekoľkými spôsobmi: kliknutím na displej, tlačidlami hlasitosti, hlasovým ovládaním. Nejde ovládať tlačidlami na slúchadlách. Zvukové ovládanie funguje dobre aj s mojou úbohou anglickou výslovnosťou. Dokonca rozumie aj môjmu “record video”. Chýba však povel pre zastavenie nahrávania. Ja som najčastejšie používal ako spúšť tlačidlá ovládania hlasitosti.

Predstavme si bližšie expozičné režimy: automatický, profesionálny, selektívne zaostrovanie, panoráma, pomalý pohyb, rýchly pohyb, virtuálna snímka. Ďalšie režimy si môžete stiahnuť.

Najčastejšie asi budete fotografovať v automatickom režime. Odporúčam ponechať zapnuté Auto HDR. Fotoaparát sa lepšie popasuje s veľkým dynamickým rozsahom. HDR je prirodzené, bez nepekných artefaktov. Expozimeter fotoaparátu sa snaží predchádzať prepalom a má problém pri neštandardných svetelných situáciách, čo je bežné aj u zrkadlovky. Vtedy treba prepnúť na Profesionálny režim s možnosťou korekcie expozície. Občas by sa zišla aj viac ako +/- 2 EV. Profesionálny režim nie je zďaleka tak profesionálny akoby ste očakávali. Podľa všetkého je S6 prvý Samsung plne podporujúci Google Camera2 API s možnosťou snímania do formátu DNG (RAW). Túto možnosť v štandardnej aplikácii nenájdete. Budete si musieť zakúpiť niektorú z aplikácii iných firiem, napr. Manual Camera, Camera FV-5.


Výber expozičných programov.


Nastavenie farieb.
Dva zábery rozhrania profesionálnejšej aplikácie Camera FV-5.
Tá ponúka viac nastavení a umožňuje snímať do formátu DNG.

V štandardnej ponuke režimov je niekoľko efektových programov. Prvým, ktorý si predstavíme, je Selektívne zaostrovanie. Funguje pri snímaní zblízka a snaží sa o rozostrenie pozadia, typickom pre svetelné portrétne objektívy. Úspech závisí od pozadia. Výsledok býva nepredvídateľný a po pár pokusoch to asi vzdáte.


Selektívne zaostrenie nie je bez chyby. Všimnite si nedokonalosti nad hlavou sochy.

Najlepšie zo špeciálnych režimov funguje Panoráma. Funguje spôsobom stlač spúšť a otáčaj fotoaparátom v smere šípky. Algoritmus skladania funguje dobre. Občas sa nevyhnete duchom pohybujúcich sa objektov. Škoda, že panoráma nemá viac nastavení. Vždy si však máte možnosť nainštalovať lepšiu aplikáciu.


Panorámou môžete zachytiť veľmi širokouhlý záber. Je bez nastavení. Táto má na šírku viac ako 10 000 bodov.

Virtuálny záber mi pripadá ako šikovná funkcia. Je to vlastne animácia reagujúca na pohyb telefónu. Uvidíte napr. v obchode s nábytkom peknú lampu. Tak ju postupne “obehnete” telefónom a pošlete nežnej polovičke na schválenie. Tá si ju môže poobzerať zo všetkých strán a zamietnuť, veď dopredu je jasné, že nemáte vkus. Ale máte plusové body za snahu a čiastočne aj ospravedlnenie za to, prečo ste si museli kúpiť tak drahý telefón.

Program, ktorý sa neosvedčil je vytvorenie 360° globálnej snímky. Spájanie jednotlivých záberov fotoaparátu vôbec nejde a po dvoch pokusoch ma to prestalo baviť.

Obrazová kvalita

Celkovo hodnotím obrazovú kvalitu hlavného fotoaparátu ako veľmi dobrú. Samsung Galaxy S6 patrí medzi najlepšie fototelefóny na trhu. Kvalita sa vyrovná bežným kompaktom, niektoré aj predčí. Farby sú prirodzené, vyváženie bielej funguje veľmi dobre. Mínusom je oproti ním len absencia zoomu. Pochváliť musím aj objektív, či už z hľadiska kvality, tak aj z hľadiska rýchlosti zaostrovania.

Veľmi dobrá je odolnosť na vznik reflexov. V protisvetle je badať pokles kontrastu, pokiaľ nemáte zapatlaný objektív, nebudete mať problémy s difúzovaním svetiel do tieňov.

16Mpx v spojení s ostrým obrazom dovoľuje tlačiť fotografie až do formátu A2. Fotografie môžete použiť aj na veľkom kalendári alebo vo fotoknihe.


Pri fotografovaní takéhoto motívu majte nastavený neutrálny farebný motív, inak dôjde k výraznej posterizácii.


Svetla už bolo pomenej, s funkiou Auto HDR si fotoaparát dobre poradil s kontrastom medzi vlakom a oblohou.


Aj tu je vidno, ako si fotoaparát dokáže dobre poradiť s expozíciou. Naviac tu máme aj náznak rozostrenia,
s relatívne pekným bokehom.
 


Tmavé schodisko snímané s vysokou citlivosťou. Prejavuje sa tu odšumovacia JPG kompresia.
Výsledok však nie je vôbec zlý.

 
Max. ISO 800, pri motíve s jemnejšími detailmi sa vyhladzovanie šumu až tak neprejaví.

 
Makro zábery nie sú doménou tohto prístroja. Na skutočne detailné zábery budete musieť použiť pakropredsádku.

Predný fotoaparát

Predný fotoaparát je určený pre obľúbené selfie a videorozhovory. Rozlíšenie fotografií je max. 5 Mpx. Video sa sníma v HD ready rozlíšení 1440/30p. Objektív je širokouhlý, aby ste mohli zaznamenať aj scénu za vami. Širokouhlosť vplýva na perspektívu a na fotografiách budete mať pretiahnuté črty. Plusom je funkcia Auto-HDR, ktorá vám pomôže vysporiadať sa s vysokým kontrastom pri fotení v protisvetle. Ovládanie spúšte zjednodušuje možnosť exponovať kliknutím prstu na zadný senzor.

 
Predný fotoaparát zďaleka nedosahuje kvalitu hlavného. Dobre si však poradí s expozíciou.
Poznámka: Pri tejto selfie fotke nebola žiadna osoba nútená do fotografovania. Iziino sa odfotíl sám, bez nátlaku.

Video

Ako sa na novinku patrí, musí ponúkať 4K video (3840x2160/30p). K dispozícii je aj Full HD (1920x1080/60p) rozlíšenie a ešte dve menšie. Obraz je kvalitný, ako vo Full HD, tak aj v 4K rozlíšení. Kompresia neprebíja jemné detaily. Na displeji telefónu sa zdá, že v prostivetle bude obraz silne podexponovaný, ale pri prehrávaní je video exponované korektne. Pochváliť musím čistý zvuk.

Pri natáčaní videa som ocenil možnosť strihu cez pauzu. Šetrí to čas pri postprocesingu. Jednotlivé zábery netreba strihať, spájajú sa priamo v telefóne. Vyžaduje si to skúsenosti. Nakrúcať môžete aj tradične tak, že každý záber vytvorí jeden súbor.

Optická stabilizácia videa funguje len do Full HD rozlíšenia s frekvenciou 30p, u 60p a QHD, UHD videa už nefunguje. Naviac sa vypne, ak použijete niektorý z efektov. Stabilizácia je účinná za pochodu. Pri statických záberoch býva trochu nervózna a obraz sa chveje. Efekt želatíny sa prejví len občas. Nový firmvér, vylepšujúci stabilizáciu, by kvalite videa prospel.

Kvalita videa je veľmi dobrá a to aj vo Full HD rozlíšení. Na mojom Full HD 42” LED TV som vôbec nemal pocit, že sa pozerám na video z telefónu. 4K rozlíšenie prináša aj na FULL HD televízore ostrejší obraz. Mali by ste sa pripraviť na to, že je to žrút pamäte. 3,5 minúty zaberie cez 1GB.

Video má aj funkciu spomaleného záberu. Nahráva pri frekvencii 120 obr./s. pri rozlíšení 1280x720 bodov. Kvalita je podpriemerná a rozumnejšie je spomaliť video v editire z Full HD 60p.

Záver

Samsung Galaxy S6 patrí medzi špičkové smartfóny. Osobne mi akurát vyhovuje veľkosťou. Okrem prehrievania nemám na neho vážnejší ponos. Funkčne nerobil žiadne problémy.

Ja som preveroval jeho schopnosť fotografovať a snímať video. Chyby objektívu sú korigované a nemusíte sa nimi zaoberať. Veľmi dobrá je ostrosť objektívu a na telefón tu máme nadpriemerný dynamický rozsah, najmä pri zapnutej funkcii HDR. Kvalita obrazu predčí nejeden kompaktný fotoaparát. Pri fotografiách s veľkým množstvom jemných detailov sa prejavuje vyššia kompresia. Náročnému fotografovi určite nenahradí tento mobil, nejaký pokročilý kompakt. To by sme chceli priveľa. Snímač je malý, objektív má pevnú ohniskovú dĺžku, ergonómia ovládania nie je ideálna. Samsung Galaxy S6 je v prvom rade telefón. A na telefón fotí sakra dobre. Patrí k absolútnej špičke. Ak máte takýto mobil, kupovať si obyčajný kompakt, stráca zmysel.

Ak sa dočkáme podpory DNG priamo zo strany výrobcu, budú fotografické vlastnosti ešte na vyššom stupni. Je tu potenciál poskočiť ešte o triedu vyššie. Braček so zahnutým displejom, model S6 Edge, zaskóroval v testoch dxomark.com a získal celkovo 86 bodov. Kraľuje tak aktuálne rebríčku mobilov. Dá sa predpokladať, že aj bežný S6 by pri testovaní zozbieral rovnaký počet bodov.

4K sa ešte ani neobjavilo u zrkadloviek a už ho majú telefóny. Kvalita videa je veľmi dobrá a pre príležitostné filmovanie si kameru kupovať nemusíte. Na displeji mobilu vyzerá video fantasticky. Veľmi dobré je aj na veľkej obrazovke telefónu. Mínusové body dostáva Samsung za stabilizáciu obrazu. Chýba tu plynulosť, obraz väčšinou nervózne poskakuje. Naviac je stabilizácia obmedzená len na niektoré nastavenia kvality.

Priemerne má fotografia 5-6 MB, ale dostal som sa aj na 16 MB. A to nehovorím o tom, akým žrútom je 4K video. Ešteže Galaxy S6 štartuje s nadpriemernou kapacitou 32 GB, ale možnosť rozšírenia tu chýba. To sa dá obísť využitím cloudu. Ja som využil novú službu Fotky od Googlu. Vždy keď som sa pripojil k WiFi, fotografie a videa sa odzálohovali da Google Drive.

Nebudem tu riešiť cenu. Tá je za TOP model vysoká a každý si musí sám zvážiť, či je ochotný toľko peňazí do prístroja investovať. Ak sa nájde sponzor, ja ho určite neodmietnem. Ako obrazový zápisník, ktorý môžem mať stále so sebou, ma Samsung Galaxy S6 99% uspokojí. Plnohodnotná konkurencia pre iPhony, LG G4, Sony Xperiu Z3 a ďalšie špičkové fotomobily.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Roman Point
2015-06-23 08:39:13
Ďakujem za recenziu
Aspoň vidím že ušetrených 500€ kúpou LG G4 som získal aj na funkcionalite aj na kvalite
A ako bonus mám vymenitelnu batériu, rozšírenie 32gb pamäte až na 2tb, Predná 8mpx kamera, stabilizácia obrazu aj pri 4k videu atd atd atd.

Fotgrafia detailu tiež použiteľná. Kvietok mal asi 2cm priemer
 
Roman Point
2015-06-23 08:46:14
Ešte doplnim že predný fotoaparát nakrúca videá vo FHD rozlíšení 1920x1080
 
Digital
2015-06-23 10:30:43
Asi by sme mali prejsť na tieto stroje. Manuálny režim sa tu volá profesionálny, tak to musí byť skvelé. To na mojom fotoaparáte nemám. A podľa dxomark dostala fotografická časť tejto univeci 88 bodov a Nikon D4s 89 bodov.
 
Roman Point
2015-06-23 10:52:04
príspevok od: Digital
Asi by sme mali prejsť na tieto stroje. Manuálny režim sa tu volá profesionálny, tak to musí byť skvelé. To na mojom fotoaparáte nemám. A podľa dxomark dostala fotografická časť tejto univeci 88 bodov a Nikon D4s 89 bodov.
Tie body sú ale asi v danej kategórii veľkosti snimaca nie?
To ako to nazývajú je vec marketingu. Pre nás je to zápisník z ktorého človek dokáže vytlačiť dokonca aj veľkú velmi veľkú fotografiu. To je dobré nie?
 
PeCh
2015-06-23 13:45:01
príspevok od: Digital
Asi by sme mali prejsť na tieto stroje. Manuálny režim sa tu volá profesionálny, tak to musí byť skvelé. To na mojom fotoaparáte nemám. A podľa dxomark dostala fotografická časť tejto univeci 88 bodov a Nikon D4s 89 bodov.
A čo potom porovnanie s Canonom. To musí byť pre Canon ohromná potupa. Alebo žeby pre DxO?
 
Roman Point
2015-06-23 14:12:32
príspevok od: PeCh
A čo potom porovnanie s Canonom. To musí byť pre Canon ohromná potupa. Alebo žeby pre DxO?
Veď toto..
 
Roman Point
2015-06-23 14:24:44
príspevok od: PeCh
A čo potom porovnanie s Canonom. To musí byť pre Canon ohromná potupa. Alebo žeby pre DxO?
Pre mňa je zaujímavé prečo ešte stále neotestovali nové canon snimace. Apsc 750/760D/M3 a ff 5Ds 5Dsr. Naivný canon fan by si mohol myslieť že dostali tak vysoké skóre že musia nanovo prepracovať testovací algorytmus aby to vyšlo max do 78-80 bodov
Určite novú G3X otestujú skôr než tie dva vyššie zmienene snimace lebo ten má BSI Sony snimac
 
alexmenti
2015-06-23 14:51:36
používam mobil len na telefonovanie a preto ma až zaráža (pozitívne), aké solídne fotky z tohto smartfónu lezú von...ale nemyslím si, že malým mydelničkám-kompaktom úplne odzvonilo, lebo ten sa dá kúpiť aj so svojimi 14-20 megapixlíkmi doslovne za pár eur...a predsa len fotiť s fotoaparátom je stále komfortnejšie ako s nejakým mobilom....obávam sa len jedného, že dnešné deti už nebudú mať ani potrebu spoznávať ozajstné fotoaparáty, keď im ich mobily budú robiť takéto dobré fotky...
 
alkaline
2015-06-23 15:14:15
príspevok od: alexmenti
používam mobil len na telefonovanie a preto ma až zaráža (pozitívne), aké solídne fotky z tohto smartfónu lezú von...ale nemyslím si, že malým mydelničkám-kompaktom úplne odzvonilo, lebo ten sa dá kúpiť aj so svojimi 14-20 megapixlíkmi doslovne za pár eur...a predsa len fotiť s fotoaparátom je stále komfortnejšie ako s nejakým mobilom....obávam sa len jedného, že dnešné deti už nebudú mať ani potrebu spoznávať ozajstné fotoaparáty, keď im ich mobily budú robiť takéto dobré fotky...
...tak tomu ver...
 
alexmenti
2015-06-23 15:23:00
príspevok od: alkaline
...tak tomu ver...
ani by som veľmi nechcel zažiť fotopredajňu budúcnosti...budú tam len tenučké, ploché krabičky, s ktorými sa bude dať robiť už úplne všetko a ešte k tomu v najvyššej kvalite...možno aj použiť po potrebe na vecku
 
alkaline
2015-06-23 15:47:23
príspevok od: alexmenti
ani by som veľmi nechcel zažiť fotopredajňu budúcnosti...budú tam len tenučké, ploché krabičky, s ktorými sa bude dať robiť už úplne všetko a ešte k tomu v najvyššej kvalite...možno aj použiť po potrebe na vecku
...ja v tom vidím skôr úsmevné stránky...:...
...ujo ten fotoaparát vypadá ako z minulého storočia...
...to preto...že aj ja som z minulého storočia...dievčatá...

😉
 
alexmenti
2015-06-23 16:19:14
príspevok od: alkaline
...ja v tom vidím skôr úsmevné stránky...:...
...ujo ten fotoaparát vypadá ako z minulého storočia...
...to preto...že aj ja som z minulého storočia...dievčatá...

😉
a možno sa dievčatá spýtajú: ujo a čo to držíte také divné v ruke?...a ja by som odpovedal: dievčence, to je fotoaparát, voľakedy sa s ním dalo trocha fotiť a volá sa nikon d810....
...jasne, neberiem to tragicky, ani sa to nedá...vývoj sa nezastaví, len na môj vkus je trochu prirýchly
 
Matt83
ocenenie redakciou 2015-06-24 01:39:37
fajny clanok mam s6 a s nim fotim kazdy den, perfektne sa foti...
 
Roman Point
2015-06-24 08:16:19
Veru tieto telefóny sú ašpiranti na fotomobil roka. Je v podstate jedno ako to dopadne oba ( S6 a LG G4 ) patria k špičke momentálnej.
 
tomas2009
2015-06-29 17:57:01
Hmm a co Iphone 6? A 6 plus...? Nehodno ho otestovat? Priamy test Galaxy 6 a Iphone 6 plus by bodol...xixi
 
Roman Point
2015-06-29 19:11:25
príspevok od: tomas2009
Hmm a co Iphone 6? A 6 plus...? Nehodno ho otestovat? Priamy test Galaxy 6 a Iphone 6 plus by bodol...xixi
Bohužiaľ momentálne jablko ani len nedobieha konkurenciu. Kopa recenzii je na nete.
 
tomas2009
2015-08-14 11:09:42
ved ano nedobieha, lebo ju uz davno o hodny kus predbehlo D...
 
Roman Point
2015-08-14 11:43:19
Jabko čo sa týka fotoaparátu je už rok pozadu. Budúci rok bude dva roky pozadu a tak sa to bude nasobit. keď 80% ľudí malo 3310 bolo jablko vo všetkých smeroch kráľ. Odvtedy už nepokročilo. Dobré je stále rovnako akurát že konkurencia šliapla na plyn a utiekla
r.i.p. ajfón
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia