Hore

Apple 13“ Macbook Unibody a 24“ LED Cinema displej

Táto recenzia bude dvojitá, pretože vám v nej predstavíme nielen 13"  Macbook ale aj 24" LCD displej. Prečo som sa rozhodol spojiť dva produkty do jednej recenzie? U produktov Apple, jedno či hardvéru alebo softvéru, je premyslené ich vzájomné prepojenie za účelom maximálnej užívateľskej prívetivosti. No a Macbook sa k 24" LED Cinema tak pekne hodí (alebo aj naopak).

Na recenziu tohto notebooku som sa obzvlášť tešil. Druhým rokom som spokojným užívateľom čierneho Macbooku a tak som bol zvedavý, o koľko je nový model lepší.


13" Macbook Pro


V čase testovania sa konala konferencia WWDC 2009, na ktorej bola predstavená inovovaná rada Macbookov. Medzi nimi aj 13,3" Macbook, ktorý dostal označenie Pro. V ľubovoľnej konfigurácii bude mať podsvietenú klávesnicu, pribudol Fire Wire 800 port a čítačka SD kariet. Najvýkonnejší procesor bude taktovaný na 2,53GHz. Potešujúca je nová batéria s výdržou až 7 hodín.


Bolo by mi ľúto neuverejniť túto recenziu, pretože nový model je až na uvedené rozdiely takmer rovnaký a naviac sa dopredáva za lepšie ceny.

Z predajne si počítač odnesiete v elegantnom papierovom kufríku s rukoväťou, takže prenos je pohodlný. V balení nájdete okrem počítača napájací adaptér, mikrovláknovú utierku, stručnú príručku a dve inštalačné DVD.

Oproti predchádzajúcej generácii, známej hlavne v bielom prevedení (naďalej sa predáva), je prvý zásadný rozdiel v materiáli plášťa. Ten je vyrobený z masívneho bloku hliníku. Ťažko nájdete lepšie spracovaný notebook. Žiadne vŕzganie, krútenie, prehýbanie. Dizajn je veľmi čistý, bez výstupkov, ktoré by zavadzali pri vkladaní a vyberaní notebooku do/z puzdra alebo batohu.

Kvalitatívny skok zaznamenal displej, ktorý je prekrytý sklom a podsvietený LED diódami. Po odklopení horného krytu s displejom sa objaví klávesnica a do oči vám udrie veľký trackpad, ktorého plocha je porovnateľná s menším tabletom.

Rozmerovo je nový Macbook Unibody takmer totožný s jeho predchodcom. Vďaka novému LED podsvieteniu, ktoré umožnilo užšiu konštrukciu LCD, je však o niečo tenší.

Displej

Displej má veľkosť 13,3" a je kompletne prekrytý sklom spolu aj s čiernym okrajom. Podsvietený je LED diódami, oproti displeju podsvietenému trubicami má vyšší jas, nižšiu spotrebu a rovnomernejšie podsvietenie. V neposlednom rade je aj ekologickejší. Rozlíšenie je 1280x800 bodov. Nad displejom je umiestnená webová kamera  iSight.

Krycie sklo má vysoký lesk, toto prevedenie má veľa odporcov, pretože pri silnejšou zadnom svetle vznikajú na skle rušivé odlesky. Takéto prevedenie je v súčasnosti veľmi populárne, a nielen na notebookoch, s problémami, ktoré prináša sa treba asi zmieriť. Lesklý displej sa vám  odmení výraznejšími farbami a vyšším kontrastom.

Kryt je ešte lesklejší ako u predchádzajúceho modelu. Osobne mi lesklé prevedenie vadí len keď používam notebook vonku na slnku.


Sklo, hliník a čisté línie.

Klávesnica

Klávesnica je podsvietená, to je príjemné hlavne pri práci v úplnej tme (len v konfigurácii s 2,4GHz procesorom). Samotné klávesy sú od seba dostatočne vzdialené, aby ste omylom nestlačili aj nejakú vedľajšiu. Majú nízky zdvih. Písanie na tejto klávesnici je veľmi komfortné a jej dizajn prebralo od Apple niekoľko ďalších výrobcov.

Trackpad

Trackpad má sklenený povrch a nie sú na ňom žiadne tlačidlá, sám totiž slúži ako veľké tlačidlo. Bezkonkurenčne je to najlepší trackpad, aký môžete na notebooku nájsť.

Obrovská plocha je len jednou z jeho predností. Návykové je ovládanie viacprstovými gestami, ktoré zvláda gestá až 4 prstami. Ak ste si niekedy vyskúšali ovládanie iPhonu, tak tu je to ešte o triedu prepracovanejšie. Ak si na takéto ovládanie zvyknete a potom prejdete na PC notebook, máte pocit, že niečo nie je v poriadku.

Napájanie

Napájací zdroj ma výkon 60W a je pomerne malý, je  k nemu dodávaná napájacia šnúra ale aj koncovka priamo do siete.

Pri prenášaní tak máte zo sebou malý napájací adaptér, aby sa vám nezaplietol kábel, je na ňom dokonca dvojica vyklápacích ušiek, okolo ktorých kábel omotáte.

Koncovka, ktorá sa zasúva do počítača je magnetická! Ak náhodou zakopnete o kábel, jednoducho sa odpojí a nestiahnete celý počítač na zem. Na koncovke je diódka signalizujúca, či sa počítač nabíja, alebo je už nabitý.

Li-Pol batéria má kapacitu 45 Watt hodín a podľa konfigurácie notebooku a spustených aplikácii má výdrž až 5 hodín. Pri bežnej práci je to reálne okolo štyroch hodín. Stav kapacity batérie signalizuje osem zelených diód na ľavej strane notebooku. Užívateľ tak má okamžitý prehľad a nemusí zapínať počítač na to, aby skontroloval stav batérie. Tie sa rozsvietia po stlačení malého tlačidla. Ďalšia šikovná drobnosť, ktorá zvyšuje užívateľský komfort.

Konektivita

Začnem vymenovaním konektorov, okrem napájacieho MagSafe konektorau, sú to dva USB2.0 konektory, Ethernet konektor, Mini DisplayPort, kombinovaný analógovo/optický audio vstup a výstup.

Mini DisplayPort je úplne nový, štandardný port na pripojenie displejov. Prenáša čisto digitálny signál do externých displejov (dokonca aj do veľkých 30 palcových). Ak chcete pripojiť k Macbooku displej s iným pripojením, je v ponuke niekoľko redukcií.

Bezdrôtové pripojenia zabezpečujú vstavaný WiFi AirPort Extreme (802.11n) a Bluetooth 2.1 + EDR2.

Procesor, pamäť, HDD

Procesory 2.0 GHz alebo 2.4 GHz Intel Core 2 Duo s 3 MB zdieľanej L2 cache spolupracujú so systémovou zbernicu 1066 MHz.

Dvojica SO-DIMM slotov s podporou 4 GB RAM typu 1066MHz DDR3 SDRAM býva štandardne osadená dvomi 1GB pamäťami. Nami testovaný kus mal 2,4GHz procesor a pamäť rozšírenú na 4GB.

Pevné disky sa ponúkajú s kapacitou od 160GB, ide o Serial ATA disky s 5400 ot./min., voliteľne aj SSD disky.

DVD

CD/DVD mechanika je štrbinová. Apple ju označuje ako  SuperDrive, ide vlastne o 8-rýchlostnú napaľovaciu DVD mechaniku (DVD±R DL/DVD±RW/CD-RW).

Grafická karta

Grafický procesor NVIDIA GeForce 9400M s 256 MB DDR3 SDRAM zdieľanej s hlavnou pamäťou dáva notebooku slušný grafický výkon aj pre hranie hier. Fotografi ho ocenia pri používaní Adobe Photoshop CS4, ktorý dokáže pri práci využívať aj výkon procesoru grafickej karty.

Grafika podporuje rozšírenej pracovnej plochy a zrkadlenia videa. Maximálne rozlíšenie je 2560 × 1600 pixlov (na externom displeji).

Softvér

Štandardne je počítač dodávaný s operačným systémom Mac OS X 10.5 Leopard spolu s balíkom aplikácii iLife ´09. Odporúčam pred začatím používania Macbooku stiahnuť najnovšie aktualizácie. Jednou z nich je aj podpora RAW pre najnovšie fotoaparáty.

Ekológia

MacBook je navrhnutý tak, aby minimalizoval dopad na životné prostredie

 • Plne recyklovateľný plášť z hliníka a skla
 • Displej s LED podsvietením bez ortute
 • Sklo bez arzénu
 • Interné komponenty bez brómových spomaľovačov horenia
 • Interná kabeláž bez PVC
 • Spĺňa normu ENERGY STAR


Plusy +

- hliníkový korpus
- LED podsvietenie
- klávesnica
- trackpad
- napájací adaptér
- bezpoistkové otváranie notebooku
- premyslená kompatibilita s 24" LED Cinema displejom
- Mac OS X


Mínusy -

- slabšie WiFi
- len dva USB porty
- absencia Fire Wire
- lesk displeja

Zhrnutie

13" Macbook, ktorý pre odlíšenie od predchodcu býva označovaný aj ako Unibody, je krásny kus precízne vyrobeného hardvéru. K testovanému kusu môžem len dodať, že oproti predchádzajúcim modelom predstavuje najväčší skok v kvalite spracovania a v grafickom výkone.

Podobne ako pri testovaní Mac Mini, sme mali pred inštalovaný Adobe Photoshop CS4 a Lightroom 2. Prvý štart Photoshopu trval približne 14 sekúnd, tie ďalšie výborné 3 sekundy. Lightroom štartuje za 8 sekúnd. Načítavanie náhľadov 1:1 trvá 4,8 sekundy. Nami testovaný Macbook zvláda prácu s fotografiami ešte lepšie než stolný Mac mini.

Vyhotovenie puzdra z monobloku hliníka je bezkonkurenčné a vyrovná sa teraz profesionálnym modelom Macbook Pro. Takisto trackpad je bezkonkurenčne to najlepšie, čo je na trhu. Prijal by som ale viac USB portov a hlavne vstavanú čítačku kariet.

Ak mám na tomto notebooku a celkovo na počítačoch Apple niečo skritizovať, tak je to úplná absencia modelov s Blue Ray mechanikou a priamy výstup na HDMI (bez redukcie).

Niektoré nedostatky, ako absencia Fire Wire, či čítačky, boli odstránené v najnovšom 13" Macbook Pro.

Osobne sa mi 13" Macbook javí ako ideálny kompromis medzi výkonom, veľkosťou displeja, výdržou a prenosnosťou. Naviac sa bez problémov  zmestí do fotografických brašní a batohov s priehradkou na notebook.


2.0 GHz MacBook
(MB466*/A)

2.4 GHz MacBook
(MB467*/A)

Plášť

Precízny hliníkový typu unibody

Procesor

2.0 GHz Intel Core 2 Duo

2.4 GHz Intel Core 2 Duo

L2 cache

3 MB zdieľane

Systémová zbernica

1066 MHz

Pamäť

2 GB (dvojica 1 GB) typu 1066 MHz DDR3 SDRAM (PC3-8500); rozšíriteľná na 4 GB

Pevný disk4

160 GB Serial ATA; 5400 ot./min.

250 GB Serial ATA; 5400 ot./min.

Štrbinová optická mechanika

8× SuperDrive (DVD±R DL/DVD±RW/CD-RW)

Grafika

Grafický procesor NVIDIA GeForce 9400M s 256 MB DDR3 SDRAM zdieľanej s hlavnou pamäťou3

Video

Vstavaná kamera iSight; výstup typu Mini DisplayPort s podporou DVI, VGA a Dual-Link DVI (vyžaduje adaptéry, nie sú súčasťou dodávky)

Displej

13.3 palcový (diagonálne) lesklý širokouhlý displej s LED podsvietením, rozlíšenie 1280 × 800

USB

Dvojica zásuviek USB 2.0 (rýchlosť 480 Mb/s)

Zvuk

Kombinované opticko-digitálne/analógové vstupy a výstupy zvuku, stereo reproduktory, mikrofón

Sieť

Vstavaný 10/100/1000BASE-T (Gigabit) Ethernet

Bezdrôt. tech.

Vstavaný AirPort Extreme (802.11n); vstavaný Bluetooth 2.1 + EDR2

Príslušenstvo

60 W napájací adaptér MagSafe, vidlica, napájací kábel, lítium polymérová batéria

24" LED Cinema displej

Mal som možnosť mať zároveň pripojený aj 24" LED Cinema displej, ktorý je osadený kvalitnejším  panelom s rozlíšením 1900x1200 bodov. 13,3" LCD Macbooku mal v porovnaní takmer totožné farby,  kontrastom a hlavne pozorovacími uhlami sa s ním ale nemohol porovnávať. To však nemôže žiaden notebookový displej. Je však vidno, že v továrni si na priložených farebných profiloch dávajú záležať. To je výhodou pre bežného užívateľa, ktorý sa nechce a zaoberať kalibráciou.


24" LED Cinema displej je navrhnutý pre prepojenie s novou radou Macbookov s Mini DisplayPortom.
O tom svedčí nielen jednotný dizajn, ale aj spôsob pripojenia a napájania. 

Dizajn a konštrukcia

Dizajn LED Cinema displeja zapadá do dizajnovej línie nových Macbookov. Puzdro z hliníka, hliníkový stojan, čierno lemovaný displej pod krytom zo skla. Keď postavíte Macbook vedľa Cinemy, viete, že k sebe patria.

Stojan umožňuje naklápanie monitora, nie však jeho otáčanie a neumožňuje ani výškové nastavenie.  Na monitore nenájdete žiadne tlačidlá, všetko sa nastavuje z počítača.

O konštrukcii panela sa toho veľa nevie, podľa niektorých zdrojov sa asi jedná o S-IPS panel Samsung. Tomu nasvedčujú aj výborné pozorovacie uhly. Aj keď je displej osadený kvalitným panelom, nejde o profesionálny grafický monitor. Je to bežný spotrebiteľský monitor s nadštandardnou kvalitou obrazu. Raz snáď budú všetky monitory osadené kvalitnejšími panelmi a o technológii TN/TFT ani nebudeme vedieť.


Celistvosť zadného krytu narúšajú len tri USB porty.


Určenie monitora je zrejmé. Notebooky sú dnes predávanejšie ako stolné počítače, výkonovo zvládajú aj náročnejšie operácie, ale veľkosť a hlavne kvalita displeja je nedostatočná. Pre spracovanie fotografii, či videa je potrebný väčší a kvalitnejší externý displej. K takmer každému notebooku sa externý displej dá pripojiť, ale Apple ide ďalej než ostatní výrobcovia. Samotný operačný systém má výborne riešenú podporu  rozšírenia pracovnej plochy na dva monitory.


K novým Macbookom sa monitro pripája trojitým káblom, cez ktorý sa prenáša signál, napája notebook a pripája USB hub.

LED Cinema má výborne riešené pripájanie k počítaču, tak ako to nemá zatiaľ žiaden iný monitor. Z monitora vedie jeden kábel, ktorý sa ku koncu rozdeľuje na tri samostatné koncovky. Prvá slúži na pripojenie videosignálu cez Mini DisplayPort. Druhá koncovka je USB, na monitore je trojica USB 2.0 zásuviek. Po pripojení k notebooku funguje ako rozbočovač. Keď pripojíte tento monitor k notebooku, stačí vám pripojiť jediný USB kábel, externé zariadenia (externý HDD, tlačiareň, čítačka kariet, klávesnica, myš a pod.) pripojené k monitoru sa pripoja k počítaču. Veľmi pohodlné.  Potom ani nevadí menší počet USB konektorov na notebooku. Pomyselnou čerešničkou na torte užívateľského komfortu je možnosť napájania notebooku priamo z monitora, prostredníctvom safemag konektora. Napájací adaptér môžete nechať napríklad v práci a nemusíte ho zbytočne prenášať a zapájať.

V hornej časti je kamera iSight s mikrofónom. V spodnej časti, tak aby nenarušovali dizajn, sú reproduktory systému 2,1. Trojica USB konektorom je umiestnená vzadu.

Kameru iSight využijete aj keď máte monitor notebook s kamerkou, ak pracujete na notebooku so zaklopeným displejom. Pred použitím mikrofónu odporúčam nastaviť v System preferences/Sound/Input/Input Level zariadenia Display audio na vyššiu hodnotu, továrensky je nastavená len na cca 25%.

Zabudovaný zvukový systém 2.1 svojím zvukovým prejavom celkom prekvapil (v pozitívnom zmysle). Ak ste zvyknutí mať pri počítači menšie aktívne reproduktory, nemusíte ich ani pripájať, reproduktory v monitore im môžu smelo konkurovať.

S-IPS (?) panel je základom využitia monitora pre spracovanie fotografii. Vysokolesklé krycie sklo je citlivé na zadné svetlo, skvelé LED podsvietenie  rušivé odrazy potláča a lesky znepríjemňujú prácu len pri veľmi tmavých fotografiách. Odporúča sa optimalizovať umiestnenie monitora a aj osvetlenie pracoviska.

Jas displeja je nadpriemerný a obraz z neho doslova žiari. Prezeranie fotografii, či filmov je zážitkom.

Na úvod tejto časti som už spomenul, že sa nejde o grafický monitor. Pre najnáročnejších užívateľov je určený 30" Cinema HD s matnou povrchovou úpravou alebo niektorý z profesionálnych grafických monitorov iných výrobcov.

Typickému fotografickému užívateľovi, zanietenému amatérovi, prípadne poloprofesionálovi, poslúži výborne. Spojenie niektorého z Macbookov a 24" LED Cinema prináša fotografovi nový užívateľský komfort po stránke zapojenia a aj kvality zobrazenia. K notebookom Apple je možné dokúpiť diaľkové ovládanie a súčasťou operačného systému Mac OS je multimediálna nadstavba Front Row, z vášho notebooku tak ľahko urobíte domáce multimediálne centrum.

Daňou za čisté, ničím nerušené línie, je jednoduchý stojan len s možnosťou naklápania, bez výškového nastavenia alebo otáčania.

Plusy +

- design
- prepojenie s počítačom
- kvalitný panel s LED podsvietením
- USB hub
- zvuk vstavaných reproduktorov

Mínusy -

- stojan bez výškového nastavenia a otáčania
- vysokolesklý sklenený kryt

Pripájam odkaz na zaujímavý článok - úvahu o výhodách/nevýhodách lesklého a matného prevedenia monitorov, z portálu MacBlog. http://macblog.sk/hardware/uvaha-leskly-vs-matny-displej-a-novy-trend-lcd-displejov-v-produktovej-rade-apple-spravny-krok-1551.html

Ekológia

LED Cinema Display je navrhnutý s minimálnym dopadom na životné prostredie

 • Vysoko recyklovateľný plášť zhliníka askla
 • Bez ortute
 • Sklo bez arzénu
 • Neobsahuje brómové spomaľovače horenia
 • Neobsahuje PVC
 • Spĺňa normu ENERGY STAR
 • Hodnotenie EPEAT Gold


V recenzii boli použité obrazové materiály a technické informácie spoločnosti © Apple Inc.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
2009-07-01 10:23:06
este zo dve podobne recencie a mozte sa premenovat na ApplEphoto :D
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-07-01 10:39:22
príspevok od:
este zo dve podobne recencie a mozte sa premenovat na ApplEphoto :D
Rokujeme aj s výrobcami alebo dovozcami počítačov s OS Windows/Lynux. Ak budu ochotni zapozicat svoje produkty, radi predstavime aj tie.
 
Shadow_Zone
2009-07-01 10:51:48
Slusna recenzia, ale trosku ste zabudli na to ze 13´ MacBook je uz len v Pro verzii, a ma FireWire :)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-07-01 11:05:12
príspevok od: Shadow_Zone
Slusna recenzia, ale trosku ste zabudli na to ze 13´ MacBook je uz len v Pro verzii, a ma FireWire :)
V clanku je to spomenute 2x.
 
izzino
2009-07-01 11:39:25
Vesela kombinacia. Pekna recenzia. dik.
 
juraj-jakubik
2009-07-01 11:48:22
Celkom si ma navnadil Karol, ten 13´ notebook vyzerá zaujímavo, hlavne pre tú prácu s fotkami. To že má slabšie WiFi ma netrápi, aj tak som zvyknutý nemať pracovný počítač pripojený na internet a málo USB portov tiež nie je až tak hrozné. Teraz mám na PC USB portov tuším 6 a používam len 2.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-07-01 11:55:21
Nedostatok USB lahko nahradis USB rozbocovacom. Osobne by som ale zvolil uz verziu Pro s Fire Wire (pre pripojenie rychleho externeho disku) a vydrz az 7 hodin tiez nie je na zahodenie.
WiFi je slabsie v porovnani s mojim starym macbookom. Hlinikovy korpus zrejme tieni signal.
 
mariansimuv
2009-07-01 17:24:11
príspevok od:
este zo dve podobne recencie a mozte sa premenovat na ApplEphoto :D
Vo svete sú počítače Apple stále bežnejšie, takže si treba zvykať... Na Slovensku akákoľvek zmienka o počítačoch tejto značky mnohým ľuďom akosi vadí. Nechápem prečo.
 
Strhak
2009-07-01 20:41:57
príspevok od: mariansimuv
Vo svete sú počítače Apple stále bežnejšie, takže si treba zvykať... Na Slovensku akákoľvek zmienka o počítačoch tejto značky mnohým ľuďom akosi vadí. Nechápem prečo.
Vieš prečo lebo tu veľa ľudí si myslí že Mac Pro je počítač do domácnosti pretože je to podobná debna ako majú doma pri monitore :-( . Dokonca daktorý ich porovnávajú zo škatuľami za 1000€ zo Sharku a neuvedomujú si že je to úplne iná trieda. Budú dookola vravieť že cca 3000€ je zaň veľa, ale väčšina už nevidí čo stoja podobné grafické stanice od iných firiem, napríklad HP, DELL. FUJITSU nebodaj ALIENWARE. Nehovoriac o tom že tieto značky majú jednu obrovskú nevýhodu oproti Macu a to je prekliata Vista s ktorou denne bojujem :-(
 
2009-07-02 07:58:37
príspevok od: mariansimuv
Vo svete sú počítače Apple stále bežnejšie, takže si treba zvykať... Na Slovensku akákoľvek zmienka o počítačoch tejto značky mnohým ľuďom akosi vadí. Nechápem prečo.
ale mne to nevadi vobec :) ja som len narazal na to ze sa tu posledne obdobie objavuju recenzie vyhradne na Apple ..karol mi to dole vysvetlil tak nieje o com :)
 
2009-07-02 11:11:28
Apple robi veeeeeeeeeeeelku kampan - asi sa nepredavaju v nasich koncinach tak, ako sa ocakavalo. staci pozriet na www.pctuning.cz a mate tam v podstate to iste, co tu, Apple a zase Apple a vynasanie ich do nebies.

Osobne mam skusenosti s touto platformou cez 15 rokov a za cias PowerPC sa oplatilo ist do Macu, teraz je to len imidzova zalezitost s mozno lepsim displayom a inym OS. Neviem, co kto robi s XP, ked sa nan stazuje, ale ja mam 3 pocitace, na kazdom XP minimalne 2 roky a doteraz som nemal problem s nicim. Jasne, MacOS je viac ´lama friendly´, ale pokial si vie clovek nastavit XP/Vistu, tak ho v nicom nebrzdi, ani neobmedzuje, navyse vyber SW je ovela vacsi.
 
e1BA
2009-07-02 14:29:06
Mne vadí jedna vec. Nie je tu uvedená cena. Keď už recenzia, tak by mala byť aj s cenou.
 
e1BA
2009-07-02 14:31:34
príspevok od: e1BA
Mne vadí jedna vec. Nie je tu uvedená cena. Keď už recenzia, tak by mala byť aj s cenou.
A zabudol som. Chýbajú aj technické parametre, ako je napr. presná fyzická veľkosť, váha (ten 13,3´ MacBook je pomerne ťažký) alebo výška stredu toho výškovo nenastaviteľného displeja. Myslím si že dosť podstatné veci, ak niečo nie je zadarmo.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-07-02 14:46:37
príspevok od: e1BA
Mne vadí jedna vec. Nie je tu uvedená cena. Keď už recenzia, tak by mala byť aj s cenou.
A aku cenu by sme mali uviest? Dnes je doba, kedy sa ceny pohybuju niekedy vo velkom rozsahu a casto sa menia. Na zistenie ceny su dnes rozne porovnavacie stranky. DOporucene ceny takmer nikto nedodrziava, aj ked predajci Apple su v tomto pripade vynimkou.
Navyse pri globalizacii trhu sa potencionalny zakaznik zaujima aj o ceny pri kupe so zahranicia. Ako viem, tie su niekedy vyrazne nizsie. Este sa aj odlisuju ceny na internete a v kamennych obchodoch.
Keby sme tu uviedli nejaku cenu, mnoho citatelov by pisalo, ze tam je to lacnejsie, tam drahsie, tam maju akciu. Preto v tom nevidim zmysel. Kto ma zaujem, cenu si zisti.
Na konci clanku je inac odkaz na konkretne produkty u predajcu, ktory nam pocitac a monitor zapozical.
 
graffoo
2009-07-02 19:57:10
zanietenost pre znacku bokom, treba si niekedy aj overit fakty ;) klavesnicu prebralo apple z notebookov sony vaio, nie naopak.
sam pouzivam iMac, ale nemam moc rad recenzie, kde sa produkt prakticky len chvali. Hardver od Apple je sice fajn, je sikovne premysleny a podobne, ale system uz v dnesnej dobe zaostava. Ked som presiel na Mac OS z kombinacie Linux/Vista, nechcelo sa mi az verit, kolko beznych funkcii tento operacny system nema. Osobne by som ho cloveku, ktory je zvyknuty na windows nikdy neodporucil. Ja som si sice nan zvykol, ale stale mi chybaju tie funkcie bezne v inych systemoch...
 
kronos
2009-07-03 16:02:38
by ma zaujímalo aké funkcie ti v OsX chýbajú.
 
Daniel.U
2009-07-03 22:29:55
to mi pripomina staznosti na absenciu Javy v iPhone. Treba sa zobudit, nie vsetko je dolezite v kazdej dobe. Z windowsu by som vyhodil polovicu fukncii, nie, ze do Macu pridal. Krasa je v jednoduchosti, nie v chaose
 
Manny357
2009-07-06 17:48:57
PRESNE!!!! ja by som to tak slusne nenapisal :) Apple je image...
 
kronos
2009-07-07 20:37:57
príspevok od: Manny357
PRESNE!!!! ja by som to tak slusne nenapisal :) Apple je image...
hm.... zas zas sa ozval niekto kto sa ´vyzná´ a za MACOM v živote nesedel.
 
Manny357
2009-07-07 22:42:34
...alebo te co sa konecne zbavil jednej super krabicky s nazvom macbook pro...
 
catto32
2010-02-13 16:31:35
zdravim, nuze ja mam maca zatial len velmi kratko a dlho som vahal ci do toho ist alebo nie, lebo predsa, za tie prachy si clovek kupi celkom nadupane pecko. Nakoniec som sa rozhodol pra macmini najlacnejsi model s tym ze si dokupim este ramku a externy disk. Musim povedat ze zatial to vobec nelutujem. Co sa tyka vykonu je uplne dostatocny. Moje doterajsie postrehy su zatial len kladne. OS Leopard je v pohode, nemusim ho vypinat, robim za 3 sekundy, spotreba max 85W, v spanku asi 3W, aplikacie nezatvaram, len do docku, mac mam dost aplikacii aby bezny uzivatel nemusel takmer nic instalovat. Urcite sa najdu aj nejake minusy, ako napr. 5400rpm disk nie je moc dobre riesenie, ale da sa upgradnut za 7200ku ak je treba. Urcite si ale nemysilm ze apple je len image.
 
Striker©
2010-10-01 20:19:24

Tak Mac urcite nie je len „image“, ale zato ceny produktov, prislusenstva a upgradu su rozhodne „imidžove“ a pre bezneho nasinca premrstene aj napriek nespochybnitelnemu spickovemu prevedeniu, optimalizacii a desktopu.

Skoda, ze „velky hraci“ na poli softwaru a hardwaru poriadne zvysoka s.ru na Linux na platforme PC a strkaju sa do priazne len poriadne nalestenemu Trabantu honosne sa nazyvajuceho Windows.
V tom pripade by bola moznost pracovania v prostredi Linux na PC platforme (aj vzhladom k penaznej stranke) optimalna.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované