Hore

Nikon AF NIKKOR 35mm f/2D

Nikon AF NIKKOR 35mm f/2D je širokouhlým/normálnym objektívom určeným pre zrkadlovky Nikon osadené snímačom formátov FX aj DX. Vyrába sa od roku 1989 a dodnes je vďaka dobrému pomeru cena/výkon stále populárnym kúskom. Od vypustenia objektívu Nikon AF-S 35mm f/1.8 DX na trh však začal byť na DX zrkadlovkách pomaly nahrádzaný. Tam je využívaný najmä ako ekvivalent „normálneho“ objektívu (uhol zodpovedá približne ohnisku 52,5mm na FX tele), na fullframe telách už ide o širokouhlý objektív.

Stavba

Telo objektívu je klasického „D“ charakteru, teda plastové s kovovým bajonetom, clonovým krúžkom, zaostrovacou stupnicou a ostriacim prstencom. Predný člen sa pri zaostrovaní neotáča, no vysúva sa približne o 1,5 centimetra. Telo je pevné a nič sa nehýbe tam, kam nemá. Závit, ktorý je plastový, osádzame 52mm filtrami a skrutkovacou slnečnou clonou HN-3, ktorá však nie je súčasťou balenia. V tom dostaneme iba prednú a zadnú krytku.

Jeho pozitívnymi vlastnosťami v tejto oblasti sú najmä rozmery a hmotnosť. Ide o malý (64.5 x 43.5 mm) a ľahký (205g) objektív, ktorý môžeme menej nápadne použiť na street fotografiu a okrem toho nás nebude po celodennom nosení bolieť krk.

Stredová ostrosť

Na plne otvorenej clone objektív po stránke detailov mierne zaostáva, no už od f/2.8 sa rozlíšenie drží v dobrých hodnotách až po f/11. Najlepšie výsledky dostaneme medzi clonovými číslami f/5.6 - f/8. Pri clone f/22 sa už obraz zhoršuje, no rozlíšenie je stále lepšie ako pri clone f/2. V praxi je máloktorý svetelný objektív ostrý od plnej diery, preto v tejto kategórii ide o dobrý výsledok.

Rohová ostrosť

Horšia kvalita obrazu v rohoch s je viditeľná najmä na f/2 a f/2.8. Širokouhlé objektívy to však na tomto poli majú ťažšie a popravde sú rohy málokedy najdôležitejšou časťou snímky. Podobne ako pri výsledkoch zo stredu sa kvalita obrazu vyvíja k lepšiemu až po f/11.

Aberácia

Aberácia je pri kontrastných scénach pomerne silná najmä na f/2, jej výraznosť sa po priclonení znižuje a na f/5.6 je viditeľná iba pri veľkom priblížení.

Vinetácia

Vinetácia tohto objektívu je jeden z výraznejších neduhov, pokiaľ ide o plne otvorenú clonu. Pri f/2 sa totiž okrem vinetácie samotnej objavuje aj zosvetlenie stredovej časti snímku a horšie podanie farieb. Toto je vidieť napríklad na testovacích snímkach stredovej ostrosti, keď prvý zo záberov je viditeľnejšie svetlejší ako ostatné. Po priclonení opäť dostávame akceptovateľné výsledky, od f/16 sa snímky všeobecne stmavujú.

Protisvetlo

V protisvetle s nasadenou slnečnou clonou si objektív radí dobre, pri f/8 sa mi podarilo vytvoriť malé prasiatko. V prípade snímania scény s protisvetlom je najlepšie pricloniť aspoň na f/2.8 kvôli prípadnej strate kontrastu.

Skreslenie

Objektív má mierne súdkovité skreslenie, ktoré ale nie je priveľmi výrazné, v praxi vôbec neprekáža. (pokiaľ nechceme fotiť rovné línie)

Zaostrovanie

Toto sklo nemá vstavaný zaostrovací motorček, je teda závislé od fotoaparátu. Pri použití s telom Nikon D700 je zaostrovanie rýchle (na klasický motorček) a presné. Praktická je minimálna zaostrovacia vzdialenosť iba 25cm, pri ktorej dostaneme zväčšenie 0.24x.

Záver

Pokiaľ premýšľate nad širokouhlým objektívom pre FX telo za výhodnú cenu, ide o dobrý výber. Pre DX fotoaparáty je tu možná alternatíva v podobe objektívu Nikon AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G, ktorý má výhodu vlastného ultrazvukového zaostrovania, mierne lepšej svetelnosti a celkovo novšej konštrukcie (napríklad modernejšie povlaky šošoviek). Aj v tomto prípade ale môže byť 35mm f/2 dobrou voľbou, napríklad kvôli neskoršiemu prechodu na FX, alebo osobnej preferencii charakteristiky obrazu, či iných kvalít.

Plusy a mínusy:

+ obrazová kvalita pri priclonení
+ minimálna zaostrovacia vzdialenosť
+ hmotnosť a rozmery
+ cena

- výrazná aberácia pri f/2
- vinetácia a zosvetlenie stredu pri f/2 

Parametre:

Formát: FX/35mm
Maximálne zväčšenie: 0.24x
Minimálna zaostrovacia vzdialenosť: 25cm
Lamely clony: 7
Minimálna clona: f/22
Rozmer filtra: 52mm
Rozmery: 65 x 44.5mm mm
Hmotnosť: 205 g

Kompletná dokumentácia na stránkach produktu.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Atok
2011-06-27 09:09:45
Akurat teraz bol review tejto optiky na DigitalRevTv (ak niekoho zaujima, tak http://www.youtube.com/watch?v=UEzeLrvkFGw)
 
dmedia
2011-06-27 10:33:01
D300+35/2 perfekt vysledky, D700+35/2 je to deko horsie, ale i tak je to super sklo.
 
tomis.ales
2011-06-27 15:30:59
Toto sklicko som mal na D80, potom som vsetky pevnasky predal aby som mohol kupit kombo D700 + +24-70. Dnes po nom zase zacinam pozerat. Na DX sa mi zdalo trochu dlhe. Na FX by to bolo super, hlavne so svojimy rozmermi a nizkou cenou. Kludne by som ozelel ostrost a aberaciu, na obycajne fotenie len tak po meste to musi byt parada.
 
dorwin
2011-06-27 21:56:01
Ja ho mam na D80. a je to super flexibilne sklo. Pouzivam ho skoro stale.
 
TTL
2011-06-28 12:23:35
Podla mna tento objektiv je lepsi nez 35/1.8 DX. Mozno nie tak tabulkovo ostry, ale ma prirodzenejsie podanie a lepsi kontrast. Mohla by ale uz byt nejaka novsia, lepsia verzia.
 
dmedia
2011-06-28 14:07:05
príspevok od: TTL
Podla mna tento objektiv je lepsi nez 35/1.8 DX. Mozno nie tak tabulkovo ostry, ale ma prirodzenejsie podanie a lepsi kontrast. Mohla by ale uz byt nejaka novsia, lepsia verzia.
Mam podobny nazor...jedine v com je lepsi 35/1.8 DX je AF-S .
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované